"Jeśli czuję się kiepsko w małżeństwie, mówię mężowi o..." wywiad
15594
post-template-default,single,single-post,postid-15594,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive
Praca męża może być przyczyną nieporozumień w małżeństwie.

„Jeśli czuję się kiepsko w małżeństwie, mówię mężowi o moich potrzebach” – wywiad z Agnieszką Pieniążek

Agnieszka Pieniążek, autorka bloga Domowe Zawirowania, zdradza co robi, kiedy czuje się kiepsko w małżeństwie, co pomaga jej pokonywać codzienne kryzysy oraz jak praca męża może stać się zagrożeniem dla związku. Wywiad jest kopalnią „dobrych praktyk” w małżeństwie. Warto przeczytać:)

Marlena: Czy uważasz, że małżeństwo daje możliwość rozwoju żonie i mężowi? Czy małżeństwo czyni z nas lepszych ludzi? Czego nauczyło Cię małżeństwo? Czego o małżeństwie nie wiedziałaś wcześniej?

Agnieszka: Od samego początku wchodziłam w małżeństwo z przekonaniem, że dopiero teraz rozpoczyna się prawdziwa przygoda. Miałam świadomość, że małżeństwo stwarza dla nas środowisko, w którym naprawdę możemy okazać sobie miłość. Dlaczego? W narzeczeństwie każde zachowanie drugiej strony, które jest raniące lub wywołuje złość może być przyczyną myśli typu: „Może trzeba byłoby się jednak rozstać? Czy będę w stanie wytrzymać całe życie z tą osobą i jej zachowaniami?”. W małżeństwie sakramentalnym nie ma miejsca na takie wątpliwości. Cokolwiek się stanie, cokolwiek zrobi mój mąż, moim zadaniem jest go kochać i wspierać. I to daje wielkie pole do rozwoju!

Myślę, że małżeństwo nie działa w sposób automatyczny – tzn. nie powoduje, że stajemy się lepszymi ludźmi samo w sobie. Daje jednak na to szansę. Z nikim innym nie mamy tak bliskiej relacji, jak z mężem. Im bliższa relacja, tym więcej powodów i okazji do starć pomiędzy nami. A im więcej starć, tym więcej możliwości zmiany na lepsze.

Dla mnie małżeństwo stało się okazją do uczenia się delikatności wobec innych osób. Często miałam niewyparzony język, czasem mówiłam jakieś nieprzyjemne, chociaż prawdziwe słowa bez zastanowienia. Dziś uczę się, że nie zawsze druga strona jest gotowa do usłyszenia trudnych dla niej słów. Szczególnie jeśli są mówione w sposób ostry i twardy, tak jak ja mam tendencję. Mąż pomaga mi się zmienić.

MAŁŻEŃSTWO A RODZICIELSTWO

Marlena: Jak rodzicielstwo wpływa na relację małżeńską? Jak łączysz macierzyństwo z byciem żoną? Jak nie stracić z oczu swojego małżeństwa? Czy łączenie roli mamy i żony na danym etapie sprawiało Ci trudność? Dlaczego? Czy możesz tu podzielić się swoimi radami dot. tej kwestii?

Agnieszka: Wchodząc w małżeństwo zdecydowaliśmy, że chcemy poczekać ok. 2 lata z rodzeniem dzieci. Ten czas był nam potrzebny, aby odnaleźć się w nowej roli męża i żony – wcześniej nie mieszkaliśmy ze sobą i nie współżyliśmy, więc ślub przyniósł nam duże zmiany. Chcieliśmy ułożyć najpierw nasze nowe, wspólne życie, aby do niego zaprosić następnie dzieci.

Jestem nieco specyficznym typem kobiety, bo nie mam silnej, naturalnej tendencji do przelewania gorących uczuć na malutkie dzieci. Oczywiście kocham naszych synów, ale od samego początku nie miałam problemów z tym, aby zostawiać ich na jakiś czas z kimś innym, pozwolić, żeby inni się nimi zajęli. Nie czułam, aby urodzenie dzieci dużo zmieniło w mojej relacji z mężem. Zmusiło nas na pewno do lepszej organizacji czasu. Aby znaleźć choć chwilkę spokojną dla siebie nawzajem, musimy się teraz bardziej starać niż wcześniej.

Dom_MamySie.pl

Myślę, że wiele kobiet (to dotyczy szczególnie kobiet, choć zdarza się i u mężczyzn) nieświadomie zaczyna stawiać dziecko i jego potrzeby przed mężem. To jest niebezpieczeństwo, na które trzeba być czujnym. Naturalnie w pierwszych miesiącach życia poświęcamy wiele czasu i energii niemowlakowi, ale cały czas z tyłu głowy trzeba mieć świadomość, że to mąż jest pierwszy w moim życiu.

Dla mnie od początku bycia mamą ważne jest, abym odpoczywała. Lubię wychodzić sama na krótkie spacery, usiąść w kawiarni, spotkać się z przyjaciółką. Jeśli to tylko możliwe to bez dzieci. Takie chwile odnawiają moje siły i dzięki nim jestem lepszą mamą, ale też żoną.


Podejmij wyzwanie i zawalcz o bliskość w swoim małżeństwie.

Zapisz się na wyzwanie „Mała droga do lepszego małżeństwa”. > Chcę więcej informacji.


 

Marlena: W jaki sposób godzicie pracę, obowiązki domowe z pielęgnowaniem Waszej więzi? Co robicie, aby podtrzymywać Waszą miłość i nie dać się rutynie? Jak na Wasza relację wpływa praca męża i Twoje pisanie bloga?

Agnieszka: Mój mąż prowadzi własną firmę i część pracy wykonuje w domu. Dzięki temu w tygodniu często jest z nami w domu, chociaż część tego czasu to praca. Ja aktualnie zajmuję się domem i dziećmi, od niedawna prowadzę bloga, który jest taką moją odskocznią od domowej rzeczywistości.

Widzę, że musimy być cały czas czujni, żeby praca nam nie przysłoniła siebie nawzajem, bo oboje bardzo lubimy to, co robimy. Bardzo łatwo wpadamy w nadmiar pracy. Ja zwykle zaczynam czuć, kiedy coś jest nie tak: czuję, że za mało czasu mamy dla siebie, a za dużo spędzamy oddzielnie. Wtedy rozmawiamy, ustalamy, co możemy z tym zrobić. Dbamy o takie malutkie zwyczaje związane z byciem ze sobą, jak np. codzienna wspólna kolacja.

Obowiązki domowe dzielimy między siebie, więc żadne z nas nie jest nimi przytłoczone. Siłą rzeczy ja robię nieco więcej w domu, ale mąż również wykonuje ogrom pracy. Dzięki temu nie jesteśmy tym przemęczeni i mamy więcej czasu dla siebie nawzajem. Ponadto wiele rzeczy odpuszczamy: kupujemy ubrania, których nie trzeba prasować (prasuję tylko koszule męża, które zakłada na imprezy), sprzątamy tyle, aby było czysto i schludnie, ale nie sterylnie, często też prosimy o pomoc przy dzieciach nasze mamy i przyjaciół.

Dużo rozmawiamy o pracy. Dzielimy się tym, co się u nas dzieje w tym temacie, doradzamy sobie i pomagamy, jeśli druga strona jest w czymś lepsza. Praca często nas łączy, a nie dzieli. Jeśli mogę, jadę z dziećmi na imprezę, którą prowadzi Adrian. Jemu sprawia to wielką radość, kiedy jestem obok, a nasz starszy syn uwielbia takie wycieczki. Staramy się uczestniczyć nawzajem w swoich zajęciach, fizycznie, emocjonalnie lub przynajmniej na poziomie wiedzy, co u kogo się dzieje.

Agnieszka mówi, że praca męża i jej pomogą i przeszkadzać, i pomagać w budowaniu relacji.

MAŁŻEŃSTWO W KRYZYSIE

Marlena: Czy mieliście w swoim małżeńskie sytuacje kryzysowe?

Agnieszka: Na razie nie przeżyliśmy jeszcze bardzo poważnych trudności. Raczej takie mniejsze, codzienne, związane z nieporozumieniami i doświadczaniem swoich wad. Adrian zawsze mówi, że on jest non stop zadowolony z naszego małżeństwa (on zawsze umie zachować pozytywne myślenie), u mnie z tym gorzej. Ok. 2 lata temu miałam taki czas, że myślałam sobie, że to całe małżeństwo jest dla mnie zbyt trudne, że nie dam rady w nim wytrzymać. Chodziło o codzienne doświadczanie wad i słabości moich i męża. Nie kłóciliśmy się bardzo poważnie, ale jakoś ciężko było nam ze sobą rozmawiać, ciągle miałam odczucie, że MOJE potrzeby nie są zaspokojone na wystarczającym poziomie. Że jest mi źle i smutno, że po co wychodzić za mąż, jeśli mąż nie ma czasu ze mną rozmawiać wystarczająco często. Wtedy bardzo pomogła mi jedna książka, która uświadomiła mi, że to jest normalne w małżeństwie, że możemy odczuwać, że nasze potrzeby nie są zaspokojone. Nie po to Pan Bóg stworzył małżeństwo, aby mi w nim było dobrze. To znaczy często mi jest dobrze, ale przede wszystkim małżeństwo ma być miejscem wzrastania do świętości, zmiany na lepsze. I jeśli poddam się tym zmianom, to wtedy będę szczęśliwa. Nie wtedy, kiedy będę wymuszać na mężu coś, czego on może nie być w stanie zrobić. To diametralnie zmieniło moje podejście. Od tamtej pory zawsze wracam do tej świadomości, że zmianę muszę zaczynać od siebie.

Marlena: Jak radzisz sobie z tymi codziennymi kryzysami?

Agnieszka: Jeśli czuję się kiepsko w małżeństwie, mówię mężowi o moich potrzebach, ale jeśli nic się nie zmienia, pracuję nad samą sobą. Modlę się, proszę Boga o pocieszenie, szukam wsparcia i rozmowy u przyjaciółki, piszę pamiętnik, walczę ze swoimi słabościami, zastanawiam  się, co mogłabym jeszcze zmienić w moim zachowaniu wobec męża, aby on był ze mną szczęśliwszy? Czasem jest to meeeega trudne i przypłacone łzami, zmaganiem ze sobą i swoją słabością, często wkrada się pytanie: „Dlaczego to ja mam się zmieniać? Dlaczego ciągle ja mam nad sobą pracować?” Wiem jednak, że te pytania to wyraz mojego egoizmu, bo prawdą jest, że mój mąż też nad sobą pracuje, też się stara, też robi dla mnie wszystko, co w danym czasie jest w stanie zrobić.

Bardzo pomaga mi też ciągłe wracanie do wdzięczności. Jeśli skupiam się na tym, co dobre w naszej relacji, od razu żyje mi się inaczej. Czasem piszę mężowi karteczkę z podziękowaniem za coś, czasem wyrażam wdzięczność na modlitwie, czasem przypominam sobie o tym, co dla mnie zrobił dobrego, kiedy jest mi szczególnie ciężko. (Może warto spróbować tego w Twoim małżeństwie? Zobacz jak zrobić małżeński słoik wdzięczności:)) To zawsze odmienia moje nastawienie do niego.

Domowe zawirowania moga powstawać z różnych powodów: praca męża, potrzeby żony i męża, które nie są zaspokajane.

CODZIENNOŚĆ MAŁŻEŃSKA

Marlena: Jakie są Wasze sposoby na przeżywanie codzienności w sposób twórczy? (Tu pytam o Wasze małe gesty wobec siebie, sposoby na rozwijanie Waszej relacji; możesz podać przepis na „twórczą” randkę, podpowiedzieć pomysł na wysyłanie sobie kartek z wyznaniami miłosnymi, itp.).

Agnieszka: Dbamy o to, aby był między nami codzienny dotyk: przytulenie, pocałunek, pogłaskanie po policzku, nie zaniedbujemy również sfery naszego pożycia małżeńskiego (choć przy dwójce małych dzieci wygląda to różnie). Przy wychodzeniu z domu i tuż przed snem błogosławimy sobie nawzajem (robimy znak krzyża na czole drugiej osoby). Codziennie wieczorem, tuż przed zaśnięciem mówimy o dwóch sprawach, które były dla nas ważne w ciągu tego dnia i jak się wtedy czuliśmy. Modlimy się też razem na zakończenie tej rozmowy.

Przynajmniej raz w roku jeździmy na wspólne rekolekcje małżeńskie, choćby weekendowe. To jest ważny, stały punkt w naszym małżeństwie. Staramy się też raz w roku wyjechać na krótki, wspólny urlop do jakiegoś hotelu (szukamy jakiejś fajnej oferty na grouponie i jedziemy gdzieś na trzy dni – nawet za 250 zł można już znaleźć jakiś fajny nocleg dla rodziny 4-osobowej jak nasza). Lubimy te wypady, bo wtedy nie musimy dbać o dom, gotować. Wybieramy też hotel z sauną lub jacuzzi, żeby mieć dodatkową szansę na relaks. Mamy też w domu zwyczaj, że jeśli jemy razem kolację,  mówimy sobie nawzajem za co jesteśmy sobie wdzięczni. Każdy każdemu (dzieci również). Niekiedy robimy sobie jakieś drobne niespodzianki – liściki miłosne, wyjście do kawiarni, ale na tym polu jeszcze mamy sporo do zmiany.

W naszej relacji cenię bardzo umiejętność zachowania pozytywnego myślenia i wspólną radość i śmiech. Uwielbiamy spędzać czas razem, grać w gry, rozmawiać na różne tematy. Dużo żartujemy i każdy nasz dzień jest wypełniony mnóstwem wspólnej radości. To zbliża nas do siebie i pomaga radzić sobie z codziennymi problemami. Myślę, że szczególnie ważne jest to, aby poznać nawzajem swój język miłości. 

Bardzo dziękuję za rozmowę, Agnieszko. Zachowuje sobie ciepły obraz Waszego małżeństwa. 🙂 Ciebie z kolei, Drogi Czytelniku, serdecznie zapraszam na dwa wydarzenia 🙂 Pierwsze to wyzwanie „Mała droga do lepszego małżeństwa”. Zapisało się na nie już ponad 250 osób. Drugie zaś, to konkurs dla fanów bloga na Facebooku z okazji 2 000 polubień. Można wygrać wybraną książkę 🙂 Zapraszam!

 

Wyzwanie „Mała droga do lepszego małżeństwa”

Poprawa, ocieplenie relacji w małżeństwie w czasie wyzwania. Wyzwanie dla małżeństw (mała dorga do lepszego małżeństwa), edycja 2.

KONKURS DLA FANÓW BLOGA MA FACEBOOKU

Konkurs dla fanów bloga MamySie.pl na Facebooku: "Małżeństwo - mamy się dobrze"

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
167 komentarzy
 • Aneta Nagrodkiewicz
  Posted at 18:43h, 30 maja

  To niesamowite że ja też mam odczucie, że moje potrzeby w naszym zwiazku są na drugim planie i też zadaje sobie pytanie dlaczego ja wciąż mam się zmieniać… Bardzo dziękuję za ciekawy wywiad.

 • 琳达技术员
  Posted at 16:57h, 30 lipca

  It’s not my first time to visit this site, i am visiting this site dailly and take pleasant information from here everyday.

 • 琳达技术员
  Posted at 21:41h, 30 lipca

  What a information of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity concerning unexpected feelings.

 • daachnik.ru
  Posted at 12:43h, 02 sierpnia

  Good write-up. I certainly love this website. Keep it up!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 00:45h, 03 sierpnia

  Excellent post. I certainly love this website. Keep it up!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 05:35h, 03 sierpnia

  It’s remarkable for me to have a web site, which is beneficial in favor of my experience. thanks admin

 • daachnik.ru
  Posted at 17:44h, 03 sierpnia

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help reduce content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 • twitch.tv
  Posted at 07:58h, 04 sierpnia

  Nice blog here! Also your site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 • перетяжка мебели в Новосибирске
  Posted at 23:02h, 04 sierpnia

  There is definately a lot to learn about this topic. I like all the points you’ve made.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 02:55h, 05 sierpnia

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 04:20h, 05 sierpnia

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • dogxxx
  Posted at 02:27h, 07 sierpnia

  It is not my first time to pay a visit this web site, i am visiting this site dailly and get pleasant information from here every day.

 • daachkaru
  Posted at 09:49h, 07 sierpnia

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 05:40h, 10 sierpnia

  Excellent blog here! Also your site quite a bit up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link for your host? I want my website loaded up as fast as yours lol

 • myinfodacha.ru
  Posted at 15:22h, 10 sierpnia

  I visited multiple web pages but the audio quality for audio songs current at this web site is really fabulous.

 • раскрутка сайта в google
  Posted at 00:48h, 12 sierpnia

  I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your website. It looks like some of the text within your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my browser because I’ve had this happen before. Appreciate it

 • sadounik.ru
  Posted at 08:34h, 12 sierpnia

  This article provides clear idea designed for the new viewers of blogging, that in fact how to do blogging and site-building.

 • sadounik.ru
  Posted at 13:29h, 12 sierpnia

  First off I want to say wonderful blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Thanks!

 • daachka.ru
  Posted at 09:06h, 16 sierpnia

  Everything is very open with a very clear explanation of the issues. It was truly informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing!

 • daa4a.ru
  Posted at 10:11h, 16 sierpnia

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The full glance of your site is wonderful, let alonewell as the content!

 • daachka.ru
  Posted at 14:06h, 16 sierpnia

  These are really enormous ideas in about blogging. You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.

 • частный эромассаж Москва
  Posted at 22:02h, 16 sierpnia

  Элитный мужской эромассаж в Москве телефон

 • xnxx zoo
  Posted at 19:39h, 17 sierpnia

  Hiya very nice website!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also? I am satisfied to seek out so many useful information here in the submit, we’d like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 • ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка
  Posted at 09:04h, 21 sierpnia

  Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this web site, and your views are good in favor of new viewers.

 • ремонт пластиковых окон в минске недорого
  Posted at 14:24h, 21 sierpnia

  Good write-up. I definitely love this website. Keep writing!

 • ремонт пвх окон
  Posted at 21:56h, 21 sierpnia

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 03:23h, 22 sierpnia

  Great goods from you, man. I’ve consider your stuff prior to and you’re simply too great. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way during which you assert it. You make it entertaining and you still take care of to stay it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful site.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 16:55h, 22 sierpnia

  Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 18:03h, 22 sierpnia

  Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the amazing work.

 • xx kutte wali
  Posted at 18:19h, 24 sierpnia

  Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon. Cheers

 • animal xnxxx.com
  Posted at 11:28h, 25 sierpnia

  This piece of writing is truly a good one it helps new web viewers, who are wishing for blogging.

 • daachka.ru
  Posted at 03:43h, 26 sierpnia

  Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 • daachka.ru
  Posted at 08:44h, 26 sierpnia

  Aw, this was an incredibly nice post. Spending some time and actual effort to produce a very good article but what can I say I put things off a lot and never seem to get anything done.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 02:18h, 29 sierpnia

  Helpful info. Fortunate me I found your site by accident, and I am stunned why this coincidence did not happened in advance! I bookmarked it.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 06:51h, 29 sierpnia

  It’s nearly impossible to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • чистка подушек в смолевичах
  Posted at 23:48h, 01 września

  What’s up to every body, it’s my first visit of this website; this blog consists of awesome and actually good information for readers.

 • чистка диванов смолевичи
  Posted at 02:04h, 02 września

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • химчистка мягкой мебели в жодино
  Posted at 04:46h, 02 września

  I really like what you guys are up too. Such clever work and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to our blogroll.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 02:33h, 07 września

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I hope to offer something back and help others like you helped me.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 02:48h, 07 września

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 06:48h, 07 września

  Hola! I’ve been following your web site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Houston Tx! Just wanted to tell you keep up the fantastic job!

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 14:10h, 10 września

  Article writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write otherwise it is complex to write.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 12:36h, 11 września

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 22:11h, 11 września

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 23:53h, 11 września

  Can you tell us more about this? I’d like to find out more details.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 21:34h, 12 września

  A person necessarily help to make seriously articles I might state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to create this actual submit amazing. Magnificent activity!

 • гостиничный чек москва
  Posted at 19:10h, 13 września

  great issues altogether, you just won a logo new reader. What might you suggest in regards to your post that you simply made a few days ago? Any positive?

 • чеки на гостиницу
  Posted at 20:55h, 13 września

  I got this site from my pal who told me concerning this web site and now this time I am visiting this site and reading very informative articles at this place.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 07:52h, 14 września

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%

 • ogorodkino.ru
  Posted at 12:46h, 14 września

  Asking questions are really pleasant thing if you are not understanding anything completely, but this post provides good understanding even.

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 18:25h, 14 września

  Hi there! This article couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 19:18h, 14 września

  If you wish for to take a great deal from this piece of writing then you have to apply such techniques to your won webpage.

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 04:29h, 15 września

  I am extremely inspired together with your writing talents and alsowell as with the format in your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 05:01h, 15 września

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 17:51h, 15 września

  Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 19:56h, 15 września

  Excellent post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thank you!

 • link indexing page
  Posted at 00:35h, 17 września

  Everything is very open with a very clear description of the issues. It was really informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing!

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 01:56h, 20 września

  Nice blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 02:53h, 20 września

  continuously i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this place.

 • гостиничные чеки
  Posted at 20:44h, 20 września

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 21:23h, 20 września

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 21:47h, 20 września

  wonderful issues altogether, you just won a emblem new reader. What could you suggest in regards to your submit that you made a few days ago? Any positive?

 • infoda4nik.ru
  Posted at 02:02h, 21 września

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • Заказать алкоголь с доставкой на дом
  Posted at 19:04h, 21 września

  If you wish for to improve your knowledge only keep visiting this web site and be updated with the most recent information posted here.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка
  Posted at 20:01h, 21 września

  Hey There. I found your blog the use of msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш
  Posted at 02:08h, 24 września

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 00:48h, 25 września

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 01:33h, 25 września

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. However think about if you added some great pictures or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this site could certainly be one of the greatest in its niche. Wonderful blog!

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 12:19h, 25 września

  Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I feel that you simply could do with some % to pressure the message house a bit, however other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 12:55h, 25 września

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 21:37h, 25 września

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 22:07h, 25 września

  It’s awesome in favor of me to have a web site, which is beneficial designed for my experience. thanks admin

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 04:42h, 26 września

  I all the time emailed this blog post page to all my friends, because if like to read it then my links will too.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 05:06h, 26 września

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 09:46h, 26 września

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 10:04h, 26 września

  I am extremely inspired together with your writing skills and alsowell as with the layout for your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to peer a nice blog like this one these days..

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 13:25h, 26 września

  Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 15:27h, 26 września

  Hi there, after reading this awesome piece of writing i am also cheerful to share my experience here with mates.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 16:36h, 26 września

  Ridiculous quest there. What occurred after? Thanks!

 • снять квартиру на сутки в Минске
  Posted at 00:42h, 28 września

  It’s truly very difficult in this full of activity life to listen news on TV, thus I simply use web for that purpose, and take the most up-to-date news.

 • חשפניות
  Posted at 02:06h, 28 września

  It’s awesome to go to see this site and reading the views of all mates about this article, while I am also eager of getting familiarity.

 • квартиры на сутки Минск
  Posted at 06:20h, 28 września

  What’s up everyone, it’s my first visit at this site, and post is in fact fruitful designed for me, keep up posting these articles or reviews.

 • חשפניות
  Posted at 07:08h, 28 września

  Greate pieces. Keep writing such kind of information on your page. Im really impressed by your blog.

 • חשפניות
  Posted at 03:00h, 29 września

  Hey! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. With thanks!

 • sphynx kitten
  Posted at 04:27h, 29 września

  I got this web site from my pal who told me regarding this site and now this time I am visiting this website and reading very informative articles or reviews here.

 • sphynx cat price
  Posted at 06:53h, 29 września

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Thanks a lot

 • חשפניות
  Posted at 07:49h, 29 września

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this website is really good.

 • how much do sphynx cats cost
  Posted at 03:03h, 30 września

  Quality articles is the main to attract the users to go to see the web site, that’s what this web site is providing.

 • sphynx kitten
  Posted at 05:15h, 30 września

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 • חשפניות
  Posted at 06:33h, 30 września

  Highly energetic blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 • חשפניות
  Posted at 12:30h, 30 września

  Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 • חשפניות
  Posted at 04:41h, 01 października

  Thank you for some other great article. Where else may just anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 • חשפניות
  Posted at 09:28h, 01 października

  If you are going for best contents like I do, only visit this website every day since it offers quality contents, thanks

 • חשפניות
  Posted at 07:26h, 03 października

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Thanks for providing this information.

 • חשפניות
  Posted at 12:13h, 03 października

  I feel this is one of the so much significant information for me. And i’m glad reading your article. However want to observation on few common things, The site taste is great, the articles is in point of fact excellent : D. Just right task, cheers

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 22:59h, 03 października

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 01:17h, 04 października

  Hi there everybody, here every one is sharing such familiarity, so it’s pleasant to read this webpage, and I used to pay a visit this weblog daily.

