Pokochaj siebie, Kobieto! - MamySie.pl
1527
post-template-default,single,single-post,postid-1527,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Pokochaj siebie, Kobieto!

Kobiety uciekają w zasady, formuły, sztywne ramy. Zniewolone schematami lub wyobrażeniami o ideale zapominają, co jest najważniejsze. Duszą się w zasadach etykiety, w za ciasnych sukienkach, torturując stopy szpilkami wielkimi jak wieże. A przecież uszczęśliwiają proste rzeczy i gesty. Proste – może dlatego spychane i niedoceniane. Reszta jest dodatkiem do kobiecości.


W cyklu „Kobiecość” zapraszam na przystanek drugi: Świadomość. Wiara. Piękno.

„Wiara we własne piękno wyzwala siłę w kobiecie”

specjalnie dla Czytelniczek „Mamy się” Anna Filipiak, właścicielka Szkoły Wdzięku Perfection(is)Mine, podpowiada jak być damą, będąc mamą z małym dzieckiem, pokazuje, że bycie damą wcale nie jest dobre dla każdej kobiety oraz zdradza gdzie tak naprawdę zaczyna się sukces.


Marlena: Bycie damą nie jest dane kobiecie z góry. Nie rodzimy się damami. To kwestia naszego wyboru świadomego lub nie. Czy jednak kobieta powinna być damą? Bo wiesz…, damy kojarzą się z chłodem, dystansem, czasami wręcz sztucznością.

Anna: Najważniejsze, aby kobieta była kobietą kochającą siebie. Zachowania damy mogą być sztuczne w pewnych sytuacjach. Trzeba być kobiecą, wdzięczną i kochać siebie. To podstawa. 

M: „Najważniejsze jednak, żeby zawsze czuć się damą, cokolwiek by człowieka spotkało. Bo człowiek jest tym, kim się czuje.” A co jeśli kobieta nie czuje się damą? Ma jakieś wyobrażenie o byciu damą i uważa, że do niej to określenie nie pasuje i pasować nie będzie – co wówczas?

A: Jeśli czuje się bardzo dobrze ze sobą i nie chce niczego zmieniać, a damą – taką, jakiej wyobrażenie krąży w naszej świadomości – nie jest – to tak trzymać! To jak kobieta czuje się ze sobą samą jest ważniejsze od bycia damą. Oczywiście , nie mówimy tutaj o skrajnych przypadkach. Warto postarać się o wprowadzenie kilku elementów, aby wiedzieć jak wypada się zachować w określonych sytuacjach. 

M: Czy każda kobieta może być damą?

A: Każda kobieta może być jeszcze lepszą wersją samej siebie, jeśli oczywiście tylko tego sama chce – nic na siłę!

M: Co jest głównym czynnikiem bycia damą? Myślenie o sobie samej czy stosunek do innych?

A: Każda zmiana zaczyna się w głowie. Każdy sukces zaczyna się w głowie. Wszystko musi mieć początek w naszym wnętrzu. Reszta podąży za przykładem. Czy wiara w to, że jest się piękną (bo każda kobieta jest piękna) wyzwala wiarę w kobiecie, w to, że może być damą? Tutaj mogę powiedzieć tylko jedno wielkie, entuzjastyczne: tak!

M: Jak być damą, będąc mamą siedzącą w domu z małymi dziećmi i z górą prasowania? Jak być damą, kiedy pracuje się fizycznie, np. w ogrodzie, na polu? Jak być damą w pracy i poza nią? Kobiety mają różne funkcje. Zawsze można być damą?

A: Zawsze można. Bowiem bycie damą to gesty, mimika, to co i jak mówimy. Ważny jest uśmiech. Pewne jest, że nie zawsze człowiek ma ochotę się uśmiechać kiedy jest zmęczony, jednak ma on ogromną siłę! Zatem nie ma żadnego znaczenia gdzie się jest, co się robi. Kobieta będąca cały dzień z dziećmi nie będzie zakładać koszuli czy sukienki. Jednak jeśli zakładamy wygodny dres, zadbajmy, by nie był on brudny czy porwany. Związując włosy, zadbajmy, aby były schludne, uczesane. Małe rzeczy mają wielkie znaczenie.

Perfection(is)Mine

M: Czyli mamy od siebie nie wymagać zbyt wiele i być damami na miarę swoich możliwości. Powiedz mi Aniu, jaki jest największy, najczęstszy błąd kobiet? Jaka jest też najważniejsza zasada savoir-vivre, którą każda kobieta powinna znać?

Największy błąd kobiet    pojawia się na samym starcie, kiedy mówią: „nie da się”.

A: Największy błąd kobiet pojawia się na samym starcie, kiedy mówią: „nie da się” – a uwierzcie! Da się. O dziwo, według mnie najważniejsza jest znajomość zasad dotyczących uczestnictwa w przyjęciach, bycia w restauracji, a także sposobu wyprawiania przyjęć. Już znajomość nawet takich ogólnych, podstawowych zasad savoir-vivre daje kobiecie dużo pewności siebie. Wiedzą na co, z kim i kiedy można sobie pozwolić, na co nie. Daje to wspaniałą wolność i spokój ducha. 

M: Na koniec: jesteś właścicielką Szkoły Wdzięku – brzmi zachęcająco. Jak ona powstała, skąd wziął się pomysł, jaki cel Ci przyświecał?

A: Szkoła powstała w odpowiedzi na otaczający nas świat: sztuczne autorytety, zachwiane kanony piękna i szczerzący się jak choroba brak pewności siebie wśród kobiet. Bardzo chciałabym to zmienić. Nie każdy wynosi wszelkie wartości z domu, nie każdy ma właściwy wzór albo zwyczajnie nie przykłada do tego wagi do pewnego momentu. Dodatkowo – co zawsze powtarzam – niektóre umiejętności, jak np. chodzenie na obcasie, nie są wpisane w bycie kobietą od urodzenia. W Szkole Wdzięku chcemy pomóc kobietom nauczyć się tych rzeczy, udoskonalić je. Naszym celem jest udowodnienie kobietom, że są wspaniałe i wyjątkowe. Bo tak jest: jesteś wspaniała i wyjątkowa!

M: I pamiętaj o tym. Zawsze. Wszystko jest ważne: zasady etykiety, szpilki, sukienka, ale to Ty w tym wszystkim jesteś najważniejsza. 


logo

specjalnie dla Czytelniczek ma dwa prezenty na hasło „Mamy się”:

 1. Darmowa godzinna lekcja chodzenia na obcasie – dotyczy terminu: 4 października, godz. 10.00, Warszawa (szczegóły można uzyskać pisząc na: kontakt@perfectionismine.pl lub poprzez wiadomość przez Facebook Szkoły – link).
 2. 10% zniżki do końca października na szkolenia Szkoły Wdzięku. Pełna oferta szkoleń dostępna jest na Facebooku szkoły.

Tekst jest drugim wpisem w kategorii „Kobiecość”. Publikuję tu rozmowy z kobietami, które inspirują do zmiany. Moim gościem była Anna Filipiak. Serdecznie Ci, Aniu, dziękuję!

Anna FilipiakAnna Filipiak – właścicielka Szkoły Wdzięku Perfection(is)Mine, szkoleniowiec. Znawczyni kreowania wizerunku, PR, savoir-vivre i protokołu dyplomatycznego. Miała możliwość przełożenia swojej wiedzy na praktykę podczas oficjalnych wizyt w pałacu prezydenckim czy współprowadzeniu poselskiej kampanii wyborczej. Jest pasjonatką szkolnictwa, przekazywania wiedzy oraz dzielenia się nią. Jak sama zaznacza, chce, aby kobiety kochały siebie i były pewne siebie. Pewne swojego piękna.

Znajdziecie ją na Facebooku. 

Zdjęcie główne: flickr.com, autor: Jaguar Mena

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
122 komentarze
 • Magda (lifebymada.pl)
  Posted at 11:37h, 30 września

  Bardzo ciekawy wywiad.:) Najważniejsze to być sobą, ale silnym sobą nie słabym, nauczyć się kochać siebie i starać się każdego dnia być najlepszą wersją siebie, a reszta już się sama ułoży. 🙂 Pozdrawiam

 • Martyna Szulist
  Posted at 18:39h, 30 września

  Inspirujący wywiad i… bardzo ładny blog 🙂 Przepraszam, musiałam to napisać 😉

 • Joanna S
  Posted at 19:16h, 30 września

  Dziękuję Ci za ten wpis, świetny wywiad. 🙂 Podoba mi się Twój blog 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 21:46h, 30 września

  Zależy mi, aby był nie tylko ładny, ale i wartościowy.
  Dziękuję!

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 21:47h, 30 września

  Podziękowania szczególnie należą się Ani Filipiak 🙂
  Dziękuję i polecam się uwadze częściej.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 21:48h, 30 września

  Stworzyłaś receptę! 🙂

 • Ewa Olborska
  Posted at 22:10h, 30 września

  Bardzo ciekawy i przyjemny wywiad. 🙂 Uwielbiam tematy związane z etykietą. Mam nadzieję, że kiedyś, w naszym przyszłym, pięknym wielkim domu będziemy wyprawiać wspaniałe przyjęcia godne dam i dżentelmenów, zgodne ze wszystkimi zasadami savoir – vivre 🙂

 • My Sweet Little Precious
  Posted at 17:43h, 02 października

  Godzinna lekcja chodzenia na obcasach <3 Chociaż chodzę, chyba od zawsze, to chętnie bym się wybrała, szkoda, że do Warszawy tak daleko 😉 Muszę Ci powiedzieć, że jestem oczarowana designem Twojego bloga!

 • Justyna Witkowska
  Posted at 08:20h, 04 października

  szkoda, że praktyka taka trudna. ale, do wytrwałych świat też należy!

 • Dominika R.
  Posted at 08:31h, 04 października

  Bardzo fajnie mi się czytało ten wywiad. Nieźle daje do myślenia!

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 02:07h, 06 października

  Dziękuję. Cały czas myślę jeszcze nad zmianami, ale „brak czasu” mnie pokonuje.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 02:08h, 06 października

  Cieszę się, że taki jest „wpływowy”. 🙂

 • gabistworkowo.blogspot.com
  Posted at 09:34h, 06 października

  Czytałam ten tekst siedząc z chorą córką w domu. Czytałam go w dresach, niepomalowana, nieuczesana. Poszłam zmienić bluzkę na ładniejszą, kolorową, w której od razu lepiej się poczułam 🙂 I co z tego, że niedługo może się zabrudzić 😉 Ważne, że lepiej się poczułam!
  A co do obcasów to mam wrażenie, że nawet kilka godzin by mi nie pomogło – nie umiem w nich chodzić i już ;P

 • Yllla
  Posted at 10:30h, 06 października

  Fakt, damą trzeba być z wyboru 🙂 ja jeszcze na razie wolę zostać mamą w wygodnym dresie 🙂 ale to jeszcze góra 3 lata 😉

 • Klaudia Kowalczyk
  Posted at 01:36h, 07 października

  No to czuję się po przeczytaniu tego wpisu zobligowana do bycia damą, stania się damą, no może taką małą, damulką? W końcu od czegoś trzeba zacząć prawda?

 • Pozbądź się kompleksów - Mamy się - Małżeństwo, rodzina, wartości
  Posted at 01:50h, 07 października

  […] kompleksów” jest trzecim w ramach cyklu „Kobiecość”. Wcześniejsze to: 1. Pokochaj siebie, Kobieto! – wywiad z Anną Filipiak ze Szkoły Wdzięku oraz 2. Zmień myślenie, Kobieto! – […]

 • Aleksandra Jedlińska
  Posted at 10:16h, 07 października

  Bardzo inspirujący wpis, dodaję do zakładki z ulubionymi 🙂

 • Meduza
  Posted at 15:08h, 07 października

  UPS, przeczytałam siedząc w dresie 😉 A tak na poważnie czasem ciężko być damą, gdy trzeba się (o ironio!) wybrudzić sprzątając w domu, pracując w ogrodzie, czy chociażby pracując z 10tką mężczyzn, którzy mało się przejmują obecnością kobiety w biurze 🙂 Ale, gdy tylko nadarza się okazja to im przypominam, że wiem jak wyglądają rajstopy, sukienki i obcasy 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 06:50h, 08 października

  Ciesze się 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 06:51h, 08 października

  Dres nie przeszkadza w byciu damą. Dla mnie bycie nią to przede wszystkim słowa, zachowanie, stosunek do innych. Strój jest na drugim miejscu.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 06:53h, 08 października

  Jeśli wynika to z Twojego pragnienia – pewnie :), ale nic na siłę, do czego zachęca Anna. Grunt to być sobą.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 06:53h, 08 października

  Możesz być damą-mamą w dresie 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 06:54h, 08 października

  O to właśnie chodzi! O to by czuć się lepiej 🙂

 • Anna Filipiak
  Posted at 13:15h, 20 października

  Cudownie <3

 • Anna Filipiak
  Posted at 13:18h, 20 października

  Ogromnie się cieszę! Cudownie 🙂
  A co do tych obcasów… 😉 Jeżeli jest Pani z Warszawy lub będzie ją Pani w przyszłości odwiedzać, chętnie udowodnimy, że to nie prawda 🙂 🙂 🙂

 • Anna Filipiak
  Posted at 13:23h, 20 października

  Dokładnie tak 🙂 Poza tym droga Meduzo 😉 jeśli się sprząta, to wiadomym jest, że się człowiek może pobrudzić. Wtedy możemy albo się przebrać, albo np zróbmy sobie wcześniej zgrabnego domowego koczka, wytuszujmy np. rzęsy (czyli nic wielkiego, co zajmuje 2min.), a wtedy jakieś małe zabrudzenie zostanie być może nawet niezauważone lub zaliczone do tych uroczych, albo może nawet sexy…? 😉

 • Odwyk od perfekcjonizmu - Mamy się - Małżeństwo, rodzina, wartości
  Posted at 14:21h, 21 października

  […] Wcześniejsze to: 1. Pozbądź się kompleksów – wywiad z Julitą Pająk, fotografem, 2. Pokochaj siebie, Kobieto! – wywiad z Anną Filipiak ze Szkoły Wdzięku oraz 3. Zmień myślenie, Kobieto! – […]

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 17:03h, 30 lipca

  This text is priceless. Where can I find out more?

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 20:49h, 30 lipca

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thanks a lot

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 17:14h, 31 lipca

  I do agree with all the concepts you have introduced on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for newbies. May just you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 • daachnik.ru
  Posted at 10:52h, 02 sierpnia

  Appreciating the hard work you put into your site and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • daachnik.ru
  Posted at 22:26h, 02 sierpnia

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this site with my Facebook group. Chat soon!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 23:34h, 02 sierpnia

  I think the admin of this website is truly working hard in favor of his site, because here every data is quality based information.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 03:26h, 03 sierpnia

  I am in fact thankful to the owner of this web site who has shared this impressive article at here.

 • daachnik.ru
  Posted at 09:01h, 03 sierpnia

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

 • delaremontnika.ru
  Posted at 18:35h, 03 sierpnia

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 • twitch.tv
  Posted at 06:46h, 04 sierpnia

  I am sure this piece of writing has touched all the internet users, its really really pleasant post on building up new weblog.

 • twitch.tv
  Posted at 10:41h, 04 sierpnia

  First off I want to say terrific blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing. I have had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Appreciate it!

 • перетяжка мягкой мебели
  Posted at 21:43h, 04 sierpnia

  Quality articles is the important to be a focus for the viewers to visit the website, that’s what this site is providing.

 • обивка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 01:58h, 05 sierpnia

  Excellent website you have here but I was curious about if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get advice from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thank you!

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 16:06h, 05 sierpnia

  Hurrah! After all I got a website from where I know how to in fact take helpful data regarding my study and knowledge.

 • daachkaru
  Posted at 07:34h, 07 sierpnia

  This post provides clear idea designed for the new viewers of blogging, that in fact how to do blogging and site-building.

 • animal xx vidio
  Posted at 08:37h, 07 sierpnia

  You’ve made some decent points there. I looked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 03:15h, 10 sierpnia

  Everything is very open with a precise description of the issues. It was truly informative. Your website is very helpful. Thank you for sharing!

 • myinfodacha.ru
  Posted at 14:03h, 10 sierpnia

  If you wish for to improve your knowledge simply keep visiting this site and be updated with the newest gossip posted here.

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 22:09h, 11 sierpnia

  Wonderful web site. Lots of useful information here. I’m sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And obviously, thank you for your effort!

 • sadounik.ru
  Posted at 11:36h, 12 sierpnia

  I got this website from my pal who informed me concerning this website and now this time I am visiting this website and reading very informative articles here.

 • sadounik.ru
  Posted at 00:54h, 13 sierpnia

  Can I just say what a relief to discover a person that truly knows what they’re talking about on the net. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people should read this and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular because you definitely have the gift.

