Strata dziecka i poronienie: co dalej?
15901
post-template-default,single,single-post,postid-15901,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive
Strata dziecka: co dalej?

Strata dziecka: co dalej?

Strata dziecka to bolesne doświadczenie. 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego i chcę, aby ten wpis niósł słowa otuchy dla tych, dla których nie jest to zwykły dzień w kalendarzu. Ten wpis to zapis wywiadu z Karoliną, która organizuje obchody DDU w Lublinie. Rozmawiamy o uczuciach rodziców po stracie, o tym jak ich wesprzeć, a czego im nie mówić. Przypatrujemy się etapom żałoby po stracie dziecka, ale też podajemy miejsca, gdzie można uzyskać wsparcie.

Strata dziecka to temat milczący. Głośno się o nim nie mówi. Jest to z jednej strony dla mnie zrozumiałe, bo to jakby rozrywanie rany. Z drugiej jednak strony, powinniśmy szukać wsparcia i rozmowy, która będzie balsamem na ranę. Sama nie straciłam dziecka, ale doskonale pamiętam znaki zapytania w mojej głowie, kiedy trafiłam do szpitala na podtrzymanie ciąży. „A co jeśli…?” Nie wiedziałam jak miałabym się zachować po stracie kogoś, kogo nawet jeszcze nie wyczuwałam w brzuchu. Po prostu wiedziałam, że jest i bardzo chciałam, aby żył.

Przygotowując ten tekst, przypomniał mi się fragment książki „Niebo istnieje… Naprawdę” Todda Burpo [książka, film]. W rozdziale „Dwie siostry” czytamy:

- Mamusiu, mam dwie siostry - oznajmił Colton. (...)
- Nie, masz siostrę Cassie i...masz na myśli swoją siostrę cioteczną Traci?
- Nie - Colton stanowczo zaprzeczył. - Mam dwie siostry. Przecież dziecko zmarło w twoim brzuszku, prawda?
(...)
- Wszystko w porządku, mamusiu - powiedział. - Nic się jej nie stało. Bóg ją adoptował.

Myślę, że ten fragment napawa nadzieją, mimo bólu. Niech będzie balsamem dla tych, którzy go potrzebują. Teraz zaś zapraszam na rozmowę z Karoliną, która z ogromnym wyczuciem porusza się po temacie.

Oczekiwania wobec męża, oczekiwania wobec zony, oczekiwania w małżeństwie, oczekiwania wobec małżonka - to ważne tematy w poradni małżeńskiej.

Marlena: Karolino, strata dziecka to bardzo bolesne doświadczenie. 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Trudno zrozumieć tych, dla których ten dzień jest szczególny. Co czują małżonkowie, rodzice po stracie? Jak nazwiesz te uczucia?

Karolina: Małżonkowie, którzy stracili dziecko czują przede wszystkim żal, że stracili swoje dziecko już bezpowrotnie. Tracą  też  wszelkie poczucie bezpieczeństwa. Czują się bezradni, w tym, że w żaden sposób nie mogą pomóc swojemu dziecku, aby przywrócić mu życie.  Po stracie dziecka niejednokrotnie całkowicie przewartościowują swoje życie, zmieniają priorytety. Zaczynają celebrować każdą chwilę życia, bo uświadamiają sobie jak jest ono kruche i ulotne. Wpatrują się w każde maleńkie dziecko, bo wiedzą, jakim cudem, jest życie tu na Ziemi. Czasem zazdroszczą, patrząc na dzieci innych rodziców w wieku, w którym byłyby ich dzieci gdyby żyły, i myślą o tym jakby one wyglądały. Co by lubiły robić. Jaka byłaby ich ulubiona potrawa.

Oczekiwania wobec małżonka, wobec męża, wobec żony mogą być krzywdzące.

Marlena: Jakie są etapy żałoby po utracie dziecka?

Żałobę, jak już wspomniałam, każdy przeżywa inaczej. Ale gdybyśmy mogli uogólnić  i nazwać uczucia, rodziców po stracie dziecka, to pierwszym etapem żałoby byłoby zaprzeczenie. Towarzyszy jemu niedowierzanie, że strata dziecka nas właśnie spotkała. Kolejny etap, to uczucie gniewu i buntu. Złościmy się na świat, na Boga, na ludzi.  Jednak złość nie jest uczuciem konstruktywnym. Niszczy nas i sprawia, że przechodzimy w kolejny etap: obniżenie nastroju (stan depresyjny). Czujemy się bezsilni, myślimy, że zawiedliśmy, że mogliśmy zrobić cokolwiek, aby nie dopuścić do śmierci naszego dziecka. Ostatni etap, świadczący o dobrze przeżytej żałobie, to akceptacja  pogodzenie się z rzeczywistością, której nie możemy już zmienić.

Trzeba podkreślić, że akceptacja, to nie zapomnienie. O swoim dziecku rodzice nigdy nie zapomną. Etap akceptacji umożliwia tylko odnalezienia się w nowej sytuacji, nowym życiu, ,,bez dziecka”. Jedni na przeżycie całego procesu żałoby potrzebują jednego roku, inni kilku, a nawet kilkunastu lat.

Marlena: Kiedy znajdujemy się w sytuacji, gdy umiera nam dziecko, jesteśmy w szoku. Nie wiemy, co robić. O co powinniśmy zawalczyć w takim momencie? O czym rodzice myślą dopiero po fakcie?

Karolina: Powinniśmy wiedzieć, że mamy prawo do pochówku naszego dziecka, bez względu na to na jakim etapie ciąży zmarło. Czy w 6  tygodniu, czy w 30 tygodniu ciąży. Mamy także prawo do ostatniego pożegnania się z naszym dzieckiem, zanim jego ciało zostanie wysłane na badania histopatologiczne, sekcję zwłok, itp.

Jeśli nie zostaniemy zapytani  o to przez lekarza,  a czujemy takie pragnienie, powinniśmy sami zgłosić, że chcemy pochować nasze dziecko. Jest to bardzo ważne dla procesu żałoby. Chowając swoje dziecko będziemy mieli namacalne miejsce do którego będziemy mogli się udać, w każdej chwili Zabrać tam nasze pozostałe dzieci. Pokazać, gdzie spoczywa ich brat lub siostra. Pamiętajmy, że na pochówek dziecka możemy się jeszcze zdecydować do 3 miesięcy po śmierci dziecka.

Marlena: Czego nie powinno się mówić małżonkom, którzy stracili dziecko? Jakie słowa są tylko zapychaczami, a może więcej – po prostu powodują u rodziców po stracie większy ból?

Takie słowa nic nie wznoszące, a sprawiające ból, to:

 • ,,Nic się nie stało. Jeszcze będziecie mieć dzieci”,
 • ,, To nie było dziecko. Nawet się nie urodziło”,
 • ,, Czas leczy rany”.

 

DSC_4005

Marlena: A w jaki sposób możemy wesprzeć małżonków po stracie?

Zamiast powtarzania słów, które nic nie wnoszą, lepsze jest milczenie, uścisk dłoni, przytulenie, ciepłe spojrzenie, współczujący uśmiech, a przede wszystkim modlitwa.  Dzień Dziecka Utraconego jest między innymi po to, aby o tym przypomnieć naszym rodzinom, przyjaciołom, znajomym, o tym, że mieliśmy dziecko, chociaż nigdy go nie przytuliliśmy i  nie trzymaliśmy na rękach.

Marlena: Karolino, może wyjaśnijmy czym jest dokładnie Dzień Dziecka Utraconego? Dlaczego obchodzimy go 15 października?

Karolina: Dzień Dziecka Utraconego jest obchodzony w Polsce od 2004 roku, zawsze 15 października. Jest to data symboliczna. Tyle trwałaby ciąża, począwszy od 1 stycznia. Tego dnia pamiętamy o wszystkich dzieciach, które zmarły bardzo wcześnie, jeszcze przed urodzeniem, zaraz po porodzie lub w wieku dziecięcym, w wyniku jakiejś choroby lub wypadku. Dzień ten obchodzony jest na różny sposób. Najczęściej, rodzice zmarłych dzieci spotykają się wspólnie w kościele, na Mszy św., a następnie puszczają balony lub lampiony z imionami swoich dzieci, na znak ich pamięci, albo wspólnie zapalają znicze przy pomniku upamiętniającym dzieci utracone, jeśli jest taki w mieście. W niektórych miastach, tego dnia odbywają się dodatkowo zbiorowe pochówki dzieci zmarłych przed urodzeniem, których rodzice nie mogli z jakiś powodów sami pochować.

Dla katolików idea obchodzenia Dnia Dziecka Utraconego jest także związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo utraty dziecka. Niestety, wciąż tragedia, jaką jest poronienie ( śmierć dziecka na wczesnym etapie ciąży), jest tematem TABU. Bo jak mówić o kimś, kto nigdy się nie urodził? . A przecież, dziecko zmarłe w wyniku poronienia, ma też prawo do zaistnienia w pamięci rodziców, którzy  powinni mieć prawo odebrać je ze szpitala, nadać mu imię i pochować w rodzinnym grobie.

Dzień Dziecka Utraconego, to również  dzień pamięci o wszystkich dzieci zmarłych w wyniku aborcji, o  tych małych męczennikach, o których często nikt nie pamięta, nie mają nawet swojego grobu, miejsca pamięci.

Dzień Dziecka Utraconego to także, a może przede wszystkim dzień pamięci i modlitwy za rodziców, którzy utracili swoje dziecko, o błogosławieństwo Boże i siłę dla nich do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu jaki powoduje śmierć własnego dziecka.

Marlena: Dlaczego zajmujesz się organizacją wydarzenia Dzień Dziecka Utraconego?

Karolina: W Lublinie, w którym na co dzień mieszkam organizujemy taki Dzień Dziecka Utraconego już po raz ósmy. Po raz pierwszy włączyliśmy się w jego organizację cztery lata temu, kiedy sami doświadczyliśmy straty dziecka, naszej córki . Nie wiele możemy już dla niej zrobić tu na ziemi, bo jest w Niebie, i tam ma wszystko , co potrzeba. Ale chcemy, ten jeden raz w roku szczególnie pokazać, że pamiętamy o Niej i o wszystkich innych zmarłych dzieciach, którym nie dane było cieszyć się ziemskim życiem. Ale wierzymy, że są bardzo szczęśliwe w Niebie.

DSC_3920

Marlena: Tracę dziecko. Jak mogę sobie pomóc? Co mam zrobić?

Karolina: Strata dziecka to ogromna tragedia. Jest to wręcz coś nienaturalnego. Bo to dziecko powinno żegnać swoich starszych rodziców, nie rodzice swoje malutkie dziecko, z którym wiązali tyle planów, nadziei, które chcieli kochać najbardziej na świecie i wychować na wspaniałego człowieka. Nie ma nawet nazwy w języku polskim na osoby, które utraciły dziecko. My nazywamy je „rodzicami dzieci utraconych”.

Każdy człowiek inaczej przeżywa śmierć własnego dziecka. Inaczej (bardziej emocjonalnie) cierpi mama. Bardziej skrycie, ale równie mocno, cierpi Tata. Trzeba podkreślić, że ojcowie równie mocno przeżywają taką stratę dziecka, chociaż nie zawsze dają to po sobie poznać.

Ważne żeby nie udawać przed sobą i przed światem,  że nic się nie stało. Oczywiście, będziemy z tym bólem sami w pewien sposób. Bo świat nie przestanie się śmiać , bawić się, gnać do przodu, tylko dlatego, że MY straciliśmy dziecko. I musimy to zaakceptować. Nie obrażać się na świat i innych ludzi dookoła, że żyją sobie tak jakby nic się nie stało. Bo dla nich nic się  przecież nie stało. To nasza osobista tragedia.

Marlena: Gdzie szukać pomocy? Możesz podać strony, grupy wsparcia, wspólnoty, artykuły, z których małżonkowie po stracie mogą korzystać, znaleźć pomoc?

Po stracie dziecka nie jesteśmy zupełnie sami. Są grupy Rodziców Dzieci Utraconych, które najlepiej nas zrozumieją. To ludzie, z którymi możemy pomilczeć, popłakać, porozmawiać. W  każdym  większym mieście , są takie  malutkie wspólnoty rodziców dzieci utraconych, które regularnie spotykają się na wspólnej modlitwie i rozmowach. Warto poszukać w  Internecie informacji o nich.

Warto też dużo czytać: świadectw, artykułów, książek na temat straty dziecka. Książki, które warto poznać zamieszczamy na naszej stronie.

Strony www, które możemy polecić to:

 • http://www.poronilam.pl/, gdzie znajdziemy niezbędną wiedzę nt. tego, co trzeba zrobić, aby pochować dziecko, jakie mamy prawa, jako rodzice po stracie, itp. Działa tu także czat, na którym możemy anonimowo porozmawiać o tym, co nas spotkało i uzyskać niezbędną pomoc, zarówno psychologiczną, jak i formalną.
 • https://www.poronienie.pl/ . Jet tu wiele ciekawych artykułów o tematyce poronienia, w aspekcie prawnym, medycznym i psychologicznym, także Forum, na którym (na prawie każdy temat) można pogadać z rodzicami po stracie z całej Polski.

 

Marlena: Karolino, dziękuję Ci bardzo za wywiad i za to, co robisz. Potrzeba takich ludzi.

Karolina: Zapraszamy na naszą stronę internetową Rodzice Po Stracie, a także nasz Facebook. Tam można poznać szczegółowe informacje, o tym gdzie i kiedy się spotykamy. Warto szukać takich wspólnot w swoich miastach, a jeśli nie istnieją zakładać je, służymy pomocą i radą w tym temacie. Można do nas pisać w każdej sprawie na adres: rodzicepostracie [at] gmail.com

Na koniec prosimy Czytelników o modlitwę, najpierw za nas, za ukojenie naszych serc zranionych wielką stratą, ale także za nasze działania, które podejmujemy, min. związane z pochówkiem ciał dzieci nieodebranych ze szpitali, aby  oddać im należny zmarłym szacunek i zachować je od zapomnienia.

Pytanie do Was Drodzy Czytelnicy. Co Was powstrzymuje przed rozmowa o stracie? Co jest dla Was trudne?
Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
96 komentarzy
 • Marta
  Posted at 10:56h, 14 października

  Czas leczy rany, ale to prawda-nie sa to wlasciwe słowa swiezo po stracie. A w szpitalach-coz, brak dobrych praktyk, do tego biurokratyczne kłody pod nogi, kiedy jeszcze nie znana byla płeć dziecka. Mysle, ze to msci sie mentalnosc antykoncepcyjna i aborcyjna… Skoro personel nie widzi w tym dziecku czlowieka, to nie jest w stanie pojac tej straty, okazac wsparcia i wspolczucia, czy checi pochówku. Niestety, nawet jak zmarle dziecko jest juz wielkosci noworodka nikt go nie umyje i nie ubierze, zeby bylo latwiej sie pożegnać:(

 • Kinga Żak
  Posted at 09:24h, 31 października

  Strata dziecka odbywa się na różnych etapach rozwoju. Dużo już mówi się o poronieniach. To z pewnością ogromnie bolesna strata – zanim poznaliśmy dzieciątko. My pożegnaliśmy synka po 24 dniach razem. Urodził się jako skrajny wcześniaczek. Gdy umierał tuliliśmy go w ramionach. Minęły prawie 3 lata, a znów płaczę gdy o tym piszę. Niby przeszliśmy już żałobę. Mamy kolejnego, cudownego synka. Ale nikt nie zapełni tej pustki w ramionach, która jest po śmierci Frania. Choć wiemy, że wybiegnie nam na spotkanie w niebie…

  Dla mnie trudne jest to, że po tych trzech latach nikt z rodziny już o Franiu nie pamięta, nie rozmawia. Ten temat został pogrzebany razem z nim. A on żyje w sercu moim, mojego męża i starszej córci. Pomaga nam swoim wstawiennictwem z nieba.

  Tylko boli mnie, gdy np. babcie nie liczą go do liczby swoich wnuków…

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 00:09h, 31 lipca

  Great info. Lucky me I came across your website by accident (stumbleupon). I have book-marked it for later!

 • daachnik.ru
  Posted at 00:52h, 02 sierpnia

  Wow that was strange. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic blog!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 17:03h, 02 sierpnia

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that produce the greatest changes. Thanks for sharing!

 • twitch.tv
  Posted at 23:56h, 03 sierpnia

  Pretty part of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing on your augment or even I achievement you access persistently fast.

 • перетяжка мебели
  Posted at 14:16h, 04 sierpnia

  Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 13:16h, 05 sierpnia

  Terrific article! This is the type of information that are meant to be shared around the internet. Disgrace on the seek engines for not positioning this post upper! Come on over and visit my web site . Thank you =)

 • dogxxx
  Posted at 22:03h, 06 sierpnia

  Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 • daachkaru
  Posted at 02:26h, 07 sierpnia

  Great delivery. Great arguments. Keep up the amazing work.

 • myinfodacha.ru
  Posted at 18:06h, 09 sierpnia

  No matter if some one searches for his required thing, thus he/she wants to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 22:04h, 09 sierpnia

  Howdy, I do believe your web site may be having internet browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, great blog!

 • продвижение в гугле
  Posted at 16:07h, 11 sierpnia

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • sadounik.ru
  Posted at 08:39h, 12 sierpnia

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read content from other writers and practice a little something from their sites.

 • daachka.ru
  Posted at 21:05h, 15 sierpnia

  you are actually a just right webmaster. The site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a great task in this matter!

 • daa4a.ru
  Posted at 03:32h, 16 sierpnia

  I must thank you for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 • частный эротический массаж Москва
  Posted at 14:55h, 16 sierpnia

  Для вас частный эротический массаж в Москве в боди салоне

 • xxx dog vdeo
  Posted at 12:14h, 17 sierpnia

  I like what you guys are usually up too. This type of clever work and exposure! Keep up the terrific works guys I’ve you guys to blogroll.

 • ремонт окон минск
  Posted at 00:29h, 21 sierpnia

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this sensible post.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 10:02h, 22 sierpnia

  I’m gone to tell my little brother, that he should also visit this webpage on regular basis to take updated from most up-to-date gossip.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 10:21h, 22 sierpnia

  A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you should write more on this issue, it might not be a taboo subject but generally people do not discuss such subjects. To the next! Kind regards!!

 • dog xxxxx
  Posted at 06:17h, 25 sierpnia

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 • daachka.ru
  Posted at 18:23h, 25 sierpnia

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the site is also very good.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 18:47h, 28 sierpnia

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless just imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site could undeniably be one of the very best in its niche. Excellent blog!

 • химчистка дивана на дому смолевичи
  Posted at 15:19h, 01 września

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for ages and yours is the best I have found out so far. However, what concerning the conclusion? Are you positive about the source?

 • чистка диванов жодино
  Posted at 16:23h, 01 września

  I am sure this post has touched all the internet people, its really really pleasant article on building up new webpage.

 • 20bet
  Posted at 05:31h, 05 września

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 18:16h, 06 września

  I have been surfing online more than three hours lately, yet I never found any fascinating article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the net might be much more useful than ever before.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 18:28h, 06 września

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this article i thought i could also make comment due to this sensible article.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 22:13h, 11 września

  I appreciate, cause I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 20:54h, 12 września

  I simply could not leave your web site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply in your visitors? Is going to be back ceaselessly in order to check up on new posts

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 19:13h, 13 września

  Yes! Finally something about %keyword1%.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 00:13h, 14 września

  Very nice post. I definitely love this website. Keep writing!

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 18:27h, 14 września

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks!

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 04:30h, 15 września

  It’s hard to find knowledgeable people about this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 17:55h, 15 września

  If you desire to take much from this article then you have to apply such strategies to your won website.

 • index backlinks url
  Posted at 15:28h, 16 września

  Hi, I do believe your site could be having internet browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, wonderful blog!

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 01:58h, 20 września

  Can I simply say what a relief to find an individual who truly knows what they’re talking about on the web. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. It’s surprising you’re not more popular since you surely have the gift.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 13:59h, 20 września

  This is a topic that’s close to my heart… Best wishes! Where are your contact details though?

 • чеки на гостиницу
  Posted at 20:46h, 20 września

  Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was really informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing!

 • Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево
  Posted at 11:03h, 21 września

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка
  Posted at 11:24h, 21 września

  This excellent website definitely has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 00:50h, 25 września

  magnificent submit, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 12:20h, 25 września

  Great post.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 21:38h, 25 września

  Excellent blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 04:42h, 26 września

  Hello there! This article couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll forward this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Many thanks for sharing!

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 09:46h, 26 września

  always i used to read smaller posts which also clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading at this place.

 • квартиры на сутки в Минске
  Posted at 15:06h, 27 września

  It is perfect time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have read this publish and if I may just I wish to recommend you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things approximately it!

 • חשפניות
  Posted at 18:22h, 27 września

  Hey there, You have done an excellent job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 • חשפניות
  Posted at 19:19h, 28 września

  Appreciation to my father who informed me concerning this webpage, this weblog is really remarkable.

 • how much do sphynx cats cost
  Posted at 04:32h, 29 września

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance” between superb usability and visual appearance. I must say you have done a superb job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Chrome. Superb Blog!

 • חשפניות
  Posted at 21:23h, 29 września

  Very soon this site will be famous among all blogging users, due to it’s nice articles

 • sphynx cat for sale near me
  Posted at 03:08h, 30 września

  I blog quite often and I genuinely appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • חשפניות
  Posted at 21:01h, 30 września

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other users like its helped me. Good job.

 • חשפניות
  Posted at 23:49h, 02 października

  It’s in fact very difficult in this busy life to listen news on TV, thus I only use world wide web for that purpose, and take the newest news.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 23:03h, 03 października

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • механизированная штукатурка стен в москве
  Posted at 19:03h, 04 października

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook group. Chat soon!

 • Онлайн казино
  Posted at 21:42h, 04 października

  Онлайн казино отличный способ провести время, главное помните, что это развлечение, а не способ заработка.

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 23:36h, 04 października

  I simply could not leave your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person supply on your visitors? Is going to be back incessantly in order to check up on new posts

 • Онлайн казино
  Posted at 01:53h, 06 października

  Это лучшее онлайн-казино, где вы можете насладиться широким выбором игр и получить максимум удовольствия от игрового процесса.

 • loan near me
  Posted at 05:32h, 07 października

  An intriguing discussion is worth comment. I believe that you ought to write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people do not discuss such subjects. To the next! All the best!!

 • online television
  Posted at 00:58h, 09 października

  Currently it sounds like Drupal is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • online television
  Posted at 18:29h, 10 października

  Nice blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 23:16h, 12 października

  Thank you for another great article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect means of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 22:08h, 15 października

  Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 19:50h, 16 października

  I think the admin of this site is actually working hard for his web site, since here every data is quality based information.

 • online television
  Posted at 19:21h, 17 października

  This post is invaluable. How can I find out more?

 • online television
  Posted at 18:04h, 19 października

  Wonderful beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided bright transparent concept

 • Онлайн казино
  Posted at 18:50h, 21 października

  Hello there, You have done an excellent job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 • стяжка пола под ключ
  Posted at 23:30h, 22 października

  Хотите получить идеально ровный пол в своем доме или офисе? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по стяжке пола любой сложности и площади, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 10:35h, 24 października

  снабжение строительных объектов стройматериалы оптом

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 04:17h, 26 października

  I visited multiple web sites except the audio quality for audio songs present at this site is in fact marvelous.

 • штукатурка механизированная
  Posted at 11:04h, 26 października

  Технология штукатурки по маякам стен гарантирует великолепный результат. Узнайте больше на mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru

 • glavdachnik.ru
  Posted at 09:52h, 27 października

  Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you’re a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back at some point. I want to encourage continue your great job, have a nice day!

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 13:39h, 29 października

  Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 07:36h, 01 listopada

  Can you tell us more about this? I’d care to find out more details.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 13:18h, 02 listopada

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i got here to go back the favor?.I am trying to find things to improve my website!I guess its ok to use some of your ideas!!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 03:34h, 03 listopada

  Hi to all, it’s truly a nice for me to visit this website, it consists of precious Information.

 • пенза цветной лом
  Posted at 16:21h, 03 listopada

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it!

 • ekaraganda.kz
  Posted at 02:28h, 04 listopada

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 • bitokvesnuhin
  Posted at 07:32h, 04 listopada

  Получите безупречные стены благодаря услуге штукатурка стен на mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru. Качество и скорость исполнения вас удивят.

 • краска для одежды
  Posted at 11:31h, 08 listopada

  This is the right website for anyone who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for many years. Excellent stuff, just great!

 • autocad
  Posted at 04:34h, 10 listopada

  Hello there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 • supreme official
  Posted at 09:52h, 15 listopada

  I precisely desired to thank you very much all over again. I am not sure what I would’ve followed in the absence of the type of tricks documented by you over that industry. It became a intimidating problem for me personally, however , viewing the specialised technique you solved the issue took me to cry over fulfillment. I am just happy for this help as well as sincerely hope you comprehend what a great job your are undertaking instructing many people using your webpage. More than likely you haven’t met any of us.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 16:18h, 15 listopada

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my search for something concerning this.

 • клиника наркологии и психиатрии
  Posted at 12:26h, 17 listopada

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • запчасти для иномарок
  Posted at 16:21h, 25 listopada

  Hi, i think that i saw you visited my website so i got here to go back the favor?.I am trying to find things to improve my website!I assume its ok to use some of your ideas!!

 • услуги сантехника
  Posted at 00:53h, 26 listopada

  Great post.

 • ковры 3 на 4 в москве
  Posted at 00:03h, 27 listopada

  Hi there, I check your new stuff like every week. Your story-telling style is awesome, keep up the good work!

 • seo оптимизация
  Posted at 18:28h, 27 listopada

  I’m gone to inform my little brother, that he should also go to see this weblog on regular basis to get updated from latest news.

 • https://dahlcore.com/trade-show-security
  Posted at 08:48h, 28 listopada

  This blog post provides valuable insights into the emotions and challenges that parents face after such a loss. It’s heartwarming to see efforts like the DDU events in Lublin, which provide a supportive community for grieving parents.

  Trade show security services in New York City offer comprehensive solutions to ensure the safety and protection of exhibitors, attendees, and valuable assets during these events. With a focus on crowd management, access control, and surveillance, these services help maintain a secure environment, allowing businesses to showcase their products and services with peace of mind.

 • комнатные растения на букву в г
  Posted at 02:34h, 29 listopada

  Hi friends, its wonderful post about teachingand fully explained, keep it up all the time.

 • nike kyrie 7
  Posted at 10:42h, 30 listopada

  I definitely wanted to send a small message in order to thank you for those remarkable hints you are giving on this website. My extended internet investigation has at the end of the day been paid with high-quality ideas to write about with my friends and classmates. I 'd point out that we visitors are undeniably blessed to be in a fabulous place with many special individuals with interesting tips and hints. I feel extremely grateful to have discovered your entire web page and look forward to tons of more thrilling moments reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 • коучинг руководителей
  Posted at 20:59h, 02 grudnia

  Good way of describing, and pleasant piece of writing to take data concerning my presentation subject matter, which i am going to convey in academy.

 • Продать автомобиль
  Posted at 23:13h, 03 grudnia

  Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 • коучинг руководителей
  Posted at 22:31h, 06 grudnia

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you really understand what you are talking approximately! Bookmarked. Please also talk over with my web site =). We may have a link trade contract among us

Skomentuj