Można rodzić po ludzku - MamySie.pl
15020
post-template-default,single,single-post,postid-15020,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Można rodzić po ludzku

Spakowałam się do porodu i czekam. Swoją drogą to dziwny czas – mało współcześnie jest tak niezaplanowanych rzeczy jak poród właśnie. Tykająca bomba. To chyba odpowiedni czas na przypomnienie sobie pierwszego porodu. Porodu, który był…po prostu dobry. Nie piszę tego, bo zapomniałam już poporodowy ból, bo moja pamięć wymazała część wspomnień.

Dobre porody istnieją, czyli nie strasz kobiet

Straszenie kobiet porodem powinno być prawnie zakazane:). Im bliżej byłam rozwiązania tym częściej każda z kobiet opowiadała mi swoje historie porodowe. Przekaz społeczny jest potrzebny, ale nie taki, który w centrum stawia sensację danej sytuacji, ale dobro kobiety słuchającej. Jej spokój. Dość szybko doszłam do wniosku, że niesłuchanie mrożących krew w żyłach wspomnień nie będzie tu brakiem kultury. Swoją drogą, ciekawe jest, co kobiety zapamiętują przy porodzie. Czasami to zaskakujące, ale o tym innym razem.

Jak emocjonalnie przygotować się do porodu?

 1. Módl się, medytuj – w amerykańskich poradnikach dotyczących macierzyństwa często pojawia się taka rada. U nas różnie się na to patrzy, ale właśnie to Ci radzę. Dzięki temu się wyciszysz.
 2. Czytaj – wiedza pomaga oswoić strach i lęk. Osobiście polecam artykuły Fundacji „Rodzić po ludzku”.
 3. Pytaj – nie wiesz czegoś? Coś Cię trapi? Zapytaj lekarza lub położną.
 4. Odwiedź salę porodową – szpitale organizują dni otwarte na porodówkach lub w ramach spotkań szkoły rodzenia.
 5. Wyraź swoje emocje – porozmawiaj z mężem, mamą, przyjaciółką.

kobiety błogosławione

MÓJ PORÓD – NIE CZYTAJ, JEŚLI NIE CHCESZ – TO HISTORIA MROŻĄCA KREW W ŻYŁACH

Wyobrażenia

Zawsze wyobrażałam sobie, że będzie jak w filmie – odejdą mi wody, a my samochodem z pospiechem pojedziemy do szpitala.

– Będę chodzić rok w tej ciąży – zaczęłam narzekać. Do szpitala trafiłam ze skierowaniem już po terminie porodu. Byłam zła. Do tego bałam się – co będzie dalej?

Szpital

Izba przyjęć. Dziwnie się czułam, bo w szpitalu byłam raz. Kiedy urodziła mnie moja mama. Wszystko było nowe. Potem oddział i…

Czekamy

Tu muszę Wam wyjaśnić – boję się medykalizacji. Kiedy idę do dentysty nie leczę zębów ze znieczuleniem, wolę czuć ból. Czuję się pewniej. I tu się bałam – medykalizacji właśnie – kroplówki z oksytocyną i Bóg wie jeszcze czego, nie wiedziałam co dokładnie szpitale serwują pacjentom przecież. Czytałam dużo o porodach, ale jedną myśl pielęgnowałam:

– Marlena, było super. Poród jest super! – tak opowiadała mi przyjaciółka. Powtarzałam sobie właśnie to zdanie. Chciałam spokoju, a nie wiedziałam czy moje ciało na to odpowie. Kiedy urodzę?

Halo Mąż

– Siostro, chyba rodzę. Mogę już zadzwonić po męża? – było około północy.

– Zaraz zobaczymy. – badanie, wywiad. – To jeszcze potrwa. Niech mąż się wyśpi. Akcja na tym etapie może się jeszcze zatrzymać. Nie ma co męża gonić taki kawał drogi.

– No to luz.

Jeszcze 5 centymetrów, które wydają się długością równika. Po godzinie budzę położną:

– Już teraz to muszę zadzwonić po męża. (w myślach: „Niech mi plecy pomasuje chociaż”). Teraz to ja rodzę.

Idziemy na porodówkę, tam badanie i słowa, których nigdy nie zapomnę:

– Dziewczyno! Ty rodzisz! Dzwoń po męża. – po sposobie wypowiedzi tego zdania wiedziałam, że dogadam się z moją położną.

Nareszcie! Rodzę!

Potem rodziłam na poważnie. Tak jak myślałam, że to wygląda. W wolnych chwilach od skurczy oglądałam wszystkie sprzęty, rozmawiałam, pytałam, prosiłam o opowiadanie historii.

Porodowe dialogi

– Nareszcie! Nareszcie!

*

– Boże, a Maryja dała radę w stajni? Bez położnej? Nie wierzę!

*

– Nie dam już rady. – mówiłam mężowi, a ten bezradnie na mnie patrzył i mówił, że dam radę, że jestem silna, że już niedługo. To spojrzenie było piękne, ale nie denerwowało mnie jak nic innego wówczas.

*

– Nie lubię westernów. Można zmienić program? Albo wyłączyć?

*

– Długo jeszcze?

– Jeszcze trochę. Jeszcze trochę.

– Ile dokładnie? Godzinę, dwie?

– Nie, myślę, że szybciej. Idzie bardzo dobrze.

– Czyli ile?

– Pół godziny. Tak myślę.

– Tyle dam radę.

Dwadzieścia minut później

– Oto jest. To koniec. Nawet przed czasem. Gratuluję. – koniec. Jak dobrze móc spokojnie leżeć na plecach. – Dzielna jesteś.

– Wiem, każda kobieta po porodzie to bohaterka. Właśnie tak się czuję.

JESTEŚ BOHATERKĄ LUB NIĄ BĘDZIESZ. NIE BÓJ SIĘ PORODU. ZAUFAJ I SOBIE, I TYM, KTÓRZY SĄ WOKÓŁ CIEBIE

Poród to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Trud przeplatany radością, oczekiwaniem, strachem. Czas kiedy potrzebuje się spokoju, ciszy, maksymalnego szacunku – dla intymności, kobiecości, różnego odczuwania bólu i strachu właśnie. Próg zmian, które wywrócą życie kobiety do góry nogami. Zmienią ją samą i jej życie. To czas Nowego Człowieka. Poród to piękno – niech tak zawsze będzie i stanie się Waszym udziałem.


Podyskutujmy

Jeśli podoba Ci się tekst, udostępnij go proszę, skomentuj, daj znać, co myślisz. To daje największą satysfakcję i motywację do pisania – Wasz, Twój odzew. Polecam inne teksty w temacie porodu i ciąży na blogu:

1. Porody są różne, dobre i bolą.

2. Projekt: dziecko. Koniec życia?

3. To nie jest kraj dla kobiet w ciąży


Serdecznie dziękuję pracownikom Szpitala Powiatowego w Piszu za opiekę i dobre wspomnienia porodowe. Mam nadzieję, że zdążę do Was dojechać i tym razem.

marlena

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
269 komentarzy
 • cirth
  Posted at 20:23h, 12 sierpnia

  Wszystkiego dobrego (:

 • Beata Redzimska
  Posted at 10:16h, 13 sierpnia

  Porod jest super. Nawet ten pierwszy i bardzo bolelsny, gdy tylko urodzilam w bolach moje pierwsze dziecko, od razu chcialam kolejne, kolejna ciaze, kolejne takie przezycie. Pozdrawiam serdecznie Beata

 • Nieidealna Anna
  Posted at 13:12h, 13 sierpnia

  Twoja relacja z porodu to lajcik i dobrze – nie ma co straszyć kobiet. Poród boli jak cholera mimo wsparcia męża i super opieki medycznej mam traumę i lubiłam chodzić w ciąży, ale poród kolejnych potomstw mnie przeraża…

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 16:48h, 13 sierpnia

  Bólu nie da się opisać. Zresztą po co wymyślać przerażające sformułowania?:)

 • Iza D- www.nietylkorozowo.pl
  Posted at 18:22h, 13 sierpnia

  Nie ma co straszyć porodem naturalnym i cesarką też nie. Oba nie są lajtowe, ale każdy przeżywa inaczej 🙂 Grunt to dobre przygotowanie, wsparcie położnej i pozytywne nastawienie. Mój pierwszy proród naturalny (szybki i w miarę znośny pod względem bólu), skończył się cesarką, też nie taką straszną. Teraz chciałabym znów spróbowac naturalnie, a co będzie to się zobaczy. Pozytywne nastawienie to chyba klucz do sukcesu dobrych wspomnień 😉

 • NIEKONWENCJONALNA
  Posted at 20:59h, 13 sierpnia

  Osobiście bałabym się drugi raz przeżyć SN. Poród był strasznie długi, brakowało już sił, nad głową stado lekarzy… Pomijam, że gdyby nie pyskowanie odesłaliby mnie do domu, że babka zabiłaby mnie cewnikiem, wc straszyło. Też się pytałam czy mogę już zadzwonić 😀

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 21:49h, 13 sierpnia

  Masz rację. Nastawienie to więcej niż połowa sukcesu. Czytając opinie położnych widać to szczególnie – wskazują, że samo podejście kobiety ustawia cały poród. Coś w tym jest 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 21:50h, 13 sierpnia

  Ot, się porobiło! Kiedyś ojcowie dzieci przez okna oglądali 🙂

 • Adriana Krynicka
  Posted at 22:32h, 13 sierpnia

  Mój pierwszy poród wspominam lepiej od drugiego. Gdy rodziłam Zosię, najpierw odeszły mi wody, potem przez 11 godzin były tylko 4 cm rozwarcia a potem dostałam znieczulenie i po 20 min było pełne rozwarcie. Czułam ból i wiedziałam kiedy przeć ale cały poród wspominam dobrze, tak jakoś spokojnie. Drugi był gorszy, męczyłam się pół nocy ze skurczami zanim trafiłam do lekarza, skurcze były silne i nie regularne, poszło szybciej 6 godzin ale jakoś bardziej nerwowo i zdecydowanie bardziej bolało.

 • NIEKONWENCJONALNA
  Posted at 22:38h, 13 sierpnia

  Nie wyobrażam sobie porodu bez NieMęża… Nie urodziłabym, ale uważam że decyzja należy do kobiety. Nie każdej towarzystwo partnera będzie pomocne. Osobiście nie urodzę bez towarzystwa 😀 :P.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:42h, 13 sierpnia

  Znam dziewczyny, które ostatecznie wyrzuciły swoich Lubych za drzwi. Nie mogły się skupić. To już jednak kwestia indywidualna. Z mojej perspektywy – taka obecność daje poczucie bezpieczeństwa.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:51h, 13 sierpnia

  I jak kobiety nie nazywać bohaterką?

 • NIEKONWENCJONALNA
  Posted at 22:53h, 13 sierpnia

  I masz się na kim wyżyć… :D.
  Nie we wszystkich szpitalach pozwalają. W niektórych życzą sobie dopłaty…ktoś w tamtym roku o tym pisał.

 • Mari
  Posted at 23:10h, 13 sierpnia

  To prawda, co piszesz o porodzie. Teoretycznie czas porodowy trwa miesiąc, w praktyce czekasz od 38, zwłaszcza, jeśli wszystko było w porządku w ciąży i czekasz. I nic nie wiesz – dziś, jutro czy za tydzień. W tym roku jeszcze obrastasz w upały i opuchliznę. Ale już niedługo :).

 • Adriana Krynicka
  Posted at 11:03h, 14 sierpnia

  To prawda powinnyśmy się tak czuć i ja się tak czułam i mój mąż mówił do naszej nowo narodzonej córeczki „Zobacz Zosiu to nasza bohaterka” to było wspaniałe uczucie

 • Nieidealna Anna
  Posted at 18:44h, 14 sierpnia

  Absolutnie nie ma sensu straszyć porodem, ale to po prostu trzeba przeżyć.. 🙂

 • Mari
  Posted at 18:55h, 14 sierpnia

  Brzmi uspokajająco mimo wszystko 🙂 Mam nadzieję,że dane mi będzie przeżyć takie wydarzenie i…stać się bohaterką jak Ty Marlena i cała reszta Mam:) Potrzebne są takie teksty, bo pozwalają nieco wyobrazić sobie rzeczywisty poród. Marlena życzę Ci kolejnego również dobrego porodu!

 • Dorota Siwek
  Posted at 15:11h, 18 sierpnia

  Ciąża i poród to ważny czas w życiu kobiety,która decyduje się na bycie mamą. Moja ze wszystkimi perypetiami, lezeniem w szpitalu, potem w domu 2 miesiące ze wstawaniem tylko za potrzebą i tak była piękna, bo to wymarzone Dziecię Cud , o które prosiłam idąc 300km szlakiem Sw. Jakuba jest mi dane. O poród nie warto pytać mam, bo zdarza im się koloryzowac w stronę mrocznych fantazji. Grunt to „głowa” wyciszone myśli i pozytywne nastawienie.

 • Mari
  Posted at 21:46h, 01 września

  A ja czytałam pozytywne historie porodowe. Bardzo mi pomogło, zwłaszcza w budowaniu świadomości, że każdy poród jest zupełnie inny.

 • Magdalena, ZebraVPaski
  Posted at 11:02h, 02 września

  Tak jak piszesz – każda kobieta po porodzie to BOHATERKA!!!! Ja przeżyłam dwa porody naturalne i na wspomnienie o nich wciąż się uśmiecham, bólu się długo nie pamięta, we wspomnieniach pozostają tylko te najpiękniejsze momenty!!!

 • Healthy Life Connoisseur
  Posted at 12:13h, 06 września

  Jak miło przeczytać taki inny od wszystkich tekst… na półtora tygodnia przed terminem…;)

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 17:59h, 07 września

  Cieszę się. Powodzenia! Będzie dobrze!

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:00h, 07 września

  I te najpiękniejsze trzeba pielęgnować i przekazywać dalej.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:01h, 07 września

  Jasne. Masz rację. Tylko łatwiej natrafić na historie negatywne. Trzeba internet zasypać tymi dobrymi:)

 • eV
  Posted at 15:33h, 08 września

  Zawsze podziwiałam kobiety, które decydowały się na poród i macierzyństwo.

 • Kasia
  Posted at 09:09h, 19 maja

  To i ja dorzucam swoje cudne wspomnienia – pierwszy w wodzie niesamowity i przyjemny a drugi w 15 minut od przyjazdu do szpitala 🙂 Jak maszynka do rodzenia, niestety (przynajmniej na razie) na trzeciego dzieciaczka brakuje energii do wychowywania 😉 Trzymam kciuki za wszystkie mamusie!

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 17:58h, 30 lipca

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say that you’ve done a amazing job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Safari. Superb Blog!

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 17:11h, 31 lipca

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 20:01h, 31 lipca

  Great goods from you, man. I’ve be mindful your stuff prior to and you’re simply too fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the best way through which you assert it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a great site.

 • daachnik.ru
  Posted at 06:09h, 02 sierpnia

  I’m gone to say to my little brother, that he should also visit this weblog on regular basis to take updated from most up-to-date information.

 • daachnik.ru
  Posted at 06:15h, 02 sierpnia

  I’ve read several just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you set to create this sort of great informative web site.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 20:30h, 02 sierpnia

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 20:33h, 02 sierpnia

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Regards!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 05:48h, 03 sierpnia

  Thank you for some other informative website. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect means? I have a venture that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.

 • daachnik.ru
  Posted at 18:26h, 03 sierpnia

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • twitch.tv
  Posted at 03:31h, 04 sierpnia

  Hi, Neat post. There is a problem together with your site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a good section of other people will miss your wonderful writing due to this problem.

 • twitch.tv
  Posted at 03:34h, 04 sierpnia

  A fascinating discussion is worth comment. I believe that you ought to write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people do not speak about such topics. To the next! Kind regards!!

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 18:07h, 04 sierpnia

  I’m now not sure where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while learning more or understanding more. Thank you for magnificent information I used to be on the lookout for this information for my mission.

 • перетяжка мягкой мебели
  Posted at 18:11h, 04 sierpnia

  You’re so cool! I don’t suppose I have read something like this before. So good to find someone with a few original thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a little originality!

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 03:03h, 05 sierpnia

  Hi there to all, the contents present at this website are in fact remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 • перетяжка мебели
  Posted at 04:34h, 05 sierpnia

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • www animal xxnx com
  Posted at 00:08h, 07 sierpnia

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • daachkaru
  Posted at 05:46h, 07 sierpnia

  Thanks for one’s marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you could be a great author. I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back down the road. I want to encourage one to continue your great job, have a nice day!

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 01:28h, 10 sierpnia

  I enjoy, cause I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • myinfodacha.ru
  Posted at 10:39h, 10 sierpnia

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say superb blog!

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 20:03h, 11 sierpnia

  I always used to read post in news papers but now as I am a user of internet thus from now I am using net for posts, thanks to web.

 • sadounik.ru
  Posted at 14:50h, 12 sierpnia

  Howdy! I just want to give you a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I’ll be coming back to your site for more soon.

 • sadounik.ru
  Posted at 03:00h, 13 sierpnia

  It’s awesome in favor of me to have a website, which is valuable designed for my experience. thanks admin

 • sadounik.ru
  Posted at 19:12h, 13 sierpnia

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • daachka.ru
  Posted at 02:38h, 16 sierpnia

  Awesome things here. I’m very satisfied to peer your article. Thank you so much and I’m looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 • daa4a.ru
  Posted at 06:44h, 16 sierpnia

  Hi to every body, it’s my first go to see of this webpage; this weblog consists of remarkable and really good information in favor of readers.

 • daachka.ru
  Posted at 14:17h, 16 sierpnia

  Great article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

 • частный эротический массаж Москва
  Posted at 18:01h, 16 sierpnia

  Авторский мужской эротический массаж в Москве релакс студия

 • xxxc vedeo
  Posted at 14:26h, 17 sierpnia

  Terrific post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thanks!

 • ремонт пластиковых окон в минске недорого
  Posted at 04:18h, 21 sierpnia

  I’m not sure why but this site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 04:21h, 21 sierpnia

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 14:38h, 21 sierpnia

  This is very fascinating, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and look ahead to in quest of more of your fantastic post. Also, I have shared your site in my social networks

 • ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка
  Posted at 17:03h, 21 sierpnia

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious experience concerning unexpected feelings.

 • ремонт стеклопакетов в Борисове
  Posted at 03:38h, 22 sierpnia

  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 13:13h, 22 sierpnia

  Keep on working, great job!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 13:47h, 22 sierpnia

  Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 • dog.xxxwww xxxx v
  Posted at 15:42h, 24 sierpnia

  Wow, that’s what I was looking for, what a stuff! present here at this weblog, thanks admin of this website.

 • animal and sexy video
  Posted at 15:45h, 24 sierpnia

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • dog porn hd
  Posted at 21:21h, 24 sierpnia

  Great goods from you, man. I’ve have in mind your stuff prior to and you’re simply too great. I really like what you’ve obtained here, really like what you’re stating and the best way in which you assert it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

 • daachka.ru
  Posted at 22:50h, 25 sierpnia

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • daachka.ru
  Posted at 22:53h, 25 sierpnia

  Hi there mates, pleasant post and pleasant arguments commented here, I am really enjoying by these.

 • daachka.ru
  Posted at 08:57h, 26 sierpnia

  An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this. And he in fact bought me lunch because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your web site.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 22:07h, 28 sierpnia

  What’s up mates, how is everything, and what you desire to say concerning this piece of writing, in my view its truly awesome designed for me.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 22:10h, 28 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • bezogoroda.ru
  Posted at 07:02h, 29 sierpnia

  I take pleasure in, lead to I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • химчистка мягкой мебели смолевичи
  Posted at 18:30h, 01 września

  A person necessarily lend a hand to make significantly articles I would state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this actual post amazing. Wonderful activity!

 • чистка дивана на дому цена в борисове
  Posted at 19:25h, 01 września

  Quality posts is the important to invite the users to visit the website, that’s what this site is providing.

 • химчистка диана цены на услуги жодино
  Posted at 04:59h, 02 września

  Excellent blog here! Also your site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 • чистка подушек в смолевичах
  Posted at 07:50h, 02 września

  A person necessarily lend a hand to make significantly articles I would state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this actual publish incredible. Fantastic activity!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 21:56h, 06 września

  Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 22:00h, 06 września

  Everything is very open with a precise description of the issues. It was really informative. Your website is very useful. Thank you for sharing!

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 22:12h, 06 września

  Hey very interesting blog!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 06:59h, 07 września

  This article offers clear idea in favor of the new people of blogging, that in fact how to do blogging and site-building.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 15:12h, 10 września

  Thank you a bunch for sharing this with all people you really understand what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my site =). We may have a link exchange agreement among us

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 01:51h, 11 września

  Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 13:10h, 11 września

  There is definately a lot to learn about this subject. I love all the points you’ve made.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 00:48h, 12 września

  Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 21:57h, 12 września

  Appreciating the commitment you put into your site and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 21:53h, 13 września

  Howdy I am so happy I found your blog page, I really found you by error, while I was browsing on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a marvelous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb job.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 03:38h, 14 września

  Good post. I am facing a few of these issues as well..

 • ogorodkino.ru
  Posted at 03:41h, 14 września

  Fine way of explaining, and good article to get information about my presentation subject, which i am going to deliver in university.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 06:14h, 14 września

  hi!,I love your writing so so much! percentage we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. May be that is you! Looking forward to see you.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 10:43h, 14 września

  This is a topic that is close to my heart… Cheers! Where are your contact details though?

 • ogorodkino.ru
  Posted at 12:59h, 14 września

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 19:45h, 14 września

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing on your feed and I am hoping you write again soon!

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 00:46h, 15 września

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I have came upon so far. However, what concerning the conclusion? Are you sure about the source?

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 05:19h, 15 września

  Heya outstanding blog! Does running a blog like this take a great deal of work? I have virtually no expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just had to ask. Thank you!

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 21:03h, 15 września

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 08:28h, 16 września

  obviously like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth however I will certainly come back again.

 • speed upindex backlinks
  Posted at 19:39h, 16 września

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 03:26h, 20 września

  I for all time emailed this blog post page to all my friends, as if like to read it next my links will too.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 17:21h, 20 września

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%

 • infoda4nik.ru
  Posted at 17:24h, 20 września

  This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • гостиничный чек москва
  Posted at 22:23h, 20 września

  Fantastic web site. Lots of useful information here. I’m sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you on your effort!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 02:14h, 21 września

  Whats up are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно
  Posted at 14:49h, 21 września

  My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a lot of the subjects you write about here. Again, awesome site!

 • Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно
  Posted at 14:53h, 21 września

  Hurrah! Finally I got a webpage from where I know how to actually get useful information regarding my study and knowledge.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург
  Posted at 15:08h, 21 września

  Outstanding quest there. What occurred after? Good luck!

 • Доставка алкоголя Екатеринбург 24
  Posted at 02:21h, 24 września

  The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 01:59h, 25 września

  magnificent issues altogether, you just won a emblem new reader. What may you suggest in regards to your publish that you made a few days ago? Any positive?

 • чеки на гостиницу
  Posted at 13:17h, 25 września

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Reading this info So i’m satisfied to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much without a doubt will make certain to don?t overlook this site and give it a look on a continuing basis.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 22:24h, 25 września

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes which will make the biggest changes. Thanks for sharing!

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 05:16h, 26 września

  When someone writes an piece of writing he/she keeps the idea of a user in his/her mind that how a user can understand it. Thus that’s why this piece of writing is perfect. Thanks!

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 10:11h, 26 września

  Informative article, just what I needed.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 13:29h, 26 września

  I have been surfing online more than three hours nowadays, yet I never found any interesting article like yours. It’s lovely worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 15:29h, 26 września

  You really make it seem so easy together with your presentation however I in finding this topic to be really something which I feel I would never understand. It kind of feels too complicated and very extensive for me. I am taking a look forward on your next submit, I will try to get the hold of it!

 • квартиры на сутки Минск
  Posted at 19:25h, 27 września

  A person necessarily help to make critically articles I might state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to create this actual post incredible. Great task!

 • снять квартиру в Минске на сутки
  Posted at 19:30h, 27 września

  Tremendous things here. I’m very glad to peer your article. Thank you so much and I’m looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 • חשפניות
  Posted at 21:46h, 27 września

  Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 • חשפניות
  Posted at 21:49h, 27 września

  What’s up to every one, it’s really a good for me to visit this website, it contains priceless Information.

 • снять квартиру в Минске на сутки
  Posted at 06:36h, 28 września

  Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you can be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back later in life. I want to encourage continue your great job, have a nice morning!

 • חשפניות
  Posted at 07:21h, 28 września

  I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 • חשפניות
  Posted at 22:45h, 28 września

  Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this site, and your views are pleasant in favor of new people.

 • חשפניות
  Posted at 22:48h, 28 września

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • חשפניות
  Posted at 08:01h, 29 września

  My family members always say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting knowledge every day by reading such pleasant articles.

 • sphynx kitten
  Posted at 08:10h, 29 września

  You should take part in a contest for one of the best sites on the net. I am going to recommend this website!

 • חשפניות
  Posted at 01:39h, 30 września

  Thanks for sharing such a good thought, article is pleasant, thats why i have read it fully

 • חשפניות
  Posted at 01:43h, 30 września

  Howdy I am so glad I found your site, I really found you by error, while I was researching on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I dont have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb jo.

 • sphynx cat for sale near me
  Posted at 06:25h, 30 września

  Hello there, simply turned into aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate in case you continue this in future. Many other folks will be benefited from your writing. Cheers!

 • חשפניות
  Posted at 12:46h, 30 września

  Howdy this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 • sphynx kitten
  Posted at 19:24h, 30 września

  Hey there! I’ve been following your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic job!

 • חשפניות
  Posted at 00:25h, 01 października

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

 • חשפניות
  Posted at 00:28h, 01 października

  Ahaa, its good conversation concerning this post here at this website, I have read all that, so now me also commenting here.

 • חשפניות
  Posted at 09:40h, 01 października

  I am in fact glad to read this blog posts which contains plenty of helpful information, thanks for providing these information.

 • sphynx kittens for sale
  Posted at 16:02h, 01 października

  My spouse and I stumbled over here coming from a different website and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking over your web page again.

 • sphynx kittens for sale
  Posted at 18:35h, 01 października

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Cheers!

 • חשפניות
  Posted at 03:14h, 03 października

  Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the good work.

 • חשפניות
  Posted at 03:17h, 03 października

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that produce the biggest changes. Thanks for sharing!

 • חשפניות
  Posted at 12:27h, 03 października

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless think of if you added some great graphics or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this website could undeniably be one of the greatest in its niche. Fantastic blog!

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 02:35h, 04 października

  I feel this is one of the such a lot significant information for me. And i’m satisfied reading your article. However want to statement on few common things, The site taste is ideal, the articles is really nice : D. Good process, cheers

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 20:48h, 04 października

  Great info. Lucky me I came across your site by accident (stumbleupon). I have book marked it for later!

 • механизированная штукатурка москва
  Posted at 22:33h, 04 października

  Hi there, everything is going sound here and ofcourse every one is sharing data, that’s actually good, keep up writing.

 • механизированная штукатурка под ключ
  Posted at 22:37h, 04 października

  Since the admin of this website is working, no hesitation very rapidly it will be famous, due to its quality contents.

 • машинная штукатурка в москве
  Posted at 01:13h, 05 października

  Can I just say what a relief to find an individual who truly knows what they’re talking about online. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people should read this and understand this side of the story. It’s surprising you aren’t more popular since you surely have the gift.

 • механизированная штукатурка стен в москве
  Posted at 07:52h, 05 października

  fantastic publish, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 10:43h, 05 października

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks!

 • loan companies near me
  Posted at 08:57h, 07 października

  This is very interesting, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and look ahead to in search of more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks

 • money loans near me
  Posted at 09:01h, 07 października

  This web site truly has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • payday loans near me
  Posted at 18:20h, 07 października

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • online television
  Posted at 05:02h, 09 października

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • online television
  Posted at 05:06h, 09 października

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • online television
  Posted at 16:29h, 09 października

  Really no matter if someone doesn’t understand after that its up to other users that they will help, so here it occurs.

 • online television
  Posted at 22:45h, 10 października

  At this time I am going away to do my breakfast, later than having my breakfast coming again to read further news.

 • online television
  Posted at 22:49h, 10 października

  Its like you read my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I think that you simply could do with some p.c. to force the message house a bit, however other than that, this is magnificent blog. A great read. I’ll definitely be back.

 • online television
  Posted at 09:54h, 11 października

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 00:40h, 13 października

  We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive process and our whole group might be grateful to you.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 05:23h, 13 października

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 01:36h, 16 października

  I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a visit this weblog on regular basis to take updated from newest information.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 23:11h, 16 października

  Fantastic web site. Lots of useful information here. I’m sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thank you for your effort!

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 11:12h, 17 października

  Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome site!

 • online television
  Posted at 23:41h, 17 października

  I have been surfing online more than three hours nowadays, yet I never found any interesting article like yours. It’s lovely worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 • online television
  Posted at 23:45h, 17 października

  This information is priceless. How can I find out more?

 • online television
  Posted at 10:46h, 18 października

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road. All the best

 • online television
  Posted at 22:22h, 19 października

  Highly energetic article, I liked that a lot. Will there be a part 2?

 • online television
  Posted at 22:27h, 19 października

  I have read so many articles or reviews concerning the blogger lovers but this post is truly a good piece of writing, keep it up.

 • Онлайн казино
  Posted at 07:31h, 22 października

  My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • залить стяжку пола
  Posted at 12:54h, 23 października

  Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обращайтесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 • стяжка пола м2
  Posted at 18:06h, 23 października

  Хотите получить идеально ровный пол без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по стяжке пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 • стяжка пола под ключ
  Posted at 18:11h, 23 października

  Хотите получить идеально ровный пол без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по стяжке пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 14:42h, 24 października

  снабжение стройки

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 14:45h, 24 października

  снабжение строительных компаний

 • 인천출장안마
  Posted at 20:21h, 24 października

  The following time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my option to read, but I really thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could possibly fix in case you werent too busy looking for attention.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 00:29h, 25 października

  снабжение строительных объектов стройматериалами

 • bbc online casino login
  Posted at 02:17h, 26 października

  great publish, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector don’t realize this. You must continue your writing. I am sure, you’ve a great readers’ base already!

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 05:36h, 26 października

  If you desire to increase your experience simply keep visiting this site and be updated with the latest gossip posted here.

 • btyr
  Posted at 08:38h, 26 października

  I was curious if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?

 • механизированная штукатурка стен
  Posted at 15:49h, 26 października

  Эффективный, быстрый и качественный процесс ремонта это то, что мы предлагаем в виде механизированной штукатурки на mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru.

 • машинная штукатурка
  Posted at 15:54h, 26 października

  С механизированной штукатуркой стен от mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru ремонт становится не только быстрым, но и качественным. Попробуйте самостоятельно, вы не разочаруетесь!

 • штукатурка по маякам стен
  Posted at 05:39h, 27 października

  Совершите свой ремонт без лишних усилий. Штукатурка по маякам стен с mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru обеспечит вам идеально ровные стены.

 • Explore the Horizon
  Posted at 07:33h, 27 października

  I feel that is among the such a lot important information for me. And i am glad reading your article. But wanna observation on some normal things, The website style is perfect, the articles is in reality great : D. Excellent process, cheers

 • Explore the Horizon
  Posted at 19:28h, 27 października

  Someone necessarily help to make seriously articles I might state. This is the very first time I frequented your web page and up to now? I amazed with the analysis you made to make this particular post incredible. Great process!

 • гостиничные чеки
  Posted at 17:02h, 29 października

  My brother suggested I would possibly like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t consider just how so much time I had spent for this information! Thank you!

 • Literatura erotica
  Posted at 00:37h, 30 października

  I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I’m quite sure I?ll learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 04:47h, 30 października

  Hi there to all, it’s in fact a pleasant for me to pay a visit this site, it consists of valuable Information.

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 11:58h, 30 października

  I have been surfing online more than three hours nowadays, yet I never found any interesting article like yours. It’s lovely worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content as you did, the net shall be much more useful than ever before.

 • winmacsofts
  Posted at 21:44h, 31 października

  Thanks for the helpful write-up. It is also my belief that mesothelioma cancer has an very long latency phase, which means that warning signs of the disease would possibly not emerge right up until 30 to 50 years after the primary exposure to mesothelioma. Pleural mesothelioma, which is the most common kind and has an effect on the area about the lungs, could potentially cause shortness of breath, breasts pains, along with a persistent coughing, which may produce coughing up bloodstream.

 • 피망머니상
  Posted at 23:39h, 31 października

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon!

 • 원조이머니
  Posted at 08:47h, 01 listopada

  I have noticed that online education is getting well-known because obtaining your degree online has developed into popular selection for many people. A huge number of people have not really had a possibility to attend an established college or university although seek the improved earning possibilities and a better job that a Bachelor’s Degree gives you. Still other individuals might have a college degree in one training but wish to pursue one thing they now develop an interest in.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 11:12h, 01 listopada

  This site truly has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 12:38h, 01 listopada

  It’s not my first time to go to see this web site, i am visiting this web site dailly and get pleasant data from here every day.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 13:15h, 01 listopada

  Pretty portion of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment or even I achievement you access persistently fast.

 • winmacsofts
  Posted at 17:31h, 01 listopada

  Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Thanks

 • firsturl live
  Posted at 00:12h, 02 listopada

  It is really a nice and helpful piece of info. I?m glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 • 女性生髮藥
  Posted at 02:08h, 02 listopada

  Thanks for your post on this blog. From my own personal experience, periodically softening upward a photograph could provide the photography with a dose of an inspired flare. More often than not however, that soft cloud isn’t just what you had at heart and can quite often spoil a normally good image, especially if you consider enlarging this.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 17:18h, 02 listopada

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thank you

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 17:22h, 02 listopada

  Hi there mates, good piece of writing and good arguments commented here, I am actually enjoying by these.

 • 模特兼职
  Posted at 22:02h, 02 listopada

  Hey very nice web site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your site and take the feeds also?I’m happy to find numerous useful info here in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 • wpt global poker
  Posted at 22:19h, 02 listopada

  As I web site possessor I believe the content material here is rattling wonderful , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Best of luck.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 03:18h, 03 listopada

  What’s up to all, the contents present at this site are in fact awesome for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 07:18h, 03 listopada

  Keep on working, great job!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 12:38h, 03 listopada

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. However think about if you added some great pictures or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this site could undeniably be one of the most beneficial in its niche. Good blog!

 • прием цветных металлов в железнодорожном цены
  Posted at 20:10h, 03 listopada

  You really make it seem so easy together with your presentation however I find this topic to be really something which I feel I might never understand. It kind of feels too complicated and very large for me. I am looking forward on your next submit, I will try to get the cling of it!

 • заводы цветного лома
  Posted at 20:14h, 03 listopada

  Hurrah! After all I got a blog from where I know how to actually get useful data regarding my study and knowledge.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 21:24h, 03 listopada

  Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 • winmacsofts
  Posted at 02:25h, 04 listopada

  Whats up! I just wish to give an enormous thumbs up for the good data you may have here on this post. I shall be coming back to your blog for extra soon.

 • казань прием лома цветных металлов
  Posted at 05:50h, 04 listopada

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem solved soon. Cheers

 • bitokvesnuhin
  Posted at 12:49h, 04 listopada

  Ищете профессионалов для механизированной штукатурки стен в Москве? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предлагаем услуги по машинной штукатурке стен любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 12:55h, 04 listopada

  Более качественной и быстрой услуги, чем механизированная штукатурка стен, вы не найдете. Специалисты с сайта mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru вам в этом помогут.

 • Fair kash
  Posted at 15:50h, 04 listopada

  It’s my belief that mesothelioma is usually the most deadly cancer. It contains unusual traits. The more I look at it the harder I am sure it does not respond like a real solid tissues cancer. In the event mesothelioma is usually a rogue viral infection, then there is the possibility of developing a vaccine and also offering vaccination for asbestos subjected people who are vulnerable to high risk connected with developing upcoming asbestos related malignancies. Thanks for discussing your ideas about this important ailment.

 • Locksmith Panama City Beach
  Posted at 15:57h, 04 listopada

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is great blog. A great read. I’ll definitely be back.

 • How much does it cost to become a registered ISO
  Posted at 18:45h, 05 listopada

  I’ve noticed that repairing credit activity has to be conducted with tactics. If not, it’s possible you’ll find yourself damaging your standing. In order to succeed in fixing your credit score you have to confirm that from this minute you pay all your monthly dues promptly in advance of their planned date. It’s really significant for the reason that by not accomplishing so, all other steps that you will choose to use to improve your credit standing will not be powerful. Thanks for expressing your ideas.

 • Electric penis pumps
  Posted at 22:39h, 05 listopada

  Hello there, You’ve performed an incredible job. I will certainly digg it and in my opinion suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 00:27h, 06 listopada

  Не знаете, какой подрядчик выбрать для штукатурки стен? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по машинной штукатурке стен любой площади и сложности, а также гарантируем высокое качество работ и доступные цены.

 • white label payment gateway
  Posted at 12:00h, 07 listopada

  very nice submit, i certainly love this web site, carry on it

 • краска для ткани
  Posted at 16:27h, 08 listopada

  Hi there Dear, are you truly visiting this website daily, if so after that you will definitely get nice knowledge.

 • краска для ткани
  Posted at 16:33h, 08 listopada

  I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will probably be much more useful than ever before.

 • payment processing agent
  Posted at 18:59h, 08 listopada

  Thanks for your write-up. Another element is that just being a photographer will involve not only problems in recording award-winning photographs but additionally hardships in acquiring the best dslr camera suited to your requirements and most especially hardships in maintaining the quality of your camera. This is certainly very genuine and visible for those professional photographers that are in to capturing the nature’s eye-catching scenes : the mountains, the forests, the particular wild or even the seas. Visiting these adventurous places undoubtedly requires a dslr camera that can live up to the wild’s severe natural environment.

 • situs bokep
  Posted at 00:59h, 09 listopada

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Cheers

 • краска для ткани
  Posted at 13:56h, 09 listopada

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for ages and yours is the best I have found out so far. However, what about the conclusion? Are you positive about the source?

 • buy autocad
  Posted at 09:42h, 10 listopada

  This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • buy autocad
  Posted at 09:47h, 10 listopada

  Hi there, just wanted to mention, I enjoyed this post. It was funny. Keep on posting!

 • best payment gateways in usa
  Posted at 23:31h, 10 listopada

  You need to participate in a contest for the most effective blogs on the web. I will suggest this web site!

 • buy autocad
  Posted at 00:09h, 11 listopada

  Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I will come back once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 • situs bokep
  Posted at 15:58h, 12 listopada

  Hey would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 • 유로247
  Posted at 19:08h, 13 listopada

  Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 14:49h, 15 listopada

  Hello, I log on to your blogs regularly. Your story-telling style is awesome, keep doing what you’re doing!

 • glavdachnik.ru
  Posted at 09:58h, 16 listopada

  If some one needs expert view regarding blogging then i propose him/her to pay a visit this blog, Keep up the pleasant job.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 17:38h, 16 listopada

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 19:14h, 16 listopada

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon!

 • центр наркологии москва
  Posted at 10:44h, 17 listopada

  Greetings from Ohio! I’m bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site!

 • круглосуточная наркологическая клиника
  Posted at 15:26h, 17 listopada

  My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • центр реабилитации алкоголизма и наркомании
  Posted at 17:11h, 17 listopada

  Hi it’s me, I am also visiting this site daily, this website is truly good and the viewers are truly sharing nice thoughts.

 • white label payment processing
  Posted at 04:58h, 18 listopada

  Would you be considering exchanging hyperlinks?

 • free casino games
  Posted at 10:16h, 19 listopada

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 • Impact Windows
  Posted at 18:36h, 19 listopada

  Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I’m also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 • berita bola
  Posted at 17:44h, 20 listopada

  I?ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Studying this info So i?m happy to convey that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I so much for sure will make certain to do not disregard this website and provides it a look on a constant basis.

 • video porno
  Posted at 06:50h, 22 listopada

  Thanks for the guidelines shared in your blog. Another thing I would like to mention is that fat loss is not all about going on a celebrity diet and trying to get rid of as much weight as you’re able in a set period of time. The most effective way to shed pounds is by using it gradually and right after some basic points which can allow you to make the most from your attempt to lose weight. You may realize and be following most of these tips, nonetheless reinforcing knowledge never does any damage.

 • ggdb
  Posted at 17:26h, 22 listopada

  I simply wished to thank you so much again. I am not sure the things I could possibly have achieved without those information documented by you concerning this field. It actually was a real frightening dilemma for me, nevertheless observing a expert fashion you solved that forced me to leap for joy. I’m grateful for the service as well as wish you realize what an amazing job you happen to be undertaking training others via your web page. I am certain you’ve never got to know any of us.

 • off white hoodie
  Posted at 21:38h, 22 listopada

  My wife and i got so excited when Louis managed to finish up his analysis from your ideas he had when using the web site. It’s not at all simplistic to simply happen to be freely giving key points which often many people have been selling. We keep in mind we have got you to be grateful to for that. Most of the illustrations you have made, the straightforward blog menu, the friendships you can give support to instill – it is many exceptional, and it’s facilitating our son in addition to our family feel that that subject is entertaining, which is especially vital. Thanks for all!

 • bokep jepang
  Posted at 00:14h, 23 listopada

  Hey, you used to write great, but the last several posts have been kinda boring? I miss your great writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

 • situs bokep
  Posted at 23:19h, 23 listopada

  Thank you, I have just been looking for information about this subject for ages and yours is the greatest I have discovered till now. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 • сантехник срочно краснодар
  Posted at 17:22h, 25 listopada

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my search for something relating to this.

 • вызвать сантехника краснодар
  Posted at 18:05h, 25 listopada

  Hurrah! At last I got a webpage from where I be able to really get helpful data regarding my study and knowledge.

 • купить запчасти
  Posted at 22:28h, 25 listopada

  Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.

 • магазин запчастей для иномарок
  Posted at 22:34h, 25 listopada

  Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s weblog link on your page at proper place and other person will also do same in favor of you.

 • gemdisco
  Posted at 03:06h, 26 listopada

  This really answered my problem, thank you!

 • merchant sales representative
  Posted at 06:11h, 26 listopada

  I would like to add that in case you do not now have an insurance policy otherwise you do not take part in any group insurance, chances are you’ll well reap the benefits of seeking assistance from a health insurance agent. Self-employed or those that have medical conditions typically seek the help of the health insurance broker. Thanks for your post.

 • услуги сантехника в краснодаре
  Posted at 07:31h, 26 listopada

  Pretty component to content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment or even I fulfillment you access consistently rapidly.

 • авто запчасти
  Posted at 14:45h, 26 listopada

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness on your submit is simply cool and i can assume you are knowledgeable in this subject. Well with your permission allow me to take hold of your RSS feed to stay up to date with approaching post. Thank you one million and please continue the rewarding work.

 • https://www.etransaxle.com/is-an-automatic-transmission-a-stick-shift
  Posted at 18:26h, 26 listopada

  Hey there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 22:14h, 26 listopada

  I like reading through a post that will make people think. Also, thanks for allowing for me to comment!

 • ковры 3 на 4 в москве
  Posted at 03:15h, 27 listopada

  The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 • ковры 3 на 4
  Posted at 05:21h, 27 listopada

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes which will make the biggest changes. Thanks for sharing!

 • Can you make good money selling merchant services
  Posted at 19:07h, 27 listopada

  Thanks for giving your ideas. I’d also like to convey that video games have been ever evolving. Better technology and improvements have helped create authentic and interactive games. These kinds of entertainment games were not actually sensible when the real concept was first of all being tried out. Just like other areas of technological know-how, video games way too have had to evolve by way of many years. This is testimony towards fast growth and development of video games.

 • seo оптимизация на сайтове
  Posted at 15:56h, 28 listopada

  Keep this going please, great job!

 • seo агенция
  Posted at 16:28h, 28 listopada

  Hi there mates, its enormous post regarding teachingand completely explained, keep it up all the time.

 • seo
  Posted at 20:54h, 28 listopada

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. kudos

 • комнатные цветы и уход за ними
  Posted at 00:31h, 29 listopada

  constantly i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this place.

 • link bokep
  Posted at 22:45h, 29 listopada

  Hello, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 • какие цветы посадить в квартире
  Posted at 18:49h, 30 listopada

  I am actually happy to read this weblog posts which contains plenty of useful data, thanks for providing such data.

 • цветы домашние комнатные фото и названия
  Posted at 21:11h, 30 listopada

  Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 • BIMAKAVACH
  Posted at 02:55h, 01 grudnia

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has encouraged me to get my own website now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 • bokep jepang
  Posted at 23:40h, 01 grudnia

  It?s really a great and useful piece of information. I?m glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 • Fashion
  Posted at 21:28h, 02 grudnia

  I’m not sure exactly why but this blog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 • коучинг руководителей
  Posted at 03:08h, 03 grudnia

  Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 • бизнес тренинги в минске
  Posted at 03:14h, 03 grudnia

  Great blog you’ve got here.. It’s hard to find high-quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!

 • how to become an ISO agent
  Posted at 04:30h, 03 grudnia

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog is in the exact same area of interest as yours and my users would genuinely benefit from some of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 • Autode kokkuost
  Posted at 21:40h, 03 grudnia

  I constantly emailed this website post page to all my associates, since if like to read it after that my friends will too.

 • Продать автомобиль
  Posted at 01:47h, 04 grudnia

  I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 • Autode kokkuost
  Posted at 03:29h, 04 grudnia

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 • эксперт по проведению сессий для топ-команд
  Posted at 16:19h, 04 grudnia

  There is definately a lot to learn about this topic. I love all the points you’ve made.

 • to board connector| power connector| round connector}
  Posted at 19:49h, 04 grudnia

  Many thanks for this article. I’d personally also like to talk about the fact that it can be hard when you’re in school and merely starting out to initiate a long credit history. There are many scholars who are simply trying to pull through and have a protracted or good credit history can be a difficult issue to have.

 • Water cooling pump
  Posted at 04:33h, 05 grudnia

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I?m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • Metal CNC
  Posted at 12:15h, 05 grudnia

  Audio started playing when I opened this website, so irritating!

Skomentuj