3 filmy o małżeństwie - MamySie.pl
1403
post-template-default,single,single-post,postid-1403,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

3 filmy o małżeństwie

„Trudno okazać miłość, kiedy nie ma ku temu motywacji. Ale prawdziwa miłość nie opiera się tylko na uczuciach, lecz na determinacji w okazywaniu życzliwości. Nawet gdy nie ma za nią nagrody.” Zapraszam na trzy filmy, w których tle można przyjrzeć się małżeństwu. 

Czas karmienia piersią, zwłaszcza ten początkowy, kiedy spędza się na nim większość doby, sprzyja oglądaniu filmów. Wracam do starych filmów, oglądam te polecane przez znajomych lub te na szybko znalezione w sieci. Staram się je jednak oglądać inaczej – z pewnym kluczem interpretacji, z wyszczególnieniem określonego problemu.

1. 

Kiedy mężczyzna kocha kobietę

When a man loves a woman, 1994

Przyznam, że po tytule spodziewałam się ckliwej historyjki miłosnej. Okazało się, że z tej historii można wiele wyciągnąć. Poznajemy szczęśliwe małżeństwo – romantyczna kolacja, prezenty z okazji rocznicy, w domu dwie córki. Sielanka. Potem widzicie jednak, że w małżeństwie – związku dwojga bliskich ludzi – można zakamuflować i ukryć największe problemy. Tak się stało z alkoholizmem żony. Warto obejrzeć, by ostatecznie zobaczyć czy małżeństwo przetrwa. Nie jest to wcale oczywiste.

film z tłem malzenstwo

– Nie znienawidź mnie. Bo wtedy umrę.

– Nie przyszłoby mi to do głowy.

– Zaczynam o czwartej nad ranem. Piję w toalecie, w garderobie, w pokoju dziewczynek, kiedy ich nie ma. Kiedy idziemy do samochodu, wiesz po co wracam na chwilę? Żeby cokolwiek zrobić muszę być na rauszu. Cały czas się boję. (…)

– Nie jesteś sama. Nigdy cię nie zostawię. 

filmy z tłem

 2.

Zatańcz ze mną

Shall we dance, 2004

Oglądałam ten film kilka lat temu i skupiłam się na… tańcu. Teraz jednak chciałabym Wam zwrócić uwagę na problem rutyny w małżeństwie. Mąż, który ma wszystko, potrzebuje czegoś, czego nie potrafi zdefiniować. Nie znajduje tego w małżeństwie. Znika wieczorami, a żona wynajmuje detektywa.

film z tłem/mamysie

Rozmowa żony z detektywem:

– Jak myślisz, dlaczego ludzie się pobierają?

– Z namiętności.

– Nie.

– To ciekawe. Uważałem cię za romantyczkę. Dlaczego zatem?

– Bo potrzebujemy świadka w naszym życiu. Miliardy ludzi żyją na naszej planecie. Co tak naprawdę znaczy jedno życie? W małżeństwie natomiast obiecujemy sobie, że będziemy się o wszystko troszczyć. O dobre rzeczy i o złe. O te straszne i te przyziemne. O wszystkie. cały czas. Codziennie. Możemy powiedzieć: „Twoje życie nie umknie niezauważone, bo ja je zauważę. Twoje życie nie pozostanie bez świadków, bo ja będę twoim świadkiem”.

film z tłem/malzenstwo

3.

Próba ogniowa

Fireproof, 2008

Młode małżeństwo ambitnych ludzi. W kryzysie. Kiedy już mają się rozwieść, ojciec męża przekazuje mu dziennik z zadaniami na czterdzieści dni. Ten czas ma uratować jego małżeństwo. Pytanie tylko, czy wytrwa. Dziwi mnie, kiedy ktoś mówi, że nie widział tego filmu. Pozycja obowiązkowa dla małżeństw – nawet nie raz, a wielokrotnie do obejrzenia. 

Uważaj na pasożyty. Pasożyt doczepia się do Ciebie lub Twojego partnera i wysysa z małżeństwa życie. Pasożyty przybierają formy uzależnień jak hazard, narkotyki lub pornografia. Obiecują przyjemność, ale są jak zaraza, która pożera Twoje myśli, czas i pieniądze. Kradnie Twoją lojalność i serce tym, których kochasz. Małżeństwa rzadko są zdolne to przetrwać. Jeśli kochasz żonę musisz pozbyć się wszelkich uzależnień. Jeśli tego nie zrobisz, one Cię zniszczą.”

fire3

„Kiedy mężczyzna chce zdobyć serce kobiety, uczy się jej. Co lubi, czego nie lubi, jakie ma zwyczaje. Ale gdy już ją zdobędzie i poślubi przestaje się uczyć. Jeśli wiedzę zdobytą przed ślubem porównamy do matury, mężczyzna powinien dalej się uczyć aż zdobędzie licencjat, magisterium i w końcu doktorat. To podróż przez całe życie, która wciąż przybliża jego serce do jej serca.”

fire2

„Trudno okazać miłość, kiedy nie ma ku temu motywacji. Ale prawdziwa miłość nie opiera się tylko na uczuciach, lecz na determinacji w okazywaniu życzliwości. Nawet gdy nie ma za nią nagrody.”

„Nie za późno prosić Cię, abyś się ze mną zestarzał?” – może Ty też możesz zadać to pytanie. Na nowo.


Film z tłem – cykl polecania filmów z różnej półki, kategorii i rodzaju. Filmów, które łączy tło, czasem na pierwszy rzut oka niewidoczne. W przyszłym tygodniu tematem przewodnim będzie ojcostwo. Zapraszam w piątek, tak, abyście na weekend mieli trzy kolejne filmy do obejrzenia.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow