WYZWANIE DLA MAŁŻEŃSTW: Mała droga do lepszego małżeństwa w 21 dni - MamySie.pl
1656
post-template-default,single,single-post,postid-1656,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

WYZWANIE DLA MAŁŻEŃSTW: Mała droga do lepszego małżeństwa w 21 dni

Kiedy zakładałam grupę dla małżeństw na Facebooku byłam pełna obaw. Bałam się, że się nie przyjmie, nie będę miała pomysłu na jej prowadzenie lub co gorsza – chętni do bycia w grupie będą, ale nie będą zaangażowani. Żaden z tych wymyślonych przez mnie problemów nie ma miejsca.

Celem grupy „Małżeństwo – mamy się dobrze” na Facebooku jest praca nad swoim małżeństwem, wynoszeniem go na kolejny poziom. Ta grupa otwarta jest także dla narzeczonych, aby mogli zadawać pytania oraz przypatrywać się temu, o czym dyskutują małżeństwa, jakie mają problemy i radości.

Miałam wątpliwości dotyczące tego, że ktoś wytknie mi mój wiek: dziewczyna przed trzydziestką, ze stażem małżeńskim poniżej dekady (delikatnie pisząc) będzie mówić i pisać o małżeństwie – niedorzeczne! Otóż tak! Będę o tym pisać. Wydaje mi się, że szczególnym problemem w tym temacie jest jakość startu w małżeństwo (narzeczeństwo) i w małżeństwie (tuż po ślubie), ale też to jakie wzorce są w nas zapisane, to, co obserwujemy, jakie na swojej drodze spotykamy małżeństwa. Swój projekt szczególnie dedykuję młodym małżeństwom, ale nie wykluczam tych z większym stażem – samo patrzenie na zapał młodych zachęca do działania i zmiany. Poprzeczka musi być wysoko postawiona na samym początku, bo potem, zgodnie z zasada powszechnego lenistwa:) lansowaną przez mojego fizyka z liceum, nam, ludziom chce się mniej lub wcale. Dokładnie tak wygląda to w małżeństwie.

Nie znam jednej recepty na szczęśliwe małżeństwo – byłabym wówczas obłędnie bogata. Wierzę jednak, że każde małżeństwo ma niepowtarzalną drogę do szczęścia. Jej odkrycie możliwe jest dzięki twórczości w codzienności. Na tym będzie opierał się tworzony przeze  mnie projekt. Jednym z jego elementów jest wyzwanie dla małżeństw, które zacznie się 20 listopada (piątek) pod hasłem: „Mała droga do lepszego małżeństwa” i będzie trwało do 10 grudnia (21 dni).

wyzwanie_mamysie.pl

DLACZEGO „MAŁA DROGA”?

Nie wierzę w diametralne zmiany w stylu fast. Człowiek samodzielnie nie jest w stanie takich przeprowadzić. Każda zmiana wymaga pracy – mozolnej, powolnej, delikatnej. Przeczytanie książki „Jak stać się milionerem w miesiąc?” nie zrobi z nas milionera w 30 dni. Zrobić to może tylko działanie, które zaczyna się od małych kroków i decyzji. W tym wyzwaniu nie będę wymagać niczego spektakularnego. Zobaczysz jednak, że „małe kroki na małej drodze” doprowadzają Cię daleko.

JAK DOŁĄCZYĆ DO WYZWANIA?

  1. Nastrój się pozytywnie.

Nie zakładaj, że nie podołasz. Zawsze możesz wrócić do zadania i je powtórzyć. Poza tym, dostaniesz dawkę motywacji codziennie rano.

  1. Dołącz do grupy facebookowej „Małżeństwo – mamy się dobrze” (klik w link).

Przez 21 dni w grupie o godzinie 7.00 pojawią się kolejne zadania. Dlaczego rano? Niektóre wymagają przemyślenia, przechodzenia z nimi całego dnia, aby ostatecznie wieczorem je wykonać oraz każdy uczestnik ma inny tryb pracy – wybierze sobie porę dnia na wykonanie zadania. Zresztą, całodniowe pozytywne nastawienie na drugą osobę da znacznie lepsze efekty.

  1. Przygotuj mały notatnik

Niektóre zadania w ramach wyzwania będą teoretyczne, zmuszające do refleksji. Inne z kolei będą praktyczne. Będzie to taki Twój pamiętnik, karta pracy.

  1. Polub „Mamy się dobrze” na Facebooku (klik w link). 

Na czas wyzwania znajdziesz się tam cytaty – inspiracje na każdy dzień, niektóre będą naprowadzeniem, inne motywatorem.

  1. Raportuj

Codziennie, pod każdym wpisem na grupie, napisz czy zadanie wykonałeś – w danym zadaniu dowiesz się jakiego hasła do tego użyć. Możesz także dodać jakie napotykasz trudności. Wypowiedzenie tego pomoże Ci się otworzyć i przepracować te kwestie.

  1. Bądź cierpliwy i otwarty

Niczego nie oczekuj od drugiej osoby – męża, żony. Trwaj dzielnie i okazuj życzliwość. Zmiana zaczyna się w Tobie – wszelkie próby manipulowania, zarządzania drugą osobą są fatalne w skutkach.

mamysie.pl_wyzwanie dla małżeństw

ZJEDZMY SŁONIA PO KAWAŁKU

Znasz metodę „zjadania słonia po kawałku”? Słoń to metafora pewnego „ogromu pracy”, jaki musisz włożyć w określony projekt. Zjedzenie słonia za jednym zamachem nie jest możliwe, jednak kiedy już go pokroisz na kawałki – jest! Jeśli małżeństwo potraktujemy jako takiego słonia, to wstępnie musimy je pokroić na dwie części.

Sparafrazuję Alberta Einstaina: Mąż i żona to części całości, które nazywamy „małżeństwem”, części ograniczone w czasie i przestrzeni. Doświadczają oni siebie samych, swoich myśli i uczuć, jako czegoś odrębnego od reszty [1].

W tym wyzwaniu chcę, aby każda z tych części nastawiła się szczególnie na siebie, „doświadczyła swoich uczuć i swoich myśli”. Żona i mąż to już dwie części słonia, które w ramach wyzwania kroić będziemy dalej. Zmiana zawsze zaczyna się w jednym miejscu. W Tobie. Pamiętaj o tym.

mamysie_wyzwanie dla małżeństw

Q&A

Czy mogę sama/sam brać udział w wyzwaniu?

Jak najbardziej. Wyzwanie jest skonstruowane tak, aby uczestniczyć w nim samodzielnie, jednak – co ważne – z pozytywnym nastawieniem do ukochanej osoby. Część zadań będzie na nią ukierunkowana.

Chcę, abyśmy razem brali udział w  wyzwaniu – czy możemy?

Pewnie. To Wasza decyzja. Każde z Was powinno mieć jednak odrębny notatnik. Dodatkowo, możecie się raz w tygodniu dzielić się swoimi przemyśleniami.

Czy wyzwanie będzie dostępne po jego zakończeniu, aby móc je powtórzyć?

Tak, jednak już w zmodyfikowanej formie. Po nowej odsłonie strony „Mamy się” dla subskrybentów newslettera dostępny będzie e-book z poszerzoną wersją wyzwania. Będzie to możliwość skorzystania z wyzwania dla tych, którzy nie korzystają z Facebooka, chcą powtórzyć wyzwanie, przekazać małżonkowi lub po prostu je podjąć.

***

Na koniec napiszę tylko – JUST DO IT! Po prostu to zrób. Dołącz!

GRUPA: „MAŁŻEŃSTWO – MAMY SIĘ DOBRZE”

FANPAGE: MAMY SIĘ DOBRZE

***

PS. Zaproś/udostępnij/puść w świat wpis, aby inni też mogli ruszyć małą drogą. 🙂

[1] Cytat oryginalny: „Istota ludzka jest częścią całości, którą nazywamy „Wszechświatem” – częścią ograniczoną w czasie i przestrzeni. Doświadcza ona siebie samej, swoich myśli i uczuć, jako czegoś odrębnego od reszty – jest to rodzaj złudzenia optycznego świadomości.”

Zdjęcie: Flickr.com, Jeremy Blanchard

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow