Czy kryzys, utrata dziecka, trudy rodzicielstwa to szanse na rozwój w małżeństwie? - wywiad - MamySie.pl
1807
post-template-default,single,single-post,postid-1807,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Czy kryzys, utrata dziecka, trudy rodzicielstwa to szanse na rozwój w małżeństwie? – wywiad

Z Martą rozmawiam o trudach rodzicielstwa, stracie nienarodzonych jeszcze dzieci, kryzysie w małżeństwie. Mimo trudnych tematów, niełatwych słów i wspomnień, cała ta rozmowa to bardzo ciepły, wartościowy i dający nadzieję zapis miłości mężczyzny i kobiety. Przyznaję, że sama czytałam ten tekst kilka razy przed publikacją z ogromną radością. Małżeństwo, jeśli idzie razem w trudnościach, z każdej największej walki wychodzi silniejsze. Zobaczcie sami – zapraszam.

Marlena: Marto, od kiedy jesteście razem?

Marta: Kiedy myślę, od kiedy jesteśmy razem to wydaje mi się, że od zawsze. W tym roku minie już 20 lat odkąd zaczęła się nasza wspólna przygoda z bycia razem. Wspólnie minęła nam szkoła średnia, jedna studniówka, druga, nasze matury, egzamin na prawo jazdy. Potem trudny czas gdy mąż odbywał służbę wojskową i nie mieliśmy jeszcze komórek, ale były listy, fajny czas. Studia i wreszcie po ośmiu latach w zimowy wieczór uklęknął przede mną, a latem spełniło się nasze marzenie by wreszcie być ze sobą na zawsze. Wtedy jeszcze wszystko wydawało się takie proste 😉

Marlena: Czego nauczyło Cię małżeństwo? Czego o małżeństwie nie wiedziałaś wcześniej?

Marta: Małżeństwo nauczyło mnie oddania się drugiej osobie. Nauczyło cierpliwości, wciąż uczy walki z własnym egoizmem. Najtrudniejsze dla mnie to nie mieć oczekiwań, gdy ich się wyzbywam czuję się o wiele szczęśliwsza, nie przysłaniają mi tego jak wiele mam. Wbrew wszystkiemu umocnieni też jesteśmy tymi najtrudniejszymi doświadczeniami, które nas spotkały. Nauczyły nas wiekiem pokory.

To czego nie wiedziałam wcześniej o małżeństwie to to, że trzeba się nie mało napracować by było dobrze, ale gdy jest już się coś wypracuje mam wrażenie, że wchodzimy na kolejny stopień naszych uczuć.

Marlena: Macie pięcioro dzieci, troje z nich odeszło jeszcze przed porodem. Jak rodzicielstwo oraz trudne doświadczenia utraty dzieci wpłynęło na Wasze małżeństwo?

Marta: Nie wiedziałam, że posiadanie dzieci to aż taka rewolucja w małżeństwie. My nasze rodzicielstwo rozpoczęliśmy niełatwo. Pierwsze i drugie nasze maleństwo odeszło przedwcześnie. Potem trudna ciąża zakończona porodem naszej córeczki w szóstym miesiącu ważącej zaledwie 1 kg. Walka o jej życie, o jej zdrowie była dla nas czymś trudnym do opisania. Oboje oszaleliśmy na jej punkcie. Wiedzieliśmy, że jest małym cudem i zrobimy wszystko by była zdrowa, by się dobrze rozwijała. Gdy wspominam nas z tamtego czasu to byliśmy porządnie zakręceni. Oboje zmęczeni do granic możliwości i oboje upojeni szczęściem. Mimo trudności to był dobry czas, oboje się wspieraliśmy, oboje szliśmy tą samą drogą. Niedawno nasza córka skończyła 9 lat i ma się doskonale jak na tak skrajnego wcześniaka.

utrata dziecka a małżeństwo_www.MamySie.pl

 

Nie wiedziałam,
że posiadanie dzieci
to aż taka rewolucja
w małżeństwie.

Zawsze marzyła nam się większa rodzina, więc gdy nasza córka podrosła poczęło się nasze czwarte maleństwo, jednak też jego serduszko biło zbyt krótko. To było trzecie maleństwo, które odeszło i choć mieliśmy już dziecko, ból nie był mniejszy, a strata mniej bolesna. Nigdy jednak nie odsunęły nas od siebie te doświadczenia. Mam wrażenie, że wręcz zacieśniły nas ze sobą, pozwoliły dostrzec jak wielkim darem jest rodzicielstwo, obudziły w nas empatię dla innych rodziców po stracie lub par mających trudności w zostaniu rodzicem.

Czasem wystarczy po prostu pobyć blisko. Tylko tyle i aż tyle.

Nie wiem skąd wzięliśmy siły na kolejną walkę, ale gdy córeczka miała 4 latka znów żyliśmy nadzieją. Tym razem po 9 miesiącach, ważąc 4 razy więcej niż siostra, wbrew całej logice i radom lekarzy, przyszła na świat nasza druga córka Agatka, która na wiosnę skończy 5 lat. Ona dopiero wywołała nie lada rewolucję.

Marlena: Wtedy pojawił się kryzys.

Marta: Przez prawie 12 lat małżeństwa nie obyło się bez kłótni, obrażania, walki o swoje. Oboje mamy niełatwe charaktery, oboje czasem warczymy na siebie, czasem mamy ochotę się udusić, przeszliśmy także swój kryzys.

Nas kryzys dopadł właśnie wtedy gdy wydawać się mogło, że wszystko się spełniło. Mamy drugie zdrowe dziecko, powinniśmy się więc cieszyć? I cieszyliśmy się owszem, ale nasza druga córka okazała się bardzo wymagającym dzieckiem. Płaczącym, nie dającym położyć się do wózka, uspokajającym się tylko przy piersi mamy, nie dającej się ukołysać nawet tacie, nie dającym praktycznie nic zrobić mamie. Starsza siostra też po pewnym czasie miała już dość, bo nagle straciła tyle uwagi rodziców.

Marlena: Co dokładnie wywołało kryzys u Was?

Marta: Wydaje mi się, że tu też kłaniają się wcześniej już wspomniane oczekiwania, że będzie fajnie, że będziemy chodzić na spacery z wózkiem, że dziecko będzie spało, to się pobawię ze starszym, że mąż zabierze na spacer to sama odpocznę. Frustracja rosła, bo… było zupełnie inaczej. Zmęczenie zaczynało dokuczać tak, że warczałam na męża. Mąż z natury wielki pomocnik chciał wyręczyć, ale dziecko się nie dawało, więc kapitulował, oddawał mi, uciekał w inne przydomowe obowiązki, ja płakałam on nie umiał pomóc… po pewnym czasie miałam wrażenie, że mówimy w dwóch różnych językach. Czuliśmy, że coś jest nie tak, ale nawet nie umieliśmy tego nazwać. Ja miałam wrażenie, że nie ma dla nas już ratunku, myślałam o terapii, ale nie miałam odwagi powiedzieć. Ukojenie przyszło samo, oboje wiedzieliśmy, że przecież nie wyobrażamy sobie bez siebie życia, że chcemy być razem. Mąż wtedy wyjechał na miesiąc za granicę, zostałam sama z dziećmi i wzięłam się w garść, tak po prostu, przewartościowałam swoje myśli. Tęsknota za sobą dobrze nam zrobiła. Nie oznacza to wcale, że dziś we wszystkim się zgadzamy, ale myślę, że oboje wiemy gdzie stoi ta granica, której nie wolno przekroczyć. Ja też tak mam, że najtrudniejsze sprawy oddaję Najwyższemu, mi to bardzo pomaga.

„Kryzys w małżeństwie”
to brak zrozumienia się przez dłuższy czas
i zamiast wychodzić z niego,
brnie się do środka.

Marlena: W czym, według Ciebie, tkwi istota kryzysu małżeńskiego?

Marta: Dla mnie „kryzys w małżeństwie” oznacza brak zrozumienia się przez dłuższy czas i zamiast wychodzić z niego, brnie się do środka. Dlaczego? Nie wiem, ale wiem, że to nic przyjemnego.

Marlena: Co mogłabyś powiedzieć małżeństwom po stracie dziecka lub takim, które starają się już długo o dziecko? Jak one mają nie utracić radości bycia razem?

Marta: Gdy człowiek jest nagle postawiony przed tym, że nic już się nie da zrobić, że to wszystko się dzieje naprawdę właśnie tobie, świat usuwa się spod nóg. Najpierw przychodzi ogromna rozpacz, potem ból i złość, aż w końcu pytanie: dlaczego? Często w takim momencie kobieta obwinia się za to, że jej dziecko odeszło, że zawaliło jej ciało, myśli, że może to za karę. Bardzo ważna jest wtedy bliskość ukochanej osoby.

małżeństwo a rodzina_www.MamySie.pl

Marlena: Co Ty chciałaś usłyszeć od męża, od bliskich w trudnym czasie żałoby?

Marta: Każdy potrzebuje czegoś innego. Ja potrzebowałam się wypłakać, czasem wykrzyczeć to z siebie. Obecność męża i pozwolenie mi na to dała mi możliwość przeżycia naszej żałoby. Chociaż strata dotknęła także mojego męża, pocieszał mnie. Nie mówił: „Nie płacz. Było minęło, następnym razem będzie dobrze”. W takich momentach nie jest ważne to, jak będzie następnym razem i to, że jesteśmy młodzi, to się uda. W takim momencie ważne jest tu i teraz: poszanowanie tego maleństwa, utraconej nadziei i bólu, który został w sercu.

Kobieta i mężczyzna przeżywa stratę dziecka inaczej. Nie oznacza to jednak, że któreś z nich robi to źle lub gorzej. Trzeba pamiętać, że jeśli ktoś z nas płacze, powinniśmy pozwolić mu na wypłakanie. Jeżeli ktoś chce wyjść sam na spacer, widocznie jest mu to potrzebne i tak sobie radzi. Otoczenie nie umie jeszcze reagować w takich sytuacjach, co nie ułatwia małżonkom przejścia przez etap żałoby. Wzajemne wspieranie się na pewno pomoże przejść przez to doświadczenie. Rozmowa, czasem milczenie, ale wszystko to robione wspólnie – są największym lekiem. Granica między realizacją marzenia posiadania dziecka, a zatraceniem się w myśleniu o dziecku tylko jako o celu, potrafi być cienka, więc jedność małżonków jest tu bardzo potrzebna.

Marlena: Marta, dziękuję Ci za podzielenie się z nami tymi doświadczeniami. Mam wrażenie, że dały Wam większą perspektywę i szersze spojrzenie na wiele problemów. Powiedz nam proszę, w jaki sposób godzicie pracę i obowiązki domowe z pielęgnowaniem Waszej więzi?

Marta: Dziś, gdy dzieci są można powiedzieć już duże, jedna córka chodzi do szkoły, druga do przedszkola, łatwiej pogodzić obowiązki. Nie ukrywam jednak, że to dzięki mężowi się to udaje, ponieważ pracuje na zmiany i dużo więcej jest z naszymi dziećmi niż ja i ogarnia także sprawy domowe. Jestem mu za to bardzo wdzięczna. Ja byłam z naszymi dziewczynkami w domu, gdy były malutkie, z pierwszą do roku czasu, z drugą do dwóch lat. Wszystko więc jest tak zmienne. Dbanie o relację małżeńską na każdym etapie jest inne, ale nie wolno o nim zapomnieć. Nam nie przeszkadzają dzieciaki we wspólnych wypadach, my nawet wolimy gdy są razem z nami i lubimy im pokazywać świat. Różne podróże niekoniecznie dalekie są dla nas odskocznią od codzienności, jako dla rodziców i jako dla męża i żony.

Dziś też już udaje nam się wyskoczyć samym do kina, nawet ostatnio byliśmy na potańcówce i wiem, że gdziekolwiek idę z moim mężem jestem dumna, że mam go przy swoim boku, bo to ten sam chłopak, który odprowadzał mnie po szkole i nosił mój plecak oraz ten, któremu przyrzekałam miłość.

Marlena: Serdecznie dziękuję Ci, Marto za naszą rozmowę. Życzę Tobie i Twojej Rodzinie wszystkiego dobrego.


W pierwszym wywiadzie z cyklu przeczytasz między innymi o tym, że mąż nie jest lustrem dla żony. Jeśli chcesz wziąć udział w wywiadach małżeńskich, napisz do mnie. Znajdziesz mnie na grupie na facebooku: Małżeństwo – mamy się dobrze (serdecznie do niej zapraszam!), fanpage’u lub pisząc maila.

Zdjęcia: flickr.com, CC BY 1| Senor Hans, 2| Jack Fussel, 3| RebeccaVC1

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
84 komentarze
 • Matka Prowincjonalna
  Posted at 14:52h, 22 lutego

  u nas największy kryzys pojawił się po siedmiu latach małżeństwa, czyli jakieś półtorej roku temu, dopiero później okazało się, że zgrało się to z moją, jeszcze niezdiagnozowaną, chorobą, która dawała o sobie znać w postaci kłótliwości, zmęczenia, rozgoryczenia, takiej ciągłej uszczypliwości, podejrzewam, że świętego wyprowadziło by to z równowagi, mąż też miał już dosyć, aż trafiłam do szpitala, diagnoza, leczenie, leki i powiem Ci że to nas do siebie ponownie zbliżyło, takie poczucie, że coś może stać się któremuś z nas.

 • Racjonalna Mama
  Posted at 22:44h, 23 lutego

  Podziwiam takie małżeństwa. Tyle lat razem, tyle razem przeszli. Piękna historia miłosna!

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 23:33h, 24 lutego

  Daje nadzieję i pokazuje, że to nie jest utopia. 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 23:34h, 24 lutego

  W takim momencie faktycznie dostrzegamy wartość tego, co mamy. Wszystkiego dobrego na teraz i potem!

 • Life by Ewelina
  Posted at 12:17h, 27 lutego

  Trzeba mieć dużo siły, żeby przetrwać tyle bólu, dużo wzajemnego zrozumienia, poszanowania uczuć i wsparcia. Wzruszająca historia

 • Racjonalna Mama
  Posted at 15:17h, 27 lutego

  Dokładnie! Bardzo pokrzepiające.

 • Ulalafiufiu
  Posted at 22:01h, 29 lutego

  Taki wartościowy ten tekst, pełen ciepła i miłości. Wiele pozytywnej energii zabieram z niego z sobą. Dziękuję! 🙂

 • Ania od Dzieci i Pieniędzy
  Posted at 04:02h, 01 marca

  Trudny temat i piękny tekst. Pokazujący, że związek dwojga ludzi nie kończy się na słowach: „Jesteście mężem i żoną”, lecz dopiero się zaczyna. I cały czas trzeba nad nim pracować. Podaję dalej, bo warto o tych ciężkich chwilach mówić- także innym.

 • Home on the Hill
  Posted at 11:11h, 09 marca

  Piękny wywiad, przeczytałam dwukrotnie. Niesamowita siła i miłość bije z każdego słowa. To straszne jak wiele czasem musimy nieść na naszych barkach, ale najważniejsze to nie tracić nadziei i radości. Pozdrawiam najserdeczniej i życzę wszystkiego dobrego.

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 16:14h, 30 lipca

  Excellent blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any ideas? Thank you!

 • 琳达技术员
  Posted at 17:07h, 30 lipca

  I love what you guys are up too. This sort of clever work and exposure! Keep up the fantastic works guys I’ve you guys to my personal blogroll.

 • daachnik.ru
  Posted at 03:12h, 02 sierpnia

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 18:34h, 02 sierpnia

  If some one desires expert view concerning blogging after that i suggest him/her to go to see this blog, Keep up the pleasant job.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 04:06h, 03 sierpnia

  Thank you for any other fantastic article. Where else may just anyone get that kind of information in such a perfect means of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 • daachnik.ru
  Posted at 11:47h, 03 sierpnia

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 • twitch.tv
  Posted at 01:30h, 04 sierpnia

  Fantastic blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any recommendations? Bless you!

 • twitch.tv
  Posted at 11:23h, 04 sierpnia

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 15:59h, 04 sierpnia

  Excellent blog you’ve got here.. It’s hard to find high quality writing like yours these days. I truly appreciate people like you! Take care!!

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 20:01h, 04 sierpnia

  Ahaa, its good discussion regarding this article here at this weblog, I have read all that, so now me also commenting here.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 02:02h, 05 sierpnia

  Hi there, just wanted to mention, I enjoyed this article. It was practical. Keep on posting!

 • обивка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 02:42h, 05 sierpnia

  I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!

 • xnxx pup
  Posted at 23:00h, 06 sierpnia

  Thanks for one’s marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you will be a great author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back from now on. I want to encourage you to continue your great writing, have a nice holiday weekend!

 • daachkaru
  Posted at 03:57h, 07 sierpnia

  Highly energetic blog, I liked that a lot. Will there be a part 2?

 • myinfodacha.ru
  Posted at 20:33h, 09 sierpnia

  This is my first time pay a visit at here and i am really impressed to read all at one place.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 23:36h, 09 sierpnia

  I know this website offers quality based posts and additional information, is there any other website which provides such stuff in quality?

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 17:51h, 11 sierpnia

  Every weekend i used to visit this website, as i want enjoyment, as this this web site conations in fact pleasant funny information too.

 • sadounik.ru
  Posted at 02:56h, 12 sierpnia

  Useful info. Fortunate me I found your site accidentally, and I am surprised why this twist of fate did not came about in advance! I bookmarked it.

 • sadounik.ru
  Posted at 13:48h, 12 sierpnia

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply nice and i can think you are knowledgeable in this subject. Well together with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay up to date with drawing close post. Thank you one million and please keep up the gratifying work.

 • daachka.ru
  Posted at 23:33h, 15 sierpnia

  naturally like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come back again.

 • daa4a.ru
  Posted at 04:50h, 16 sierpnia

  I read this piece of writing fully about the comparison of latest and previous technologies, it’s remarkable article.

 • частный эротический массаж Москва
  Posted at 16:16h, 16 sierpnia

  Отборный мужской эромассаж в Москве база массажа

 • horse and girl xxx
  Posted at 22:00h, 17 sierpnia

  Hi would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 • ремонт окон пвх в Борисове
  Posted at 02:11h, 21 sierpnia

  Greate article. Keep writing such kind of information on your page. Im really impressed by your site.

 • ремонт пластиковых окон в минске недорого
  Posted at 12:46h, 21 sierpnia

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards

 • ремонт пвх окон
  Posted at 14:36h, 21 sierpnia

  This article is in fact a good one it helps new net viewers, who are wishing for blogging.

 • ремонт окон пвх в Жодино
  Posted at 01:46h, 22 sierpnia

  I must thank you for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 11:27h, 22 sierpnia

  Pretty part of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment or even I achievement you access persistently rapidly.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 11:55h, 22 sierpnia

  hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.

 • 3d horse xnxx
  Posted at 14:29h, 24 sierpnia

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he’ll have a good read. Many thanks for sharing!

 • bestrapeporn
  Posted at 17:16h, 25 sierpnia

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.

 • daachka.ru
  Posted at 20:47h, 25 sierpnia

  This is the right site for anyone who would like to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for a long time. Great stuff, just great!

 • daachka.ru
  Posted at 07:12h, 26 sierpnia

  of course like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth however I will certainly come back again.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 20:19h, 28 sierpnia

  Appreciation to my father who shared with me regarding this website, this blog is in fact awesome.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 05:27h, 29 sierpnia

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thank you

 • химчистка мебели смолевичи
  Posted at 16:45h, 01 września

  Good info. Lucky me I ran across your website by accident (stumbleupon). I have bookmarked it for later!

 • химчистка мебели в борисове
  Posted at 17:44h, 01 września

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • чистка подушек в борисове
  Posted at 03:14h, 02 września

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 19:58h, 06 września

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 20:01h, 06 września

  Hi, always i used to check webpage posts here early in the morning, as i love to learn more and more.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 05:23h, 07 września

  Good day! I just would like to give you a huge thumbs up for the great info you’ve got here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 18:48h, 09 września

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 14:25h, 10 września

  Hi, Neat post. There is a problem together with your site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a big component to other folks will omit your fantastic writing due to this problem.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 12:45h, 11 września

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this website is truly good.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 19:05h, 11 września

  Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate it!

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 00:09h, 12 września

  Actually no matter if someone doesn’t understand then its up to other users that they will help, so here it happens.

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 19:22h, 12 września

  My brother suggested I would possibly like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t believe just how so much time I had spent for this information! Thank you!

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 21:40h, 12 września

  It’s enormous that you are getting ideas from this article as well as from our argument made at this place.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 05:21h, 13 września

  Hi to all, the contents present at this site are truly remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 16:01h, 13 września

  Hey there, You have done an excellent job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 21:08h, 13 września

  Heya! I know this is somewhat off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a massive amount work? I’m completely new to writing a blog but I do write in my diary everyday. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 01:45h, 14 września

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. All the best

 • 20bet
  Posted at 10:25h, 14 września

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 11:13h, 14 września

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 16:57h, 14 września

  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 03:36h, 15 września

  I always used to read article in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 14:26h, 15 września

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem solved soon. Many thanks

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 20:12h, 15 września

  Hi I am so excited I found your webpage, I really found you by error, while I was researching on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent job.

 • link indexing url
  Posted at 17:21h, 16 września

  I visit each day some sites and blogs to read articles, but this website offers quality based posts.

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 00:15h, 20 września

  Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 03:00h, 20 września

  It’s really a nice and helpful piece of information. I’m glad that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 15:30h, 20 września

  I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A couple of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any advice to help fix this issue?

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 18:54h, 20 września

  Great info. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon). I have book marked it for later!

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 21:54h, 20 września

  Hi would you mind letting me know which webhost you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate it!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 07:55h, 21 września

  If you are going for most excellent contents like I do, simply visit this web site everyday because it gives quality contents, thanks

 • Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево
  Posted at 12:57h, 21 września

  Hi there, I found your website by the use of Google even as searching for a comparable matter, your site got here up, it seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа
  Posted at 01:09h, 22 września

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург
  Posted at 00:39h, 24 września

  This web site truly has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 23:33h, 24 września

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 11:12h, 25 września

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • гостиничный чек москва
  Posted at 20:44h, 25 września

  What’s up, all is going fine here and ofcourse every one is sharing information, that’s truly fine, keep up writing.

 • квартира на сутки в Минске
  Posted at 17:01h, 27 września

  Helpful info. Fortunate me I found your site by accident, and I am stunned why this coincidence did not came about in advance! I bookmarked it.

 • חשפניות
  Posted at 19:54h, 27 września

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. However just imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this website could undeniably be one of the most beneficial in its niche. Terrific blog!

 • квартиры на сутки в Минске
  Posted at 04:38h, 28 września

  Fine way of describing, and pleasant post to get data about my presentation subject, which i am going to convey in college.

 • חשפניות
  Posted at 05:25h, 28 września

  Its like you read my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the guide in it or something. I feel that you could do with some p.c. to pressure the message house a bit, however other than that, this is great blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

Skomentuj