Można rodzić po ludzku - MamySie.pl
15020
post-template-default,single,single-post,postid-15020,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Można rodzić po ludzku

Spakowałam się do porodu i czekam. Swoją drogą to dziwny czas – mało współcześnie jest tak niezaplanowanych rzeczy jak poród właśnie. Tykająca bomba. To chyba odpowiedni czas na przypomnienie sobie pierwszego porodu. Porodu, który był…po prostu dobry. Nie piszę tego, bo zapomniałam już poporodowy ból, bo moja pamięć wymazała część wspomnień.

Dobre porody istnieją, czyli nie strasz kobiet

Straszenie kobiet porodem powinno być prawnie zakazane:). Im bliżej byłam rozwiązania tym częściej każda z kobiet opowiadała mi swoje historie porodowe. Przekaz społeczny jest potrzebny, ale nie taki, który w centrum stawia sensację danej sytuacji, ale dobro kobiety słuchającej. Jej spokój. Dość szybko doszłam do wniosku, że niesłuchanie mrożących krew w żyłach wspomnień nie będzie tu brakiem kultury. Swoją drogą, ciekawe jest, co kobiety zapamiętują przy porodzie. Czasami to zaskakujące, ale o tym innym razem.

Jak emocjonalnie przygotować się do porodu?

 1. Módl się, medytuj – w amerykańskich poradnikach dotyczących macierzyństwa często pojawia się taka rada. U nas różnie się na to patrzy, ale właśnie to Ci radzę. Dzięki temu się wyciszysz.
 2. Czytaj – wiedza pomaga oswoić strach i lęk. Osobiście polecam artykuły Fundacji „Rodzić po ludzku”.
 3. Pytaj – nie wiesz czegoś? Coś Cię trapi? Zapytaj lekarza lub położną.
 4. Odwiedź salę porodową – szpitale organizują dni otwarte na porodówkach lub w ramach spotkań szkoły rodzenia.
 5. Wyraź swoje emocje – porozmawiaj z mężem, mamą, przyjaciółką.

kobiety błogosławione

MÓJ PORÓD – NIE CZYTAJ, JEŚLI NIE CHCESZ – TO HISTORIA MROŻĄCA KREW W ŻYŁACH

Wyobrażenia

Zawsze wyobrażałam sobie, że będzie jak w filmie – odejdą mi wody, a my samochodem z pospiechem pojedziemy do szpitala.

– Będę chodzić rok w tej ciąży – zaczęłam narzekać. Do szpitala trafiłam ze skierowaniem już po terminie porodu. Byłam zła. Do tego bałam się – co będzie dalej?

Szpital

Izba przyjęć. Dziwnie się czułam, bo w szpitalu byłam raz. Kiedy urodziła mnie moja mama. Wszystko było nowe. Potem oddział i…

Czekamy

Tu muszę Wam wyjaśnić – boję się medykalizacji. Kiedy idę do dentysty nie leczę zębów ze znieczuleniem, wolę czuć ból. Czuję się pewniej. I tu się bałam – medykalizacji właśnie – kroplówki z oksytocyną i Bóg wie jeszcze czego, nie wiedziałam co dokładnie szpitale serwują pacjentom przecież. Czytałam dużo o porodach, ale jedną myśl pielęgnowałam:

– Marlena, było super. Poród jest super! – tak opowiadała mi przyjaciółka. Powtarzałam sobie właśnie to zdanie. Chciałam spokoju, a nie wiedziałam czy moje ciało na to odpowie. Kiedy urodzę?

Halo Mąż

– Siostro, chyba rodzę. Mogę już zadzwonić po męża? – było około północy.

– Zaraz zobaczymy. – badanie, wywiad. – To jeszcze potrwa. Niech mąż się wyśpi. Akcja na tym etapie może się jeszcze zatrzymać. Nie ma co męża gonić taki kawał drogi.

– No to luz.

Jeszcze 5 centymetrów, które wydają się długością równika. Po godzinie budzę położną:

– Już teraz to muszę zadzwonić po męża. (w myślach: „Niech mi plecy pomasuje chociaż”). Teraz to ja rodzę.

Idziemy na porodówkę, tam badanie i słowa, których nigdy nie zapomnę:

– Dziewczyno! Ty rodzisz! Dzwoń po męża. – po sposobie wypowiedzi tego zdania wiedziałam, że dogadam się z moją położną.

Nareszcie! Rodzę!

Potem rodziłam na poważnie. Tak jak myślałam, że to wygląda. W wolnych chwilach od skurczy oglądałam wszystkie sprzęty, rozmawiałam, pytałam, prosiłam o opowiadanie historii.

Porodowe dialogi

– Nareszcie! Nareszcie!

*

– Boże, a Maryja dała radę w stajni? Bez położnej? Nie wierzę!

*

– Nie dam już rady. – mówiłam mężowi, a ten bezradnie na mnie patrzył i mówił, że dam radę, że jestem silna, że już niedługo. To spojrzenie było piękne, ale nie denerwowało mnie jak nic innego wówczas.

*

– Nie lubię westernów. Można zmienić program? Albo wyłączyć?

*

– Długo jeszcze?

– Jeszcze trochę. Jeszcze trochę.

– Ile dokładnie? Godzinę, dwie?

– Nie, myślę, że szybciej. Idzie bardzo dobrze.

– Czyli ile?

– Pół godziny. Tak myślę.

– Tyle dam radę.

Dwadzieścia minut później

– Oto jest. To koniec. Nawet przed czasem. Gratuluję. – koniec. Jak dobrze móc spokojnie leżeć na plecach. – Dzielna jesteś.

– Wiem, każda kobieta po porodzie to bohaterka. Właśnie tak się czuję.

JESTEŚ BOHATERKĄ LUB NIĄ BĘDZIESZ. NIE BÓJ SIĘ PORODU. ZAUFAJ I SOBIE, I TYM, KTÓRZY SĄ WOKÓŁ CIEBIE

Poród to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Trud przeplatany radością, oczekiwaniem, strachem. Czas kiedy potrzebuje się spokoju, ciszy, maksymalnego szacunku – dla intymności, kobiecości, różnego odczuwania bólu i strachu właśnie. Próg zmian, które wywrócą życie kobiety do góry nogami. Zmienią ją samą i jej życie. To czas Nowego Człowieka. Poród to piękno – niech tak zawsze będzie i stanie się Waszym udziałem.


Podyskutujmy

Jeśli podoba Ci się tekst, udostępnij go proszę, skomentuj, daj znać, co myślisz. To daje największą satysfakcję i motywację do pisania – Wasz, Twój odzew. Polecam inne teksty w temacie porodu i ciąży na blogu:

1. Porody są różne, dobre i bolą.

2. Projekt: dziecko. Koniec życia?

3. To nie jest kraj dla kobiet w ciąży


Serdecznie dziękuję pracownikom Szpitala Powiatowego w Piszu za opiekę i dobre wspomnienia porodowe. Mam nadzieję, że zdążę do Was dojechać i tym razem.

marlena

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
117 komentarzy
 • cirth
  Posted at 20:23h, 12 sierpnia

  Wszystkiego dobrego (:

 • Beata Redzimska
  Posted at 10:16h, 13 sierpnia

  Porod jest super. Nawet ten pierwszy i bardzo bolelsny, gdy tylko urodzilam w bolach moje pierwsze dziecko, od razu chcialam kolejne, kolejna ciaze, kolejne takie przezycie. Pozdrawiam serdecznie Beata

 • Nieidealna Anna
  Posted at 13:12h, 13 sierpnia

  Twoja relacja z porodu to lajcik i dobrze – nie ma co straszyć kobiet. Poród boli jak cholera mimo wsparcia męża i super opieki medycznej mam traumę i lubiłam chodzić w ciąży, ale poród kolejnych potomstw mnie przeraża…

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 16:48h, 13 sierpnia

  Bólu nie da się opisać. Zresztą po co wymyślać przerażające sformułowania?:)

 • Iza D- www.nietylkorozowo.pl
  Posted at 18:22h, 13 sierpnia

  Nie ma co straszyć porodem naturalnym i cesarką też nie. Oba nie są lajtowe, ale każdy przeżywa inaczej 🙂 Grunt to dobre przygotowanie, wsparcie położnej i pozytywne nastawienie. Mój pierwszy proród naturalny (szybki i w miarę znośny pod względem bólu), skończył się cesarką, też nie taką straszną. Teraz chciałabym znów spróbowac naturalnie, a co będzie to się zobaczy. Pozytywne nastawienie to chyba klucz do sukcesu dobrych wspomnień 😉

 • NIEKONWENCJONALNA
  Posted at 20:59h, 13 sierpnia

  Osobiście bałabym się drugi raz przeżyć SN. Poród był strasznie długi, brakowało już sił, nad głową stado lekarzy… Pomijam, że gdyby nie pyskowanie odesłaliby mnie do domu, że babka zabiłaby mnie cewnikiem, wc straszyło. Też się pytałam czy mogę już zadzwonić 😀

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 21:49h, 13 sierpnia

  Masz rację. Nastawienie to więcej niż połowa sukcesu. Czytając opinie położnych widać to szczególnie – wskazują, że samo podejście kobiety ustawia cały poród. Coś w tym jest 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 21:50h, 13 sierpnia

  Ot, się porobiło! Kiedyś ojcowie dzieci przez okna oglądali 🙂

 • Adriana Krynicka
  Posted at 22:32h, 13 sierpnia

  Mój pierwszy poród wspominam lepiej od drugiego. Gdy rodziłam Zosię, najpierw odeszły mi wody, potem przez 11 godzin były tylko 4 cm rozwarcia a potem dostałam znieczulenie i po 20 min było pełne rozwarcie. Czułam ból i wiedziałam kiedy przeć ale cały poród wspominam dobrze, tak jakoś spokojnie. Drugi był gorszy, męczyłam się pół nocy ze skurczami zanim trafiłam do lekarza, skurcze były silne i nie regularne, poszło szybciej 6 godzin ale jakoś bardziej nerwowo i zdecydowanie bardziej bolało.

 • NIEKONWENCJONALNA
  Posted at 22:38h, 13 sierpnia

  Nie wyobrażam sobie porodu bez NieMęża… Nie urodziłabym, ale uważam że decyzja należy do kobiety. Nie każdej towarzystwo partnera będzie pomocne. Osobiście nie urodzę bez towarzystwa 😀 :P.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:42h, 13 sierpnia

  Znam dziewczyny, które ostatecznie wyrzuciły swoich Lubych za drzwi. Nie mogły się skupić. To już jednak kwestia indywidualna. Z mojej perspektywy – taka obecność daje poczucie bezpieczeństwa.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:51h, 13 sierpnia

  I jak kobiety nie nazywać bohaterką?

 • NIEKONWENCJONALNA
  Posted at 22:53h, 13 sierpnia

  I masz się na kim wyżyć… :D.
  Nie we wszystkich szpitalach pozwalają. W niektórych życzą sobie dopłaty…ktoś w tamtym roku o tym pisał.

 • Mari
  Posted at 23:10h, 13 sierpnia

  To prawda, co piszesz o porodzie. Teoretycznie czas porodowy trwa miesiąc, w praktyce czekasz od 38, zwłaszcza, jeśli wszystko było w porządku w ciąży i czekasz. I nic nie wiesz – dziś, jutro czy za tydzień. W tym roku jeszcze obrastasz w upały i opuchliznę. Ale już niedługo :).

 • Adriana Krynicka
  Posted at 11:03h, 14 sierpnia

  To prawda powinnyśmy się tak czuć i ja się tak czułam i mój mąż mówił do naszej nowo narodzonej córeczki „Zobacz Zosiu to nasza bohaterka” to było wspaniałe uczucie

 • Nieidealna Anna
  Posted at 18:44h, 14 sierpnia

  Absolutnie nie ma sensu straszyć porodem, ale to po prostu trzeba przeżyć.. 🙂

 • Mari
  Posted at 18:55h, 14 sierpnia

  Brzmi uspokajająco mimo wszystko 🙂 Mam nadzieję,że dane mi będzie przeżyć takie wydarzenie i…stać się bohaterką jak Ty Marlena i cała reszta Mam:) Potrzebne są takie teksty, bo pozwalają nieco wyobrazić sobie rzeczywisty poród. Marlena życzę Ci kolejnego również dobrego porodu!

 • Dorota Siwek
  Posted at 15:11h, 18 sierpnia

  Ciąża i poród to ważny czas w życiu kobiety,która decyduje się na bycie mamą. Moja ze wszystkimi perypetiami, lezeniem w szpitalu, potem w domu 2 miesiące ze wstawaniem tylko za potrzebą i tak była piękna, bo to wymarzone Dziecię Cud , o które prosiłam idąc 300km szlakiem Sw. Jakuba jest mi dane. O poród nie warto pytać mam, bo zdarza im się koloryzowac w stronę mrocznych fantazji. Grunt to „głowa” wyciszone myśli i pozytywne nastawienie.

 • Mari
  Posted at 21:46h, 01 września

  A ja czytałam pozytywne historie porodowe. Bardzo mi pomogło, zwłaszcza w budowaniu świadomości, że każdy poród jest zupełnie inny.

 • Magdalena, ZebraVPaski
  Posted at 11:02h, 02 września

  Tak jak piszesz – każda kobieta po porodzie to BOHATERKA!!!! Ja przeżyłam dwa porody naturalne i na wspomnienie o nich wciąż się uśmiecham, bólu się długo nie pamięta, we wspomnieniach pozostają tylko te najpiękniejsze momenty!!!

 • Healthy Life Connoisseur
  Posted at 12:13h, 06 września

  Jak miło przeczytać taki inny od wszystkich tekst… na półtora tygodnia przed terminem…;)

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 17:59h, 07 września

  Cieszę się. Powodzenia! Będzie dobrze!

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:00h, 07 września

  I te najpiękniejsze trzeba pielęgnować i przekazywać dalej.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:01h, 07 września

  Jasne. Masz rację. Tylko łatwiej natrafić na historie negatywne. Trzeba internet zasypać tymi dobrymi:)

 • eV
  Posted at 15:33h, 08 września

  Zawsze podziwiałam kobiety, które decydowały się na poród i macierzyństwo.

 • Kasia
  Posted at 09:09h, 19 maja

  To i ja dorzucam swoje cudne wspomnienia – pierwszy w wodzie niesamowity i przyjemny a drugi w 15 minut od przyjazdu do szpitala 🙂 Jak maszynka do rodzenia, niestety (przynajmniej na razie) na trzeciego dzieciaczka brakuje energii do wychowywania 😉 Trzymam kciuki za wszystkie mamusie!

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 17:58h, 30 lipca

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say that you’ve done a amazing job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Safari. Superb Blog!

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 17:11h, 31 lipca

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 20:01h, 31 lipca

  Great goods from you, man. I’ve be mindful your stuff prior to and you’re simply too fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the best way through which you assert it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a great site.

 • daachnik.ru
  Posted at 06:09h, 02 sierpnia

  I’m gone to say to my little brother, that he should also visit this weblog on regular basis to take updated from most up-to-date information.

 • daachnik.ru
  Posted at 06:15h, 02 sierpnia

  I’ve read several just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you set to create this sort of great informative web site.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 20:30h, 02 sierpnia

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 20:33h, 02 sierpnia

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Regards!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 05:48h, 03 sierpnia

  Thank you for some other informative website. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect means? I have a venture that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.

 • daachnik.ru
  Posted at 18:26h, 03 sierpnia

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • twitch.tv
  Posted at 03:31h, 04 sierpnia

  Hi, Neat post. There is a problem together with your site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a good section of other people will miss your wonderful writing due to this problem.

 • twitch.tv
  Posted at 03:34h, 04 sierpnia

  A fascinating discussion is worth comment. I believe that you ought to write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people do not speak about such topics. To the next! Kind regards!!

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 18:07h, 04 sierpnia

  I’m now not sure where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while learning more or understanding more. Thank you for magnificent information I used to be on the lookout for this information for my mission.

 • перетяжка мягкой мебели
  Posted at 18:11h, 04 sierpnia

  You’re so cool! I don’t suppose I have read something like this before. So good to find someone with a few original thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a little originality!

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 03:03h, 05 sierpnia

  Hi there to all, the contents present at this website are in fact remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 • перетяжка мебели
  Posted at 04:34h, 05 sierpnia

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • www animal xxnx com
  Posted at 00:08h, 07 sierpnia

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • daachkaru
  Posted at 05:46h, 07 sierpnia

  Thanks for one’s marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you could be a great author. I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back down the road. I want to encourage one to continue your great job, have a nice day!

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 01:28h, 10 sierpnia

  I enjoy, cause I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • myinfodacha.ru
  Posted at 10:39h, 10 sierpnia

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say superb blog!

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 20:03h, 11 sierpnia

  I always used to read post in news papers but now as I am a user of internet thus from now I am using net for posts, thanks to web.

 • sadounik.ru
  Posted at 14:50h, 12 sierpnia

  Howdy! I just want to give you a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I’ll be coming back to your site for more soon.

 • sadounik.ru
  Posted at 03:00h, 13 sierpnia

  It’s awesome in favor of me to have a website, which is valuable designed for my experience. thanks admin

 • sadounik.ru
  Posted at 19:12h, 13 sierpnia

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • daachka.ru
  Posted at 02:38h, 16 sierpnia

  Awesome things here. I’m very satisfied to peer your article. Thank you so much and I’m looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 • daa4a.ru
  Posted at 06:44h, 16 sierpnia

  Hi to every body, it’s my first go to see of this webpage; this weblog consists of remarkable and really good information in favor of readers.

 • daachka.ru
  Posted at 14:17h, 16 sierpnia

  Great article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

 • частный эротический массаж Москва
  Posted at 18:01h, 16 sierpnia

  Авторский мужской эротический массаж в Москве релакс студия

 • xxxc vedeo
  Posted at 14:26h, 17 sierpnia

  Terrific post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thanks!

 • ремонт пластиковых окон в минске недорого
  Posted at 04:18h, 21 sierpnia

  I’m not sure why but this site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 04:21h, 21 sierpnia

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 14:38h, 21 sierpnia

  This is very fascinating, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and look ahead to in quest of more of your fantastic post. Also, I have shared your site in my social networks

 • ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка
  Posted at 17:03h, 21 sierpnia

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious experience concerning unexpected feelings.

 • ремонт стеклопакетов в Борисове
  Posted at 03:38h, 22 sierpnia

  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 13:13h, 22 sierpnia

  Keep on working, great job!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 13:47h, 22 sierpnia

  Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 • dog.xxxwww xxxx v
  Posted at 15:42h, 24 sierpnia

  Wow, that’s what I was looking for, what a stuff! present here at this weblog, thanks admin of this website.

 • animal and sexy video
  Posted at 15:45h, 24 sierpnia

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • dog porn hd
  Posted at 21:21h, 24 sierpnia

  Great goods from you, man. I’ve have in mind your stuff prior to and you’re simply too great. I really like what you’ve obtained here, really like what you’re stating and the best way in which you assert it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

 • daachka.ru
  Posted at 22:50h, 25 sierpnia

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • daachka.ru
  Posted at 22:53h, 25 sierpnia

  Hi there mates, pleasant post and pleasant arguments commented here, I am really enjoying by these.

 • daachka.ru
  Posted at 08:57h, 26 sierpnia

  An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this. And he in fact bought me lunch because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your web site.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 22:07h, 28 sierpnia

  What’s up mates, how is everything, and what you desire to say concerning this piece of writing, in my view its truly awesome designed for me.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 22:10h, 28 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • bezogoroda.ru
  Posted at 07:02h, 29 sierpnia

  I take pleasure in, lead to I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • химчистка мягкой мебели смолевичи
  Posted at 18:30h, 01 września

  A person necessarily lend a hand to make significantly articles I would state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this actual post amazing. Wonderful activity!

 • чистка дивана на дому цена в борисове
  Posted at 19:25h, 01 września

  Quality posts is the important to invite the users to visit the website, that’s what this site is providing.

 • химчистка диана цены на услуги жодино
  Posted at 04:59h, 02 września

  Excellent blog here! Also your site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 • чистка подушек в смолевичах
  Posted at 07:50h, 02 września

  A person necessarily lend a hand to make significantly articles I would state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this actual publish incredible. Fantastic activity!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 21:56h, 06 września

  Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 22:00h, 06 września

  Everything is very open with a precise description of the issues. It was really informative. Your website is very useful. Thank you for sharing!

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 22:12h, 06 września

  Hey very interesting blog!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 06:59h, 07 września

  This article offers clear idea in favor of the new people of blogging, that in fact how to do blogging and site-building.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 15:12h, 10 września

  Thank you a bunch for sharing this with all people you really understand what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my site =). We may have a link exchange agreement among us

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 01:51h, 11 września

  Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 13:10h, 11 września

  There is definately a lot to learn about this subject. I love all the points you’ve made.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 00:48h, 12 września

  Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 21:57h, 12 września

  Appreciating the commitment you put into your site and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 21:53h, 13 września

  Howdy I am so happy I found your blog page, I really found you by error, while I was browsing on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a marvelous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb job.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 03:38h, 14 września

  Good post. I am facing a few of these issues as well..

 • ogorodkino.ru
  Posted at 03:41h, 14 września

  Fine way of explaining, and good article to get information about my presentation subject, which i am going to deliver in university.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 06:14h, 14 września

  hi!,I love your writing so so much! percentage we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. May be that is you! Looking forward to see you.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 10:43h, 14 września

  This is a topic that is close to my heart… Cheers! Where are your contact details though?

 • ogorodkino.ru
  Posted at 12:59h, 14 września

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 19:45h, 14 września

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing on your feed and I am hoping you write again soon!

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 00:46h, 15 września

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I have came upon so far. However, what concerning the conclusion? Are you sure about the source?

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 05:19h, 15 września

  Heya outstanding blog! Does running a blog like this take a great deal of work? I have virtually no expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just had to ask. Thank you!

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 21:03h, 15 września

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 08:28h, 16 września

  obviously like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth however I will certainly come back again.

 • speed upindex backlinks
  Posted at 19:39h, 16 września

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 03:26h, 20 września

  I for all time emailed this blog post page to all my friends, as if like to read it next my links will too.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 17:21h, 20 września

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%

 • infoda4nik.ru
  Posted at 17:24h, 20 września

  This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • гостиничный чек москва
  Posted at 22:23h, 20 września

  Fantastic web site. Lots of useful information here. I’m sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you on your effort!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 02:14h, 21 września

  Whats up are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно
  Posted at 14:49h, 21 września

  My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a lot of the subjects you write about here. Again, awesome site!

 • Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно
  Posted at 14:53h, 21 września

  Hurrah! Finally I got a webpage from where I know how to actually get useful information regarding my study and knowledge.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург
  Posted at 15:08h, 21 września

  Outstanding quest there. What occurred after? Good luck!

 • Доставка алкоголя Екатеринбург 24
  Posted at 02:21h, 24 września

  The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 01:59h, 25 września

  magnificent issues altogether, you just won a emblem new reader. What may you suggest in regards to your publish that you made a few days ago? Any positive?

 • чеки на гостиницу
  Posted at 13:17h, 25 września

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Reading this info So i’m satisfied to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much without a doubt will make certain to don?t overlook this site and give it a look on a continuing basis.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 22:24h, 25 września

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes which will make the biggest changes. Thanks for sharing!

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 05:16h, 26 września

  When someone writes an piece of writing he/she keeps the idea of a user in his/her mind that how a user can understand it. Thus that’s why this piece of writing is perfect. Thanks!

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 10:11h, 26 września

  Informative article, just what I needed.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 13:29h, 26 września

  I have been surfing online more than three hours nowadays, yet I never found any interesting article like yours. It’s lovely worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 15:29h, 26 września

  You really make it seem so easy together with your presentation however I in finding this topic to be really something which I feel I would never understand. It kind of feels too complicated and very extensive for me. I am taking a look forward on your next submit, I will try to get the hold of it!

 • квартиры на сутки Минск
  Posted at 19:25h, 27 września

  A person necessarily help to make critically articles I might state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to create this actual post incredible. Great task!

 • снять квартиру в Минске на сутки
  Posted at 19:30h, 27 września

  Tremendous things here. I’m very glad to peer your article. Thank you so much and I’m looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 • חשפניות
  Posted at 21:46h, 27 września

  Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 • חשפניות
  Posted at 21:49h, 27 września

  What’s up to every one, it’s really a good for me to visit this website, it contains priceless Information.

 • снять квартиру в Минске на сутки
  Posted at 06:36h, 28 września

  Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you can be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back later in life. I want to encourage continue your great job, have a nice morning!

 • חשפניות
  Posted at 07:21h, 28 września

  I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

Skomentuj