Jak randkować będąc rodzicami? - MamySie.pl
15432
post-template-default,single,single-post,postid-15432,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive
Randki w małżeństwie są możliwe.

Jak randkować będąc rodzicami?

Zacznijmy od pytania: czy można mieć czas dla siebie mając małe i dość… trudne dziecko lub dzieci? Czy można randkować będąc rodzicami? Można. Pewnie myślisz – łatwo powiedzieć. Piszesz sobie bloga, masz dwoje małych (ale zapewne niebiańsko grzecznych chłopców, którzy śpią tyle, ile się da. Ogarniasz wszystko w czasie ich drzemki, potem idą wcześnie spać, a ty tu sobie Marlena możesz pisać o twórczości w codzienności i te inne bajery 🙂 Tak to sobie można żyć i randkować. No cóż…

Piszę ten tekst z pamięcią o czasie, kiedy po urodzeniu pierwszego malca chodziłam całymi dniami w piżamie, bo nie mogłam go nawet odłożyć. (Prysznic? Halo! Co to jest?) Piszę to z wizją codziennego ząbkowania, braku drzemek w dzień u dwulatka i mini drzemek u młodszego, które trwają do momentu mojego wyjścia z pokoju. Piszę to w końcu z wizją tego, że cały czas jestem sama, bez zaplecza ciociowego i babciowego. Piszę to w końcu z ogromnym i szczerym przekonaniem, że często w budowaniu relacji przeszkadza nam nie „brak czasu”, a tak naprawdę „brak chęci”, wymówki lub nasze wewnętrzne nieuporządkowanie. Jak zatem znaleźć czas dla siebie nawzajem? Jak ocalić bliskość w małżeństwie przy małych dzieciach lub przy dzieciach w ogóle? Mam kilka przetestowanych przez nas sposobów.

1 | Dbaj o siebie

– jeśli dbałość o mnie szwankuje, zaczyna się u mnie tzw. depresyjne zmęczenie. To znak, że muszę przystopować. Nie chcę doprowadzić do wypalenia, jakie może dotknąć mamy, bo wiem, że wtedy staję się żoną-nie-do-zniesienia 🙂

W wywiadzie dla Moniki z DomDobreMiejsce.pl pisałam: „Nie czuję się pełną, ułożoną układanką bez zadbania o wygląd, wymiar intelektualny, zdrowotny, duchowy i emocjonalny. Na pierwszy rzut idzie, choć nie jest to wymiar według mnie najważniejszy, wygląd. Na samym początku macierzyństwa szczególnie trudno było mi dbać o niego, po prostu to było na szarym końcu moich priorytetów. Potem jednak zauważyłam, że zaczynam czuć się źle z samą sobą. Musiałam znaleźć sposób na to, aby być po prostu kobietą zadbaną i zadowoloną z siebie samej. Jak to zrobiłam? Przeanalizowałam sobie jak wygląda mój dzień. Zobaczyłam wtedy, że robię dużo rzeczy, które nie mają sensu przy dzieciach. Po co np. układać zabawki, którymi zaraz będą się bawić? Traciłam czas na niepotrzebne czynności, zamiast poświęcić go sobie.” Dlaczego mamy dbać o siebie? Nasze samopoczucie wpływa przecież na naszą efektywność w ciągu dnia, na nasze patrzenie na świat, na… nasze małżeństwo i możliwości jakie mamy.

2 | Pójdź na odwyk od perfekcjonizmu

Cześć! Jestem Marlena i kiedyś prasowałam dziecięce ciuszki z dziesięciu stron, a potem zakładałam je na 10 minut (bo się dziecko ubrudziło).

Dziś jestem na odwyku od perfekcjonizmu. Tobie polecam to samo. Bardzo to uwalnia. Zastanów się, co jest powodem (ale takim prawdziwym!) Twojego perfekcjonizmu, chęci bycia naj, naj. „Niektórzy perfekcjoniści maskują swoje prawdziwe emocje, uczucia i potrzeby”. Może to tu tkwi problem? Więcej pisałam już o perfekcjonizmie i jeśli to Twój problem, koniecznie przeczytaj. Warto walczyć z perfekcjonizmem, bo on zabiera nam czas, ale też psuje relacje.

Randki mogą odbywać się w domu, razem z dziećmi.

3 | Nie czekaj na odpowiedni moment

– „czas tylko dla was” może nie nadejść tak szybko jak myślisz. Wcale się nie dziwię takiemu myśleniu. Kiedy dzieci dorosną, kiedy zaczną chodzić do przedszkola, a kiedy coś tam, coś tam… Nie! Liczy się tu i teraz, bo życie w oczekiwaniu na coś przemija, ucieka przez palce. Bierz to, co masz teraz. Bierz te resztki czasu dla siebie i dla Twojej drugiej osoby. Był czas, kiedy my także myśleliśmy: kiedy maluch podrośnie. Teraz moglibyśmy powiedzieć: kiedy drugi maluch podrośnie… tylko zobaczyliśmy, że życie mija, małżeństwo nam się starzeje :), a my co? Mamy czekać, aby być szczęśliwymi w małżeństwie? No proszę Cię!

Pytasz co  robimy? Ostatnio, kiedy zasnęły nasze maluchy, zostałam poproszona:) o zajęcie się swoimi sprawami w pokoju i niewychodzenie przez około godzinę. „No dobrze! W sumie to ogarnę coś na bloga.” Po ok. godzinie w kuchni ujrzałam morze świec, męża w garniturze i kolację. To nic, że dwa razy przerywaliśmy rozmowę, bo musiałam nakarmić malucha. „To jest nasz czas na szczęście” – tak musisz sobie powiedzieć.

4 | Korzystaj z zaplecza

– jeśli masz możliwość oczywiście. U nas kiedy mamy sytuację emergency znajdziemy pomoc, ale tak jesteśmy zdani na siebie. Bardzo to sobie cenię. Widzę jak nas to zbliża i rozwija. Nikt za nas nic nie zrobi, przez co musimy się wspierać, aby dać radę. Musimy rozmawiać i wspólnie planować. Szkoda nam czasu na jakieś sprzeczki, bo mamy go niewiele i nie chcemy go marnować na „ciche dni” lub nawet „ciche minuty”. Jeśli mamy milczeć, to też razem.

5 | Randkujcie z dziećmi

– naprawdę da się to zrobić. Randki to nie jest tylko patrzenie sobie w oczy w pozycji greckich posągów. Niech to będzie spędzenie rodzinnego czasu z Waszym nastawieniem na siebie. Idąc na spacer trzymajcie się za ręce. Gotując, obsypcie się mąką. W taki własnie sposób czas razem spędza Asia ze swoją rodziną, nie mogąc posiłkować się pomocą innych. To jest wykonalne.

6 | Odpuść

– sprzątanie, poprawienie obrazka, tak, aby idealnie wisiał na ścianie (to zdanie kieruję do siebie), 58 rzeczy, które w porównaniu do Twojego małżeństwa nie mają znaczenia. Odpuść i zaparz herbatę. Pogadajcie, kiedy dzieci pójdą spać. Choć może na rozmowie się nie skończy. Poważnie, za 10-20-30 lat nie będziesz pamiętała tej poklejonej syropem podłogi, ale będziesz miała swoje małżeństwo. Co jest ważniejsze: czysta podłoga (która jutro będzie pomazana dla odmiany dżemem) czy relacja z mężem?

Czas razem to może być nawet wypicie herbaty.

7 | Organizuj się

– miej więcej czasu. (śmiejesz się?:)). Po urodzeniu drugiego malca wprowadziłam sobie szereg usprawnień do codziennego życia. Wiesz, że mój małżeński projekt zaczął się rozwijać jak urodziłam drugiego syna? Nie będę tu pisać, że to kwestia organizacji, bo tak i jest, i nie jest. Wiem, że muszę to robić, by nie być mamą i żoną frustratką :). Na dziś jednak podrzucę Ci link do spotkania w Kawiarni Mamy Liderki z Olą Budzyńską, a w przyszłym tygodniu opiszę może swój dzień, jeśli chcecie.

8 | Zaplanujcie swój wspólny czas

– od pewnego czasu uskuteczniam weekendy offline. Nie odpisuję w weekendy na wiadomości, nie piszę postów, nie robię nic w grupie. Weekend jest czasem dla mojej rodziny – cokolwiek by się działo. Kilka takich sobót i niedziel za nami i…ten czas jest wykorzystywany przez nas maksymalnie! Ile rzeczy razem robimy – cały dzień bawimy się z dziećmi, gotujemy, śmiejemy, oglądamy (raczej bajki), tańczymy, a wieczorem mamy czas dla siebie. Zawsze lubiłam weekendy, ale teraz mam świadomość budowania relacji. Nie jestem jedną nogą na Facebooku, na mailu, gdzieś tam daleko. Jestem tu i teraz, i czuję wolność. Ta uważność jest możliwa dzięki rezygnacji z czegoś, z poniesienia jakiegoś kosztu. Nie żałuję jednak. W tygodniu pracuję efektywniej, aby potem być offline. Serdecznie Ci to polecam, bo widzę jak działa to u nas. Dobrze jest określić sobie, że np. 2 wieczory w tygodniu są TYLKO dla nas.

9 | Ciesz się chwilą

– rodzicielstwo rządzi się swoimi prawami. Połączenie małżeństwa z rodzicielstwem wygląda inaczej w zależności od wieku dzieci. Ilość czasu dla siebie będzie inna u rodziców niemowlęcia, a inna u rodziców nastolatka. Jest tu pewien sekret udanej relacji męża i żony: nieważne ile czasu macie dla siebie. Ważne jak wykorzystujecie nawet minuty razem. Można mieć dużo czasu wolnego, aby spędzać go razem. Ale: można go razem spędzić i NIE BYĆ razem. Można mieć 5 minut, a ten czas może nas budować, można być RAZEM.

By mieć udaną randkę, trzeba odpuścić.

10 | Wyrzućcie telewizor (lub ograniczcie jego oglądanie)

– wiesz, że 700 tysięcy domostw w Polsce nie ma telewizora w domu? My jesteśmy jednym z nich. Dzięki temu nasze rozmowy nie są tłem dla reklam czy serialu. Nie oglądamy tego, co akurat nas zaciekawi. Włączamy film, który nas interesuje wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Telewizor to pochłaniacz czasu i największy skupiacz uwagi. Prześledź jak to jest u Was 🙂

Nie myśl o czasie dla Was, jako dla żony i męża, a nie mamy i taty, jako czymś co powinno być odseparowane od rodzicielstwa. Relacja rodzicielska z dziećmi i małżeńska przenikają się. Wrzuć zatem na luz, nie patrz na zegarek tylko ciesz się chwilami, które macie.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
112 komentarzy
 • Żona Niedoskonała
  Posted at 09:05h, 28 kwietnia

  Dzięki za cenne rady 🙂 chętnie przeczytałabym coś o tych „usprawnieniach” 🙂 przez te kilka miesięcy od porodu część rzeczy udało mi się rozwiązać w podobny sposób, ale nadal mam czasami problem z odpuszczaniem, nie umiałabym póki co pozbyć się tv (choć są dni, że nie włączam go w ogóle), no i przede wszystkim muszę zrobić sobie odwyk od „fejsbuków”, a raczej określić czas na to poświęcony i tych postanowień się trzymać. To okropny pożeracz czasu, ale też uwagi i myśli. Potrzebny detoks! Hehe 🙂

 • Marta
  Posted at 09:34h, 28 kwietnia

  Zgadzam sie w pelni. Sposobów jest wiele, trzeba tylko pozbyc sie oczekiwania, ze bedzie jak wczesniej. Bo dlugo nie bedzie, albo wcale. Bedzie inaczej, ale tez super:) My na randce „wychodnej” nie bylismy od 2 lat…ostatnio na obiedzie po usg w 8tyg ciazy:)dzisiaj rano nawet rozmawialiśmy o tej restauracji:)z mocnym postanowieniem, ze w weekend majowy podrzucimy dzieciaki dziadkom na popoludnie i spedzimy ten czas tylko we dwoje. Ps. Tez mam ramke „smile more”, tez na blogu 😀

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 10:49h, 02 maja

  Mam nadzieję, że randka doszła do skutku.:)

  Mam taki plan by pokazywać małe rzeczy od nas na zdjęciach. A ramek mam kilka, ale tylko ta została z tym napisem 😉

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 10:52h, 02 maja

  Nie każę TV wyrzucać 😉 u nas się po prostu nie sprawdza, nie lubimy.

  Będzie tekst o usprawnieniach. Dziś tak patrzę, że najwięcej usprawnień przychodzi po drugim maluchu. Myślę, że z powidu innego już patrzenia na macierzyństwo.

  Wszystkiego dobrego dla Was 🙂

 • Marta
  Posted at 12:50h, 02 maja

  Nie, bo dzieci przeziebione, dziadki nie wezmą takich…bedzie znow randka rodzinna…

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 19:52h, 02 maja

  Randki rodzinne też są dobre:) zdrowia Wam życzę i tej randki „tylko Waszej” 🙂

 • Ula | Kobieta i Pasja
  Posted at 11:52h, 06 maja

  Dbanie o siebie – niby taka powierzchowna sprawa – a jednak tak ważna.

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 00:35h, 07 maja

  Niby łatwe i takie potrzebne kobietom, a często o tym zapominamy. Ba! Chowamy tą potrzebę gdzieś pod dywan.

  Cześć Ula! Dziękuję za odwiedziny 🙂

 • Ewelina
  Posted at 08:12h, 10 maja

  Świetny artykuł! Razem z mężem organizujemy randki małżeńskie. To niezbędny element małżeństwa 🙂

 • Piotr Zajączkowski
  Posted at 14:27h, 10 maja

  Bardzo dobry tekst i bardzo pomocny… tak myślę… znajoma mówi mi czasami, że przekonuje kobiety aby najpierw były kobietami, a potem żonami a jeszcze potem matkami 🙂 i to jest własciwy kierunek aby zobaczyć wartość budowania relacji z mężem 🙂

 • Dominika Gryz
  Posted at 15:32h, 10 maja

  Po warsztatach z dialogu i komunikacji między małżonkami nawet zaczęłam już wdrażać większość z opisanych tu prawd i zasad. Działa! Mądry tekst i autentyczny. Warto zacząć już dziś!

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 15:00h, 11 maja

  Cieszą mnie takie akcje:) randek w małżeństwie nigdy za dużo. 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 15:05h, 11 maja

  Znajoma ma jak najbardziej rację. Decyzję o takim ułożeniu: kobieta-żona-mama podejmuje się codziennie. Niestety łatwo wejść w rolę bycia przede wszystkim mamą, bo można schować się w tej roli przed „dorosłymi” problemami, sprawami z przeszłości, kryzysem małżeńskim. Złudne to i krzywdzące dla dzieci, jednak dość częste.

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 15:06h, 11 maja

  Cieszę się, że na wodzisz to na własnym przykładzie. Oby tak dalej 🙂 wszystkiego dobrego!

 • Dominika Gryz
  Posted at 13:26h, 12 maja

  A wszystkim tym, którzy czują, że są na małżeńskim zakręcie, polecam: kursnamilosc.pl 🙂

 • gateio
  Posted at 01:40h, 03 czerwca

  I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

 • 琳达技术员
  Posted at 16:55h, 30 lipca

  Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic site!

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 18:42h, 30 lipca

  I think what you postedtypedsaidbelieve what you postedtypedbelieve what you postedtypedsaidbelieve what you postedwroteWhat you postedtypedsaid was very logicala ton of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get people’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You ought to look at Yahoo’s home page and watch how they createwrite post headlines to get viewers to click. You might add a related video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier.

 • 琳达技术员
  Posted at 19:50h, 31 lipca

  I am truly thankful to the owner of this website who has shared this impressive article at here.

 • daachnik.ru
  Posted at 00:48h, 02 sierpnia

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • daachnik.ru
  Posted at 14:32h, 02 sierpnia

  I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A couple of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any ideas to help fix this issue?

 • delaremontnika.ru
  Posted at 17:00h, 02 sierpnia

  If you desire to improve your experience simply keep visiting this website and be updated with the newest gossip posted here.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 01:56h, 03 sierpnia

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this site is actually pleasant.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 06:25h, 03 sierpnia

  Ahaa, its good conversation concerning this article here at this website, I have read all that, so now me also commenting here.

 • daachnik.ru
  Posted at 20:10h, 03 sierpnia

  Hey there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 • twitch.tv
  Posted at 23:53h, 03 sierpnia

  Hi there, its nice article concerning media print, we all know media is a great source of information.

 • twitch.tv
  Posted at 09:09h, 04 sierpnia

  I do believe all the concepts you have introduced on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for novices. May just you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 14:13h, 04 sierpnia

  Hello! I just would like to give you a huge thumbs up for the great info you’ve got here on this post. I’ll be coming back to your site for more soon.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 18:58h, 04 sierpnia

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • перетяжка мягкой мебели
  Posted at 00:20h, 05 sierpnia

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 00:43h, 05 sierpnia

  Excellent blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 03:24h, 05 sierpnia

  I am curious to find out what blog system you happen to be working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?

 • перетяжка мебели
  Posted at 05:14h, 05 sierpnia

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • animal xxx moves
  Posted at 22:01h, 06 sierpnia

  What’s up, its nice post regarding media print, we all be familiar with media is a great source of data.

 • daachkaru
  Posted at 02:23h, 07 sierpnia

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 • myinfodacha.ru
  Posted at 18:01h, 09 sierpnia

  You can definitely see your enthusiasm in the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 22:02h, 09 sierpnia

  Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • раскрутка сайта в google
  Posted at 16:03h, 11 sierpnia

  Excellent blog here! Also your site a lot up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link for your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 • sadounik.ru
  Posted at 05:14h, 12 sierpnia

  My family members all the time say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting familiarity daily by reading such nice posts.

 • sadounik.ru
  Posted at 06:47h, 12 sierpnia

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • sadounik.ru
  Posted at 22:45h, 12 sierpnia

  I constantly spent my half an hour to read this website’s articles or reviews every day along with a cup of coffee.

 • daachka.ru
  Posted at 21:00h, 15 sierpnia

  What i do not realize is actually how you’re now not really a lot more well-liked than you may be right now. You are so intelligent. You realize therefore significantly when it comes to this topic, produced me personally consider it from numerous various angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated unless it’s something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs nice. All the time deal with it up!

 • daa4a.ru
  Posted at 03:29h, 16 sierpnia

  Great post.

 • daachka.ru
  Posted at 14:47h, 16 sierpnia

  I like the valuable information you supply for your articles. I will bookmark your weblog and test again here frequently. I am moderately certain I will be informed a lot of new stuff right here! Good luck for the following!

 • мужской эротический массаж в Москве
  Posted at 14:53h, 16 sierpnia

  Вип частный эромассаж в Москве – тайский спа салон

 • animal sexi vedio
  Posted at 12:12h, 17 sierpnia

  Every weekend i used to go to see this website, because i want enjoyment, since this this site conations truly good funny stuff too.

 • ремонт стеклопакетов в Борисове
  Posted at 00:26h, 21 sierpnia

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 • ремонт пвх окон
  Posted at 10:23h, 21 sierpnia

  fantastic submit, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 • ремонт стеклопакетов в Жодино
  Posted at 12:34h, 21 sierpnia

  Howdy would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 • ремонт окон пвх в Борисове
  Posted at 15:21h, 21 sierpnia

  It is not my first time to pay a visit this website, i am visiting this website dailly and get pleasant data from here everyday.

 • ремонт стеклопакетов в смолевичах
  Posted at 04:18h, 22 sierpnia

  I don’t even understand how I ended up here, however I thought this publish used to be good. I don’t recognise who you’re however definitely you are going to a famous blogger when you are not already. Cheers!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 10:18h, 22 sierpnia

  I used to be recommended this website by means of my cousin. I am not sure whether this post is written by way of him as no one else realize such certain approximately my problem. You are amazing! Thank you!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 23:14h, 22 sierpnia

  Howdy great blog! Does running a blog similar to this take a lot of work? I have no knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just needed to ask. Kudos!

 • www xxx animal movies com
  Posted at 13:26h, 24 sierpnia

  Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to bear in mind of. I say to you, I definitely get irked even as other folks consider worries that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 • www animal xxxx
  Posted at 11:48h, 25 sierpnia

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 • xxxx vidyo
  Posted at 16:26h, 25 sierpnia

  Thank you a bunch for sharing this with all people you really recognize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my web site =). We may have a link change contract among us

 • daachka.ru
  Posted at 18:20h, 25 sierpnia

  Fantastic website you have here but I was curious if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get suggestions from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!

 • daachka.ru
  Posted at 04:57h, 26 sierpnia

  In fact no matter if someone doesn’t know after that its up to other users that they will help, so here it occurs.

 • daachka.ru
  Posted at 09:36h, 26 sierpnia

  Whats up are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 18:44h, 28 sierpnia

  Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful site!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 03:24h, 29 sierpnia

  I used to be recommended this blog by means of my cousin. I am not sure whether this publish is written via him as no one else understand such exact approximately my problem. You are amazing! Thank you!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 07:37h, 29 sierpnia

  I truly love your site.. Excellent colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own blog and want to learn where you got this from or what the theme is called. Many thanks!

 • химчистка мебели в жодино
  Posted at 15:16h, 01 września

  I always emailed this blog post page to all my associates, since if like to read it then my friends will too.

