Życie wirtualnie zatwierdzone - MamySie.pl
1135
post-template-default,single,single-post,postid-1135,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Życie wirtualnie zatwierdzone

Zadziwia mnie, że 14 lutego na tablicy Facebooka jedyne co oglądam to kwiaty. I całujące się pary. I wiadomości, że Walentynki są dniem niepodległości singli. Dobrze, ale kogo to obchodzi?

Kopiowanie wyrywków życia na Facebooka lub Twittera jest modne. To trochę element naszego życia. Doskonale pamiętam dylemat po narodzinach Nowego Człowieka – publikować jego zdjęcie na Facebooku? Bo on nam przecież zgody nie dał. Zresztą to moje małe dziecko to teraz największa część mojej intymności (myślenie świeżo upieczonej mamy: nie. oddam. dziecka. nikomu. nie. podziwiać. ono. tylko. moje). W końcu zdjęcie Franka się tam pojawiło, ale zgodnie z założeniem nie gości ono tam często.

Drzemie we mnie głęboka potrzeba zachowywania prywatności (dlatego piszę tego bloga i wylewam przed Tobą wszystkie swoje myśli. Przynajmniej część tych, które można według mnie puszczać w świat – taka autoironia). Owszem – wysyłam zdjęcia dziecka, pokazuję swoje ślubne, piszę bloga, ale (nie wzywaj imienia Pana Boga nadaremno) nie wstawię nigdy zdjęcia w czasie pocałunku, intymnego prezentu od Męża czy nawet kwiatów na Facebooka. Naprawdę myślę, że to tylko dla mnie, tylko moje – nie dla całego grona znajomych na Facebooku. Myślę, co się zmieniło, co mnie ominęło w socjalizacji, że nie czuję potrzeby zwierzeń facebookowych. Nie lubię czytać też takich zwierzeń innych ludzi. Przykre jest obserwowanie wirtualnie całych historii związków – od zakochania, przez chodzenie ze sobą, narzeczeństwo, ślub i małżeństwo po rozwód. Od mój kochany dziubasek – tylko Ty!!!!!!!!!* do Nareszcie wolna i szczęśliwa*. Od Kocham Cię* do Suki są wszędzie*. Nie uogólniam – wiek nie ma tu znaczenia. Piszą tak ci, do których z racji wieku mówię „dzień dobry” a nie „cześć” i piszą tak ci, którzy „dzień dobry” mówią na mój widok. Jakieś takie rozżalenie się we mnie pojawia, gdy widzę wyżej cytowane zakończenia związków. Bo kochałeś, bo się cieszyłaś z jego słów. Brak szacunku do osoby, którą w świetle innych wyznań facebookowych się kochało, jest tylko brakiem szacunku do samego siebie, jakiejś części swojego życia.

***

Co innego patrzeć na zdjęcie zakochanej pary trzymającej się za ręce, a co innego patrzeć na zdjęcie dwojga dzieciaków leżących na sobie zajętych soczystymi pocałunkami. Jestem chyba stara. Dziś moja stara, czterdziestoparoletnia matka znalazła na głowie niespełna dwudziestopięcioletniej córki pierwszy siwy włos, gdy ta pochylała się nad rocznym synem. To znak Marlena – kup włóczkę, usuń Facebooka i dziej swetry dla wnucząt. Nie zrozumiesz już chyba świata.


Tekst dedykuję Marioli. Nie ze względu na tematykę, ale jej dopingowanie mnie w odkurzeniu klawiatury. Wracam. Na dobre. Obym powróciła dobrze i z klasą.

* cytaty z Facebooka. Aj, bez szczegółów.

Fotografia: Gemma Bou

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
90 komentarzy
 • Don
  Posted at 23:05h, 14 lutego

  To nie kwestia szacunku, ale pompowania swojego ego – pustego zresztą – bo teraz każdy musi się pokazać jakie to jego życie jest THE BEST, z pompą! dowartościowanie to dobra sprawa, szkoda tylko, że niektórzy muszą się dowartościowywać co 5 min. 🙂 I śmieszne są osoby co wyznają swoje czułości przed światem, by się pokazać – miłość nie szuka poklasku.. etc. Ale to dlatego też, że ludzie nie potrafią na prawdę cieszyć się sukcesem, szczęściem…. Fajnie urodziło się potomstwo – coś pięknego zapewne… ale czy cały świat musi o tym wiedzieć? MUSI – ale, piękne jest to, jak się ten świat sam dowiaduje o tym fakcie, wtedy to jest autentyczne – WOW.. a nie napompowane… PODZIWIAJCIE – jestem super. nie jest tak?

 • Mamy się
  Posted at 23:27h, 14 lutego

  Nie chodzi o to, kto jest śmieszny, kto nie. Śmieszni zawsze jesteśmy w czyichś oczach, myślę. Potrzeba podziwu i akceptacji przez innych jest naturalna. Mnie razi głównie odzieranie z piękna sfer, które są zarezerwowane dla wiedzy zainteresowanych dwojga ludzi.

 • Don
  Posted at 23:33h, 14 lutego

  Uznanie zdobywa się, tylko działaniem w słusznej sprawie. Potrzeba zdobywania podziwu i akceptacji, świadczy o własnych kompleksach (no tak, kto ich nie ma.. też mi wymówka) i braku dojrzałości przeżywania swojego życia.. Dzielimy się intymnością i prywatnością, zapraszamy innych do tych sfer, tylko po co?

 • Mamy się
  Posted at 23:49h, 14 lutego

  Szukanie podziwu i akceptacji nie jest dowodem kompleksów. Dziecko, dla przykładu, potrzebuje wiedzieć, że jest akceptowane. To buduje poczucie wartości i pewność siebie. To naturalna potrzeba.

  Dzielenie się intymnością jest wg mnie nawet nie tyle niedojrzałe, ile niewłaściwe. Tu granica jest jasna – intymne rozmowy, sceny – są tylko dla mnie, nie dla Facebooka. Dzielenie się prywatnością – tu granicę każdy powinien sam postawić korzystając z przelicznika dobrego tonu. Prywatność to szersze pojęcie niż intymność.

 • Don
  Posted at 00:10h, 15 lutego

  Dziecko – tak! ale nie, dojrzała osoba(nie musi być pełnoletnia). Szukanie podziwu i akceptacji, to dwie różne rzeczy moim zdaniem. Jeżeli robię coś konkret (bo nie sądzę żeby wstawianie swoich zdjęć np. z jakiejś fajnej podróży było czymś specjalnym) – to nawet domagam się uznania, bo to buduje i motywuje do dalszego działania… Ale jeżeli robię coś, by zyskać przychylność innych osób, szukam poklasku(a „sprzedawanie” swojego życia, to jest to) – to jest problem. Jeżeli samemu siebie się nie akceptuje, nikt inny nie pomoże.. dlatego to się powtarza cyklicznie.. ” od zakochania, przez chodzenie ze sobą, narzeczeństwo, ślub i małżeństwo po rozwód.” Pewnie, że każdy wyznacza granicę prywatności, szkoda tylko że niektórzy mają zły przelicznik.

 • Mari Bo
  Posted at 15:11h, 15 lutego

  Marlena-cieszę się,że udało Ci się zebrać siły do odkurzenia klawiatury. Po przeczytaniu tego teksu wiem,że brakowało mi kolejnego wpisu. Ja zwyczajnie bardzo lubię tego bloga, lubię jego styl i tematykę, a przede wszystkim lubię Ciebie – Marlena. Choć zaczynam się obawiać czy ten blog mnie nie uzależnia… 🙂 Refleksja, która mi przychodzi do głowy jest taka,że jak w każdej innej dziedzinie trzeba i w życiu wirtualnym postawić sobie pewne granice,żeby w tym wszystkim pozostać sobą i nie mieć potem do siebie żalu,że przez naszą głupotę obnażyliśmy się z intymności. Natomiast jestem pozytywnie nastawiona do promowania w sieci dobra. Poprzez interenty jak mówi o. Szustak można również dotrzeć do wielu z dobrą nowiną. Ty Marlena chyba wiesz najlepiej o czym mówię:)
  No i dziękuję za dedykację! Cieszę się,że wracasz. Bardzo.

 • rkucharz
  Posted at 15:55h, 15 lutego

  Noooo. jest mocne ale bardzo dobre, popieram.

 • Kosiarka typ M. ;)
  Posted at 19:15h, 15 lutego

  Co do początkowego fragmentu o wstawianiu zdjęć dzieci na fb. Czasem chciałabym się pochwalić moją spadkobierczynią genów na fb, ale nie! Kiedyś spotkałam znajomego którego nie widziałam chyba z 5 lat, i opowiadamy co u nas, i na wieść o tym, że mam córkę wypalił: nie wstawiłaś jej na fb! A co do ekshibicjonistów na fb – chyba chcą się pokazać, leczyć swoje kompleksy, albo są takimi narcyzami, że uważają, że cały świat jest zainteresowany ich dzisiejszą zupą, kolorem skarpet, czy miejscem gdzie jedzą. No ale cóż, ja jestem spod Czarnobyla i mam trwałe zmiany w mózgu. Marlena – gratuluję odwagi pisania bloga 🙂 wiem jak trudno jest znaleźć czas na cokolwiek. DObrze, ze masz czas na bloga 🙂

 • Mamy się
  Posted at 15:55h, 17 lutego

  Czas na bloga. Można mówić, że się nie ma czasu, ale zawsze to tylko wymówka (http://mamysie.pl/wymowki-od-zycia/). Najważniejsze to się odważyć, a potem jeśli się to lubi…czas także będzie.

 • Mamy się
  Posted at 15:59h, 17 lutego

  Myślę, że przelicznik jest dobry wtedy, gdy nie odziera z intymności. Zdjęcie z podróży mnie nie razi, zdjęcie znajomych także. Ale zdjęcia par, które powinny być tylko w albumie dla nich…bo nawet nie dla ich rodziców – już tak.

 • Matka Prowincjonalna
  Posted at 17:33h, 07 maja

  to może najpier zajmij się szydełkowaniem, tak bardzo nie postarza 😉 ale swoją drogą, też już odchodze od wrzucania zdjęć Igi, pojawiają się, ale sporadycznie, boję się reakcji otoczenia, szczególnie jej, bo we wrześniu idzie do szkoły

 • gwas
  Posted at 17:52h, 16 grudnia

  Tutaj będzie ciekawostka: co jest intymnością a co nie, dla jednej pary zdjęcie kiedy się całują jest super intymnie a dla innej nie. Myślę że w ogóle jako Polacy mamy obraz intymności mocno zniekształcony, i chyba warto sięgnąc choćby w strone naszych południowych sąsiadów aby zobaczyć ile więcej można mieć luzu w stosunku do siebie . Więc myślę że sytuacja może byc niejednoznaczna. I ci dla których określony pocłaunek jest intymny nie maja usasadnionych podstaw aby tym myślącym inaczej narzucać swoje opinie na zasadzie „chowajcie się świntuchy i sie mi tu nie całujcie!” . Mówię z włąsnej obserwacji gdzie całująca i obejmująca się para została radykalnie skarcona przez starszą panią. Po czym owa starsza pani została skarcona przez inna starsza panią w te słowa „A co woli Pani żeby się bili?! Niech sie lepiej całują”

  Podobnie jak to kto zobaczy te zdjęcia jeśli sie już pojawią na FB wydaje mi się niejednoznaczne, bo jeśli mam tam 10 znajomych to być może są to rzeczywiście moi znajomi i nie raz widzieli nas całujących się na żywo. Ale kiedy mam 1500 pseudo-znajomych to to samo zdjęcie na FB ma inna wymowę. Poza tym myślę że niektóre środowiska maja ogromna presję , napędzaną wewnętrznie przez zasady w nich obowiązujące które jednoznacznie określają co jest akceptowalne a co nie (mam na myśli zwłaszcza różne formacje religijne) A tworzenie takiej czarno białej, bardzo biegunowej klasyfikacji na podstawie zewnętrznych norm bardzo mi się nie podoba. Bo wyłącza z rozważania kontekst sytuacji szufladkując powierzchownie zaobserwowane zjawisko. ( Jak kiedys w pociągu człowiek sypiący ku..mi przez 15 min został zakwalifikowany przez współpodróznych jako najdgorszy cham tylko na podstawie tego jak się wysławiał w rozmowie telefonicznej, a potem ocena ta okazała się bardzo błedna).

  Myślę że w wielu przypadkach nie mamy pojęcia dlaczego ktoś pokazuje takie czy onne obrazy na FB, i lepiej tego nie interpretować nie znając takiej osoby bo łatwo o dużą pomyłkę. Jest pewnie jakiś ogólny kierunek dlaczego tak się dzieje ale jest pewnie niezmiernie wiele małych osobostych powodów dla których ludzie choćby na FB chcą się wydawać nieco innymi niż są .

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 21:56h, 16 grudnia

  Hej gwas!

  Staram się mieć dużo luzu do siebie i świata – takie mam założenie. Pewnie, rozumiem, że dla każdego pocałunek może być różnie odczytywany. Ja jednak wspominałam o przykładzie zdjęć typu „dzieciaki leżące na sobie zajęci soczystymi pocałunkami”. To już nawet z intymnością nie miało nic wspólnego.

  Przypomniała mi się nawet piosenka Hapyysadu „My się nie chcemy bić, my się chcemy całować”. I niech tak będzie, świat będzie lepszy.

  Gwas, każda opinia tworzy rzeczywistość czarno białą. Tak już jest, niezależnie od tego, do której z tych „różnych formacji religijnych się należy” :). Tekst poza tym nie jest „z obserwacji dnia”, ale obecności na Facebooku.

 • http://dailybags.ru/
  Posted at 21:01h, 25 maja

  What’s up to all, for the reason that I am actually eager of
  reading this webpage’s post to be updated on a regular basis.
  It carries fastidious material.

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 18:03h, 30 lipca

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • delaremontnika.ru
  Posted at 05:18h, 03 sierpnia

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll definitely be back.

 • daachnik.ru
  Posted at 16:40h, 03 sierpnia

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

 • перетяжка мебели
  Posted at 04:01h, 05 sierpnia

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any points for inexperienced blog writers? I’d definitely appreciate it.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 18:42h, 05 sierpnia

  I enjoy what you guys are usually up too. This type of clever work and exposure! Keep up the fantastic works guys I’ve you guys to our blogroll.

 • horse ka xx video
  Posted at 04:50h, 07 sierpnia

  Hi mates, how is all, and what you wish for to say concerning this post, in my view its truly awesome designed for me.

 • daachkaru
  Posted at 13:53h, 07 sierpnia

  Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to peer more posts like this .

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 09:44h, 10 sierpnia

  Informative article, just what I wanted to find.

 • myinfodacha.ru
  Posted at 20:14h, 10 sierpnia

  Highly energetic blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 05:50h, 12 sierpnia

  You really make it seem so easy together with your presentation however I in finding this topic to be really something which I think I might never understand. It kind of feels too complicated and very large for me. I am taking a look forward in your next publish, I will try to get the grasp of it!

 • sadounik.ru
  Posted at 05:26h, 13 sierpnia

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • daachka.ru
  Posted at 13:52h, 16 sierpnia

  Greetings from Idaho! I’m bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome site!

 • мужской эромассаж в Москве
  Posted at 02:12h, 17 sierpnia

  VIP мужской эротический массаж Москва с бассейном

 • animal triple x movie
  Posted at 19:30h, 17 sierpnia

  Post writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write or else it is difficult to write.

 • ремонт окон минск
  Posted at 14:06h, 21 sierpnia

  I get pleasure from, cause I found exactly what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 21:54h, 22 sierpnia

  My spouse and I stumbled over here different page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to exploring your web page again.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 15:52h, 23 sierpnia

  Ridiculous quest there. What occurred after? Good luck!

 • xxxc vedeo
  Posted at 04:40h, 25 sierpnia

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from their websites.

 • daachka.ru
  Posted at 08:26h, 26 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told was a leisure account it. Glance complex to far brought agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?

 • bezogoroda.ru
  Posted at 06:33h, 29 sierpnia

  Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem resolved soon. Cheers

 • чистка подушек в жодино
  Posted at 01:51h, 02 września

  Appreciation to my father who informed me concerning this blog, this website is really remarkable.

 • чистка подушек в смолевичах
  Posted at 04:28h, 02 września

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later. Cheers

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 06:33h, 07 września

  You can definitely see your enthusiasm in the article you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 07:31h, 07 września

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Many thanks

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 04:06h, 11 września

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The full glance of your site is fantastic, let alonesmartly as the content!

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 10:22h, 12 września

  This text is priceless. Where can I find out more?

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 01:50h, 13 września

  Very nice article, exactly what I wanted to find.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 08:43h, 13 września

  This is my first time pay a visit at here and i am in fact happy to read all at alone place.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 07:48h, 14 września

  Hi, I check your blogs like every week. Your writing style is awesome, keep doing what you’re doing!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 12:28h, 14 września

  continuously i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading here.

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 10:58h, 16 września

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing on your feed and I am hoping you write again soon!

 • free link indexer url
  Posted at 05:18h, 17 września

  This piece of writing gives clear idea for the new users of blogging, that actually how to do blogging and site-building.

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 09:05h, 20 września

  I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A number of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any solutions to help fix this issue?

 • infoda4nik.ru
  Posted at 01:44h, 21 września

  hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 05:02h, 21 września

  Hi everyone, it’s my first visit at this website, and post is actually fruitful designed for me, keep up posting such posts.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш
  Posted at 12:04h, 22 września

  Wonderful site. Lots of useful information here. I’m sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And obviously, thank you on your effort!

 • Доставка алкоголя на дом Екатеринбург
  Posted at 01:51h, 24 września

  Hiya! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Thanks!

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 06:15h, 25 września

  Pretty component to content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing for your augment or even I fulfillment you get right of entry to persistently fast.

 • квартиры на сутки Минск
  Posted at 05:59h, 28 września

  Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 • חשפניות
  Posted at 06:50h, 28 września

  Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and terrific style and design.

 • חשפניות
  Posted at 07:30h, 29 września

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 • חשפניות
  Posted at 12:09h, 30 września

  Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I feel that you could do with some % to pressure the message house a bit, however other than that, this is magnificent blog. A great read. I’ll definitely be back.

 • sphynx cat price
  Posted at 21:43h, 30 września

  This is the right web site for anybody who wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that’s been written about for years. Excellent stuff, just excellent!

 • חשפניות
  Posted at 09:10h, 01 października

  If some one needs to be updated with most recent technologies afterward he must be go to see this website and be up to date everyday.

 • sphynx cat price
  Posted at 20:56h, 01 października

  My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be what precisely I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write in relation to here. Again, awesome web log!

 • חשפניות
  Posted at 11:55h, 03 października

  Can you tell us more about this? I’d love to find out more details.

 • механизированная штукатурка стен в москве
  Posted at 05:03h, 05 października

  fantastic submit, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 • машинная штукатурка в москве
  Posted at 07:22h, 05 października

  Helpful info. Fortunate me I found your web site by accident, and I am surprised why this coincidence did not happened in advance! I bookmarked it.

 • Онлайн казино
  Posted at 12:24h, 05 października

  Вы ищете надежное и захватывающее онлайн-казино, тогда это идеальное место для вас!

 • Онлайн казино
  Posted at 08:36h, 06 października

  Это лучшее онлайн-казино, где вы можете насладиться широким выбором игр и получить максимум удовольствия от игрового процесса.

 • payday loans near me
  Posted at 17:48h, 07 października

  Nice blog here! Also your website so much up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link on your host? I want my website loaded up as fast as yours lol

 • online television
  Posted at 15:52h, 09 października

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon!

 • online television
  Posted at 09:15h, 11 października

  Fine way of describing, and good article to get information concerning my presentation subject matter, which i am going to deliver in academy.

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 07:09h, 13 października

  Hi, its nice piece of writing about media print, we all know media is a great source of information.

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 13:47h, 17 października

  I love it when people come together and share thoughts. Great website, continue the good work!

 • online television
  Posted at 10:11h, 18 października

  Wonderful, what a blog it is! This weblog provides useful information to us, keep it up.

 • стяжка пола москва
  Posted at 03:29h, 24 października

  

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 23:58h, 24 października

  снабжение строительных объектов стройматериалами

 • машинная штукатурка
  Posted at 04:55h, 27 października

  Mеханизированная штукатурка стен – это выбор современных людей. Узнайте больше на mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru.

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 07:11h, 30 października

  This post will help the internet people for creating new weblog or even a blog from start to end.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 23:50h, 02 listopada

  Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the guide in it or something. I feel that you could do with some p.c. to force the message house a bit, however other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll definitely be back.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 02:46h, 03 listopada

  whoah this blog is great i love reading your articles. Stay up the good work! You recognize, a lot of people are hunting around for this info, you can help them greatly.

 • что продают на черных рынках
  Posted at 05:18h, 04 listopada

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there a means you can remove me from that service? Cheers!

 • bitokvesnuhin
  Posted at 23:42h, 05 listopada

  На mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru вы найдете бесподобные услуги механизированной штукатурки. Экономьте время, гарантируйте себе качество.

 • краска для одежды
  Posted at 13:08h, 09 listopada

  Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 • buy autocad
  Posted at 23:20h, 10 listopada

  This is the right web site for anyone who would like to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been written about for decades. Great stuff, just great!

 • glavdachnik.ru
  Posted at 14:20h, 15 listopada

  Your means of explaining all in this post is actually pleasant, all can without difficulty understand it, Thanks a lot.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 19:49h, 16 listopada

  I wanted to thank you for this wonderful read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I’ve got you bookmarked to check out new stuff you post

 • клиника лечения алкоголизма реабилитация
  Posted at 18:08h, 17 listopada

  Fine way of explaining, and good article to take data regarding my presentation subject matter, which i am going to convey in academy.

 • сантехнические услуги
  Posted at 16:34h, 25 listopada

  Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 • автозапчасти москва
  Posted at 13:52h, 26 listopada

  This design is steller! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 06:06h, 27 listopada

  This article gives clear idea designed for the new people of blogging, that in fact how to do blogging.

 • seo агенция
  Posted at 00:19h, 29 listopada

  This post is priceless. How can I find out more?

 • разновидность комнатных цветов фото и названия
  Posted at 22:02h, 30 listopada

  Exceptional post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Kudos!

 • бизнес тренинги в минске
  Posted at 18:56h, 03 grudnia

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • Kasutatud autode kokkuost
  Posted at 04:05h, 04 grudnia

  This is my first time pay a visit at here and i am actually happy to read all at alone place.

Skomentuj