Co czujesz, kiedy bijesz dziecko? - MamySie.pl
1340
post-template-default,single,single-post,postid-1340,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Co czujesz, kiedy bijesz dziecko?

Kiedy dziecko dorasta i zaczyna postrzegać świat na swój sposób, analizuje i przetwarza inaczej niż rodzice sobie to wyobrażają – pojawia się zgrzyt na linii mały człowiek – duży człowiek. W tym dużym pojawia się bowiem chęć pokazania, ze zawsze ma rację, w małym zaś – chęć pokazania, że można inaczej.

Nie ukrywajmy tego i nie bądźmy hipokrytami. Jako rodzice tworzymy sobie wizję tego jak dziecko powinno się zachowywać. Nawet jeśli staramy się nie tworzyć wielkich scenariuszy na ich każdy krok, to są sytuacje w których mamy konkretne oczekiwania co do tego, jak mają się zachować. Najlepiej: stać spokojnie, nie mówić za dużo i za głośno, nie płakać, bez sprzeciwu wykonywać to, czego chce rodzic. Inaczej wyrok brzmi: jesteś niegrzeczny, dziecko.

Dziecko to też człowiek, tylko mniejszy.

Ma umiejętność postrzegania, badania rzeczywistości, przetwarzania i analizowania informacji, wyciągania wniosków. Już kiedy zaczyna chodzić ma własne pomysły, plany i ścieżki, którymi chce iść. Jego drogi działania nie muszą być spójne z naszą wizją, wszechwiedzących dorosłych.

Zgrzyt między małym i dużym człowiekiem może prowadzić do nierównego starcia, w którym i dziecko, i dorosły ostatecznie będzie przegranym.

Dlaczego bijemy dzieci?

Jestem mamą. Mam w domu rezolutne dziecko, a ja sama wychowywałam się i żyję w kulturze, gdzie istnieje przyzwolenie na to, aby karać dzieci klapsem, laniem, praniem d*py, pokażę ci zaraz twoje racje. Słyszę to i widzę na każdym kroku.

Jestem mamą, która nie chce bić swojego dziecka. Bywają jednak momenty, w których pojawia się we mnie myśl, że jest tylko jedno rozwiązanie. Klaps. Myśl sterowana społecznie, którą udaje mi się wykorzenić.

Zauważyłam, że w takim momencie to nie dziecko odgrywa główną rolę, a rodzic.

Bicie dzieci powodowane jest nieuporządkowaniem emocjonalnym rodziców. Bijemy w czasie kiedy jesteśmy zmęczeni, mniej cierpliwi, kiedy nie widzimy wyjścia z sytuacji, w naszej ocenie – bezsilni. Chcemy postawić na swoim. Nie umiemy oddać pola – kiedy kończą się nam argumenty – sięgamy po „dyscyplinę” z półki pozawerbalnej.

Potem my – rodzice – zapominamy, a dzieci: „(…) zazdrościłem kumplom ich podbitych oczów, bo od razu wzbudzali litość, a siniaki znikały; moich pręg nigdy nie było widać, nie widać ich, ale jeszcze pieką tam w środku.”

pregi kolaż

My – rodzice – wypieramy ze swojej świadomości i wspomnień momenty bicia dzieci. Nie chcemy się pogodzić z prawdą, bo gdzieś głęboko czujemy niechęć do samych siebie i winę. Dziecko zaś bierze widoczną winę na siebie. Chcąc chronić rodzica, pozbywa się części swojej tożsamości, ulega i poddaje się „winie”, żyjąc okaleczone.

Stosując przemoc wobec dziecka, uczysz je braku granic dla przemocy. W ten sposób nie wyegzekwujesz szacunku dla siebie i innych. Brak logiki w tym działaniu jest rażąco widoczny.

Kocham. Nie daję klapsów. 

logo


Tekst jest poparciem dla kampanii „Kocham. Nie daję klapsów”. 

Kadry i cytat w tekście pochodzą z filmu „Pręgi”.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
73 komentarze
 • Nieidealna Anna
  Posted at 20:18h, 26 lipca

  Poruszylas niesamowicie ważny, a zarazem trudny temat. Faktycznie bezsilność może być impulsem do bicia. Jako mama 4-miesiecznej Zuzy w chwilach bezsilności idę do łazienki, odkręcić wodę i krzyczę. Potem wdech wydech i jak mantrę powtarzam sobie:jestem oaza spokoju. Pomaga i przynosi ulgę 🙂 bić nie wolno, ba krzyczeć nawet nie można. ..

 • Young Wife
  Posted at 21:06h, 26 lipca

  Nie uznaję bicia dzieci. Sama byłam wychowywana bez pouczających klapsów – czasem o nich marzyłam, bo słowa „zawiodłaś mnie” bolały dużo bardziej. Ale to chyba cały sukces wychowania – słowami 🙂

 • Maga
  Posted at 23:17h, 26 lipca

  Bicie niczego nie rozwiązuje. Każda agresja to nic innego jak słabość – czujesz, że sytuacja wymyka się spod kontroli – bijesz, krzyczysz, tracisz panowanie. Może w danym momencie zagłuszy się problem, ale co dalej? Moje dzieciństwo upłynęło na szczęście bez tego typu atrakcji, za co jestem bardzo wdzięczna moim rodzicom. Pozdrawiam, temat jest ważny, warto go rozpowszechniać 😉

 • Agnieszka Zyśk
  Posted at 09:48h, 27 lipca

  Tak, bicie dzieci to wyraz bezsilności rodzica. To przerażające, że większość z nas myśli 'ale to tylko klaps. Ja też czasem dostałem klapsa i dzięki temu wyrosłem na porządnego człowieka’

 • Pani od Emocji
  Posted at 10:49h, 27 lipca

  Brawo za udział w akcji. Bicie jest łatwym rozwiazaniem dla rodziców by zdyscypliwoać swoje dziecko. Rozwiązaniem łatwym, ale często mało skutecznym, a najczęściej „niszczącym” dla psychiki dziecka. Warto się wiec zastanowić czy danie klapsa faktycznie jest najlepszym rozwiązaniem zaistniałej sytuacji. Czy biciem uzyskamy szacunek ze strony dziecka? Szacunek, który się przekłada bezpośrednio na respektowanie wyznaczanych przez dorosłego granic.

 • Agnieszka | casalinga.pl
  Posted at 14:10h, 27 lipca

  Czasem, kiedy mój dwulatek pokazuje cały wachlarz swoich możliwości doprowadzenia nas na skraj rozpaczy, mam ochotę mu wlać. WIEM, że to zadziała. WIEM, że odniosę natychmiastowy skutek. WIEM, że on natychmiast odczuje, że zachował się nieodpowiednio. Całe szczęście WIEM też jeszcze jedno, że danie dziecku klapsa, nawet na zimno i z wyrachowaniem (jak to niektórzy argumentują) to jest szybkie rozwiązanie problemu, to jest chwilowe rozwiązanie problemu. Ale nie jest EFEKTYWNYM rozwiązaniem problemu. Na dłuższą metę nie zdaje egzaminu. Wolę się jednak pomęczyć, nie lubię chodzić na łatwiznę 😉

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 14:54h, 27 lipca

  I Tobie, i mnie – jako mamom małych dzieci – można zarzucić, że wiele przed nami. Nie ma co ukrywać – liczy się nasze podejście do tematu.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 14:56h, 27 lipca

  Ta większość to ok. 60% społeczeństwa. Masz rację, przerażające.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 15:03h, 27 lipca

  Szacunek powodowany lękiem to tylko iluzja. Potem nagle ktoś, kto był „grzeczny, ułożony, rozsądny, szanował wszystkich”, pęka i staje się innym człowiekiem, nieakceptowanym przez społeczeństwo. Sam jednak jest pokrzywdzonym, zniszczonym przez uczenie szacunku w dzieciństwie.

 • jedz z apetytem
  Posted at 08:22h, 28 lipca

  ;))

 • Ewa Olborska
  Posted at 13:38h, 29 lipca

  Pamiętam, że mojemu tacie zdarzyło się straszyć nas pasem. Jego tata tak go wychowywał i tata nie widział w tym nic złego. My z bratem przeżyliśmy, nie są to jakieś traumatyczne przeżycia, a epizody, których było może dwa czy trzy. Pamiętam tylko to, że mój brat jeszcze bardziej robił tacie na złość, a w tacie pamiętam tę bezsilność, o której piszesz. Nigdy takie sytuacje nie przynosiły pożądanych przez tatę efektów, a my byliśmy jeszcze bardziej na „nie” do wszystkiego.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:05h, 29 lipca

  Rodzi się w człowieku bunt przeciw przemocy (pas to ta przemoc). U małego/młodego człowieka widać to w takim „stawianiu się”. Dziękuję za Twój głos.

 • Dolnośląski Podróżnik
  Posted at 08:23h, 31 lipca

  Słowa pewnej osoby, która nigdy nie dostała klapsa:
  „Jak ja chciałam dostać wreszcie w tyłek, wszystko byłoby mniej bolesne niż ta wszechobecna cisza i okropny wzrok mamy”.

  Od przemocy fizycznej przemoc psychiczna jest jeszcze gorsza…

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 15:08h, 31 lipca

  Wszyscy skazani jesteśmy na własną interpretacją cudzych emocji i jako dzieci, i jako dorośli. Z tego zawsze wynikać będą pewne nieporozumienia, zranienia, jednak nie jest to powodem do tego, aby jednak dać klapsa.

 • Madzia Guła
  Posted at 15:55h, 03 sierpnia

  Świetny post! Ja też czasem łapię się na tym, że gdy synek jest nieposłuszny w głowie od razu zapala się lampka: daj mu klapsa! A nie chcę go bić, bo wiem, że to nie jest dobre dla jego rozwoju i nic tym nie zyskam. Co do tego, że mamy swoje wyobrażenie o dziecku zanim się urodzi i gdy potem postępuję ono inaczej niż byśmy chcieli to jesteśmy zawiedzeni, też się zgodzę. A przecież to dobrze, że ma swój charakter i własne zdanie. Fajnie, że o tym napisałaś 🙂 Przydał mi się ten tekst 🙂
  Pozdrawiam, obserwuję i zapraszam do siebie (choć tematyka trochę inna) 🙂
  http://landvanity.blogspot.co.uk/

 • bedekims.pl
  Posted at 16:42h, 03 sierpnia

  Tez nie chce dawać swojemu dziecku klapsow . Ale wiem też, że czasem rodzice nie dają sobie rady i stad taki krok. Sama klasy dostawałam i mam się dobrze. Czuje się kochana i nie mam za złe rodzicom tego, że czasem ostrzegawczo dostałam po tylku.

 • Natalia Fedan
  Posted at 15:53h, 04 sierpnia

  Każda przemoc – fizyczna i psychiczna zostawia na dziecku trwałe rany. W przypadku bicia można to zaobserwować nawet w różnicach w budowie mózgu. Ja jestem z tych mam, które nigdy nie dają/nie dawały klapsów i powiem Wam, że to działa – dzieci mam cudne, zero problemów wychowawczych, nastolatki bez okresu naporu i buntu. Nigdy też nie stosowałam kar w stylu „szlaban na TV” czy cokolwiek. Jeśli już, to wspólnie uzgodnione konsekwencje – tak, by były zrozumiałe (to już w przypadku starszych dzieci). Bo wierzę, że za tym, co określamy jako „niegrzeczne” zachowanie kryją się potrzeby i nieumiejętności dzieci i trzeba je tylko spokojnie i mądrze nauczyć. Nie powiem – czasem brakowało mi cierpliwości, ale w chwilach ciśnienia przypominałam sobie to, jaka jest moja rola i w większości przypadków nie krzyczałam (no, zdarzyło mi się wyjść kilka razy z równowagi i krzyknąć, ale potem wyjaśniłam i przeprosiłam – to też ważne). A zazwyczaj najwyżej mówiłam coś w stylu „Złości mnie jak tak robisz”. Uwierzcie, to działa 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:31h, 05 sierpnia

  Różnice w budowie mózgu? Nie słyszałam o tym – masz jakieś źródła do poczytania?
  Ja z kolei czytałam, że bite dziecko głośniej płacze – w każdej sytuacji – i ma problem z uspokojeniem się.

  Określenie „niegrzeczny” – moje ulubione, szczególnie gdy dziecko biega, a nie „grzecznie” siedzi i patrzy w sufit.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:34h, 05 sierpnia

  Najczęściej właśnie poprzez swoje wyobrażenie jak dziecko powinno postępować (i jak my z nim mamy postępować) kruszymy jego charakter właśnie. Dzięki za wypowiedź w temacie!

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:36h, 05 sierpnia

  Ocena wynika chyba też z samej relacji z rodzicami. Klapsy są blokujące, zatem musiałaś dostać nadwyżkę dobrych zachowań rodziców, hmm?

 • Wiktoria
  Posted at 12:06h, 06 sierpnia

  Jestem przeciwniczką znęcania się nad dziećmi fizycznie czy psychicznie! Jeśli chodzi o klapsy to podobno kiedyś jeden dostałam, bo uderzyłam mamę. Zadziałało bo nigdy więcej się to nie zdarzyło i nie ma to żadnego oddzwięku na moje obecne życie, ale to indywidualna sprawa każdego 🙂 independentgirl98.blogspot.com

 • черен трюфел
  Posted at 18:24h, 11 maja

  hi!,I like your writing very a lot! percentage we keep in touch more
  approximately your post on AOL? I need an expert in this area to resolve my problem.
  Maybe that is you! Taking a look ahead to see you.

 • was kosten trüffel
  Posted at 06:20h, 15 maja

  I think this is among the such a lot important information for
  me. And i am satisfied reading your article. But wanna statement
  on some normal things, The site taste is great, the
  articles is truly nice : D. Good task, cheers

 • con trufa
  Posted at 23:43h, 15 maja

  I have read a few just right stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.
  I surprise how much attempt you put to make the sort of fantastic informative site.

 • gate.io kimlik doğrulama süresi
  Posted at 14:32h, 21 maja

  I am a website designer. Recently, I am designing a website template about gate.io. The boss’s requirements are very strange, which makes me very difficult. I have consulted many websites, and later I discovered your blog, which is the style I hope to need. thank you very much. Would you allow me to use your blog style as a reference? thank you!

 • trüffel bestellen
  Posted at 12:35h, 26 maja

  Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I
  can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up
  my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas
  or suggestions? Cheers

 • Jangan Lupa Main Bareng Anak
  Posted at 18:47h, 18 czerwca

  You’ve made some decent points there. I checked on the net to find out more about the issue
  and found most individuals will go along with your views on this web
  site.

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 20:01h, 30 lipca

  Hello, I log on to your blogs daily. Your story-telling style is awesome, keep up the good work!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 03:48h, 03 sierpnia

  Your means of describing all in this article is actually good, all be able to without difficulty understand it, Thanks a lot.

 • daachnik.ru
  Posted at 10:32h, 03 sierpnia

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 • twitch.tv
  Posted at 11:04h, 04 sierpnia

  It’s wonderful that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made here.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 01:51h, 05 sierpnia

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.

 • перетяжка мебели
  Posted at 02:22h, 05 sierpnia

  Right now it looks like Expression Engine is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • lara with horse xvideos
  Posted at 10:55h, 07 sierpnia

  Hi it’s me, I am also visiting this web site regularly, this site is actually good and the people are really sharing good thoughts.

 • daachkaru
  Posted at 12:32h, 07 sierpnia

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 08:24h, 10 sierpnia

  Wonderful goods from you, man. I’ve have in mind your stuff prior to and you’re simply too fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the best way through which you are saying it. You make it entertaining and you still take care of to stay it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

 • myinfodacha.ru
  Posted at 18:41h, 10 sierpnia

  It’s not my first time to pay a visit this website, i am visiting this website dailly and take nice information from here everyday.

 • sadounik.ru
  Posted at 05:48h, 12 sierpnia

  Yes! Finally something about %keyword1%.

 • раскрутка сайта в google
  Posted at 13:54h, 12 sierpnia

  Hey There. I found your blog the use of msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 • daa4a.ru
  Posted at 12:40h, 16 sierpnia

  What a information of un-ambiguity and preserveness of precious experience concerning unexpected feelings.

 • мужской эромассаж в Москве
  Posted at 00:51h, 17 sierpnia

  Правильный частный эротический массаж Москва база вип спа

 • daachka.ru
  Posted at 07:42h, 17 sierpnia

  Awesome things here. I’m very satisfied to see your article. Thank you so much and I’m looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 • www xxxx video com hd
  Posted at 13:04h, 18 sierpnia

  Hi! I’ve been following your site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Porter Tx! Just wanted to mention keep up the great job!

 • ремонт окон пвх в Жодино
  Posted at 12:27h, 21 sierpnia

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other users like its helped me. Good job.

 • мастер по ремонту окон пвх
  Posted at 01:26h, 22 sierpnia

  I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 19:31h, 22 sierpnia

  This is a topic that is close to my heart… Cheers! Where are your contact details though?

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 20:31h, 22 sierpnia

  Right now it looks like Drupal is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • animal and sexy video
  Posted at 04:00h, 25 sierpnia

  I blog frequently and I genuinely appreciate your content. The article has really peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • www animal xxxx com
  Posted at 17:09h, 25 sierpnia

  My brother suggested I might like this website. He used to be totally right. This publish actually made my day. You cann’t believe just how much time I had spent for this information! Thank you!

 • daachka.ru
  Posted at 06:54h, 26 sierpnia

  I really like it when folks come together and share views. Great website, continue the good work!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 05:10h, 29 sierpnia

  Good article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.

 • химчистка дивана на дому жодино
  Posted at 00:41h, 02 września

  Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thanks!

 • химчистка дивана в жодино
  Posted at 02:56h, 02 września

  Appreciating the hard work you put into your website and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • dinaspajak.com
  Posted at 13:01h, 06 września

  This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post.

  Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 05:07h, 07 września

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 05:59h, 07 września

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 20:19h, 09 września

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 20:36h, 11 września

  Good day! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks

 • чеки на гостиницу
  Posted at 20:09h, 12 września

  My spouse and I stumbled over here different website and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to going over your web page for a second time.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 05:47h, 13 września

  What i do not realize is in fact how you’re not really a lot more well-liked than you may be right now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly in relation to this topic, produced me in my opinion consider it from so many numerous angles. Its like men and women aren’t interested unless it’s something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs great. All the time maintain it up!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 10:54h, 14 września

  I am sure this article has touched all the internet people, its really really nice post on building up new blog.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 16:06h, 15 września

  What’s up mates, how is everything, and what you wish for to say concerning this piece of writing, in my view its truly remarkable for me.

 • link indexing url
  Posted at 03:47h, 17 września

  An intriguing discussion is worth comment. I believe that you should write more on this subject, it might not be a taboo subject but generally people do not discuss such topics. To the next! Kind regards!!

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 01:06h, 20 września

  Wonderful website you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get advice from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks a lot!

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 19:47h, 20 września

  This text is invaluable. How can I find out more?

 • infoda4nik.ru
  Posted at 00:17h, 21 września

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it!

 • Заказ алкоголя Екатеринбург доставка
  Posted at 00:50h, 22 września

  My relatives always say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting experience daily by reading such pleasant articles.

 • Заказать алкоголь с доставкой на дом
  Posted at 00:22h, 24 września

  If some one needs to be updated with most up-to-date technologies afterward he must be visit this web site and be up to date everyday.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 00:12h, 25 września

  Whats up very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also? I am satisfied to find numerous useful information here in the submit, we’d like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 • гостиничный чек москва
  Posted at 11:46h, 25 września

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 21:09h, 25 września

  Howdy exceptional blog! Does running a blog similar to this take a lot of work? I have no knowledge of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Thanks!

 • квартира на сутки в Минске
  Posted at 04:16h, 28 września

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. All the best

 • חשפניות
  Posted at 05:07h, 28 września

  This text is priceless. Where can I find out more?

Skomentuj