NPR - jak stosować i nie zwariować? 4 rady + narzędzia
15881
post-template-default,single,single-post,postid-15881,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive
NPR - dowiesz się jak stosować i nie zwariować

NPR – jak stosować i nie zwariować? 4 rady + narzędzia

NPR, Naturalne Planowanie Rodziny już raz pojawiło się na blogu, kiedy prezentowałam Wam narzędzia, z których sama korzystam. Chętnie czytaliście ten wpis, a do tego dostawałam sporo pytań w temacie, więc postanowiłam temat NPR, Naturalnego Planowania Rodziny, podjąć kolejny raz.

Jeszcze dzisiaj, w grupie małżeńskiej na Facebooku mamy spotkanie z Iwoną Górkiewicz, Doradcą Życia Rodzinnego pod przewodnim hasłem: „NPR – jak stosować i nie zwariować?” Bo ok., NPR nie jest jakąś wiedzą tajemną, ale w życiu każdego małżeństwa przychodzi taki moment, kiedy pojawia się pytanie: O co chodzi? Co to oznacza? Jak to zinterpretować?

No dobrze. Jest tak, że obserwując siebie, zyskujemy pewną biegłość w rozpoznawaniu, co dzieje się w naszym organizmie [ach, ta dzika satysfakcja, kiedy mówisz lekarzowi, że jesteś w ciąży, a on mówi, że nie możesz tego (już) wiedzieć, po czym po kilku dniach pokazujesz pozytywny test.] Przychodzi jednak TEN moment, kiedy nie wiemy, co dalej. Hmm, czekać? O co chodzi?

Ten wpis ma być  mini-kompendium miejsc, w których możemy szukać odpowiedzi. Nie ma sensu przekopywać Googla, bo możemy natrafić na informacje, które nie są potwierdzone, a tylko naczytamy się różnych historii… [wiem z praktyki].

Co zatem robić, kiedy mamy wątpliwości w interpretacji karty NPR?

1 | Znajdź zaufanego instruktora NPR, który jest biegły w interpretacji cyklu

Dobrze jest mieć taką osobę, której możesz przesłać skan karty obserwacji, dopytać, wyjaśnić wątpliwości lub otrzymać wsparcie, jakiego potrzebujemy.

Stosowanie NPR może przysparzać problemów.

2 | Przypomnij sobie podstawowe informacje o NPR

Niby banalne, ale u mnie poskutkowało kilka razy. Stosując coś z marszu, w rutynie, myślimy utartymi torami, wykorzystujemy informacje, które najczęściej są nam potrzebne. Przez to często zapominamy o moooorzu możliwości. Poniżej znajdziesz polecaną w temacie literaturę, linki, gdzie znajdziesz sprawdzoną wiedzę o NPR.

Polecane książki:

 

Strony internetowe:

 • http://npr.pl/
 • http://www.iner.pl/
 • http://www.naturalnemetody.fora.pl/ (internetowe forum nt. NPR)

 

3 | Zrób sobie mały rachunek sumienia

Wiesz z czy kojarzy mi się osobiście NPR? Z przysypianiem. Taaak. Czasami zasypiałam po pomiarze temperatury, czasami w trakcie, czasami po… Innym razem z kolei odkładałam zapisanie wyniku na „za chwilę”. Przyszedł moment, że w końcu nie wiedziałam – cyferki mi się przestawiały w pamięci. Koniec z tym! Niech w naszych kartach zapanuje porządek, bo możemy namieszać sobie takim odkładaniem i zasypianiem :). Właśnie coś takiego może wpłynąć na niemiarodajny obraz karty i cyklu.

NPR to ekologiczna metoda regulacji poczęć.

4 | Zapytaj doświadczone kobiety

Nie chodzi tu o szukanie rady u kogoś tam, ale o spytanie osób, które np. dłużej stosują NPR i mogą albo wiedzieć, albo wyczuwać w czym może leżeć problem. Zawsze możesz spytać np. w grupach na Facebooku temu dedykowanym:

 

Nowinki w NPR

Z NPR kojarzymy kartkę i termometr. Możemy jednak wspomóc się pewnymi nowinkami, które mogą ułatwić nam nieco życie przy stosowaniu NPR.

1 | Komputery cyklu

Zaznaczę na początku: nie mam i nie stosowałam. Do tego, jest to już elektronika. Często w rozmowach słyszę, że ktoś nie korzystałby, bo to jednak sprzęt – może zawodzić. W sumie rozumiem to myślenie, choć z termometrem może być podobnie, kiedy bateria nam zaczyna padać…;) W temacie komputerów cyklu warto pytać Ewę Arendarczyk z Laboratorium Więzi. Ewa prowadzi sprzedaż komputerów u siebie, także można ją podpytać o szczegóły. Przykładowe komputery cyklu:

 

2 | ATOs

– na stronie projektu „Sen o poranku” w ramach, którego powstał ATOs czytamy, że jest unikalne urządzenie. „ATO-s J5M to miniaturowy, elektroniczny, automatyczny termometr owulacyjny, zbudowany na bazie Microlife 1622, który mierzy podstawową temperaturę ciała w czasie snu. Ten unikalny termometr owulacyjny może mierzyć temperaturę o dowolnej godzinie (są osoby, które z powodzeniem mierzą temperaturę o 3:30 ). Pomiar jest wykonywany raz dziennie, a jego wynik jest przechowywany w pamięci urządzenia przez 24h.”

Podoba mi się to podejście konstruktorów ATOsa. Jasno piszą kiedy warto, a kiedy nie warto zamówić ATOs. I tak możemy przeczytać (fragmenty):

 • „Jeżeli masz małe dzieci i stosujesz NPR, ale poranne mierzenie temperatury to dla Ciebie duży problem i zamiast metody objawowo-termicznej stosujesz metodę objawowo-stresową (z niepokojem czekasz na kolejną miesiączkę) – będziesz z ATOsa zadowolona. Nie zamawiaj ATOs-a bez realnej potrzeby np. „z ciekawości” – Ty nie będziesz zadowolona, a my stracimy czas na składanie.
 • Odradzamy zamawianie ATOsa jeżeli jeszcze nie masz dzieci. Jak wynika z analizy danych serwisowych tylko ok. 1% użytkowniczek nie posiadających dzieci decyduje się na dłuższe używanie ATOsa. Dopiero wraz z pojawieniem się dzieci (zwłaszcza drugiego) zaczynają się PRAWDZIWE problemy z pomiarami i wtedy ATOs zaczyna być naprawdę potrzebny.
 • (…) Mamy świadomość, że okres poporodowy to niemiły czas dla użytkowników NPR…, ale zamówienie ATOsa ma sens dopiero kiedy powrócą cykle.
 • (…) Pamiętaj, że NPR to nie jest problem wyłącznie kobiety. Poproś męża o pomoc (podawanie termometru rano i zapisywanie wyników).”

O ATOsie przeczytasz tutaj.

Warto mieć pod ręką dobre książki o NPR.

Warto zobaczyć, co w naszym przypadku skutkuje, a co nie. Czasami warto spotkać się nawet z doradcą rodzinnym i porozmawiać nim lub inną zaufaną osobą, aby zmotywować się na nowo do NPR-u. Przychodzą dni zwątpienia, niechęci, kiedy termometrem mamy ochotę rzucać po ścianach,  ale i tak wiemy, że NPR jest OK.! 🙂

Spotkanie o NPR

Pozostaje mi na koniec zaprosić Cię na spotkanie online z Iwoną Górkiewicz, Doradcą Życia Rodzinnego. Z Iwoną pogadamy w grupie „Małżeństwo – mamy się dobrze” o NPR, Naturalnym Planowaniu Rodziny. Będzie to czas na zadawanie pytań, ale też czas na podzielenie się swoim doświadczeniem w temacie NPR. Pomyśl nad pytaniami, zaparz herbatę i spotkajmy się w dzisiaj (poniedziałek, 10.10) o 21.00. [Spotkanie przyjmie formę „komentarz-odpowiedź” pod grafiką spotkania w grupie]. Spotkanie jest bezpłatne i nie musisz mieć specjalnego zaproszenia. To spotkanie dla członków grupy, do której możesz dołączyć tutaj.

PS W dwa kolejne poniedziałki ukażą się kolejne artykuły o NPR, jeden dedykowany narzeczonym, drugi zaś dłużej już stosującym NPR.

Ciekawi mnie Twoje zdanie. Jak odnosisz się do NPR-u? Czy jego stosowanie Cię frustruje czy napawa satysfakcją? Co lubisz w NPRze, a czego nie? Czego używasz, aby pomóc sobie w prowadzeniu obserwacji?

 

 

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
93 komentarze
 • Marta Wilak
  Posted at 09:07h, 10 października

  Czekam z niecierpliwością na tekst o NPR dla narzeczonych 🙂 Sam temat znany mi jest ze słyszenia, ale jest on bardzo ważny. Sama jakoś się w niego jednak nie zagłębiałam.

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 10:43h, 10 października

  Zatem „czytamy się” za tydzień 🙂

 • Marta
  Posted at 11:44h, 10 października

  Stosujmy z powodzeniem 7 lat, a dzieki mamie obserwuje sie od pierwszej miesiaczki. Trudnosci bywaly, zwlaszcza po porodach, ale przyjmuje je w malzenskim pakiecie. Ani nie lukruje, ani nie demonizuje metod, zglebiam wiedzę, moze zostane instruktorka:)a grupa na fb ostatnio moja ulubiona…dopiero widze, ile mozna miec problemow…

 • Karo
  Posted at 13:15h, 10 października

  Staram sie stosować NPR, ale dla mnie jest bardzo męczący. O ile prowadzenie obserwacji, pomiary temperatury, czy notowanie objawow jest ok, tak obserwacja wydzieliny przyprawia mnie o ciężką nerwice serca. Może w tych książkach będzie coś wiecej bo jak na razie dla mnie to dosyć … ciężki temat. Staram się i czasem nawet wbrew sobie mimo wszystko , zapisuje, zaznaczam itp. Mam nadzieję, że ta grupa co dalas do niej linka w czymś pomoże. Po prostu za dużo informacji ogólnych wszędzie a za mało konkretów. I przy NPR moj upór gdzieś znika i mam ochote sie poddać.
  Też czekam na artykuł dla narzeczonych 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 14:41h, 10 października

  Jak będę mamą córki, to chcę tak jak Twoja mama 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 14:43h, 10 października

  Hmm, pewnie! Pytaj w grupie i dziś na naszym spotkaniu. Spokój. Tylko spokój Cię uratuje 😉 a poważnie – wprawa przyjdzie.

 • Basia Giętkowska
  Posted at 23:00h, 11 października

  Esh, u nas po porodzie w cyklu ciągle jest coś nie tak ale dajemy sobie czas. Minęło mało czasu od porodu i organizm ma prawo mieć swoje humory. Byłabym niemądra myśląc, że po ciąży wszystko będzie tak jak wcześniej. NR dla nas jest bardzo pomocny. choć i my czasami rozkładamy ręce 🙂 Rozumiem, że można czasem chcieć rzucić termometrem. O wspomnianych przez Ciebie technologicznych rozwiązaniach nie słyszałam. Mam zamiar trochę poczytać bo planujemy dla dziecka rodzeństwo za jakiś czas i może faktycznie ułatwią nam a zwłaszcza mężowi życie, bo to przecież on przynosił synka do karmienia nocą.:) Aż chce się napisać: dobrze, że tu jesteś. 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 10:50h, 12 października

  Basiu, może akurat nowinki Ci pomogą, choć nie namawiam, bo sama jestem na etapie termometra i aplikacji. To wcale nie jest złe oczywiście. Warto sobie ułatwiać życie, jeśli jest taka możliwość 🙂
  Pozdrawiam i dziękuję!

 • Magdalena
  Posted at 22:18h, 10 stycznia

  Trafiłam na Pani bloga zupełnie przez przypadek i tak mnie wciągnął, że czytam, czytam i czytam i przestać nie potrafię 🙂 aż nagle trafiłam na NPR… jest to dla mnie zmora! Po trzeciej ciąży miesiączka pojawia mi się w cały świat co 48 dni, 35 dni, naprawdę różnie :/ Myślałam o zakupie Lady Comp, ale nie wiem czy jest sens. A kolejne dziecko nie byłoby w tej chwili dobrym pomysłem. Mam problem z określeniem dni płodnych i niepłodnych :/

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 18:34h, 31 lipca

  We stumbled over here from a different page and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to going over your web page again.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 05:56h, 03 sierpnia

  Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply excellent and i can assume you are a professional in this subject. Well with your permission allow me to seize your RSS feed to stay up to date with coming near near post. Thank you one million and please continue the gratifying work.

 • daachnik.ru
  Posted at 18:48h, 03 sierpnia

  I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 03:07h, 05 sierpnia

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • обивка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 04:42h, 05 sierpnia

  I like it when folks come together and share opinions. Great website, continue the good work!

 • sexy animals video
  Posted at 11:49h, 07 sierpnia

  Thanks in favor of sharing such a pleasant opinion, article is pleasant, thats why i have read it completely

 • daachkaru
  Posted at 14:25h, 07 sierpnia

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Thanks for providing this information.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 10:17h, 10 sierpnia

  Hi, i think that i saw you visited my website so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • myinfodacha.ru
  Posted at 03:39h, 11 sierpnia

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 06:28h, 12 sierpnia

  Excellent post. I’m dealing with some of these issues as well..

 • sadounik.ru
  Posted at 09:43h, 13 sierpnia

  It’s very simple to find out any topic on net as compared to books, as I found this piece of writing at this website.

 • частный эромассаж в Москве
  Posted at 02:45h, 17 sierpnia

  Хороший мужской эротический массаж Москва релакс спа

 • xx animalsxxxdog
  Posted at 19:50h, 17 sierpnia

  Incredible! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

 • ремонт пластиковых окон в минске недорого
  Posted at 14:47h, 21 sierpnia

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I am hoping to provide something back and help others like you helped me.

 • ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка
  Posted at 03:45h, 22 sierpnia

  Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 21:17h, 22 sierpnia

  Hi, yes this post is actually good and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 22:27h, 22 sierpnia

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the site is extremely good.

 • dog xxxx
  Posted at 11:36h, 25 sierpnia

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 • daachka.ru
  Posted at 09:05h, 26 sierpnia

  Hello there, simply turned into aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of folks shall be benefited from your writing. Cheers!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 07:09h, 29 sierpnia

  Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you.

 • чистка диванов смолевичи
  Posted at 02:19h, 02 września

  Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you’re a great author.I will always bookmark your blog and will eventually come back in the future. I want to encourage that you continue your great job, have a nice afternoon!

 • химчистка матраса жодино
  Posted at 05:06h, 02 września

  This is very fascinating, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and look ahead to seeking more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 07:05h, 07 września

  I am extremely inspired together with your writing skills and alsosmartly as with the format for your blog. Is this a paid topic or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 08:08h, 07 września

  I seriously love your blog.. Excellent colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own blog and want to learn where you got this from or what the theme is called. Cheers!

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 08:25h, 11 września

  Hello there, simply turned into aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate in the event you continue this in future. Lots of other folks will probably be benefited from your writing. Cheers!

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 13:27h, 12 września

  Hi, its pleasant post about media print, we all know media is a great source of information.

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 02:57h, 13 września

  I know this website offers quality dependent posts and other stuff, is there any other site which offers these information in quality?

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 09:20h, 13 września

  Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Kudos!

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 10:58h, 14 września

  Undeniably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to take note of. I say to you, I definitely get irked even as folks consider worries that they plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as smartly as defined out the whole thing with no need side effect , other people can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 • ogorodkino.ru
  Posted at 13:08h, 14 września

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read content from other writers and practice a little something from their sites.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 00:52h, 15 września

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • indexation page
  Posted at 05:56h, 17 września

  Wow, this post is nice, my sister is analyzing such things, thus I am going to let know her.

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 11:42h, 20 września

  I used to be recommended this website through my cousin. I am now not sure whether this post is written through him as no one else recognise such certain approximately my difficulty. You are amazing! Thank you!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 02:21h, 21 września

  I have read so many posts about the blogger lovers but this post is actually a pleasant piece of writing, keep it up.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 07:21h, 21 września

  Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!

 • Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш
  Posted at 03:01h, 22 września

  Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево
  Posted at 02:28h, 24 września

  It’s very trouble-free to find out any topic on net as compared to books, as I found this article at this web site.

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 07:45h, 25 września

  My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • чеки на гостиницу
  Posted at 17:54h, 25 września

  I’d like to find out more? I’d like to find out more details.

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 01:55h, 26 września

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 07:47h, 26 września

  It’s impressive that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our argument made at this place.

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 11:53h, 26 września

  Great goods from you, man. I’ve remember your stuff prior to and you’re simply too wonderful. I really like what you’ve obtained here, really like what you’re stating and the best way in which you are saying it. You make it entertaining and you still take care of to stay it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful site.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 14:34h, 26 września

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • квартиры на сутки Минск
  Posted at 06:44h, 28 września

  I constantly spent my half an hour to read this blog’s articles daily along with a cup of coffee.

 • חשפניות
  Posted at 07:28h, 28 września

  It’s in fact very complex in this full of activity life to listen news on TV, thus I simply use web for that purpose, and get the newest news.

 • חשפניות
  Posted at 08:09h, 29 września

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will forward this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Thanks for sharing!

 • חשפניות
  Posted at 12:54h, 30 września

  You really make it seem so easy together with your presentation however I find this topic to be really something which I think I would never understand. It sort of feels too complicated and very vast for me. I am taking a look forward on your next submit, I will try to get the grasp of it!

 • sphynx cat for sale
  Posted at 02:11h, 01 października

  Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful site!

 • חשפניות
  Posted at 09:48h, 01 października

  I am curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?

 • sphynx cat for sale
  Posted at 00:55h, 02 października

  I’m not sure where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while studying more or understanding more. Thank you for magnificent information I used to be looking for this information for my mission.

 • חשפניות
  Posted at 12:34h, 03 października

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that produce the most important changes. Thanks a lot for sharing!

 • машинная штукатурка в москве
  Posted at 08:41h, 05 października

  Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 • Website Speed Test
  Posted at 09:44h, 05 października

  Very quickly this website will be famous among
  all blog people, due to it’s good content

 • механизированная штукатурка под ключ
  Posted at 11:42h, 05 października

  I couldn’t resist commenting. Well written!

 • Онлайн казино
  Posted at 16:19h, 05 października

  Онлайн казино радует своих посетителей более чем двумя тысячами увлекательных игр от ведущих разработчиков.

 • payday loans online
  Posted at 18:27h, 07 października

  Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you might be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back at some point. I want to encourage you to continue your great writing, have a nice weekend!

 • online television
  Posted at 16:38h, 09 października

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something concerning this.

 • online television
  Posted at 10:02h, 11 października

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 11:12h, 13 października

  Hi, just wanted to say, I liked this article. It was practical. Keep on posting!

 • online television
  Posted at 10:55h, 18 października

  Highly energetic blog, I liked that a lot. Will there be a part 2?

 • Aegean College
  Posted at 23:09h, 22 października

  Very good article! We will be linking to this great content on our website.
  Keep up the great writing.

 • стяжка
  Posted at 13:02h, 23 października

  Хотите получить идеально ровный пол без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по стяжке пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 00:36h, 25 października

  строительное снабжение

 • механизированная штукатурка
  Posted at 05:48h, 27 października

  Нужная услуга для идеальной отделки интерьера- это механизированная штукатурка стен. На mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru предлагаются только самые качественные услуги.

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 12:24h, 30 października

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 03:26h, 03 listopada

  I needed to thank you for this great read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I’ve got you book marked to check out new stuff you post

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 18:40h, 03 listopada

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • стоимость лома меди в воронеже и латуни
  Posted at 05:58h, 04 listopada

  Hey there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 • bitokvesnuhin
  Posted at 00:37h, 06 listopada

  Не знаете, какой подрядчик выбрать для штукатурки стен? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по машинной штукатурке стен любой площади и сложности, а также гарантируем высокое качество работ и доступные цены.

 • краска для ткани
  Posted at 14:06h, 09 listopada

  Fantastic blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Thank you!

 • autocad
  Posted at 00:20h, 11 listopada

  constantly i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading here.

 • kd 15
  Posted at 11:10h, 15 listopada

  I have to point out my admiration for your generosity in support of those individuals that should have help with this important issue. Your real commitment to passing the message around had become extremely informative and have really permitted people just like me to realize their aims. Your entire interesting publication entails much a person like me and far more to my mates. Thanks a lot; from everyone of us.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 10:58h, 16 listopada

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Regards!

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 18:08h, 16 listopada

  Hey there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • клиника госпитальная психиатрическая москва
  Posted at 16:02h, 17 listopada

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%

 • сантехнические услуги
  Posted at 04:09h, 26 listopada

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • сайт автозапчастей
  Posted at 14:57h, 26 listopada

  It’s very straightforward to find out any topic on net as compared to books, as I found this post at this website.

 • купить ковер 3 4
  Posted at 03:56h, 27 listopada

  I’m gone to tell my little brother, that he should also pay a visit this weblog on regular basis to take updated from most up-to-date reports.

 • seo оптимизация на сайт
  Posted at 21:33h, 28 listopada

  Greetings! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. With thanks!

 • nike kyrie 7
  Posted at 12:06h, 30 listopada

  I enjoy you because of your whole hard work on this blog. My niece takes pleasure in conducting investigation and it’s really easy to see why. Almost all learn all of the powerful form you create effective things via the web site and even invigorate contribution from website visitors on this idea plus our girl is certainly discovering a lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re the one conducting a remarkable job.

 • комнатные цветы на м
  Posted at 19:35h, 30 listopada

  For latest news you have to visit world wide web and on world-wide-web I found this site as a best site for newest updates.

 • buying cialis online reviews
  Posted at 08:09h, 03 grudnia

  Hi there to every body, it’s my first go to see of this website; this weblog contains amazing
  and actually fine stuff designed for readers.

 • Бизнес коучинг для руководителей
  Posted at 20:05h, 03 grudnia

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 • Kasutatud autode kokkuost
  Posted at 02:21h, 04 grudnia

  A person necessarily help to make critically articles I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this actual submit amazing. Wonderful process!

Skomentuj