Pozbądź się kompleksów - MamySie.pl
1568
post-template-default,single,single-post,postid-1568,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive
Hasło "pozbądź się kompleksów" nam powszednieje, ale powinno byc przyczyną wyrywania chwastów - kompleksów, które blokują nas w związku, w małżeństwie.

Pozbądź się kompleksów

Zamykamy się w pancerzu swoich złych myśli o sobie. Pozwalamy sterować sobą kompleksom, które wyniszczają powoli. Pokonują pewność siebie, zapał, motywację. Prawda o nas samych często jest zupełnie inna niż myślimy. Lepsza.


W cyklu „Kobiecość” zapraszam na przystanek trzeci: Pewność siebie.

„Nie dajmy się wciągnąć w sztuczny kanon piękna”

specjalnie dla Czytelniczek „Mamy się” Julita Pająk, fotograf i inicjatorka akcji „Pokochaj siebie”, opowiada o kobiecych kompleksach widzianych zza aparatu, pokazuje, że kanon piękna widziany na okładkach pism jest sztuczny i wskazuje, że podążamy za tym, co nieosiągalne.


Marlena: Jako fotograf spotykasz wiele kobiet. Patrzysz na nie przez obiektyw i co widzisz? Możesz zobaczyć więcej, patrzysz bowiem z dystansem.

Julita Pająk: Na moje sesje przychodzą bardzo różne kobiety, w różnym wieku, rozmiarze garderoby, z różnym wykształceniem. Każda jest zupełnie inna, ciężko powiedzieć, co widzę najczęściej. Każda z nich chce pięknie wyglądać na zdjęciach, to jest chyba jedyna wspólna cecha. Nie każda z moich klientek czuje się pewnie przed obiektywem. Najczęściej fotografuję zwykłe kobiety, a nie modelki i u nich prawie zawsze na początku sesji jest wielka niepewność i spięcie. Widzę wtedy ich kompleksy, to czego w sobie nie lubią, czego się wstydzą, co chcą ukryć.  Moim zadaniem jest przekonanie tych kobiet, że są wspaniałe i mogą na siebie spojrzeć z zachwytem.

Fotografia kobiet Julita Pająk (8)

M: Pisałaś na swojej stronie, że kobiety przychodząc do Ciebie na sesje fotograficzną witają Cię słowami „jestem niefotogeniczna”. Ile jest w tym prawdy? Często kobiety uciekające przed aparatem, ponieważ – jak same twierdzą – źle wyglądają, są niefotogeniczne czy też nie lubią zdjęć. Potem jednak zachwycają się lepszymi ujęciami samych siebie.

J: To nie są kobiety, które nie lubią zdjęć, one nie lubią siebie na zdjęciach. I czasami rzeczywiście mają te zdjęcia kiepskiej jakości, a na takich po prostu nie wygląda się dobrze. Jeśli dodamy do tego kompleksy wydaje nam się, że jesteśmy niefotogeniczne. Kobiety mają bardzo wielki problem z akceptacją siebie. Zdarzyło mi się dwa razy, że klientka była zachwycona zdjęciami, jednak nie podobała się sobie. Jest to spowodowane tym, że nie lubi siebie tak bardzo, że nawet na najpiękniejszych fotografiach widzi tylko swoje słabe strony.

M: Czy zrobienie sobie sesji u profesjonalisty może dodać kobietom pewności siebie? 

J: Oprócz tych dwóch razy opisanych powyżej, efekt jest zazwyczaj odwrotny. Kobiety są zachwycone tym jak wyszły na zdjęciach. Są szczęśliwe, że mogą tak wyglądać. Uskrzydla je to i z nową energią opuszczają moje studio. Sesja nie raz spowodowała dalej idące zmiany i postanowienie, że trzeba coś w życiu zmienić i wyjść z ukrycia. Fotograf ma zaplecze, by pokazać klientkom, że każda może wyglądać jak w magazynie. Odpowiedni wizaż, fryzura, światło, pozy – to wszystko są narzędzia wykorzystywane do stworzenia idealnych fotografii. Jeśli umiemy się nimi posługiwać sukces jest gwarantowany.

M: Co takiego kradnie kobietom pewność siebie? Jak ją odzyskiwać na co dzień?

