Daj dziecku czas - MamySie.pl
673
post-template-default,single,single-post,postid-673,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Daj dziecku czas

Dzieciństwo to krótki etap w życiu. Daj swojemu dziecku czas na bycie dzieckiem. Daj mu się nim nacieszyć. Sobie zresztą też.

1. Kochaj dziecko – dawaj mu odczuć swoją miłość. Bądź blisko. Ono potrzebuje twojego głaskania i przytulenia.

2. Traktuj dziecko tak, jakbyś chciał, aby ciebie traktowano. Dziecko to człowiek, tylko mniejszy. Potrzebuje obrońcy, którym ty, jako rodzic, jesteś.

3. Ciesz się wspólnym czasem. Baw się z dzieckiem, daj mu czas na dziwienie się światem i zadawać pytania. Cierpliwie na nie odpowiadaj. Chodź z nim na spacery. Nie ma nic lepszego dla małego odkrywcy, jak możliwość wpatrywania się w biedronkę idącą chodnikiem. Nawet jeśli trwa to dwadzieścia minut, bądź cierpliwy :).

4. Doceniaj starania dziecka i dawaj dowody swojej akceptacji. Nie ma większego bólu jak życie w poczuciu braku wartości w oczach mamy lub taty.

5. Stawiaj granice. Tylko w ten sposób nauczysz dziecko życia w świecie, który budowany jest na zasadach.

6. Dbaj o siebie. Twoje zmęczenie i frustracja doprowadzą w końcu do wybuchu kosztem dziecka. Rozwijaj swoje wnętrze. Pracuj nad sobą. Tylko w ten sposób pokażesz dziecku, że trzeba wymagać nie tylko od innych, ale także od siebie.

Dziecko to człowiek,
tylko mniejszy.
Potrzebuje obrońcy,
którym ty, jako rodzic, jesteś.

7. Nie krzycz, nie bij, nie wyśmiewaj. W ten sposób pokazujesz tylko swoją bezradność i uczysz życia w lęku. Lęk nie pozwala na twórcze życie. Nie bądź obojętny na uczucia dziecka i problemy.

8. Ucz samodzielności, ale nie wymagaj myślenia jak dorosły. Dziecko może nie dostrzegać niektórych niebezpieczeństw. To ty jesteś za nie odpowiedzialny. Ucz dziecko walki z trudnościami. Doceniaj jego wysiłki i próby jakie podejmuje.

9. Nie wyróżniaj jednego spośród swoich dzieci. Świadomość odrzucenia rzutuje na wszystkie relacje dziecka w przyszłości. Każde z nich potrzebuje twojej uwagi i miłości.

10. Daj dziecku wolność marzenia. Nie spełniaj swoich marzeń poprzez dziecko. Marzenia kształtują odrębność i wskazują na samodzielność myślenia.

11. Nie wypominaj dziecku ile kosztuje – pieniędzy i czasu. Przestanie mówić ci o swoich potrzebach.

Budowanie człowieka to odpowiedzialność. Przygniatająca wręcz, powodująca takie ukłucie w żołądku. Nie da się jednak budować bez miłości, która jest cierpliwa i łaskawa. Która złego nie pamięta, bo wybacza. Miłości, która nie unosi się gniewem. Która wszystko przetrzyma i nie ustaje. Nigdy.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
4 komentarze
 • Mari Bo
  Posted at 22:17h, 15 listopada

  Trudna to sztuka-wychowanie dziecka, ale domyślam się,że piękna. Obym umiała zastosować te zasady wtedy, gdy będę już mamą. Marlena- dzięki za cenne rady! 🙂

 • Kinga Bartkowiak
  Posted at 08:54h, 30 lipca

  To, co napisałaś, tak bardzo przypomina mi podejście mojej kochanej Mamy. Wiem, że niewiele osób mogło wychowywać się w domu, gdzie rodzice wykazywali się pełnym zrozumieniem, miłością, a jednocześnie potrafili twardą ręką stawiać granice. Moja Mama taka była i to właśnie jej zawdzięczam to, kim teraz jestem. Twoje punkty powinien przeczytać każdy rodzic :).

 • Flawless Bananaa
  Posted at 12:20h, 30 lipca

  w punkty powinien przeczytać każdy rodzic ! jeszcze sporo czasu zanim zostanę mamą, ale jeśli już się tak stanie będę taką osobą jak opisałaś w punktach 🙂

  + piękna grafika ! flawlessbananaa.blogspot.com

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 16:01h, 07 sierpnia

  Tego Ci życzę 🙂

Skomentuj