Kolęda bez znaczenia - MamySie.pl
847
post-template-default,single,single-post,postid-847,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Kolęda bez znaczenia

Pewien mężczyzna napisał wiersz i włożył go do szuflady. Na tym historia by się zakończyła i nie poznalibyśmy jednej z najpiękniejszych kolęd, gdyby młody wikary nie poprosił o dopisanie do wiersza muzyki. – Prosta kompozycja – mówił. – Zagramy raz na pasterce i tyle…

Faktycznie zagrano kolędę na pasterce. Tego samego dnia, kiedy powstała! Ta prosta kompozycja tak spodobała się mieszkańcom, że zaczęli odpisywać od siebie słowa. I tak to doszło aż na dwór królewski… Zaczęło się bez wielkich zapowiedzi, bez wielkiego PRu , reklamy, ogłaszania i polecania, bez sharowania na Facebooku. „Cicha noc” zapadła w serca. A dziś nie ma chyba człowieka, który tej kolędy nie zna – przetłumaczona na 135 języków świata, w niemal 200 wersjach – zachwyca. Nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia bez tej kolędy. Nie wyobrażam sobie Świąt Narodzin Boga bez Boga, a właśnie w słowach „Cichej Nocy” On żyje.

Cicha noc, święta noc,
Pokój niesie ludziom wszem.
A u żłobka Matka Święta
Czuwa sama uśmiechnięta,
Nad Dzieciątka snem,
Nad Dzieciątka snem.

Moją grudniową listą muzyczną są kolędy. Głównie te śpiewane po polsku, choć nie unikam angielskich piosenek, które same zapadają w pamieć. Z rozczuleniem wspominam jak odwiedziłam przyjaciółkę, a tam cała rodzina w okresie Bożego Narodzenia codziennie śpiewała kolędy. Razem. Radośnie. Piękny widok. Wspomnienie to ożywiła Matka Pracująca, która stworzyła Rodzinny Śpiewnik Bożonarodzeniowy z polskimi kolędami. 

Może warto wprowadzić do domu tradycję wspólnego śpiewania? Nawet jeśli będzie to raczej przypominało stajenkę od strony zwierząt (buczenie, fałszowanie, chrypienie:). Ważne, że wspólne i rodzinne.


Wpis powstał w ramach wyzwania blogowego Uli. Wcześniejsze teksty z wyzwania znajdziesz tu:

1) Samotne Święta,
2) Lista cudów do spełnienia,
3) DIY: Kreatywne dziecko.

Wyzwanie-blogowe_baner_250

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow