Zmień myślenie, Kobieto! - MamySie.pl
1437
post-template-default,single,single-post,postid-1437,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Zmień myślenie, Kobieto!

Problemem kobiet jest to, że w siebie nie wierzą. Nie ufają samym sobie. Uciekają – podszywając się pod kogoś innego – kogoś, kim nie są. Odrzucają możliwość zmiany, twierdząc, że jest ona niemożliwa w ich położeniu, w ich przypadku. A przecież zmiana możliwa jest zawsze. Zawsze.

Każda zmiana przychodzi z „nowym, innym, nieznanym”. Nie lubimy zmian. Trwanie nawet w zgniliźnie wydaje się być dobre, bo to jest znane, oswojone, przebadane. Te „nowe, inne, nieznane” może nieść za sobą coś, co trudno będzie wyjaśnić. Szczególnie innym, nie sobie. Przed zmianą bronimy się ze względu na innych. Nie ma co jednak ukrywać – jest ona potrzebna i czasami wręcz konieczna. By żyć.


W cyklu „Kobiecość” zapraszam na przystanek pierwszy: Ciało. Fizyczność. Wygląd.

„Marzę o całkowitej zmianie myślenia kobiet!”

specjalnie dla Czytelniczek „Mamy się” Kinga Klejnowska, trenerka wizerunku, coach i stylistka, opowiada, co przeszkadza kobietom w pielęgnowaniu ich piękna, co kreuje kobiecy wizerunek oraz jak praktycznie podejść do zawartości garderoby, by czuć się dobrze ze sobą.


Marlena: Zaczniemy przewrotnie. Skoro to nie szata zdobi człowieka, to dlaczego strój jest tak ważny?

Kinga: Owszem, to nie szata jest najważniejsza. To serce jest na pierwszym miejscu – wartości, uczciwość wobec bliskich, ciepłe słowo w kierunku sąsiada czy szczery uśmiech do sprzedawcy warzyw. I nie pomoże tu wygląd miss Polonia czy suknia od najlepszych projektantów. Ubranie jest jednak naszym CV. Niewiele powie o sercu, bo możesz przebrać się za kogoś, kim nie jesteś. Może pokazać jednak Twój profesjonalizm, kreatywność.

M: Kinga, chcesz przeprowadzić rewolucję w myśleniu kobiet. Twierdzisz bowiem, że stylista nie jest zarezerwowany tylko dla wąskiej grupy celebrytów, ale ma do niego prawo każda kobieta.

K: Masz rację. Marzę o całkowitej zmianie myślenia kobiet! Chciałabym bardzo, żeby za rok na ulicy przechodziły obok mnie kobiety szczęśliwe, zadowolone z siebie i pewne, że najśmielsze marzenia można spełnić! Nie tylko celebryci zasługują na realizację marzeń! W tej chwili kobiety mają tak ogromne kompleksy, że nie żyją, a wegetują. 

Podczas pracy widzę jak bardzo ubranie wpływa na psychikę kobiet. Po wspólnej sesji ze mną indywidualnie czy po warsztatach to nie są już te same przygaszone, smutne i przygarbione szare myszki. To kobiety z dużo większą pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Prostują się, uśmiechają i mówią jak wiele dała im mała zmiana wyglądu. Nie robię w szafach wielkich rewolucji. Kobiety są piękne i bez nich, trzeba to tylko odpowiednio podkreślić. I tego właśnie uczę.

kinga2-wywiad

M: Jakie błędy najczęściej popełniają młode mamy, singielki i bizneswoman w ubieraniu się?

K: Największym wspólnym błędem niemal wszystkich kobiet jest brak wiedzy na temat siebie samej. Dlatego jako jedna z niewielu polskich stylistek, postawiłam sobie za cel edukację kobiet w tym kierunku. Oprócz Akademii Piękna, na której można nauczyć się jakie fasony czy kolory do nas pasują, przy każdych zakupach i przeglądzie szafy, uświadamiam kobiety na co mają zwracać uwagę.

Największym błędem niemal wszystkich kobiet jest brak wiedzy na temat siebie samej.

Pomijając kolory czy fasony, kolejnym problemem, z którym kobiety sobie często nie radzą, są pełne stylizacje. Niby mają dużo ładnych ubrań w szafie, ale nie wiedzą co do czego pasuje. Ostatecznie, ubierają to samo, co zwykle. Nie otwierając się na modę, nie idzie się z duchem czasu i zostaje się w tyle, w sweterku z czasów liceum… Trzecim błędem jest zaniedbanie. To jest częste szczególnie wśród mam.

M: Powiedzmy, że młoda mama ma zrobić przegląd swojej garderoby. Na co ma zwrócić uwagę? Jak podejść do tematu swojej szafy – co zachować, a czego się pozbyć?

K: W pierwszej kolejności powinna pozbyć się ubrań, które są zniszczone. Obojętnie czy to zmechacony sweter, dziurawe skarpetki czy brudna sukienka. Jeśli nadają się do naprawy i kobiecie zależy, może spróbować je wyczyścić, odświeżyć i zacerować. Ale dziś lub jutro, a nie za pół roku. Nieprawdopodobne jak wiele kobiet – a w szczególności mam – ma dużo takich „odstraszaczy”.

W drugiej kolejności powinna pozbyć się ubrań za małych i za dużych. Wyjątkiem są ewentualnie osoby, które są w trakcie odchudzania. Ale nie takie na ciągłej diecie, tylko faktycznie zrzucające wiele kilogramów. Mogą wtedy odłożyć te za małe ubrania gdzieś, gdzie nie będą przeszkadzać. Trzeba też pożegnać rzeczy, których nie nosi się już minimum rok. Z całą resztą przeglądu mogę pomóc już ja.

Marlena - blog Mamy się

M: Nie jesteś fanką ubrań typu must have? Dlaczego? Często jesteśmy zasypywane artykułami typu: 10 rzeczy, które musisz mieć w szafie, a Ty tego nie popierasz.

K: Tak, no z czegoś styliści muszą żyć! A poważniej mówiąc, naprawdę nie mam nic przeciwko pisaniu artykułu o tym, co jest teraz modne i na czasie, ale nie nazywajmy tego must have, bo po pierwsze – wcale nie musimy tego mieć, by być świetnie ubraną, a po drugie – możemy sobie zrobić tym must have krzywdę. Nie każdy modny fason, wzór czy kolor musi właśnie nam pasować!

Co więcej, nie popieram kupowania czegoś na jeden sezon, o ile się nie zniszczyło. Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo kosztuje wyprodukowanie choćby najzwyklejszej bluzki. Jeśli kupujesz coś z zamiarem wyrzucenia, gdy stanie się niemodne, pamiętaj o ludziach, którzy to uszyli i o przyrodzie, która ucierpiała.

M: Twoim mottem są słowa Coco Chanel: „Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzy­deł, ale naj­ważniej­sze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć”. Co dokładnie może przeszkadzać nam, kobietom, w pielęgnowaniu swoich skrzydeł?

K: My same przeszkadzamy sobie najbardziej. Nasze myśli o sobie – jakie jesteśmy brzydkie, bez wartości, gorsze od innych. Porównywanie się z koleżankami czy celebrytkami to nasza zmora.

My, kobiety, same sobie przeszkadzamy w rozwoju. Przez negatywne myślenie   o sobie.

Co ciekawe, jeśli postawisz obok siebie dokładnie identyczną osobę jak Ty, będziesz ją oceniała o niebo lepiej niż siebie samą! Tak już mamy zakodowane, że swój wygląd oceniamy gorzej. Czym więcej myślisz o sobie źle, tym więcej tych przykrych myśli będziesz miała. Czym piękniej myślisz o sobie, tym będziesz piękniejsza. Mówi się, że moda zaczyna się pod ubraniem. Ubiorę tak samo dwie osoby: ta, która myśli o sobie źle, będzie tak wyglądać, a do tej dobrze o sobie myślącej, uśmiechnie się każdy!


kinga2Wpis jest pierwszym w kategorii „Kobiecość”. Będę publikować tu rozmowy z różnymi kobietami, które mogą stać się dla Was inspiracją do zmiany. 

Moim pierwszym gościem była:

Kinga Klejnowska – trenerka wizerunku, coach, szkoleniowiec i stylistka. Jak sama zaznacza, jej pasją są metamorfozy kobiet. Uczy jak dbać o swój wizerunek w pracy i życiu osobistym. Można spotkać się z Kingą rezerwując jeden dzień dla siebie na zakupy i/lub przegląd garderoby oraz sesję coachingu wizerunku. Prowadzi warsztaty dla firm oraz dla osób prywatnych.

Więcej możesz dowiedzieć się na blogu Kingi „Kreatywna Stylistka” oraz jej profilu na Facebooku


Jakiej zmiany pragniesz najbardziej w swoim życiu? Co przeszkadza Ci w jej wprowadzeniu?

