Nie bądź supermatką! Nie warto! - MamySie.pl
1772
post-template-default,single,single-post,postid-1772,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Nie bądź supermatką! Nie warto!

O wypaleniu matki – jak je zauważyć, pokonać i jak mu przeciwdziałać. 

Mam dość, po prostu. Zamykam oczy. Chciałabym zamknąć uszy, ale taką umiejętnością natura mnie nie obdarzyła. Zrobiła mi na złość, jak zwykle. Wybiegam z pokoju, ale słyszę tylko spotęgowany lament. „Bądź cicho!” – wrzeszczę w myślach. Powstrzymuję się, aby ten ryk nie wydobył się ze mnie w kierunku Małej Istoty. Zerkam na zegar. Rozpadam się z każdą sekundą. Kolejna cząstka mnie powoli oddziela się, odkształca, wypacza. Czy to jeszcze jestem ja? Jeśli miałabym definiować siebie za pomocą słowa „jestem”, mogłabym tylko dodać: „złą matką”. Jestem złą matką. To pewne. Nie daję rady.

Czy czasami nie jest tak, że masz dość? Że zmęczenie jest inne, już nie tylko fizyczne? Że boli Cię coś w środku, głęboko? Że masz ochotę krzyczeć, bo naprawdę się rozpadasz?

Co się dzieje?
Mama zagrożona jest zmęczeniem, które przeradza się w wypalenie. To stan, w którym ta wszechstronna i wszechogarniająca istota (czytaj: Ty) czuje się przytłoczona nawet najprostszymi wydarzeniami dnia codziennego i nie jest w stanie poradzić sobie z nimi:

Czasami mam ochotę krzyczeć. Nie wiem nawet, dlaczego. Powody mogą być błahe. Wykipi mleko, a ja zaczynam płakać. Nie mam siły zetrzeć. Po prostu czuję się źle i płaczę.

Powodów popadania w stan wypalenia jest co najmniej kilka. Oczekiwania innych wobec matki – społeczeństwa, rodziny, znajomych – są często zbyt wysokie:

Kiedy ktoś chciał przyjechać, by zobaczyć naszą kruszynkę, pucowałam cały dom. Chciałam mieć wszystko posprzątane, łącznie z upieczeniem ciasta. Potem byłam tak zmęczona, że nie miałam siły nawet na wzięcie prysznica. Mimo to sytuacja powtarzała się, bo czułam jakąś presję. „Musiałam”. Widziałam te spojrzenia, lustrowanie całego mieszkania, sprawdzanie, czy wyprasowane, sprzątnięte.

Opieka nad dzieckiem często stanowi wystarczający wysiłek dla matki. Niezdrowy perfekcjonizm (można od niego odwyknąć!), chęć sprostania wymaganiom innych – niedorzecznym i nieuzasadnionym – mogą tylko potęgować odczucia typu „nie daję sobie rady”; odczucia dodatkowo wzmacniane oczekiwaniami matki, jakie stawia w stosunku do samej siebie, chcąc stać się supermamą:

Wyobrażałam sobie, że po porodzie będę wyglądać jak przed ciążą. Zmieniło się jednak wszystko. Nie wiedziałam, co robić. Nie miałam siły, energii, chęci. Marlena, ja chciałam być supermamą w każdym wymiarze – wyglądu, gospodarowania domem. Chciałam dokształcać się podczas urlopu macierzyńskiego, aby być na bieżąco. Chciałam być superżoną, supersynową, supercórką. To wszystko mnie przygniotło. Było tego za dużo. Miałam do siebie żal, gdy okazało się, że nagle jedyne, czego chcę, to sen.

STOP!
Daleko mi do zachęcania Cię, droga Czytelniczko, do tego, abyś przodowała w rankingu ch*jowych pań domu, jednak postaraj się dać sobie więcej luzu. Jako matka na co dzień masz i tak dużo na głowie, dodatkowo czując się przygnieciona oczekiwaniami (przeczytaj tekst: „Matka powinna”), i właśnie dlatego: nie kręć sobie sama bata. Daj sobie odpocząć.

matka, wypalenie u mam, wypalenie u mamy, zmęczenie u mamy

fot. Nelson L., filckr.com

Idealna matka musi upaść. Nie da się realizować modelu „idealnego macierzyństwa”. Dopóki panuje zmowa milczenia, nic się nie zmieni. Ta zmowa milczenia wywołuje wrażenie, że wszystko jest fajnie, większość sobie świetnie radzi, tylko ja nie – Aleksandra, cyt. za Newsweek

(…) Kobiety, które (…) uważa się za wzór kobiecości, są słodkie, chętne do pomocy, o włosach starannie przygładzonych; zapracowane, zdyscyplinowane, spokojne i… zmęczone – „Urzekająca. Odkrywanie tajemnic kobiecej duszy”, John i Stasi Eldredge

Każda kobieta to czuje – coś głębszego niż tylko odczucie niespełnienia w tym, co robi. Jakieś podświadome, instynktowne odczucie niespełnienia w tym, kim jest. Jestem jednocześnie za bardzo i zarazem nie dosyć. – „Urzekająca…”, John i Stasi Eldredge

Przepis na pokonanie wypalenia
Dla każdej jest inny, głównie dlatego, że mamy różne przyzwyczajenia, różne systemy prowadzenia domu i – co istotne – inne rodziny i inne modele rodzinne. Kiedy czujesz się wypalona, poproś kogoś o pomoc. Zbuntuj się i zrób coś tylko dla siebie. Niech mąż, babcia czy ciocia zajmą się dziećmi, a Ty – najzwyczajniej w świecie – uciekaj z domu. Na spacer, do fryzjera, do kosmetyczki, na zakupy (tu ważne: omijaj dział dziecięcy, kup coś dla siebie!). Powodzenie przepisu tkwi w jego prostocie. Zawsze też możesz napisać do mnie lub Ady. Wysłuchamy i podpowiemy w miarę możliwości.

Potrzebujesz:

 • chwili tylko dla siebie – weź prysznic lub kąpiel, zrób makijaż, maseczkę, pomaluj paznokcie; wyśpij się;
 • zostawić bałagan – nie sprzątaj, jeśli nie masz na to siły; daj sobie odpocząć i ciesz się chwilami spędzanymi z rodziną;
 • poćwiczyć – nie musisz zamienić się w Chodakowską, ale zajrzyj na jej fanpage – znajdziesz na nim moc motywacji; tańcz – sama lub z dziećmi; słuchaj energicznej i optymistycznej muzyki;
 • zmienić otoczenie – unikaj tych, u których jest zawsze „stara bieda”; przestań narzekać; otaczaj się radosnymi ludźmi;
 • odkryć swoją pasję – może jeszcze jej nie znasz;
 • „teraz” – nie planuj zbyt dużo;
 • zapamiętać: wcale nie musisz, wcale nie powinnaś; Ty możesz! Ty masz prawo!
ciąża, zmęczenie u kobiet w ciąży

Fot. flickr.com

Przepis na niewypalanie się
Pamiętaj: macierzyństwo to nie jest konkurs. Z nikim się nie ścigasz, nie zdajesz egzaminu przed komisją. Liczą się Twoja rodzina, Ty, mąż, Twoje dziecko/Twoje dzieci.
Podczas jednej z naszych dyskusji w grupie dla małżeństw Dorota napisała znakomite podsumowanie: „Macierzyństwo to wyzwanie, nie – ograniczenie. Nie ograniczaj sama siebie, nie rób z macierzyństwa kagańca na swoje marzenia”.
Nie przyzwyczajaj się do jednej wizji swojego życia. Twórz różne warianty, plany na dzień, tydzień, wakacje – unikniesz rozczarowania i zaczniesz łatwiej oddychać.

Spokoju i harmonii w Tobie – tego Ci życzę.
Marlena

* Słowa zapisane kursywą i niepodpisane w tekście to cytaty z rozmowy z Kasią o jej wypaleniu. Dziękuję za zgodę na publikację.
fot. główne: Brown dress with white dots

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
247 komentarzy
 • Żona Niedoskonała
  Posted at 09:20h, 03 lutego

  Dokładnie to ostatnio przerabiałam. Zdarzają się jeszcze kryzysy, ale dla mnie największą pomocą okazało się wsparcie męża, i to nie fizyczne nawet, a psychiczne. Ale na początku po porodzie miałam też sporo okazji wyjść chociażby na głupie zakupy na tę godzinkę kilka razy w tygodniu, gdy Teściowa zostawała z małym, i to też dużo dawało by nie zwariować 🙂

 • Monika Myszka-Wieczerzak
  Posted at 15:55h, 05 lutego

  Marleno, ważny temat. Ja też mam takie głębokie przekonanie, że kiedy my, mamy będziemy dążyć do wewnętrznej harmonii, to i nasze rodziny, nasze domy będą pełne dobrej atmosfery. Czasem chaos w naszych relacjach odzwierciedla nasze wewnętrzne rozbicie. Lepiej mieć nieposprzątane mieszkanie i lepką podłogę w kuchni, ale zadbać, zatroszczyć się o siebie.

 • Ania od Dzieci i Pieniędzy
  Posted at 08:58h, 09 lutego

  Tak sobie myślę, że kobiety same innym kobietom nakładaja takie sterotypy. Że jak jesteś matką, to musisz być super. I jeszcze najlepiej pracować i też być super. A do tego nie prosić o pomoc, bo sama musisz dać sobie radę. I że czasami w tym byciu super ważniejsze jest by mieć czas na sprzątanie niż na bycie z dzieckiem. Że jak w domu jest bałagan, w zlewie naczynia, a dziecko biega uśmiechnięte, to to już się tak bardzo nie liczy…

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 00:21h, 10 lutego

  Aniu, niestety muszę przyznać Ci rację. Kobiety kobietom utrudniają życie w dziedzinie macierzyństwa. Nasze zadanie – być tymi, które wspierają, a nie „nakładają stereotypy”. 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 00:24h, 10 lutego

  Czytałam kiedyś, że jeśli Bóg ma ołtarz w sercu matki, to ma mieszkanie w całym domu. Zgrywa się idealnie z Twoją uwagą o wewnętrznej harmonii u mamy i atmosferze domu.

