Najważniejsza kobieta w życiu - MamySie.pl
573
post-template-default,single,single-post,postid-573,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Najważniejsza kobieta w życiu

Kochanie, przedstawiam Ci najważniejszą kobietę w moim życiu. Dbała o mnie. Wstawała do mnie w nocy, kiedy miałem gorączkę. Zawsze przychodziła, kiedy bałem się ciemności i śpiewała mi wtedy kołysankę. Czekała, aż zasnę. Pamiętała, aby do torby podróżnej włożyć mi ciepłą czapkę. To moja Mama. A teraz Tobie, Mamo chcę przedstawić kobietę, która zostanie moją żoną. Ona stanie się tą najważniejszą. Może takie jasne przedstawienie sobie kobiet życia jednego mężczyzny pozwoliłoby uniknąć problemów wielu małżeństw. Może mój syn za te kilka dekad tak właśnie zrobi. Tylko… co zrobię ja?

Kiedy na świat przyszedł Nowy Człowiek, moje zazdrosne serce mamy odczuwało bunt, kiedy ktoś chciał go sobie przywłaszczyć. Przecież to mój syn, ja go urodziłam. Nikt nie zna go tak jak ja. Dbam o niego najlepiej, tylko ja wiem, dlaczego płacze. Sama sobie zaczęłam wytykać taką postawę. Kiedyś będę musiała zaakceptować, że nie będę na pierwszym miejscu. Jestem najważniejszą kobietą jego życia. Do czasu. 

***

Moja mama ma teściową, sama jest teściową, ja mam teściową i prawdopodobnie nią będę. Czy to, jaką będę teściową jest wypadkową stylów trzech kobiet, które spotkałam w życiu? Myślę, że nie. To, jakie będziemy dla naszych synowych zależy od naszej dojrzałości, stanu małżeństwa oraz stylu relacji z synem. A dokładniej…

Kobiece skomplikowania
To jakie jesteśmy – my kobiety – zależy od naszych doświadczeń. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazane na określone zachowania. Upór, chęć stawiania zawsze na swoim, nieumiejętność zaufania drugiemu człowiekowi z powodu zranień z przeszłości, mają wpływ na każdą sferę życia. Przekłada się to na małżeństwo, rodzicielstwo i, w końcu, styl bycia teściową. Zaciętość kobiety i jej wytrwałość są dobre. Gdy nie są stosowane do ofensywy. Przeciw drugiemu człowiekowi.

Puste gniazdo
Okres wychowywania dzieci jest intensywną pracą (!) dla rodziców. Inwestycją, której odsetki widoczne są w życiu odrębnej istoty. To inwestowanie, budowanie człowieka pochłania rodziców niejednokrotnie tak, że oni sami – jako małżonkowie – zaczynają się od siebie oddalać. Nawet do tego stopnia, że w momencie kiedy ich dzieci zaczynają samodzielne życie, okazuje się, że pod jednym dachem mieszkają sobie dwie obce już osoby. Brak wspólnych pasji, tematów rozmów, wspólnych zajęć pogłębia tylko niezręczne milczenie domu niegdyś gwarnego i wesołego. Ta pustka i tęsknota za radosną przeszłością skłania dwojga ludzi niepotrafiących się odnaleźć w rzeczywistości ciszy do angażowania się w życie młodego małżeństwa. Tam ta dławiąca pustka jest nieco zasypywana – gwarne wnuki, marzenia domowników, tyle umiejętności do pokazania, tyle wspomnień. Małżeństwa mogą być piękne po latach wspólnego życia (pisałam o tym wcześniej). Mogą mieć marzenia, a nie tylko wspomnienia.

Mama i syn
Moja przyjaciółka urodziła ślicznego, pulchnego, uśmiechniętego syna. Kiedy wpatrywałyśmy się w niego, podziwiając każdy centymetr małego ciałka, powiedziała, że nie wie, jak będzie mogła oddać go w przyszłości innej kobiecie. Potem przytuliła go jeszcze bardziej do siebie. Dziś jednak z uśmiechem powtarza mi, że Nowy Człowiek jest u mnie na jakiś czas – potem oddasz go innej kobiecie lub Bogu, pamiętaj. Widzę, jak uczy swojego syna samodzielności, stawia przed nim małe wyzwania i powtarza mu, że da radę. Pozwala mu dorastać. Tłumaczy cierpliwie to, co dla niego wydaje się być zawiłe i nie do pokonania, stara się nie pozostawiać pytań bez odpowiedzi. Uśmiecha się i mówi, że go kocha. Chce, aby on umiał kochać i patrzeć na świat wartościami, jakie mu pokazuje. Mama nie może zawłaszczyć sobie życia swojego dziecka. Ona ma sprawić, aby ono umiało żyć.

Najważniejsze jest pokazanie dorosłemu dziecku,
że ze względu na nie,
potrafimy rozszerzyć
swoje serce.
Na kolejną osobę,
które ono pokochało.

***

Pragniemy szczęścia naszych dzieci. Z tego powodu robimy doktoraty z pielęgnacji skóry wrażliwej dziecka, układania do snu, karmienia, ząbkowania, potem nauki języka angielskiego. Wysoko na drabinie własnych marzeń stawiamy ich szczęście. W pewnym momencie to szczęście coraz mniej zaczyna zależeć od nas bezpośrednio. Najważniejsze staje się – nie pielęgnacja, spakowanie do szkoły, zrobienie śniadania – ale pokazanie dorosłemu dziecku, że ze względu na nie, potrafimy rozszerzyć swoje serce. Na kolejną osobę, które ono pokochało.

***

Kiedy poznam wybrankę Nowego Człowieka, zabiorę ją do kawiarni. Chcę się z nią spotkać, aby powiedzieć jej, ile on dla mnie znaczy. Powiem jej, co czułam, jak się urodził. I jak się bałam, kiedy pierwszy raz się przewrócił. Powiem jej, że lubił, jak gładziłam mu policzki oraz to, że po moim mężu, to istota, którą kocham najbardziej. Że chcę, aby był szczęśliwy. Wiem, że teraz jego szczęście nie zależy ode mnie, ale od tego, czy Ty będziesz szczęśliwa.

***

Jaką będę teściową? Nie wiem. Obiecuję jednak sobie i mojej synowej, że będę dbać o swoje małżeństwo, walczyć ze swoimi wadami oraz pozwalać, aby Nowy Człowiek sam zawiązywał sznurowadła. Rośnij zdrowo, Kochana!

Fotografia: Céline Vignal

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
155 komentarzy
 • Mat
  Posted at 11:52h, 31 października

  Patrząc na niektóre znajome małżeństwa widzę, jak błędy, o których piszesz, wpływają na przyszłe życie młodych i nie tak młodych już małżonków, całych rodzin. Nieraz jest już za późno, by cokolwiek zmienić. Dobrze uświadomić sobie, w czym tkwi przyczyna, i starać się tak kształtować swój charakter, motywacje, nastawienie i hierarchię, by tworzyć od początku do końca szczęśliwe małżeństwo i móc przygotować dzieci do samodzielnego życia. 🙂 Skoro już widzę ten problem, będę pracować. 🙂 I mam nadzieję, że mi się uda 🙂 Dziękuję za ten tekst. 🙂