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
123 komentarze
 • daywithcoffee
  Posted at 10:24h, 23 września

  Super wpis i świetny wywiad – mądre słowa, które pomogą nie jednej kobiecie!:)

 • Magdalena Rolnik
  Posted at 11:28h, 23 września

  Bardzo, bardzo, bardzo dobry wpis!!! I potrzebny! Ja ustaliłam sobie taki „test sklepu” dla swoich ubrań. Jeśli mam w szafie coś, co jest tak zniszczone, że nie wyjdę w tym nawet do pobliskiego sklepu, to to wyrzucam;) Nawet przy trójce małych dzieci nie mam ciuchów „domowych” i „wyjściowych”. Owszem – nie założę białej sukienki w środę, w którą planuję pieczenie ciasteczek z dziećmi 😉 Są rzeczy bardziej i mniej eleganckie. Ale wszystkie muszą być używalne 😉 I kolorowe 😉
  A inną kwestią, której nie poruszyłyście w rozmowie, to fakt, że większość kobiet nie zna swojego rozmiaru. Albo zna, a świadomie próbuje się wcisnąć w mniejszy…

 • Gaga
  Posted at 13:23h, 23 września

  Rewelacyjny tekst! Ja właśnie jestem podczas takich zmian i mam nadzieje, ze wytrwam w postanowieniach ?

 • messbyus
  Posted at 14:08h, 23 września

  To niezwykle wazne zebysmy uwierzyly w siebie, podobaly sie sobie i dbaly o siebie. Bardzo madry tekst!

 • Paulina Staniszewska
  Posted at 16:26h, 23 września

  Oj też mam ten problem. Problem z wiarą w siebie. Bardzo ważne by poruszac takie tematy bo my kobiety chyba mamy z tym duzy problem. A jeśli chodzi o dobór garderoby to mam z tym szczególny problem.

 • MartynaG.pl
  Posted at 21:54h, 23 września

  MY, KOBIETY, SAME SOBIE PRZESZKADZAMY W ROZWOJU. PRZEZ NEGATYWNE MYŚLENIE O SOBIE – lepiej tego nie można byłoby ująć 😉 Świetny wpis

 • TajemniceNatury
  Posted at 06:58h, 24 września

  Mam trochę takich przydasiów , ale najwyższy czas zrobic z tym porządek ?. Świetny artykuł . I chętnie przeczytałabym o tym jak ubierać maja sie niskie i szczupłe osoby, szczerze mam z tym problem

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 23:15h, 24 września

  Powodzenia!

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 23:16h, 24 września

  Wiara w siebie? Oczekuj kolejnych wpisów:)

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 23:18h, 24 września

  Rozwiązaniem jest przeskoczenie negatywnego myślenia. Łatwo powiedzieć, prawda?
  Dziękuję!

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 23:19h, 24 września

  Dziękuję. Po szczegóły dot. garderoby zapraszam do Kingi 🙂

 • F.
  Posted at 10:00h, 25 września

  Ja tam niespecjalnie się przejmuję tym co mam na sobie i dobrze mi z tym. Lubię ładne ciuchy i dbam o siebie ale dla mnie, ubranie musi być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Naprawdę dużo podróżuję i przyzwyczaiłam się do tego, że wszystko co mam powinno się mieścić w jednej walizce. (Żebyście widzieli minę mojej lepszej połówki, gdy się do niego przeprowadzałam, a wszystko co ze sobą zabrałam można było przewieźć spokojnie autobusem:)) Niespecjalnie jest w tym wszystkim miejsce na modę. Ale nigdy nie myślałam o sobie negatywnie.

 • anetteheyho
  Posted at 19:19h, 25 września

  Tak samo jak ja, w podróży chcę mieć taki strój, który nie przeszkodzi spontanicznemu sprintowi za autobusem/pociągiem, owinięciu się cieplutko na ławce podczas czekania na spóźniony transport itp. Najbardziej podoba mi się styl luzacki, ale tylko kiedy łączony jest z zadbanymi włosami, skórą, delikatnym makijażem, dbałością o ciało.

 • anetteheyho
  Posted at 15:08h, 26 września

  Czytam ten tekst po raz drugi i naprawdę go uwielbiam. Tyle w nim prawdy i prostoty, a czuję jednak, że dla niektórych kobiet będzie jak odkrycie Ameryki. Mam nadzieję, że zmieni myślenie!

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 00:35h, 28 września

  Najtrudniej odkryć to, co najprostsze.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 00:37h, 28 września

  A to o myślenie właśnie chodzi. Kobieta powinna myśleć o sobie dobrze. Czuć się ze sobą dobrze. Tylko tyle i aż tyle.

 • Mygorgeouslife
  Posted at 19:11h, 28 września

  Zmieniłabym tylko pierwsze zdanie na „Problemem niektórych kobiet …”, bo są takie, które w siebie wierzą i to bardzo mocno!:) Wiem, bo się do nich zaliczam;) A tak poza tym to świetny tekst! Oby zmienił myślenie tych 'niektórych’;)

 • Gender Gosposia
  Posted at 19:13h, 28 września

  Fascynuje mnie docieranie do tego co oczywiste i najprostsze. Szukam odpowiedzi na pytanie czemu kobiety same się zaniedbują?

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:54h, 28 września

  1. Ustawienie priorytetów: kiedy mają określone zadania do wykonania uważają, że one są akurat ważniejsze. Dobrze się w to wpisuje zadanie pod tytułem „opieka nad dziećmi”, macierzyństwo.
  2. Poczucie winy.
  3. Nie ma co ukrywać: czasami po prostu zmęczenie. Połączone ze zrezygnowaniem.
  Tyle na tą chwilę.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:56h, 28 września

  Racja. Niepotrzebna generalizacja.

 • Gender Gosposia
  Posted at 23:07h, 28 września

  Postaram się zapamiętać. Informacja do wykorzystania .

 • Pozbądź się kompleksów - Mamy się - Małżeństwo, rodzina, wartości
  Posted at 09:44h, 07 października

  […] to: 1. Pokochaj siebie, Kobieto! – wywiad z Anną Filipiak ze Szkoły Wdzięku oraz 2. Zmień myślenie, Kobieto! – wywiad z Kingą Klejnowską, stylistka i trenerka wizerunku. Zapraszam na kolejne odsłony […]

 • Odwyk od perfekcjonizmu - Mamy się - Małżeństwo, rodzina, wartości
  Posted at 14:26h, 21 października

  […] siebie, Kobieto! – wywiad z Anną Filipiak ze Szkoły Wdzięku oraz 3. Zmień myślenie, Kobieto! – wywiad z Kingą Klejnowską, stylistką i trenerką wizerunku. Zapraszam na kolejne […]

 • Jak być kobietą urzekającą? | MamySie.pl
  Posted at 02:00h, 19 maja

  […] siebie”. Mówisz tak czasami do siebie? Mam wrażenie, że to problem wielu kobiet. Kinga Klejnowska w udzielonym mi wywiadzie powiedziała, że my jako kobiety same sobie przeszkadzam…, przez złe myślenie o sobie.  Hej! Jesteś fajna, jesteś urzekająca, jesteś piękna! Po […]

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 16:57h, 30 lipca

  This is a topic that’s close to my heart… Take care! Where are your contact details though?

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 18:42h, 30 lipca

  Quality articles is the important to invite the people to pay a visit the site, that’s what this web site is providing.

 • 琳达技术员
  Posted at 18:37h, 31 lipca

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i’m satisfied to show that I have a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much surely will make certain to don?t forget this site and give it a look on a continuing basis.

 • daachnik.ru
  Posted at 09:15h, 02 sierpnia

  Excellent site you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get opinions from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thank you!

 • daachnik.ru
  Posted at 09:57h, 02 sierpnia

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. All the best

 • daachnik.ru
  Posted at 12:42h, 02 sierpnia

  Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 22:31h, 02 sierpnia

  Please let me know if you’re looking for a article author for your site. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Many thanks!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 22:59h, 02 sierpnia

  Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 00:44h, 03 sierpnia

  It’s really a cool and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 • twitch.tv
  Posted at 05:44h, 04 sierpnia

  Fabulous, what a blog it is! This website gives useful information to us, keep it up.

 • twitch.tv
  Posted at 06:11h, 04 sierpnia

  wonderful issues altogether, you just gained a emblem new reader. What could you suggest in regards to your publish that you made a few days ago? Any sure?

 • twitch.tv
  Posted at 07:57h, 04 sierpnia

  Hi there I am so excited I found your website, I really found you by error, while I was browsing on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I dont have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome b.

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 20:34h, 04 sierpnia

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 21:04h, 04 sierpnia

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks!

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 22:54h, 04 sierpnia

  Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was really informative. Your website is very useful. Thank you for sharing!

 • перетяжка мебели в Новосибирске
  Posted at 23:01h, 04 sierpnia

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The whole glance of your web site is wonderful, let alonewell as the content!