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 00:24h, 10 lutego

  Pomoc nieoceniona!:)

 • Monika Myszka-Wieczerzak
  Posted at 09:54h, 10 lutego

  Trudne jest też to, że najczęściej tymi stereotypami przesiąkamy w swoim domu rodzinnym. W dużej mierze przejmujemy obraz matki, jaki przekazały nam nasze mamy, a one zaczerpnęły go od naszych babć i ta to idzie przez pokolenia. Ważne, żeby się zatrzymać, spróbować pewne nawyki przemodelować – to ciężka praca, ale wierzę, że się opłaca. No i na to mamy największy wpływ – na siebie – od tego warto zaczynać, a to potem to oddziałuje pozytywnie na innych: na mamy w naszym otoczeniu, na nasze córki, synów, wnuczki, wnuków kiedyś tam 🙂

 • Ulalafiufiu
  Posted at 22:13h, 29 lutego

  Wydaje mi się, że pomoc z zewnątrz byłaby nieoceniona. Chwila oddechu dla mamy. Pięknie kiedy znajdzie się ktoś kto widzi jak bardzo to jest potrzebne.

 • 琳达技术员
  Posted at 21:10h, 30 lipca

  I constantly spent my half an hour to read this weblog’s articles or reviews every day along with a cup of coffee.

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 21:55h, 30 lipca

  Hi there, all the time i used to check website posts here early in the dawn, since i like to learn more and more.

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 17:15h, 31 lipca

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific website.

 • daachnik.ru
  Posted at 05:16h, 02 sierpnia

  It’s enormous that you are getting ideas from this post as well as from our discussion made at this place.

 • daachnik.ru
  Posted at 07:25h, 02 sierpnia

  you are in reality a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent task in this topic!

 • daachnik.ru
  Posted at 17:17h, 02 sierpnia

  What’s up, its nice piece of writing about media print, we all understand media is a wonderful source of data.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 19:56h, 02 sierpnia

  This is very interesting, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and sit up for seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your site in my social networks

 • delaremontnika.ru
  Posted at 21:17h, 02 sierpnia

  This piece of writing offers clear idea designed for the new users of blogging, that really how to do blogging and site-building.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 08:14h, 03 sierpnia

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • twitch.tv
  Posted at 02:54h, 04 sierpnia

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any methods to help stop content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 • twitch.tv
  Posted at 04:24h, 04 sierpnia

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!

 • перетяжка мягкой мебели
  Posted at 17:30h, 04 sierpnia

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thank you!

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 19:11h, 04 sierpnia

  I like the valuable information you supply in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am moderately certain I will be told plenty of new stuff right here! Good luck for the following!

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 20:18h, 04 sierpnia

  It’s really a cool and helpful piece of information. I’m satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 20:56h, 04 sierpnia

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 21:51h, 04 sierpnia

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be helpful to read content from other writers and practice a little something from their websites.

 • перетяжка мебели
  Posted at 07:21h, 05 sierpnia

  Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I will come back once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 • horse fuck xvideos
  Posted at 23:15h, 06 sierpnia

  Magnificent goods from you, man. I’ve be mindful your stuff prior to and you’re simply too fantastic. I really like what you’ve received here, really like what you’re stating and the way during which you assert it. You make it entertaining and you still take care of to stay it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

 • daachkaru
  Posted at 04:20h, 07 sierpnia

  Hi! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!

 • myinfodacha.ru
  Posted at 21:14h, 09 sierpnia

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 00:00h, 10 sierpnia

  I like the valuable information you supply in your articles. I will bookmark your weblog and test again here frequently. I am moderately certain I will be told lots of new stuff right here! Good luck for the following!

 • продвижение в гугле
  Posted at 18:20h, 11 sierpnia

  Hi, this weekend is nice in favor of me, because this point in time i am reading this great informative post here at my house.

 • sadounik.ru
  Posted at 02:17h, 12 sierpnia

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 • sadounik.ru
  Posted at 13:44h, 12 sierpnia

  Hi! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!

 • sadounik.ru
  Posted at 10:19h, 13 sierpnia

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • daachka.ru
  Posted at 00:12h, 16 sierpnia

  Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 • daa4a.ru
  Posted at 05:10h, 16 sierpnia

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • частный эротический массаж в Москве
  Posted at 16:36h, 16 sierpnia

  Элитный частный эромассаж в Москве в spa

 • xxx video zoo
  Posted at 13:30h, 17 sierpnia

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 • ремонт пластиковых окон в минске недорого
  Posted at 03:41h, 21 sierpnia

  Woah! I’m really loving the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say you have done a very good job with this. In addition, the blog loads very fast for me on Opera. Outstanding Blog!

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 05:11h, 21 sierpnia

  What’s up Dear, are you truly visiting this website regularly, if so then you will definitely take nice knowledge.

 • ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка
  Posted at 17:20h, 21 sierpnia

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • ремонт стеклопакетов в смолевичах
  Posted at 17:55h, 21 sierpnia

  My relatives all the time say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting experience every day by reading such nice posts.

 • ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка
  Posted at 07:48h, 22 sierpnia

  I feel this is one of the so much important information for me. And i’m glad reading your article. However want to observation on few common things, The site taste is ideal, the articles is really nice : D. Just right task, cheers

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 11:50h, 22 sierpnia

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my search for something concerning this.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 12:19h, 22 sierpnia

  I always used to read post in news papers but now as I am a user of internet so from now I am using net for articles, thanks to web.

 • www xxx anmal com
  Posted at 15:21h, 24 sierpnia

  always i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this place.

 • xxx hars
  Posted at 16:13h, 24 sierpnia

  This post offers clear idea for the new viewers of blogging, that truly how to do blogging.

 • www xxx animal movies
  Posted at 23:59h, 24 sierpnia

  This piece of writing will help the internet users for creating new webpage or even a blog from start to end.

 • daachka.ru
  Posted at 22:13h, 25 sierpnia

  I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A handful of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any ideas to help fix this issue?

 • daachka.ru
  Posted at 23:52h, 25 sierpnia

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too great. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful site.

 • daachka.ru
  Posted at 11:45h, 26 sierpnia

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 21:34h, 28 sierpnia

  Fantastic blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any recommendations? Kudos!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 23:01h, 28 sierpnia

  Appreciating the dedication you put into your site and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 09:18h, 29 sierpnia

  I like the valuable information you supply for your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am fairly certain I will be informed lots of new stuff right here! Good luck for the following!

 • химчистка матраса смолевичи
  Posted at 17:08h, 01 września

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • чистка диванов в борисове
  Posted at 18:54h, 01 września

  Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good site!

 • чистка подушек в борисове
  Posted at 20:08h, 01 września

  Hi, i feel that i saw you visited my web site so i got here to go back the want?.I am trying to find things to improve my site!I guess its good enough to use some of your concepts!!

 • химчистка дивана на дому в борисове
  Posted at 07:27h, 02 września

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 20:27h, 06 września

  I feel this is one of the such a lot significant information for me. And i’m satisfied reading your article. However wanna observation on few common things, The site taste is perfect, the articles is really nice : D. Just right process, cheers

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 21:23h, 06 września

  I’d like to find out more? I’d care to find out more details.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 22:45h, 06 września

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 09:08h, 07 września

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • чеки на гостиницу
  Posted at 18:27h, 09 września

  Hi there mates, good post and good arguments commented here, I am in fact enjoying by these.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 14:22h, 10 września

  After looking at a few of the blog posts on your site, I truly like your way of blogging. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know what you think.

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 08:57h, 11 września

  I blog quite often and I truly appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I am going to book mark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 12:43h, 11 września

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and the rest of the site is extremely good.

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 18:44h, 11 września

  Simply want to say your article is as surprising. The clearness on your post is simply cool and i can think you are a professional in this subject. Well with your permission allow me to take hold of your RSS feed to stay up to date with drawing close post. Thank you a million and please continue the rewarding work.

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 00:06h, 12 września

  I constantly spent my half an hour to read this webpage’s posts everyday along with a cup of coffee.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 13:58h, 12 września

  Hey I am so happy I found your weblog, I really found you by error, while I was researching on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb job.

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 19:11h, 12 września

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 21:38h, 12 września

  Greetings I am so grateful I found your site, I really found you by mistake, while I was researching on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I dont have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome jo.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 03:06h, 13 września

  Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 05:16h, 13 września

  hi!,I really like your writing so so much! proportion we keep in touch more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. May be that is you! Looking forward to see you.

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 15:40h, 13 września

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 21:05h, 13 września

  I am in fact thankful to the owner of this site who has shared this impressive article at here.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 03:05h, 14 września

  Hi there, this weekend is good in favor of me, because this point in time i am reading this great informative article here at my home.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 04:26h, 14 września

  Your means of describing all in this post is actually good, all can effortlessly understand it, Thanks a lot.

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 11:32h, 14 września

  Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 15:27h, 14 września

  I must thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own blog now 😉

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 16:43h, 14 września

  Hurrah! At last I got a website from where I be able to truly get helpful data regarding my study and knowledge.

 • гостиничные чеки
  Posted at 19:23h, 14 września

  Hi there it’s me, I am also visiting this web site regularly, this site is in fact pleasant and the viewers are truly sharing pleasant thoughts.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 01:04h, 15 września

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road. All the best

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 03:30h, 15 września

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you really understand what you are talking approximately! Bookmarked. Please also discuss with my web site =). We could have a link exchange agreement among us

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 05:05h, 15 września

  I’m not sure why but this site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 14:00h, 15 września

  Hurrah! At last I got a website from where I be able to really get useful information regarding my study and knowledge.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 20:09h, 15 września

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 • indexation url
  Posted at 17:50h, 16 września

  For most up-to-date news you have to pay a visit web and on web I found this site as a most excellent website for most up-to-date updates.

