Łagodne, męskie serce - MamySie.pl
422
post-template-default,single,single-post,postid-422,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Łagodne, męskie serce

Jesteśmy na tłocznej drodze. Idziemy spokojnie. Nie mamy celu, który przyspieszałby bicie naszych serc. Zza rogu wybiega para przerywając milczenie ulicy. Zrobiło się ciasno i chłodno. Mówili do siebie w ten sposób, że również w nas coś zaczęło pękać. Wsunęłam rękę w jego ciepłą dłoń. Idziemy dalej.

Mamy się dobrze. To jacy jesteśmy dla siebie i jakim jesteśmy małżeństwem w rezultacie, jest wypadkową tego, co widzieliśmy w innych oraz tego, co sami chcieliśmy od nich przejąć. Postanowienie bycia dla siebie dobrym nawzajem każe nam obserwować, wnioskować, przeliczać, rozglądać się wokół. Trzy małżeństwa szczególnie zostały w mojej pamięci.

Staruszek z zakupami
Mijam ich codziennie o tej samej porze. On, siwy staruszek o dość postawnej budowie. Ona, zmęczona już życiem kobieta. Trzymają się za ręce. On niesie zakupy, a ona kroczy przy nim. On czasami zwalnia, bo jest jej już ciężko nadążyć za jego sprawniejszymi, jak widać, nogami. Raz poprawiał jej okulary, coś szepnął i uśmiechnął się lekko. Znam tych Państwa tylko z mijania się – zawsze jednak słyszę głośne dzień dobry, które nie zwolni ich tempa i nie ukryje splecionych dłoni. Patrzyłam na nich już wiele razy. Zawsze jest tak samo. Razem. Zastanawiałam się nawet czy nie wygodniej byłoby im, aby on sam robił zakupy. Ona zaś zostawałaby w domu. Zajęłaby się przygotowaniem zastawy do śniadania, nakryła do stołu, postawiła na nim czerwone astry z ogrodu. Oni jednak razem wybierają mleko i rodzaj sera, który zjedzą. Debatują, które jabłka wybrać. Razem w codzienności.

Wujek Franek
Kiedy pierwszy raz spotkałam wujka Franka i jego żonę, byłam jeszcze zaręczona. Wujek, korzystając z chwili nieuwagi wszystkich zebranych, zabrał mnie do osobnego pokoju, wręczył pudełko czekoladek i powiedział: Pamiętaj, że masz być szczęśliwa. Ważne jest, co czujesz i czego pragniesz. Masz jeszcze dużo czasu. Nigdy nie usłyszałam takich słów, od tego, który powinien mi je przekazać kiedy byłam jeszcze grubiutką dziewczynką. Tamte czekoladki miały smak uzdrowienia mojego kobiecego serca. Skrzętnie zanotowałam słowa Wujka w pamięci. Widziałam go kilka razy – zawsze pogodny gładził włosy Helusi i opowiadał mi, że przed wypadkiem to jego żona była taką, a taką kobietą. Prawda Helusiu? O, wszędzie zdążyła! A teraz to muszę jej zupę przynieść, ubrać i uczesać. Ale najważniejsze, że jest ze mną. Najważniejsze, że razem. Ostatni raz spotkaliśmy się z wujkiem na pogrzebie Helusi. Dwa tygodnie po moim ślubie. Znałam już go, ale nadal nie odzywałam się za wiele, by móc jak najwięcej zobaczyć. Było w nim wiele pokoju, choć nie krył łez. Gładził Helusię po dłoni i uśmiechał się lekko. Moja Helusia, mówił. Kiedy wszyscy się rozchodzili po pogrzebie, on poprosił tych, co zostali o chwilę modlitwy. Dziękuję Ci, Panie za tą kobietę, za to małżeństwo. Proszę Cię przyjmij ją, abym mógł ją odnaleźć. Codziennie odwiedza jej grób. Zmienia kwiaty, podlewa te zasadzone obok. Poprawia znicze. Opowiada jej co dzisiaj ma jeszcze do zrobienia. Mówi nam, że zupa nie smakuje jak ta jedzona przy jej boku. Choć jej koszula traci zapach, on nadal rozkłada ją na łóżku. Jakbyś tu ze mną była, Helusiu. Jakbyś była.

Pan w kapeluszu
Siedziałam z zatłoczonym warszawskim autobusie. Co jakiś czas kierowca hamował dość gwałtownie. Ludzie trzymający się poręczy wyginali się do przodu, chcąc zachować przy tym niezmącone fryzury. Na jednym z przystanków do autobusu wsiadło starsze małżeństwo. Ktoś ustąpił miejsca starszej kobiecie. Wstałam, aby mógł usiąść jej mąż. Elegancko ubrany mężczyzna uśmiechnął się i powiedział, że on nie mógłby siedzieć, kiedy kobieta miałaby stać. Podziękował i poprosił, abym się nie gniewała. Siedziałam naprzeciwko jego żony i patrzyłam. On trzymał się jej siedzenia i starał się nie upaść. Co jakiś czas jednak spoglądał na mnie, uspokajając: Postoję, naprawdę. Dwa razy pogładził żonę po ramieniu, na co ona odpowiedziała mu uśmiechem. Lekko się zarumieniła, kiedy dostrzegła, że na nich patrzę. Autobus zatrzymał się na Kino Femina. Mężczyzna podał żonie rękę. Poczekał, aż wstanie i trzymając ją mocno, pomógł wyjść z autobusu. Jeszcze przez szybę pomachał do mnie. Więcej się nie spotkaliśmy.

Zwykłe zakupy, podanie zupy, podróż autobusem mogą wpływać na czyjeś życie. Nie słyszałam, jak ci mężczyźni mówili swoim kobietom kocham Cię. Ja to kocham Cię zobaczyłam.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
87 komentarzy
  • przypadkowo
    Posted at 00:24h, 01 października

    Przypadkowo trafiłam na Pani bloga- a może to nie był przypadek , że tu zerknęłam. Intrygujące wyznania, które o dziwo wpłynęły na mnie POZYTYWNIE! Powodzenia życzę! 🙂

  • Mari
    Posted at 08:12h, 01 października

    Marlena – gratuluję!!! 🙂 Ale przede wszystkim dziękuję za te mądre słowa, które ubogacają moje serce i zwyczajnie zmuszają do myślenia, do działania. Jesteś niezwykle mądrą i kochaną osobą. Dzięki Tobie wszystko staje się prostsze- utwierdzasz mnie w przekonaniu,że wiem, czego w życiu chcę i co jest ważne. Dzięki Tobie jest mi lepiej :*
    A bloga będę czytać oczywiście! 🙂

  • a.
    Posted at 09:35h, 01 października

    Będę pierwsza! Cieszę się, że wróciłaś do pisania w sieci. Świetny tytuł i ładny layout bloga. Wujek Franek mnie wzruszył, No i czekam na kolejne wpisy
    🙂

  • Marzena
    Posted at 11:18h, 01 października

    Bardzo się cieszę, że jest ktoś, kto potrafi zauważyć miłość w czynach i opisać ją w taki sposób, że aż mięknie serce 😉 Dzięki, że piszesz i już masz mnie w gronie swoich czytelników. Widzę, że się wiele od Ciebie nauczę 🙂 Buźka.

  • Aneczka
    Posted at 14:49h, 01 października

    Cudnie się czytało, dziękuję i czekam na więcej 🙂

  • W.
    Posted at 15:50h, 01 października

    Rozumiem. Kobieta – czułość.
    Ale mężczyźni tacy nie są, to są wojownicy… i dzikość wcale nie oznacza pozbawienia łagodności serca… Wręcz przeciwnie, to dzikość sprawia że serce mężczyzny chce żyć i bić dla złotowłosej.

    Bóg zaprasza wszystkich do przygody jakim jest życie… od narodzin, do śmierci, od radości do smutku, od zwycięstwa do porażki, od miłości do nienawiści..

    Kobieta nigdy nie powinna być przygodą, tylko powinna skorzystać z zaproszenia do wspólnej przygody przemierzania życia, a jej mężczyzna powinien to zaproszenie wręczyć.

    I dwie zasadzki, jedna ze strony kobiety – jej pragnienia.
    a druga ze strony mężczyzny – brak odpowiedzialności.

    Polecam zagłębić się w lekturę: Dzikie serce – tęsknoty męskiej duszy.

    Tak tknęło te… łagodne – męskie serce…. 🙂
    Kto jak kto, ale kobieta nic nie wie na temat serca mężczyzn, mało tego powiem ironicznie, że mało wie na temat swojego serca… 🙂

    Pozdrawiam W.

  • Kamyk
    Posted at 22:02h, 01 października

    …piękne

  • Ania
    Posted at 09:19h, 02 października

    Wzruszyłam się. Dzięki za ten tekst.

  • Marlena Bessman-Paliwoda
    Posted at 11:54h, 03 października

    Polecana przez Ciebie pozycja od dawna stoi na naszej półce. Ten tekst nie zgłębia serca mężczyzny. Tytułem chodziło mi o podkreślenie roli mężczyzny w „dobrym małżeństwie”.
    …serce to zawsze tajemnica:).

  • Marlena Bessman-Paliwoda
    Posted at 11:54h, 03 października

    Już wkrótce:)

  • Katarzyna
    Posted at 01:03h, 04 października

    Prawdziwe i poruszające. Mam nadzieję, że uda mi się takie małżeństwo stworzyć. Pozdrawiam.

  • Najważniejsza kobieta w życiu - mamysie.pl - blog o relacjach
    Posted at 21:58h, 27 października

    […] do pokazania, tyle wspomnień. Małżeństwa mogą być piękne po latach wspólnego życia (pisałam o tym wcześniej). Mogą mieć marzenia, a nie tylko […]

  • niktważny
    Posted at 17:59h, 01 stycznia

    Ej, nie wiem, może zachowam się jak hejter, ale Ty (autorko bloga), zachowałaś człon swojego nazwiska jako pierwsze, a męża drugie?
    Sukcesów w życiu, i na tym blogu.
    Może ten zły przeze mnie teraz przemawia, ale (no właśnie, te „ale”).
    Z drugiej strony, to nic nie znaczy, nazwisko, jak nazwisko. A jednak Facet który przyjmuje nazwisko kobiety okrywa się hańbą, tak samo kiedy kobieta nie chce się odciąć i przyjąć nazwiska mężczyzny.
    chociaż, sukces, sukcesy wszystko zamazują i wszystkiemu wybaczają , pomyślności.
    W sumie, jak sobie z tym radzicie, to dobrze, presja otoczenia, tradycji, czy podejścia nie ma znaczenia, przy szczęściu.

  • Mamy się
    Posted at 21:49h, 01 stycznia

    Cześć, ktośważny:) Przed ślubem zastanawiałam się czy podwójne nazwisko nie sprzeciwia się w deklaratywny sposób jedności małżeństwa, ale wyniesienie na ołtarze świętej z podwójnym nazwiskiem rozwiało moje wątpliwości. Nie uważam tego za hańbę, mój mąż podobnie. Jesteśmy szczęśliwi mimo mojego nazwiskowego widzimisię:) Dziękuję za dobre życzenia.

  • niktważny
    Posted at 22:23h, 01 stycznia

    Dlatego mówię, że jeżeli Wam pasuje, to okej..

    Chociaż patrząc z męskiego punktu widzenia, to jednak porażka (nie jakaś straszna, że oooo koniec świata, ale jednak).

    Pozdrawiam

  • Przeskoczyć niemożliwe - Mamy się - Tematy, od których zależą losy świata.
    Posted at 23:19h, 04 stycznia

    […] Kategoria Mamy siebie: Łagodne, męskie serce […]

  • Być sobą, nie innymi - Mamy się - Tematy, od których zależą losy świata.
    Posted at 00:03h, 19 maja

    […] nawzajem każe nam obserwować, wnioskować, przeliczać, rozglądać się wokół.” (vide: „Łagodne, męskie serce”). Życie innych oddziałuje na nas. Stają się oni terrorystami, a my cichymi […]

  • Kasia Potasznik
    Posted at 09:23h, 12 maja

    Pozostaną we mnie te obrazy, dziękuję! 🙂

  • Katarzyna Grzebyk
    Posted at 09:55h, 12 maja

    Właśnie go przeczytałam w pracy ukradkiem i poleciały mi łzy….

  • Marlena Bessman - Paliwoda
    Posted at 12:10h, 12 maja

    Życzę Ci ich przeżywania 😉

  • Marlena Bessman - Paliwoda
    Posted at 12:11h, 12 maja

    Uprzedzałam 🙂

  • Catarina hesseth
    Posted at 22:58h, 13 maja

    Piękne… mam nadzieję, że kiedyś moje dzieci tak wspomną mnie i mojego męża 🙂

  • Marlena Bessman - Paliwoda
    Posted at 01:41h, 16 maja

    Życzę Wam tego!

  • Kasia Frużyńska
    Posted at 14:55h, 22 marca

    Piękne historie!

  • sommertrüffel
    Posted at 19:58h, 02 czerwca

    Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
    It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance” between user friendliness
    and appearance. I must say that you’ve done a very good job with this.
    In addition, the blog loads very quick for me on Firefox.

    Outstanding Blog!

  • 琳达技术员
    Posted at 16:16h, 30 lipca

    Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

  • 琳达技术员
    Posted at 18:26h, 31 lipca

    Informative article, just what I needed.

  • daachnik.ru
    Posted at 06:24h, 02 sierpnia

    I’ve read several just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you put to create this sort of fantastic informative web site.

  • delaremontnika.ru
    Posted at 20:39h, 02 sierpnia

    This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article!

  • delaremontnika.ru
    Posted at 05:59h, 03 sierpnia

    Very nice article, exactly what I wanted to find.

  • daachnik.ru
    Posted at 18:58h, 03 sierpnia

    Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a great site.

  • twitch.tv
    Posted at 03:41h, 04 sierpnia

    This is very interesting, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and sit up for in the hunt for more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks

  • перетяжка мебели в Новосибирске
    Posted at 18:19h, 04 sierpnia

    Right now it sounds like Movable Type is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

  • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
    Posted at 04:45h, 05 sierpnia

    of course like your website however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth then again I will certainly come back again.

  • гостиничные чеки с подтверждением москва
    Posted at 19:00h, 05 sierpnia

    No matter if some one searches for his essential thing, so he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

  • horsexxx
    Posted at 00:14h, 07 sierpnia

    Wonderful article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.

  • daachkaru
    Posted at 05:56h, 07 sierpnia

    Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thanks!

  • glavsadovnik.ru
    Posted at 01:37h, 10 sierpnia

    Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

  • myinfodacha.ru
    Posted at 10:50h, 10 sierpnia

    Appreciate the recommendation. Will try it out.

  • раскрутка сайта в google
    Posted at 20:14h, 11 sierpnia

    Howdy! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

  • sadounik.ru
    Posted at 20:25h, 12 sierpnia

    Wow, that’s what I was searching for, what a information! present here at this blog, thanks admin of this site.

  • sadounik.ru
    Posted at 17:10h, 13 sierpnia

    Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

  • daachka.ru
    Posted at 02:47h, 16 sierpnia

    Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

  • daa4a.ru
    Posted at 06:53h, 16 sierpnia

    This information is invaluable. Where can I find out more?

  • частный эротический массаж в Москве
    Posted at 18:10h, 16 sierpnia

    Для пар мужской эротический массаж в Москве – тайский салон

  • zooxx
    Posted at 22:55h, 17 sierpnia

    Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Kudos!

  • ремонт пвх окон
    Posted at 04:28h, 21 sierpnia

    First off I want to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Cheers!

  • мастер по ремонту пластиковых окон
    Posted at 14:50h, 21 sierpnia

    Helpful info. Fortunate me I found your site by accident, and I am stunned why this twist of fate did not came about in advance! I bookmarked it.

  • ремонт пвх окон
    Posted at 17:10h, 21 sierpnia

    This is a great tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Thanks for sharing this one. A must read article!

  • ремонт стеклопакетов в смолевичах
    Posted at 03:49h, 22 sierpnia

    Howdy! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

  • фитнес тренер обучение
    Posted at 13:56h, 22 sierpnia

    An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was doing a little research on this. And he in fact bought me lunch because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this issue here on your site.

  • фитнес тренер обучение
    Posted at 05:10h, 23 sierpnia

    I’m not sure where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while learning more or understanding more. Thank you for magnificent information I used to be in search of this information for my mission.

  • xx video dog
    Posted at 15:49h, 24 sierpnia

    Quality articles or reviews is the secret to attract the users to visit the web site, that’s what this website is providing.

  • animal xx vidio
    Posted at 21:27h, 24 sierpnia

    Hello there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

  • daachka.ru
    Posted at 23:01h, 25 sierpnia

    It’s an remarkable article in favor of all the web viewers; they will take benefit from it I am sure.

  • daachka.ru
    Posted at 09:08h, 26 sierpnia

    Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to peer more posts like this .

  • bezogoroda.ru
    Posted at 22:16h, 28 sierpnia

    Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

  • bezogoroda.ru
    Posted at 07:12h, 29 sierpnia

    Thank you for the auspicious writeup. It in fact used to be a leisure account it. Glance complex to far brought agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?

  • химчистка мягкой мебели жодино
    Posted at 18:39h, 01 września

    I am in fact happy to read this website posts which consists of lots of useful data, thanks for providing such data.

  • химчистка матраса смолевичи
    Posted at 19:31h, 01 września

    I’m not sure why but this site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

  • химчистка дивана борисов
    Posted at 05:09h, 02 września

    Yes! Finally something about %keyword1%.

  • sadovoe-tut.ru
    Posted at 22:06h, 06 września

    Actually no matter if someone doesn’t understand then its up to other users that they will help, so here it occurs.

  • agrosadovnik.ru
    Posted at 22:23h, 06 września

    I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A number of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any tips to help fix this issue?

  • sadovoe-tut.ru
    Posted at 07:08h, 07 września

    This is my first time visit at here and i am truly impressed to read all at alone place.

  • гостиничные чеки мск
    Posted at 19:48h, 10 września

    Greetings! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers!

  • гостиница с отчетными документами
    Posted at 15:25h, 11 września

    Thanks for sharing such a good thought, piece of writing is good, thats why i have read it fully

  • сделать чек на гостиницу
    Posted at 04:23h, 12 września

    Appreciating the dedication you put into your site and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

  • чеки на гостиницу в москве
    Posted at 04:25h, 12 września

    Hi there, yup this piece of writing is in fact good and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks.

  • сделать чеки на гостиницу в москве
    Posted at 01:51h, 14 września

    Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

  • ogorodkino.ru
    Posted at 03:47h, 14 września

    Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was truly informative. Your website is very useful. Thank you for sharing!

  • ogorodkino.ru
    Posted at 13:11h, 14 września

    Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

  • отчетные документы за проживание москва
    Posted at 21:23h, 14 września

    A fascinating discussion is worth comment. I believe that you should write more on this issue, it might not be a taboo subject but generally people do not speak about such subjects. To the next! Cheers!!

  • сделать чеки на гостиницу в москве
    Posted at 06:17h, 15 września

    What’s up to every one, it’s really a good for me to go to see this web site, it consists of helpful Information.

  • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
    Posted at 02:05h, 16 września

    The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

  • indexation site
    Posted at 19:50h, 16 września

    Hi there, for all time i used to check blog posts here early in the morning, because i love to learn more and more.

  • чеки гостиницы с подтверждением
    Posted at 05:34h, 20 września

    I will right away grasp your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me recognize so that I may subscribe. Thanks.

  • infoda4nik.ru
    Posted at 17:30h, 20 września

    Spot on with this write-up, I seriously believe this web site needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!

  • где можно заказать гостиничные чеки в москве
    Posted at 00:47h, 21 września

    If some one wants to be updated with newest technologies afterward he must be go to see this web site and be up to date daily.

  • infoda4nik.ru
    Posted at 02:24h, 21 września

    This is very fascinating, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and look ahead to looking for more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks

  • Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно
    Posted at 14:59h, 21 września

    Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade strategies with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

  • Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа
    Posted at 15:15h, 21 września

    Very quickly this site will be famous among all blogging users, due to it’s good posts

  • Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево
    Posted at 02:31h, 24 września

    Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

  • гостиничные чеки с подтверждением москва
    Posted at 03:36h, 25 września

    Good day very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also? I am glad to seek out so many useful information here in the post, we’d like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

  • квартиры на сутки в Минске
    Posted at 19:38h, 27 września

    Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.

  • חשפניות
    Posted at 21:56h, 27 września

    Nice blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

  • квартира на сутки в Минске
    Posted at 06:47h, 28 września

    Thank you for another informative web site. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect approach? I have a undertaking that I am simply now running on, and I have been at the glance out for such information.

  • חשפניות
    Posted at 07:31h, 28 września

    I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

Skomentuj