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 23:59h, 04 sierpnia

  Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 • www xvideos zoo
  Posted at 01:15h, 07 sierpnia

  Quality articles is the secret to invite the people to pay a visit the website, that’s what this web site is providing.

 • daachkaru
  Posted at 07:45h, 07 sierpnia

  I always used to read post in news papers but now as I am a user of web so from now I am using net for articles, thanks to web.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 03:26h, 10 sierpnia

  Thank you for any other magnificent article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect approach of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 • myinfodacha.ru
  Posted at 12:55h, 10 sierpnia

  Hi there! This article couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 • продвижение в гугле
  Posted at 22:21h, 11 sierpnia

  If you want to take a great deal from this article then you have to apply such strategies to your won weblog.

 • sadounik.ru
  Posted at 03:09h, 12 sierpnia

  At this time I am going away to do my breakfast, once having my breakfast coming yet again to read further news.

 • sadounik.ru
  Posted at 08:15h, 13 sierpnia

  If you desire to improve your familiarity simply keep visiting this web site and be updated with the latest gossip posted here.

 • sadounik.ru
  Posted at 12:19h, 13 sierpnia

  Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • daachka.ru
  Posted at 05:35h, 16 sierpnia

  I’d like to find out more? I’d like to find out more details.

 • daachka.ru
  Posted at 06:15h, 16 sierpnia

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. However think of if you added some great graphics or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site could certainly be one of the very best in its niche. Amazing blog!

 • daa4a.ru
  Posted at 08:27h, 16 sierpnia

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • daachka.ru
  Posted at 09:04h, 16 sierpnia

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 • частный эротический массаж в Москве
  Posted at 20:00h, 16 sierpnia

  Хороший мужской эротический массаж Москва телефон

 • dog.xxxwww xxxx v
  Posted at 16:52h, 17 sierpnia

  I am sure this piece of writing has touched all the internet users, its really really nice piece of writing on building up new weblog.

 • мастер по ремонту окон пвх
  Posted at 06:36h, 21 sierpnia

  Hey excellent blog! Does running a blog similar to this take a massive amount work? I have virtually no expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Cheers!

 • ремонт стеклопакетов в смолевичах
  Posted at 07:07h, 21 sierpnia

  Awesome! Its truly remarkable article, I have got much clear idea regarding from this article.

 • ремонт пластиковых окон в минске недорого
  Posted at 09:04h, 21 sierpnia

  Thank you for another informative web site. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect way? I have a venture that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.

 • ремонт стеклопакетов в Жодино
  Posted at 19:18h, 21 sierpnia

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 21:55h, 21 sierpnia

  Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks a lot!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 15:00h, 22 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact used to be a leisure account it. Glance complex to far brought agreeable from you! By the way, how can we keep in touch?

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 15:47h, 22 sierpnia

  This is a great tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information Many thanks for sharing this one. A must read article!

 • www.filmy4xyz
  Posted at 17:14h, 24 sierpnia

  Hi there, yes this piece of writing is actually pleasant and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks.

 • animal saxy video
  Posted at 01:37h, 25 sierpnia

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Cheers!

 • animal xxx moves
  Posted at 09:28h, 25 sierpnia

  Excellent article. I definitely love this website. Keep writing!

 • daachka.ru
  Posted at 01:19h, 26 sierpnia

  It’s enormous that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made here.

 • daachka.ru
  Posted at 01:50h, 26 sierpnia

  you are really a good webmaster. The web site loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful process in this topic!

 • daachka.ru
  Posted at 03:42h, 26 sierpnia

  whoah this blog is great i love reading your articles. Stay up the good work! You understand, a lot of individuals are searching around for this info, you can help them greatly.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 00:14h, 29 sierpnia

  Hi there, I do believe your website might be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, wonderful blog!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 00:39h, 29 sierpnia

  I must thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉

 • bezogoroda.ru
  Posted at 02:18h, 29 sierpnia

  Hi there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!

 • химчистка мягкой мебели борисов
  Posted at 20:18h, 01 września

  Excellent website you have here but I was wanting to know if you knew of any message boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Kudos!

 • химчистка дивана на дому в смолевичах
  Posted at 21:33h, 01 września

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • чистка подушек в смолевичах
  Posted at 22:01h, 01 września

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 • химчистка дивана жодино
  Posted at 23:47h, 01 września

  I’ve read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you set to create such a wonderful informative site.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 00:28h, 07 września

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the site is extremely good.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 00:30h, 07 września

  Since the admin of this site is working, no doubt very soon it will be well-known, due to its quality contents.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 00:51h, 07 września

  I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 02:32h, 07 września

  Hey! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 18:55h, 09 września

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say you have done a fantastic job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Safari. Outstanding Blog!

