7 książek dla małżeństw
Książki. Są różne. Dobre i średnie. Każdy ma swoje ulubione. Z półki książek małżeńskich kilka jest dla mnie szczególnie ważnych.
7. Listy, Joanna Beretta Molla i Piotr Molla
Joanna zaskakiwała mnie na każdym kroku, jak ją poznawałam. Została ogłoszona świętą Kościoła Katolickiego i może własnie dlatego moje zaskoczenie było tym większe wobec jej postawy i miłości – do perfum, mody, dbałości o szczegóły. Tutaj jednak chcę napisać o listach jakie Joanna i Piotr wymieniali jako narzeczeni, a następnie małżonkowie. Najdroższy – tak pisała Joanna do męża. Zawsze.
Listy Joanny znajdziecie także tutaj.
6. Przytul mnie choć na chwilę. Jak być twórczym mężem?,
Michał i Urszula Piekarowie
Nie czytałam. To książka, która kupiłam Lubemu jeszcze przed ślubem. Raczej nie był zadowolony z prezentu, ale gdy przeczytał…zmienił zdanie. Powtarzał tylko, abym nie ważyła się przeczytać tej książki. „Bo przecież to dla mężów”. Posłuchałam, ponieważ jest także wersja dla żon.
5. Przytul mnie choć na chwilę. Jak być twórczą żoną?,
Michał i Urszula Piekarowie
Bardzo polubiłam tą książkę. Czytając kolejne zdania, łapałam się na powtarzaniu: ooo, mam tak samo. Też tak robię! O, właśnie, też tego chcę. Pouczająca, lekka i pełna praktycznych rad i pomysłów. Przyznam – uczy twórczego podejścia do bycia żoną.
4. Warto pokochać teściową, Jacek Pulikowski
Zgadzam się z tytułem. Warto choćby teściową polubić. Jacek Pulikowski pisze tak, że często śmiejąc się z jego żartów, dochodzi się do głębokich refleksji. To książka dla małżeństw, ale też narzeczonych, teściowych, teściów i rodziców. Jacek Pulikowski zachęca, aby nie zostawić relacji my-teściowe samym sobie, ale świadomie walczyć o przyjaźń. Książka pełna życiowych przykładów, pokazująca błędy i małżonków, i teściów.
3. Miłość i wojna, Stasi i John Eldredge
Przyjaciółka, gdy mówiłam jej o tej książce, zapytała czy chodzi o miłość w małżeństwie, a wojnę z teściami. Otóż nie. Małżeństwo to i miłość, i wojna. Ale nie taka, która prowadzi do samozagłady żony i męża. Nie zdradzę szczegółów. Jedna z lepszych książek o małżeństwie. Stasi i John szczerze przedstawiają swoje małżeństwo, pokazując gdzie zastawione są pułapki. Są bezlitośni w diagnozie:
2. Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie, Gary Chapman
On mnie nie kocha. Ona mnie nie kocha. To częste odczucie w małżeństwie. Gary Chapman pokazuje, że to odczucie wynika nie z tego, że jest to prawda, ale z tego, że w małżeństwie mówimy innymi językami. Autor wymienia 5 różnych języków miłości i wskazuje, że często podstawowym problemem małżeństw jest to, że wyrażają miłość inaczej i innej odpowiedzi od małżonka oczekują. I tak moim językiem miłości są prezenty, a mojego męża dotyk i komplementy. I tak ja daję prezenty innym, aby okazać im swoją sympatię (nawet drobiazg samodzielnie zrobiony), ale też tak rozumiem sygnał od kogoś – lubi mnie, kocha, bo coś mi daje, nawet małego i drobnego. Ja mówię po chińsku, Luby po estońsku w miłości. Mieszkamy pod jednym dachem. Dzięki tej książce wiemy, że różne języki są oznaką normalności, ale też wiemy jak mówić do siebie. Gorąco polecam! Rodzicom także, bo książka wyjaśnia dlaczego jedne dzieciaki lubią się przytulać, inne dostawać prezenty, kolejne zaś muszą być chwalone. Pozycja obowiązkowa.
1. Święte małżeństwo, Gary Thomas
Podobno klasyk literatury chrześcijańskiej. Podobno jedna z najważniejszych książek o małżeństwie. Muszę to „podobno” potwierdzić. Po pierwszych stronach książki wiedziałam, że to będzie owocna lektura. Nietuzinkowe refleksje i tezy.
Książki możesz kupić TUTAJ.
Chcę przeczytać „Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?” Anny Jednej i „Parami do nieba” Zbigniewa Nosowskiego.
Mat
Posted at 20:39h, 07 styczniaAle super, poszerzam moją listę książek do przeczytania 🙂 Książkę Gary’ego Chapmana czytałam pod tytułem „5 języków miłości”, czyta się rewelacyjnie, wiele wyjaśnia i pewnie nie raz do niej wrócę, też polecam 🙂 I jeszcze jedno: zachwycające te zdjęcia z cytatami 🙂
Mamy się
Posted at 20:52h, 07 styczniaDziękuję. Chapman stworzył teorię, do której trzeba wracać 🙂
elaree
Posted at 21:11h, 07 styczniaCzytałam już wiele tego typu książek, ale kilka pozycji dopisałam dziś do listy „do przeczytania” 🙂 Jacek Pulikowski ma jeszcze więcej tego typu książek, np. Jak budować więzi w rodzinie, Warto być ojcem itd. To niesamowite czytać książkę autora, którego poznało się osobiście. Pana Pulikowskiego chyba też poznałaś, bo z tego co pamiętam byłaś na obozie w Funce gdzie były z nim konferencje 🙂 Michał Piekara to genialny człowiek, mam jeszcze jego książkę, też dla małżeństw : „Razem przez życie”. Na studiach miałam z nim zajęcia, to niesamowicie mądry facet, warto posłuchać też jego konferencji na yt. Pozdrawiam 🙂
Mari Bo
Posted at 11:51h, 08 styczniaA ja czytałam wiele innych książek o tej tematyce, ale widzę,że muszę listę wzbogacić:) Marlena- dzięki:)
Mamy się
Posted at 12:06h, 08 styczniaKsiążek jest dużo, kwestia znalezienia odpowiednich dla siebie. 🙂
Mamy się
Posted at 12:09h, 08 styczniaNie sposób wypisać wszystkie książki. Książka z autografem autora i trzy zdania zamienione z nim na prędko, to jeszcze nie jest poznanie. Ale fakt – widziałam 🙂
elaree
Posted at 12:46h, 08 styczniaMoże rzeczywiście „poznałam” to za duże słowo. Mimo wszystko było to coś więcej niż zwykłe spotkanie autorskie w Empiku, dlatego książki jego autorstwa są mi bliższe.
Dominika Musialik
Posted at 23:02h, 08 styczniaChoć trochę inna od powyższych, ale myślę, że również warta uwagi, jest książka Schmitta „Małe zbrodnie małżeńskie”. 🙂
Mamy się
Posted at 23:43h, 08 styczniaStreszczenia brzmią obiecująco. Chętnie przeczytam, dzięki!
oxinspirationxo blogspot.com
Posted at 22:08h, 24 styczniaChętnie sięgnę po serię „Przytul mnie”. Bardzo lubię katolickie książki dotyczące partnerstwa, miłości, małżeństwa.
Po jedenaste: Nie będziesz mieć teściów idealnych - Mamy się - Tematy, od których zależą losy świata.
Posted at 23:53h, 18 maja[…] książką „Warto pokochać teściową” Jacka Pulikowskiego, o której pisałam już w tekście „7 książek dla małżeństw”. Nie ukrywam, ja jestem zdania, że najlepiej mieszkać oddzielnie i trzeba do tego […]
Anna Brandys
Posted at 10:52h, 28 styczniadzięki, super temat. A Joanna Molla-podziwiam ją!
Laboratorium Więzi - Ewa A.
Posted at 11:36h, 28 styczniaWartościowe pozycje! Wiele z nich nie czytałam, choć o Joannie Molli mam inną, a Pulikowskiego czytała chyba wszystkie oprócz tej. Muszę uzupełnić listę lektur do przeczytania 🙂
Kamila Twardokus
Posted at 12:51h, 28 styczniaBardzo ciekawe tytuły. Zacznę ich szukać 🙂 Dzięki za inspiracje! Pulikowskiego czytałam dużo, ale tej akurat nie. Chociaż z teściami mamy dobre relacje 🙂
Hanna
Posted at 22:54h, 28 styczniaTrochę małżeńsko a trochę rodzinnie, ja jestem wciąż pod wrażeniem Stephena Covey’a. Znacie? Lubicie?
Karolina
Posted at 15:43h, 25 październikaWitaj!!!
Na Twojej liście znajdują się ksiażki, które szukam już od około dwóch lat i niestety nigdzie ich nie mogę znaleźć 🙁
Tak jakby były już niedostępne. To ksiażki państwa Piekarów. Czy wiesz gdzie moża je dostać? Bardzo mi zależy na nich 🙂
Pozdrawiam serdecznie i dobrze, że jesteś 🙂
Marlena Bessman - Paliwoda
Posted at 23:15h, 25 październikaCześć Karolina 🙂 często dostaję głosy, że nie można dostać tych książek. Postaram dotrzeć do autorów i się dopytam u źródła. Jeśli bardzo Ci zależy, to mogę pożyczyć Ci mój egzemplarz. Napisz do mnie maila 🙂 Pozdrawiam!