 • чистка дивана на дому цена жодино
  Posted at 16:21h, 01 września

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • химчистка дивана на дому в жодино
  Posted at 01:01h, 02 września

  You can definitely see your expertise in the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 • чистка подушек жодино
  Posted at 05:38h, 02 września

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 18:13h, 06 września

  If you are going for best contents like I do, only go to see this site daily since it gives quality contents, thanks

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 18:25h, 06 września

  I’m not positive where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while studying more or understanding more. Thank you for magnificent information I used to be looking for this information for my mission.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 03:33h, 07 września

  I like the valuable information you supply on your articles. I will bookmark your weblog and test again here frequently. I am slightly certain I will be informed plenty of new stuff right here! Good luck for the following!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 07:30h, 07 września

  Nice answer back in return of this question with solid arguments and explaining all about that.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 20:02h, 09 września

  Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 21:41h, 10 września

  I was able to find good info from your articles.

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 20:18h, 11 września

  This post is actually a pleasant one it helps new web users, who are wishing for blogging.

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 20:00h, 12 września

  I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 05:42h, 13 września

  I’m now not positive where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while studying more or working out more. Thank you for magnificent information I used to be on the lookout for this information for my mission.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 17:17h, 13 września

  Spot on with this write-up, I really believe this website needs much more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info!

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 18:09h, 13 września

  The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 00:11h, 14 września

  I like the valuable information you supply for your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am moderately certain I will be informed a lot of new stuff right here! Good luck for the following!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 09:02h, 14 września

  What’s up, for all time i used to check blog posts here early in the dawn, because i love to gain knowledge of more and more.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 13:37h, 14 września

  Hurrah! At last I got a blog from where I can actually take useful data regarding my study and knowledge.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 17:32h, 14 września

  I get pleasure from, cause I found exactly what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 03:57h, 15 września

  Incredible! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 15:47h, 15 września

  Nice blog here! Also your site lots up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link on your host? I desire my site loaded up as fast as yours lol

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 16:41h, 15 września

  Greate pieces. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your site.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 04:18h, 16 września

  Hi! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 • index backlinks url
  Posted at 15:24h, 16 września

  great post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 00:53h, 20 września

  Great article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 01:23h, 20 września

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 06:27h, 20 września

  You’re so cool! I don’t suppose I have read anything like this before. So great to find someone with some unique thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 13:57h, 20 września

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 19:37h, 20 września

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 20:06h, 20 września

  I was pretty pleased to discover this website. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely savored every little bit of it and I have you book marked to see new things on your website.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 22:29h, 20 września

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 01:52h, 21 września

  Hi would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price? Cheers, I appreciate it!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 02:49h, 21 września

  Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Cheers!

 • Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя
  Posted at 11:00h, 21 września

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка
  Posted at 11:21h, 21 września

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be exciting to read content from other writers and practice a little something from their sites.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш
  Posted at 20:13h, 21 września

  Currently it sounds like BlogEngine is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • Заказать алкоголь с доставкой на дом
  Posted at 02:57h, 24 września

  This piece of writing gives clear idea designed for the new users of blogging, that really how to do blogging.

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 00:01h, 25 września

  Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Kudos!

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 00:25h, 25 września

  Quality articles or reviews is the important to attract the people to pay a visit the website, that’s what this website is providing.

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 04:17h, 25 września

  I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It seems like some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my web browser because I’ve had this happen before. Appreciate it

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 11:40h, 25 września

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my search for something relating to this.

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 11:57h, 25 września

  We stumbled over here different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to exploring your web page again.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 21:18h, 25 września

  If you desire to take much from this post then you have to apply such strategies to your won blog.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 04:30h, 26 września

  This is a topic that’s close to my heart… Best wishes! Where are your contact details though?

 • квартира на сутки Минск
  Posted at 15:02h, 27 września

  What’s up, all the time i used to check weblog posts here early in the morning, as i like to learn more and more.

 • חשפניות
  Posted at 18:19h, 27 września

  Hi there all, here every one is sharing such familiarity, so it’s nice to read this blog, and I used to go to see this blog everyday.

 • квартиры на сутки в Минске
  Posted at 02:05h, 28 września

  I visited several websites except the audio quality for audio songs current at this web site is in fact marvelous.

 • חשפניות
  Posted at 03:16h, 28 września

  Hi there to every body, it’s my first go to see of this webpage; this blog includes awesome and truly fine stuff designed for readers.

 • квартиры на сутки Минск
  Posted at 07:19h, 28 września

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. kudos

 • חשפניות
  Posted at 07:57h, 28 września

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the site is also really good.

Skomentuj