3 filmy o ojcostwie - MamySie.pl
1442
post-template-default,single,single-post,postid-1442,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive
W kryzysie ojcostwa wzorów trzeba szukać wszędzie, także w filmach.

3 filmy o ojcostwie

Akcent z jakim wypowiadamy słowo „tata”, barwa głosu, to, co emocjonalnie wpisujemy w te dwie sylaby wiele mówi o naszej przeszłości. O naszym dzieciństwie. O relacjach w domu. Często słyszę wypowiedzi bez szacunku, inne podszyte lękiem, jeszcze inne przechodzące w obojętność. Słyszymy głośniej te określenia, bo to, co złe ma lepszą reklamę. Dobro przyjmujemy jako oczywistość. Rzadziej je „udostępniamy”. Rzadziej je głośno chwalimy. Wokół nas jest wielu wspaniałych ojców. Nawet tak: Ojców. Przez wielkie „O”. Dostrzegajmy ich i im dziękujmy.

W osłonie #2 cyklu „Filmu z tłem” zapraszam do zetknięcia się z wielkim ojcostwem. Trzech ojców, trzech synów, trzy historie. Miłość bez granic.


1. Most


most - mamysie.pl

Nie potrafię w słowach opisać klimatu filmu – radości z jaką dziecko patrzy na ojca, miłości i troski z jaką ojciec patrzy na syna. Wszystko dzieje się bez pośpiechu. Jako widz poczujesz się dobrze w tym filmie, tak jakby emocje bohaterów ogrzewały Ciebie. Do czasu. Potem już jako „członek rodziny” przeżywasz wszystko ze zdwojoną siłą.


Syn: – Patrz. Gwiazda polarna. (…) Za każdym razem, kiedy ja widzisz, ktoś o Tobie myśli. 

Ojciec: – A kto teraz myśli o Tobie?

Syn: – Ty.


Piękny film. I trudny. Nie ze względu na sposób przekazu, ale emocje, jakie daje widzowi. Ten film trzeba zobaczyć. I przygotować chusteczki. Oglądając go po raz pierwszy, usłyszałam, że warto sobie uświadomić, że Bóg Ojciec stanął przed takim samym wyborem, jak operator mostu. Film jest krótki, możesz obejrzeć go poniżej:


2. W pogoni za szczęściem


w pogoni za szczęsciem - mamysie.pl

Pierwsza ważna informacja: film oparty jest na faktach. Ojciec i syn zostają bez domu i bez pieniędzy. Są jednak za wszelką cenę razem. Muszą przejść szereg upokorzeń, aby mieć swój dom. Myślę, że głównie mężczyźni mogą odczuć ten film w pełni – bo co znaczy stracić dom, kiedy jest się za niego odpowiedzialnym, co znaczy nie móc dać dziecku tego, czego potrzebuje, spać z nim w toalecie w metrze, w noclegowni – co to znaczy dla mężczyzny, zrozumieją właśnie oni.


Ojciec i syn rzucają piłką do kosza. Najpierw syn, któremu się nie udaje trafić, potem ojciec:

– Pewnie będziesz tak dobry jak ja. Czyli poniżej średniej. Przykro mi, ale to tak jest. Będziesz miał różne inne zdolności. Ale na to – spogląda na piłkę – trochę szkoda czasu.

– Jasne. – chłopiec odrzuca piłkę zrezygnowany.

– Hej! Nie daj sobie nigdy wmówić, że czegoś nie dasz rady. Nawet mnie. Jasne?


To jest także dobry film dla osób, które potrzebują motywacji, chcą otworzyć swój biznes, a brakuje im wytrwałości. Wzrost wiary w siebie gwarantowany. „Jeśli masz marzenie, musisz je chronić. Ludzie nie potrafią sami czegoś zrobić, więc mówią, że ty też nie możesz. Jeśli czegoś chcesz, to zdobądź to. Kropka.”


3. Życie jest piękne


zjp - mamysie.pl

Ojciec chcąc chronić syna, pokazuje mu rzeczywistość ze swoim komentarzem tak, by ten wierzył, że jest to zabawa. Jako Żydzi trafili do obozu koncentracyjnego. Ciepła i pełna humoru historia. To film o tym, że dziecko można uchronić przed złem, zachować jego niewinność. Mimo wszystko.


Film z tłem – cykl polecania filmów z różnej półki, kategorii i rodzaju. Filmów, które łączy tło, czasem na pierwszy rzut oka niewidoczne. W przyszłym tygodniu tematem przewodnim będzie macierzyństwo. Zapraszam w piątek, tak, abyście na weekend mieli trzy kolejne filmy do obejrzenia.

Zdjęcie główne: anthony kelly, flickr.com

Tags:
Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow