Optymizm, który zabija - MamySie.pl
481
post-template-default,single,single-post,postid-481,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Optymizm, który zabija

Najpierw urodził się on. On taki idealny, my tacy idealni, rodzina taka idealna. Ubieraliśmy idealną choinkę na Święta. Tylko list do nas przysłano nieidealny. Pisano, że jakieś cząsteczki chyba w nim nie działają. Chyba, więc trzeba raz jeszcze wycisnąć z jego idealnej piętki chyba idealną krew. Wróciliśmy z przychodni i otworzyliśmy drzwi do domu pełnych uczuć, myślałam, nieidealnych. Czekaliśmy.

Rozpoczął się wyścig do bram Nieba. Przecież On nie może nam tego zrobić, prawda? Nie może nam go zabrać. Świat raptownie się skurczył. To, co otrzymałam jeszcze tak niedawno, mogło zniknąć pozostawiając czarną dziurę. Przyjaciół prosiliśmy o sztafetę do Nieba. Telefon stał się ładunkiem wsparcia i oddechów nadziei, przekazywanych z końca Polski, tak wówczas potrzebnych. Bólu rodziców nie da się wpisać w litery i zdania. Nie da się go zdefiniować i zamknąć w ramy. Nie da się go znieczulić. Może właśnie dlatego zdanie nie martw się, będzie dobrze podwójnie bolało. Dziś mogę przyznać, że słysząc te słowa, wycofywałam się z powiedzenia tego, co czuję.

Bólu rodziców
nie da się wpisać
w litery i zdania.
Nie da się go zdefiniować
i zamknąć w ramy.
Nie da się go znieczulić.

Jest dobrze, mimo, że kolejny list też nie był idealny. Po kilku miesiącach dorosłam to tego, że uczucia nie oznaczają słabości. Są oznaką życia. Pozwoliłam im wyjść na świat.

Dlaczego często bez zastanowienia mówimy tylko będzie dobrze? Nazwanie przyczyn zawsze jest ryzykiem. Bo łatwo definiować i oceniać. Badać i streszczać. To, jacy jesteśmy i jak się zachowujemy jest wynikiem ciągu zdarzeń i ich wzajemnych powiązań. Każdym z nas kierują inne powody, motywy, chęci, pragnienia. Nazwanie ich jednak tworzy pole do zmiany.

Po pierwsze, infantylizujemy uczucia innych ludzi. W świecie kiedy hektolitry pięknie opakowanych informacji są na wyciągnięcie ręki, chropowata rozmowa o cierpieniu, o czymś nieopisywalnym i zbyt bolesnym, jest jak przeskoczenie z równika na biegun. Nie lubimy szoku. Wolimy załatwić sprawę różowym mieczem obosiecznym.

Po drugie, będzie dobrze jest zasłoną i tarczą, gdy nie mamy odwagi, aby uczestniczyć w trudnej rozmowie. Przyzwyczajeni do wrzucania pozytywnych komentarzy na Facebooku, nie potrafimy znaleźć komentarza na życie w odsłonie niepozytywnej. Uciekamy. Nie komentujemy i przesuwamy stronę główną niżej. Na mniej problemowy temat. Finalnie wstawiamy komentarz pozytywny. Bo przecież będzie dobrze.

Nazwanie przyczyn
zawsze jest ryzykiem.
Bo łatwo definiować i oceniać.
Badać i streszczać.
To, jacy jesteśmy i jak się zachowujemy jest wynikiem ciągu zdarzeń i ich wzajemnych powiązań. (…) Nazwanie jednak tworzy pole do zmiany.

Po trzecie, nie chcemy stać się częścią problemu, poznać jego istoty. Wolimy mówić o sobie. Wstawiamy zatem nasze zdjęcie, w dobrej pozie, na ładnym tle, a innych prosimy o komentarz. Pozytywny.

W końcu mówimy: Będzie dobrze. Wierzę w to. Wiara sama w sobie jest usprawiedliwieniem.

Czasami lepiej powiedzieć coś serdecznym milczeniem. Takim, które się odczuwa, ale które nie tworzy tamy dla rzeki uczuć osoby, która cierpi. Za słowa zaś, należy wziąć odpowiedzialność.

***

W dotychczas najtrudniejszym czasie dla naszej rodziny, najważniejsze wiadomości to:
Jestem z Wami, moi Drodzy oraz zapewnienie, że Bóg się troszczy. Potrzeba nam było tego.
Dziękuję naszym Przyjaciołom, że ich będzie dobrze zawsze płynęło z głębi wzruszonego serca.


Wpis wyróżniony w cyklu #BlogowyCzwartek

150x75_bw

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
90 komentarzy
 • Monika
  Posted at 09:35h, 11 października

  Prawdziwe, oczywiste, nieco w świadomości, a jednak zablokowane, niewypowiedziane. Bardzo potrzebne.
  Dziękuję, potrzebowałam to usłyszeć.

 • Karolina Krysztofiak
  Posted at 16:18h, 11 października

  W trudnych chwilach „będzie dobrze” staje się wszechobecne. Nie odbieram tego jednak źle. Rozumiem, że ludzie nie wiedzą co powiedzieć – ten frazes sam wyrywa się im z ust nijako odruchowo. Gorzej, gdy pada po to by zamknąć temat. W ustach niektórych brzmi jak „tak, wiem, wiem jest Ci ciężko, porozmawiajmy o pogodzie” Mam nadzieję, że najgorsze już za Wami – wnioskuję po ostatnim zdaniu napisanym w czasie przeszłym.

  Ściskam!
  Karolina

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 22:53h, 11 października

  U nas lepiej, dziękuję 🙂

  „Będzie dobrze” to pretekst do refleksji nad tym, co mówimy. Zastanowienie się nad przyczynami m. in. tych słów powinny nam pokazać, jacy tak naprawdę jesteśmy.

 • Salv.
  Posted at 23:22h, 12 października

  Są tacy, którzy w to naprawdę wierzą. Że będzie dobrze. Każdy własne problemy przezywa najmocniej, ale przecież inni sobie też jakoś radzą. Trzeba być silnym. „Trzeba” jest tu najlepszym słowem, bo można się go uchwycić.

 • Natalia
  Posted at 20:09h, 14 października

  Boże! Pamiętam jak dzisiaj jak przyszedł do nas taki sam list. Gdyby nie moja mama i Pani Położna, cały miesiąc oczekiwania za odpowiedzią zalany byłby moimi łzami. Przecież dbałam o siebie, o ciąże, o dziecko we mnie! Wysłano nas nawet na dodatkowe badania bo coś w obrazie usg nie podobało się lekarzowi. Przeszłyśmy te badania śpiewająco. Więc co zrobiłam nie tak? „Będzie dobrze! Nie panikuj. Czasami zdarza się że przysyłają takie listy, lepiej dwa razy sprawdzić jak są jakieś wątpliwości”. To mnie trochę uspokoiło, poza tym córka nie przejawiała żadnych objawów chorobowych. Po miesiącu przyszła odpowiedź, że wszystko jest dobrze. Trzymam kciuki a żeby i u Was było coraz lepiej! Trzeba walczyć! „To nie jest wyrok, tylko mała przeszkoda. W wychowaniu dziecka to codzienność, te przeszkody.” – słowa pani położnej.

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 22:54h, 14 października

  Dziękuję. Zdrowo rośnijcie!:)

 • takasobiematka
  Posted at 11:39h, 16 października

  Baaaardzo mądry wpis. Kilka innych, pobieżnie przejrzanych znad garnka z gotującą się zupą poczeka na wieczór.
  Ad rem. Dla nas najgorsze było „będzie dobrze”, kiedy my już pogodziliśmy się z tym, że może nie być. Takie wciskane do gardła „będzie dobrze, musi być”, bo ktoś nie może znieść, że „będzie jakoś”. Za to inny frazes, kiedy był wypowiadany szczerze, działał cuda. „Damy radę”. Wy dacie, a my dookoła was, pomożemy. Pomogli.
  Pozdrawiam.

 • takasobiematka
  Posted at 11:41h, 16 października

  Oj, to naprawdę już, tylko trzy wpisy?? Ładny początek:)

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 12:09h, 16 października

  Witam Cię w moich progach 🙂

  „wciskane do gardła” – dobrze ujęte. Dużo łatwiej byłoby przecież gdyby przyznać rodzicom prawo do emocjonalnej troski o dziecko. Stąd tekst powyżej.

 • Pani Rolnik
  Posted at 16:00h, 16 października

  Zdrowia życzę z całego serca!

 • Justyna
  Posted at 19:26h, 16 października

  Ja również uważam, że za mało mówi się o trudnych i bolesnych tematach. Ja sama nie „chwaliłam” się swoim nieszczęściem na facebooku. Po prostu wstydziłam się, że jest inaczej niż to zaplanowałam. A miało być idealnie, bez żadnych przeszkód i problemów. Teraz zrozumiałam, że trzeba się nawzajem wspierać i po prostu być ze sobą w trudnych chwilach.
  Moi znajomi też nam mówili, że „będzie dobrze”, bo bardzo chcieli, żeby tak było. Nie winię ich za to. Ja chyba potrzebowałam to usłyszeć…

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 20:43h, 16 października

  Cześć Justyna 🙂 szczęściem jest mieć wspierających przyjaciół. Nam też bardzo pomagali i pomagają. I tez nie winię ich za mówienie nam „będzie dobrze’. Jestem wdzięczna za ich wiarę. W tekście skupiam się głównie na mówieniu tych słów w sposób zamykający usta rodzicom, którzy…może po prostu chcą powiedzieć, co czują.
  Wszystkiego dobrego!

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 11:49h, 17 października

  test

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 11:56h, 17 października

  odpowiedz test

 • Mamine Skarby
  Posted at 12:26h, 22 października

  Masz rację, że nie wiemy jak się zachować w takiej sytuacji. Ja wolę zawsze przytulić niż mówić, bo każde słowo wydaj się wtedy banalne…

 • Mamine Skarby
  Posted at 12:26h, 22 października

  Masz rację, że nie wiemy jak się zachować w takiej sytuacji. Ja wolę zawsze przytulić niż mówić, bo każde słowo wydaj się wtedy banalne…

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 13:37h, 22 października

  Przytulenie to także może być wyraz tego „serdecznego milczenia” 🙂 Pozdrawiam:)

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 13:37h, 22 października

  Przytulenie to także może być wyraz tego „serdecznego milczenia” 🙂 Pozdrawiam:)

 • J.
  Posted at 22:44h, 22 grudnia

  Kiedy mój syn zachorował i kiedy walczyliśmy najpierw o jego życie, a potem o jego zdrowie i rozwój, kiedy walczyliśmy z systemem, a w zasadzie jego brakiem, brakiem wsparcia, brakiem rzetelnej informacji, brakiem empatii. Kiedy czułam się jak natrętna mucha, kiedy czułam, że z każdej strony mur, a ja walę w niego łbem nieprzytomnie z każdej strony słyszałam: proszę nie płakać, niech mama nie płacze, nie wolno Pani płakać, trzeba być dobrej myśli…i tak wkółko. A ja byłam bliska utraty zmysłów i czułam że tracę rozsądek. Tylko jedną osobę na swojej drodze spotkałam, która miała odwagę porozmawiać ze mną, która miała odwagę wspomnieć, że może wcale nie będzie dobrze, ale cóż da powtarzanie „nie tak miało być”….to była krótka rozmowa, ale to była to jedna osoba, właściwa osoba we właściwym czasie i na właściwym miejscu. Czasem o niej myślę. Aprawda jest taka, ze żwyczajnie boimy się takich rozmów, boimy się wpuścić czyjeś lęki do naszego życia i naszego serca. Tak sobie myślę

 • Mamy się
  Posted at 23:36h, 22 grudnia

  Strach to jeden z najgorszych hamulców. Trudno go, niestety, kontrolować.

 • Przeskoczyć niemożliwe - Mamy się - Tematy, od których zależą losy świata.
  Posted at 20:01h, 29 grudnia

  […] Optymizm, który zabija […]

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 17:26h, 30 lipca

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 20:21h, 30 lipca

  Hello there, I do believe your web site may be having internet browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, wonderful blog!

 • daachnik.ru
  Posted at 12:47h, 02 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • daachnik.ru
  Posted at 15:18h, 02 sierpnia

  I know this web site gives quality based articles and additional data, is there any other site which gives such information in quality?

 • delaremontnika.ru
  Posted at 00:48h, 03 sierpnia

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 02:24h, 03 sierpnia

  Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s webpage link on your page at appropriate place and other person will also do same for you.

 • twitch.tv
  Posted at 08:00h, 04 sierpnia

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this web site is actually good.

 • twitch.tv
  Posted at 09:37h, 04 sierpnia

  Because the admin of this website is working, no uncertainty very quickly it will be well-known, due to its quality contents.

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 23:05h, 04 sierpnia

  I couldn’t resist commenting. Well written!

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 00:02h, 05 sierpnia

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

 • обивка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 00:50h, 05 sierpnia

  It’s in reality a nice and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • xxx sxe dog
  Posted at 09:37h, 07 sierpnia

  Thank you for some other fantastic article. Where else may just anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 • daachkaru
  Posted at 09:51h, 07 sierpnia

  Heya are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 05:42h, 10 sierpnia

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. cheers

 • myinfodacha.ru
  Posted at 15:25h, 10 sierpnia

  Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 • sadounik.ru
  Posted at 22:48h, 11 sierpnia

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • раскрутка сайта в google
  Posted at 00:51h, 12 sierpnia

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this brilliant article.

 • sadounik.ru
  Posted at 13:02h, 13 sierpnia

  Very rapidly this site will be famous among all blogging and site-building viewers, due to it’s nice articles or reviews

 • daachka.ru
  Posted at 09:10h, 16 sierpnia

  I blog quite often and I genuinely appreciate your content. The article has really peaked my interest. I am going to book mark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • daa4a.ru
  Posted at 10:13h, 16 sierpnia

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 • мужской эротический массаж в Москве
  Posted at 22:05h, 16 sierpnia

  Неповторимый мужской эромассаж в Москве телефон

 • xxx movies of animals
  Posted at 17:50h, 17 sierpnia

  Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, might check this? IE still is the marketplace leader and a good portion of folks will omit your great writing due to this problem.

 • ремонт окон пвх в Борисове
  Posted at 09:07h, 21 sierpnia

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Thank you for providing this info.

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 10:54h, 21 sierpnia

  Thank you a bunch for sharing this with all people you really recognise what you are talking approximately! Bookmarked. Please also talk over with my web site =). We may have a link exchange contract among us

 • ремонт стеклопакетов в Борисове
  Posted at 22:00h, 21 sierpnia

  Hello there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 • ремонт окон
  Posted at 23:52h, 21 sierpnia

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you really recognize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my web site =). We could have a link trade agreement among us

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 18:05h, 22 sierpnia

  Hey there, You have performed a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 18:19h, 22 sierpnia

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing this information.

 • hors xvideos
  Posted at 18:20h, 24 sierpnia

  I am in fact thankful to the owner of this site who has shared this great piece of writing at at this place.

 • girl dog sexy
  Posted at 19:19h, 24 sierpnia

  Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 • daachka.ru
  Posted at 03:46h, 26 sierpnia

  You can definitely see your expertise in the article you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 • daachka.ru
  Posted at 05:27h, 26 sierpnia

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 02:20h, 29 sierpnia

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 • bezogoroda.ru
  Posted at 03:51h, 29 sierpnia

  you are in point of fact a just right webmaster. The site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic process in this topic!

 • чистка диванов в борисове
  Posted at 22:15h, 01 września

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 • чистка подушек в смолевичах
  Posted at 23:50h, 01 września

  It’s impressive that you are getting ideas from this post as well as from our argument made at this place.

 • химчистка дивана на дому в борисове
  Posted at 01:30h, 02 września

  I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A handful of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any suggestions to help fix this issue?

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 02:35h, 07 września

  naturally like your website however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come back again.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 02:51h, 07 września

  Whats up this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 03:57h, 07 września

  Hi there, I found your website by means of Google at the same time as searching for a comparable matter, your web site got here up, it seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 16:29h, 09 września

  Hey fantastic blog! Does running a blog like this take a lot of work? I have virtually no expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just needed to ask. Kudos!

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 11:16h, 11 września

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 16:53h, 11 września

  Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any points for rookie blog writers? I’d certainly appreciate it.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 16:14h, 12 września

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Many thanks!

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 18:14h, 12 września

  Heya! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to blogging but I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 07:55h, 14 września

  Yes! Finally something about %keyword1%.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 09:30h, 14 września

  Everything is very open with a very clear description of the issues. It was truly informative. Your website is very helpful. Thanks for sharing!

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 13:46h, 14 września

  What’s up to all, how is everything, I think every one is getting more from this website, and your views are pleasant for new users.

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 01:59h, 15 września

  If some one desires to be updated with newest technologies afterward he must be pay a visit this site and be up to date everyday.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 11:58h, 15 września

  This is a topic that’s close to my heart… Take care! Where are your contact details though?

 • indexing page
  Posted at 00:38h, 17 września

  I got this site from my pal who told me regarding this site and now this time I am visiting this web site and reading very informative posts here.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 22:59h, 19 września

  Excellent blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Kudos!

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 14:58h, 20 września

  Hi, I wish for to subscribe for this blog to take most up-to-date updates, thus where can i do it please help.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 17:31h, 20 września

  Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to see more posts like this .

 • infoda4nik.ru
  Posted at 21:25h, 20 września

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this site is really good.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 22:56h, 20 września

  This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information Many thanks for sharing this one. A must read article!

 • Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург
  Posted at 19:07h, 21 września

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this website is in fact good.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург телефон
  Posted at 20:04h, 21 września

  I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 • Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно
  Posted at 23:00h, 23 września

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 22:36h, 24 września

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 09:11h, 25 września

  My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be what precisely I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on some of the subjects you write regarding here. Again, awesome blog!

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 10:25h, 25 września

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 19:05h, 25 września

  Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thank you!

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 20:05h, 25 września

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 12:13h, 27 września

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing on your feed and I hope you write again soon!

 • снять квартиру в Минске на сутки
  Posted at 00:45h, 28 września

  I am really thankful to the owner of this web site who has shared this enormous piece of writing at here.

 • חשפניות
  Posted at 02:09h, 28 września

  Why viewers still use to read news papers when in this technological world all is existing on net?

 • снять квартиру на сутки в Минске
  Posted at 02:38h, 28 września

  Useful info. Fortunate me I found your site accidentally, and I am stunned why this coincidence did not came about in advance! I bookmarked it.

 • חשפניות
  Posted at 03:44h, 28 września

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

Skomentuj