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 00:00h, 20 września

  naturally like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth however I will surely come back again.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 02:59h, 20 września

  My family members all the time say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting familiarity daily by reading such good articles or reviews.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 12:14h, 20 września

  You really make it seem so easy together with your presentation however I in finding this topic to be really something which I feel I might never understand. It kind of feels too complicated and very broad for me. I am looking forward in your next submit, I will try to get the cling of it!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 16:49h, 20 września

  Hello there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary job!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 18:07h, 20 września

  My brother suggested I might like this website. He used to be totally right. This submit actually made my day. You cann’t consider just how so much time I had spent for this information! Thank you!

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 18:41h, 20 września

  Hi there I am so grateful I found your website, I really found you by mistake, while I was searching on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I dont have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent b.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 21:53h, 20 września

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 04:53h, 21 września

  Every weekend i used to go to see this site, because i want enjoyment, as this this website conations actually nice funny data too.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 07:49h, 21 września

  What’s up, this weekend is good for me, because this point in time i am reading this impressive informative piece of writing here at my home.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург 24
  Posted at 13:16h, 21 września

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • Доставка алкоголя на дом Екатеринбург
  Posted at 14:17h, 21 września

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • Заказ алкоголя Екатеринбург доставка
  Posted at 15:38h, 21 września

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург
  Posted at 20:16h, 23 września

  of course like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth however I will surely come back again.

 • гостиничные чеки
  Posted at 23:24h, 24 września

  I blog quite often and I truly appreciate your content. This article has really peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 01:40h, 25 września

  I am extremely inspired together with your writing talents and alsowell as with the layout for your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 07:59h, 25 września

  Hurrah! Finally I got a website from where I can truly take useful data regarding my study and knowledge.

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 11:05h, 25 września

  Great article! This is the type of information that are meant to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this post upper! Come on over and visit my web site . Thank you =)

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 13:03h, 25 września

  It’s really very difficult in this full of activity life to listen news on TV, thus I only use internet for that purpose, and get the most up-to-date news.

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 18:08h, 25 września

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later. Cheers

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 20:39h, 25 września

  Hey there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 22:11h, 25 września

  Pretty section of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment or even I fulfillment you access persistently rapidly.

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 02:07h, 26 września

  Fantastic beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a applicable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent concept

 • гостиничные чеки
  Posted at 04:01h, 26 września

  This is very fascinating, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and sit up for seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your site in my social networks

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 05:08h, 26 września

  Hi there all, here every one is sharing such familiarity, thus it’s pleasant to read this blog, and I used to visit this webpage everyday.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 07:56h, 26 września

  Awesome! Its in fact awesome post, I have got much clear idea about from this article.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 09:18h, 26 września

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 10:05h, 26 września

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will forward this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Thank you for sharing!

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 12:56h, 26 września

  Excellent web site you’ve got here.. It’s hard to find high-quality writing like yours these days. I seriously appreciate people like you! Take care!!

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 13:26h, 26 września

  Hello there, simply became aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate in the event you continue this in future. Lots of other folks will probably be benefited from your writing. Cheers!

 • квартира на сутки
  Posted at 17:32h, 27 września

  I needed to thank you for this great read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have you book-marked to check out new stuff you post

 • квартиры на сутки Минск
  Posted at 18:42h, 27 września

  I believe what you postedtypedbelieve what you postedwrotebelieve what you postedtypedbelieve what you postedtypedWhat you postedtyped was very logicala ton of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get people’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You might look at Yahoo’s home page and see how they createwrite post headlines to get viewers interested. You might add a video or a related picture or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier.

 • аренда квартиры на сутки
  Posted at 20:26h, 27 września

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.

 • חשפניות
  Posted at 21:13h, 27 września

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 • חשפניות
  Posted at 22:35h, 27 września

  Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the remaining part 🙂 I deal with such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 • חשפניות
  Posted at 10:07h, 28 września

  Great post. I’m facing some of these issues as well..

 • חשפניות
  Posted at 21:16h, 28 września

  Ahaa, its good conversation about this piece of writing here at this website, I have read all that, so now me also commenting here.

 • חשפניות
  Posted at 22:12h, 28 września

  Thanks for ones marvelous posting! I really enjoyed reading it, you can be a great author. I will make certain to bookmark your blog and will often come back sometime soon. I want to encourage that you continue your great posts, have a nice morning!

 • חשפניות
  Posted at 23:33h, 28 września

  Thanks in favor of sharing such a good idea, post is pleasant, thats why i have read it fully

 • sphynx kittens for sale
  Posted at 23:48h, 28 września

  Helpful info. Fortunate me I found your web site by chance, and I am stunned why this coincidence did not came about in advance! I bookmarked it.

 • sphynx cat for sale
  Posted at 07:08h, 29 września

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say that you’ve done a very good job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Safari. Superb Blog!

 • sphynx kittens for sale
  Posted at 22:47h, 29 września

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thanks a lot

 • חשפניות
  Posted at 23:49h, 29 września

  This site really has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • חשפניות
  Posted at 02:35h, 30 września

  Informative article, just what I needed.

 • sphynx kitten price
  Posted at 05:29h, 30 września

  If you wish for to take much from this article then you have to apply such strategies to your won weblog.

 • חשפניות
  Posted at 18:31h, 30 września

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 • חשפניות
  Posted at 23:53h, 30 września

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards

 • חשפניות
  Posted at 01:13h, 01 października

  Thank you for another informative web site. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect method? I have a venture that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.

 • sphynx cat for sale near me
  Posted at 02:53h, 01 października

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 • חשפניות
  Posted at 12:25h, 01 października

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • sphynx kittens for sale
  Posted at 01:30h, 02 października

  Outstanding quest there. What occurred after? Good luck!

 • חשפניות
  Posted at 02:41h, 03 października

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 • חשפניות
  Posted at 04:02h, 03 października

  Pretty component of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment or even I fulfillment you get entry to persistently rapidly.

 • חשפניות
  Posted at 15:19h, 03 października

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too magnificent. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful site.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 19:06h, 03 października

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 • чеки на гостиницу
  Posted at 01:31h, 04 października

  hi!,I really like your writing so much! proportion we keep up a correspondence more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to solve my problem. May be that is you! Taking a look forward to see you.

 • Онлайн казино
  Posted at 17:42h, 04 października

  Это лучшее онлайн-казино, где вы можете насладиться широким выбором игр и получить максимум удовольствия от игрового процесса.

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 21:59h, 04 października

  These are actually impressive ideas in concerning blogging. You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.

 • механизированная штукатурка москва
  Posted at 23:21h, 04 października

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 • Онлайн казино
  Posted at 23:49h, 04 października

  Онлайн казино отличный способ провести время, главное помните, что это развлечение, а не способ заработка.

 • механизированная штукатурка под ключ
  Posted at 09:48h, 05 października

  Terrific post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Cheers!

 • механизированная штукатурка москва
  Posted at 11:14h, 05 października

  We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole community shall be grateful to you.

 • механизированная штукатурка под ключ
  Posted at 15:32h, 05 października

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem solved soon. Cheers

 • Онлайн казино
  Posted at 16:57h, 05 października

  В нашем онлайн казино вы найдете широкий спектр слотов и лайв игр, присоединяйтесь.

 • машинная штукатурка в цена
  Posted at 21:56h, 05 października

  Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you’re a great author.I will always bookmark your blog and definitely will come back at some point. I want to encourage yourself to continue your great posts, have a nice afternoon!

 • Онлайн казино
  Posted at 10:35h, 06 października

  Добро пожаловать на сайт онлайн казино, мы предлагаем уникальный опыт для любителей азартных игр.

 • Онлайн казино
  Posted at 19:17h, 06 października

  Онлайн казино радует своих посетителей более чем двумя тысячами увлекательных игр от ведущих разработчиков.

 • cash loans near me
  Posted at 08:25h, 07 października

  Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was really informative. Your website is very useful. Thank you for sharing!

 • cash loan near me
  Posted at 09:45h, 07 października

  An intriguing discussion is worth comment. I believe that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but usually people do not speak about such topics. To the next! Cheers!!

 • loans near me
  Posted at 21:12h, 07 października

  Hi there, I believe your web site may be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, wonderful blog!

 • online television
  Posted at 03:14h, 09 października

  Simply wish to say your article is as surprising. The clearness for your publish is simply nice and i can think you are a professional in this subject. Well together with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay up to date with imminent post. Thank you a million and please continue the gratifying work.

 • online television
  Posted at 04:21h, 09 października

  Its like you read my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the guide in it or something. I think that you could do with some % to pressure the message house a bit, however other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll definitely be back.

 • online television
  Posted at 05:58h, 09 października

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 • online television
  Posted at 22:02h, 10 października

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 • online television
  Posted at 23:45h, 10 października

  I don’t even understand how I stopped up here, however I assumed this publish was good. I don’t recognize who you are however definitely you are going to a famous blogger when you are not already. Cheers!

 • online television
  Posted at 13:50h, 11 października

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 21:31h, 12 października

  What’s up mates, how is all, and what you desire to say about this piece of writing, in my view its actually awesome designed for me.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 00:15h, 13 października

  I visited several sites except the audio quality for audio songs current at this web site is truly wonderful.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 11:53h, 13 października

  Why users still use to read news papers when in this technological world all is existing on net?

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 17:58h, 15 października

  I like what you guys are usually up too. This type of clever work and coverage! Keep up the great works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 00:32h, 16 października

  I feel this is one of the such a lot important information for me. And i’m satisfied reading your article. However want to remark on few general things, The website taste is ideal, the articles is in point of fact nice : D. Good task, cheers

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 15:47h, 16 października

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content!

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 22:10h, 16 października

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any solutions to help protect against content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

 • online television
  Posted at 21:49h, 17 października

  whoah this blog is magnificent i really like reading your articles. Stay up the good work! You recognize, many individuals are searching around for this info, you can help them greatly.