 • elaree
  Posted at 11:21h, 06 listopada

  „Kiedy poznam wybrankę Nowego Człowieka, zabiorę ją do kawiarni. Chcę się z nią spotkać, aby powiedzieć jej, ile on dla mnie znaczy. Powiem jej, co czułam, jak się urodził. I jak się bałam, kiedy pierwszy raz się przewrócił. Powiem jej, że lubił, jak gładziłam mu policzki oraz to, że po moim mężu, to istota, którą kocham najbardziej. Że chcę, aby był szczęśliwy. Wiem, że teraz jego szczęście nie zależy ode mnie, ale od tego, czy Ty będziesz szczęśliwa.”
  Naprawdę się wzruszyłam…Chciałabym umieć mówić o uczuciach w taki sposób. Chciałabym usłyszeć to od swojej Teściowej i powiedzieć to synowej. Zapiszę te słowa w pamiętniku i wrócę do nich kiedy przyjdzie na to odpowiedni czas. Jesteś wspaniałą żoną i matką, będziesz równie dobrą teściową 🙂

 • Mamy się dobrze
  Posted at 12:28h, 06 listopada

  O, nie wiem jak to jest z byciem tą wspaniałą żoną i mamą. Zainteresowani musieliby się odezwać. Chcę być – to już dużo.

 • Mamy się dobrze
  Posted at 12:31h, 06 listopada

  Dzieci będą samodzielne. Jeśli ich rodzice tacy będą po ich „wyjściu z domu”.

 • My Sweet Little Precious
  Posted at 21:33h, 07 listopada

  Cudowny post! Kiedy rodzi się dziecko rzadko kiedy wybiega się aż tak daleko w przyszłość, ale ta przyszłość będzie, i my ją kształtujemy przez te wszystkie lata. Wprowadziłaś mnie w nostalgiczny nastrój 🙂

 • Mamy się dobrze
  Posted at 22:44h, 07 listopada

  „Przyszłość będzie” – dokładnie. Jest już jednak zakotwiczona w teraźniejszości. Dziękuję!

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 23:44h, 07 listopada

  „Przyszłość będzie” – dokładnie. Jest już jednak zakotwiczona w teraźniejszości. Dziękuję!

 • Po jedenaste: Nie będziesz mieć teściów idealnych - Mamy się - Tematy, od których zależą losy świata.
  Posted at 00:01h, 18 maja

  […] więc decyzję o tym, pozostawiam na przyszłość. Pewne jest jedno jak pisałam w tekście „Najważniejsza kobieta w życiu”, że „kiedy poznam wybrankę Nowego Człowieka, zabiorę ją do kawiarni. Chcę się z nią […]

 • Save the magic moments
  Posted at 15:34h, 18 maja

  Szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałam. To, że Maja kiedyś znajdzie mężczyznę i z nim założy dom jest dla mnie naturalne. A ważniejszym jest dla mnie przekazanie jej mądrości, pewności siebie, otwartości na ludzi, czyjąś krzywdę, dbanie o siebie. Wychowanie jej tak, by sama potrafiła dokonać mądrego wyboru, by pokochała mądrego człowieka. Godnego człowieka, taki dla którego właśnie ona (a nie mamusia) będzie najważniejsza. Skupiam się na tym, by ona potrafiła kochać, współczuć, wspierać, opiekować się, troszczyć o siebie, o męża, o dzieci. Myślę, że ważniejsze jest byśmy nauczyli swoje dzieci, jak być dobrym partnerem, a siebie jak być dobrym rodzicem. Wówczas bycie dobrą teściową wyjdzie naturalnie 🙂 jak myślisz?

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 21:08h, 18 maja

  Myślę, że to może być niewystarczające. To, co piszesz jest dobre, jednak bycie teściową to już nowa rola. Taka, której nie uczysz się, nie możesz przećwiczyć do momentu, kiedy tą teściową się po prostu staniesz. Jak patrzę, szczególnie kobietom (teściowym) brakuje umiejętności dania wolności dziecku od swoich rad, porad, uwagi. Wspieranie jest dobre, ale matkowanie małżeństwu już nie. To „matkowanie” to często wina złego stanu własnego małżeństwa oraz poczucia „gdzie mój synek/córka będzie miał lepiej jak u mnie, mamusi”. Dlatego, aby być dobrą teściową w przyszłości trzeba dbać o męża i siebie, dać sobie komfort zdrowego egoizmu małżeńskiego :). Żyć nie tylko dziećmi, ale swoim małżeństwem. Myślę, że to ważny wątek, choć pewnie niejedyny.

 • Save the magic moments
  Posted at 07:46h, 19 maja

  Marlena, a zauważyłaś, że to większy problem mają mamy synów? nie znam żadnego kumpla, który by narzekał na teściową, że się wtrąca, że to, że tamto. Moja mama zawsze zachowuje dystans. Nigdy nie robi niezapowiedzianych wizyt, jak chce nas zobaczyć dzwoni, umawia się jak z koleżanką. Nigdy nawet nie pyta o to jak mi się układa, widzi przecież jest matką. JEśli radzi, tylko zapytana. Zwykle to ja dzwonię z prośbą. Z kim bym nie rozmawiała, to mamy mężów zawsze ingerują i ciężko rozstać im się z synkiem.

 • D.
  Posted at 12:41h, 19 kwietnia

  U nas jest całkiem odwrotnie. Moja mama robi niezapowiedziane wizyty, nawet często gdy nas nie ma wpada, żeby zostawić coś do jedzenia (bo pewnie bez jej kotletów będziemy głodować), na wszystko ma własny pomysł, oczywiście całkiem inny niż nasz, wszystko zrobiłaby lepiej, etc. A mama męża? Zawsze pomocna, ale nie narzucająca się. Zawsze zapowiada się z wizytą. Jak coś radzi, to mężowi, ale raczej na zasadzie opiekuj się nią, dbaj o swoją nową rodzinę. Nie zapomnę jak jeszcze nie byliśmy zaręczeni i on mi wtedy powtórzył co powiedziała mu mama: „Masz fajną dziewczynę – szanuj ją!”

 • Save the Magic Moments
  Posted at 13:32h, 19 kwietnia

  To super babka! Tylko pozazdrościć! A z mamą chyba musisz na poważnie porozmawiać 😛

 • 琳达技术员
  Posted at 18:10h, 30 lipca

  This post provides clear idea designed for the new people of blogging, that truly how to do blogging.

 • 琳达技术员
  Posted at 18:17h, 31 lipca

  Excellent post. I definitely love this website. Stick with it!

 • daachnik.ru
  Posted at 23:57h, 01 sierpnia

  If some one desires to be updated with newest technologies then he must be visit this website and be up to date everyday.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 16:28h, 02 sierpnia

  Hi there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the excellent work!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 04:06h, 03 sierpnia

  Fabulous, what a weblog it is! This website gives helpful information to us, keep it up.

 • daachnik.ru
  Posted at 11:45h, 03 sierpnia

  When someone writes an article he/she keeps the idea of a user in his/her mind that how a user can understand it. Thus that’s why this post is amazing. Thanks!

 • twitch.tv
  Posted at 23:19h, 03 sierpnia

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 • twitch.tv
  Posted at 11:22h, 04 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • перетяжка мебели в Новосибирске
  Posted at 13:35h, 04 sierpnia

  You’re so awesome! I don’t think I’ve read something like this before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 02:41h, 05 sierpnia

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 13:02h, 05 sierpnia

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I have came upon so far. However, what concerning the conclusion? Are you positive concerning the source?

 • animals sexi videos
  Posted at 21:39h, 06 sierpnia

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it!

 • daachkaru
  Posted at 01:50h, 07 sierpnia

  Hello, just wanted to mention, I liked this article. It was practical. Keep on posting!

 • myinfodacha.ru
  Posted at 17:10h, 09 sierpnia

  It’s in fact very complex in this full of activity life to listen news on TV, so I only use world wide web for that purpose, and take the newest news.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 21:28h, 09 sierpnia

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • раскрутка сайта в google
  Posted at 15:25h, 11 sierpnia

  I visited many web sites except the audio quality for audio songs current at this web site is truly marvelous.

 • sadounik.ru
  Posted at 16:49h, 12 sierpnia

  I like reading through a post that will make people think. Also, thanks for allowing for me to comment!

 • sadounik.ru
  Posted at 10:49h, 13 sierpnia

  Hi, I log on to your new stuff daily. Your writing style is awesome, keep doing what you’re doing!

 • daachka.ru
  Posted at 20:08h, 15 sierpnia

  It’s not my first time to visit this web site, i am visiting this web site dailly and take pleasant information from here daily.

 • daa4a.ru
  Posted at 02:31h, 16 sierpnia

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!

 • daachka.ru
  Posted at 12:51h, 16 sierpnia

  This is very interesting, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks

 • частный эротический массаж в Москве
  Posted at 14:25h, 16 sierpnia

  Грамотный мужской эротический массаж в Москве релакс студия

 • xxx video animal com
  Posted at 18:49h, 17 sierpnia

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка
  Posted at 23:49h, 20 sierpnia

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

 • ремонт окон пвх в Жодино
  Posted at 08:32h, 21 sierpnia

  I like the valuable information you supply in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am moderately certain I will be told many new stuff right here! Good luck for the following!

 • ремонт пластиковых окон в минске недорого
  Posted at 12:46h, 21 sierpnia

  My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • мастер по ремонту пластиковых окон
  Posted at 01:46h, 22 sierpnia

  Can I simply say what a relief to find somebody who actually knows what they’re talking about on the web. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More and more people have to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular since you surely have the gift.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 09:28h, 22 sierpnia

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too great. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful site.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 09:45h, 22 sierpnia

  I am in fact happy to read this weblog posts which includes plenty of useful information, thanks for providing such information.

 • www com dog xxx
  Posted at 22:48h, 24 sierpnia

  Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 • daachka.ru
  Posted at 17:43h, 25 sierpnia

  Hi there! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 • animal xxx in
  Posted at 23:03h, 25 sierpnia

  These are truly wonderful ideas in about blogging. You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.

 • daachka.ru
  Posted at 07:12h, 26 sierpnia

  Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information specially the remaining phase 🙂 I care for such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 • dog and girl sexi video
  Posted at 08:56h, 27 sierpnia

  I was more than happy to find this website. I want to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and I have you saved as a favorite to check out new things on your website.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 18:11h, 28 sierpnia

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge concerning unexpected feelings.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 05:26h, 29 sierpnia

  Magnificent goods from you, man. I’ve be mindful your stuff prior to and you’re simply too magnificent. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you assert it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful website.

 • чистка дивана на дому цена в смолевичах
  Posted at 14:47h, 01 września

  These are truly enormous ideas in concerning blogging. You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.

 • химчистка диана цены на услуги жодино
  Posted at 15:52h, 01 września

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • чистка дивана на дому цена борисов
  Posted at 03:13h, 02 września

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say great blog!

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 17:36h, 06 września

  Helpful info. Fortunate me I found your web site by chance, and I am surprised why this coincidence did not happened in advance! I bookmarked it.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 17:52h, 06 września

  Simply wish to say your article is as amazing. The clearness on your post is simply spectacular and i can assume you are knowledgeable in this subject. Well together with your permission allow me to seize your RSS feed to stay up to date with drawing close post. Thank you a million and please continue the rewarding work.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 05:23h, 07 września

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 16:49h, 10 września

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this web site is truly good.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 09:23h, 11 września

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 23:20h, 13 września

  Hi, I believe your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, wonderful blog!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 23:38h, 13 września

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • ogorodkino.ru
  Posted at 11:13h, 14 września

  Hi to every body, it’s my first go to see of this website; this weblog consists of remarkable and truly fine data for readers.

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 11:56h, 14 września

  It’s awesome to visit this site and reading the views of all friends regarding this piece of writing, while I am also eager of getting familiarity.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 20:26h, 14 września

  What’s up to all, how is all, I think every one is getting more from this site, and your views are nice in favor of new viewers.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 05:44h, 15 września

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 22:38h, 15 września

  Hi there it’s me, I am also visiting this site daily, this website is in fact nice and the people are in fact sharing nice thoughts.