J: Jesteśmy na co dzień bombardowane milionami zdjęć „idealnych kobiet” w prasie i telewizji. Jest nam serwowany wzór, za jakim chcemy podążać, a najczęściej jest on niemożliwy do osiągnięcia. Choćby z tego względu, że ktoś spoza branży nie ma pojęcia, ilu ludzi stoi za zrobieniem jednego okładkowego zdjęcia i jak mocno są one retuszowane graficznie. Znamy przecież przykłady gwiazd, które było ciężko rozpoznać na okładkach magazynów. Powinnyśmy być tego świadome. Stąd moja październikowa akcja #pokochajsiebie [więcej o akcji przeczytasz na blogu Julity – przyp. MBP]. Pokazuję w niej właśnie jak to wszystko działa. Jeśli jesteśmy świadome, łatwiej zaakceptować nam fakt, że te kobiety nie wyglądają tak na co dzień. Jeśli to zrozumiemy, będziemy mogły wykorzystać swoją energię na rzeczy ważne w życiu.

Fotografia kobiet Julita Pająk (5)

M: Masz w pamięci przykład klientki, które przeszły przemianę myślenia o sobie i odzyskały pewność siebie w trakcie Twojej sesji fotograficznej?

J: Mam wiele takich Klientek. Jednak ich historie są często tak intymne i dotykające samego wnętrza, że nie chciałabym żadnej opisywać szczegółowo. Wiem jednak, że nastąpiła w nich wielka zmiana polegająca na samoakceptacji. Z nową energią i priorytetami idą przez życie. Ze świadomością, że są piękne. Miały szczęście, że ktoś im to pokazał.

M: Jakie masz przesłanie dla kobiet?

J: Nie dajmy się zwariować i wciągnąć w panujący wszechobecnie „kanon piękna”. Nie znaczy to, że mamy przestać o siebie dbać. Wręcz przeciwnie – dbajmy  siebie, o swój wygląd, swoje zdrowie i o swoje wnętrze. Rozwijajmy się i kochajmy siebie. Pozwólmy sobie na odrobinę szaleństwa i samouwielbienia. Zawsze mam gdzieś w myślach cytat z mojego ukochanego „Małego Księcia”, że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

M: Jeśli własnie to zdanie cytuje fotograf, musi być prawdziwe. Dziękuje za rozmowę.


Julita Pająk – fotograf, inicjatorka akcji #pokochajsiebie. Wykonuje sesje rodzinne, dziecięce, reportaże ślubne. Jej największą miłością i specjalnością jest fotografia kobieca. Mama czteroletniej Emilki. Uwielbia Kraków (jest tam z wyboru), kino, czytanie, astronomię, malowanie, podróże i koty. Jej kot nazywa się Kanon :). Julitę znajdziecie na jej stronie, na Facebooku: „Made with Love Photography” i „Made with Love – sesje rodzinne” oraz na Instagramie.

Julita już teraz zaprasza wszystkie Czytelniczki „Mamy się” na styczniowy maraton buduarowy w ekskluzywnym hotelu (wypatrujcie wieści na jej fanstronie na Facebooku). Dodatkowo dla każdej z Was niespodzianka:

Fotografia kobiet Julita Pająk (7)


Wywiad „Pozbądź się kompleksów” jest trzecim w ramach cyklu „Kobiecość”. Wcześniejsze to: 1. Pokochaj siebie, Kobieto! – wywiad z Anną Filipiak ze Szkoły Wdzięku oraz 2. Zmień myślenie, Kobieto! – wywiad z Kingą Klejnowską, stylistka i trenerka wizerunku. Zapraszam na kolejne odsłony dotyczące m. in. rozwoju osobistego, organizacji czasu, motywacji i własnego biznesu.

Zdjęcia autorstwa Julity Pająk.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
95 komentarzy
 • Akcja pokochaj siebie 2.
  Posted at 10:14h, 07 października

  […] kompleksach i akcji. Serdecznie dziękuję za zaproszenie do wywiadu. Możecie go przeczytać  tutaj. Blog Marleny to prawdziwa perełka, konieczcie go […]

 • Matka Prowincjonalna
  Posted at 07:10h, 08 października

  Może nie tyle co jestem niefotogeniczna, ale przed aparatem tracę całą swoją naturalność. Usta zaciskaja mi się w nerwowy dziubek, przybierać sztuczną postawę i na każdym zdjęciu wyglądam, jak „Pańcia”, zresztą taka mam nawet ksywkę po sesjach Super Mam 😉

 • gabistworkowo.blogspot.com
  Posted at 07:23h, 08 października

  Pierwsze, co pomyślałam czytając o takiej sesji – na pewno brzydko bym wyszła i zrobiła jakąś głupią minę. A może i mi potrzebna taka sesja? Może trzeba się w końcu przełamać?
  Świetna akcja! Julita miała świetny pomysł i na pewno sama jako kobieta dobrze rozumie inne panie.

 • Aleksandra Wolińska
  Posted at 07:34h, 08 października

  Świetny, inspirujący wpis! Sama miałam porządne kompleksy te X lat temu i ciągle nad tym pracuję. Lubię już aktualne efekty, gdy uśmiecham się do swojego odbicia. Każdy jest inny i samoakceptacja w życiu jest niezwykle ważna 😉

 • MisCatalina
  Posted at 07:57h, 08 października

  Ach te kompleksy 🙂

 • Olga Pietraszewska
  Posted at 08:05h, 08 października

  Przeczytałam z przyjemnością! 🙂

 • Zielona Karuzela
  Posted at 08:27h, 08 października

  Bardzo fajny post 🙂 Czyta się mega przyjemnie 🙂

 • Dola
  Posted at 09:43h, 08 października

  Uwielbiam takie posty, sama staram się motywować inne kobiety na moim blogu 🙂

 • kasiauminska.pl
  Posted at 11:40h, 08 października

  Mnie też obiektyw lekko stresuje. Zawsze kiedy dokonuję selekcji zdjęć w konfrontacji z kimś nigdy nie wybieramy tych samych zdjęć. Sami na siebie patrzymy bardzo krytycznie, widzimy mnóstwo niedoskonałości. Szybko opanowałam swoje kompleksy 🙂 Po jakiejś sesji wydrukowałam wszystkie zdjęcia, które moim zdaniem były najbardziej nieudane, na których najmniej się sobie podobałam. Powiesiłam na ścianie. Patrząc na nie codziennie dopatrzyłam się jednak w nich uroku…
  Taka mała terapia dla mnie 🙂
  Aczkolwiek skuteczna..

  http://www.kasiauminska.pl

 • www.jegostrefa.pl
  Posted at 15:07h, 08 października

  Piękne zdjęcia 🙂

 • Dominika R.
  Posted at 16:45h, 08 października

  „Prawda o nas samych często jest zupełnie inna niż myślimy. Lepsza.” – Mam taką nadzieję!
  Bardzo dobry wywiad, z przyjemnością przeczytałam!

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 23:27h, 09 października

  Poważnie myślałam, że to w sesji było zaplanowane.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 23:28h, 09 października

  Czyli może warto się odważyć i przełamać?

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 23:28h, 09 października

  Gratuluję! Dobrze czytać o happy endach 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 23:30h, 09 października

  Interesująca terapia. Zapamiętam i będę ja polecać 🙂

 • Izabela Bielicka
  Posted at 09:20h, 13 października

  Bardzo miło się czyta i ogląda… trafne, ciekawe i inspirujące do zmian spojrzenia na swój wizerunek…

 • Karolina
  Posted at 09:29h, 13 października

  Ojjj dużo czasu minie zanim zdecyduję się na sesję… dużo pracy przede mną… nad sobą. Bardzo fajny artykuł. Z chęcią sprawdzę poprzednie części. 🙂

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 20:35h, 13 października

  Ciekawa rozmowa 🙂 Fajnie, że coraz więcej jest kobiet, które specjalizują się w kobiecej fotografii i pokazują innym kobietom, że są piękne. Myślę, że takiego wsparcia kobiecego nam potrzeba. Może z czasem więcej kobiet nauczy się też przyjmować komplementy zamiast mówić: „Co? Ładnie mi w tej bluzce? To stara szmata, wyciągnęłam ją z dna szafy…” 😉 I bardzo podoba mi się hasło „Rozwijajmy się i kochajmy siebie.” – zdrowa relacja ze sobą prowadzi do zdrowych relacji z innymi. Jak człowiek siebie lubi i ceni, to przestaje widzieć siebie jako niedokończoną wersję, która wymaga poprawek. I dopiero wtedy pojawia się prawdziwy rozwój, z akcentem na mocne strony a nie niedostatki. Tak przynajmniej wynika z moich doświadczeń i obserwacji 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 00:17h, 14 października

  Cenny głos: „zdrowa relacja ze sobą prowadzi do zdrowych relacji z innymi”. Dziękuję!

 • Julita Pająk
  Posted at 12:32h, 20 października

  Dziękuję:)

 • Julita Pająk
  Posted at 12:43h, 20 października

  U nas można się rozluźnic kieliszkiem szampana albo winka i spięcie odpływa, zapraszam na sesję!

 • Julita Pająk
  Posted at 12:43h, 20 października

  Zapraszam, przekonasz się sama jak jest fajnie:)

 • Odwyk od perfekcjonizmu - Mamy się - Małżeństwo, rodzina, wartości
  Posted at 00:02h, 21 października

  […] perfekcjonizmu” jest czwartym w ramach cyklu „Kobiecość”. Wcześniejsze to: 1. Pozbądź się kompleksów – wywiad z Julitą Pająk, fotografem, 2. Pokochaj siebie, Kobieto! – wywiad z Anną […]

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 18:39h, 30 lipca

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to provide something back and help others like you helped me.

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 18:11h, 01 sierpnia

  Wonderful, what a webpage it is! This blog provides useful data to us, keep it up.

 • daachnik.ru
  Posted at 02:44h, 02 sierpnia

  Wow, marvelous blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The total glance of your web site is fantastic, let alonewell as the content!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 18:15h, 02 sierpnia

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the site is also very good.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 06:40h, 03 sierpnia

  There is definately a lot to know about this topic. I like all the points you made.

 • daachnik.ru
  Posted at 20:55h, 03 sierpnia

  I think this is one of the such a lot significant information for me. And i’m glad reading your article. However wanna statement on few common things, The site taste is great, the articles is actually nice : D. Just right task, cheers

 • twitch.tv
  Posted at 01:11h, 04 sierpnia

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 • перетяжка мебели
  Posted at 15:38h, 04 sierpnia

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the final phase 🙂 I deal with such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 03:34h, 05 sierpnia

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the good work.

 • перетяжка мебели
  Posted at 05:32h, 05 sierpnia

  If some one needs to be updated with most recent technologies afterward he must be visit this website and be up to date everyday.

 • horse xxxx
  Posted at 22:48h, 06 sierpnia

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any techniques to help protect against content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

 • daachkaru
  Posted at 03:38h, 07 sierpnia

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 • myinfodacha.ru
  Posted at 20:02h, 09 sierpnia

  hi!,I love your writing so so much! percentage we keep up a correspondence more approximately your post on AOL? I need an expert in this area to solve my problem. May be that is you! Looking forward to see you.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 23:18h, 09 sierpnia

  Hey there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

 • продвижение в гугле
  Posted at 17:30h, 11 sierpnia

  Very soon this website will be famous among all blogging viewers, due to it’s good articles or reviews

 • sadounik.ru
  Posted at 01:30h, 13 sierpnia

  Your means of explaining everything in this article is actually good, all be able to without difficulty know it, Thanks a lot.

 • sadounik.ru
  Posted at 13:06h, 13 sierpnia

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉

 • daachka.ru
  Posted at 23:02h, 15 sierpnia

  Hi, I check your blogs daily. Your story-telling style is awesome, keep doing what you’re doing!

 • daa4a.ru
  Posted at 04:34h, 16 sierpnia

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • частный эротический массаж Москва
  Posted at 16:00h, 16 sierpnia

  Элитный частный эромассаж Москва релакс спа

 • animal sexi vedio
  Posted at 13:01h, 17 sierpnia

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are amazing! Thanks!

 • мастер по ремонту пластиковых окон
  Posted at 01:50h, 21 sierpnia

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information Many thanks for sharing this one. A must read article!

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 14:11h, 21 sierpnia

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a means you can remove me from that service? Thanks!

 • ремонт пластиковых окон в минске недорого
  Posted at 20:42h, 21 sierpnia

  This is the right blog for anyone who really wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been written about for a long time. Great stuff, just excellent!

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 04:36h, 22 sierpnia

  My partner and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on some of the subjects you write concerning here. Again, awesome weblog!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 11:09h, 22 sierpnia

  Howdy very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also? I am satisfied to find so many useful information here in the publish, we need develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 11:35h, 22 sierpnia

  This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article!

 • www sexy video animal com
  Posted at 14:17h, 24 sierpnia

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 • xxx sex animal movies
  Posted at 21:52h, 24 sierpnia

  Good answers in return of this issue with solid arguments and describing all concerning that.

 • daachka.ru
  Posted at 20:27h, 25 sierpnia

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 • daachka.ru
  Posted at 09:52h, 26 sierpnia

  I like the valuable information you supply in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am relatively certain I will be told many new stuff right here! Good luck for the following!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 20:00h, 28 sierpnia

  Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was really informative. Your website is very helpful. Thanks for sharing!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 07:51h, 29 sierpnia

  What’s up friends, good post and pleasant arguments commented here, I am actually enjoying by these.