 • sadounik.ru
  Posted at 12:04h, 13 sierpnia

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 • daachka.ru
  Posted at 05:18h, 16 sierpnia

  You should take part in a contest for one of the greatest sites on the internet. I most certainly will recommend this site!

 • daachka.ru
  Posted at 07:10h, 16 sierpnia

  Thanks designed for sharing such a nice thought, post is nice, thats why i have read it fully

 • daa4a.ru
  Posted at 08:18h, 16 sierpnia

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any techniques to help protect against content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 • daachka.ru
  Posted at 12:16h, 16 sierpnia

  If you are going for most excellent contents like me, simply visit this site every day because it provides quality contents, thanks

 • частный эромассаж в Москве
  Posted at 19:49h, 16 sierpnia

  Первоклассный частный эротический массаж Москва телефон

 • www com dog xxx
  Posted at 15:28h, 17 sierpnia

  After looking at a few of the blog posts on your site, I honestly like your way of blogging. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know what you think.

 • ремонт стеклопакетов в смолевичах
  Posted at 07:46h, 21 sierpnia

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this site is truly pleasant.

 • мастер по ремонту окон пвх
  Posted at 12:02h, 21 sierpnia

  Truly no matter if someone doesn’t understand then its up to other viewers that they will help, so here it occurs.

 • ремонт стеклопакетов в Борисове
  Posted at 18:16h, 21 sierpnia

  Appreciating the commitment you put into your website and in depth information you present. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • ремонт пвх окон
  Posted at 19:06h, 21 sierpnia

  I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a visit this weblog on regular basis to take updated from latest information.

 • ремонт стеклопакетов в Борисове
  Posted at 01:01h, 22 sierpnia

  Hi there! I realize this is kind of off-topic but I had to ask. Does building a well-established blog like yours take a massive amount work? I’m completely new to writing a blog but I do write in my diary everyday. I’d like to start a blog so I can share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 14:50h, 22 sierpnia

  Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, may check this? IE still is the marketplace leader and a big portion of other people will miss your fantastic writing due to this problem.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 15:36h, 22 sierpnia

  Hello there, simply turned into aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate when you continue this in future. Lots of other folks shall be benefited from your writing. Cheers!

 • animal gril xxx
  Posted at 17:35h, 24 sierpnia

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • secured porn
  Posted at 19:55h, 24 sierpnia

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 • xxxx com video
  Posted at 08:29h, 25 sierpnia

  I don’t even know the way I stopped up here, however I assumed this post was good. I don’t recognise who you are however definitely you are going to a famous blogger for those who are not already. Cheers!

 • daachka.ru
  Posted at 02:28h, 26 sierpnia

  Hi there, I found your website via Google even as searching for a comparable matter, your web site got here up, it seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • daachka.ru
  Posted at 06:30h, 26 sierpnia

  I used to be recommended this blog by way of my cousin. I am not positive whether this submit is written via him as no one else understand such specified approximately my problem. You are wonderful! Thank you!

 • daachka.ru
  Posted at 12:37h, 26 sierpnia

  Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 01:11h, 29 sierpnia

  Appreciating the time and energy you put into your website and in depth information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 04:50h, 29 sierpnia

  Hello there, You have performed an excellent job. I will definitely digg it and in my opinion recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 10:12h, 29 sierpnia

  Hello, I log on to your blogs regularly. Your writing style is awesome, keep up the good work!

 • химчистка мебели смолевичи
  Posted at 21:11h, 01 września

  After checking out a few of the blog articles on your web page, I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know what you think.

 • химчистка мебели смолевичи
  Posted at 22:35h, 01 września

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • химчистка мягкой мебели смолевичи
  Posted at 02:31h, 02 września

  You made some decent points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 • химчистка мебели в смолевичах
  Posted at 08:17h, 02 września

  Hello would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 00:18h, 07 września

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact used to be a leisure account it. Glance complex to far brought agreeable from you! By the way, how can we keep in touch?

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 01:20h, 07 września

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole group might be grateful to you.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 09:57h, 07 września

  Greetings! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 11:09h, 07 września

  Appreciation to my father who informed me about this blog, this webpage is in fact remarkable.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 23:42h, 10 września

  Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 10:27h, 11 września

  I’ve read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you put to create any such wonderful informative web site.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 07:23h, 12 września

  These are in fact great ideas in concerning blogging. You have touched some pleasant factors here. Any way keep up wrinting.

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 00:41h, 13 września

  Saved as a favorite, I really like your blog!

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 08:07h, 13 września

  You really make it seem so easy together with your presentation however I find this topic to be really something which I think I would never understand. It kind of feels too complicated and very large for me. I am taking a look forward for your next post, I will try to get the grasp of it!

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 13:50h, 13 września

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity regarding unexpected feelings.

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 04:47h, 14 września

  Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Kudos!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 06:42h, 14 września

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%

 • ogorodkino.ru
  Posted at 10:32h, 14 września

  Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 13:01h, 14 września

  Hi there, this weekend is pleasant designed for me, as this occasion i am reading this enormous informative article here at my house.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 15:48h, 14 września

  This post will help the internet people for building up new website or even a blog from start to end.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 16:18h, 14 września

  Fantastic goods from you, man. I’ve be aware your stuff prior to and you’re simply too wonderful. I really like what you’ve received here, really like what you’re stating and the best way through which you are saying it. You make it entertaining and you still take care of to stay it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific website.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 22:35h, 14 września

  This post will help the internet people for creating new webpage or even a blog from start to end.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 01:40h, 15 września

  Hey there! I’ve been following your weblog for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from New Caney Tx! Just wanted to tell you keep up the fantastic job!

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 02:56h, 15 września

  I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 06:59h, 15 września

  Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Thanks

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 06:19h, 16 września

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • linkindexer page
  Posted at 03:24h, 17 września

  I needed to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I’ve got you book-marked to check out new stuff you post

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 07:18h, 20 września

  Awesome things here. I’m very glad to peer your article. Thank you so much and I’m looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 13:57h, 20 września

  I believe what you postedwrotethink what you postedwrotebelieve what you postedtypedbelieve what you postedwroteWhat you postedtyped was very logicala lot of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get a person’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You could peek at Yahoo’s home page and watch how they createwrite news headlines to get viewers to click. You might add a related video or a related picture or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 20:16h, 20 września

  Thank you for another informative blog. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect approach? I have a undertaking that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 23:55h, 20 września

  Hello, I log on to your new stuff like every week. Your writing style is awesome, keep doing what you’re doing!

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 02:54h, 21 września

  Everything is very open with a very clear explanation of the issues. It was truly informative. Your website is extremely helpful. Thanks for sharing!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 06:01h, 21 września

  Hello! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 • Заказ алкоголя Екатеринбург доставка
  Posted at 17:13h, 21 września

  This is very fascinating, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and sit up for in quest of more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks

 • Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург
  Posted at 17:55h, 21 września

  Hi there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!

 • Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно
  Posted at 21:23h, 23 września

  Now I am going to do my breakfast, when having my breakfast coming again to read further news.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка
  Posted at 00:00h, 24 września

  Fine way of explaining, and pleasant post to get information regarding my presentation topic, which i am going to deliver in institution of higher education.

 • гостиничные чеки
  Posted at 04:56h, 25 września

  This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • гостиничные чеки
  Posted at 08:43h, 25 września

  I like what you guys are up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to my personal blogroll.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 15:38h, 25 września

  Awesome! Its really remarkable piece of writing, I have got much clear idea about from this article.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 18:42h, 25 września

  Wow, incredible blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The whole glance of your web site is wonderful, let alonewell as the content!

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 00:13h, 26 września

  Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to see more posts like this .

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 02:33h, 26 września

  I like the valuable information you supply for your articles. I will bookmark your weblog and test again here frequently. I am quite certain I will be told lots of new stuff right here! Good luck for the following!

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 06:34h, 26 września

  If you are going for best contents like me, only pay a visit this web site everyday since it offers quality contents, thanks

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 08:15h, 26 września

  Undeniably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to take note of. I say to you, I definitely get irked whilst other folks consider concerns that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 12:13h, 27 września

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 • квартиры на сутки
  Posted at 21:42h, 27 września

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own blog now 😉

 • квартира на сутки Минск
  Posted at 23:15h, 27 września

  Heya are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • חשפניות
  Posted at 00:54h, 28 września

  Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and great style and design.

 • аренда квартиры на сутки
  Posted at 03:50h, 28 września

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the ultimate part 🙂 I maintain such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 • חשפניות
  Posted at 04:45h, 28 września

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the largest changes. Thanks a lot for sharing!

 • חשפניות
  Posted at 11:19h, 28 września

  It’s really a cool and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

Skomentuj