Jak być kobietą urzekającą? - MamySie.pl
15554
post-template-default,single,single-post,postid-15554,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Jak być kobietą urzekającą?

Nie jest to wpis w stylu: „nie jesteś kobietą, jaką powinnaś być. Jeśli jednak zrobisz dziesięć następujących rzeczy, to się nią staniesz”. Nic z tych rzeczy! Parzę herbatę w wielgachne kubki, bierzemy ciepły koc i siadamy pod gwiazdami, aby razem pogadać o kobiecości. Wchodzisz w to?

Uwielbiam słowo KOBIECOŚĆ. Jest w nim tyle magii i tego uroku! Siły i pewności siebie, które pomieszane są na dodatek z delikatnością. Dziwne i tajemnicze jest to słowo, tak samo jak ja i Ty. Tak, jestem dziwna i tajemnicza. Właśnie, nie masz wrażenia, że jesteś dziwna? Ja tak! Dziwna i pokręcona. Z jednej strony czegoś chcę, a z drugiej nie. Zaczynam coś, ale nie mam pewności czy tak mam postąpić, waham się i oglądam wstecz. W końcu nie wiem, czego tak naprawdę pragnę. Od momentu, kiedy chcę świadomie kreować swoje życie, wcielam w nie kilka sposobów na to, aby nie gubić się w swojej kobiecości. Chcesz posłuchać? Bierz herbatę. Potem ja wezmę swoją i mam nadzieję, wtedy Ty opowiesz mi, jak to jest u Ciebie.

Zostanie urzekającą kobietą to odkrycie swoich pragnień.

1 | Nie bój się pytać, szukać, próbować

W pewnym momencie życia zaczęłam się stresować, że powinnam już wiedzieć, znać, mieć masę rzeczy i fakultetów, certyfikatów i referencji. Stanęłam przed ścianą: co dalej? Dziś czuję wolność. Nie bój sie pytać, szukać, próbować. Nie bój się tego robić, bo masz czas. W ciągu roku, dwóch czy nawet dziesięciu nie nauczysz się wszystkiego, nie wejdziesz na szczyt swojego życia. Masz czas, aby to zrobić. Twoje życie składa się z puzzli i każde doświadczenie daje Ci kolejny element wielkiej układanki. Właśnie dlatego nie wyrzucaj sobie, że jeszcze „nie mam męża, jeszcze nie jestem mamą, jeszcze nie umiem gotować (przybijam pionę!), jeszcze nie mam doktoratu lub nie jestem ekspertem w czymkolwiek.” Przestań. Masz czas. Ciesz się tym czasem, jaki masz teraz. Pozwól sobie być szczęśliwą teraz, w tym czasie.

2 | Wsłuchaj się w swoje tęsknoty

Jako mała i nieco pulchna dziewczynka miałam zawsze jedno marzenie, które potem ciągnęło się w mojej głowie latami. Zawsze chciałam pomagać ludziom. Był czas, że myślałam, że będę to robić jako lekarz, potem nauczycielka, potem…siostra zakonna, następnie jako psycholog, wreszcie urzędnik. Niby każdy z tych zawodów jest różny, ale każdy służy innym. Wszystko szło za jedną dziecięcą tęsknotą. Dziś nie jestem lekarzem, prawnikiem czy urzędnikiem (uff!), ale pomagam innym – przez Internet. Jakie pragnienie pukało do Twojego serca odkąd pamiętasz?

Kobieta urzekająca to kobieta szczęśliwa.

3 | Przyjmij swoje wady

Chcemy być idealne. Przynajmniej ja chciałam. Po części przyjęłam i dalej budowałam sobie schemat tego, jaka muszę być, by stać się w końcu dobrą, godną zainteresowania, szacunku, miłości. Całe szczęście odkryłam, że nie muszę się o to starać. Mam być szczęśliwą. Tu pytanie: czy bycie idealną daje szczęście? Pokonanie jednego schodka idealności, rodzi kolejny i kolejny, i jeszcze kolejny…, a potem spada się z bardzo wysoka. A dzieciaki z Arki Noego śpiewają: „Taka jaka jestem, jestem fajna, nie muszę być idealna”. Dzisiaj przyjmuję swój perfekcjonizm i staram się z nim żyć tak, aby być szczęśliwą. Nie daję mu fikać, ale nie biczuję siebie za to, jaka jestem. Mam jeszcze sporo wad, które muszę „polubić”, oswoić i poznać, ale mam czas. Pracuję nad tym :).

4 | Szukaj inspiracji

Szukaj kobiet, które będą Cię inspirować. Może masz już takie? Obecnie mam kilka takich pereł. Czasami nawet zastanawiam się, co one zrobiłyby na moim miejscu w danej sytuacji :). Jedną z nich była kiedyś pani od łaciny. Urzekało mnie to jakie przyjmuje pozy przy mówieniu, jej gracja i wdzięk. Lubiłam na nią patrzeć i jej słuchać. Zawsze mówiłam, że genialnie wpisuje się w uczenie języka klasycznego. Inną zaś jest Joanna Beretta Molla. Kiedy jej mąż jechał do Paryża zapisywała mu jakie perfumy ma jej kupić, malowała paznokcie, a swoje sukienki często szyła na zamówienie, zgodnie z katalogami mody. Niby nic niezwykłego, prawda? Kiedy jednak weźmie się pod uwagę to, że została ogłoszona świętą, patrzy się na to inaczej. Dla mnie to połączenie kobiecości, codziennej normalności i świętości do którego chcę dążyć. Podobne inspiracje mam w biznesie, relacjach, przyjaźni.

Urzekająca kobieta jest piękna.

5 | Znajdź ciszę

Teraz siedzimy otulone kocem, z wielgachnymi kubkami z herbatą w rękach, pod gwiazdami i patrzymy w górę. Jest cicho. W ciszy można dużo odkryć, przynajmniej ja muszę mieć ciszę, aby poukładać sobie różne sprawy w głowie. [Jak mieć ciszę w domu pełnym dzieci? Dzieci kiedyś śpią:), a jeśli tego czasu jest ci za mało lub jesteś zwyczajnie zmęczona – idź na rower (uskuteczniam takie małe ucieczki od tej wiosny), idź do kościoła (nawet jeśli nie jesteś wierząca. Tam jest cisza, której szukasz, serio).]

6| Doceń siebie

„Jestem fajna, bo…”, „Jestem świetna w…”, „Lubię siebie”. Mówisz tak czasami do siebie? Mam wrażenie, że to problem wielu kobiet. Kinga Klejnowska w udzielonym mi wywiadzie powiedziała, że my jako kobiety same sobie przeszkadzamy w rozwoju, przez złe myślenie o sobie.  Hej! Jesteś fajna, jesteś urzekająca, jesteś piękna! Po takich słowach słyszę często: a wiesz, możesz sobie tak mówić przed lustrem, bo dobrze wyglądasz, a ja to…[i tuuuu litania]. Najpierw zadbaj o swoje wnętrze. Zupełnie inaczej wtedy spojrzysz na to, co zewnętrzne. Zacznij myśleć o sobie dobrze, nie ubliżaj sobie, że jesteś głupia, gruba, do niczego. Skończ z tym. Koniecznie zajrzyj do książki „Urzekająca. Odkrywanie tajemnicy kobiecej duszy” (John i Stasi Eldredge. Znajdziesz ją tutaj). Przeczytasz tam o kobiecym sercu i odkryjesz zdania takie jak to: „Zewnętrzne piękno byłoby puste, gdyby nie piękno serca.”

Urzekająca kobieta to kobieta pełna wiary w siebie.

7 | Spotykaj się z kobietami

…szczególnie z tymi, które wnoszą do Twojego życia wartość, patrzą w tym samym kierunku lub motywują Cię, abyś obrała swój własny. Może być to grono przyjaciółek, ale też grono kobiet, które idą za swoimi pragnieniami. Gdzie takie spotkanie znaleźć? Okazja nadarza się już 28 maja (sobota) w Warszawie, kiedy to odbędzie się konferencja „Być kobietą urzekającą”. To wydarzenie skierowane jest do kobiet, które szukają własnych ścieżek rozwoju, chcą odkryć swoje piękno i zadbać o siebie. 🙂 Dziewczyny, które organizują spotkanie dodają, że chcą zainspirować kobiety do działania. „Pokazać, że w każdej z nas – singielce, mamie, żonie, babci czy zakonnicy drzemie piękno kobiecości i każda z nas ma swoją misję do wykonania – tu na ziemi.” Myślę, że znacznie łatwiej jest szukać razem. Będzie tam 6 prelegentek (m. in. Agata Puścikowska. Zawsze chciałam ją poznać!), które będą pomagały w odkrywaniu tego, co masz w sobie urzekającego, a może tego jeszcze dzisiaj nie widzisz. Więcej o spotkaniu dowiesz się tutaj. Jeśli jesteś z Warszawy, zapisz się już dziś. Szukaj okazji do takich spotkań 🙂 Daj sobie czas na ucieszenie się swoją kobiecością. Na koniec możesz zapytać: Ej, Marlena, ale jak być w końcu kobietą urzekającą? Jaka jest prosta recepta?

Jak być kobietą urzekającą? pytasz…

Trzeba sobie głośno powiedzieć, że tak jest. Po prostu. To wpisane jest w Ciebie. Musisz się tylko do tego przyznać przed samą sobą. Kobiecość mieszka w sercu.

Teraz biorę swoją herbatę. Nieco wystygła. Czekam na Twoja opowieść. Jak dbasz o swoją kobiecość? Jak postrzegasz siebie jako kobietę? Kobiecość – czym jest dla Ciebie? Daj znać w komentarzu. Chętnie posłucham.
Tags:
Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
128 komentarzy
 • Katarzyna Grzebyk
  Posted at 08:28h, 19 maja

  O kobiecości dużo by mówić, wiele spraw poruszyłaś we wpisie. Dla mnie kobiecość zaczęła się w momencie, gdy poznałam swojego męża, potem wyszłam za niego za mąż i urodziłam dzieci. Kobiecość wiążę – moim zdaniem – nierozerwalnie z miłością. Jeśli darzysz kogoś miłością i czujesz, że jesteś kochana, sama kwitniesz, rozwijasz się. Stajesz się piękna na zewnątrz i w środku. Kobiecość to też dostrzeganie własnego ja mimo codziennych obowiązków w domu i pracy.
  P.S. Bardzo lubię Twój blog. Pamiętam go sprzed roku chyba, trochę się zmienił – zdecydowanie na plus. Marlena to imię mojej córki. Tak bardzo mi się podobało, że nawet w ciąży nie byłam, ale już tak w myślach nazwałam córkę:-)

 • Beata Maria
  Posted at 08:40h, 19 maja

  Gratulacje za tekst pięknie i profesjonalnie 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 09:27h, 19 maja

  Dziękuję:)

 • Ania L.
  Posted at 09:55h, 19 maja

  Bingo!to jest to:) dzięki za ten tekst:)ja jestem właśnie na takim etapie życia, że próbuję odnaleźć swoją kobiecość, efekty tego szukania są niesamowite, nie wiedziałam że bycie kobietą jest tak fascynujące, na prawdę. Nie bez powodu Bóg stworzył właśnie Ciebie i mnie KOBIETAMI!! Pamiętajcie o tym dziewczyny:) Dzięki i pozdrawiam:)
  p.s. I osobiście polecam książkę ze zdjęć, rzeczywiście jest urzekająca:)

 • kamila
  Posted at 10:36h, 19 maja

  Obserwuje Cię od niedawna 🙂 głównie dlatego że „przymierzam” się do małżeństwa a Ty fajnie o nim mówisz. Tam myślę, jeszcze nie zdążyłam zapoznać się ze wszystkimi tekstami. Ale po dzisiejszym tekście myślę że mamy wiele wspólnego, też chciałabym pomagać i robić dobre rzeczy, pomoc zmienić życie innych na lepsze, inspirować itd.. Chociaż zdaje sobie sprawę że we mnie samej jest jeszcze wiele do poprawy. Nawet przeleciała mi przez głowę myśl że bycie zakonnica uczyni mnie do tego bardziej zdolna ale na szczęście mądrzy ludzie mi, że być Blisko Boga i służyć ludziom można wcale nie gorzej jako żona 😉 stąd też moje pytanie, skoro jeszcze dobrze się nie znamy, czy pisząc pomaganie w internecie masz na myśli prowadzenie bloga i przekazywanie dobrych treści ? 🙂
  A na spotkanie bardzo chętnie bym się udało ale niestety pracuje do 21. Ale poszukam czegoś podobnego. Fascynuje mnie kobiecość, NPR i te tematy .
  Pozdrawiam Cię serdecznie

 • Natalia Fedan
  Posted at 12:35h, 19 maja

  Super tekst 🙂

 • Basia Olesińska
  Posted at 13:10h, 19 maja

  Jejku! Słowo w słowo to co myślę! 😀 Też przymierzam się do małżeństwa i też mnie fascynują te rzeczy, zwłaszcza NPR 🙂 Myślę że to jak nic innego pomaga odkryć piękno kobiecości i żyć w harmonii ze swoim ciałem, wiedzieć dlaczego teraz czuje się tak a nie inaczej, że nie zawsze do końca mogę nad tym panować 😉 No i spódnice i sukienki! Od jakiegoś roku powoli pracuje nad zmianą garderoby i powiem jedno – ubieram sukienkę / spódnicę i razu czuje się inaczej, w zgodzie ze sobą, piękna, pełna uroku bez żadnego wysiłku. Nie wiem dlaczego to tak działa 😀 Ale szczerze polecam 🙂 Już po 2 tygodniach noszenia spódnic ubranie jeansów było katorgą 😛 To współgra z moją dusza 🙂 Ale każda kobieta jest inna, każda musi odkryć w czym czuje się najbardziej swobodnie i naturalnie, wtedy uwolni bez wysiłku piękno swojej kobiecości 🙂 Świetny artykuł, a „Urzekająca” jest już od jakiegoś czasu na liście książek do kupienia 😉

 • kamila
  Posted at 21:24h, 19 maja

  A czytałaś może wpis na blogu aniamaluje pt. 100 dni bez spodni ? Pisze właśnie o zaletach takiego spodnicowo- sukienkowego wyzwania 🙂 też ostatnio chętniej sięgam po motywy właśnie wg mnie kojarzace się z taką zwiewna delikatnością, kobiecnoscia, sukienka, jakis warkoczyk itd 😀 chociaż równie dobrze można być kobieca będąc ubrana w ciężką skórę i glany. Urzekająca mnie jakoś nie urzekła ale postaram się dac jej szansę i dokończyć lekturę a póki co zakupiłam i prawie kończę „Święte małżeństwo” Gary Thomasa 😉

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 23:19h, 19 maja

  „Jeśli darzysz kogoś miłością i czujesz, że jesteś kochana, sama kwitniesz, rozwijasz się. Stajesz się piękna na zewnątrz i w środku.” – kwintesencja 🙂

  Kasiu, dziękuję Ci bardzo. Mam takie poczucie, że od nowej odsłony bloga, zaczęłam jakby od nowa. A co szczególnie Ci się podoba?
  Co do imienia z kolei. Bardzo długo, ale to bardzo, imię Marlena mi się nie podobało. Jednak z czasem zaczęłam je doceniać, zwłaszcza w połączeniu z nazwiskiem. Teraz lubię to imię. Serdeczne uściski dla Marlenki 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 23:26h, 19 maja

  Aniu, męskość i kobiecość to genialne zagadnienia. Mam nadzieję, że wszystkie kobiety wybiorą się na takie poszukiwania ja Ty 🙂 Wszystkiego dobrego! Owocnych poszukiwań 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 23:27h, 19 maja

  Dziękuję Natalia i cieszę się, że mnie tu odwiedziłaś 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 23:35h, 19 maja

  Kamila, małżeństwo jest fajne i tak trzeba o nim pisać 🙂 staram się robić to coraz lepiej. Co do pomagania w Internecie – prowadzę grupę warsztatową dla małżeństw i narzeczonych (https://www.facebook.com/groups/mamysiedobrze/) i przez blog oraz grupę wspieram żony, mężów, narzeczonych i narzeczone w różnych rozterkach.

  Co do konferencji, to może będzie nagranie 🙂 O innych takich wydarzeniach na pewno będę dawała znać na blogu. 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 23:40h, 19 maja

  „Każda kobieta jest inna, każda musi odkryć w czym czuje się najbardziej swobodnie i naturalnie, wtedy uwolni bez wysiłku piękno swojej kobiecości” – dokładnie! U mnie to także są sukienki, spódnice, czasami kwiatek we włosach 🙂 W „Urzekającej” Stasi pisze, że u niej to rozkloszowane spódnice :), u mnie z kolei dopasowane. Każda z nas musi znaleźć SWÓJ styl kobiecości 🙂

  Owocnego przymierzania się do małżeństwa:) Baaardzo fajny czas przed Wami 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 23:42h, 19 maja

  „Święte małżeństwo” to bardzo dobra książka!:) Co do „Urzekającej”…czasami pewne książki trafiają do nas z czasem, w raczej: w odpowiednim dla nas czasie. U mnie tak było 🙂

 • Monika Myszka-Wieczerzak
  Posted at 10:02h, 20 maja

  Dla mnie kobiecość to nie tylko dbanie o wygląd, makijaż, ładne ciuchy. To też jest bardzo ważne, ale kobiecość kojarzy mi się z siła duchowości, z odwagą zaglądania do swojego wnętrza, z wyciąganiem skarbów, które się tam znajdują i z pokazywaniem ich światu. Kobiecość to też odwaga podróżowania w głąb siebie, umiejętność korzystania ze swojej intuicji, życie w rytmie swoich wewnętrznych cyklów. Ostatnio bardzo dużo inspiracji na ten temat czerpię z książki „Biegnąca z wilkami” Clarissy Pinkoli Estes. A „urzekająca” podbiła moje serce kilka lat temu. Akurat zbiegło się to z czasami, gdy poznałam mojego męża :).

 • Katarzyna Grzebyk
  Posted at 21:47h, 20 maja

  Dzięki:-)
  Co podoba mi się najbardziej? Treści:-) Wydaje mi się też, ze design bloga jakoś lepiej przekazuje treść – nie wiem, czy jasno to tłumaczę. Wygląda bardzo profesjonalnie, a że jest przejrzysty, to treści są dużo lepiej zapadają w pamięć. Po prostu chce się na nim przebywać:-)
  P.S. Też planuję duże zmiany blogowe.

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 09:33h, 21 maja

  Cieszę się, bo o to mi chodziło. Powodzenia z Twoich zmianach! Wiem, ile z tym pracy, ale i satysfakcji potem 🙂

 • Basia Olesińska
  Posted at 10:35h, 22 maja

  Nie czytałam, ale dziękuję za tytuł! Chętnie poszukam i przeczytam 🙂 Skoro książkę rekomendujesz to dopisuję ją do listy „Do przeczytania” 😉

 • kamila
  Posted at 21:41h, 22 maja

  Czy mogłabyś jeszcze raz przesłać link do tej grupy ? 🙂 niestety pisze mi ze strona jest niedostępna a sama chętnie bym się z nią zapoznała. Mam jeszcze pytanie, jeśli nie jest zbyt osobiste to proszę o odpowiedź. Jak wpadłas na to, że akurat w ten sposób możesz pomagać? czy to się jakoś wiąże z Twoim wykształceniem? Za pół roku będę inzynierem ( o ile się obronie) ale ten temat w ogóle mnie nie pociąga.. szukam jakiejś nowej drogi stąd moja ciekawość 🙂

 • Agnieszka Cyfrowa Humanistka
  Posted at 17:02h, 04 czerwca

  Ja jestem chyba minimalistką i mnie perfekcjonizm ani biżuteria nie kręcą. Jak żyć? #żart Piękny test.

 • Ann Marie Forestear
  Posted at 20:14h, 04 czerwca

  Hm.. Kobiecość.. Nadal się nie czuję kobieco. Nie wiem doprawdy jak to zrobić mimo tego artykułu. W lustro patrzę raz na 3 dni i to dosłownie na niecałą minutę. Nienawidzę się malować ani stroić. W zasadzie do bycia facetem brakuje mi chyba tylko ciała.. Hm… Nie wiem jakim cudem wyszłam za mąż…

 • Kobietapo30
  Posted at 22:14h, 05 czerwca

  piękny tekst…wszystko prawda. Kobiecość niejedno ma imię 🙂 niezależnie od indywidualnych różnic, warto ją pielęgnować

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 10:56h, 06 czerwca

  Moniko, Twoje spojrzenie na kobiecość jest mi bardzo bliskie 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 10:58h, 06 czerwca

  I to jest cudny odcień kobiecości. Kobiecość deteminowana jest wewnętrznie, prawda? Biżuteria tu nie jest sine qua nom 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 10:59h, 06 czerwca

  Każda kobieta nadaje swojej kobiecości „swoje” imię 🙂

  Dziękuję:)

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 11:03h, 06 czerwca

  Kobiecość to wnętrze, uczucia, intuicja, sposób patrzenia na świat. Nie trzeba się stroic. Dobrze jak strój oddaje wnętrze, jest autentyczny.

  Może warsztaty Fundacji Filome?

 • Patrycja
  Posted at 15:56h, 06 czerwca

  Przyjmij swoje wady i doceń siebie – to chyba te cechy przychodzą nam najtrudniej… A przynajmniej ze mną tak jest. Siebie samą krytykuję najostrzej i najciężej jest mi zaakceptować swoje wady. Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja mam z tym problem. A kobiecość to rzeczywiście bardzo ładne słowo 🙂

 • Katarzyna Bieleniewicz
  Posted at 21:51h, 27 lipca

  Świetna książka, kiedyś bardzi, bardzo dawno temu ją czytałam i Odważne serce, czy dzikie-wersję dla mężczyzn.
  Dzięki Marlena zainspirowałaś mnie by znów do niej zajrzeć.

 • Nierzeczona
  Posted at 11:30h, 22 lipca

  Wspolczesnym kobietom jest mimo wszystko ciężko w obecnych czasach. Poczytajcie:
  https://nierzeczona.com/2017/07/20/nowoczesny-mezczyzna-ciepla-klucha-czyli-wpis-z-lekka-feministyczny/

  A ja staram się cały czas przypominać sobie o swojej wartości, ale ciężko z tym. Ciągle siedzi w mojej głowie taki chochlik mówiący ze jestem niewystarczajaco dobra, ładna, zdolna. Chociaż patrząc obiektywnie tak nie jest. Bardzo uprzykrza mi to życie.
  Pozdrowionka dla wszystkich pięknych kobiet!

 • binance register
  Posted at 15:09h, 16 maja

  Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

 • gate.io
  Posted at 00:07h, 29 maja

  I may need your help. I’ve been doing research on gate io recently, and I’ve tried a lot of different things. Later, I read your article, and I think your way of writing has given me some innovative ideas, thank you very much.

 • usdt 取引 所
  Posted at 23:49h, 17 czerwca

  Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 17:08h, 30 lipca

  Hi! I realize this is kind of off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • 琳达技术员
  Posted at 18:54h, 30 lipca

  No matter if some one searches for his necessary thing, thus he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 20:32h, 30 lipca

  It’s really very complex in this full of activity life to listen news on TV, so I simply use web for that purpose, and get the most up-to-date news.

 • daachnik.ru
  Posted at 23:25h, 01 sierpnia

  I blog frequently and I genuinely appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I am going to book mark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 16:08h, 02 sierpnia

  Hi, I desire to subscribe for this blog to get most up-to-date updates, thus where can i do it please help.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 03:56h, 03 sierpnia

  Hiya! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 07:03h, 03 sierpnia

  Why viewers still use to read news papers when in this technological world all is accessible on net?

 • daachnik.ru
  Posted at 11:06h, 03 sierpnia

  You’re so cool! I don’t suppose I have read anything like this before. So good to find somebody with some unique thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a little originality!

 • daachnik.ru
  Posted at 21:59h, 03 sierpnia

  What’s up, constantly i used to check blog posts here early in the morning, as i like to learn more and more.

 • twitch.tv
  Posted at 22:58h, 03 sierpnia

  Saved as a favorite, I like your web site!

 • twitch.tv
  Posted at 11:13h, 04 sierpnia

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 • перетяжка мебели
  Posted at 13:12h, 04 sierpnia

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it!

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 01:56h, 05 sierpnia

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 • перетяжка мебели
  Posted at 02:31h, 05 sierpnia

  What’s up to every body, it’s my first go to see of this weblog; this website contains remarkable and really fine stuff in favor of readers.

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 05:59h, 05 sierpnia

  Good answer back in return of this question with firm arguments and describing all regarding that.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 12:10h, 05 sierpnia

  Hi friends, good post and good arguments commented here, I am really enjoying by these.

 • www xxx anemal
  Posted at 21:26h, 06 sierpnia

  Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was really informative. Your website is very useful. Thank you for sharing!

 • daachkaru
  Posted at 01:30h, 07 sierpnia

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Thanks a lot!

 • myinfodacha.ru
  Posted at 16:38h, 09 sierpnia

  It is appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have read this publish and if I may I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things approximately it!

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 21:08h, 09 sierpnia

  No matter if some one searches for his essential thing, so he/she wants to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 • продвижение в гугле
  Posted at 15:03h, 11 sierpnia

  Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s blog link on your page at appropriate place and other person will also do same in favor of you.

 • sadounik.ru
  Posted at 20:19h, 12 sierpnia

  I really like it when people come together and share views. Great website, keep it up!

 • sadounik.ru
  Posted at 05:36h, 13 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • sadounik.ru
  Posted at 10:15h, 13 sierpnia

  Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 • daachka.ru
  Posted at 19:36h, 15 sierpnia

  I really like it when people come together and share views. Great blog, continue the good work!

 • daa4a.ru
  Posted at 02:11h, 16 sierpnia

  Hi there, I found your website by means of Google even as searching for a comparable matter, your site got here up, it seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • daachka.ru
  Posted at 12:42h, 16 sierpnia

  I’m not sure why but this website is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • частный эротический массаж Москва
  Posted at 14:08h, 16 sierpnia

  Красивый частный эромассаж в Москве с массажистками на выбор

 • daachka.ru
  Posted at 15:22h, 16 sierpnia

  At this time I am going to do my breakfast, when having my breakfast coming yet again to read further news.

 • xxx enimal com
  Posted at 18:44h, 17 sierpnia

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this site with my Facebook group. Chat soon!

 • ремонт пластиковых окон в минске недорого
  Posted at 23:27h, 20 sierpnia

  Hey there! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!

 • ремонт окон минск
  Posted at 04:12h, 21 sierpnia

  Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Many thanks!

 • ремонт окон минск
  Posted at 12:36h, 21 sierpnia

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 • ремонт стеклопакетов в Борисове
  Posted at 16:05h, 21 sierpnia

  Hi! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a massive amount work? I’m completely new to writing a blog but I do write in my diary everyday. I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • ремонт окон минск
  Posted at 05:03h, 22 sierpnia

  I couldn’t resist commenting. Very well written!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 09:09h, 22 sierpnia

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless think about if you added some great photos or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and clips, this website could certainly be one of the very best in its niche. Fantastic blog!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 09:25h, 22 sierpnia

  Now I am going away to do my breakfast, once having my breakfast coming yet again to read more news.

 • xxxx xxxx com
  Posted at 12:48h, 24 sierpnia

  Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person’s website link on your page at proper place and other person will also do same in favor of you.

 • doge xvideo
  Posted at 04:04h, 25 sierpnia

  I appreciate, lead to I found exactly what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • www x animal videos
  Posted at 10:48h, 25 sierpnia

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • sixy dog video
  Posted at 12:06h, 25 sierpnia

  Thank you for some other informative blog. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect approach? I have a undertaking that I am simply now running on, and I have been at the glance out for such information.

 • daachka.ru
  Posted at 17:21h, 25 sierpnia

  I am actually glad to read this weblog posts which includes plenty of helpful data, thanks for providing such information.

 • daachka.ru
  Posted at 07:02h, 26 sierpnia

  Thank you for any other informative website. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect way? I have a challenge that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.

 • daachka.ru
  Posted at 10:18h, 26 sierpnia

  Right now it looks like Drupal is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • bezogoroda.ru
  Posted at 17:52h, 28 sierpnia

  Hi there to all, the contents present at this site are truly remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 05:18h, 29 sierpnia

  Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 08:17h, 29 sierpnia

  Hi there to all, the contents present at this web site are in fact remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 • химчистка мягкой мебели борисов
  Posted at 15:34h, 01 września

  I was extremely pleased to discover this great site. I wanted to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely savored every little bit of it and I have you bookmarked to see new things on your website.

 • химчистка мебели в борисове
  Posted at 00:48h, 02 września

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 • чистка подушек смолевичи
  Posted at 03:04h, 02 września

  We stumbled over here different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to going over your web page for a second time.

 • химчистка дивана жодино
  Posted at 06:19h, 02 września

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 17:13h, 06 września

  Hi! I’m at work browsing your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 17:32h, 06 września

  Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 05:15h, 07 września

  Piece of writing writing is also a fun, if you know then you can write otherwise it is complex to write.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 08:05h, 07 września

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i’m satisfied to show that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot unquestionably will make certain to don?t disregard this site and give it a look on a constant basis.

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 19:43h, 10 września

  Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you could be a great author.I will always bookmark your blog and will come back down the road. I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice holiday weekend!

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 04:16h, 11 września

  Hi would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 08:55h, 11 września

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 04:19h, 12 września

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any solutions to help reduce content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 • гостиничные чеки
  Posted at 10:28h, 12 września

  Asking questions are truly nice thing if you are not understanding anything entirely, except this post gives pleasant understanding even.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 13:55h, 12 września

  Hello! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 03:06h, 13 września

  Hi I am so thrilled I found your webpage, I really found you by mistake, while I was searching on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I dont have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb b.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 09:24h, 13 września

  Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 23:19h, 13 września

  I am in fact thankful to the owner of this website who has shared this enormous article at at this place.

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 01:47h, 14 września

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the site is also very good.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 07:55h, 14 września

  An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this issue here on your site.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 11:03h, 14 września

  I simply could not leave your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply for your visitors? Is going to be back incessantly in order to check out new posts

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 11:29h, 14 września

  It’s very straightforward to find out any topic on net as compared to books, as I found this piece of writing at this website.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 14:19h, 14 września

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thanks

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 23:44h, 14 września

  Yes! Finally something about %keyword1%.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 01:03h, 15 września

  Post writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write or else it is complex to write.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 01:59h, 16 września

  Hey there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!

 • чеки на гостиницу
  Posted at 11:11h, 16 września

  Hi i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this brilliant article.

 • link indexing page
  Posted at 14:22h, 16 września

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon!

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 09:09h, 20 września

  Howdy, I do think your site may be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great blog!

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 12:11h, 20 września

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thanks

 • infoda4nik.ru
  Posted at 13:06h, 20 września

  Spot on with this write-up, I seriously believe this web site needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 00:25h, 21 września

  Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 03:28h, 21 września

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road. Cheers

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 05:06h, 21 września

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 07:42h, 21 września

  Thank you for the auspicious writeup. It in reality was a amusement account it. Glance complex to far brought agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?

 • Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка
  Posted at 09:58h, 21 września

  Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort to produce a very good article but what can I say I procrastinate a lot and never seem to get anything done.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка
  Posted at 10:29h, 21 września

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя
  Posted at 00:30h, 24 września

  I love what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the awesome works guys I’ve incorporated you guys to our blogroll.

 • Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург
  Posted at 03:36h, 24 września

  Very rapidly this site will be famous among all blogging and site-building people, due to it’s good posts

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 06:18h, 25 września

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for ages and yours is the best I have found out so far. However, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 07:58h, 25 września

  What a information of un-ambiguity and preserveness of precious experience regarding unexpected feelings.

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 16:45h, 25 września

  What a information of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity regarding unexpected feelings.

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 18:08h, 25 września

  Thanks to my father who informed me concerning this website, this webpage is truly awesome.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 01:04h, 26 września

  always i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this place.

 • квартира на сутки
  Posted at 14:00h, 27 września

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • חשפניות
  Posted at 17:27h, 27 września

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

 • квартира на сутки в Минске
  Posted at 04:26h, 28 września

  Very nice post. I definitely love this website. Continue the good work!

 • חשפניות
  Posted at 05:16h, 28 września

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless think of if you added some great visuals or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this website could certainly be one of the greatest in its niche. Amazing blog!

 • квартиры на сутки в Минске
  Posted at 08:07h, 28 września

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This publish actually made my day. You cann’t believe just how so much time I had spent for this information! Thank you!

 • חשפניות
  Posted at 08:37h, 28 września

  It’s very trouble-free to find out any topic on net as compared to books, as I found this post at this site.

Skomentuj