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 10:39h, 11 września

  My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on many of the subjects you write about here. Again, awesome web site!

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 19:11h, 11 września

  You can definitely see your expertise in the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 12:26h, 12 września

  Right now it sounds like Drupal is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 19:26h, 12 września

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thanks

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 02:37h, 13 września

  This text is priceless. Where can I find out more?

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 05:23h, 13 września

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read content from other writers and practice a little something from their websites.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 09:10h, 13 września

  Wow, this post is nice, my sister is analyzing these things, thus I am going to tell her.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 16:13h, 13 września

  I do agree with all the concepts you have presented in your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for novices. May you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 05:41h, 14 września

  Thanks for sharing such a pleasant opinion, piece of writing is nice, thats why i have read it fully

 • ogorodkino.ru
  Posted at 06:09h, 14 września

  Undeniably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to understand of. I say to you, I definitely get irked at the same time as folks consider concerns that they plainly do not recognize about. You controlled to hit the nail upon the top as welland also defined out the whole thing with no need side effect , other folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 • ogorodkino.ru
  Posted at 07:52h, 14 września

  whoah this blog is great i love reading your articles. Stay up the good work! You recognize, many individuals are hunting around for this info, you can help them greatly.

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 13:11h, 14 września

  Very soon this website will be famous among all blogging and site-building viewers, due to it’s nice articles or reviews

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 17:00h, 14 września

  This design is wicked! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 01:44h, 15 września

  Good way of describing, and pleasant piece of writing to get data about my presentation topic, which i am going to deliver in institution of higher education.

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 03:38h, 15 września

  Excellent post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thanks!

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 14:33h, 15 września

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 • linkindexer page
  Posted at 22:00h, 16 września

  This article will help the internet users for creating new weblog or even a blog from start to end.

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 00:19h, 20 września

  Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 10:33h, 20 września

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the ultimate part 🙂 I deal with such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 14:14h, 20 września

  Hi there to every one, as I am actually keen of reading this blog’s post to be updated regularly. It consists of good data.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 18:58h, 20 września

  Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb site!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 19:18h, 20 września

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thank you

 • infoda4nik.ru
  Posted at 19:44h, 20 września

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Thanks a lot!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 21:22h, 20 września

  Howdy would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 06:30h, 21 września

  I always spent my half an hour to read this blog’s articles everyday along with a cup of coffee.

 • Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно
  Posted at 16:54h, 21 września

  I was able to find good information from your articles.

 • Заказать Алкоголь с доставкой Екатеринбург
  Posted at 17:21h, 21 września

  This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • Доставка алкоголя Екатеринбург телефон
  Posted at 17:26h, 21 września

  I will right away grab your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me understand so that I may just subscribe. Thanks.

 • Доставка алкоголя ночью Екатеринбург
  Posted at 19:04h, 21 września

  Hi there, I wish for to subscribe for this blog to take most up-to-date updates, so where can i do it please assist.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 23:35h, 24 września

  My relatives always say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting familiarity everyday by reading such nice articles.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 08:49h, 25 września

  Your means of explaining everything in this post is in fact good, all can effortlessly understand it, Thanks a lot.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 11:15h, 25 września

  hi!,I love your writing so so much! percentage we keep in touch more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. May be that is you! Taking a look forward to see you.

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 18:47h, 25 września

  Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 02:37h, 26 września

  Hello would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 08:19h, 26 września

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 12:16h, 26 września

  If you want to increase your experience simply keep visiting this website and be updated with the newest information posted here.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 14:46h, 26 września

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later. Cheers

 • снять квартиру на сутки
  Posted at 21:56h, 27 września

  I know this web site provides quality based posts and additional data, is there any other site which gives such stuff in quality?

 • квартира на сутки Минск
  Posted at 22:30h, 27 września

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 • חשפניות
  Posted at 23:53h, 27 września

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 • חשפניות
  Posted at 00:20h, 28 września

  Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was really informative. Your website is very helpful. Thanks for sharing!

 • аренда квартиры на сутки
  Posted at 00:41h, 28 września

  Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any points for beginner blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 • חשפניות
  Posted at 02:05h, 28 września

  Wonderful website you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get opinions from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thank you!

Skomentuj