Po jedenaste: Nie będziesz mieć teściów idealnych - MamySie.pl
1213
post-template-default,single,single-post,postid-1213,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive
Teściowie w małżeństwie dzieci.

Po jedenaste: Nie będziesz mieć teściów idealnych

Ta prawda powinna być tak samo znana jak Dekalog. Jednak nie jest i to rodzi problemy. Spróbujemy zobaczyć dlaczego. Teściowie i małżeństwo dzieci to temat rzeka.

Ważne jest to, jak sobie coś wymyślimy, zaplanujemy, wymarzymy. Czasami jednak nijak nasze wyobrażenia mają się do rzeczywistości. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że:

Nie ma idealnych relacji

I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o relacje z teściową. Jesteśmy ludźmi i nie ma co ukrywać, do tworzenia idealnych rzeczy stworzeni nie zostaliśmy.

Teściowa to nie mama, a synowa to nie córka

Błędem wydaje mi się nadzieja na to, że teściowa będzie jakby drugą mamą. Matka jest tylko jedna, a teściowa to mama Twojego współmałżonka. Małgorzata Ohme napisała tekst, w którym zastanawia się do teściowej powinno mówić się „mamo”:

Czy naprawdę Mamą może stać się matka naszego męża, kobieta może najmilsza, ale obca? Która nigdy nie karmiła nas piersią, nie tuliła do snu, nie kładła ręki na rozgrzanym czole, (…) była obecna nawet jak jej nie było, bo mieszka najgłębiej w naszych sercach, tak boli jak raduje, tak kocha jak złości, wzrusza, wraca gdy odchodzimy, wraca zawsze, bo najważniejszą jest, jakakolwiek by nie była (…). Odkąd jestem matką – jeszcze mocniej budzi to mój opór.

Niemożliwe nie istnieje dla małżeństw, które się wspierają.

Zastanawiałam się już dawno nad tym tematem i kiedyś powiedziałam do swojej mamy:

— Jak będę miała już być teściową, to nie chcę, aby synowa czy zięć mówili do mnie „mamo”. Przecież nigdy nie będę ich mamą. No będę ich traktować jak najlepiej, ale inaczej sobie wyobrażam relację teściowa-synowa-zięć niż jest to utarte.

— Jak już będziesz teściową, a synowa czy zięć nie będą się do ciebie zwracać „mamo”, będzie ci przykro.

Nie wiem nawet, czy moje synowe i zięciowie już się narodzili, więc decyzję o tym, pozostawiam na przyszłość. Pewne jest jedno jak pisałam w tekście „Najważniejsza kobieta w życiu”, że „kiedy poznam wybrankę Nowego Człowieka, zabiorę ją do kawiarni. Chcę się z nią spotkać, aby powiedzieć jej, ile on dla mnie znaczy. Powiem jej, co czułam, jak się urodził. I jak się bałam, kiedy pierwszy raz się przewrócił. Powiem jej, że lubił, jak gładziłam mu policzki oraz to, że po moim mężu, to istota, którą kocham najbardziej. Że chcę, aby był szczęśliwy. Wiem, że teraz jego szczęście nie zależy ode mnie, ale od tego, czy Ty będziesz szczęśliwa.” Jej szczęście to także komfort tego, jak będzie się do mnie zwracać. Po prostu szczerze o tym porozmawiam.

Czy jesteśmy dojrzali?

Jest wiele stereotypów w naszej świadomości na temat relacji teściowie-młodzi. Trzeba się z tego otrząsnąć to raz, jednak ważna jest też dojrzałość teściów. Niektórzy starsi ludzie, którzy mają być ostoją, wsparciem i przykładem dla młodych, zachowują się jak rozpieszczone dzieci: „Masz tak zrobić”, „Jesteśmy twoimi rodzicami, to nam nie pomożesz?”. Zachowanie przypominające tupające dziecko, chcące coś wymusić. Niestety, dość częste. Dojrzałość to nie manipulować drugim człowiekiem. Czy jednak potrafimy postawić granice?

Warto ustalić granice

Małżeństwo dziecka nie jest życiem teściów, a małżeństwo teściów nie jest życiem młodych. Warto ustalić granice, aby nie stać się intruzem w czyjeś życie lub nie pozwolić takiemu na wtargnięcie do siebie. Kilka pomocnych zwrotów:

— Dziękuję za dobre chęci, ale sami sobie z tym poradzimy.

— Takie decyzje podejmuję z żoną/mężem, więc nie dam teraz odpowiedzi.

— Musimy o tym jeszcze porozmawiać.

— Zastanowimy się.

— Dziękuję za radę, ale jednak uważam inaczej.

— Jestem odmiennego zdania.

Dojrzałość polega na zaakceptowaniu granic.

Tworzenie obozów nie pomoże

A raczej zaszkodzi. Wzajemne obgadywanie do dobrego nie prowadzi. Potęguje tylko rozczarowanie relacją. Dojrzałość to przemóc się.

małżeństwo bez kryzysu_MamySie.pl

Nie ukrywaj swoich uczuć i emocji

Dziwi mnie przytakiwanie i niema zgoda, kiedy coś się nie podoba którejś ze stron. Mamy prawo mieć odmienne zdanie, gusta i styl życia. O wszystkim trzeba rozmawiać, jednak co ważne: teściowie i młodzi małżonkowie są wolni w podjęciu ostatecznej decyzji. Każda ze stron ma swoje życie. Dotyczy to też planowania życia teściów przez młodych. Dojrzałość to rozmawiać ze sobą, debatować.

Wzajemna akceptacja

Jesteście różnymi ludźmi. Macie różne gusta, styl życia, a nawet sposób i przyzwyczajenia żywieniowe. To normalne. Dojrzałość polega na nierobieniu z tych różnic działań wymierzonych w siebie nawzajem.

Mieszkajcie oddzielnie

Ostatnio spotkałam na przystanku autobusowym 85-letnią kobietę. Wywiązała się rozmowa:

— A pani sama sobie czy z kimś?

— W sensie czy mieszkamy sami, tak? – przytaknęła, że tak. – Sami, sami.

— I bardzo dobrze. Młodzi oddzielnie, starzy oddzielnie i będzie dobrze. Bo wie pani, ja wiele w życiu widziałam. Ze wspólnego mieszkania to nigdy nic dobrego nie wyjdzie. Biedniej, ale sami.

Jeśli jednak sytuacja zmusza nas do współzamieszkiwania, warto zapoznać się z książką „Warto pokochać teściową” Jacka Pulikowskiego, o której pisałam już w tekście „7 książek dla małżeństw”. Nie ukrywam, ja jestem zdania, że najlepiej mieszkać oddzielnie i trzeba do tego dążyć.

Zgoda na odejście z domu

Wymagane z dwóch stron. Małżeństwo oznacza, że twoim życiem jest mąż czy żona, a nie mama. Małżeństwo oznacza, że zajmujesz się swoim mężem (częstsze ze strony kobiet przewinienie), a nie sprawami dziecka, które już zawarło swoje małżeństwo. W praktyce oznacza to, że:

 • Teściowie

– nie dzwonią, co chwilę do młodych, aby się spytać, co robią,

– nie robią wszystkiego za młodych – „bo my mamy znajomości”, „już przez to przechodziliśmy”,

– najlepiej: zajmują się swoim życiem.

 • Młodzi

– żona nie dzwoni ze skargą na męża do mamusi, a mąż do mamusi nie jedzie na obiadki, nawet gdy żona koszmarnie gotuje,

– radzą się siebie wzajemnie, razem podejmują decyzję – nie w ustaleniu z mamą i informowaniu współmałżonka tkwi sukces małżeństwa,

– podchodzą rozwojowo do swojego życia – nie: tatuś pomoże, ale mąż się nauczy,

– najlepiej: uczą się życia razem, na własną rękę.

Nie można lekceważyć teściów czy małżeństwa dziecka. Tematem małżeństwa, tym przewodnim i najintymniejszym, nie mogą być teściowie, rodzice, rodzina czy dzieci. Tym tematem macie być Wy.

Oto idealny przepis na szczęście w małżeństwie: Wy.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
149 komentarzy
 • Ewa
  Posted at 08:05h, 18 maja

  Dokładnie do tego przepisu się stosuję i polecam innym 🙂 działa idealnie 🙂

 • Mari i
  Posted at 08:32h, 18 maja

  My od trzech miesięcy mieszkamy z teściową i zawsze będę uważać, ze jakby idealna nie była na dłuższą metę to się nie sprawdza… Małżeństwo musi miec swoją przestrzeń. Przepis zatem idealny!

 • Books and Babies
  Posted at 09:33h, 18 maja

  Ja mam wspaniałą teściową, świetną kobietę, ale nie potrafię powiedzieć „mamo”. Nie jest to naturalny zwrot – moim zdaniem. Mówię „babcia”. 🙂

 • kropkakreska
  Posted at 12:04h, 18 maja

  Moi teściowie są poprawni, do większości wskazówek się stosuję, asertywność ćwiczę. Umiem już odmawiać spokojnie acz stanowczo, ale umiem też dziękować 🙂 Co do zwrotu „mamo” jesteśmy jednak po imieniu, bo mamo przez usta mi nie bardzo przejdzie i myślę, że to jest dobry układ. Bardzo rozsądny i pomocny przepis 🙂 Pozdrawiam!

 • Ewa Olborska
  Posted at 12:16h, 18 maja

  Nie mam problemu z mówieniem „mamo” do mojej teściowej, ale zazwyczaj po prostu mówię na Ty, bez wciskania zawsze słowa „mama”. Ona bardzo tego chciała, już przed ślubem powiedziała, że mogę tak do niej mówić (wtedy mi to przez usta nie przechodziło) i zawsze mówi, że jestem jej córeczką, kocha mnie (i zięcia) jak swoje dzieci. Miło, ale nigdy nie wiem, co mam odpowiedzieć… Trochę mi się to dziwne wydaje. Tym bardziej, że z domu właśnie wyniosłam to, że teściowa nigdy nie będzie Mamą. Moja mama szybko mojemu Mężowi powiedziała, że ma do niej mówić po imieniu. Jemu akurat nie do końca przypadło to do gustu, ale teraz wydaje mi się, że mają fajną luźną dość relację – zazwyczaj mówi do niej na Ty, a jak żartują to wtedy jest wzniosłe lub zdrobniałe „mamo, mamuniu”, ale to dla śmiechu 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 14:41h, 18 maja

  Dobry układ, myślę. I wyobrażam sobie żarty Twojego męża 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 14:45h, 18 maja

  Podjęłaś ważną kwestię – dotyczącą dziękowania. W tak bliskich rodzinnych relacjach zapomina się często właśnie o tym, co najprostsze. Dzięki!

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 14:48h, 18 maja

  Teściowe to często świetne babki, co tu mówić dużo. Przez te stereotypy, dowcipy i najczęściej krążące historie mrożące krew w żyłach:) nie zauważa się właśnie tych „super babek”. Kwestia zwracania się do siebie, to już zupełnie inna historia. 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 14:49h, 18 maja

  Pewnie – swoja przestrzeń rozmowy, ciszy, decyzji, intymności. W małżeństwo „oddzielność” jest już myślę wpisana definicyjnie.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 14:50h, 18 maja

  I bardzo dobrze! Oby tak dalej:)

 • Save the magic moments
  Posted at 14:59h, 18 maja

  Oj to chyba temat do nie jednej dyskusji. Wiesz myślę, że wyobrażenie to nie ma małżonek/małżonka o teściowej/teściu tylko mamusie o swojej synowej/zięciu. Niestety, ale większość tych negatywnych relacji tworzy się na linii teściowa – synowa, a nie teściowa- zięciu. Matki mają wyobrażenia na temat przyszłej żony ukochanego synusia, stawiają wymagania, strzelają fochy, zachowują nieprzyjemny dystans. Pomyśl, czy chciałabyś, żeby Twoja teściowa naprawdę zabrała Cię na kawę, by powiedzieć Ci jaki ważny jest jej syn i że teraz to od Ciebie jego szczęście zależy? To tworzy mur i mówi: dbaj o Niego, bo to Twoje największe brzemię. Lepiej idź z nią na kawę, poznaj ją. Dowiedz się dlaczego syn ją tak kocha i zaakceptuj. To jest najważniejsze. Akceptacja. Możesz jej nie lubić, ale nigdy nie okazuj tego synowi, ani jej. Moja teściowa w Dniu śkubu przy błogosławieństwie trzymała męża za ręce- mówiła do Niego, nie patrząc na mnie – po czym na koniec swojej wzruszającej mowy – skierowanej tylko do mojego męża – powiedziała – dbaj o Niego – to było mega przykre. Jakbym była opiekunką, a nie kobietą, którą kocha i chce spędzić resztę życia. Nie było, abyście byli szczęśliwi. Nie życzyła nam. Życzyła jemu. Nie mówiła do mnie, mówiła do niego. Nie pomijaj synowej. PO tym wszytkim zmusiła mnie bym mówiła do niej mama. Tak zmusiła. Inne wersji nie będzie tolerowała. A ja jestem wychowana w domu, gdzie mówiono, że matkę się ma jedną. A teściowa to zupełnie inna funkcja.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 20:56h, 18 maja

  Negatywne emocje na linii teściowa-synowa pojawiają się częściej, też tak obserwuję. I nie dziwi mnie to biorąc pod uwagę, że tu stykają się dwie kobiety – idealne pole rywalizacji. Mężczyzna (owy zięć) ma jeszcze coś takiego, co go często broni przed „gradem” – poczucie humoru i większy luz w relacjach ogólnie.

  Pewnie, ze chciałabym, aby moja teściowa zabrała mnie na kawę:) a konkretniej, do mojego wpisu – takie spotkanie w moim wydaniu jako teściowej in spe ma służyć zaprzyjaźnieniu się, poznaniu tej nowej w moim życiu kobiety. Nie będę jej paplać tylko o mnie i mojej miłości do syna itp. Spotkanie babki z babką, po prostu:) Poznanie leży u podłoża akceptacji, o której piszesz. I masz rację, akceptacja jest najważniejsza.

  „Nie pomijaj synowej” – najcenniejsza rada dla teściowych. Dla mnie na przyszłość też.

  Jeśli Twój mąż traktuje Cię jako „kobietę, którą kocha i chce spędzić resztę życia”, okazując to jednocześnie Twojej teściowej, głowa do góry:)

 • Kasia Makarska
  Posted at 22:01h, 18 maja

  Bardzo mądry post.
  Nie mam jeszcze teściowej ale nie wiem czy potrafiłabym powiedzieć do niej „mamo”. Mamę się ma jedną.
  Myślę, że jak już są dzieci to jest o wiele łatwiej bo można po prostu zwracać się per babciu (tak jak to Books and Babies pisze).
  Pozdrawiam. 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:19h, 18 maja

  Można, chociaż to jest tak trochę okrężnie. Najlepsza sytuacja jest oczywiście wtedy jak się o tym pogada. Rozumiem jednak, że z tym może być różnie.

 • Mari Bo
  Posted at 23:22h, 18 maja

  Tyle słyszy się narzekań na teściowe, a ja? Ja bym chciała Ją mieć! Nie dane mi to zostało, ale taki widać był Boży plan dla mnie i mojego męża. Mamy teściów-ojców i z nimi staramy się utrzymywać zdrowe, dobre relacje. Marlena- świetny wpis. Cieszę się,że dzielisz się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Lubię je.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 00:34h, 19 maja

  Bardziej to przemyślenia i wnioski z obserwacji. Tak szczerze, to czułam, że chciałabyś ją mieć…

 • Mari Bo
  Posted at 07:49h, 19 maja

  Tak. Chciałabym, tym bardziej,że wszyscy mi opowiadają i starają się opisać jak cudowna i dobra to była kobieta. I nawet chciałabym powiedzieć do niej „mamo”. Odczuwam,że jest jak powiedziała Twoja mama. Jeśli nie zwracamy się do teściów jak do rodziców, wtedy jest im przykro. A gdy to czynimy-cieszą się. Przynajmniej ja dostrzegam,że gdy mój teść słyszy ode mnie sformułowanie „tato” jest Mu miło. Ale zgadzam się bardzo z tym,że mieszkać koniecznie oddzielnie. I że rodziców trzeba szanować, ale mieć swoje zdanie i swój plan na życie. Czasem warto o tych planach po prostu porozmawiać z rodzicami,żeby poczuli,że są dla nas ważni, są godnymi rozmówcami. Natomiast jasno trzeba określić swoją wizję na dany temat 🙂

 • Save the magic moments
  Posted at 07:50h, 19 maja

  Mój mąż został wychowany w przeświadczeniu, że matce nie zwraca się uwagi. Odezwie się tylko jak przeholuje i to robi tak, że bynajmniej jak opierdziel to nie brzmi. Akcje pod tytułem zapomnieliśmy, że masz urodziny (a przecież mam mówić mamo) i zapraszanie do mojego domu osób których nie znam, bez mojej wiedzy i zgody mam już za sobą.

  Bardzo fajnie, że masz dobre chęci 🙂 Ciekawe z czym spotkasz się po drugiej stronie, bo absolutnie się zgadzam, że dwóm kobietom ciężko się dogadać. Zwłaszcza jak starsza, nie chce ustąpić miejsca młodszej 😛

  Bardzo ciekawe wpisy – prowokujące do bardzo długiej dyskusji – przy kawie najlepiej 🙂
  Pozdrawiam ciepło

 • Books and Babies
  Posted at 08:49h, 19 maja

  Owszem, ale znam i takie teściowe, które są gorsze niż te z najgorszych opowieści. Ja mam szczęście mieć super teściową:-)

 • Małgorzata Kalbarczyk
  Posted at 09:36h, 19 maja

  Fajny tekst 🙂 Czytałam artykuł Gosi już jakiś czas temu i też się zgodzę że msma jest tylko jedna 🙂
  Ja niedługo będę żoną i mam dobre stosunki z teściami 🙂 Mimo że z teściową jesteśmy bardzo trudnymi kobietami 🙂 Zapraszam na mój 1 dzień w ramach wyzwania Uli wwww.goga91.blogspot.com

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 15:54h, 19 maja

  Ważną kwestie poruszyłaś – tego, „żeby [rodzice-teściowie] poczuli, że są dla nas ważni”. Masz pełną rację, jednak to, ze są ważni dla młodego małżeństwa nie powinno ich czynić partnerami w decyzjach. Raczej doradcami i to też z opinią, która nie musi być wiążąca. To sztuka. W tej kwestii – ze strony rodziców-teściów szczególnie – aby to po prostu zaakceptowali.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 15:59h, 19 maja

  Miejsca trzeba faktycznie ustąpić młodszej, inaczej to będzie wojna.
  Starałam się czytać między słowami i rozumiem dokładnie o czym piszesz. Nie mam takiego problemu, jednak wiem o czym piszesz.

  Dziękuję, zapraszam zatem częściej. Z kawą:) Trzymaj się!

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 16:50h, 19 maja

  Niestety nie moge zaprzeczyc. Przykre, że kobieta kobiecie urzadza pieklo, ale i tak myślę, że tym bardziej trzeba promować te „super babki”. Dla przykładu:)

 • Save the magic moments
  Posted at 17:15h, 19 maja

  🙂 bardzo chętnie 🙂

 • Co jest fundamentem twojego szczęścia? - Mamy się - Tematy, od których zależą losy świata.
  Posted at 00:03h, 20 maja

  […] #1 „Po jedenaste: Nie będziesz mieć teściów idealnych” […]

 • Vandrer Uggle
  Posted at 12:26h, 20 maja

  Choć nie mam co narzekać na swoich teściów, wyprowadzka na swoje to jedyne o czym teraz marzę. Bez tego, mam takie wrażenie, związek nie może się naturalnie rozwijać. Mieszkając u kogoś na jego zasadach nie pozwala wypracować własnych. Poczuć w pełni tego, że zamknęło się rozdział dziecięctwa i teraz zaczyna się nasze własne małżeńskie życie.

  Co zaś się tyczy mówienia mamo, to mamę ma się jedną. Tego zdania jestem zarówno ja, moja mama jak i moja teściowa. Zatem pełna zgoda.

  Pozdrawiam i tradycyjnie dziękuję za wpis:)

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 12:54h, 20 maja

  Ważne, aby mieć „swój kawałek podłogi”. Naturalnie rozwija, racja. Powodzenia zatem w planach wyprowadzkowych 🙂

 • Ty i dziecko z reklamy – Księga wymagającego dziecka - Mamy się - Tematy, od których zależą losy świata.
  Posted at 10:04h, 22 maja

  […] wpisy w ramach wyzwania: #1 „Po jedenaste: Nie będzie mieć teściów idealnych” #2 „Być sobą, nie innymi” #3 […]

 • Peace.Happiness.Family
  Posted at 09:06h, 20 lipca

  Zgadzam się z Tobą, że nie powinno się mieszkać z teściami, chociażbym nie wiem jak mili byli :). A co do teściów to każdy jest inny, ale najważniejsze, żeby nie pozwolić, żeby teściowie rozwiązywali problemy małżeńskie :). Pozdrawiam 🙂

 • Iwona Eriksson
  Posted at 12:40h, 20 lipca

  Miałam fajną teściową. Podziwiała mnie, nie mieszała się zajęta swoim życiem. Ale zawsze wdzięczna za pomoc, za zainteresowanie.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:15h, 23 lipca

  Małżeństwo zawsze powinno być warownią, twierdzą dostępną dla małżonków właśnie. Tylko i wyłącznie dla nich.
  🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:16h, 23 lipca

  To „zajęcie się swoim życiem” teściów to część sukcesu na drodze w dobrych relacjach.

 • Aneta
  Posted at 11:21h, 21 września

  bardzo mądre, tylko teściów bym przełamała przez rodziców (dla jasności) bo czasami wydaje mi się że kobietom łatwiej żyć samodzielnie od teściowej ale zdecydowanie gorzej się od „mamusi” odgrodzić.

 • Joanna Sidelnikow-Brzozowska
  Posted at 22:11h, 28 września

  dlaczego nie przeczytałam tego tekstu kilka miesięcy temu. niestety relację z teściami mam oziębłe. Niestety moi teściowie nie pogodzili się z tym, że mój mąż trzydziestoletni facet nigdy nie chciał z nimi zostać i mieszka sam od 18 roku życia. Mieli nadzieje, że może żona będzie chciała mieszkać tak na kupę co zrobić nie chce…

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 23:06h, 28 września

  To także problem. Masz rację. I tak samo dla małżeństwa destrukcyjny.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 23:09h, 28 września

  Często spotykam się z tym, że teściowe/rodzice chętnie „przyjmą” do siebie młodych. Mają wtedy „raźniej” w domu. Zdrowy egoizm jest młodym potrzebny. W tej kwestii pokolenia testowały – lepiej żyć oddzielnie. 🙂

 • Magda
  Posted at 14:23h, 14 października

  Najlepszymi granicami jest wyprowadzka z domu teściowej 😀

 • karolina
  Posted at 13:56h, 10 sierpnia

  Ja nie wiem jak sobie poradzić z „wtrącaniem”…boję się że moja teściowa będzie wtrącać się WE WSZYSTKO. Nie wiem jak do niej podejść, ponieważ ona nie mówi niczego wprost, uśmiecha się, a potem narzeczony mi mówi „mama się obraziła”. A dlaczego? Bo nie chcę żeby się do nas wtrącała bo razem planujemy wszystko, bo to nasze życie a nie jej…nie wiem jak sobie poradzić… ;(

 • karolina
  Posted at 13:56h, 10 sierpnia

  Zgadzam się w 100%!!!

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 14:20h, 10 sierpnia

  W takim wypadku warto, aby to Twój mąż (jeszcze przyszły) pokazywał granice. Przeczytaj książkę Jacka Pulikowskiego „Warto pokochać teściową”. Myślę, że pomoże Ci w tej kwestii, ale też pokaże drugą stronę.

  Wszystkiego dobrego! 🙂

 • Marlena Puchalska-Zaguła
  Posted at 23:49h, 23 sierpnia

  Z teściową bywało różnie – ale jest dobrze, za to z moimi rodzicami jest dobrze odkąd wyprowadziliśmy się z domu do UK 😉 Ustalanie granic jest ważne i pomocne w relacjach 🙂

 • 琳达技术员
  Posted at 20:30h, 30 lipca

  Every weekend i used to visit this website, because i want enjoyment, as this this web site conations actually pleasant funny data too.

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 20:34h, 30 lipca

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from their websites.

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 22:43h, 30 lipca

  Yes! Finally something about %keyword1%.

 • daachnik.ru
  Posted at 03:01h, 02 sierpnia

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say you have done a amazing job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer. Exceptional Blog!

 • daachnik.ru
  Posted at 04:04h, 02 sierpnia

  This site truly has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 18:25h, 02 sierpnia

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 19:08h, 02 sierpnia

  I really like it when individuals come together and share views. Great website, keep it up!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 03:25h, 03 sierpnia

  It’s impressive that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made at this place.

 • daachnik.ru
  Posted at 08:56h, 03 sierpnia

  I read this post fully regarding the resemblance of most recent and preceding technologies, it’s awesome article.

 • twitch.tv
  Posted at 01:22h, 04 sierpnia

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i got here to go back the want?.I am trying to in finding things to improve my website!I assume its good enough to use some of your concepts!!

 • twitch.tv
  Posted at 02:04h, 04 sierpnia

  Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 • twitch.tv
  Posted at 10:40h, 04 sierpnia

  What’s up Dear, are you in fact visiting this site daily, if so then you will absolutely take good experience.

 • перетяжка мебели
  Posted at 15:50h, 04 sierpnia

  I do believe all the concepts you have introduced on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for newbies. May just you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 16:36h, 04 sierpnia

  I think the admin of this web site is in fact working hard in favor of his site, since here every stuff is quality based data.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 19:56h, 04 sierpnia

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 20:25h, 04 sierpnia

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 01:56h, 05 sierpnia

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing on your feed and I am hoping you write again soon!

 • xxx dog tube
  Posted at 23:20h, 06 sierpnia

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!

 • daachkaru
  Posted at 03:49h, 07 sierpnia

  Hi, i feel that i saw you visited my weblog so i got here to go back the prefer?.I am trying to in finding things to improve my website!I assume its good enough to use some of your ideas!!

 • myinfodacha.ru
  Posted at 20:20h, 09 sierpnia

  you are in reality a good webmaster. The site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic activity in this topic!

 • myinfodacha.ru
  Posted at 21:28h, 09 sierpnia

  I constantly spent my half an hour to read this webpage’s posts everyday along with a cup of coffee.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 23:29h, 09 sierpnia

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from their websites.

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 17:42h, 11 sierpnia

  I always spent my half an hour to read this website’s articles or reviews everyday along with a cup of coffee.

 • sadounik.ru
  Posted at 22:50h, 11 sierpnia

  What’s up, yup this piece of writing is truly pleasant and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.

 • sadounik.ru
  Posted at 10:58h, 13 sierpnia

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 • sadounik.ru
  Posted at 12:51h, 13 sierpnia

  Hello! I’ve been following your weblog for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Houston Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic job!

 • daachka.ru
  Posted at 23:20h, 15 sierpnia

  Fantastic beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided bright transparent concept

 • daachka.ru
  Posted at 00:27h, 16 sierpnia

  This is the right website for anyone who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for years. Excellent stuff, just excellent!

 • daa4a.ru
  Posted at 04:44h, 16 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • частный эромассаж в Москве
  Posted at 16:09h, 16 sierpnia

  Роскошный частный эротический массаж в Москве с массажистками на выбор

 • pet xvideos
  Posted at 13:35h, 17 sierpnia

  What’s up to every body, it’s my first visit of this blog; this weblog contains remarkable and really good stuff designed for readers.

 • мастер по ремонту окон пвх
  Posted at 02:03h, 21 sierpnia

  great issues altogether, you just won a logo new reader. What could you suggest in regards to your post that you made a few days ago? Any sure?

 • ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка
  Posted at 02:48h, 21 sierpnia

  An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who was doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this topic here on your web page.

 • ремонт окон минск
  Posted at 12:00h, 21 sierpnia

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • ремонт пластиковых окон в минске недорого
  Posted at 15:19h, 21 sierpnia

  Good day! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 • ремонт окон минск
  Posted at 00:59h, 22 sierpnia

  Very nice article, just what I needed.

 • ремонт окон минск
  Posted at 07:22h, 22 sierpnia

  I’m not sure why but this blog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 11:20h, 22 sierpnia

  My spouse and I stumbled over here different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page yet again.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 12:27h, 22 sierpnia

  If some one desires expert view about blogging and site-building after that i propose him/her to pay a visit this blog, Keep up the good job.

 • bf kutta
  Posted at 23:43h, 24 sierpnia

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say that you’ve done a fantastic job with this. Additionally, the blog loads very fast for me on Chrome. Outstanding Blog!

 • www xvideos dog
  Posted at 00:03h, 25 sierpnia

  If some one wants expert view concerning blogging and site-building then i suggest him/her to pay a visit this webpage, Keep up the nice job.

 • daachka.ru
  Posted at 20:39h, 25 sierpnia

  Asking questions are truly pleasant thing if you are not understanding anything entirely, but this piece of writing gives pleasant understanding even.

 • daachka.ru
  Posted at 21:23h, 25 sierpnia

  I am actually happy to read this weblog posts which contains lots of helpful information, thanks for providing these data.

 • xx janwar video
  Posted at 22:49h, 25 sierpnia

  Hi there to every body, it’s my first pay a visit of this weblog; this webpage contains remarkable and really fine information for readers.

 • daachka.ru
  Posted at 06:29h, 26 sierpnia

  hi!,I love your writing so so much! percentage we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to solve my problem. May be that is you! Looking forward to peer you.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 20:11h, 28 sierpnia

  It’s really a cool and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 20:50h, 28 sierpnia

  Terrific article! This is the type of information that are supposed to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for not positioning this post upper! Come on over and discuss with my web site . Thank you =)

 • bezogoroda.ru
  Posted at 04:49h, 29 sierpnia

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Kudos

 • химчистка мягкой мебели жодино
  Posted at 16:37h, 01 września

  Hi there, I want to subscribe for this website to take latest updates, so where can i do it please help.

 • чистка дивана на дому цена борисов
  Posted at 17:37h, 01 września

  Very good blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Thank you!

 • чистка дивана на дому цена жодино
  Posted at 18:13h, 01 września

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this brilliant article.

 • химчистка дивана в смолевичах
  Posted at 02:29h, 02 września

  I will right away grasp your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me realize so that I may subscribe. Thanks.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 19:49h, 06 września

  My family members always say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting familiarity daily by reading such nice posts.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 19:54h, 06 września

  Superb site you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get opinions from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Bless you!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 20:34h, 06 września

  Good write-up. I definitely love this website. Stick with it!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 04:47h, 07 września

  In fact no matter if someone doesn’t know then its up to other viewers that they will help, so here it happens.

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 16:29h, 09 września

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article!

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 09:31h, 11 września

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • гостиничные чеки
  Posted at 11:06h, 11 września

  Hello would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 16:54h, 11 września

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this web site is in fact good.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 14:31h, 12 września

  Simply want to say your article is as surprising. The clearness for your submit is simply nice and i can assume you are knowledgeable in this subject. Well together with your permission allow me to grasp your RSS feed to stay up to date with approaching post. Thank you one million and please continue the rewarding work.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 16:05h, 12 września

  Hey very interesting blog!

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 18:14h, 12 września

  naturally like your website however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come back again.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 03:17h, 13 września

  Good day! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 03:52h, 13 września

  I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A small number of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any suggestions to help fix this issue?

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 04:45h, 13 września

  Remarkable! Its actually remarkable post, I have got much clear idea about from this post.

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 09:32h, 13 września

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 01:38h, 14 września

  Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 02:17h, 14 września

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and the rest of the site is also very good.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 10:30h, 14 września

  Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 • гостиничные чеки
  Posted at 12:04h, 14 września

  Your method of explaining all in this article is really nice, all be able to without difficulty know it, Thanks a lot.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 13:37h, 14 września

  I was able to find good information from your blog articles.

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 01:17h, 15 września

  hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 01:55h, 15 września

  Thanks for the marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you can be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back in the future. I want to encourage one to continue your great posts, have a nice morning!

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 11:59h, 15 września

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards

 • link indexing url
  Posted at 17:11h, 16 września

  I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 22:59h, 19 września

  Ahaa, its good discussion regarding this post here at this blog, I have read all that, so now me also commenting here.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 12:55h, 20 września

  I constantly spent my half an hour to read this blog’s articles or reviews everyday along with a cup of coffee.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 14:48h, 20 września

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other users like its helped me. Good job.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 15:22h, 20 września

  I am really thankful to the owner of this web site who has shared this great post at at this place.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 16:02h, 20 września

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 17:32h, 20 września

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing for your feed and I hope you write again soon!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 23:53h, 20 września

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 08:13h, 21 września

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the net. I will recommend this website!

 • Доставка алкоголя ночью Екатеринбург
  Posted at 12:39h, 21 września

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург
  Posted at 12:49h, 21 września

  Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 • Доставка алкоголя ночью Екатеринбург
  Posted at 13:29h, 21 września

  Informative article, exactly what I needed.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево
  Posted at 23:59h, 23 września

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 08:17h, 25 września

  Hello there, You have performed an excellent job. I will definitely digg it and for my part recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 09:06h, 25 września

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%

 • гостиничный чек москва
  Posted at 18:21h, 25 września

  Hi there mates, pleasant article and pleasant arguments commented here, I am actually enjoying by these.

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 19:01h, 25 września

  What’s up to all, how is all, I think every one is getting more from this web site, and your views are nice in favor of new users.

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 02:16h, 26 września

  I am extremely inspired with your writing talents and alsowell as with the layout for your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 • гостиничные чеки
  Posted at 02:46h, 26 września

  Informative article, exactly what I needed.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 08:02h, 26 września

  Very rapidly this website will be famous among all blogging viewers, due to it’s good articles or reviews

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 08:25h, 26 września

  Actually no matter if someone doesn’t understand then its up to other viewers that they will help, so here it happens.

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 12:05h, 26 września

  Hi there mates, how is all, and what you want to say regarding this piece of writing, in my view its really remarkable designed for me.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 12:22h, 26 września

  I used to be recommended this blog by means of my cousin. I am now not positive whether this submit is written by means of him as no one else recognise such unique approximately my problem. You are wonderful! Thank you!

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 14:39h, 26 września

  I will right away seize your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 14:50h, 26 września

  Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you will be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back someday. I want to encourage you to continue your great posts, have a nice holiday weekend!

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 16:07h, 26 września

  Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Appreciate it

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 12:13h, 27 września

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with helpful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole group will probably be grateful to you.

 • квартира на сутки в Минске
  Posted at 16:51h, 27 września

  I love what you guys are usually up too. Such clever work and coverage! Keep up the awesome works guys I’ve incorporated you guys to our blogroll.

 • квартира на сутки
  Posted at 17:43h, 27 września

  It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 • חשפניות
  Posted at 19:46h, 27 września

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to swap strategies with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 • חשפניות
  Posted at 20:26h, 27 września

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • снять квартиру на сутки в Минске
  Posted at 03:48h, 28 września

  What’s up to every body, it’s my first go to see of this webpage; this webpage includes remarkable and really fine information for readers.

 • חשפניות
  Posted at 04:43h, 28 września

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to forward this article to him. Pretty sure he will have a very good read. Many thanks for sharing!

Skomentuj