 • Онлайн казино
  Posted at 21:36h, 04 października

  Добро пожаловать на сайт онлайн казино, мы предлагаем уникальный опыт для любителей азартных игр.

 • Онлайн казино
  Posted at 23:34h, 04 października

  Это лучшее онлайн-казино, где вы можете насладиться широким выбором игр и получить максимум удовольствия от игрового процесса.

 • машинная штукатурка в цена
  Posted at 02:53h, 05 października

  I’ve read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you set to create such a fantastic informative web site.

 • механизированная штукатурка стен в москве
  Posted at 06:41h, 05 października

  You really make it seem so easy with your presentation however I find this topic to be really something which I think I might never understand. It sort of feels too complicated and very extensive for me. I am taking a look forward on your next post, I will try to get the grasp of it!

 • механизированная штукатурка под ключ
  Posted at 07:40h, 05 października

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

 • механизированная штукатурка москва
  Posted at 12:59h, 05 października

  This piece of writing provides clear idea for the new people of blogging, that really how to do blogging.

 • Онлайн казино
  Posted at 02:52h, 06 października

  Вы ищете надежное и захватывающее онлайн-казино, тогда это идеальное место для вас!

 • quick loans near me
  Posted at 13:17h, 07 października

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & assist other users like its helped me. Good job.

 • loan companies near me
  Posted at 18:08h, 07 października

  Good post. I am facing a few of these issues as well..

 • online television
  Posted at 10:08h, 09 października

  What’s up mates, its great piece of writing regarding educationand completely explained, keep it up all the time.

 • online television
  Posted at 16:13h, 09 października

  Good day! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Cheers

 • online television
  Posted at 03:43h, 11 października

  I seriously love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my own blog and want to know where you got this from or exactly what the theme is called. Many thanks!

 • online television
  Posted at 09:38h, 11 października

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 23:15h, 12 października

  Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 00:09h, 13 października

  You’re so awesome! I don’t suppose I have read anything like this before. So good to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with a little originality!

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 22:04h, 15 października

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thanks

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 00:18h, 16 października

  hi!,I really like your writing so so much! proportion we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. May be that is you! Taking a look forward to peer you.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 19:46h, 16 października

  Fabulous, what a webpage it is! This webpage gives helpful data to us, keep it up.

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 21:57h, 16 października

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • online television
  Posted at 04:40h, 18 października

  Thank you for another magnificent article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect approach of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 • online television
  Posted at 10:31h, 18 października

  Hello there, I think your website could be having internet browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic website!

 • Онлайн казино
  Posted at 18:34h, 21 października

  I’m not sure why but this website is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • Онлайн казино
  Posted at 03:01h, 22 października

  Heya! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 • стяжка пола москва
  Posted at 12:38h, 23 października

  Ищете профессионалов для устройства стяжки пола в Москве? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 • стяжка пола москва
  Posted at 23:25h, 23 października

  Хотите получить идеально ровный пол без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по стяжке пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 • стяжка
  Posted at 03:40h, 24 października

  Хотите получить идеально ровный пол без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по стяжке пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 19:04h, 24 października

  строительное снабжение производство

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 00:16h, 25 października

  поставки строительных материалов компания

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 04:15h, 26 października

  I always used to read article in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for posts, thanks to web.

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 05:07h, 26 października

  Very good blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any recommendations? Kudos!

 • оштукатуривание стен
  Posted at 22:14h, 26 października

  Сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru с радостью предлагает услуги машинной штукатурки. Не упустите свой шанс на революционные изменения в области ремонтных работ.

 • машинная штукатурка
  Posted at 05:20h, 27 października

  Совершите свой ремонт без лишних усилий. Штукатурка по маякам стен с mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru обеспечит вам идеально ровные стены.

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 13:34h, 29 października

  Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site!

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 07:32h, 01 listopada

  This post will help the internet people for creating new weblog or even a blog from start to end.

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 09:53h, 01 listopada

  Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 21:57h, 02 listopada

  No matter if some one searches for his required thing, thus he/she desires to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 03:04h, 03 listopada

  Asking questions are in fact good thing if you are not understanding anything fully, except this post gives pleasant understanding even.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 09:16h, 03 listopada

  Every weekend i used to visit this site, because i want enjoyment, as this this web site conations in fact good funny data too.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 12:19h, 03 listopada

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 • все расхищено предано продано черной смерти
  Posted at 00:37h, 04 listopada

  Hey very interesting blog!

 • ekaraganda.kz
  Posted at 02:25h, 04 listopada

  It’s great that you are getting ideas from this article as well as from our discussion made here.

 • ekaraganda.kz
  Posted at 04:22h, 04 listopada

  What’s up to every one, as I am in fact keen of reading this weblog’s post to be updated daily. It includes good data.

 • прием меди орехово зуево
  Posted at 05:36h, 04 listopada

  Outstanding quest there. What occurred after? Thanks!

 • bitokvesnuhin
  Posted at 16:45h, 05 listopada

  Хотите заказать механизированную штукатурку стен в Москве, но не знаете, где искать надежного подрядчика? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по оштукатуриванию стен механизированным способом, а также гарантируем качество и надежность.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 00:08h, 06 listopada

  Улучшайте интерьер дома с mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru. Машинная штукатурка поможет перемены быстро и без лишних усилий.

 • краска для ткани
  Posted at 06:00h, 09 listopada

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Regards!

 • краска для одежды
  Posted at 13:35h, 09 listopada

  Wow, that’s what I was seeking for, what a data! present here at this webpage, thanks admin of this site.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 14:53h, 09 listopada

  Every weekend i used to pay a visit this site, as i want enjoyment, as this this website conations actually nice funny data too.

 • buy autocad
  Posted at 16:08h, 10 listopada

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road. All the best

 • autocad
  Posted at 23:48h, 10 listopada

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 15:39h, 15 listopada

  Since the admin of this web site is working, no hesitation very soon it will be famous, due to its quality contents.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 08:04h, 16 listopada

  Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 16:42h, 16 listopada

  If some one desires to be updated with newest technologies then he must be go to see this web site and be up to date every day.

 • психиатрическая клиника для детей
  Posted at 11:41h, 17 listopada

  Saved as a favorite, I really like your blog!

 • платная наркологическая помощь
  Posted at 14:23h, 17 listopada

  Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 • услуги сантехника в краснодаре
  Posted at 18:02h, 25 listopada

  Thanks for ones marvelous posting! I really enjoyed reading it, you could be a great author. I will make certain to bookmark your blog and will come back very soon. I want to encourage one to continue your great posts, have a nice morning!

 • ремонт сантехники краснодар
  Posted at 03:19h, 26 listopada

  Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 • автозапчасти цена
  Posted at 05:54h, 26 listopada

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • запчасти для автомобилей
  Posted at 14:23h, 26 listopada

  Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other sites? I have a blog centered on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 • купить ковер 3 4
  Posted at 23:15h, 26 listopada

  Hi there, I found your blog via Google at the same time as searching for a similar topic, your web site got here up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 02:01h, 27 listopada

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 • seo услуги
  Posted at 17:29h, 27 listopada

  Hi, after reading this awesome piece of writing i am too glad to share my knowledge here with friends.

 • seo оптимизация
  Posted at 04:13h, 28 listopada

  Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 • jordan outlet
  Posted at 09:38h, 28 listopada

  I and my guys happened to be viewing the excellent ideas from your website and quickly got a horrible suspicion I had not thanked the web blog owner for those strategies. These young men were definitely absolutely passionate to read all of them and have now pretty much been making the most of those things. Thank you for indeed being well considerate and also for opting for these kinds of notable tips most people are really desperate to know about. My very own sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 • в виде цветка
  Posted at 01:40h, 29 listopada

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 • как найти название цветка
  Posted at 17:26h, 30 listopada

  If you wish for to take a great deal from this piece of writing then you have to apply such strategies to your won blog.

 • бизнес тренинг для руководителей
  Posted at 10:38h, 03 grudnia

  I was able to find good info from your articles.

 • тренинги по развитию бизнеса
  Posted at 19:29h, 03 grudnia

  Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Regards!

 • Продать автомобиль
  Posted at 22:34h, 03 grudnia

  Excellent blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 • Продать автомобиль
  Posted at 00:49h, 04 grudnia

  It’s really a nice and helpful piece of information. I’m glad that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

Skomentuj