 • indexation url
  Posted at 14:45h, 16 września

  Helpful info. Fortunate me I found your site by chance, and I am stunned why this twist of fate did not happened in advance! I bookmarked it.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 04:11h, 20 września

  This is my first time visit at here and i am truly happy to read all at one place.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 12:47h, 20 września

  Hurrah! At last I got a blog from where I can in fact take helpful information regarding my study and knowledge.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 13:25h, 20 września

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 23:11h, 20 września

  Fantastic site you have here but I was curious about if you knew of any message boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get advice from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 00:34h, 21 września

  Hi to all, how is everything, I think every one is getting more from this web site, and your views are nice in favor of new people.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 08:07h, 21 września

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem resolved soon. Cheers

 • Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно
  Posted at 10:21h, 21 września

  We stumbled over here coming from a different page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page yet again.

 • Доставка алкоголя
  Posted at 10:48h, 21 września

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 • Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно
  Posted at 00:39h, 24 września

  Hi there I am so thrilled I found your web site, I really found you by mistake, while I was browsing on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent job.

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 02:34h, 25 września

  Actually no matter if someone doesn’t know after that its up to other users that they will help, so here it occurs.

 • квартиры на сутки Минск
  Posted at 14:23h, 27 września

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 • חשפניות
  Posted at 17:46h, 27 września

  Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 • снять квартиру в Минске на сутки
  Posted at 04:37h, 28 września

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • חשפניות
  Posted at 05:25h, 28 września

  Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the ultimate part 🙂 I deal with such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 • חשפניות
  Posted at 18:44h, 28 września

  Great blog you have here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!

 • חשפניות
  Posted at 06:18h, 29 września

  I’d like to find out more? I’d love to find out more details.

 • sphynx kitten price
  Posted at 10:00h, 29 września

  I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Great work!

 • חשפניות
  Posted at 20:38h, 29 września

  naturally like your website however you need to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth then again I will certainly come back again.

 • how much is a sphynx cat
  Posted at 08:08h, 30 września

  You’re so awesome! I don’t suppose I’ve read something like this before. So nice to find somebody with some unique thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with a little originality!

 • חשפניות
  Posted at 10:42h, 30 września

  Hello there, You have performed a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 • חשפניות
  Posted at 17:12h, 30 września

  This is the right website for anybody who really wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for many years. Excellent stuff, just excellent!

 • hairless cat for sale
  Posted at 03:29h, 01 października

  I absolutely love your blog and find many of your post’s to be just what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here. Again, awesome site!

 • חשפניות
  Posted at 07:58h, 01 października

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade solutions with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 • sphynx cat for sale near me
  Posted at 02:01h, 02 października

  Good article. I definitely love this website. Keep it up!

 • חשפניות
  Posted at 23:14h, 02 października

  Hi there, I found your blog by means of Google whilst searching for a similar matter, your web site got here up, it seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • חשפניות
  Posted at 10:43h, 03 października

  Hello there, simply become aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate for those who continue this in future. Lots of folks shall be benefited from your writing. Cheers!

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 04:28h, 04 października

  I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A handful of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any suggestions to help fix this issue?

 • машинная штукатурка в москве
  Posted at 18:28h, 04 października

  Please let me know if you’re looking for a article author for your site. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Many thanks!

 • механизированная штукатурка москва
  Posted at 01:50h, 05 października

  Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I think that you simply could do with some p.c. to drive the message house a bit, however other than that, this is magnificent blog. A great read. I’ll definitely be back.

 • Онлайн казино
  Posted at 02:14h, 05 października

  Это лучшее онлайн-казино, где вы можете насладиться широким выбором игр и получить максимум удовольствия от игрового процесса.

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 06:10h, 05 października

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing this information.

 • механизированная штукатурка под ключ
  Posted at 06:11h, 05 października

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from their sites.

 • Онлайн казино
  Posted at 04:04h, 06 października

  В нашем онлайн казино вы найдете широкий спектр слотов и лайв игр, присоединяйтесь.

 • cash loan near me
  Posted at 04:57h, 07 października

  My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • loan near me
  Posted at 16:36h, 07 października

  Keep this going please, great job!

 • online television
  Posted at 00:15h, 09 października

  Why people still use to read news papers when in this technological world everything is existing on net?

 • online television
  Posted at 14:23h, 09 października

  Greate pieces. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your blog.

 • online television
  Posted at 17:46h, 10 października

  Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Cheers

 • online television
  Posted at 20:29h, 11 października

  Excellent blog here! Also your site rather a lot up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link on your host? I want my site loaded up as fast as yours lol

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 01:21h, 13 października

  I simply could not leave your site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply in your visitors? Is going to be back steadily in order to inspect new posts

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 12:27h, 13 października

  I simply could not leave your site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply in your visitors? Is going to be back often in order to check up on new posts

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 03:26h, 16 października

  whoah this blog is fantastic i really like reading your articles. Stay up the good work! You understand, a lot of people are hunting around for this info, you can help them greatly.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 01:02h, 17 października

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • online television
  Posted at 08:45h, 18 października

  For most recent news you have to pay a visit web and on web I found this website as a best site for most up-to-date updates.

 • online television
  Posted at 01:13h, 19 października

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 • online television
  Posted at 17:21h, 19 października

  hi!,I love your writing so so much! proportion we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to solve my problem. May be that is you! Taking a look forward to see you.

 • стяжка пола под ключ
  Posted at 10:49h, 23 października

  Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обращайтесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 • стяжка пола москва
  Posted at 15:18h, 23 października

  Хотите получить идеально ровный пол в своей квартире или офисе? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по устройству стяжки пола в Москве и области, а также гарантируем доступные цены и высокое качество работ.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 10:00h, 24 października

  снабжение строительных объектов москва

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 22:46h, 24 października

  строительное снабжение

 • glavdachnik.ru
  Posted at 16:22h, 25 października

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing this info.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 06:14h, 26 października

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.

 • механизированная штукатурка
  Posted at 10:20h, 26 października

  Оштукатуривание стен всегда было заботой, но не с mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru. Услуги, которые меняют представления о ремонте.

 • механизированная штукатурка стен
  Posted at 03:12h, 27 października

  Более качественной и быстрой услуги, чем механизированная штукатурка стен, вы не найдете. Специалисты с сайта mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru вам в этом помогут.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 18:44h, 29 października

  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 13:55h, 30 października

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 13:07h, 01 listopada

  Appreciation to my father who informed me regarding this website, this website is really awesome.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 12:38h, 02 listopada

  Asking questions are truly nice thing if you are not understanding anything entirely, except this piece of writing gives nice understanding even.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 17:45h, 02 listopada

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and the rest of the site is also very good.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 01:29h, 03 listopada

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • черный кал при приеме витаминов
  Posted at 15:39h, 03 listopada

  I love what you guys are usually up too. Such clever work and exposure! Keep up the terrific works guys I’ve added you guys to my blogroll.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 23:07h, 03 listopada

  obviously like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth then again I will certainly come back again.

 • стоимость приема черного лома
  Posted at 04:03h, 04 listopada

  Hey there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!

 • bitokvesnuhin
  Posted at 06:44h, 04 listopada

  На mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru вы найдете бесподобные услуги механизированной штукатурки. Экономьте время, гарантируйте себе качество.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 21:51h, 05 listopada

  Попробуйте механизированную штукатурку от mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru и убедитесь в ее эффективности. Ваш дом заслуживает лучшего!

 • краска для одежды
  Posted at 10:43h, 08 listopada

  Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this website, and your views are good for new users.

 • краска для одежды
  Posted at 11:21h, 09 listopada

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this brilliant post.

 • buy autocad
  Posted at 03:44h, 10 listopada

  I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 • autocad
  Posted at 13:50h, 11 listopada

  An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who was doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this issue here on your web page.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 11:45h, 14 listopada

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 • bape hoodie outlet
  Posted at 06:14h, 16 listopada

  I simply had to thank you so much all over again. I’m not certain the things that I would have achieved in the absence of the entire tips provided by you about that subject matter. It truly was an absolute challenging issue for me, but viewing a new well-written approach you resolved it made me to cry with fulfillment. I am just happy for this service and then expect you know what a great job you happen to be providing educating many people through your web site. I know that you’ve never got to know any of us.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 19:31h, 16 listopada

  Because the admin of this site is working, no hesitation very soon it will be famous, due to its quality contents.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 22:36h, 16 listopada

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there a means you can remove me from that service? Thank you!

 • наркологическая клиника анонимная помощь нарколога
  Posted at 17:19h, 17 listopada

  Undeniably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to keep in mind of. I say to you, I definitely get irked at the same time as folks consider worries that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top as welland also defined out the whole thing with no need side effect , other people can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 • анонимное лечение алкоголизма в москве
  Posted at 17:29h, 17 listopada

  It’s wonderful that you are getting ideas from this post as well as from our argument made at this place.

 • автозапчасти
  Posted at 15:19h, 25 listopada

  This excellent website truly has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • услуги сантехника в краснодаре
  Posted at 23:55h, 25 listopada

  Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 • сантехник на дом
  Posted at 08:07h, 26 listopada

  I am curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?

 • интернет запчасти
  Posted at 11:47h, 26 listopada

  I think the admin of this site is truly working hard in favor of his site, since here every data is quality based information.

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 05:31h, 27 listopada

  Appreciation to my father who informed me about this blog, this weblog is actually awesome.

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 05:42h, 27 listopada

  Fine way of explaining, and nice article to take information concerning my presentation subject matter, which i am going to deliver in university.

 • seo оптимизация на сайтове
  Posted at 20:18h, 28 listopada

  What i do not realize is in reality how you’re not really a lot more smartly-appreciated than you may be right now. You are so intelligent. You realize therefore significantly relating to this matter, produced me personally believe it from numerous various angles. Its like men and women aren’t fascinated until it’s something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always care for it up!

 • seo оптимизация на сайтове
  Posted at 22:43h, 28 listopada

  Howdy! I just would like to give you a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I’ll be coming back to your website for more soon.

 • cviti
  Posted at 21:22h, 30 listopada

  Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 • цветы в горшках с названием
  Posted at 21:35h, 30 listopada

  There is definately a lot to learn about this topic. I love all the points you made.

 • palm angels hoodie
  Posted at 08:53h, 01 grudnia

  I definitely wanted to construct a simple message to be able to thank you for some of the splendid tips you are giving out here. My particularly long internet lookup has now been paid with useful strategies to share with my pals. I would believe that we visitors actually are definitely endowed to be in a perfect website with very many awesome individuals with very beneficial tips. I feel very much happy to have encountered your entire web page and look forward to many more brilliant minutes reading here. Thanks once more for all the details.

 • бизнес коуч для топ команд
  Posted at 19:56h, 02 grudnia

  Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person’s webpage link on your page at appropriate place and other person will also do same in favor of you.

 • тренинг для топ менеджеров
  Posted at 16:47h, 03 grudnia

  It’s in point of fact a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • Продать автомобиль
  Posted at 03:37h, 04 grudnia

  Really no matter if someone doesn’t understand after that its up to other people that they will help, so here it happens.

 • Скупка авто Таллинн
  Posted at 03:46h, 04 grudnia

  Hi there, I found your web site via Google at the same time as searching for a similar topic, your site got here up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

Skomentuj