Czy dziecko to koniec życia? | MamySie.pl
755
post-template-default,single,single-post,postid-755,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Projekt: dziecko. Koniec życia?

O tym dlaczego warto mieć dziecko (a nawet dzieci), nie słuchać wszystkich rad i pozwalać dziecku na gotowanie żabiego skrzeku i wykradanie jaj z kurnika.

Huragan Ksawery

Przepraszam, chyba rodzę. Mogę już zadzwonić po męża? Tymi słowami obudziłam położną, która nie była z tego powodu tak zadowolona jak ja (nareszcie! 2 tygodnie po terminie moja słoniowa ciąża się zakończy!). Tak oto po kilku godzinach od powyższych słów, moje stare życie przestało istnieć. Moje i mojego Męża. Oto wielki krzyk nam obwieścił: Oto jestem! Za oknem szalał huragan Ksawery. Na oddziale także huragan – w postaci mojego syna.

Krzyk to mało powiedziane. Nasz syn zyskał pseudonim Dzik, a ja: mama Dzika (urokliwe, doprawdy). Pielęgniarki zarysowały mi jego charakter: temperamentny, on to cały czas będzie przy mamusi. Będzie musiał dostać to, co chce. Ot, jakie dziecko! Takiego u nas nie było. Nawet nie płacze jak noworodek, tylko jak duże dziecko. Przyznam, że były to jedne z trudniejszych dni mojego życia (poród milej wspominam). Nauka karmienia (jeśli ktoś nie dopchał się w tych dniach do Matki Bożej Karmiącej, to przepraszam, to ja blokowałam łącze). Nie tak się  trzyma pierś, kto panią tego uczył? (pielęgniarka, która była tu przed panią?) spadek hormonów, lampy jak w laboratorium. Kiedy udało mi się Franka utulić (nadzieja na chwile odpoczynku), do sali wchodziła pielęgniarka włączając te wszystkie lampy kwoki i…krzyk. 6 grudnia spadł śnieg, a my, na całe szczęście, wróciliśmy do domu.

Położyłam tą kruszynę na kanapie (która wówczas wydała mi się gigantyczna) i zamarłam. Co ja mam robić z tym człowiekiem? Jego życie zależy teraz ode mnie. Po kilku miesiącach Luby powiedział tylko: – Bałaś się wtedy, prawda? – A Ty nie? Pewnie, że się bałam. – Ja też.

Dziecko to nie jest koniec życia.

Obrona pracy doktorskiej pt. „Dziecko”

Płacze, bo pewnie coś zjadłaś. Co jadłaś? Pewnie jakieś ciastko? Nie, naprawdę nie. (Nic nie jadłam. Od chleba płacze?) Po urodzeniu Nowego Człowieka czułam się jak na egzaminie (we własnym domu, całą dobę). Nie dość, że  pojęcia nie miałam co mam począć z tym mikro-człowiekiem to jeszcze musiałam wiedzieć, co odpowiedzieć na pytania cioć, wujków, sąsiadów, księdza proboszcza, listonosza. Nie karm go trzymając na rękach. Bo się przyzwyczai. On śpi z Wami? Nie macie łóżeczka? (przed wyjazdem na studia na pewno wyprowadzi się z naszego łóżka, spokojnie). No cóż… przyjęłam w końcu strategię – nie mów, co myślisz, mów, co chcą usłyszeć (mama zdradziła mi ten sekret). Postanowiłam zaufać samej sobie i uczyć się swojego dziecka. Słucham innych, ale wyciągam od nich to, co dla nas ważne i dobre.

Dlaczego pozwolę synowi na gotowanie żabiego skrzeku

Może pomyślicie, że to dziwne, ale jak Nowy Człowiek miał 7 miesięcy kupiłam kalosze. Jako mama muszę być przygotowana. A tak szczerze, to jako dziecko zawsze marzyłam, aby chodzić po kałużach. Kiedyś nawet zdobyłam się na złamanie rodzinnego zakazu pod tytułem nie chodź po kałużach, bo zachorujesz i z namaszczeniem szłam wolnym krokiem po wodzie (może nawet kilka razy). Zimna woda wlewała mi się po trosze do butów, ale zawzięcie szłam dalej. Zastanawiałam się już wtedy jak wyjaśnię wodę, buty, skarpety i może przeziębienie. Ale… Jaka to przyjemność chodzić po kałużach! Ad rem – do rzeczy Kobieto! Kupiłam kalosze i mam nadzieję, że już wiosną będę uczyć Nowego Człowieka co to znaczy chodzić po wodzie w ludzkim wydaniu. Pokażę mu też jak robi się domy z koców i nakryć wszelkiej maści. Zabawa w błocie to też punkt obowiązkowy. Ja będę lepić gołąbki (uwaga przepis: bierzesz kulkę błota, formujesz w dłoniach – kotlet gotowy, zawijasz w liść – gołąbek gotowy. Kunszt kulinarii to to nie jest, ale jakiegoś pojęcia o gotowaniu uczy. U mnie to pojęcie jakoś szczególnie się od dzieciństwa nie rozwinęło). Nowy Człowiek pewnie będzie wygrzebywał w błocie drogi dla samochodów… cóż, jak będzie wolał. W dzieciństwie wykradaliśmy z bratem mamie jajka z kurnika i robiliśmy ciasta z jajek, mąki (piasek), proszku do pieczenia (piasek), mleka (woda). Czego nam brakowało do ciasta, to woda i piasek, wiadomo. Mamie też brakowało – ale jajek. Nie zdradzę tej techniki Frankowi, liczę, że sam się domyśli. Tylko gdzie on kurnik znajdzie?

Dziecko daje możliwość zobaczenia starych spraw na nowo.

Gotowaliśmy też z bratem żabi skrzek. Z piwnicy wykradaliśmy zapałki (Mamo, jeśli to czytasz: tak, to my byliśmy sprawcami deficytu zapałkowego w postaci -2 pudełka miesięcznie). Mieliśmy kryjówkę na łące. Tam, w garnku z garścią żabiego skrzeku wyciągniętego ze strumienia, po cichu sprawdzaliśmy co to znaczy natura (tu dodam: nie gotujcie żabiego skrzeku. Strasznie… wybaczcie: śmierdzi). Byłam pojętnym uczniem z biologii. Może z powodu moich eksperymentów ze skrzekiem, byłam tak zawiedziona w 5 klasie, że nie będziemy rozcinali żab, żeby zobaczyć co mają w środku.

Dziecko to szansa na ponowne
dziwienie się światem
i stawianie pytań tak prostych,
że dla nas, dorosłych,
zbyt trudnych.

Cieszę się z gotowania skrzeku, błota i kałuż (potajemnych wypraw na mini-bagna też, wybacz mamo). To skarby mojego dzieciństwa. Nawet wspomnienie smaku chipsów i gum kulek, na które musieliśmy z bratem odkładać nasze grosiaki nie cieszą mnie teraz tak, jak ten skrzek i błoto. I taką radość dzieciństwa chcę pokazać Nowemu Człowiekowi. Na taką radość chcę mu pozwolić. Nowy Człowiek – Franciszek Ksawery – nie po papieżu Franciszku i huraganie. Po Franciszku tym z Asyżu, i tym z Nawarry. Od dziś, jednoroczny chłopiec.

Dziecko to koniec starego życia, ale początek czegoś zupełnie nowego. Każde dziecko to filozof, bo nie boi się pytać. Szkoda, że się z tego wyrasta. Przede mną wielka szansa na ponowne dziwienie się światem i stawianie pytań tak prostych, że dla nas, dorosłych, zbyt trudnych. To będzie czas na ponowne dziwienie się skrzekiem, mrówkami i tym, że niebo, które widzę już tyle lat, jest niebieskie.

Na pytanie czy żałuję, że porzuciłam wielki świat dla macierzyństwa, odpowiadam: Nie. Mam dziecko, bo podejmuję się projektów wyłącznie wymagających i wartościowych. Ot, co!:)

Jakie jest Twoje spojrzenie na kwestię posiadania dzieci? Czy widzisz w rodzicielstwie możliwość rozwoju? Jakie dzieciństwo chcesz zapewnić swoim pociechom? I na koniec…wykradaliście jajka?:)

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
51 komentarzy
 • Vandrer Uggle
  Posted at 10:55h, 03 grudnia

  Wartościowy tekst. Pełna zgoda, że dzieci to filozofowie, a my dorośli nie potrafimy się dziwić temu jaki świat jest zaskakujący przez samo to, że jest.

 • Mat
  Posted at 12:22h, 06 grudnia

  Jak się nie ma styczności z dziećmi przez długi czas, człowiekowi zdarza się zapomnieć, jak to jest być dzieckiem, wciąga go dorosłe życie, rzeczywistość wymagająca myślenia o poważnych sprawach. Problemy, radości, zdziwienia, zabawy Małego Człowieka z czasem wydają się nam obce. Trzeba zachować pamięć o naszym dzieciństwie,o tym co my przeżywaliśmy, co lubiliśmy, co najmilej wspominamy i nie pozbawiać tego swojego dziecka, a nawet pokazywać Mu różne rzeczy 🙂 Trzeba obudzić dziecko, które jest w każdym z nas. Ludzie przy dzieciach się zmieniają, bo często przypominają sobie o tym wewnętrznym dziecku- stają się łagodniejsi, na nowo uczą się dziwić i zachwycać światem. 🙂 I to jest piękne. 🙂
  Franek obudził to dziecko we mnie, dziękuję. 🙂

 • Mamy się dobrze
  Posted at 12:44h, 06 grudnia

  Zbierasz z namaszczeniem paprochy z podłogi i przyglądasz im się z nieukrywaną ciekawością? 🙂 Tak, to piękne 🙂

 • Deszczowa Mia
  Posted at 22:40h, 08 grudnia

  Jaką Ty jesteś fajną mamą 🙂

 • Mamy się dobrze
  Posted at 22:53h, 08 grudnia

  Czasami myślę, że bliżej mi do dziecka niż do mamy. 🙂 Dziękuję!

 • malami
  Posted at 12:18h, 18 grudnia

  Bardzo mi się podoba Twój sposób postrzegania macierzyństwa jako szansy ponownego zadziwienia się światem i odkrywania jego cudów na nowo.
  Ja od niedawna mam też taką szansę i postaram się jej nie zmarnować 😀

 • Mamy się
  Posted at 20:58h, 18 grudnia

  Powodzenia zatem! Same chęci to już połowa sukcesu 🙂

 • Księga wymagającego dziecka - Mamy się - Tematy, od których zależą losy świata.
  Posted at 00:06h, 22 maja

  […] Takiego u nas nie było. Nawet nie płacze jak noworodek, tylko jak duże dziecko.” (vide: Projekt: dziecko. Koniec życia?). Tak się wszystko […]

 • Można rodzić po ludzku - Mamy się - Małżeństwo, rodzina, wartości
  Posted at 20:01h, 12 sierpnia

  […] 2. Projekt: dziecko. Koniec życia? […]

 • Monika Myszka-Wieczerzak
  Posted at 20:57h, 11 maja

  Marleno, tekst jest cu-do-wny! Naprawdę perła :)! Wiesz, że ja też wykradałam jajka – tylko z kuzynem, nie mam brata :). I cioci wykradaliśmy… Jak się wydało, to moja mama, i mama Piotrka (kuzyna) musiały kilka jajek oddać. Ale nie było awantury, więc chyba też dały się ponieść temu szaleństwu naszego dzieciństwa… No i przypomniałaś mi, jak wpadłam w nowiuśkich trampkach do błota na tzw. borach. A wiesz, co to były takie trampki w latach 80.?! W każdym razie ciekawe jest to, że tym wpisem trafiłaś do mnie dzisiaj, gdy świętuję swoje 7 lat macierzyństwa, bo moja pierworodna ma dzisiaj urodziny. Znów synchroniczność?! Trochę nie chce mi się wierzyć, no ale tak to wygląda! Uściski dla Was!

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 23:10h, 11 maja

  Moniko,
  Najlepsze życzenia dla Was! Dzień wcześniej wróciłam do tego tekstu i miałam Ci go po prostu przesłać. Nadarzyła się okazja odnośnie Twojego pytania. Zabawne to, ale miłe 🙂

 • Monika Myszka-Wieczerzak
  Posted at 10:48h, 12 maja

  Po prostu Wielka Magia, czy Palce Boży – jak zwał, tak zwał :).

 • Marysia
  Posted at 08:58h, 16 maja

  Nie mogę się doczekać!

 • Sonia
  Posted at 13:12h, 16 maja

  Wspaniała <3

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 18:39h, 16 maja

  Jest czego (i kogo)! W dodatku bezkarnie można z dzieckiem dziecięce marzenia (także swoje) spełniać 🙂

 • http://argo-network.fr/
  Posted at 06:03h, 21 maja

  Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to
  “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 • Institutional Trading on gate io
  Posted at 10:44h, 18 czerwca

  Reading your article has greatly helped me, and I agree with you. But I still have some questions. Can you help me? I will pay attention to your answer. thank you.

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 18:52h, 30 lipca

  This site really has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 06:43h, 03 sierpnia

  This piece of writing is actually a pleasant one it helps new web users, who are wishing for blogging.

 • daachnik.ru
  Posted at 21:03h, 03 sierpnia

  My brother suggested I might like this website. He used to be totally right. This post actually made my day. You cann’t believe just how so much time I had spent for this information! Thank you!

 • перетяжка мебели
  Posted at 05:36h, 05 sierpnia

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Regards!

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 19:21h, 05 sierpnia

  I am sure this article has touched all the internet users, its really really pleasant post on building up new weblog.

 • sexy animals video
  Posted at 12:10h, 07 sierpnia

  Hey! I know this is kind of off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • daachkaru
  Posted at 15:09h, 07 sierpnia

  Incredible points. Great arguments. Keep up the amazing work.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 11:00h, 10 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • myinfodacha.ru
  Posted at 21:45h, 10 sierpnia

  Everything is very open with a clear description of the issues. It was really informative. Your website is very helpful. Thank you for sharing!

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 07:22h, 12 sierpnia

  An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who was doing a little research on this. And he in fact bought me lunch simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your website.

 • sadounik.ru
  Posted at 19:01h, 13 sierpnia

  I want to to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I’ve got you book marked to check out new stuff you post

 • daachka.ru
  Posted at 15:05h, 16 sierpnia

  Every weekend i used to visit this website, because i want enjoyment, as this this site conations truly good funny data too.

 • мужской эромассаж в Москве
  Posted at 03:30h, 17 sierpnia

  Недорогой мужской эротический массаж Москва цена

 • xxx dog
  Posted at 20:18h, 17 sierpnia

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it!

 • ремонт окон
  Posted at 15:42h, 21 sierpnia

  I know this site offers quality based posts and additional stuff, is there any other site which gives such stuff in quality?

 • ремонт стеклопакетов в Жодино
  Posted at 04:39h, 22 sierpnia

  Magnificent goods from you, man. I’ve take into account your stuff prior to and you’re simply too wonderful. I really like what you’ve obtained here, really like what you’re stating and the way in which you are saying it. You make it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful site.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 21:57h, 22 sierpnia

  If you desire to get much from this piece of writing then you have to apply such techniques to your won website.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 23:10h, 22 sierpnia

  Good day I am so glad I found your weblog, I really found you by error, while I was searching on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent job.

 • xxx sxe dog
  Posted at 21:54h, 24 sierpnia

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • daachka.ru
  Posted at 09:55h, 26 sierpnia

  This post will help the internet users for creating new website or even a blog from start to end.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 07:54h, 29 sierpnia

  If you wish for to get much from this post then you have to apply such strategies to your won website.

 • химчистка мебели в жодино
  Posted at 02:56h, 02 września

  Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? With thanks

 • химчистка мягкой мебели в смолевичах
  Posted at 05:58h, 02 września

  Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 07:46h, 07 września

  I was able to find good info from your articles.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 17:32h, 07 września

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 07:15h, 11 września

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Kudos

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 09:56h, 14 września

  My family members all the time say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting experience every day by reading such nice articles.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 13:58h, 14 września

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The entire glance of your site is magnificent, let alonesmartly as the content!

 • fast indexing url
  Posted at 15:53h, 17 września

  If some one wants to be updated with latest technologies afterward he must be go to see this website and be up to date every day.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 03:07h, 21 września

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Cheers!

 • Доставка алкоголя Екатеринбург телефон
  Posted at 03:51h, 22 września

  I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Great work!

 • Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург
  Posted at 03:15h, 24 września

  Thanks in favor of sharing such a pleasant opinion, piece of writing is nice, thats why i have read it fully

 • квартира на сутки Минск
  Posted at 07:42h, 28 września

  I am extremely inspired together with your writing skills and alsowell as with the layout on your blog. Is this a paid topic or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 • חשפניות
  Posted at 08:16h, 28 września

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

Skomentuj