Czy pięcioro dzieci ma wpływ na małżeństwo? - MamySie.pl
15908
post-template-default,single,single-post,postid-15908,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Czy pięcioro dzieci ma wpływ na małżeństwo?

Kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji w małżeństwie, widzimy przed sobą tylko ścianę, myślimy, że nic z tego nie będzie, że mamy dość i…tyle. W tym wywiadzie rozmawiam z Kasią Olszewską, żoną od 15 lat, mamą 5 wspaniałych synów i producentką nosideł dla dzieci, która bardzo szczerze opowiada o swoim małżeństwie, kryzysie, jaki przeszli z mężem, łączeniu rodzicielstwa z małżeństwem i sposobach, by w małżeństwie nie było nudno. Od siebie dodam, że bardzo się cieszę z tego, że mogę Kasię obserwować, czerpać o niej i móc do tego wywiadu wracać. Wiele i w Kasi, i w tym wywiadzie, ciepła. Zresztą, zobaczcie sami.

Marlena: Kasiu, czy uważasz, że małżeństwo daje możliwość rozwoju żonie i mężowi?

Kasia: Czy daje możliwość?! Wręcz wymaga ciągłego rozwoju. 🙂 Wydaje mi się, że stagnacja to bardzo częsty błąd popełniany przez wiele małżeństw. My również nie uniknęliśmy go i wpadliśmy w pułapkę jakiejś takiej ospałości. Wydawało nam się, że jak mamy dzieci, dom, a nawet psa i kota, to już jakoś będzie. A tymczasem w nasze małżeństwo wkradła się nuda. Wiele nas kosztowało wychodzenie na prostą, ale dziś z perspektywy czasu, widzimy ogromne owoce tej pracy. Podjęliśmy konkretne wyzwania i staramy się konsekwentnie dzień po dniu je realizować.

Marlena: A co to za wyzwania?

Kasia: Podstawą naszego małżeńskiego życia jest szczera rozmowa. Dajemy sobie czas i możliwość wypowiadania wzajemnych oczekiwań, wyjaśniania tego, co współmałżonek miał na myśli. Dobrym punktem wyjścia jest założenie, że mąż/żona nie działa na moją niekorzyść. Czasami nam się nie udaje i owszem – potrafimy się pokłócić, ale też łatwiej się godzimy niż kiedyś, zanim wypracowaliśmy nasze porozumienie.

Marlena: Kasiu, a jak rodzicielstwo wpłynęło na Waszą relację w małżeństwie? Co się zmieniło? Jakie najczęściej popełnia się błędy na styku małżeństwa i rodzicielstwa? Czy Wy je popełniliście? Jak je pokonujecie?

Kasia: Rodzicielstwo jest dla nas jak koło napędowe, ponieważ dzieci nie pozwalają się zatrzymać 😀 Ale był taki czas po czwartym synku, że poziom zmęczenia sięgał zenitu i to wtedy oddaliliśmy się od siebie. Męża pochłonęła praca i rozwój firmy. Ja karmiąc malucha, całkowicie skupiłam się na macierzyństwie. Zaczynałam też wtedy rozważać powrót na rynek z działalnością gospodarczą. Mało ze sobą rozmawialiśmy, często za to dochodziło do sprzeczek i różnego rodzaju nieporozumień. Bywały wieczory, kiedy każde z nas siedziało wlepione we własny komputer, a później o innej porze kładliśmy się spać. Pamiętam pierwszą rozmowę z mężem, kiedy mi powiedział co mu przeszkadza, co chciałby, żebyśmy zmienili. Pamiętam też kolejną, po której nastąpił szok i przebudzenie. No, ale ten impuls był nam obojgu potrzebny, żeby zrozumieć, że miłość jest decyzją, a zmiana zachodzi w nas samych. Nie możemy zmienić współmałżonka, możemy zmienić tylko swoje nawyki, przyzwyczajenia czy wady i jest to czasami długi proces, który wymaga cierpliwości i systematyczności. I – co najważniejsze – da się! Naprawdę 🙂

dsc_4772

Marlena: Macie pięcioro dzieci. To wspaniałe, ale i trudne wyzwanie.

Kasia: Dzieci są bardzo ważną częścią naszego życia. Dla mnie pierwsza i piąta ciąża były szczególnymi wydarzeniami. Pierwsza, bo niosła ze sobą nowe doświadczenia, a piąta, ponieważ była zwieńczeniem naszej pracy o lepsze relacje w małżeństwie. Co ciekawe, choć mało odkrywcze, relacje z dziećmi zdecydowanie się poprawiły, kiedy my zakochaliśmy się w sobie na nowo. Wiedziałam o tej zależności z teorii, ale jak miło doświadczyć tego we własnej rodzinie.

Marlena: Macie swoje sposoby na życie w siódemkę?

Kasia: Wprowadziliśmy kilka stałych punktów programu w tygodniowym planie naszej rodziny. Proponujemy różne inicjatywy i pytamy o zdanie. Wieczorami wspólnie się modlimy. Początkowo był to po prostu pacierz. Któregoś wieczoru pokusiliśmy się o „Modlitwę w drodze”, z czasem doszło do niej czytanie fragmentu Pisma Św. Każde z nas kolejnego dnia czytało wybrany fragment i mówiło kilka słów przemyśleń. Zdarza się, że refleksje dzieciaków dają nam do myślenia! Mamy też zawieszoną tablicę, na której zapisujemy zadania: cel dla siebie, który będziemy realizować w danym tygodniu i który będzie nas rozwijał oraz cel dla domu – naszą pracę na rzecz rodziny. Omawianie tablicy zostawiamy sobie na niedzielę podczas obiadu albo kolacji. Jak wiadomo dzieci więcej czerpią przez naśladowanie niż „trucie” 😉 Kiedy wykonujemy wspólnie różne obowiązki i młodzież czuje się traktowana serio, łatwiej o współpracę i zrozumienie. Mamy nadzieję, że dzięki dobrym relacjom z chłopakami, uda nam się przetrwać trudny okres dojrzewania 🙂

dsc_4776

Marlena: W jaki sposób godzicie pracę, obowiązki domowe z pielęgnowaniem Waszej więzi? Co robicie, aby nie dać się rutynie?

Kasia: Czasami jest ciężko przy natłoku obowiązków. W pracy mnóstwo stresów, odpowiedzialność za inne osoby. W domu dzieci nie zawsze współpracują tak, jak byśmy tego oczekiwali. Łatwiej wtedy o zniecierpliwienie i konflikt, ale staramy się mimo wszystko znajdować dla siebie pół godziny na spacer lub bieganie. Przewietrzony umysł radzi sobie lepiej z trudnościami. Zauważyliśmy też, że łatwiej jest mówić o sprawach trudnych idąc. Znajomi pytają nas o czas i o to, z kim zostawiamy dzieci. Bywają dni, kiedy umawiamy się na przerwę w pracy, podczas gdy starsze dzieci są w placówkach, a maluszek jeszcze nie wtrąca się za bardzo w dyskusje, więc albo śpi w wózku lub chuście, albo ogląda świat 🙂 A czas… Pół godziny to naprawdę niewiele i wystarczy wyjść choćby tylko przed dom, a kiedy i to nie przejdzie – znajdujemy w domu taki kąt, w którym nikt nam nie przerwie rozmowy.  Mówimy dzieciom, że potrzebujemy porozmawiać i wykorzystujemy np. moment drzemki maluchów. Świadomie zrezygnowaliśmy dwa lata temu z TV. Zauważyliśmy, że to straszny pożeracz czasu, a naprawdę niewiele wnosił w nasze małżeństwo. Wręcz przeciwnie – odgradzał nas murem od siebie. Mamy pięcioro dzieci i rozumiemy ogrom obowiązków, szczególnie, że na co dzień nie możemy liczyć na pomoc babci, cioci czy niani. Doświadczyliśmy też, że jeśli nie znajdziemy choćby chwili dla siebie, to prędzej czy później zemści się to na nas. Relacja jest procesem, jest ogniem, który przygasa, jeśli nie będzie podsycany.

Marlena: Kiedy poznałyśmy się w małżeńskiej grupie i napisałaś, że masz pięciu synów, pomyślałam sobie: WOW! Emanujesz kobiecością wśród sześciu mężczyzn (małych i dużych). Jak Ty to robisz?

Kasia: Jako żona i mama staram się nie zapominać, że jestem kobietą, w dodatku jedyną w naszej rodzinie. Moją kobiecość odkrywam z każdym rokiem bardziej. Kiedyś, po tym jak poznałam fajnego chłopaka, a obecnego męża, poczułam się szczęśliwa – tak po prostu. Dziś to szczęście i radość kwitnie i choć nie zawsze jest fiołkowo, to cieszę się, że Pan Bóg zestawił nas ze sobą na wspólnej drodze. Różnie też było przez te piętnaście lat, ale w ostatnim czasie (2 lata) postanowiłam trochę zawalczyć o wygląd, lepsze samopoczucie, uśmiech. Stąd bieganie, nawet w ciąży z Misiem, często czerwone paznokcie, spódnice (krótkie, nad kolano ;)), kreska na powiece, ładne włosy. To tak zewnętrznie, trochę na przekór stereotypom, że mamy wielodzietne są zaniedbane, bo zapracowane, bo dzieci, karmienie, pieluchy itd. Walczę też z czytaniem. Był epizod w moim życiu, że nie wystarczało mi czasu i siły na książki. Teraz czytam w telefonie ebooki, czasami słucham audiobooków. Z papierowymi wciąż mi nie po drodze, szeleszczą w czasie karmienia 😉 I jeszcze wykazuję się kulinarnie w czasie świąt i różnych imprez rodzinnych, kiedy zapraszam teściów, szwagrów i staram się ogarnąć całościowo kuchnię. Czasami mam tyły, ponieważ czas nie jest moim sprzymierzeńcem, ale jest smacznie i domowo.

dsc_4781

Marlena: Stereotypom mówimy stanowcze „nie”:)

Kasia: W naszej rodzinie jest zasada, że każdy odpowiada za jej kształt, za relacje, a także za porządek. Z tym ostatnim bywa ciężko, ale mamy podział obowiązków i staramy się je wypełniać. Oczywiście raz jest lepiej, raz gorzej, ale nie ustajemy w walce 😉 Teraz jesteśmy na etapie usuwania wszelkich nadwyżek. Porządkujemy garderobę i zostawiamy niezbędne minimum. Resztę ubrań oddajemy. Podobnie zrobiliśmy ze sprzętami agd, kiedy kupiliśmy robota kuchennego. Dzięki zminimalizowaniu rzeczy, łatwiej zachować porządek i posprzątać dom.

Marlena: Wspominałaś Kasiu o kryzysie. Co pomogło Wam go przetrwać?

Kasia: Nie uniknęliśmy kryzysu, wpadając w rutynę, wir pracy i obowiązków. Pełni pretensji oczekiwaliśmy, że to współmałżonek powinien się zmienić. Może to dziwnie zabrzmi, ale ja w tamtym czasie nie myślałam o nas, że znaleźliśmy się w tak trudnej sytuacji. Dotarło to do mnie z czasem i docierało coraz mocniej z każdą kolejną rozmową z moim mężem. Każde z nas przeżywało kryzys w różnym czasie i jak sobie to później analizowaliśmy – dobrze się stało, inaczej nie bylibyśmy w stanie rozmawiać ze sobą i udzielać sobie wsparcia. A jak wyszliśmy…

Marlena: Jakie znaleźliście sposoby na swój kryzys małżeński?

Kasia: Już wtedy praktykowaliśmy codzienne spacery – pół godziny dla małżeństwa. Czasami było ciężko, milczeliśmy, ale konsekwentnie dreptaliśmy. Zaczęliśmy też wspólnie bywać na Eucharystii w piątki. Modlitwa dawała nam nadzieję, że nic nie dzieje się bez powodu i że nie jesteśmy sami z naszym problemem. Mój mąż w tamtym czasie trenował intensywnie do ultramaratonu (110 km). Starałam się nie przeszkadzać. Widziałam też, że mąż układa tak treningi, żeby w ciągu dnia być z rodziną. Na bieg pojechaliśmy tylko z maluszkiem. Mąż biegł, a ja robiłam za obsługę techniczną. Mieliśmy dużo czasu na bycie tylko ze sobą. Mąż docenił moją obecność i pomoc w czasie ultra, a ja puchłam z dumy, że mam tak niesamowitego męża. Z czasem zaczęliśmy wspólne treningi biegowe. Kiedy rozmowy nie stanowiły już problemu, odkryliśmy się na nowo w… sypialni i znów poczuliśmy się jednością <3 Jak o tym mówię, to wydaje się bułka z masłem, ale cały proces naszej pracy i przemiany trwał ponad pół roku i końca nie widać, a minęło sporo czasu 😀 Przypieczętowaliśmy go odnowieniem przysięgi małżeńskiej, a później był miesiąc miodowy i począł się nasz najmłodszy synek, który jest znakiem obecności Boga w naszym małżeństwie.

dsc_4777

Marlena: Jakie są Wasze sposoby na przeżywanie codzienności w sposób twórczy? Tu pytam o Wasze małe gesty wobec siebie, sposoby na rozwijanie Waszej relacji; możesz podać przepis na „twórczą” randkę, podpowiedzieć pomysł na wysyłanie sobie kartek z wyznaniami miłosnymi, itp.).

Czas dla małżeństwa to kluczowy punkt dnia i chociaż zdarza się, że nie wychodzi nam wspólne wyjście, staramy się nie poddawać i próbujemy na nowo wygospodarować czas lub znaleźć zamiennik spaceru. Zdarzają się wspólne pobyty w łazience – np. jedno z nas się kąpie, drugie towarzyszy z rozmową. Co jakiś czas umawiamy się na oglądanie filmu wieczorem po uśpieniu maluchów. Piszemy do siebie liściki na komunikatorze, szczególnie w sytuacjach, kiedy jedno z nas wyjeżdża z domu. Częściej ja piszę, przeszkadzając mężusiowi w pracy.  Mamy na koncie kilka randek połączonych z wyjazdem męża do pracy. Podróż trwa ok. godziny w jedną stronę. Modlimy się wspólnie, rozmawiamy o ważnych sprawach, o dzieciach i problemach z nimi lub naradzamy się za co pochwalić. Po pracy zazwyczaj szybki obiad w mieście, albo niekoniecznie szybki, w zależności od sytuacji w domu. Na takie wyjścia zazwyczaj zakładam ciuchy, w których podobam się mężowi, o ile mróz nie ściska to spódnicę/sukienkę. W drodze powrotnej czasami rozmawiamy, a czasami… flirtujemy 😉 W domu jeszcze zaczepiamy się, żeby zakończyć randkę wieczorem w sypialni. Zdarzyło nam się kiedyś, że zaszaleliśmy i do domu nie dojechaliśmy… 😉 Na co dzień staramy się pamiętać, że ja lubię kiedy mąż mówi mi o miłości, a i ja staram się nie zapominać o przytulaniu i miłych słówkach pod adresem męża.

Są też sytuacje, które powtarzają się regularnie. Pierwsze środy to taki czas, kiedy mąż wyjeżdża na spotkanie swojego „kółka różańcowego” i wraca bardzo późno. Zawsze na niego czekam, dzwonię jak tylko minie godzina spotkania i rozmawiamy prawie całą jego drogę powrotną do domu. Często później kontynuujemy pogaduchy przy herbacie. To taka odskocznia od codzienności, a jednocześnie prawie rytuał. W codzienności – pijemy razem poranną kawę. Jak mąż pracuje w domu, przychodzę do niego z kubkiem herbaty, z buziakiem, czasem żeby posmyrać po włosach, trochę poprzeszkadzać.

Jest jeszcze coś, co mąż dla mnie robi – kupuje mi kwiaty. Uwielbiam je dostawać! Dawniej nie był taki spontaniczny, aż pewnego dnia przyszedł z bukietem tulipanów i już kolejny rok sprawia mi przyjemność tym gestem.

Marlena: Kasiu, bardzo dziękuję Ci za udzielenie mi wywiadu. Wiele cennych myśli nam przekazałaś i dodałaś otuchy – kryzysy można pokonać. Jeszcze tylko dodaj nam od siebie jak się poznaliście i czym się zajmujecie, gdzie można Was znaleźć.

Kasia: Poznaliśmy się w czasie studiów w DA WAJ. Pojechaliśmy na obóz i tak to się zaczęło 19 lat temu 🙂 Po czterech latach wzięliśmy ślub cywilny, a kilka miesięcy później powiedzieliśmy nasze TAK przed Panem Bogiem (to już 15 lat). Jesteśmy rodzicami pięciu chłopców w wieku 14 lat, 12 lat, 9 lat, 3,5 roku oraz roczniaka. Z wykształcenia jestem pedagogiem, ale zajmuję się projektowaniem i szyciem nosideł ergonomicznych dla maluchów. Bloga ostatnio zakurzyłam, ale na FB jestem na bieżąco: Doux-Doux. Mój mąż jest ekonomistą. zajmuje się projektami unijnymi, strategicznym rozwojem gmin, finansowaniem rozwoju przedsiębiorstw i jeszcze wieloma innymi tematami. Można go ścignąć przez portal Planergia.pl lub na FB.

dsc_4775

Co bierzesz dla siebie z tego wywiadu?
Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
187 komentarzy
 • Ola
  Posted at 14:02h, 20 października

  Dziękuję za Wasze spotkanie i rozmowę 🙂 po jej przeczytaniu mam w głowie obraz niesamowitej Kobiety i wspaniałej Rodziny – też tak chcę ;))! Takich przykładów nam trzeba, gratuluję i ciepło pozdrawiam!

 • Bożena
  Posted at 09:14h, 21 października

  Kasiu, czytając miałam przed oczami naszą rodzinę sprzed kilku lat .Teraz mamy 23 lata stażu , 4dzieci. Tak samo funkcjonowaliśmy, te same drogi, sposoby 😉 – to był bardzo trudny, pracowity ale piękny czas. Czas kiedy dzieci nie kwestionowały tego że idziemy razem, wspólną drogą…Nadszedł jednak czas kiedy nasza starsza trójka była starsza od waszych dzieci- okres buntu przechodzili będąc dla siebie wzajemnie wsparciem a my z mężem w każdej dyskusji byliśmy mniejszością, która ma głupie, nie dzisiejsze poglądy , bo „nikt tak dziś nie żyje”. To okres zapewne typowy w rozwoju dzieci , widzę teraz jak nasza najstarsza latorośl (21)wraca do nas…., znowu ma więcej wspólnego z nami (wspólne patrzenie na świat) niż z młodszym swoim rodzeństwem. Wiem tak pewnie w życiu jest. Jednak piszę o tym żeby jakoś ostrzec, jeżeli można się na taki rozłam rodziny przygotować- dla mojego męża to było bardzo bolesne doświadczenie, chyba najbardziej mnie martwi to, że sprawia wrażenie jakby zawiódł się na Panu Bogu. Nie mówi o tym ale widzę to w Jego postawie i Jego „drodze”… Trochę tak jakby chciał Mu powiedzieć : „zawierzyłem CI , oddałem CI moją rodzinę w prowadzenie, a teraz….” Byliśmy 18 lat we wspólnocie , rok temu okazało się , że On się w niej źle czuje, nasze wspólne praktyki, drogi rozwoju duchowego czy małżeńskiego też „są bez celowe” unika ich , zawsze mu nie na rękę, nie po drodze… Może mężczyźni tak mają, może to jakaś walka duchowa którą musi stoczyć sam. Myślę, że to kolejny etap przez który po prostu trzeba przejść żeby dojrzeć…. znowu….Patrzę na zdjęcie Waszej rodziny i myślę o tym, czy za chwilę to przed Wami? Życzę Wam żeby nawet jak trzeba będzie „ten dom przebudować, wyremontować- bo coś się w nim sypnie” żebyście pamiętali że fundament na którym budowaliście jest mocny , trwały i można na nim odbudowywać ciągle…. puki żyjemy 🙂

 • Kasia Olszewska
  Posted at 09:45h, 21 października

  Bożenko, mimo wszystko nie podcina mi to skrzydeł 😉 nie wiemy co będzie i jak będzie, ale mnie to nie zaprząta teraz głowy. „Wczoraj do Ciebie nie należy. Jutro niepewne… Tylko dziś jest Twoje.” JP II

 • Kasia Olszewska
  Posted at 09:46h, 21 października

  <3 dziękuję i aż rumienię się 🙂

 • Bożena
  Posted at 10:43h, 21 października

  Wiesz, nie miałam zamiaru podcinać nikomu skrzydeł- dlatego miałam dylemat czy w ogóle napisać z obawy że zostanę źle zrozumiana. Raczej chciałam aby ten głos wybrzmiał po to, by kiedy nasze wrażliwe kobiece dusze zauważą, że coś zaczyna się nam psuć…pomimo naszych dobrych działań i chęci…że tak po prostu bywa , takie są losy każdej rodziny. Żeby te młodsze z nas , które próbują z zapałem budować piękną rodzinę nie popadały w zniechęcenie …a właśnie mogły ze spokojem patrzeć w przyszłość nie obwiniając siebie za to co ona może przynieść. Myślę, że kiedy byłam młodsza trudno było mi uwierzyć, że nie na wszystkie poczynania moich dzieci mam wpływ , myślę że nie jestem wyjątkiem 😉

 • Kasia Olszewska
  Posted at 14:24h, 21 października

  nie no spoko, ja się cieszę, że napisałaś 🙂 każde małżeństwo i rodzina przeżywa kryzysy, każde inne, w innym natężeniu. my ich również nie unikamy i dochodzi do ostrych tarć pomiędzy nami i dziećmi, tymi nastoletnimi jak i małymi. może zbyt lukrowato wyszło w wywiadzie 😀 nie łudzę się, że ominą nas całkowicie w przyszłości, ale zakładanie, że coś będzie, ponieważ u kogoś było, prowadzi do sytuacji, w której można by dać sobie spokój już teraz, bo po co ta cała praca i wysiłek włożony, skoro i tak się sprawa rypnie 😉

 • Diana
  Posted at 10:43h, 24 października

  Dziękuję za wartościowy wywiad! Na pewno wrócę jeszcze do niego w przyszłości, jak zostanę żoną 🙂
  Serdeczne pozdrowienia z Krakowa!

 • Karo
  Posted at 14:49h, 24 października

  Nic tylko uśmiechać się i cieszyć z nadziei, jaką wlała Pani w moje serce tym wywiadem, że kryzys można przetrwać, że jeśli On czuwa, to będzie dobrze. Że miłość może trwać po 10, 15, czy 25 latach małżeństwa.
  Dziękuję 🙂

 • Kasia Tajcher
  Posted at 10:57h, 27 października

  Kasiu, strasznie miło było mi Cię „poczytać”. Najlepszego dla całej Waszej siódemki 🙂

 • Kasia Olszewska
  Posted at 20:50h, 22 listopada

  dziękuję i pozdrawiam spod Krakowa 🙂

 • Kasia Olszewska
  Posted at 20:51h, 22 listopada

  i niech ta nadzieja trwa w serduchu 🙂 pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Kasia Olszewska
  Posted at 20:52h, 22 listopada

  Kasiu, nie zaglądałam tu długo, a tu taka niespodzianka 🙂 dziękuję i ściskam serdecznie :*

 • https://iloveroom.co.il/room/דירות-דיסקרטיות-בחיפה/
  Posted at 12:35h, 10 maja

  I was excited to uncover this great site. I need to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you book marked to check out new stuff in your web site.

 • דירות דיסקרטיות ברמת גן
  Posted at 06:21h, 13 maja

  בפעם הבאה מאוד קראתי בלוג, אני מקווה ש זה לא לאכזב לי ככל זה אחד מסוים. אני מתכוון , כן, זה הייתה הבחירה שלי לקרוא דרך, בכל זאת אני באמת חשב אתה כנראה היית יש משהו מועיל לומר. כל מה שאני שומע הוא חבורה של גונח על משהו שאתה יכול אולי לתקן אם אתה לא היו עסוק מדי מחפש תשומת לב.

 • https://stevieraexxx.rocks/city/Discreet-apartments-in-Petah-Tikva.php
  Posted at 13:35h, 15 maja

  I have to thank you for the efforts youve put in writing this blog. Im hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉

 • criar conta binance
  Posted at 18:27h, 15 maja

  Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

 • 1 лаки джет
  Posted at 16:35h, 13 czerwca

  Thanks for the info, it was very helpful.

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 16:54h, 30 lipca

  Greetings I am so happy I found your site, I really found you by error, while I was browsing on Bing for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I dont have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome jo.

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 21:07h, 30 lipca

  Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to understand of. I say to you, I definitely get irked at the same time as other people consider worries that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top as welland also defined out the whole thing with no need side effect , other people can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 • daachnik.ru
  Posted at 01:00h, 02 sierpnia

  hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.

 • daachnik.ru
  Posted at 10:01h, 02 sierpnia

  I get pleasure from, cause I found exactly what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • delaremontnika.ru
  Posted at 17:08h, 02 sierpnia

  My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 23:02h, 02 sierpnia

  Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

 • twitch.tv
  Posted at 00:01h, 04 sierpnia

  Great article! This is the type of information that are meant to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for not positioning this submit upper! Come on over and seek advice from my site . Thank you =)

 • twitch.tv
  Posted at 06:14h, 04 sierpnia

  Great article! This is the type of information that are supposed to be shared around the internet. Disgrace on the seek engines for now not positioning this submit upper! Come on over and seek advice from my web site . Thank you =)

 • перетяжка мягкой мебели
  Posted at 14:21h, 04 sierpnia

  I constantly emailed this weblog post page to all my associates, as if like to read it then my links will too.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 19:03h, 04 sierpnia

  Greate article. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your blog.

 • перетяжка мебели
  Posted at 21:07h, 04 sierpnia

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 22:56h, 04 sierpnia

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • xx janwar video
  Posted at 01:31h, 07 sierpnia

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 • daachkaru
  Posted at 02:30h, 07 sierpnia

  I am really thankful to the owner of this site who has shared this wonderful article at at this place.

 • myinfodacha.ru
  Posted at 18:14h, 09 sierpnia

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it!

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 22:09h, 09 sierpnia

  I always spent my half an hour to read this blog’s posts every day along with a cup of coffee.

 • продвижение в гугле
  Posted at 16:12h, 11 sierpnia

  I was pretty pleased to discover this great site. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you book marked to see new stuff on your blog.

 • sadounik.ru
  Posted at 17:29h, 12 sierpnia

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I am hoping to offer something back and help others like you helped me.

 • sadounik.ru
  Posted at 13:18h, 13 sierpnia

  Howdy would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate it!

 • daachka.ru
  Posted at 21:14h, 15 sierpnia

  Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some p.c. to pressure the message house a bit, however other than that, this is great blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 • daa4a.ru
  Posted at 03:36h, 16 sierpnia

  Good way of explaining, and good article to get data regarding my presentation subject, which i am going to deliver in institution of higher education.

 • daachka.ru
  Posted at 06:20h, 16 sierpnia

  Good day! I just want to give you a huge thumbs up for the great info you’ve got here on this post. I will be coming back to your site for more soon.

 • частный эромассаж Москва
  Posted at 15:01h, 16 sierpnia

  Авторский частный эротический массаж Москва в боди салоне

 • tube8zoo. com
  Posted at 12:17h, 17 sierpnia

  I really like it when individuals come together and share thoughts. Great website, continue the good work!

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 00:34h, 21 sierpnia

  Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Great blog and great style and design.

 • ремонт пвх окон
  Posted at 07:11h, 21 sierpnia

  Everything is very open with a very clear description of the issues. It was really informative. Your website is extremely helpful. Thanks for sharing!

 • ремонт стеклопакетов в Борисове
  Posted at 19:53h, 21 sierpnia

  I don’t even know the way I stopped up here, however I thought this submit was good. I don’t recognize who you’re however definitely you are going to a famous blogger for those who are not already. Cheers!

 • ремонт пвх окон
  Posted at 06:21h, 22 sierpnia

  I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 10:07h, 22 sierpnia

  I simply could not leave your site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply on your visitors? Is going to be back ceaselessly in order to inspect new posts

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 10:26h, 22 sierpnia

  I simply could not leave your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply in your visitors? Is going to be back incessantly in order to inspect new posts

 • xxx video animal
  Posted at 13:31h, 24 sierpnia

  My brother suggested I might like this website. He used to be totally right. This publish actually made my day. You cann’t consider just how much time I had spent for this information! Thank you!

 • animal xx video com
  Posted at 01:50h, 25 sierpnia

  You’ve made some good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 • animal xx video com
  Posted at 15:19h, 25 sierpnia

  Nice blog here! Also your website lots up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link on your host? I want my website loaded up as fast as yours lol

 • daachka.ru
  Posted at 18:28h, 25 sierpnia

  I think the admin of this site is in fact working hard for his website, as here every information is quality based data.

 • daachka.ru
  Posted at 01:53h, 26 sierpnia

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 18:52h, 28 sierpnia

  Heya! I realize this is kind of off-topic but I had to ask. Does building a well-established blog like yours take a massive amount work? I’m completely new to writing a blog but I do write in my diary daily. I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and views online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 00:42h, 29 sierpnia

  It is appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have read this submit and if I may just I want to suggest you few fascinating things or suggestions. Perhaps you could write next articles relating to this article. I want to read more things approximately it!

 • химчистка мягкой мебели борисов
  Posted at 15:24h, 01 września

  Saved as a favorite, I really like your web site!

 • чистка диванов в борисове
  Posted at 16:27h, 01 września

  If you desire to improve your experience simply keep visiting this web site and be updated with the most up-to-date information posted here.

 • химчистка диана цены на услуги жодино
  Posted at 22:03h, 01 września

  Good day! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 18:22h, 06 września

  Hi there, after reading this remarkable article i am also happy to share my familiarity here with mates.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 18:33h, 06 września

  Very soon this website will be famous among all blogging users, due to it’s nice posts

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 00:54h, 07 września

  Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from this website, and your views are nice for new viewers.

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 17:20h, 10 września

  Great goods from you, man. I’ve be mindful your stuff prior to and you’re simply too great. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the best way through which you are saying it. You make it entertaining and you still take care of to stay it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a great site.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 11:29h, 11 września

  If you want to get much from this piece of writing then you have to apply such techniques to your won webpage.

