7 książek dla małżeństw - MamySie.pl
1023
post-template-default,single,single-post,postid-1023,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

7 książek dla małżeństw

Książki. Są różne. Dobre i średnie. Każdy ma swoje ulubione. Z półki książek małżeńskich kilka jest dla mnie szczególnie ważnych.

7. Listy, Joanna Beretta Molla i Piotr Molla

Joanna zaskakiwała mnie na każdym kroku, jak ją poznawałam. Została ogłoszona świętą Kościoła Katolickiego i może własnie dlatego moje zaskoczenie było tym większe wobec jej postawy i miłości – do perfum, mody, dbałości o szczegóły. Tutaj jednak chcę napisać o listach jakie Joanna i Piotr wymieniali jako narzeczeni, a następnie małżonkowie. Najdroższy – tak pisała Joanna do męża. Zawsze.

cytat 7, ok

Listy Joanny znajdziecie także tutaj.

6. Przytul mnie choć na chwilę. Jak być twórczym mężem?,
Michał i Urszula Piekarowie

Nie czytałam. To książka, która kupiłam Lubemu jeszcze przed ślubem. Raczej nie był zadowolony z prezentu, ale gdy przeczytał…zmienił zdanie. Powtarzał tylko, abym nie ważyła się przeczytać tej książki. „Bo przecież to dla mężów”. Posłuchałam, ponieważ jest także wersja dla żon.

mąż

5. Przytul mnie choć na chwilę. Jak być twórczą żoną?,
Michał i Urszula Piekarowie

Bardzo polubiłam tą książkę. Czytając kolejne zdania, łapałam się na powtarzaniu: ooo, mam tak samo. Też tak robię! O, właśnie, też tego chcę. Pouczająca, lekka i pełna praktycznych rad i pomysłów. Przyznam – uczy twórczego podejścia do bycia żoną.

4. Warto pokochać teściową, Jacek Pulikowski

Zgadzam się z tytułem. Warto choćby teściową polubić. Jacek Pulikowski pisze tak, że często śmiejąc się z jego żartów, dochodzi się do głębokich refleksji. To książka dla małżeństw, ale też narzeczonych, teściowych, teściów i rodziców. Jacek Pulikowski zachęca, aby nie zostawić relacji my-teściowe samym sobie, ale świadomie walczyć o przyjaźń. Książka pełna życiowych przykładów, pokazująca błędy i małżonków, i teściów.

tesciowa1

3. Miłość i wojna, Stasi i John Eldredge

Przyjaciółka, gdy mówiłam jej o tej książce, zapytała czy chodzi o miłość w małżeństwie, a wojnę z teściami. Otóż nie. Małżeństwo to i miłość, i wojna. Ale nie taka, która prowadzi do samozagłady żony i męża. Nie zdradzę szczegółów. Jedna z lepszych książek o małżeństwie. Stasi i John szczerze przedstawiają swoje małżeństwo, pokazując gdzie zastawione są pułapki. Są bezlitośni w diagnozie:

cytat 3a

2. Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie, Gary Chapman

On mnie nie kocha. Ona mnie nie kocha. To częste odczucie w małżeństwie. Gary Chapman pokazuje, że to odczucie wynika nie z tego, że jest to prawda, ale z tego, że w małżeństwie mówimy innymi językami. Autor wymienia 5 różnych języków miłości i wskazuje, że często podstawowym problemem małżeństw jest to, że wyrażają miłość inaczej i innej odpowiedzi od małżonka oczekują. I tak moim językiem miłości są prezenty, a mojego męża dotyk i komplementy. I tak ja daję prezenty innym, aby okazać im swoją sympatię (nawet drobiazg samodzielnie zrobiony), ale też tak rozumiem sygnał od kogoś – lubi mnie, kocha, bo coś mi daje, nawet małego i drobnego. Ja mówię po chińsku, Luby po estońsku w miłości. Mieszkamy pod jednym dachem. Dzięki tej książce wiemy, że różne języki są oznaką normalności, ale też wiemy jak mówić do siebie. Gorąco polecam! Rodzicom także, bo książka wyjaśnia dlaczego jedne dzieciaki lubią się przytulać, inne dostawać prezenty, kolejne zaś muszą być chwalone. Pozycja obowiązkowa.

1. Święte małżeństwo, Gary Thomas

Podobno klasyk literatury chrześcijańskiej. Podobno jedna z najważniejszych książek o małżeństwie. Muszę to „podobno” potwierdzić. Po pierwszych stronach książki wiedziałam, że to będzie owocna lektura. Nietuzinkowe refleksje i tezy.

cytat 2 z logo

Książki możesz kupić TUTAJ.

Chcę przeczytać „Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?” Anny Jednej i „Parami do nieba” Zbigniewa Nosowskiego.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow