Mąż nie jest Twoim lustrem - wywiad z Dorotą Siwek - MamySie.pl
1792
post-template-default,single,single-post,postid-1792,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Mąż nie jest Twoim lustrem – wywiad z Dorotą Siwek

Wywiadem z Dorotą otwieram cykl wywiadów małżeńskich. Jestem przekonana, że każde małżeństwo ma jakąś perłę, którą może pokazać innym. Tym samym zmotywować, wesprzeć, zachęcić czy nawet pouczyć przez doświadczenie. Wywiady małżeńskie, jakie będę tu przedstawiać będą opierały się na kilku filarach: rozwój w małżeństwie, małżeństwo a rodzicielstwo, małżeństwo w stosunku do pracy zawodowej, małżeństwo w kryzysie i codzienność małżeńska. 

Do pierwszego wywiadu zaprosiłam Dorotę Siwek – aktywną i wspierającą uczestniczkę grupy „Małżeństwo – mamy się dobrze” (klik do zapisu). Dorota zwróciła moją uwagę znacznie wcześniej przez swoje wartościowe komentarze i chęć dzielenia się swoją wiedzą i pomysłowością z innymi. Często zaskakiwała mnie tym, że potrafiła wyrazić to, co gdzieś mi po głowie chodziło. Kobieta, żona, mama biorąca macierzyństwo na swoje barki jako wyzwanie, a nie ograniczenie, pracuje on-line. Zaskakiwała i zaskoczyła mnie także tym razem. Zobaczcie sami.

Marlena: Doroto, jak długo jesteście już małżeństwem?

Dorota: Gdy ktoś pyta, jak długo jesteśmy razem, do głowy przychodzi mi myśl: „Stanowczo za długo”. Związek tworzymy od 9 lat. Zaręczyliśmy się po 5 latach znajomości na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Narzeczeństwem byliśmy 1,5 roku. A słoneczno-tęczowym, czerwcowym popołudniem 2013 roku powiedzieliśmy sobie „Tak” na dziś i na zawsze. Między nami dekada różnicy w metryce i wiele pięknych przygód. Jesteśmy aktywnym małżeństwem. Za nami tysiące przejechanych kilometrów. Od 9 miesięcy towarzyszy nam wyczekiwana Łucja – dziecię-cud.

Marlena: Czy uważasz, że małżeństwo daje możliwość rozwoju żonie i mężowi? Czy małżeństwo czyni z nas lepszych ludzi?

Dorota: Małżeństwo jest dla mnie źródłem rozwoju. To przestrzeń dla spotkania dwojga ludzi o odmiennych poglądach, systemach wartości, charakterach i pomysłach na siebie. To miejsce, w którym nieustannie uczymy się bycia w relacji, odkrywając w sobie nieznane zasoby i zachowania wobec drugiego człowieka, ćwicząc pokorę, hartując charakter. Trudzimy się przecież w wyjątkowej sprawie – niesienia miłości, choć TU tej niedoskonałej, ale przeżywanej do głębi i dążącej do pełni.

Małżeństwo to miejsce, w którym nieustannie uczymy się bycia w relacji, odkrywając w sobie nieznane zasoby, zachowania wobec drugiego człowieka, ćwicząc pokorę oraz hartując charakter.

Jesteśmy zanurzeni w tej miłości, prawdziwi i autentyczni, i dzięki niej tak cudownie uszlachetnieni. To rodzaj podróży, w której nieustannie odkrywamy nowe smaki, wędrując w głąb kochanego serca. Sama relacja, w którą wchodzimy, wymaga nieustannych interakcji i prowadzi każdego z małżonków na drogę rozwoju; jest okazją do wnikliwego spojrzenia w głąb JA oraz na współmałżonka.

Czy czyni z nas lepszych ludzi? Moim zdaniem nie. Na pewno wzbogaca. Decydując się na związek z drugim człowiekiem, warto skupić się na sobie, swoich emocjach, wartościach, jakie są dla nas istotne w życiu. Nie warto kierować się oceną drugiego człowieka czy traktować go jak lustra, w którym przyglądasz się sobie, budując na tej podstawie obraz siebie. W lustrze jesteś Ty; nikt inny nie stworzy za Ciebie ani Twojego systemu wartości, ani zdrowej samooceny, ani satysfakcjonującej relacji. By czuć się dobrze z drugim człowiekiem trzeba najpierw akceptować siebie.

obrączki

Marlena: Jak rodzicielstwo wpływa na relację małżeńską? Jak wpłynęło w Waszym przypadku?

Dorota: Kiedy pojawia się dziecko, relacja małżeńska przechodzi na inny etap i często jest poddawana próbie. Małżonkowie wchodzą w nową rolę, która wiąże się z obawą przed nieznanym, lękiem przed sprostaniem obowiązkom, ale i z odpowiedzialnością. Dochodzą do tego również zmęczenie i stres. Nasza relacja po pojawieniu się wyczekiwanego dziecka przeżyła rozkwit; poczuliśmy pewnego rodzaju dopełnienie naszego małżeństwa, jednocześnie jednak powstał szereg pytań, na które nie zawsze udało nam się zgodnie znaleźć odpowiedź.

Marlena: W jaki sposób godzicie pracę, obowiązki domowe z pielęgnowaniem Waszej więzi? Co robicie, aby podtrzymywać Waszą miłość i nie poddać się rutynie?

Dorota: Pogodzenie tych wszystkich przestrzeni nie jest łatwe. Mój sposób to uważne życie. Bliska jest mi idea slow life, która mocno osadza mnie w tu i teraz, pozwalając się zatrzymać. W każdej z ról, jakie pełnimy, ważne jest, by być w nich w 100%, zamiast usiłować wydzielać czas na poszczególne obszary po równo, bo tak zwyczajnie się nie da. W pewnych momentach życie wymaga bycia bardziej żoną, w innych – skupienia się na macierzyństwie, a w jeszcze innych – ruszenia z kopyta pod względem zawodowym. Mam poczucie, że sposobem na godzenie wszystkich obszarów jest maksymalna koncentracja na zadaniu, które wykonujemy w danej chwili, czy relacji, w jaką wchodzimy. Kiedy przygotowuję posiłek, myślę o składnikach, o smaku. Kiedy jestem na spacerze z mężem, skupiam się na rozmowie, wspólnym czasie, uścisku dłoni. Z kolei podczas pracy nad projektem w pełni angażuję się w jego realizację. Wtedy odczuwam satysfakcję z tego, co robię.

By czuć się dobrze z drugim człowiekiem trzeba najpierw akceptować siebie.

Na rutynę mamy nasze rytuały, wspólnie ustalone; to ten moment w ciągu dnia, w którym jesteśmy tylko dla siebie. Mogą to być wspólne śniadania, spacery czy aktywność fizyczna. Mimo obowiązków możliwe jest wygospodarowanie godziny dziennie. Co więcej – wspólny czas daje zastrzyk energii na resztę dnia. Bardzo odbudowują nas również wspólne wyprawy i ich planowanie. Wystarczy odrobina kreatywności lub mały gest, który w gonitwie codziennego dnia bardzo cieszy.

Marlena: Jakie są Wasze sposoby na przeżywanie codzienności w sposób twórczy?

Dorota: Specjalizuję się w codziennych, prostych gestach, mikroprezentach. Nie chodzi o to, by w sposób szablonowy poszukiwać upominku od święta, na silę. Mamy 365 dni w roku, by wsłuchać się w potrzeby i pragnienia partnera. Ja skrupulatnie je wychwytuję i wielką radość sprawia mi pomoc w spełnianiu planów męża czy zachęcanie go ciepłym słowem do działania. A błysk w jego oku to moja największa radość. Kocham też pisać listy, karteczki na dobry dzień, albo pokazywać mężowi wykupiony bilet i mówić: „Pakuj się, czeka przygoda”.

zakochane małżeństwo

 Marlena: Serdecznie dziękuję za rozmowę!

Myślę, że Dorota bardzo słusznie zwraca uwagę na to, że nie można swoich ról dzielić po równo. Relacja małżeńska przebiega etapami. Zupełnie inna jest proporcja bycia razem na początku małżeństwa, w momencie pojawienia się małych dzieci, czasu, kiedy one rosną, a potem dorastają, opuszczając dom. Zawsze jednak trzeba dbać o to, aby być w swoim wzajemnym zasięgu. Jak o to dbać? Zarówno Dorota, jak i kolejne osoby będą o tym opowiadały.

Zdjęcia: Archiwum prywatne, © 1, 2 | Agnieszka Małek, 3 | Dorota Siwek.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
262 komentarze
 • Agnieszka Siołek-Cichocka
  Posted at 16:32h, 14 lutego

  Super wywiad i świetny cykl. Czekam na dalsze inspirująco-małżeńskie historie 😉 Pozdrawiam.

 • Monika Myszka-Wieczerzak
  Posted at 12:14h, 17 lutego

  Mnie też się bardzo podoba! Opowieść Doroty o slow life w praktyce – trafiła do mnie najbardziej. Biorę jako perełkę dla siebie na dziś 🙂

 • Ania z Zielonego Wzgórza
  Posted at 13:55h, 22 lutego

  Mogę całą sobą wykrzyczeć, że małżeństwo uczyniło ze mnie lepszego człowieka. I paradoksalnie nie przyczyniły się do tego najlepsze chwile w naszym wspólnym życiu, a te które o włos nas nie rozdarły psychicznie na strzępy. Prawdziwa miłość odkrywa w człowieku pokłady ogromnej siły. Mogę śmiało przyznać, że z Panny Anny bujającej w obłokach stałam się prawdziwą siłaczką. I absolutnie zgadzam się z myślą przewodnią, małżonek nie jest lustrem, on podaje lustro i trzyma za rękę, kiedy nasze oblicze wydaje się być dla nas samych odrażające.

 • Marlena
  Posted at 11:00h, 28 stycznia

  Witaj Marleno z tej strony też Marlena.

  A ja z moją wiedzą kompletnie się z tym nie zgadzam,a to dlatego, że w tym małżeństwie jest ewidentna zamiana ról.
  Ona jest męska ,a on żeński.
  Ona buja w obłokach co czuć na kilometr ( czuję ludzi nawet przez internet ) i widać w wypowiedzi, bo kobieta jest przywiązana do Ziemi ,a on pochodzi z tzw. Nieba.
  Ona jest ciałem -matką( archetyp ) a on duchem-ojcem-słońcem-umysłem ( też archetyp).
  Już na początku mówi, że za długo jest w tym związku, tak za długo jest męska i ma tego ( podświadomie dość ).
  I również uważam , że on/ona – mąż /żona właśnie jest naszym największym lustrem.
  I wiem też , że trudno to przyjąć, bo ego bardzo się broni żeby nie utracić własnej pozycji.
  Dużo by pisać, aby wyłożyć całą wiedzę………..

  Pozdrawiam i życzę udanego życia na drodze do własnego zbawienia i przebudzenia się na PRAWDĘ SERCA Marlena 🙂

 • Dorota Siwek
  Posted at 15:14h, 23 czerwca

  Pani Marleno,
  dziękuję za podzielenie się swoim puntem widzenia. Ja podzieliłam się swoim. Jestem chłopczycą z charakteru, fakt, ale nie bujam w obłokach, dla mnie liczy się fakt. Budowanie drugiej relacji i poznawanie człowieka z mojej perspektywy nie bierze się z jednego tekstu w sieci, więc wydaje mi się, że czuć człowieka można po głębszej relacji z nim. Jeśli chodzi o lustro, to w dalszym ciągu nie zgadzam się. Faktycznie w tej relacji najdłużej jesteśmy i najwięcej wychodzi w niej naszych odcieni, ale chodziło mi bardziej o to, żeby nie zapominać o sobie, własnych potrzebach i patrzeniu na siebie ze swojej własnej perspektywy, a nie męża/żony. Co do ról, to myślę, że współczesny świat już dość sporo w nich namieszał, więc nie ma już czystej roli żony i męża i jestem za tym, by się tymi rolami zamieniać, skoro tak dużo kobietom przypada teraz w sferze zawodowej i rozwojowej. Ważne, by finalnie mieć przed oczyma w tym działaniu swoją kobiecość i męskość.
  Pozdrawiam ciepło Dorota

 • binance mobil üyelik
  Posted at 23:57h, 15 maja

  Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 16:15h, 30 lipca

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 • 琳达技术员
  Posted at 18:46h, 30 lipca

  hi!,I really like your writing so much! percentage we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this area to solve my problem. May be that is you! Taking a look forward to peer you.

 • daachnik.ru
  Posted at 03:03h, 02 sierpnia

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say that you’ve done a excellent job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer. Exceptional Blog!

 • daachnik.ru
  Posted at 09:46h, 02 sierpnia

  Quality articles or reviews is the important to attract the people to pay a visit the website, that’s what this site is providing.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 18:27h, 02 sierpnia

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Cheers

 • delaremontnika.ru
  Posted at 22:52h, 02 sierpnia

  I needed to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have you book-marked to check out new stuff you post

 • twitch.tv
  Posted at 01:24h, 04 sierpnia

  I go to see everyday some web sites and information sites to read posts, except this webpage offers quality based articles.

 • twitch.tv
  Posted at 06:04h, 04 sierpnia

  I blog quite often and I truly appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • перетяжка мебели
  Posted at 15:52h, 04 sierpnia

  Thanks for ones marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you could be a great author. I will make certain to bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage you to definitely continue your great posts, have a nice holiday weekend!

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 19:57h, 04 sierpnia

  What’s up all, here every one is sharing these experience, so it’s good to read this website, and I used to pay a visit this weblog daily.

 • обивка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 20:56h, 04 sierpnia

  I always used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of web so from now I am using net for posts, thanks to web.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 22:50h, 04 sierpnia

  Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 • daachkaru
  Posted at 03:50h, 07 sierpnia

  As the admin of this website is working, no doubt very quickly it will be famous, due to its quality contents.

 • bp xxxx video
  Posted at 14:56h, 07 sierpnia

  After checking out a few of the blog posts on your web site, I truly like your way of blogging. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know how you feel.

 • myinfodacha.ru
  Posted at 20:22h, 09 sierpnia

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless think of if you added some great visuals or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this website could certainly be one of the very best in its niche. Awesome blog!

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 23:30h, 09 sierpnia

  Hi there everybody, here every one is sharing such experience, thus it’s good to read this weblog, and I used to visit this weblog everyday.

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 17:44h, 11 sierpnia

  It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I have read this submit and if I may I want to recommend you few fascinating things or advice. Perhaps you could write next articles relating to this article. I want to read more things approximately it!

 • sadounik.ru
  Posted at 21:58h, 11 sierpnia

  It’s very trouble-free to find out any topic on net as compared to books, as I found this post at this web site.

 • sadounik.ru
  Posted at 02:13h, 13 sierpnia

  Excellent article. I certainly love this website. Keep writing!

 • daa4a.ru
  Posted at 04:45h, 16 sierpnia

  Hurrah! Finally I got a webpage from where I can actually get helpful information regarding my study and knowledge.

 • daachka.ru
  Posted at 06:04h, 16 sierpnia

  It is not my first time to visit this site, i am visiting this site dailly and take good information from here everyday.

 • частный эромассаж в Москве
  Posted at 16:10h, 16 sierpnia

  Элитный частный эромассаж Москва в spa

 • daachka.ru
  Posted at 16:50h, 16 sierpnia

  My partner and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be just what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on many of the subjects you write related to here. Again, awesome weblog!

 • zooredtube
  Posted at 15:46h, 17 sierpnia

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 • мастер по ремонту окон пвх
  Posted at 02:04h, 21 sierpnia

  The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • ремонт окон минск
  Posted at 06:59h, 21 sierpnia

  Hello there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 14:27h, 21 sierpnia

  If some one needs to be updated with most recent technologies afterward he must be pay a visit this web site and be up to date everyday.

 • ремонт стеклопакетов в Борисове
  Posted at 19:41h, 21 sierpnia

  Hello there I am so glad I found your blog page, I really found you by mistake, while I was researching on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I dont have time to go through it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome jo.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 11:21h, 22 sierpnia

  Hello there! This article couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 11:49h, 22 sierpnia

  Appreciation to my father who shared with me about this website, this website is actually remarkable.

 • www xnx animal com
  Posted at 14:25h, 24 sierpnia

  Spot on with this write-up, I truly believe this website needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!

 • xx janwar ka video
  Posted at 17:09h, 24 sierpnia

  Hey! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 • dog and girl sexi video
  Posted at 23:44h, 24 sierpnia

  It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • www xnx animal
  Posted at 06:52h, 25 sierpnia

  This website really has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • daachka.ru
  Posted at 20:41h, 25 sierpnia

  Howdy! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 • daachka.ru
  Posted at 01:42h, 26 sierpnia

  Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 20:13h, 28 sierpnia

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I’m hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 • bezogoroda.ru
  Posted at 00:33h, 29 sierpnia

  Hi, just wanted to mention, I liked this article. It was practical. Keep on posting!

 • химчистка мебели борисов
  Posted at 16:39h, 01 września

  Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!

 • чистка подушек борисов
  Posted at 17:39h, 01 września

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this blog on regular basis to get updated from newest news.

 • чистка подушек в борисове
  Posted at 21:54h, 01 września

  After exploring a number of the blog posts on your web page, I really like your way of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know how you feel.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 19:51h, 06 września

  I am curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more risk-free. Do you have any solutions?

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 19:55h, 06 września

  When someone writes an piece of writing he/she maintains the idea of a user in his/her mind that how a user can understand it. Thus that’s why this piece of writing is perfect. Thanks!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 00:45h, 07 września

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 16:00h, 09 września

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing this information.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 01:02h, 11 września

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 16:26h, 11 września

  Thanks to my father who told me about this website, this website is actually remarkable.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 08:17h, 12 września

  I enjoy, cause I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 18:02h, 12 września

  I was able to find good information from your blog articles.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 01:05h, 13 września

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 04:39h, 13 września

  Someone necessarily help to make critically articles I would state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to create this actual submit incredible. Wonderful activity!

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 08:18h, 13 września

  Heya! I know this is kind of off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary everyday. I’d like to start a blog so I can share my experience and views online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 13:22h, 13 września

  Hi there, its pleasant post about media print, we all be familiar with media is a wonderful source of data.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 01:39h, 14 września

  The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 05:39h, 14 września

  I believe what you postedtypedbelieve what you postedwrotesaidthink what you postedtypedbelieve what you postedtypedWhat you postedwrote was very logicala ton of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed people’s attention?maybe get a person’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You ought to peek at Yahoo’s home page and see how they createwrite news headlines to get viewers interested. You might add a video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 06:02h, 14 września

  It’s enormous that you are getting ideas from this post as well as from our discussion made here.

 • гостиничные чеки
  Posted at 15:31h, 14 września

  Hello there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 22:55h, 14 września

  Hello there, simply was aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate in case you continue this in future. A lot of other folks will be benefited from your writing. Cheers!

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 02:48h, 15 września

  fantastic issues altogether, you just won a logo new reader. What could you suggest in regards to your publish that you simply made a few days ago? Any sure?

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 07:11h, 15 września

  Hurrah! At last I got a website from where I be able to actually take helpful data regarding my study and knowledge.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 11:28h, 15 września

  Thanks for your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you’re a great author. I will make certain to bookmark your blog and will come back later in life. I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice day!

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 07:37h, 16 września

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • faster indexation links
  Posted at 17:13h, 16 września

  Howdy are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 22:46h, 19 września

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Thanks for providing this information.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 15:23h, 20 września

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work!

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 17:17h, 20 września

  Nice blog here! Also your website lots up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link on your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 • infoda4nik.ru
  Posted at 19:37h, 20 września

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.

 • Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя
  Posted at 12:41h, 21 września

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless think about if you added some great pictures or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and clips, this website could certainly be one of the very best in its niche. Good blog!

 • Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево
  Posted at 12:51h, 21 września

  This piece of writing will help the internet users for creating new website or even a blog from start to end.

 • Заказ алкоголя Екатеринбург доставка
  Posted at 17:14h, 21 września

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 22:20h, 24 września

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content!

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 10:14h, 25 września

  What’s up, constantly i used to check blog posts here early in the dawn, as i like to learn more and more.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 11:56h, 27 września

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • квартира на сутки Минск
  Posted at 16:53h, 27 września

  Hey there great blog! Does running a blog like this take a lot of work? I have virtually no expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Thanks!

 • חשפניות
  Posted at 19:48h, 27 września

  I am really thankful to the owner of this site who has shared this enormous article at at this place.

 • квартиры на сутки
  Posted at 22:21h, 27 września

  What’s up to every one, it’s actually a pleasant for me to go to see this site, it contains valuable Information.

 • חשפניות
  Posted at 00:13h, 28 września

  I’m not sure why but this blog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • снять квартиру на сутки
  Posted at 17:29h, 28 września

  I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A handful of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any advice to help fix this issue?

 • sphynx kitten
  Posted at 20:13h, 28 września

  It’s very straightforward to find out any topic on net as compared to books, as I found this post at this site.

 • חשפניות
  Posted at 20:45h, 28 września

  I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 • חשפניות
  Posted at 01:09h, 29 września

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • квартиры на сутки в Минске
  Posted at 08:34h, 29 września

  you are in reality a good webmaster. The web site loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic task in this matter!

 • sphynx kitten
  Posted at 18:45h, 29 września

  I do consider all the ideas you have presented for your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for newbies. May you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post.

 • חשפניות
  Posted at 23:08h, 29 września

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • חשפניות
  Posted at 04:21h, 30 września

  An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who was doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your web page.

 • sphynx cat for sale
  Posted at 18:36h, 30 września

  Very nice article, just what I needed.

 • חשפניות
  Posted at 22:27h, 30 września

  I have been surfing online more than three hours lately, yet I never found any fascinating article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the net shall be much more useful than ever before.

 • חשפניות
  Posted at 02:50h, 01 października

  Currently it seems like Drupal is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • sphynx cats for sale
  Posted at 17:48h, 01 października

  Hi everybody, here every one is sharing these experience, so it’s pleasant to read this blog, and I used to visit this website everyday.

 • חשפניות
  Posted at 01:15h, 03 października

  Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too great. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a great website.

 • חשפניות
  Posted at 05:36h, 03 października

  I am actually happy to read this weblog posts which consists of lots of useful information, thanks for providing these data.

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 17:41h, 03 października

  I got this website from my friend who informed me regarding this website and now this time I am visiting this website and reading very informative posts here.

 • Онлайн казино
  Posted at 15:02h, 04 października

  В нашем онлайн казино вы найдете широкий спектр слотов и лайв игр, присоединяйтесь.

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 20:30h, 04 października

  What’s up friends, how is everything, and what you desire to say concerning this post, in my view its actually awesome designed for me.

 • машинная штукатурка в цена
  Posted at 22:00h, 04 października

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say you have done a amazing job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer. Exceptional Blog!

 • машинная штукатурка в москве
  Posted at 01:01h, 05 października

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 • Онлайн казино
  Posted at 09:49h, 05 października

  Онлайн казино отличный способ провести время, главное помните, что это развлечение, а не способ заработка.

 • механизированная штукатурка москва
  Posted at 17:32h, 05 października

  Thank you for the auspicious writeup. It actually used to be a leisure account it. Glance complicated to far introduced agreeable from you! By the way, how can we keep in touch?

 • Онлайн казино
  Posted at 07:25h, 06 października

  Это лучшее онлайн-казино, где вы можете насладиться широким выбором игр и получить максимум удовольствия от игрового процесса.

 • Онлайн казино
  Posted at 04:48h, 07 października

  

 • payday loans online
  Posted at 06:57h, 07 października

  You made some good points there. I looked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 • payday loans
  Posted at 11:24h, 07 października

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 • online television
  Posted at 02:38h, 09 października

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 • online television
  Posted at 07:47h, 09 października

  Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s website link on your page at proper place and other person will also do same for you.

 • online television
  Posted at 20:14h, 10 października

  Fantastic blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any ideas? Bless you!

 • online television
  Posted at 01:31h, 11 października

  Keep on working, great job!

 • online television
  Posted at 13:31h, 11 października

  Hiya! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers!

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 20:02h, 12 października

  Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Thanks

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 04:50h, 13 października

  When someone writes an post he/she keeps the idea of a user in his/her mind that how a user can understand it. So that’s why this post is perfect. Thanks!

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 16:58h, 13 października

  Hi there, I desire to subscribe for this blog to take latest updates, thus where can i do it please assist.

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 15:24h, 15 października

  Wow, that’s what I was seeking for, what a data! present here at this weblog, thanks admin of this web site.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 13:15h, 16 października

  Pretty! This was a really wonderful post. Thanks for providing this information.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 10:20h, 17 października

  It’s really a cool and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 • online television
  Posted at 21:08h, 17 października

  Hello would you mind letting me know which webhost you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!

 • online television
  Posted at 02:28h, 18 października

  Hi there, all the time i used to check webpage posts here early in the morning, since i like to learn more and more.

 • online television
  Posted at 19:49h, 19 października

  Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 • Онлайн казино
  Posted at 04:21h, 20 października

  I all the time emailed this website post page to all my friends, because if like to read it then my links will too.

 • Онлайн казино
  Posted at 14:18h, 20 października

  Hi, i think that i saw you visited my weblog so i got here to go back the choose?.I am trying to find things to improve my site!I assume its good enough to use some of your ideas!!

 • Онлайн казино
  Posted at 20:36h, 20 października

  naturally like your website however you need to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth on the other hand I will certainly come back again.

 • стяжка пола м2
  Posted at 01:16h, 23 października

  Хотите получить идеально ровный пол в своей квартире или офисе? Обращайтесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по устройству стяжки пола в Москве и области, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 • стяжка
  Posted at 21:04h, 23 października

  Хотите получить идеально ровный пол без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по стяжке пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 12:46h, 24 października

  строительное снабжение москва

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 17:07h, 24 października

  снабжение строительных компаний

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 01:12h, 26 października

  Hi there to every body, it’s my first visit of this webpage; this website consists of remarkable and really good stuff in favor of readers.

 • штукатурка стен
  Posted at 12:55h, 26 października

  Хотите заказать механизированную штукатурку стен в Москве, но не знаете, где искать надежного подрядчика? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по оштукатуриванию стен механизированным способом, а также гарантируем качество и надежность.

 • штукатурка стен
  Posted at 19:18h, 26 października

  Современный рынок предлагает нам множество уникальных решений, включая штукатурку механизированную. Проверьте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru для получения подробной информации.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 21:21h, 28 października

  Hi there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 22:08h, 28 października

  This piece of writing gives clear idea designed for the new users of blogging, that really how to do blogging and site-building.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 22:50h, 28 października

  Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and outstanding design and style.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 23:31h, 28 października

  Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Appreciate it!

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 00:09h, 29 października

  I am curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more safe. Do you have any solutions?

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 00:48h, 29 października

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 01:26h, 29 października

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 02:05h, 29 października

  It’s really a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 02:43h, 29 października

  If you are going for most excellent contents like I do, simply pay a visit this website everyday since it offers quality contents, thanks

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 02:22h, 29 października

  Hi, after reading this awesome post i am too cheerful to share my familiarity here with mates.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 03:00h, 29 października

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 03:38h, 29 października

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Many thanks!

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 04:15h, 29 października

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 04:53h, 29 października

  Can I simply say what a relief to find an individual who truly knows what they’re talking about on the web. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people should look at this and understand this side of the story. It’s surprising you’re not more popular since you definitely have the gift.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 05:30h, 29 października

  My relatives always say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting experience daily by reading such good articles.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 06:09h, 29 października

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Thanks for providing this information.

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 06:47h, 29 października

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 07:30h, 29 października

  My spouse and I stumbled over here from a different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking over your web page again.

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 03:58h, 30 października

  Hi there, this weekend is good for me, because this point in time i am reading this enormous informative post here at my home.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 12:19h, 30 października

  Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog based upon on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 01:30h, 31 października

  I think the admin of this website is actually working hard in favor of his web site, since here every information is quality based data.

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 02:17h, 31 października

  I do accept as true with all the concepts you have presented for your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too quick for newbies. May you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 02:59h, 31 października

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 03:39h, 31 października

  Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from this site, and your views are nice designed for new users.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 04:19h, 31 października

  You made some good points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 04:59h, 31 października

  My spouse and I stumbled over here different web page and thought I might check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking at your web page again.

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 05:38h, 31 października

  Your means of describing all in this article is really nice, all can without difficulty know it, Thanks a lot.

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 06:18h, 31 października

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say superb blog!

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 06:57h, 31 października

  Wow, this article is good, my sister is analyzing these things, so I am going to let know her.

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 07:36h, 31 października

  Wow, that’s what I was seeking for, what a information! present here at this weblog, thanks admin of this site.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 08:16h, 31 października

  Undeniably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to be mindful of. I say to you, I definitely get irked whilst other folks consider worries that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 08:56h, 31 października

  Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say superb blog!

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 09:35h, 31 października

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 10:15h, 31 października

  I am truly glad to read this weblog posts which includes plenty of useful data, thanks for providing such information.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 10:53h, 31 października

  Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I will return once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 11:32h, 31 października

  It’s going to be end of mine day, except before end I am reading this enormous post to increase my knowledge.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 12:11h, 31 października

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say superb blog!

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 18:39h, 01 listopada

  Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 19:30h, 01 listopada

  It’s in fact very difficult in this full of activity life to listen news on TV, thus I simply use world wide web for that purpose, and take the most up-to-date news.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 20:15h, 01 listopada

  Hi there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 20:56h, 01 listopada

  Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 21:36h, 01 listopada

  hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 22:17h, 01 listopada

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • гостиничные чеки
  Posted at 22:56h, 01 listopada

  Hey there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 23:37h, 01 listopada

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 00:16h, 02 listopada

  Great article! This is the type of information that are meant to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this publish upper! Come on over and seek advice from my web site . Thank you =)

 • гостиничный чек москва
  Posted at 00:56h, 02 listopada

  This post is in fact a nice one it helps new internet viewers, who are wishing for blogging.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 01:34h, 02 listopada

  I read this article fully about the comparison of most up-to-date and previous technologies, it’s remarkable article.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 02:13h, 02 listopada

  Heya! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 02:51h, 02 listopada

  Great post.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 03:30h, 02 listopada

  Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Appreciate it

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 04:09h, 02 listopada

  This post gives clear idea in favor of the new users of blogging, that truly how to do blogging and site-building.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 04:48h, 02 listopada

  wonderful post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 14:59h, 02 listopada

  Hello there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 • www.bilanmagazine.com
  Posted at 18:32h, 02 listopada

  What’s up to all, the contents present at this website are actually awesome for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 • www.kenyanews.net
  Posted at 18:46h, 02 listopada

  naturally like your website however you need to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth on the other hand I will certainly come back again.

 • frbarcelona.com
  Posted at 19:01h, 02 listopada

  If some one needs expert view about blogging and site-building then i propose him/her to visit this weblog, Keep up the good job.

 • www.calgarynews.net
  Posted at 19:15h, 02 listopada

  The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 • www.azerbaijannews.net
  Posted at 19:30h, 02 listopada

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content!

 • www.bangladeshnews.net
  Posted at 19:45h, 02 listopada

  Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 19:57h, 02 listopada

  Good way of explaining, and good post to get information regarding my presentation topic, which i am going to deliver in college.

 • www.johannesburglife.com
  Posted at 19:59h, 02 listopada

  If you wish for to get a great deal from this piece of writing then you have to apply such techniques to your won website.

 • www.bcpost.com
  Posted at 20:14h, 02 listopada

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • www.canadanews.net
  Posted at 20:28h, 02 listopada

  Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Thank you!

 • www.canadastandard.com
  Posted at 20:43h, 02 listopada

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 • www.kenyastar.com
  Posted at 20:58h, 02 listopada

  Helpful info. Fortunate me I found your site accidentally, and I am stunned why this coincidence did not came about in advance! I bookmarked it.

 • www.vancouvernews.net
  Posted at 21:12h, 02 listopada

  This is a topic that is close to my heart… Many thanks! Where are your contact details though?

 • www.capetownnews.net
  Posted at 21:27h, 02 listopada

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & assist other users like its helped me. Good job.

 • www.ottawanews.net
  Posted at 21:41h, 02 listopada

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • www.torontonews.net
  Posted at 21:56h, 02 listopada

  I like what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the fantastic works guys I’ve added you guys to blogroll.

 • nigeriasoccernet.com
  Posted at 22:11h, 02 listopada

  Good article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

 • www.capetownexpress.com
  Posted at 22:25h, 02 listopada

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will forward this information to him. Pretty sure he’ll have a good read. Many thanks for sharing!

 • www.montrealnews.net
  Posted at 22:40h, 02 listopada

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I am hoping to offer something back and help others like you helped me.

 • www.johannesburgnews.net
  Posted at 22:55h, 02 listopada

  always i used to read smaller posts which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this place.

 • www.quebecnews.net
  Posted at 23:09h, 02 listopada

  Appreciating the hard work you put into your website and in depth information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • tjxyly.com
  Posted at 23:24h, 02 listopada

  Marvelous, what a blog it is! This weblog gives helpful information to us, keep it up.

 • activesnet.com
  Posted at 23:39h, 02 listopada

  Wonderful goods from you, man. I’ve take into account your stuff prior to and you’re simply too great. I really like what you’ve obtained here, really like what you’re stating and the way during which you assert it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful site.

 • www.edmontonnews.net
  Posted at 23:53h, 02 listopada

  An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who was doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this issue here on your web page.

 • www.torontotelegraph.com
  Posted at 00:08h, 03 listopada

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 • www.nigeriasun.com
  Posted at 00:23h, 03 listopada

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 • lesafriques.com
  Posted at 00:38h, 03 listopada

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • www.nigeriannews.net
  Posted at 00:53h, 03 listopada

  Hello there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 • omaranhense.com
  Posted at 01:08h, 03 listopada

  I feel this is one of the such a lot important information for me. And i’m satisfied reading your article. However want to statement on few basic things, The website taste is perfect, the articles is actually excellent : D. Good process, cheers

 • www.thatcelebrity.com
  Posted at 01:23h, 03 listopada

  naturally like your website however you need to test the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth on the other hand I will certainly come back again.

 • mundocosplayer.com.br
  Posted at 01:38h, 03 listopada

  I was able to find good info from your blog articles.

 • mercadopme.com.br
  Posted at 01:53h, 03 listopada

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Cheers!

 • qldh.top
  Posted at 02:09h, 03 listopada

  What i do not realize is in reality how you’re now not really a lot more smartly-liked than you may be right now. You are so intelligent. You know therefore significantly in relation to this matter, produced me for my part believe it from numerous numerous angles. Its like men and women don’t seem to be interested until it’s something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs great. All the time take care of it up!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 02:15h, 03 listopada

  Hello there I am so glad I found your website, I really found you by error, while I was researching on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to look over it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb jo.

 • pagvip.com.br
  Posted at 02:24h, 03 listopada

  magnificent submit, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 • gaimogilev.by
  Posted at 02:40h, 03 listopada

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 08:37h, 03 listopada

  I got this web site from my friend who informed me concerning this web site and now this time I am visiting this website and reading very informative posts at this place.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 15:45h, 03 listopada

  If some one desires to be updated with latest technologies after that he must be go to see this web site and be up to date every day.

 • пункт приема цветного металла чита
  Posted at 18:02h, 03 listopada

  What i do not realize is actually how you’re now not really a lot more smartly-liked than you may be right now. You are so intelligent. You understand therefore significantly on the subject of this matter, produced me personally believe it from numerous numerous angles. Its like men and women aren’t interested unless it’s something to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs great. All the time maintain it up!

 • сколько стоит алюминий кг лом
  Posted at 22:43h, 03 listopada

  Can I simply say what a relief to discover someone who truly knows what they’re talking about on the net. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More and more people should read this and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular since you certainly have the gift.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 09:38h, 04 listopada

  Ощутите разницу с профессиональной штукатуркой механизированная от mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru. Процесс быстрый и чистый.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 14:54h, 05 listopada

  Сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru является надежным партнером для тех, кто ищет качественную машинную штукатурку. Доверьтесь профессиональному мастерству.

 • краска для ткани
  Posted at 13:33h, 08 listopada

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it!

 • краска для ткани
  Posted at 03:06h, 09 listopada

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Cheers!

 • краска для одежды
  Posted at 21:49h, 09 listopada

  Hi everyone, it’s my first pay a visit at this website, and article is truly fruitful designed for me, keep up posting these posts.

 • autocad
  Posted at 06:38h, 10 listopada

  I am sure this post has touched all the internet people, its really really nice post on building up new weblog.

 • autocad
  Posted at 13:14h, 10 listopada

  An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who had been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your website.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 14:56h, 15 listopada

  Very quickly this site will be famous among all blogging and site-building people, due to it’s good articles

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 15:00h, 15 listopada

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to trade methods with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 • наркология москва
  Posted at 10:51h, 17 listopada

  Appreciation to my father who shared with me about this website, this website is really remarkable.

 • частная клиника лечения алкоголизма
  Posted at 10:55h, 17 listopada

  Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your submit is simply spectacular and i can think you are a professional in this subject. Well together with your permission allow me to take hold of your RSS feed to stay up to date with approaching post. Thank you one million and please continue the gratifying work.

 • nike dunks
  Posted at 01:28h, 22 listopada

  I precisely had to appreciate you once more. I am not sure the things that I might have used in the absence of these techniques shared by you regarding my industry. It was actually a very troublesome crisis in my position, but spending time with the very specialized tactic you solved that made me to weep over delight. I’m happier for the guidance and as well , have high hopes you are aware of a powerful job you happen to be putting in educating the rest with the aid of a web site. Probably you haven’t encountered any of us.

 • kd shoes
  Posted at 03:30h, 22 listopada

  My wife and i got so thankful Chris could finish off his basic research using the ideas he gained from your very own weblog. It is now and again perplexing just to happen to be freely giving steps which other people have been making money from. We do know we’ve got the writer to thank because of that. The type of explanations you have made, the simple website menu, the friendships you will give support to create – it’s most excellent, and it’s really assisting our son and our family believe that that subject matter is enjoyable, which is truly essential. Thanks for everything!

 • авто запчасти
  Posted at 18:50h, 25 listopada

  Every weekend i used to go to see this web site, as i want enjoyment, since this this website conations in fact pleasant funny stuff too.

 • интернет запчасти
  Posted at 02:36h, 26 listopada

  I for all time emailed this webpage post page to all my associates, because if like to read it then my friends will too.

 • услуги сантехника в краснодаре
  Posted at 06:10h, 26 listopada

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 • вызвать сантехника краснодар
  Posted at 08:38h, 26 listopada

  Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.

 • купить ковер 3 4
  Posted at 22:22h, 26 listopada

  continuously i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this place.

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 22:27h, 26 listopada

  Why users still use to read news papers when in this technological world everything is available on net?

 • seo оптимизация на сайт
  Posted at 23:30h, 27 listopada

  Incredible! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

 • seo оптимизатор
  Posted at 23:29h, 28 listopada

  I think the admin of this website is truly working hard for his website, because here every data is quality based data.

 • как название цветка
  Posted at 00:40h, 29 listopada

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 • фото комнатный
  Posted at 00:47h, 29 listopada

  An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic here on your website.

 • тренинг для топ менеджеров
  Posted at 23:35h, 02 grudnia

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!

 • коучинг в бизнесе
  Posted at 07:10h, 03 grudnia

  I enjoy what you guys are usually up too. This type of clever work and exposure! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

 • esg strategy consulting
  Posted at 18:55h, 03 grudnia

  Environmental Impact Technology refers to innovative solutions and practices aimed at reducing the negative effects of human activities on the environment. These technologies encompass a wide range of approaches, from renewable energy systems and efficient waste management to sustainable agriculture and eco-friendly transportation methods. Their primary goal is to mitigate the impact of industrial and everyday processes on our planet, ultimately promoting a more sustainable and eco-conscious future.

 • car detailing interior near me
  Posted at 19:00h, 03 grudnia

  Car detailing is a meticulous automotive service that involves cleaning, restoration, and protection of a vehicle’s exterior and interior to enhance its appearance and preserve its value. This process includes thorough cleaning, waxing, polishing, and often involves deep cleaning and rejuvenating the interior, leaving your car looking as good as new.

 • halal chicken
  Posted at 19:02h, 03 grudnia

  Zabihah Halal Chicken refers to chicken meat that has been prepared and processed in accordance with Islamic dietary laws. This involves following specific guidelines for slaughter and ensuring that the chicken is deemed permissible (halal) for consumption by adhering to Islamic principles. Zabihah Halal Chicken is an essential choice for individuals who observe halal dietary requirements and seek meat that complies with their religious beliefs.

 • tao acupuncture
  Posted at 19:04h, 03 grudnia

  Wellness Acupuncture Center is a dedicated healthcare facility that specializes in the ancient practice of acupuncture. With a focus on promoting holistic well-being, this center offers expert acupuncture services, which involve the precise insertion of fine needles into specific points on the body to enhance overall health and relieve various ailments. Whether you seek relief from pain, stress reduction, or improved energy flow, the Wellness Acupuncture Center is your destination for natural, alternative healing methods.

 • Air Conditioning Service
  Posted at 19:05h, 03 grudnia

  Heating repair services are essential for keeping your home warm and comfortable during the colder months. Our experienced technicians are skilled in diagnosing and fixing a wide range of heating system issues. Whether it’s a furnace, heat pump, or any other heating unit, we provide prompt and reliable repair services to ensure your home stays cozy and energy-efficient.

 • home renovation contractors in delaware
  Posted at 19:07h, 03 grudnia

  DereModeling is a cutting-edge approach to home renovation and interior design that combines the concepts of 'dere’ (a term from anime and manga culture denoting a character’s lovable, endearing qualities) with remodeling.

 • junk hauling near me
  Posted at 19:08h, 03 grudnia

  MKO Hauling is your reliable partner for all your hauling and removal needs. We specialize in efficiently transporting and disposing of various materials, whether it’s debris, junk, construction waste, or unwanted items.

 • dutch van der linde coat
  Posted at 19:09h, 03 grudnia

  This exquisite fashion piece exudes timeless sophistication and grace. Crafted from flowing satin fabric in a rich, deep shade of midnight blue, it features a plunging neckline and a gracefully draped skirt that skims the floor.

 • vat consultant in dubai
  Posted at 19:10h, 03 grudnia

  Discover excellence in auditing with our professional services in Dubai. We offer meticulous financial scrutiny, compliance assessments, and expert insights to ensure transparency and trust in your business operations. Partner with us for reliable, precise, and comprehensive auditing solutions tailored to your needs.

 • Kasutatud autode kokkuost
  Posted at 21:48h, 03 grudnia

  Spot on with this write-up, I truly feel this website needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

 • Скупка авто Таллинн
  Posted at 21:53h, 03 grudnia

  I’ve read several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to create this type of wonderful informative site.

Skomentuj