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 14:14h, 11 września

  Awesome things here. I’m very glad to peer your article. Thank you so much and I’m looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 02:28h, 12 września

  What’s up to all, it’s actually a pleasant for me to visit this website, it contains valuable Information.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 16:27h, 12 września

  Hi, all is going perfectly here and ofcourse every one is sharing data, that’s actually good, keep up writing.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 22:42h, 12 września

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

 • гостиничные чеки
  Posted at 03:58h, 13 września

  Outstanding post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 07:09h, 13 września

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 23:48h, 13 września

  I all the time emailed this website post page to all my associates, since if like to read it after that my friends will too.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 00:18h, 14 września

  I am extremely inspired together with your writing talents and alsowell as with the format on your blog. Is this a paid topic or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 • ogorodkino.ru
  Posted at 06:11h, 14 września

  Hi! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Thank you!

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 13:58h, 14 września

  Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 02:04h, 15 września

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless think of if you added some great visuals or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this website could undeniably be one of the very best in its niche. Wonderful blog!

 • гостиничный чек москва
  Posted at 23:16h, 15 września

  This web site definitely has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • index backlinks url
  Posted at 15:34h, 16 września

  Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 04:24h, 20 września

  Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 14:04h, 20 września

  I will right away take hold of your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 15:14h, 20 września

  Wonderful website you have here but I was curious if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get responses from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 23:27h, 20 września

  I am extremely inspired with your writing skills and alsowell as with the format for your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to peer a nice blog like this one these days..

 • infoda4nik.ru
  Posted at 06:14h, 21 września

  I simply could not depart your site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply in your visitors? Is going to be back steadily in order to check up on new posts

 • Доставка алкоголя ночью Екатеринбург
  Posted at 11:09h, 21 września

  Appreciation to my father who shared with me concerning this weblog, this blog is actually awesome.

 • Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя
  Posted at 11:28h, 21 września

  I used to be recommended this website by way of my cousin. I am now not sure whether this post is written by means of him as no one else realize such targeted approximately my difficulty. You are amazing! Thank you!

 • Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург
  Posted at 17:24h, 21 września

  Heya this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 02:44h, 25 września

  Appreciating the time and energy you put into your site and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 09:18h, 25 września

  For most up-to-date news you have to pay a visit web and on web I found this web site as a best website for newest updates.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 13:55h, 25 września

  Great post.

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 19:10h, 25 września

  Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 22:52h, 25 września

  It is not my first time to pay a visit this web site, i am visiting this web site dailly and take good information from here every day.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 02:52h, 26 września

  Thank you for the auspicious writeup. It actually used to be a entertainment account it. Glance complex to far introduced agreeable from you! By the way, how can we keep in touch?

 • гостиничные чеки
  Posted at 05:35h, 26 września

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this brilliant post.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 10:24h, 26 września

  I want to to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I’ve got you bookmarked to check out new stuff you post

 • квартира на сутки Минск
  Posted at 15:12h, 27 września

  If some one desires expert view regarding blogging then i propose him/her to pay a visit this weblog, Keep up the nice job.

 • חשפניות
  Posted at 18:26h, 27 września

  Someone necessarily lend a hand to make critically articles I would state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to create this actual publish amazing. Magnificent task!

 • квартира на сутки Минск
  Posted at 22:34h, 27 września

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 • חשפניות
  Posted at 00:23h, 28 września

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 • חשפניות
  Posted at 19:24h, 28 września

  Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 • חשפניות
  Posted at 01:19h, 29 września

  I will right away grab your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me realize so that I may just subscribe. Thanks.

 • sphynx kitten price
  Posted at 10:36h, 29 września

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 • חשפניות
  Posted at 21:29h, 29 września

  Howdy, I believe your web site may be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, wonderful website!

 • חשפניות
  Posted at 04:33h, 30 września

  Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this site, and your views are good for new viewers.

 • sphynx kitten price
  Posted at 08:41h, 30 września

  Hello! I just want to give you a huge thumbs up for the great info you’ve got here on this post. I’ll be coming back to your site for more soon.

 • חשפניות
  Posted at 21:05h, 30 września

  I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 • חשפניות
  Posted at 03:00h, 01 października

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 • sphynx cats for sale
  Posted at 06:32h, 01 października

  Nice blog here! Also your site rather a lot up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link on your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 • sphynx cats for sale
  Posted at 04:31h, 02 października

  I’m not positive where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while learning more or working out more. Thank you for fantastic information I used to be on the lookout for this information for my mission.

 • Займы без отказа
  Posted at 08:11h, 02 października

  Instagram не перестает удивлять. Недавно я нашел там сайт wikzaim, предлагающий займы под 0%. Перейдя на сайт, я обнаружил множество выгодных предложений от МФО. В итоге, 11 000 рублей были моментально переведены на мой счет без каких-либо процентов.

 • Займ на карту без отказа
  Posted at 21:37h, 02 października

  Ночью финансовые проблемы кажутся неразрешимыми, но не для посетителей портала wikzaim. Я легко получил микрозайм от двух МФО, что стало возможным благодаря эффективной работе сайта, предоставляющего широкий выбор проверенных компаний.

 • חשפניות
  Posted at 23:54h, 02 października

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

 • חשפניות
  Posted at 05:45h, 03 października

  I enjoy what you guys are usually up too. This type of clever work and exposure! Keep up the excellent works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 05:04h, 04 października

  Hey There. I found your blog the use of msn. This is an extremely smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 • отели туапсе все включено с бассейном
  Posted at 14:21h, 04 października

  Встречайте удивительный мир комфорта и гостеприимства в отелях Туапсе! Погрузитесь в атмосферу уюта, окруженную живописными пейзажами и ароматом морского бриза. Здесь каждый найдет отдых по вкусу: от спокойного релакса до активного приключения.

  Наши отели оборудованы всем необходимым для вашего комфорта и удобства. Современные номера, просторные бассейны, высококачественный сервис – всё это ждёт вас в Туапсе в 2023 году. Мы предлагаем индивидуальный подход к каждому гостю и стараемся сделать ваш отдых незабвенным.

 • механизированная штукатурка стен в москве
  Posted at 19:08h, 04 października

  Its like you read my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the e-book in it or something. I feel that you could do with some p.c. to drive the message house a bit, however other than that, this is magnificent blog. A great read. I’ll definitely be back.

 • машинная штукатурка в москве
  Posted at 20:57h, 04 października

  whoah this blog is magnificent i love reading your articles. Stay up the good work! You realize, a lot of individuals are searching around for this info, you can help them greatly.

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 22:21h, 04 października

  What i do not realize is actually how you’re now not really a lot more well-liked than you may be right now. You are so intelligent. You understand therefore significantly in terms of this topic, produced me individually consider it from so many various angles. Its like men and women aren’t fascinated until it’s something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs great. Always deal with it up!

 • которые тем реализуем вторичном рынке
  Posted at 23:38h, 04 października

  Решил, что мой Opel больше не вызывает те же эмоции. Через друзей узнал про skupkavto.ru. Сервис супер: оценили машину по нормальной цене, деньги сразу дали, все оформили. Моя машина нашла нового хозяина!

 • машинная штукатурка в москве
  Posted at 01:10h, 05 października

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • Онлайн казино
  Posted at 02:42h, 05 października

  Вы ищете надежное и захватывающее онлайн-казино, тогда это идеальное место для вас!

 • Онлайн казино
  Posted at 20:25h, 05 października

  Добро пожаловать на сайт онлайн казино, мы предлагаем уникальный опыт для любителей азартных игр.

 • loan companies near me
  Posted at 05:37h, 07 października

  Ahaa, its nice discussion about this post here at this website, I have read all that, so now me also commenting here.

 • cash loans near me
  Posted at 11:33h, 07 października

  What’s up to all, the contents present at this web site are in fact remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 • online television
  Posted at 07:59h, 09 października

  Hi mates, good article and pleasant arguments commented here, I am actually enjoying by these.

 • Macroawavof
  Posted at 17:41h, 09 października

  Однажды утром я понял, что замок в гараже сломан. Благодаря newzamok.ru, я смог быстро решить эту проблему.

 • online television
  Posted at 08:23h, 10 października

  Thanks for one’s marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you’re a great author.I will make certain to bookmark your blog and will eventually come back someday. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice weekend!

 • online television
  Posted at 18:36h, 10 października

  Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and amazing style and design.

 • online television
  Posted at 01:43h, 11 października

  Your method of describing all in this article is truly pleasant, all can without difficulty understand it, Thanks a lot.

 • казино на деньги
  Posted at 20:36h, 12 października

  Друзья, хочу поделиться! Открыл для себя мир онлайн казино благодаря сайту caso-slots.com. Здесь я нашел все популярные казино и список тех, где предлагают бонусы на первый депозит. Азарт начинается прямо сейчас!

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 01:33h, 13 października

  My relatives all the time say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting experience everyday by reading such pleasant articles.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 15:11h, 13 października

  Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 04:01h, 16 października

  Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks a lot!

 • ваши деньги в одном клике
  Posted at 22:53h, 16 października

  Моя машина внезапно сломалась, и мне срочно понадобилось 12000 рублей на ремонт. Поиск в Яндексе привёл меня на все-займы-тут.рф. Процесс оформления займа занял всего несколько минут, и я смог отремонтировать машину в тот же день.

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 01:36h, 17 października

  Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 • online television
  Posted at 19:27h, 17 października

  If you desire to increase your knowledge only keep visiting this website and be updated with the most up-to-date gossip posted here.

 • online television
  Posted at 02:40h, 18 października

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • online television
  Posted at 18:10h, 19 października

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 • стяжка пола под ключ
  Posted at 23:37h, 22 października

  Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем высокое качество работ.

 • стяжка пола под ключ
  Posted at 09:53h, 24 października

  Хотите заказать стяжку пола в Москве, но не знаете, где искать надежного подрядчика? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по устройству стяжки пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 10:41h, 24 października

  строительное снабжение

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 17:17h, 24 października

  компании по снабжению строительных объектов

 • займы на карту без отказа и проверок
  Posted at 04:10h, 26 października

  Когда мой лучший друг внезапно решил жениться, я понял, что мне срочно нужны деньги на подарок. Я обратился на сайт cntbank.ru и получил срочный займ на карту. Благодаря этому я смог купить замечательный подарок и сделать день своего друга особенным.

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 06:26h, 26 października

  Wonderful goods from you, man. I’ve be aware your stuff prior to and you’re simply too great. I really like what you’ve obtained here, really like what you’re stating and the best way by which you are saying it. You make it entertaining and you still take care of to stay it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific website.

 • оштукатуривание стен
  Posted at 11:10h, 26 października

  Когда нужно качество и быстрота, вам необходима механизированная штукатурка. Узнайте больше на mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru и обновите ваше пространство.

 • займ на месяц на карту
  Posted at 16:42h, 26 października

  Cntbank.ru предлагает онлайн займ на карту без скрытых комиссий и проверок. Получите деньги в течение 15 минут!

 • штукатурка стен машинным способом
  Posted at 19:34h, 26 października

  Сдайте все трудности процесса оштукатуривание стен профессионалам на mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru. Вы в хороших руках.

 • займ на карту госуслуги
  Posted at 19:59h, 26 października

  Теперь нет необходимости искать отделение банка, чтобы получить необходимую сумму. С cntbank.ru онлайн займ на карту доступен каждому!

 • срочно взять займ на карту без отказа
  Posted at 07:01h, 27 października

  Не дайте финансовым трудностям испортить вам настроение. С cntbank.ru онлайн займ на карту — это простой и быстрый способ получить необходимую сумму денег без скрытых комиссий и сложных проверок. Ваш финансовый комфорт — наш приоритет!

 • glavdachnik.ru
  Posted at 10:36h, 27 października

  Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thanks a ton!

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 19:19h, 29 października

  Hi there, I believe your site may be having internet browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic blog!

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 17:25h, 30 października

  Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all significant infos. I’d like to peer more posts like this .

 • Rocket League Sensation Joyo
  Posted at 03:58h, 01 listopada

  My programmer is trying to convince me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites
  for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer
  all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 13:45h, 01 listopada

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 13:24h, 02 listopada

  Hello! I’ve been following your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Huffman Tx! Just wanted to mention keep up the excellent job!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 20:08h, 02 listopada

  Great post. I am dealing with some of these issues as well..

 • прием цветного металла нижний тагил
  Posted at 16:26h, 03 listopada

  It’s going to be finish of mine day, but before end I am reading this great piece of writing to increase my experience.

 • железнодорожный сдать медь
  Posted at 22:54h, 03 listopada

  Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from this website, and your views are pleasant in favor of new users.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 23:44h, 03 listopada

  great post, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 00:46h, 04 listopada

  Please let me know if you’re looking for a article author for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Cheers!

 • bitokvesnuhin
  Posted at 07:40h, 04 listopada

  Хотите получить идеально ровные стены в своей квартире или офисе? Обратитесь к профессионалам на сайте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по механизированной штукатурке стен в Москве и области, а также гарантируем качество работ и доступные цены.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 15:03h, 05 listopada

  Нужна машинная штукатурка стен в Москве, но вы не знаете, какой подрядчик лучше выбрать? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по механизированной штукатурке стен любой площади и сложности, а также гарантируем качество и надежность.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 08:17h, 08 listopada

  I really like what you guys are up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the awesome works guys I’ve added you guys to blogroll.

 • краска для ткани
  Posted at 11:39h, 08 listopada

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 • краска для ткани
  Posted at 03:21h, 09 listopada

  Good answers in return of this question with firm arguments and explaining all regarding that.

 • autocad
  Posted at 04:41h, 10 listopada

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing for your feed and I hope you write again soon!

 • autocad
  Posted at 13:31h, 10 listopada

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 13:48h, 15 listopada

  Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and outstanding design and style.

 • adidas yeezy
  Posted at 16:45h, 16 listopada

  I and also my friends have already been going through the good helpful hints found on the blog and then the sudden I had a horrible suspicion I never expressed respect to you for those secrets. Those young men were certainly stimulated to study all of them and have in effect extremely been taking advantage of those things. Appreciate your really being well accommodating as well as for picking some great subjects most people are really desperate to understand about. My personal honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 20:50h, 16 listopada

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • клиника наркологии
  Posted at 09:37h, 17 listopada

  My brother suggested I would possibly like this blog. He was totally right. This submit actually made my day. You cann’t consider just how much time I had spent for this information! Thank you!

 • частная наркологическая клиника в москве
  Posted at 19:10h, 17 listopada

  What’s up, this weekend is good in favor of me, as this occasion i am reading this impressive informative article here at my house.

 • где купить запчасти
  Posted at 16:30h, 25 listopada

  Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 • сантехнические услуги
  Posted at 02:37h, 26 listopada

  It’s impressive that you are getting ideas from this article as well as from our discussion made at this place.

 • запчасти на машину
  Posted at 02:54h, 26 listopada

  I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It seems like some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This might be a problem with my web browser because I’ve had this happen before. Thanks

 • услуги сантехника в краснодаре
  Posted at 07:19h, 26 listopada

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Appreciate it!

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 20:58h, 26 listopada

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!

 • взять срочно займ на карту без отказа
  Posted at 23:09h, 26 listopada

  Имеете просрочки по кредитам и боитесь отказов при получении займа? На сайте wikizaim.ru вы найдете предложения по займам без отказа даже с просрочками.

  Наши партнеры готовы рассмотреть вашу заявку и предоставить вам необходимые средства, учитывая вашу финансовую историю. Оформите заявку онлайн, и вы получите решение быстро.

  Мы ценим каждого клиента и предоставляем гибкие условия займа. Забудьте о страхе перед отказом и получите займ без проблем даже с просрочками на wikizaim.ru.

 • займ онлайн без отказа с просрочками
  Posted at 02:03h, 27 listopada

  У вас плохая кредитная история, и банки постоянно отказывают в займах? Не беспокойтесь! На сайте wikizaim.ru вы найдете предложения по займам, которые доступны даже при неблагоприятной кредитной истории.

  Наши партнеры готовы рассмотреть вашу заявку и предоставить вам нужные средства. Оформите заявку онлайн, и вы получите ответ в кратчайшие сроки.

  Мы понимаем, что каждая ситуация уникальна, и предоставляем гибкие условия займа. Забудьте о страхе перед отказом и оформите займ с плохой кредитной историей без лишних сложностей на wikizaim.ru уже сегодня!

 • ковры 3 на 4 в москве
  Posted at 07:26h, 27 listopada

  It’s an remarkable piece of writing designed for all the web users; they will take benefit from it I am sure.

 • seo оптимизация на сайт
  Posted at 16:42h, 28 listopada

  I enjoy, lead to I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • узнать название цветка по внешнему виду
  Posted at 23:04h, 28 listopada

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with helpful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole community shall be grateful to you.

 • seo оптимизация на сайт
  Posted at 00:55h, 29 listopada

  Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for a while and yours is the best I have came upon so far. However, what about the conclusion? Are you sure concerning the source?

 • домашние цветы и названия
  Posted at 23:34h, 30 listopada

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you really realize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my site =). We may have a link change contract among us

 • golden goose
  Posted at 20:54h, 01 grudnia

  I needed to put you that very little observation to finally give thanks as before for your personal precious strategies you have discussed on this site. It is really extremely generous with people like you to grant publicly exactly what most people would’ve advertised as an e book to help with making some money on their own, principally seeing that you could have done it if you wanted. The principles also served to be the great way to be sure that many people have a similar interest similar to my very own to figure out much more when considering this matter. I am certain there are numerous more pleasurable moments ahead for folks who check out your site.

 • Займы на карту без отказа
  Posted at 12:56h, 02 grudnia

  Для тех, кто нуждается в срочном финансировании, новые МФО 2023 предлагают удобный способ получения займа на карту. Прежде всего, выберите надежное МФО с хорошими отзывами. Затем заполните онлайн-заявку на сайте МФО, указав необходимую сумму и срок займа. После одобрения заявки, средства будут переведены на вашу карту в кратчайшие сроки.

 • коучинг руководителей
  Posted at 21:10h, 02 grudnia

  hi!,I love your writing so much! proportion we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this area to solve my problem. May be that is you! Looking forward to see you.

 • коучинг крупного бизнеса
  Posted at 07:29h, 03 grudnia

  I am extremely inspired with your writing talents and alsosmartly as with the format for your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 • Скупка авто Таллинн
  Posted at 20:38h, 03 grudnia

  It’s remarkable designed for me to have a website, which is beneficial designed for my experience. thanks admin

 • Kasutatud autode kokkuost
  Posted at 05:11h, 04 grudnia

  whoah this blog is magnificent i love reading your articles. Stay up the good work! You recognize, many individuals are hunting around for this info, you can help them greatly.

 • эксперт по проведению сессий для топ-команд
  Posted at 19:31h, 06 grudnia

  Hey there! I’ve been following your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Porter Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!

Skomentuj