 • чистка диванов борисов
  Posted at 16:27h, 01 września

  I go to see day-to-day some websites and blogs to read articles or reviews, except this blog offers quality based content.

 • химчистка дивана в жодино
  Posted at 17:27h, 01 września

  Incredible quest there. What occurred after? Thanks!

 • химчистка мебели смолевичи
  Posted at 05:55h, 02 września

  I used to be recommended this blog by way of my cousin. I am now not positive whether this publish is written by means of him as no one else realize such distinct approximately my problem. You are wonderful! Thank you!

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 19:37h, 06 września

  A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you should write more on this issue, it might not be a taboo subject but generally people do not speak about such subjects. To the next! Kind regards!!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 19:42h, 06 września

  Hi mates, good piece of writing and good arguments commented here, I am really enjoying by these.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 07:43h, 07 września

  Highly energetic article, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 00:20h, 11 września

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 11:19h, 11 września

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. However think about if you added some great graphics or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and clips, this website could undeniably be one of the most beneficial in its niche. Superb blog!

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 07:47h, 12 września

  Wow, that’s what I was searching for, what a data! present here at this blog, thanks admin of this site.

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 00:50h, 13 września

  Thanks in favor of sharing such a good thought, post is nice, thats why i have read it fully

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 08:12h, 13 września

  I used to be recommended this website by way of my cousin. I am not positive whether this publish is written by means of him as no one else understand such particular approximately my problem. You are wonderful! Thank you!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 01:27h, 14 września

  At this time I am going away to do my breakfast, when having my breakfast coming again to read additional news.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 05:11h, 14 września

  Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was truly informative. Your website is very helpful. Thanks for sharing!

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 13:49h, 14 września

  This is very fascinating, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and sit up for looking for more of your magnificent post. Also, I have shared your web site in my social networks

 • ogorodkino.ru
  Posted at 13:54h, 14 września

  It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 22:45h, 14 września

  Good day! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 02:00h, 15 września

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this sensible post.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 06:53h, 16 września

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • how to speed up link indexing
  Posted at 16:57h, 16 września

  Hi, for all time i used to check blog posts here early in the morning, because i love to learn more and more.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 07:32h, 20 września

  Hey there I am so happy I found your web site, I really found you by mistake, while I was researching on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to read through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic jo.

 • гостиничные чеки
  Posted at 15:02h, 20 września

  I’m gone to inform my little brother, that he should also go to see this website on regular basis to take updated from latest gossip.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 15:09h, 20 września

  Normally I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 03:04h, 21 września

  Currently it looks like BlogEngine is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 03:11h, 21 września

  Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and great style and design.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево
  Posted at 12:26h, 21 września

  It’s really a cool and helpful piece of information. I’m glad that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 • Заказ алкоголя Екатеринбург доставка
  Posted at 12:38h, 21 września

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 • Доставка алкоголя ночью Екатеринбург
  Posted at 03:12h, 24 września

  After exploring a few of the blog articles on your site, I truly like your way of blogging. I added it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know how you feel.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 05:07h, 25 września

  If you wish for to improve your experience simply keep visiting this website and be updated with the latest information posted here.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 09:12h, 25 września

  This is a topic that’s close to my heart… Many thanks! Where are your contact details though?

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 15:45h, 25 września

  Hi mates, its great post regarding teachingand fully explained, keep it up all the time.

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 19:06h, 25 września

  I will right away grab your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me understand so that I may just subscribe. Thanks.

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 00:19h, 26 września

  It’s awesome for me to have a site, which is helpful in favor of my experience. thanks admin

 • гостиничные чеки
  Posted at 02:49h, 26 września

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing this information.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 06:38h, 26 września

  I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers except this article is truly a pleasant article, keep it up.

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 11:08h, 26 września

  Nice blog here! Also your site lots up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link in your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 • квартиры на сутки
  Posted at 16:37h, 27 września

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 • חשפניות
  Posted at 19:35h, 27 września

  Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks for your time!

 • квартиры на сутки в Минске
  Posted at 07:38h, 28 września

  Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all significant infos. I’d like to peer more posts like this .

 • חשפניות
  Posted at 08:13h, 28 września

  Please let me know if you’re looking for a author for your weblog. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Thank you!

Skomentuj