 • online television
  Posted at 22:57h, 17 października

  It’s awesome designed for me to have a web site, which is useful designed for my experience. thanks admin

 • online television
  Posted at 00:40h, 18 października

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, let alone the content!

 • online television
  Posted at 20:28h, 19 października

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 • online television
  Posted at 21:39h, 19 października

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say that you’ve done a superb job with this. In addition, the blog loads very fast for me on Opera. Superb Blog!

 • online television
  Posted at 23:21h, 19 października

  I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Reading this info So i’m satisfied to show that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot surely will make certain to don?t fail to remember this site and give it a look on a continuing basis.

 • Онлайн казино
  Posted at 14:25h, 20 października

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this website is in fact nice.

 • Онлайн казино
  Posted at 01:57h, 21 października

  I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 • Онлайн казино
  Posted at 03:53h, 22 października

  Please let me know if you’re looking for a article author for your site. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Cheers!

 • стяжка пола
  Posted at 01:53h, 23 października

  Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем высокое качество работ.

 • стяжка пола под ключ
  Posted at 02:59h, 23 października

  Нужна стяжка пола в Москве, но вы не знаете, какой подрядчик лучше выбрать? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по устройству стяжки пола любой площади и сложности, а также гарантируем качество и надежность.

 • стяжка
  Posted at 19:08h, 23 października

  Хотите получить идеально ровный пол без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по стяжке пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 15:29h, 24 października

  поставки строительных материалов компания

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 03:27h, 25 października

  снабжение строительства москва

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 03:49h, 25 października

  снабжение строительных фирм

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 02:24h, 26 października

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing for your feed and I am hoping you write again soon!

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 05:12h, 26 października

  It’s remarkable to go to see this site and reading the views of all mates regarding this post, while I am also keen of getting knowledge.

 • штукатурка стен машинным способом
  Posted at 13:39h, 26 października

  Доверьте оштукатуривание стен профессионалам с сайта mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru. Экономьте свое время и силы!

 • механизированная штукатурка
  Posted at 14:58h, 26 października

  Нужна машинная штукатурка стен в Москве, но вы не знаете, какой подрядчик лучше выбрать? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по механизированной штукатурке стен любой площади и сложности, а также гарантируем качество и надежность.

 • штукатурка по маякам стен
  Posted at 17:01h, 26 października

  Ищете надежного подрядчика для механизированной штукатурки стен в Москве? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предлагаем услуги по оштукатуриванию стен механизированным способом любой сложности и площади, а также гарантируем высокое качество работ.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 09:30h, 29 października

  Good info. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon). I have book marked it for later!

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 16:05h, 29 października

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance” between superb usability and visual appearance. I must say that you’ve done a very good job with this. In addition, the blog loads very fast for me on Chrome. Exceptional Blog!

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 13:11h, 30 października

  Hi there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Appreciate it

 • glavdachnik.ru
  Posted at 07:47h, 31 października

  Hi, this weekend is pleasant in favor of me, as this occasion i am reading this impressive informative article here at my house.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 03:33h, 01 listopada

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!

 • glavdachnik.ru
  Posted at 07:22h, 01 listopada

  I like the valuable information you supply on your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am fairly certain I will be told many new stuff right here! Good luck for the following!

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 10:08h, 01 listopada

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 11:15h, 02 listopada

  Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Appreciate it!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 16:41h, 02 listopada

  Great blog you’ve got here.. It’s hard to find high-quality writing like yours these days. I truly appreciate people like you! Take care!!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 18:12h, 02 listopada

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks!

 • Joyo RL
  Posted at 00:48h, 03 listopada

  Quality articles or reviews is the crucial to invite the users to pay a quick visit the site, that’s what this web
  page is providing.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 06:59h, 03 listopada

  I was more than happy to find this site. I wanted to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely savored every bit of it and I have you saved as a favorite to see new stuff on your website.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 07:10h, 03 listopada

  Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 16:43h, 03 listopada

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 • пункт приема цветного
  Posted at 19:35h, 03 listopada

  Hi, Neat post. There is a problem together with your site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a good part of folks will omit your fantastic writing due to this problem.

 • сдача черного лома
  Posted at 21:02h, 03 listopada

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 21:35h, 03 listopada

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

 • ekaraganda.kz
  Posted at 22:48h, 03 listopada

  I’ve read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to create this sort of wonderful informative web site.

 • ekaraganda.kz
  Posted at 04:33h, 04 listopada

  Saved as a favorite, I really like your web site!

 • лом черного металла цена брянск
  Posted at 09:31h, 04 listopada

  Pretty portion of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing on your augment or even I achievement you access persistently fast.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 11:55h, 04 listopada

  Ищете решение для ремонта? Механизированная штукатурка с mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru – это быстро, качественно и без пыли.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 14:04h, 04 listopada

  Хотите лучшего для своего дома? Механизированная штукатурка стен с mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru – это то, что вам нужно.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 05:16h, 06 listopada

  На mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru вы найдете услугу штукатурки стен машинным способом. Это оптимальное решение для идеально ровных стен.

 • краска для ткани
  Posted at 14:15h, 08 listopada

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road. Cheers

 • краска для ткани
  Posted at 15:36h, 08 listopada

  Hurrah! At last I got a blog from where I can actually get useful information regarding my study and knowledge.

 • краска для одежды
  Posted at 17:41h, 08 listopada

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 • autocad
  Posted at 08:49h, 10 listopada

  First off I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Cheers!

 • buy autocad
  Posted at 10:54h, 10 listopada

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I have found out so far. However, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 • buy autocad
  Posted at 05:41h, 11 listopada

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks

 • off white jordan
  Posted at 00:01h, 15 listopada

  Thanks so much for giving everyone such a wonderful possiblity to check tips from here. It is often very fantastic and packed with a lot of fun for me and my office co-workers to visit the blog more than thrice per week to study the fresh secrets you have. And indeed, we are usually fulfilled with your powerful tricks served by you. Some 3 tips on this page are indeed the very best we have had.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 15:00h, 15 listopada

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i got here to go back the favor?.I am trying to find things to improve my website!I guess its good enough to use some of your concepts!!

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 16:40h, 16 listopada

  Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 22:13h, 16 listopada

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • анонимные центры лечения алкоголизма
  Posted at 10:55h, 17 listopada

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • где можно анонимно пройти лечение от алкоголизма
  Posted at 14:20h, 17 listopada

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Regards!

 • анонимное лечение алкоголизма
  Posted at 20:53h, 17 listopada

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content!

 • off white clothing
  Posted at 19:17h, 24 listopada

  I just wanted to write a brief note to be able to say thanks to you for all the fantastic steps you are giving here. My time consuming internet look up has now been paid with beneficial suggestions to go over with my neighbours. I 'd assume that most of us site visitors actually are very much lucky to live in a notable community with very many special professionals with valuable suggestions. I feel very lucky to have come across your web site and look forward to really more entertaining minutes reading here. Thanks once again for everything.

 • магазин запчастей
  Posted at 21:26h, 25 listopada

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • авто запчасти
  Posted at 23:52h, 25 listopada

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 • сантехник на дом
  Posted at 02:31h, 26 listopada

  I’m gone to tell my little brother, that he should also go to see this blog on regular basis to get updated from latest reports.

 • услуги сантехника
  Posted at 03:25h, 26 listopada

  Excellent blog here! Also your site quite a bit up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link on your host? I want my website loaded up as fast as yours lol

 • услуги сантехника в краснодаре
  Posted at 11:44h, 26 listopada

  First off I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had trouble clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Kudos!

 • интернет магазин автозапчастей
  Posted at 21:10h, 26 listopada

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 22:27h, 26 listopada

  Hi there, constantly i used to check weblog posts here early in the morning, since i love to learn more and more.

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 01:58h, 27 listopada

  Good day! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Appreciate it

 • ковры 3 на 4 в москве
  Posted at 10:08h, 27 listopada

  Greate pieces. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your blog.

 • seo оптимизация
  Posted at 17:49h, 27 listopada

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • seo оптимизация на сайтове
  Posted at 18:29h, 27 listopada

  Hi there it’s me, I am also visiting this web site daily, this website is truly good and the viewers are truly sharing good thoughts.

 • seo услуга
  Posted at 19:47h, 27 listopada

  What’s up to every body, it’s my first pay a visit of this website; this blog consists of awesome and truly fine data designed for readers.

 • найти комнатный цветок по фото
  Posted at 00:46h, 29 listopada

  Thank you for some other informative blog. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect way? I have a undertaking that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.

 • curry 9
  Posted at 01:22h, 30 listopada

  A lot of thanks for your entire efforts on this blog. Kate take interest in making time for research and it is easy to see why. My spouse and i know all regarding the powerful tactic you create simple strategies by means of the website and in addition recommend contribution from other individuals on this idea plus our favorite simple princess is certainly understanding a lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are performing a very good job.

 • домашние цветы как за ними ухаживать
  Posted at 17:23h, 30 listopada

  Nice blog here! Also your website rather a lot up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link for your host? I desire my site loaded up as fast as yours lol

 • комнатное цветоводство вконтакте
  Posted at 02:15h, 01 grudnia

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Thanks for providing this info.

 • коучинг крупного бизнеса
  Posted at 00:29h, 03 grudnia

  It’s difficult to find well-informed people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • коучинг для бизнеса
  Posted at 02:07h, 03 grudnia

  Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was truly informative. Your website is very helpful. Thank you for sharing!

 • тренинги для руководителей
  Posted at 04:32h, 03 grudnia

  If you desire to improve your familiarity only keep visiting this web site and be updated with the most recent information posted here.

 • Kasutatud autode kokkuost
  Posted at 00:47h, 04 grudnia

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • Kasutatud autode kokkuost
  Posted at 06:21h, 04 grudnia

  This is the right website for anyone who really wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for many years. Excellent stuff, just great!

 • Kasutatud autode kokkuost
  Posted at 07:14h, 04 grudnia

  great publish, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

Skomentuj