Perfekcjonizm jest wrogiem rozwoju - MamySie.pl
1427
post-template-default,single,single-post,postid-1427,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Perfekcjonizm jest wrogiem rozwoju

Niedługo minie rok od kiedy założyłam „Mamy się”. Ten rok nauczył mnie dużo o samej sobie i pokazał jaki jest mój największy problem. Wiele kobiet zmaga się z tym samym. Perfekcjonizm – tak tej bestii na imię.

Idealny tekst. Dla Ciebie

Dostaję dużo wiadomości z pytaniem kiedy napiszę tekst, kiedy pojawi się jakaś moja opinia lub po prostu prosicie mnie o wyrażenie zdania w określonej kwestii. Co wówczas robię? W urywkach czasu jaki poświęcam blogowaniu, oczywiście piszę. Problem w tym, że teksty trafiają do magicznego miejsca o nazwie „szkice” i czekają na dopracowanie.

Zawsze chcę dawać swoim Czytelnikom coś, czego nie będę się wstydzić. „Twarz ma się tylko jedną. Łatwo ją stracić”. Odkrywając dalej karty – dla mnie „nie wstydzić się” oznacza sprawdzenie źródeł, przeczytanie masy artykułów pokrewnych, dopracowanie tekstu, dopracowanie grafik (a tego się dopiero uczę), sprawdzenie literówek, ortografii, stylu. Chcę stworzyć coś dobrego. Problem w tym, że tworzenie „ideału” jest bardzo zgubne. Folder ze szkicami kwietnie – z powodu braku pomysłu na wykończenie tekstu, braku czasu, a czasami z powodu zniechęcenia tematem, a na blogu – cisza.

Zrobić krok naprzód

Dominika z bloga Domino zainspirowała mnie do przemyśleń w tym temacie.

„Jeśli zaczniemy wcielać w życie malutkie zmiany, może urosnąć z nich coś WIELKIEGO. Bo prawdą jest to, że wielka zmiana jest sumą innych mniejszych zmian.” ~ Domino

Nie osiągnę nic wielkiego bez prób, bez pokazywania Wam tego, co tworzę tylko dlatego, że w mojej ocenie nie jest to dość dobre. Nie chodzi tu o rezygnację z jakości, ale pójście dalej. Ruszenie się z miejsca. Założyłam bloga, by uczyć się pisania. Ta nauka to „suma małych kroków” w moim przypadku. Nie nauczę się niczego bez Waszego odzewu, opinii, głosu. Nie nauczę się niczego, kiedy teksty będą nadal w blogowej szufladzie.

Perfekcjonizm zabija pasję

Czas poświęcony na wyszukiwanie fotografii, podglądanie szablonów (bo może znajdę ładniejszy?), wertowanie zasad ortografii (tak! używam słowników) i tym samym niewielki produkt (jakim powiedzmy jest mój tekst), nie dają się połączyć znakiem równości. Praca wkładana w pisanie nie przynosi efektów. Dlaczego? Marnuję czas na swój perfekcjonizm i pedantyczne podejście. Dlatego na blogu jest niewiele tekstów, Wasz odzew jest mniejszy, a moja motywacja spada. I to bardzo.

Dla niewtajemniczonych – odzew Czytelników to taka zapłata dla blogera. Kupując „Gościa Niedzielnego” czy „Politykę” – dwa największe tygodniki opinii – płacisz złotówkami. Na blogach płaci się lajkami, share’ami, komentarzami. Dzięki temu ma się ochotę pisać dalej.

Perfekcjonizm i pedantyzm są skorupą, która nie pozwala się rozwijać. Traci, a dokładniej trawi się, czas na często nieistotnych sprawach.

W moim przypadku pisanie ma być odskocznią i przyjemnością. I chcę, aby tak zostało. Własnie dlatego uwolnię zakładników będących w szkicach i będę po prostu pisać. Sama też nie chcę być zakładnikiem „perfekcjonizmu”, „ideału”, „pedantyzmu”. Zapraszam, przyłącz się (podejmij wyzwanie!). Myślę, że wolność jest lżejsza i łatwiejsza. Na pewno bardziej twórcza i przyjemna.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
149 komentarzy
 • Domenika.Domino
  Posted at 08:25h, 16 września

  Pięknie napisałaś kochana. Oczywiście, ze wszystkim się zgadzam i podpisuje się obiema rękami. Mam przyjaciółkę która, również jest perfekcjonistką, i często utrudnia jej to życie. Na pewno polecę jej ten tekst. 😉 Chciałabym również wspomnieć, że jest mi niezwykle miło, iż mnie zacytowałaś ;))

 • MisCatalina
  Posted at 12:45h, 16 września

  W takim razie perfekcjonistką nie jestem 🙂 Albo z racji wykonywanego zawodu oduczyłam się sprawdzania wszystkiego po 5 razy. Piszę publikacje naukowe, prezentacje na wykłady, ćwiczenia, publikacje popularno – naukowe i teraz bloga… jeśli chciałabym wszystko sprawdzać po kilka razy to nic bym nie skończyła! A tak publikacje trafiają najpierw do recenzentów i oni mi napiszą (bardzo dokładnie zresztą :)) co napisałam źle, studenci też nie omieszkają wytknąć mi błędów które się zawsze pojawiają, choćbym nawet sprawdzała 100 razy, a teksty na bloga recenzuje mój M, który też jest surowym krytykiem 🙂 Dlatego piszę, czytam i puszczam w ruch… 🙂

 • messbyus
  Posted at 14:38h, 16 września

  Wydaje mi sie, ze to dosyc powszechna przypadlosc kobiet. Odnosze tresc tego posta nie tylko do bloga, ale rowniez do zycia. Wiele rzeczy mnie ominelo ze wzgledu na moj perfekcjonizm. Walcze z nim i powiem Ci, ze na przestrzeni lat widze spora poprawe. Czasami nie warto myslec o wszystkim po tysiac razy, ucze sie bycia spontaniczna.

 • Maga
  Posted at 15:05h, 16 września

  Też mam ten problem, chociaż nie aż w takim stopniu. Edycja tekstów często zajmuje mi więcej czasu niż ich pisanie… Jakość jest bardzo ważna, ale przecież literówka czy drobny błąd nie wpływają tak bardzo na jakość treści. Ciekawy wpis, powodzenia w dalszym blogowaniu 🙂

 • Ewa Olborska
  Posted at 17:02h, 16 września

  Perfekcjonizm jest wrogiem, oj tak… 🙂 Na szczęście u mnie przejawia się tylko w niektórych dziedzinach i powoli się go oduczam. 🙂 Im więcej się pisze, tym łatwiej to wszystko idzie. Odkąd piszę po 2 czy 3 teksty tygodniowo, jest mi w pewnym sensie prościej. Czytelnicy i tak zweryfikują, czy coś jest ciekawe. Poza tym przypomina mi się coś, o czym wiele blogerek pisze. Są takie teksty, nad którymi siedzisz niemal tygodniami, zastanawiasz się, dopracowujesz i dopieszczasz, a okazuje się, że przechodzą bez większego echa, w przeciwieństwie do wpisu, który powstał niemal w pół godziny, spontanicznie, albo niemal jako „zapchaj dziura” i ludzie się nim zachwycają… Różnie bywa. 🙂 Czasem te posty pisane szybciej, bez większej analizy, na świeżo, pod wpływem emocji są dużo lepsze. Mimo wszystko nie namawiam wcale do pośpiechu, wszystko zależy od tematu. 🙂

 • Mari
  Posted at 19:53h, 16 września

  Jak skomentował mój Mąż: oj tak…odwieczna prawda!
  Marlena – cieszę się,że jest u Ciebie motywacja do nauki pozbywania się perfekcjonizmu i..że dzięki temu podzielisz się z nami nowymi wpisami. To jest też nauka, która przyda się w życiu codziennym. Nauka dostrzegania potrzeb osoby obok nas, a nie bałaganu wokół nas.

 • Agnieszka | casalinga.pl
  Posted at 23:40h, 16 września

  Też gubię się w tym trochę. Myślę sobie: o chcę o tym napisać, ale najpierw poszukam, poczytam, popytam – chcę być dobrze przygotowana. I kilka miesięcy później tekst ciągle siedzi w szkicach.

 • Kinga Klejnowska (Stylistka)
  Posted at 09:15h, 17 września

  Ależ pięknie napisane… Będę Cię cytować: „odzew Czytelników to taka zapłata dla blogera” 🙂

 • Kasia Potasznik
  Posted at 09:56h, 17 września

  Z perfekcjonizmem trzeba współpracować. Moim zdaniem idealnie albo jest teraz albo nigdy nie będzie 😉

 • Gradowa
  Posted at 19:59h, 17 września

  Ja mam podobnie Wszystko musi być idealnie dopacowane nim wrzucę tekst na bloga. A potem i tak zdarza mi się jeszcze kilkakrotnie poprawiać. A w sieci jest tyle innych blogów, które nie oszukujmy się, ale są przeciętne, a mimo wszystko mają sporo czytelników. Bo przecież nikt nie jest idealny, a czytelnicy chcą autentyczności. W blogowaniu chodzi przede wszystkim, by dzielić się swoją pasją! 🙂

 • Bookworm
  Posted at 08:36h, 18 września

  Idealnie opisałaś tę „zapłatę” blogową. Tak, jeśli pod tekstem nie ma dyskusji, to mam wrażenie, że piszę w pustkę albo popełniłem tak oczywisty tekst, że lepiej go skasować 🙂 Inna rzecz, że np. dla zachodnich wykładowców miarą dobrego wykładu jest właśnie dyskusja pod koniec i liczba pytań. Gdy zderzają się z polskimi studentami to bardzo drążą temat, dlaczego nie ma pytań, co było złego w ich wykładzie…

 • Narwany
  Posted at 14:38h, 18 września

  Znam taką jedna perfekcjonistkę osobiście. Ale gdyby zdecydował się na bycie perfekcyjnym to nie wiem kiedy zdecydowałbym się na pisanie własnego bloga. Moim zdaniem perfekcjonizm przychodzi z czasem; wymaga poświęcenia, wielu prób i wielu błędów, ale dzięki temu czegoś się uczymy.

 • Konrad | fathersday.pl
  Posted at 16:28h, 18 września

  Odrzucić perfekcjonizm i pisać na gorąco, pisać, pisać o jeszcze raz pisać, nie odkładać tekstów albo tematów na później tylko dzielić się nawet krótkimi myślami – taki mam teraz plan po kilku miesiącach blogowania.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:19h, 18 września

  Otóż to! Doszłam do tych samych wniosków.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:20h, 18 września

  Z czasem przychodzi łatwość pisania, przelewania tego, co się myśli na papier lub po prostu odwaga do pisania tu i teraz. Perfekcjonizm może doskwierać od samego początku 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:23h, 18 września

  Czasami rozumiem brak dyskusji u mnie. To kwestia podejmowanej tematyki. Tutaj przeważają tematy osobiste (małżeństwo, wady, społeczeństwo) i często Czytelnicy przepracowują tekst w sobie (dają znać np. na maila).

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:26h, 18 września

  Na temat jakości blogów możemy porozmawiać przy herbacie. Co do autentyczności – masz rację – tylko ta cecha (perfekcjonizm) to część mnie, jakby nie było.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:27h, 18 września

  Pozbywać całkowicie się go nie zamierzam. Raczej oswoić tak, by mi nie przeszkadzał w życiu.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:28h, 18 września

  Cytuj, cytuj. 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:28h, 18 września

  Będę Cię sprawdzać zatem 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:30h, 18 września

  Ostatnie zdanie jest szczególnie ważne dla młodych mam – coś w rodzaju – najpierw nakarm dzieci, a potem posprzątaj. 😉

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:32h, 18 września

  Popularność tekstów często mnie zaskakuje. Masz rację – Czytelnicy oceniają inaczej niż autorzy. Obiektywnie i praktycznie.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 18:34h, 18 września

  Pewnie dlatego tak popularne są szkolenia dla kobiet, które jako cel mają „osłabienie” niepotrzebnego w wielu sferach życia perfekcjonizmu.

 • Rene O.
  Posted at 08:50h, 21 września

  Mi zdarza się poprawiać tekst nawet po publikacji 🙂

 • Karolina
  Posted at 09:10h, 21 września

  perfekcjonizm jak wszytko, ma plusy i minusy 🙂 grunt żeby nigdy nie przesadzać w którąś stronę- od perfekcjonizmu gorsza jest przesada zdecydowanie

 • IMOMO.pl
  Posted at 09:41h, 21 września

  Mam kolegę, który mówi „Może być perfekcyjnie, ale może też być wystarczająco dobrze”. Dla mnie brak literówek i błędów ortograficznych to „wystarczająco dobrze”, więc nie wyobrażam sobie, żeby tego nie sprawdzić… Z drugiej strony pisanie to proces tworzenia, a twórca chce być dumny ze swojego dzieła:) Jak we wszystkim: wszędzie chodzi o ten złoty środek, który każdy ma gdzieś indziej:) Maja

 • Esencja
  Posted at 11:15h, 21 września

  Myślę, że jestem na pograniczu perfekcjonizmu i pedantyzmu, choć uparcie się tego wypieram. Wiele osób twierdzi, że mi tego zazdrości. A ja wiem, że często te właśnie cechy tak samo upraszczają mi życie, jak i utrudniają normalne funkcjonowanie, zakłócają spokój duszy i zabijają kreatywność. Nie zawsze, ale zdarza się, więc muszę trzymać pion, kiedy te cechy próbują przesłonić mi obraz i wpływać na priorytety życiowe. Ogólnie wydaje mi się, że osobom perfekcyjnym jest nieco trudniej, bo zbyt dużą wagę przywiązują do danego działania tracąc czasem na to zbyt wiele czasu.

 • Mr. Kaffeino
  Posted at 18:54h, 21 września

  Czasami należy wręcz ryzykować i improwizować

 • Sylwia W.
  Posted at 21:08h, 21 września

  Czytam Twój tekst i czuję, jakbym czytała o sobie. Ja też walczę ze swoim perfekcjonizmem. Bo on faktycznie ogranicza. I odbiera satysfakcję z tego co robimy. Ale da się nad nim zapanować. I zdecydowanie warto 🙂

 • JuliaHebdzyńska
  Posted at 22:21h, 21 września

  Fajnie dostawać wiadomości od Czytelników – wiem to czasem nawet sama po sobie. Rzadko mam okazję czytać takie wiadomości, ale jak już są, to napawają pozytywną energią i dumą!
  Pasja zawsze jest najważniejsza.

 • Lifeholic
  Posted at 11:14h, 22 września

  Ja chyba na to cierpię… Szkiców mam już więcej niż opublikowanych wpisów, bo zawsze mi coś w nich nie pasuje… Muszę nad tym popracować, bo przecież nie wszystko musi być idealne!

 • Magda Allthingspretty
  Posted at 11:26h, 22 września

  ja juz chyba nauczylam sie odpuszczac, bo przeciez jest tyle innych fajnych rzeczy do zrobienia, zobaczenia, skads na to trezba brac czas, przy perfekcjonizmie/pedantyzmie tracimy go bardzo duzo. Podoba mi sie bardzo pojecie zaplaty dla blogera-komentarze, lajki….jakos nigdy nie patrzylam na to z tej strony, a przeciez to oczywista sprawa!!! i taka jeszcze jedna mysl- niedoskonale, niedopracowane, nieidealne…to kryje w sobie piekno, kusi bo….nie do konca jest dopowiedziane. pozdrawiam goraco!!!
  swietny tekst!!!

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 15:06h, 22 września

  Oj, o perfekcjonizmie mogłabym pisać długo i namiętnie 😉 Zacznę zatem od tego: mam na imię Jadwiga i od 2 lat jestem na odwyku od perfekcjonizmu 😉 Droga, którą już pokonałam i na której wciąż jestem, stała się inspiracją do stworzenia warsztatów z tej tematyki („Nie musisz być najlepszy! Odwyk(nąć) od perfekcjonizmu”).

  Warto pamiętać, że perfekcjonizm nie zawsze jest zły. Alfred Adler – austriacki psychologi i psychiatra, twórca psychologii indywidualnej, zaproponował podział na perfekcjonizm zdrowy i niezdrowy. Perfekcjonista zdrowy jest sumienny, wyznacza sobie cele ambitne, jednak mieszczące się w ramach jego możliwości, porażki traktuje jako naukę na przyszłość. Natomiast perfekcjonista niezdrowy sumienność zastępuje nadmierną kontrolą, cele stawia poza możliwościami, by potwierdzić swoją wizję świata, w którym jest do niczego i musi być wciąż coraz lepszy, a porażkę traktuje personalnie, gdyż ma trudność z oddzieleniem siebie od swoich działań. Mówimy tu o mechanizmach i przekonaniach przyswojonych w trakcie socjalizacji i „standardowej” edukacji. Najgorsze w tym jest to, że perfekcjoniści często nawet nie wiedzą, skąd wziął się w nich perfekcjonizm a bez poznania genezy trudno dobrać odpowiednie narzędzia. Natomiast warto pracować nad niezdrowym perfekcjonizmem, bo można odzyskać mnóstwo czasu i energii marnotrawionych dotąd na tzw. „pierdolety” 😉 A to prowadzi do uwolnienia wewnętrznego potencjału. Nie byłoby Laboratorium Zmieniacza a ja nigdy nie poprowadziłabym żadnych zajęć, gdyby nie pójście na odwyk od perfekcjonizmu 😉

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 02:05h, 23 września

  Ostatecznie perfekcjonizm wyszedł Ci na dobre:). Jesteś ekspertem w temacie:). A czy perfekcjonizm może być złożony? Chodzi mi o to, czy można być perfekcjonistą zdrowym w kwestii A, zaś niezdrowym w kwestii B?

 • Magda
  Posted at 10:08h, 23 września

  Znam tę boleść doskonale. Nie chodzi jedynie o bloga, ale w zasadzie o wszystko co robię. Zdjęcia, malowanie, gotowanie, planowanie. A zwłaszcza te dwa pierwsze, czasami tak długo się noszę z zamiarem, dopracowuję w głowie projekt, że nic z niego nie wychodzi. Niestety. Jasne, że uczę się odpuszczać i działać, mino lęku, że nie wyjdzie tak jak bym chciała – bo nie oszukujmy się, rzadko kiedy jest idealnie.
  Ale nauczyłam się też jednego – więcej uczę się z niedoskonałości niż z ideału 😉

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 10:53h, 23 września

  Tak, można powiedzieć, że mi się przysłużył, choć większa w tym rola pracy nad nim niż samego perfekcjonizmu 😉

  Perfekcjonizm może dotyczyć wybranych obszarów życia. Rzadko jest tak, że ktoś jest perfekcjonistą w pracy, w związku, w relacjach z innymi, w kwestii porządku, kontroli czy dokładności w każdej dziedzinie swojej działalności i życia. Niektórzy perfekcjoniści trzymają sobie nawet jakiś obszar „wolny od perfekcjonizmu” i traktują go jako dowód na to, że nie mają problemu. Na przykład mówią: „Żaden ze mnie perfekcjonista, zobacz jaki mam bałagan w domu!”. I rzeczywiście nie dbają o porządek. Ale już nie wspominają wtedy o tym, że np. nie znoszą pracy zespołowej, bo boją się że inni członkowie zespołu wykonają swoje zadania poniżej jego standardów (czytaj: źle), więc siedzą po godzinach i wyręczają innych w ich pracy. Perfekcjonizm jest zdecydowanie złożonym zjawiskiem. Powoli zaczyna się już nawet rozpatrywać niezdrowy perfekcjonizm jako oddzielną jednostkę chorobową. Ale tu mówimy już o poważnych zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych.

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 17:12h, 30 lipca

  After checking out a few of the blog articles on your web page, I honestly like your way of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know how you feel.

 • daachnik.ru
  Posted at 06:38h, 02 sierpnia

  Actually no matter if someone doesn’t know then its up to other people that they will help, so here it happens.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 20:48h, 02 sierpnia

  If you are going for most excellent contents like I do, simply go to see this site every day since it offers quality contents, thanks

 • twitch.tv
  Posted at 03:52h, 04 sierpnia

  Fantastic post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thanks!

 • перетяжка мебели в Новосибирске
  Posted at 18:30h, 04 sierpnia

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Kudos

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 14:55h, 05 sierpnia

  Hi to every body, it’s my first go to see of this blog; this blog contains awesome and truly good data in favor of readers.

 • animal sexy animal sexy
  Posted at 00:18h, 07 sierpnia

  I have fun with, lead to I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • daachkaru
  Posted at 06:04h, 07 sierpnia

  I like it when folks come together and share opinions. Great blog, continue the good work!

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 01:45h, 10 sierpnia

  In fact no matter if someone doesn’t understand after that its up to other people that they will help, so here it happens.

 • myinfodacha.ru
  Posted at 11:00h, 10 sierpnia

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my search for something concerning this.

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 20:25h, 11 sierpnia

  Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site!

 • sadounik.ru
  Posted at 01:42h, 13 sierpnia

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Reading this info So i’m glad to exhibit that I have a very good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much certainly will make certain to don?t fail to remember this site and give it a look on a constant basis.

 • daachka.ru
  Posted at 03:01h, 16 sierpnia

  It’s very easy to find out any topic on net as compared to books, as I found this piece of writing at this website.

 • daa4a.ru
  Posted at 07:01h, 16 sierpnia

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 • частный эротический массаж в Москве
  Posted at 18:19h, 16 sierpnia

  Лучший частный эромассаж Москва релакс спа

 • xnxx zoo
  Posted at 22:59h, 17 sierpnia

  This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article!

 • ремонт стеклопакетов в Жодино
  Posted at 04:38h, 21 sierpnia

  Hi there, I wish for to subscribe for this webpage to get latest updates, thus where can i do it please assist.

 • ремонт окон пвх в Жодино
  Posted at 17:21h, 21 sierpnia

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook group. Chat soon!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 13:30h, 22 sierpnia

  If you desire to increase your familiarity only keep visiting this site and be updated with the most up-to-date gossip posted here.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 14:05h, 22 sierpnia

  Hi there, yup this article is really pleasant and I have learned lot of things from it about blogging. thanks.

 • sexy girl dog
  Posted at 15:54h, 24 sierpnia

  I visited several web pages except the audio quality for audio songs present at this web site is actually marvelous.

 • daachka.ru
  Posted at 23:13h, 25 sierpnia

  Incredible quest there. What occurred after? Thanks!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 22:25h, 28 sierpnia

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say you have done a very good job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer. Outstanding Blog!

 • химчистка дивана в смолевичах
  Posted at 18:48h, 01 września

  Hi there to every body, it’s my first visit of this website; this blog includes awesome and really fine information for readers.

 • чистка подушек в смолевичах
  Posted at 19:39h, 01 września

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific website.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 22:15h, 06 września

  Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 22:34h, 06 września

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards

 • гостиничные чеки
  Posted at 00:33h, 11 września

  Hi it’s me, I am also visiting this site daily, this website is in fact good and the users are truly sharing pleasant thoughts.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 07:55h, 12 września

  Ahaa, its pleasant conversation concerning this piece of writing here at this blog, I have read all that, so now me also commenting here.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 03:56h, 14 września

  I visited multiple sites but the audio quality for audio songs current at this web site is truly excellent.

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 05:19h, 14 września

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for ages and yours is the best I have found out so far. However, what about the conclusion? Are you positive about the source?

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 07:05h, 16 września

  Hey there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 • link indexing url
  Posted at 20:01h, 16 września

  Hi there everyone, it’s my first go to see at this site, and post is in fact fruitful in favor of me, keep up posting such articles.

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 07:36h, 20 września

  Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 17:39h, 20 września

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 03:17h, 21 września

  Excellent website you have here but I was curious about if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get opinions from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Bless you!

 • Доставка алкоголя Екатеринбург
  Posted at 15:08h, 21 września

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The full glance of your web site is great, let alonesmartly as the content!

 • Заказ алкоголя Екатеринбург доставка
  Posted at 15:26h, 21 września

  Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing site!

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 05:11h, 25 września

  Someone necessarily help to make seriously articles I might state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this actual publish incredible. Magnificent process!

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 15:49h, 25 września

  Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Many thanks!

 • квартира на сутки Минск
  Posted at 19:49h, 27 września

  Yes! Finally something about %keyword1%.

 • חשפניות
  Posted at 22:05h, 27 września

  Hi, just wanted to say, I liked this article. It was practical. Keep on posting!

 • חשפניות
  Posted at 23:04h, 28 września

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 • חשפניות
  Posted at 02:01h, 30 września

  Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 • sphynx kittens for sale
  Posted at 16:02h, 30 września

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 • sphynx cat for sale near me
  Posted at 18:09h, 30 września

  Wow, that’s what I was looking for, what a stuff! present here at this weblog, thanks admin of this website.

 • חשפניות
  Posted at 00:44h, 01 października

  This is my first time visit at here and i am actually happy to read all at alone place.

 • חשפניות
  Posted at 03:33h, 03 października

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 • чеки на гостиницу
  Posted at 13:43h, 04 października

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I am hoping to give something back and help others like you helped me.

 • машинная штукатурка в цена
  Posted at 22:52h, 04 października

  I visited several sites except the audio quality for audio songs current at this site is in fact excellent.

 • Онлайн казино
  Posted at 09:23h, 05 października

  Вы ищете надежное и захватывающее онлайн-казино, тогда это идеальное место для вас!

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 14:11h, 05 października

  Thank you a bunch for sharing this with all people you really realize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also discuss with my web site =). We will have a link exchange contract among us

 • Онлайн казино
  Posted at 07:12h, 06 października

  В нашем онлайн казино вы найдете широкий спектр слотов и лайв игр, присоединяйтесь.

 • Онлайн казино
  Posted at 17:32h, 06 października

  Онлайн казино отличный способ провести время, главное помните, что это развлечение, а не способ заработка.

 • Онлайн казино
  Posted at 22:37h, 06 października

  Это лучшее онлайн-казино, где вы можете насладиться широким выбором игр и получить максимум удовольствия от игрового процесса.

 • Онлайн казино
  Posted at 00:56h, 07 października

  Добро пожаловать на сайт онлайн казино, мы предлагаем уникальный опыт для любителей азартных игр.

 • payday loan near me
  Posted at 09:16h, 07 października

  I like the valuable information you supply in your articles. I will bookmark your weblog and test again here frequently. I am slightly certain I will be told plenty of new stuff right here! Good luck for the following!

 • online television
  Posted at 05:24h, 09 października

  Hi, i think that i saw you visited my website so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • online television
  Posted at 23:09h, 10 października

  Very nice article, just what I wanted to find.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 04:29h, 13 października

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 12:06h, 16 października

  Thanks for your marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you can be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back in the future. I want to encourage continue your great job, have a nice weekend!

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 09:47h, 17 października

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the most important changes. Thanks a lot for sharing!

 • online television
  Posted at 16:16h, 18 października

  Very soon this site will be famous among all blogging viewers, due to it’s good articles or reviews

 • online television
  Posted at 22:45h, 19 października

  It’s not my first time to visit this web site, i am visiting this website dailly and take nice information from here daily.

 • стяжка пола под ключ
  Posted at 18:30h, 23 października

  Хотите получить идеально ровный пол без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по стяжке пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 15:00h, 24 października

  снабжение объектов строительства

 • механизированная штукатурка стен
  Posted at 16:17h, 26 października

  Нужна механизированная штукатурка стен в Москве, но вы не знаете, как выбрать подрядчика? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предлагаем услуги по машинной штукатурке стен любой площади и сложности, а также гарантируем доступные цены и высокое качество работ.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 03:27h, 30 października

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and the rest of the site is extremely good.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 15:29h, 01 listopada

  This is very interesting, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and sit up for seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 17:40h, 02 listopada

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The full glance of your web site is magnificent, let alonewell as the content!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 09:12h, 03 listopada

  What’s up to all, it’s really a pleasant for me to go to see this site, it consists of important Information.

 • лом меди в челябинске цена
  Posted at 20:31h, 03 listopada

  What’s up, constantly i used to check webpage posts here early in the morning, because i love to learn more and more.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 13:19h, 04 listopada

  

 • İsveç Cami Halısı
  Posted at 17:58h, 07 listopada

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.

 • Danimarka Cami Halısı
  Posted at 18:51h, 07 listopada

  Everything is very open and very clear explanation of issues. was truly information.

 • Arnavutluk Cami Halısı
  Posted at 20:08h, 07 listopada

  Nice article inspiring thanks. Hello Administ .

 • краска для одежды
  Posted at 16:56h, 08 listopada

  magnificent issues altogether, you just gained a emblem new reader. What might you suggest in regards to your publish that you made a few days ago? Any positive?

 • 国产线播放免费人成视频播放
  Posted at 18:23h, 09 listopada

  Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across.

 • 国产线播放免费人成视频播放
  Posted at 20:12h, 09 listopada

  Thank you for great content. Hello Administ.

 • 国产线播放免费人成视频播放
  Posted at 20:19h, 09 listopada

  After all, what a great site and informative posts, I will upload inbound link – bookmark this web site? Regards, Reader.

 • 国产线播放免费人成视频播放
  Posted at 21:01h, 09 listopada

  Good info. Lucky me I reach on your website by accident, I bookmarked it.

 • 国产线播放免费人成视频播放
  Posted at 21:19h, 09 listopada

  I really love to read such an excellent article. Helpful article. Hello Administ .

 • 国产线播放免费人成视频播放
  Posted at 22:07h, 09 listopada

  Nice article inspiring thanks. Hello Administ .

 • 国产线播放免费人成视频播放
  Posted at 00:27h, 10 listopada

  Thank you for great article. Hello Administ .

 • 国产线播放免费人成视频播放
  Posted at 01:15h, 10 listopada

  Thank you great post. Hello Administ .

 • Bonus Veren Siteler
  Posted at 01:37h, 10 listopada

  Thank you for great content. Hello Administ.

 • cami halısı
  Posted at 09:47h, 10 listopada

  Thank you great posting about essential oil. Hello Administ .

 • autocad
  Posted at 10:10h, 10 listopada

  A fascinating discussion is worth comment. I do think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but usually people don’t speak about such subjects. To the next! Many thanks!!

 • Hacklink Satış
  Posted at 11:38h, 10 listopada

  Thank you for great information. Hello Administ .

 • Hacklink al
  Posted at 11:41h, 10 listopada

  Thank you for great content. Hello Administ.

 • cami halısı
  Posted at 12:16h, 10 listopada

  Great post thank you. Hello Administ .

 • cami halısı
  Posted at 17:22h, 10 listopada

  Thank you for great information. Hello Administ .

 • Akrilik Cami Halısı
  Posted at 11:43h, 11 listopada

  Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across.

 • Deneme Bonus
  Posted at 12:26h, 11 listopada

  Good info. Lucky me I reach on your website by accident, I bookmarked it.

 • 兒童色情
  Posted at 13:46h, 11 listopada

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.

 • 国产线播放免费人成视频播放
  Posted at 15:11h, 11 listopada

  Thank you for great content. Hello Administ.

 • 看儿童色情片
  Posted at 04:47h, 12 listopada

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.

 • yün cami halısı
  Posted at 06:14h, 12 listopada

  Good info. Lucky me I reach on your website by accident, I bookmarked it.

 • 看儿童色情片
  Posted at 08:48h, 12 listopada

  Thank you for content. Area rugs and online home decor store. Hello Administ .

 • Göbekli Cami Halısı
  Posted at 15:26h, 12 listopada

  Thank you great post. Hello Administ .

 • Göbekli Cami Halısı
  Posted at 18:21h, 12 listopada

  Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across.

 • 国产线播放免费人成视频播放
  Posted at 11:50h, 16 listopada

  Thank you for great information. Hello Administ .

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 17:25h, 16 listopada

  Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a large component to other people will miss your magnificent writing due to this problem.

 • 国产线播放免费人成视频播放
  Posted at 13:53h, 17 listopada

  Nice article inspiring thanks. Hello Administ .

 • лечение наркозависимых анонимно
  Posted at 15:11h, 17 listopada

  Appreciation to my father who informed me regarding this webpage, this blog is in fact remarkable.

 • автозапчасти москва
  Posted at 23:00h, 25 listopada

  I know this site provides quality based posts and additional data, is there any other site which offers such information in quality?

 • сантехник на дом
  Posted at 14:20h, 26 listopada

  It’s in point of fact a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • ковры 3 на 4 в москве
  Posted at 02:57h, 27 listopada

  I am in fact glad to read this website posts which contains plenty of useful data, thanks for providing such data.

 • jordan 11
  Posted at 20:05h, 28 listopada

  My wife and i ended up being absolutely delighted when Ervin managed to complete his homework through the entire ideas he grabbed through the web page. It is now and again perplexing just to continually be giving out steps which most people could have been trying to sell. We really figure out we need you to thank because of that. The illustrations you’ve made, the easy blog menu, the relationships you will make it possible to create – it’s everything fantastic, and it’s leading our son in addition to us imagine that that content is brilliant, and that’s quite indispensable. Thank you for the whole lot!

 • seo оптимизация
  Posted at 04:01h, 29 listopada

  Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from this site, and your views are pleasant for new viewers.

 • живые растения комнатные
  Posted at 18:30h, 30 listopada

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any techniques to help stop content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 • тренинг для топ менеджеров
  Posted at 03:41h, 03 grudnia

  What i do not realize is in fact how you’re not really a lot more smartly-liked than you may be right now. You are so intelligent. You know therefore significantly on the subject of this matter, produced me for my part consider it from numerous numerous angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated until it’s something to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs great. Always deal with it up!

 • Продать автомобиль
  Posted at 01:33h, 04 grudnia

  This website definitely has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

Skomentuj