Sprawdź, jakie masz oczekiwania wobec małżonka. Zestaw pytań. - MamySie.pl
15658
post-template-default,single,single-post,postid-15658,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive
Oczekiwania wobec małżonka żony lub męża w rodzinie.

Sprawdź, jakie masz oczekiwania wobec małżonka. Zestaw pytań.

Nasze oczekiwania wobec małżonka mogą być różne. Jedne są uświadomione, a inne nie, jednak i tak kierują naszym postrzeganiem codzienności. Stają się taką wewnętrzną cenzurką na podstawie, której oceniamy męża (bo miał się chłopina domyślić, a tu proszę! Nic, null, zero. Dwója z wykrzyknikiem!) lub żonę (bo naprawdę jak już siedzi w tym domu, to obiad mogłaby zrobić, a tu na środku salonu tylko można sklep otworzyć – tyle zabawek. No tak…trójka dzieci, ale…).

Ideał małżeństwa a oczekiwania wobec małżonka

Kiedyś wyobrażałam sobie różne dziwne rzeczy na temat małżeństwa. I zapewne się domyślasz, że miało być idealnie. Śmieję się dzisiaj kiedy przypominam sobie te moje wizje 🙂 Moje wyobrażenia przerodziły się w konkretne, niezdrowe oczekiwania wobec małżeństwa i męża. Gdzieś w głowie miałam oczekiwanie, że co drugi dzień będę dostawać kwiaty, że mój mąż (inni mężczyźni na pewno nie, ale mój mąż tak) będzie się domyślał, że nasza codzienność zawsze będzie twórcza i nic nie będę musiała z tym robić. Oczekiwałam zaangażowania na 100% od męża we wszystkim. Ogólnie mogę to nazwać tak, że zamknęłam się na potrzeby mojego Lubego, oczekując tylko dla siebie. Nie można mieć oczekiwań wobec drugiej osoby, kiedy samemu się ich nie spełnia.

Oczekiwania wobec małżonka, wobec męża, wobec żony mogą być krzywdzące.

Jak odkryć nieuświadomione oczekiwania wobec małżonka?

Na początek trzeba zdać sobie sprawę, że jest to proces. Na spokojnie, nie pozbędziesz się wszystkich oczekiwań już pierwszego dnia. Nie jest to katastrofa. Tak po prostu wygląda rozwój – jest stopniowy. W sumie chyba tak natura chroni nas przed wielkimi stresami, które wiążą się ze zmianami. Do rzeczy jednak! By odkryć oczekiwania, które są krzywdzące dla małżeństwa co pewien czas warto pytać siebie: co mną kieruje? Dlaczego np. złoszczę się na ukochana osobę, w danej sytuacji? Możliwe, że tam własnie kryje się oczekiwanie wobec małżonka. Dlaczego kurczowo trzymam się swojego zdania w danym temacie? Np. nie pojedziemy na obiad do rodziców (jak przez ostatnie dwa miesiące), bo chcę, abyś mniej się z rodzicami widywał/widywała. Tu widać już określoną wizję małżeństwa oddalonego od rodziny.

Z czasem tych pytań będzie coraz mniej. Kiedy już wychwycimy najtrudniejsze, najbardziej toksyczne oczekiwania:), będziemy czuć wolność, a raczej – sobie damy wolność.

Jesteś ekspertem w dziedzinie SWOICH oczekiwań – pytaj siebie

Poniżej przygotowałam listę pytań, które pomogą Ci w stworzeniu swojej listy oczekiwań. Oczywiście pytania są ramowe i pomocnicze. Odpowiedzi, których będziesz udzielać nie są automatycznie złym oczekiwaniem, jednak w miarę odpowiadania poczujesz zgrzyt przy takim oczekiwaniu 🙂

Oczekiwania wobec męża, oczekiwania wobec zony, oczekiwania w małżeństwie, oczekiwania wobec małżonka - to ważne tematy w poradni małżeńskiej.

 1. Sposób adorowania: Jak chcesz być zdobywana/zdobywany? Czego chcesz na co dzień w małżeństwie?
 2. Seks: Jakiej częstotliwości zbliżeń oczekujesz? Czy są w tym obszarze tematy, których nie podejmujecie, a Ty tego chcesz? Może masz fantazje, których spełnienia oczekujesz, a nie mówisz o nich?
 3. Relacje z teściami: jakie są Twoje oczekiwania wobec małżonka dot. jego rodziny? Czy oczekujesz odcięcia się męża/żony od rodziców? Jak w Twojej wizji ma wyglądać kontakt z Twoimi teściami?
 4. Kwestie sporne: kto ma wyciągać rękę do zgody?
 5. Duchowość: czy chcesz wspólnej modlitwy? Jak ona ma wyglądać? Czy chodzicie do kościoła?
 6. Pierdołowate: wynoszenie śmieci, odstawianie naczyń po jedzeniu do zlewu, kto robi zakupy na sobotnie śniadanie…? Itp.Jakie są „małe”, codzienne Twoje oczekiwania wobec małżonka?
 7. Prowadzenie domu: czy oczekujesz wsparcia? W jakim stopniu? Czego potrzebujesz?
 8. Bycie blisko: czy oczekujesz od drugiej połowy bycia blisko non stop czy wolisz mieć czas „wolny” od siebie?
 9. Wspólne spędzanie czasu: oczekujesz bycia tylko we dwoje, spotkań w rodzinie, przyjaciółmi – czego pragnie Twoja połówka?
 10. Decyzje: Kto ma je podejmować? Jak ma wyglądać proces decyzyjny?
 11. Dzieci: czego w ramach wychowywania dzieci oczekujesz od ukochanej osoby? Czy nie wymagasz wycofania się swojej połówki z wychowania, bo „ty wiesz lepiej”?
 12. Nastroje: Wszystkie powinny być opisane i wyjaśnione czy pozwalacie sobie na przeżywanie w ciszy samotnie pewnych spraw?
 13. Pasje: Na ile pozwalasz realizować pasje? Czy potrzebujesz ustalenia określonego czasu, jaki na pasję może poświęcić Twoja ukochana osoba?
 14. Zazdrość: Czy oczekujesz określonej reakcji drugiej strony na odczuwanie przez Ciebie zazdrości?
 15. Szczerość: czy chcesz wszystko wiedzieć, czy pozwalasz na to, aby twoja druga połowa część przemyśleń zachowywała tylko dla siebie? Czy wolisz, aby wszystko odbywało się na zasadzie „kawa na ławę”?
 16. Praca: Kto ma być utrzymującym rodzinę? Kto i ile ma zarabiać? Kto, w razie potrzeby, ma przejąć obowiązki domowe?
 17. Jakiego zakresu zaopiekowania oczekujesz od ukochanej osoby – na ile ma ona pomagać Ci w obowiązkach,
 18. Wierność: czego oczekujesz w zakresie wierności? Czym dla Ciebie jest wierność?
 19. Okazywanie miłości: jakich dowodów miłości oczekujesz?
 20. Kontakty z innymi: Czy oczekujesz określonego dystansu ukochanej osoby względem innych osób? Jak on ma wyglądać? Względem kogo i dlaczego?

Jak uważasz – czy oczekiwania wpływają na rozwój w małżeństwie, czy raczej go hamują?
Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow