Porozumienie bez przemocy dla par - zapytaj eksperta
15502
post-template-default,single,single-post,postid-15502,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive
Porozumienie bez przemocy to dobry sposób na polepszenie komunikacji w związku, w małżeństwie.

Porozumienie bez przemocy dla par – Zapytaj Eksperta

Czy chcesz, aby Twoja komunikacja z ukochaną osobą przebiegała bez obwiniania, osądzania, krytykowania, oceniania, wylewania złości na drugą osobę? Potrzebujesz wyrażenia tego, co czujesz i pokazania siebie? Jeśli tak, to Porozumienie bez przemocy to idea, która może stać Ci się bliska. Spotkałam się  nią pierwszy raz na kursie on-line dla rodziców prowadzonym przez Barbarę Bielanik. Potem umówiłam się (z lekkim stresem) na dodatkową konsultację i przegadałam godzinę z przemiłą osobę. Urzekł mnie jej spokój i stawianie każdej sprawy jasno. Bez wahania zaprosiłam ją jako pierwszego eksperta do nowego cyklu. W końcu komunikacja w małżeństwie to podstawa, prawda? Zapraszam serdecznie!

Porozumienie Bez Przemocy sposób komunikacji, który opracował Marshall Rosenberg. Uczy skupienia uwagi na uczuciach i potrzebach i komunikowania bez nacisku (przemocy) w rozmowie. W NVC ważna jest empatia oraz szczere wyrażenie siebie. Basia dodaje, że Porozumienie bez przemocy pomaga odnaleźć lekkość i radość w życiu. W związkach daje to więcej przestrzeni dla każdego z partnerów, dzięki czemu więcej jest też miejsca na spotkanie się i dogadanie się w każdej sprawie. Uniwersalny model komunikacji oparty na 4 krokach uwalnia nas ze stereotypowych przekonań i reakcji. Daje to niezliczoną ilość rozwiązań, dla każdego inne, dla każdego z szacunkiem i uważnością. Brzmi świetnie, prawda? Tyle ode mnie, przekazuję głos Basi, która pokaże Wam to wszystko w praktyce.

Od muru do zmian na lepsze

Dzień dobry 🙂

Witam się z Wami i chcę podziękować Marlenie za zaproszenie mnie do swojego projektu. Dziękuję również Tobie za to, że czytasz te słowa.

Jestem w bardzo szczególnym momencie mojego życia, choć z pozoru od kilku lat niewiele się zmieniło. Nazywam się Basia Bielanik. Mieszkam w Gliwicach i prowadzę blog Szkoły Mocy. Jestem mężatką, wkrótce będziemy obchodzić 13 rocznicę ślubu, mamy dwie córki i wciąż uczymy się „patrzeć w tym samym kierunku”. Tak naprawdę rocznica jest 12, bo 6 nie obchodziliśmy razem, chwilowo nie mieszkałam wtedy z mężem. Przez lata rósł między nami mur niedopowiedzeń, żalu, niezrozumienia. Każde z nas bawiło się w przeciąganie liny na swoją stronę, równowaga była pustym pojęciem, a w domu trwała cicha wojna.

Co więcej, mąż zajmował się rozwojem swojej firmy, a ja byłam tak pochłonięta opieką nad dziećmi (którą, jak wiele z Was, łączyłam z pracą zawodową i prowadzeniem domu), że niemal nie zauważaliśmy tego, jak wiele zaczyna nas dzielić. A zaczęło się jak w bajce, bo byliśmy pierwszym małżeństwem portalu Sympatia. Poznaliśmy się 16 lutego, 17 marca byliśmy zaręczeni, ślub odbył się 21 czerwca. Tego samego roku. To było jak lawina nie do zatrzymania. Rozumieliśmy się w pół słowa, mówiliśmy równocześnie te same słowa, mieliśmy podobne życiowe zakręty. W końcu urodziliśmy się tego samego dnia.

Tego, co na początku było tak piękne i naturalne, wystarczyło na jakiś czas. Dziś nie potrafię nawet uchwycić chwili, kiedy zaczęło się zmieniać, kolory wyblakły, telewizor zastąpił patrzenie sobie w oczy. Wydawało mi się to nawet dość normalne, w końcu kto żyje na wysokim C przez wiele lat, no kto?

My! Dzisiaj! I wczoraj, i parę miesięcy temu.

Porozumienie bez przemocy uczy wyrażać uczucia.

Jak to się stało?

Byłam okropną mamą. Z perspektywy czasu kiedy próbuję ocenić siebie, mogłabym przyznać 1 punkt w dziesięciostopniowej skali. Byłam nieprzewidywalna. Były całusy i klapsy, czytanie bajek i krzyk, cisza i sztorm. I ja jako matka zaczęłam szukać pomocy. W ten sposób trafiłam na Marzenę Koptę i Porozumienie bez przemocy. Po pierwszych warsztatach, w których wzięłam udział, przyszłam do domu, zwróciłam się do dziewczynek słowami, jakie pokazała mi Marzena i dzień po dniu zaczęły dziać się cuda.

Jakie to słowa i co to ma do męża?

Odkrycie Porozumienia bez przemocy, czyli z angielskiego NVC (Nonviolent Communication) dało  mi dostęp do uczuć i potrzeb, a to właśnie one kierują każdym, nawet najmniej istotnym zachowaniem wszystkich ludzi. Ja zaczęłam tak naprawdę od siebie. Zadałam sobie pytania, które wcześniej nie przyszły mi do głowy – jaką chcę być mamą? Jakie dzieci chcę wychować? Czego ja potrzebuję do szczęścia jako matka? Odpowiedzi wyznaczyły mi kurs, którym z drobnymi korektami płynę do dziś.
Moja zmiana i postrzeganie świata przez pryzmat NVC nie obejmowało jednak męża. W końcu Jego nie musiałam wychowywać.

Przez porozumienie bez przemocy Basia zmieniał się, a potem zmienił się jej mąż.

Zmiana żony a zmiana męża

Coś jednak się zmieniło. Odkryłam to nagle i było to wielkie zaskoczenie. Byłam spokojna. Skończył się sztorm i burza, a moje emocje wyciszyły się jak tafla wody na jeziorze. Moje potrzeby zostały zaspokojone, moje uczucia dopuszczone do głosu, moje serce zaczęło słyszeć serce mojego męża. Zmienił się mój język, uwrażliwiły uszy, zyskałam więcej przestrzeni dla siebie, a mój mąż wolność i zrozumienie. On chyba zauważył to szybciej niż ja, bo choć odżegnywał się od stosowania tej metody, coraz częściej mówił w języku serca do mnie i do dzieci. Coraz bardziej integrował bezprzemocową postawę, choć pozornie to nadal nie był jego język. Nie mówił, czego potrzebuje i co czuje, ale ja potrafiłam usłyszeć to w jego słowach. On z kolei słyszał moje dosłowne komunikaty i już nie musiał domyślać się co kryje się za fochem, co oznacza cisza, a co się stanie, kiedy znowu zabraknie mi cierpliwości.

Porozumienie bez przemocy w małżeńskiej praktyce

Odkąd oboje dajemy sobie prawo do bycia sobą, autentyczności, szczerości, prawo do życia po swojemu i realizowania marzeń coraz więcej nas łączy. Od lat żeglujemy i to jest jeden z fundamentów naszej relacji. Czasem wypłynąć w rejs może tylko mąż, a ja zostaję z dziećmi. I to jest ok, bo innym razem płyniemy całą rodziną, a potem tylko we dwoje.

Porozumienie bez przemocy pozwala zrozumieć pasje i potrzeby drugiej osoby w małżeństwie.

Kiedy martwię się spóźnianiem męża, nie wysyłam sms „teraz to możesz już nie wracać!!!!!!” tylko nazywam „martwię się, daj znać czy wszystko ok i kiedy będziesz w domu”. Pozwalam mojemu mężowi się wysypiać. Wiem, że to śmieszne, ale wcześniej w weekendy czułam presję i przymus spędzania czasu razem. Tak chciałam, żebyśmy w weekend byli prawdziwą, kochającą się rodziną. I jesteśmy, tyle że od godziny 10 albo 11. Nie dostaję od męża kwiatów, to nie w jego stylu. Znalazłam inną strategię i kupuję tulipany w Biedronce, bo tę potrzebę mogę zaspokoić sama. Mąż dba natomiast, żebym dostała piękny, biały kubek termiczny na nocne wachty, a bak mojego samochodu napełnia się, jak tylko wypowiem zaklęcie, że licznik zbliża się do zera. Wspaniale jest być żoną!

NVC w Twoim domu – masz pytania? Śmiało, pytaj!

Chcę Cię zaprosić do przeżycia przygody z Porozumieniem bez przemocy w związkach. W dniach 6-9 maja w grupie „Małżeństwo – mamy się dobrze” czekam na Twoje pytania, wątpliwości, trudności, jakie przeżywasz w komunikacji z partnerem, ale też z niecierpliwością czekam na świadectwo Waszych sukcesów i szczęśliwych chwil.

Może znasz NVC, może dla Ciebie również jest to jeden z filarów życia, może zaintrygowało Cię to, co NVC może wnieść w Twoje serce, relację, życie. Bądź z nami, wyruszamy w piękną podróż. Żadnego z Waszych pytań nie pozostawię bez odpowiedzi, a potem całość, wraz z Marleną, zbierzemy w artykuł, który pojawi się na MamySie.pl jako inspiracja i źródło wiedzy. Mam nadzieję, że zaprosicie Porozumienie bez przemocy do Waszych domów i będzie Wam wygodnie.


Basia Bielanik, uśmiechnięta i niestrudzona „zmieniarka na lepsze”. Pisze, pomaga, uczy, bloguje (www.szkolymocy.pl), dzieli się źródłem swojej Mocy. Prywatnie żona i mama dwóch dziewczynek.

Szkoły Mocy to nie kolejny przyczółek Lorda Vadera, a przestrzeń, w której Basia pomaga budować trwałe i mocne relacje między ludźmi. Jej inspiracją jest Marshall Rosenberg, amerykański psycholog i twórca Porozumienia bez Przemocy (NVC). Dzięki mocy, czerpanej z „Języka żyrafy” Basia każdego dnia dba o dobry kontakt ze swoimi dziećmi, słucha i słyszy swojego męża, ma empatię nawet dla nieuprzejmej Pani w sklepie, a przede wszystkim rozumie siebie.

Na koniec podsumowanie:

Dołącz do grupy „Małżeństwo – mamy się dobrze” i zadaj pytanie Basi dotyczące komunikacji w związku [pod przypiętym na górze postem]. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz napisać pytanie także tutaj. Trwa także sprzedaż kursu on-line Basi „Jak zostać Mamą MOCy”, który na spokojnie uczy komunikowania się po prostu z drugim człowiekiem,w związku także. Jestem jego absolwentką i serdecznie go polecam.

Daj znać w komentarzu jakie macie zasady w komunikacji w małżeństwie? Co pomaga Wam w rozmowie, a co w niej przeszkadza?
Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
60 komentarzy
 • Monika Myszka-Wieczerzak
  Posted at 16:02h, 06 maja

  Bardzo się cieszę z możliwości zadania pytań o NVC w związku małżeńskim, bo mam kilka takich, które mnie ostatnio nurtują. Z Porozumieniem bez przemocy zetknęłam się już jakiś czas temu i zakochałam się w tej metodzie. Bardzo chcę pogłębić ten temat, bo widzę, ile dobra wniosło wprowadzenie tylko niektórych wątków NVC podczas mojego warsztatu online ZADBANA MAMA. Bardzo podoba mi się, że Basia podzieliła się z nami swoim osobistym doświadczeniem. Już nie mogę się doczekać kolejnego artykułu :).

 • Barbara
  Posted at 20:20h, 06 maja

  Tak, NVC wnosi dobro wszędzie tam, gdzie się pojawi. Piękne słowa Monika, dziękuję <3

 • Agnieszka Cyfrowa Humanistka
  Posted at 19:51h, 04 czerwca

  Drogie dziewczyny, spóźniłam się na rundę pytań do Basi, ale może przynajmniej nie przegapię artykułu, który Basiu wspominasz jako podsumowania tej rundy? Będę wdzięczna za link.

 • gate io nedir
  Posted at 19:40h, 09 maja

  Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

 • 200 mm dia hdpe pipe price
  Posted at 05:10h, 22 lipca

  Good post! We will be linking to this particularly great post on our site. Keep up the great writing

 • 1 hdpe pipe fittings
  Posted at 00:15h, 26 lipca

  I very delighted to find this internet site on bing, just what I was searching for as well saved to fav

 • 15 hdpe pipe price per foot
  Posted at 06:35h, 30 lipca

  I very delighted to find this internet site on bing, just what I was searching for as well saved to fav

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 18:25h, 31 lipca

  Good day! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 • daachnik.ru
  Posted at 09:51h, 02 sierpnia

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 22:55h, 02 sierpnia

  What’s up, yeah this post is really nice and I have learned lot of things from it about blogging. thanks.

 • 110mm hdpe
  Posted at 13:23h, 03 sierpnia

  For the reason that the admin of this site is working, no uncertainty very quickly it will be renowned, due to its quality contents.

 • twitch.tv
  Posted at 06:08h, 04 sierpnia

  I got this site from my pal who told me about this site and now this time I am visiting this site and reading very informative articles here.

 • перетяжка мебели в Новосибирске
  Posted at 21:00h, 04 sierpnia

  In fact no matter if someone doesn’t know after that its up to other viewers that they will help, so here it occurs.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 15:49h, 05 sierpnia

  Thanks to my father who told me concerning this blog, this weblog is actually remarkable.

 • lara with horse xvideos
  Posted at 01:27h, 07 sierpnia

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • daachkaru
  Posted at 08:08h, 07 sierpnia

  Quality articles is the main to invite the people to visit the web site, that’s what this website is providing.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 03:48h, 10 sierpnia

  I couldn’t resist commenting. Well written!

 • myinfodacha.ru
  Posted at 13:21h, 10 sierpnia

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this website is in fact nice.

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 22:48h, 11 sierpnia

  Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!

 • sadounik.ru
  Posted at 16:08h, 12 sierpnia

  Hi there, I found your website by the use of Google at the same time as searching for a similar matter, your site got here up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • daachka.ru
  Posted at 06:10h, 16 sierpnia

  Amazing blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Appreciate it!

 • daa4a.ru
  Posted at 08:46h, 16 sierpnia

  I quite like reading through a post that will make people think. Also, thank you for allowing me to comment!

 • частный эромассаж в Москве
  Posted at 20:22h, 16 sierpnia

  VIP частный эротический массаж в Москве с сауной

 • horsexxx
  Posted at 15:48h, 17 sierpnia

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 • ремонт окон пвх в Жодино
  Posted at 07:03h, 21 sierpnia

  Remarkable! Its truly remarkable article, I have got much clear idea concerning from this post.

 • ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка
  Posted at 19:46h, 21 sierpnia

  I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 15:20h, 22 sierpnia

  Hi, all is going perfectly here and ofcourse every one is sharing data, that’s really fine, keep up writing.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 16:09h, 22 sierpnia

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 • dog and garl sexy video
  Posted at 17:11h, 24 sierpnia

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. Cheers

 • daachka.ru
  Posted at 01:46h, 26 sierpnia

  This post will help the internet users for building up new weblog or even a blog from start to end.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 00:36h, 29 sierpnia

  What’s up, constantly i used to check weblog posts here early in the dawn, as i like to gain knowledge of more and more.

 • чистка дивана на дому цена смолевичи
  Posted at 20:38h, 01 września

  I enjoy what you guys are up too. Such clever work and exposure! Keep up the superb works guys I’ve incorporated you guys to my personal blogroll.

 • чистка дивана на дому цена в смолевичах
  Posted at 21:57h, 01 września

  Hi there, I check your blogs like every week. Your writing style is awesome, keep up the good work!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 00:48h, 07 września

  Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thank you so much!

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 00:55h, 07 września

  Thank you for some other magnificent article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 16:14h, 10 września

  Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Bless you

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 13:42h, 11 września

  If you are going for best contents like I do, simply pay a visit this site every day since it gives quality contents, thanks

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 01:38h, 12 września

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 22:21h, 12 września

  Spot on with this write-up, I really feel this web site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 07:00h, 13 września

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Kudos

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 22:48h, 13 września

  Yes! Finally something about %keyword1%.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 06:05h, 14 września

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 20:12h, 14 września

  Your way of describing all in this piece of writing is in fact pleasant, all be able to without difficulty understand it, Thanks a lot.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 05:35h, 15 września

  Hi there would you mind letting me know which webhost you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price? Cheers, I appreciate it!

 • гостиничный чек москва
  Posted at 22:07h, 15 września

  I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its really really nice post on building up new webpage.

 • linkindexer page
  Posted at 22:28h, 16 września

  constantly i used to read smaller posts which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading here.

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 03:53h, 20 września

  Simply want to say your article is as surprising. The clearness for your publish is simply spectacular and i can think you are a professional in this subject. Well with your permission allow me to grasp your RSS feed to stay up to date with forthcoming post. Thank you a million and please keep up the rewarding work.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 19:41h, 20 września

  If you are going for best contents like I do, simply visit this website every day as it gives quality contents, thanks

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 22:53h, 20 września

  It’s an remarkable post in favor of all the web viewers; they will get benefit from it I am sure.

 • 20bet
  Posted at 08:04h, 21 września

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

 • Купить алкоголь с доставкой на дом Екатеринбург
  Posted at 17:18h, 21 września

  If you are going for best contents like I do, simply go to see this site every day because it offers quality contents, thanks

 • Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа
  Posted at 17:52h, 21 września

  Hi, i feel that i saw you visited my website so i got here to go back the favor?.I am trying to find things to improve my website!I assume its ok to use some of your concepts!!

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 02:21h, 25 września

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

 • чеки на гостиницу
  Posted at 13:35h, 25 września

  Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 22:39h, 25 września

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 • гостиничные чеки
  Posted at 05:26h, 26 września

  This site really has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • гостиничные чеки
  Posted at 10:17h, 26 września

  Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thank you

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 13:33h, 26 września

  Normally I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • квартира на сутки Минск
  Posted at 22:25h, 27 września

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

 • חשפניות
  Posted at 00:17h, 28 września

  great issues altogether, you just won a emblem new reader. What may you suggest in regards to your publish that you simply made a few days ago? Any sure?

Skomentuj