Co pokazują wybory - MamySie.pl
1290
post-template-default,single,single-post,postid-1290,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Co pokazują wybory

Bo na pewno nie prawdę o kandydatach – a obecnie prezydencie elekcie Andrzeju Dudzie oraz Bronisławie Komorowskim. One pokazują wiele o nas samych – jako Polakach, jako obywatelach, w końcu – jako ludziach.

Włączam Facebooka, a tam deklaracje: „Czas uciekać z Polski”, „Armagedon”, „Skrajna prawica atakuje, ratuj się kto może”, „Czekają nas Węgry”. Co się dzieje? Katastrofa, skażenie środowiska? Nie. Polacy wybrali prezydenta.

Polityka jest „be” i „fu”

„Nie zajmuję się polityką, ale oczywiście znam odpowiedź na każde pytanie. Kontrkandydat mojego faworyta się nie zna na sprawie. Mnie możesz pytać. Mój faworyt ma rację, bo zobacz: tu Ruscy, tam Niemcy. Nie lubię polityki, ledwo, co głosować chodzę, by rąk sobie dodatkowo nie pobrudzić. Wiesz, polityka jest brudna. Kandydują ci, co się chcą nachapać. Wszędzie – na prezydenta czy do rady miasta. Młoda jesteś, to nie wiesz. Zobaczysz.”

Młoda mówi: Polityką jest to, po jakim chodniku chodzisz. Poważnie.

To nie prezydent decyduje
o tym, w jakim kraju żyjemy, ale my sami.
Zakasaj zatem rękawy i zaproś pana Dudę do współpracy, kimkolwiek jesteś.

Demokracja jest fajna, kiedy to ja wygrywam

Demokracja polega na tym, że wygrywa większość. Mniejszość z wyborem prezydenta musi się zgodzić i naprawdę – wielkim sukcesem Polaków będzie – kiedy taka zgoda będzie polegała na pogratulowaniu wygranemu z klasą. A następnie – zaproszeniem do wspólnej pracy. To nie prezydent decyduje o tym, w jakim kraju żyjemy, ale my sami. Zakasaj zatem rękawy i zaproś pana Dudę do współpracy, kimkolwiek jesteś. Zachowaj się jak obywatel. Szanuj swojego prezydenta nawet jeśli go nie popierałeś. Postawą „czas uciekać” pokazujesz tylko jaki ty jesteś. I nie jest to wizytówka godna pochwalenia. 


Fotografia: Radosław Kucharz

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow