Jak rozmawiać o finansach w małżeństwie? Instrukcja krok po kroku
15927
post-template-default,single,single-post,postid-15927,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Jak rozmawiać o finansach w małżeństwie? Instrukcja krok po kroku

Może się wydawać, że w obliczu wielkiej miłości finanse w małżeństwie są zupełnie nieważnym tematem. Przecież ślubujemy sobie miłość do grobowej deski, w szczęściu, ale też w biedzie i chorobie. Często dyskredytujemy znaczenie finansów w naszym życiu, wyznając zasadę “jakoś to będzie”. Większość ludzi nie umie też o pieniądzach rozmawiać. A już tym bardziej o problemach z nimi związanymi. Próby podjęcia tematu kończą się złością i frustracją. 

Nie chcę przekonywać, że życie z bałaganem w finansach zawsze musi być złym życiem, ale badania pokazują, że aż 70% polskich par kłóci się o pieniądze.

Często pieniądze, jako fizyczne papierki, nie są prawdziwym powodem tych kłótni, tylko różne potrzeby, wyobrażenia i przyzwyczajenia. Bardzo ważne jest to, co myślisz o pieniądzach (co myśli o nich Twój partner), czy uważacie, że „to samo zło”? „pieniądze szczęście nie dają”? “tylko złodzieje mają pieniądze”? A może Twoja Partnerka zupełnie nie zwraca uwagi na Twoje starania zaoszczędzenia na czarną godzinę, tylko wyznaje zasadę „żyj tu i teraz” (karykaturalnie interpretując maksymę carpe diem).

nie ma niemożliwego_MamySie.pl

Rozmowa o finansach ze swoją drugą połówką w większości osób wywołuje chęć odłożenia tego na wiecznie nienadchodzące “później”… Nie da się ukryć, że zazwyczaj taka rozmowa to duże wyzwanie, czasami jedno z najtrudniejszych w relacji. Jednak unikanie jej nie sprawi, że kwestie finansowe znikną z Waszego życia. Po prostu będą czekały… zamiecione pod dywan.

Od czego zacząć?

Po pierwsze musicie sobie zdać sprawę z tego, że wywodzicie się z dwóch różnych rodzin. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka Wasza sytuacja życiowa wygląda bardzo podobnie, to nie ma możliwości, żebyście byli tak samo wychowywani. Oczywiście na pewno będą punkty wspólne, ale lepiej założyć, że musicie wypracować wspólne stanowisko i zrozumieć drugą osobę.

Rozmowa o finansach jest bardzo ważna jeszcze przed ślubem. [był to np. jeden w tematów do rozmowy w ramach warsztatu „Narzeczeńskie Q&A – przyp. MBP]. Jednak zanim porozmawiacie, musicie sobie sami uświadomić, co jest dla Was ważne. Jakie macie poglądy na świat i finanse, i dlaczego tak jest.

Kolejnym krokiem jest umówienie się na finansową randkę. Inaczej będzie wyglądało takie spotkanie, jeśli jeszcze nie macie wspólnych pieniędzy. Wtedy będą to bardziej rozważania teoretyczne, ale czarno na białym pokażą, jakie każdy z partnerów ma podejście do finansów.

Jeśli jesteście już małżeństwem, do sprawy trzeba podejść inaczej.
Umówicie się na ustalony dzień i godzinę, kiedy nikt nie będzie Wam przeszkadzał (albo będzie bardzo niskie prawdopodobieństwo takiego zdarzenia :P). Jeśli nigdy nie rozmawialiście o Waszych finansach, nie łudźcie się, że uporządkujecie swoje sprawy i dojdziecie do porozumienia w jeden dzień. Przede wszystkim zaplanujcie sobie harmonogram rozmów. Tak wiem, że to może się wydawać zbyt sztywne, ale często takie sztywne ramy pomagają w osiągnięciu sukcesu.

Niemożliwe nie istnieje dla małżeństw, które się wspierają.

Co jest największym problemem w rozmowie o finansach?

Wbrew pozorom wcale nie same pieniądze. Największym problemem jest nieodpowiednie podejście, negatywne nastawienie i okopywanie się na swojej pozycji. W związku z tym takie rozmowy zbyt często kończą się obwinianiem drugiej osoby lub wyciąganiem zdarzeń z przeszłości.

Cały czas pamiętajcie, że:

Pieniądze nie są ważniejsze niż Wasz związek.

Pamiętajcie, żeby ustalona data pasowała Wam obojgu. Wyłączcie telefony, TV, komputery i wszystkie inne rozpraszacze i usiądźcie do stołu czy na kanapie. Gdziekolwiek będzie Wam wygodnie.

Bardzo ważne!

Wcześniej odpowiednio przygotujcie się do rozmowy, przemyślcie ważne dla Was tematy, o których chcecie porozmawiać, co według Was trzeba poprawić, zmienić, a co jest dobre, co się sprawdza. Zapiszcie je na kartce. Wtedy wszystkie Wasze myśli i wątpliwości na pewno nie uciekną.

Dobrze jeśli będziecie mieli przygotowaną Waszą “sytuację finansową”. Ile macie pieniędzy, ile miesięcznie wydajecie, jakie macie zobowiązania etc. Dzięki temu będziecie mogli operować “prawdziwymi liczbami”, a nie na “wydaje mi się”.

Finanse w małżeństwie: Wasz plan rozmów

1 | Spotkanie 1. Szeroka wizja

Zapomnijcie o tym, co jest teraz. Nie myślcie o kredycie, bieżących wydatkach i potrzebach. Dzisiaj zastanówcie się, tylko nad tym, co jest dla Was ważne. Jakie są Wasze wartości. Czy są podobne, czy oczekujecie od życia zupełnie innych rzeczy? Nie musicie się zgadzać we wszystkich punktach. Ważne jednak, żeby znaleźć wspólny grunt wobec Waszej przyszłości finansowej. Czy uważacie, że obowiązkiem rodziców jest zapewnić dzieciom kapitału na życiowy start, czy powinny się same o siebie zatroszczyć? Czy obowiązkiem dzieci jest opieka, a także pomoc finansowa swoim rodzicom? Czy Wy będziecie pomagać finansowo swoim rodzicom? Czy ważniejsze jest dla Was kupno domu, czy może wolicie wynajmować mieszkanie, żeby bez przeszkód podróżować? Kto powinien więcej zarabiać? Czy to w ogóle jest dla Was istotne? Kto zajmie się dziećmi, jeśli się pojawią? Czy oddacie je do żłobka, czy jedno z Was z nimi zostanie? Nic jeszcze nie ustalajcie, po prostu na razie rozpracujcie, co Wam siedzi w sercu i głowie.

Spiszcie wspólną wizję. Ale opiszcie też obszary, gdzie macie różne poglądy. To może okazać się ciężkie, bo dużo łatwiej powiedzieć niektóre rzeczy, niż przelać swoje myśli na papier. Ale jest to potrzebne do dalszej pracy.  Nie bądźcie zbyt krytyczni dla siebie, nie oceniajcie wyborów drugiej osoby. Tu nie ma dobry lub złych odpowiedzi. Na razie wcale nie musicie się zastanawiać, jak osiągniecie Waszą wizję, po prostu przelejcie swoje pragnienia i potrzeby na papier.

Finanse w małżeństwie warto przeliczyć i przegadać.

2 | Przerwa

Zróbcie sobie 2-3 dni przerwy. Zapewne porządna burza mózgów mogła Was wyczerpać, dlatego przez kilka dni nie myślcie o pieniądzach, tylko zróbcie sobie przerwę, by naładować baterie.

PORADA
Jeśli nie udało Wam się wszystkiego spisać lub rozmowa skończyła się kłótnią… spotkajcie się raz jeszcze i popracujcie nad wspólną wizją. Może tym razem na zakończenie zaplanujcie sobie coś miłego? Wspólna “uroczysta” kolacja, obejrzenie filmu etc. Chodzi o to, że jeżeli rozmowa jest dla Was bardzo trudna, miłe zakończenie choć trochę ją osłodzi 🙂

 

3 | Spotkanie 2. Cele długoterminowe.

Jeśli udało Wam się wypracować wspólną wizję, to wiecie co jest dla Was ważne. Zastanówcie się teraz, jakie są Wasze cele (zgodne z wizją, do której doszliście na ostatnim spotkaniu): kupno mieszkania, domu (spłata kredytu); oszczędzanie na dodatkową emeryturę; własny biznes; mieszkanie dla dzieci; kapitał na studia dzieci; wyjazd dookoła świata?. Co jest dla Was priorytetem, a co możecie zrealizować, gdy inne, ważniejsze cele będą już osiągnięte? Postarajcie się, żeby to były realne, mierzalne i umiejscowione w czasie cele. Tutaj też nie ma dobrych i złych odpowiedzi. Jeśli nie zgadzacie się w pewnych obszarach, odłóżcie rozmowę na później. Zapiszcie sobie na kartce swoje rzeczowe (a nie emocjonalne) argumenty. To bardzo ważne, żebyście byli zgodni co do tego, co jest w Waszym życiu najważniejsze.

małżeństwo bez kryzysu_MamySie.pl

4 | Przerwa

Jeśli dobrze się bawiliście na spotkaniu 2, nie musicie nawet robić specjalnej przerwy. Jeśli jednak był to dla Was wysiłek (przede wszystkim emocjonalny), dajcie sobie czas.

5 |  Spotkanie 3. Konkrety

Sprawdźcie, czy na pewno zgadzacie się z wynikiem wcześniejszych rozmów. Czy to, co zapisaliście, jest prawdziwe dla Was obojga. Czy może są to cele tylko jednej z osób? Czy rozumiecie wszystkie cele tak samo? Jeśli oboje się zgadzacie, to czas na plan akcji! Teraz musicie ustalić jak osiągnąć założone przez Was cele. Obliczyć, ile pieniędzy będziecie potrzebować, żeby np. kupić mieszkanie (nadpłacić kredyt), żeby dobrze żyć na emeryturze. Potem zastanówcie się, w jaki sposób to zrobicie, gdzie będziecie odkładać pieniądze, w jaki sposób je zarobicie? Jak będziecie je pomnażać?

Jednym z podstawowych narzędzi pomagających w osiągnięciu celów jest budżet domowy. Pomaga on osiągnąć krótko i długoterminowe cele, bo daje pełną kontrolę nad Waszymi finansami! Dokładnie wiecie, na co wydajecie Wasze pieniądze i pokazuje czarno na białym, czy są to te rzeczy, które faktycznie są dla Was ważne. Musicie wiedzieć co się dzieje z Waszymi pieniędzmi co miesiąc!, żeby ewentualnie korygować niechciane zboczenia z kursu.

 

6 | Do skutku

Jeżeli nie ustalicie wszystkiego na Spotkaniu nr 3, zorganizujcie spotkanie numer 4, 5, 6… ile tylko będziecie potrzebować, aż dojdziecie do pełnej (albo prawie pełnej) zgody.

Dobre rady Oszczędnickiej

 1. Postarajcie się zrozumieć podejście partnera do pieniędzy (oczywiście nie musicie się z nim zgadzać, ale ważne jest, żeby rozumieć jego punkt widzenia). Pamiętajcie, że druga osoba wychowywała się w zupełnie innej rodzinie. Nawet jeśli Wasze poglądy są podobne, to i tak nigdy nie będą takie same.
 2. Postarajcie się skupić na tym, co Was łączy, a nie tym, co Was dzieli.
 3. Unikajcie bezpośrednich oskarżeń i „czepiania się o błahostki”
 4. Nie używajcie ogólników typu: „Za mało oszczędzamy” albo „Wydajesz za dużo na swoje gadżety/buty/wyjścia etc”.
 5. Rozmawiajcie o konkretnych sytuacjach, a nie o ogólnikach.
 6. Wypowiadajcie swoje myśli, ale zawsze słuchajcie co ma do powiedzenia partner
 7. Nie wytykajcie palcami błędów drugiej strony. Skupcie się raczej na rozwiązaniu problemu, a nie na nim samym.
 8. Zwracajcie uwagę na język, zamiast mówić “nie mamy pieniędzy” zastanówcie się “gdzie moglibyśmy obciąć wydatki, żeby znaleźć na to pieniądze”.
 9. Trzymajcie emocje na wodzy. Jeśli atmosfera się zagęszcza, zróbcie kilka minut przerwy, lub odłóżcie rozmowę na później.

 

Pamiętaj, że Twój związek może świetnie funkcjonować, nawet jeśli nie od razu dojdziecie do finansowej zgody. Na to potrzeba czasu. Tym więcej im mniej wcześniej o tym rozmawialiście i im bardziej rozbieżne macie podejście do pieniędzy. Ale nie zrażajcie się początkowymi problemami, które mogą się pojawić, tylko pracujcie nad wspólną przyszłością :).


 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i masz ochotę na więcej, zapraszam do wsparcia projektu wydania książki, która pomoże Ci uporządkować finanse osobiste 🙂 Zapraszam do wsparcia projektu wydania książki –> TUTAJ Będę Ci niezmiernie wdzięczna :* Alicja, Oszczednicka.pl
Post powstał w ramach współpracy blogów MamySie.pl & Oszczednicka.pl
Jakie są Twoje sposoby na ułożone finanse małżeńskie? Jak rozmawiacie o finansach w związku?
Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
163 komentarze
 • Joanna Gliniecka
  Posted at 07:27h, 07 listopada

  Temat finansów jest bardzo ważny. Sama mam 2 konspekty do finansowych rozmów małżeńskich w ramach Dialogu Domowego Kościoła. Widac, że jest potrzeba. My raz w roku rozmawiamy o planach na przyszły rok. Poważnie. i wielokrotnie „drobnostkowo”

 • Katarzyna Grzebyk
  Posted at 11:05h, 07 listopada

  Wiem, że temat finansów jest problemem w wielu rodzinach… znam takie historie, że aż wierzyć się nie chce, że to dzieje się naprawdę. Szkoda, że nie rozmawia się o finansach przed ślubem czy związkiem w ogóle, bo potem wychodzą nieporozumienia. My mamy szczęście, że mamy podobną wizję zarabiania, wydawania i oszczędzania.To bardzo ułatwia wspólne życie.

 • Andrzej
  Posted at 12:30h, 07 listopada

  My jakoś nigdy niczego nie planowaliśmy. Fakt było trochę problemów. Jeszcze 1,5 roku temu rozmawialiśmy o tym, że nie mamy nic. Ani mieszkania, ani samochodu, a żona w ciąży. Minęło trochę czasu i mamy mieszkanie nowe. Samochód stary, ale najważniejsze, że jeździ. Nie wszystko na raz. Kredyt wzięliśmy tylko na 15 lat, żeby jak najszybciej było z głowy. Dużo nam w tym czasie pomogli rodzice, ale przecież od tego oni są haha:). Teraz tylko ja pracuję. Nie zarabiam jakoś dużo, ale jakoś ciągniemy ten wózek. Konto mamy jedno wspólne i dodatkowo każdy ma swoje oddzielne. O pieniądze się nie kłucimy, bo wspólnie decydujemy na co je wydawać. Pozdrawiam serdecznie

 • Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy)
  Posted at 03:04h, 08 listopada

  Podoba mi się takie spokojne podejście do tematu – zwłaszcza z robieniem przerw 🙂 Oczywiście bardzo ważny jest szacunek dla drugiej osoby i skupianie się na tym co łączy, tak by dojść wspólnie do ustaleń. To prawda- każdy z nas pochodzi z innych domów, ma inne przyzwyczajenia, inne podejście do tematu i teraz trzeba wypracować wspólnie najlepsze rozwiązanie i plan działania. My – ustaliliśmy większość rzeczy przed ślubem, nie było co prawda „finansowych randek ” , choć przyznam, że to ciekawy pomysł 🙂 Obecnie również ustalamy pewne rzeczy na bieżąco – mamy ogólny plan, podejście . Gdy przed nami jakaś decyzja, plany – siadamy razem i staramy się uwzględnić nasze możliwości, priorytety, poruszać rozwiązań, wziąć pod uwagę naszą sytuację i to – czy i na co możemy sobie w danym momencie pozwolić.

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 11:52h, 08 listopada

  Dziękuję Magda za podzielenie się. Takie przykłady, że „można” są najlepsze 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 13:11h, 08 listopada

  Dziękuję Andrzej za podzielenie się. Tu chyba ważne jest to, co napisałeś: wspólnie decydujemy na co wydawać pieniądze. Powodzenia dla Was! Też pozdrawiam 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 13:14h, 08 listopada

  Wspólna wizja – tego pewnie spora grupa par może Wam zazdrościć.

  Finanse są bardzo ważne. Podjęłam ten temat na warsztatach dla narzeczonych I ich odzew był ciekawy: nawet nie myślelismy o tylu wariantach, o tym, że trzeba to przemyśleć.

  Widać warto 🙂
  Pozdrawiam! 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 13:17h, 08 listopada

  Dzięki za Twoje potwierdzenie. Czy konspekty są dostępne ogólnie czy tylko w ramach wspólnoty?

 • Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy)
  Posted at 15:44h, 08 listopada

  Można, pewnie, choć nie mówię , że zawsze wychodzi czy zawsze jest łatwo. Ale o tym wiesz doskonale 🙂

 • Oszczędnicka
  Posted at 13:29h, 10 listopada

  Dołączam się do pytania Marleny 🙂

 • Magdalena Spyra
  Posted at 22:04h, 06 lutego

  Najlepiej szukać tego co może połączyć, jakiś wspólny cel….kilka celów. Dobrze jest kiedy parę nie dzieli przepaść, typu on z rodziny gdzie oszczedzano, a ona princessa , której nic nie odmawiano. W sumie ciekawie opisane, będę tu zaglądała.

 • Honig mit weißen Trüffeln
  Posted at 17:31h, 13 maja

  This is my first time go to see at here and
  i am really pleassant to read all at single place.

 • qué significa trufa
  Posted at 17:41h, 28 maja

  Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your theme. Bless you

 • 琳达技术员
  Posted at 17:06h, 30 lipca

  Wow, awesome blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The whole glance of your site is magnificent, let alonewell as the content!

 • 琳达技术员
  Posted at 18:38h, 01 sierpnia

  I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 • daachnik.ru
  Posted at 09:20h, 02 sierpnia

  Asking questions are actually pleasant thing if you are not understanding anything entirely, except this post provides good understanding even.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 22:34h, 02 sierpnia

  I am sure this post has touched all the internet people, its really really nice piece of writing on building up new weblog.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 06:11h, 03 sierpnia

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless just imagine if you added some great graphics or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this site could undeniably be one of the very best in its niche. Wonderful blog!

 • daachnik.ru
  Posted at 19:33h, 03 sierpnia

  What’s up Dear, are you in fact visiting this web site regularly, if so after that you will absolutely get nice experience.

 • twitch.tv
  Posted at 05:48h, 04 sierpnia

  My spouse and I stumbled over here different web page and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to going over your web page again.

 • перетяжка мебели в Новосибирске
  Posted at 20:38h, 04 sierpnia

  Quality articles is the key to invite the people to go to see the website, that’s what this web site is providing.

 • перетяжка мягкой мебели
  Posted at 05:00h, 05 sierpnia

  Hello there, I think your web site could be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Other than that, wonderful website!

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 15:40h, 05 sierpnia

  Hi there friends, good article and pleasant arguments commented here, I am actually enjoying by these.

 • www xnxxx animal com
  Posted at 05:18h, 07 sierpnia

  Hello there, I do think your web site could be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, wonderful website!

 • daachkaru
  Posted at 07:49h, 07 sierpnia

  What’s up to all, how is all, I think every one is getting more from this web site, and your views are nice in favor of new viewers.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 03:29h, 10 sierpnia

  Hey there! I’ve been following your web site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Humble Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!

 • myinfodacha.ru
  Posted at 12:58h, 10 sierpnia

  This design is steller! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 22:24h, 11 sierpnia

  This is the right site for anyone who would like to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been written about for decades. Excellent stuff, just excellent!

 • sadounik.ru
  Posted at 23:36h, 12 sierpnia

  I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 • sadounik.ru
  Posted at 17:55h, 13 sierpnia

  Right now it looks like BlogEngine is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • daachka.ru
  Posted at 05:39h, 16 sierpnia

  What’s up to every one, as I am really keen of reading this website’s post to be updated regularly. It consists of pleasant data.

 • daa4a.ru
  Posted at 08:29h, 16 sierpnia

  I seriously love your site.. Pleasant colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own website and would like to know where you got this from or what the theme is called. Cheers!

 • daachka.ru
  Posted at 14:36h, 16 sierpnia

  Wow that was strange. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say superb blog!

 • частный эромассаж Москва
  Posted at 20:03h, 16 sierpnia

  Первоклассный мужской эромассаж Москва в боди салоне

 • www xnx animal com
  Posted at 19:59h, 17 sierpnia

  Now I am going away to do my breakfast, later than having my breakfast coming again to read additional news.

 • ремонт стеклопакетов в Жодино
  Posted at 06:40h, 21 sierpnia

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 • ремонт окон пвх в Борисове
  Posted at 15:05h, 21 sierpnia

  It’s impressive that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made at this place.

 • ремонт окон пвх в Жодино
  Posted at 04:02h, 22 sierpnia

  Remarkable! Its really awesome article, I have got much clear idea regarding from this piece of writing.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 15:02h, 22 sierpnia

  An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this topic here on your website.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 15:50h, 22 sierpnia

  Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s blog link on your page at appropriate place and other person will also do same for you.

 • www zoo xxx
  Posted at 05:04h, 25 sierpnia

  Howdy I am so glad I found your blog page, I really found you by error, while I was researching on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I dont have time to browse it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic jo.

 • www animal xxnx com
  Posted at 21:07h, 25 sierpnia

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 • daachka.ru
  Posted at 01:23h, 26 sierpnia

  I have read so many posts about the blogger lovers but this article is truly a nice post, keep it up.

 • daachka.ru
  Posted at 09:22h, 26 sierpnia

  This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 00:17h, 29 sierpnia

  I blog frequently and I really appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 07:24h, 29 sierpnia

  You really make it seem so easy with your presentation however I find this topic to be really something which I feel I might never understand. It sort of feels too complicated and very vast for me. I am taking a look forward in your next post, I will try to get the grasp of it!

 • чистка дивана на дому цена жодино
  Posted at 20:20h, 01 września

  If you are going for most excellent contents like I do, only pay a visit this web site everyday since it provides quality contents, thanks

 • чистка диванов смолевичи
  Posted at 21:37h, 01 września

  Pretty section of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment or even I achievement you get right of entry to consistently fast.

 • чистка дивана на дому цена в жодино
  Posted at 05:22h, 02 września

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 00:31h, 07 września

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Thanks for providing this information.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 00:33h, 07 września

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to trade strategies with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 07:18h, 07 września

  It’s awesome to pay a visit this site and reading the views of all mates about this piece of writing, while I am also eager of getting familiarity.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 22:26h, 10 września

  What’s up everybody, here every one is sharing such familiarity, thus it’s good to read this weblog, and I used to visit this website every day.

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 00:10h, 11 września

  Hi, i feel that i saw you visited my blog so i got here to go back the want?.I am trying to find things to improve my website!I assume its good enough to use some of your ideas!!

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 06:31h, 12 września

  Hi, I check your new stuff like every week. Your writing style is awesome, keep up the good work!

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 07:40h, 12 września

  Hey there! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Cheers

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 00:47h, 13 września

  Fantastic web site. A lot of useful information here. I’m sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you on your effort!

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 08:10h, 13 września

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 03:53h, 14 września

  Simply wish to say your article is as amazing. The clearness on your post is simply nice and i can assume you are knowledgeable in this subject. Well with your permission allow me to take hold of your RSS feed to stay up to date with imminent post. Thank you a million and please continue the gratifying work.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 05:04h, 14 września

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 05:45h, 14 września

  My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 13:23h, 14 września

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 22:42h, 14 września

  I’m not sure why but this blog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 07:03h, 15 września

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 05:05h, 16 września

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The whole glance of your site is fantastic, let alonesmartly as the content!

 • гостиничные чеки
  Posted at 06:44h, 16 września

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 • how to speed up link indexing
  Posted at 22:04h, 16 września

  Good info. Lucky me I came across your website by accident (stumbleupon). I have saved it for later!

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 06:45h, 20 września

  Highly energetic blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 07:28h, 20 września

  Right now it sounds like Movable Type is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • infoda4nik.ru
  Posted at 19:22h, 20 września

  What’s up all, here every one is sharing such familiarity, thus it’s good to read this blog, and I used to visit this website daily.

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 02:14h, 21 września

  I am truly happy to read this webpage posts which consists of lots of helpful information, thanks for providing these information.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 02:36h, 21 września

  I like it when people come together and share opinions. Great blog, continue the good work!

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 03:06h, 21 września

  I constantly spent my half an hour to read this website’s articles or reviews every day along with a cup of coffee.

 • Заказать алкоголь с доставкой на дом
  Posted at 16:58h, 21 września

  Heya! I know this is kind of off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a massive amount work? I’m completely new to blogging but I do write in my diary everyday. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно
  Posted at 17:29h, 21 września

  It’s remarkable to go to see this site and reading the views of all friends about this article, while I am also keen of getting knowledge.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа
  Posted at 02:44h, 24 września

  You can definitely see your expertise in the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 04:31h, 25 września

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 05:04h, 25 września

  Howdy would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate it!

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 15:17h, 25 września

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you really understand what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my site =). We could have a link change agreement among us

 • снять квартиру на сутки в Минске
  Posted at 22:00h, 27 września

  My relatives all the time say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting experience every day by reading such pleasant articles.

 • חשפניות
  Posted at 23:57h, 27 września

  I was very pleased to find this web site. I want to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you book-marked to see new stuff on your blog.

 • аренда квартиры на сутки
  Posted at 07:03h, 28 września

  Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Cheers

 • חשפניות
  Posted at 07:44h, 28 września

  Very rapidly this site will be famous among all blogging users, due to it’s nice posts

 • חשפניות
  Posted at 00:53h, 29 września

  Saved as a favorite, I really like your site!

 • חשפניות
  Posted at 08:25h, 29 września

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • sphynx kitten price
  Posted at 16:31h, 29 września

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 • חשפניות
  Posted at 04:02h, 30 września

  We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with helpful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole group might be grateful to you.

 • חשפניות
  Posted at 13:13h, 30 września

  This is a topic that’s close to my heart… Best wishes! Where are your contact details though?

 • sphynx cat for sale
  Posted at 14:05h, 30 września

  Hi there, its good post regarding media print, we all understand media is a enormous source of information.

 • sphynx cat for sale
  Posted at 15:41h, 30 września

  Excellent blog here! Also your site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 • hairless cat for sale
  Posted at 17:49h, 30 września

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • חשפניות
  Posted at 02:34h, 01 października

  An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was doing a little research on this. And he in fact bought me lunch simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic here on your web page.

 • חשפניות
  Posted at 10:03h, 01 października

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I am hoping to offer something back and help others like you helped me.

 • חשפניות
  Posted at 05:19h, 03 października

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 • חשפניות
  Posted at 12:51h, 03 października

  Simply wish to say your article is as surprising. The clearness for your publish is simply excellent and i can assume you are knowledgeable in this subject. Well together with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay up to date with coming near near post. Thank you a million and please continue the rewarding work.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 11:23h, 04 października

  Great info. Lucky me I discovered your website by accident (stumbleupon). I have book-marked it for later!

 • чеки на гостиницу
  Posted at 13:16h, 04 października

  Hi, its nice article regarding media print, we all understand media is a impressive source of data.

 • машинная штукатурка в цена
  Posted at 00:44h, 05 października

  Great article! This is the type of information that are supposed to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for not positioning this post upper! Come on over and talk over with my site . Thank you =)

 • Онлайн казино
  Posted at 07:39h, 05 października

  В нашем онлайн казино вы найдете широкий спектр слотов и лайв игр, присоединяйтесь.

 • механизированная штукатурка под ключ
  Posted at 08:55h, 05 października

  Useful info. Fortunate me I found your site by accident, and I am stunned why this coincidence did not happened in advance! I bookmarked it.

 • Онлайн казино
  Posted at 09:04h, 05 października

  Онлайн казино отличный способ провести время, главное помните, что это развлечение, а не способ заработка.

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 09:47h, 05 października

  My spouse and I stumbled over here coming from a different page and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page for a second time.

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 10:57h, 05 października

  I have read so many articles about the blogger lovers except this post is actually a nice article, keep it up.

 • Онлайн казино
  Posted at 06:28h, 06 października

  Онлайн казино радует своих посетителей более чем двумя тысячами увлекательных игр от ведущих разработчиков.

 • cash loans near me
  Posted at 11:07h, 07 października

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say you have done a superb job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer. Exceptional Blog!

 • loan companies near me
  Posted at 18:44h, 07 października

  Appreciating the dedication you put into your website and in depth information you provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • online television
  Posted at 07:26h, 09 października

  Inspiring quest there. What occurred after? Good luck!

 • online television
  Posted at 16:58h, 09 października

  If you want to improve your experience only keep visiting this web site and be updated with the latest information posted here.

 • online television
  Posted at 11:38h, 10 października

  Ahaa, its good conversation concerning this post here at this weblog, I have read all that, so now me also commenting here.

 • online television
  Posted at 01:12h, 11 października

  Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 • online television
  Posted at 10:21h, 11 października

  I wanted to thank you for this excellent read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have you book marked to check out new stuff you post

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 03:43h, 13 października

  You’ve made some good points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 04:21h, 13 października

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you really recognise what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my web site =). We will have a link change agreement among us

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 10:03h, 16 października

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Thank you!

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 11:44h, 16 października

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 07:32h, 17 października

  These are really great ideas in regarding blogging. You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 09:23h, 17 października

  Magnificent site. A lot of useful information here. I’m sending it to some buddies ans also sharing in delicious. And naturally, thank you in your effort!

 • online television
  Posted at 02:09h, 18 października

  Helpful info. Fortunate me I found your web site accidentally, and I am stunned why this coincidence did not came about in advance! I bookmarked it.

 • online television
  Posted at 11:15h, 18 października

  It’s an awesome piece of writing designed for all the web viewers; they will get benefit from it I am sure.

 • залить стяжку пола
  Posted at 13:22h, 23 października

  Хотите получить идеально ровный пол в своей квартире или офисе? Обращайтесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по устройству стяжки пола в Москве и области, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 • залить стяжку пола
  Posted at 20:43h, 23 października

  Хотите получить идеально ровный пол без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по стяжке пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 16:49h, 24 października

  снабжение строительных объектов стройматериалы оптом

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 00:52h, 25 października

  снабжение строительных объектов стройматериалами

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 08:26h, 26 października

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 • механизированная штукатурка
  Posted at 18:53h, 26 października

  Хотите получить идеально ровные стены в своей квартире или офисе? Обратитесь к профессионалам на сайте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по механизированной штукатурке стен в Москве и области, а также гарантируем качество работ и доступные цены.

 • штукатурка по маякам стен
  Posted at 06:12h, 27 października

  Оштукатуривание стен всегда было заботой, но не с mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru. Услуги, которые меняют представления о ремонте.

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 01:18h, 30 października

  I am truly thankful to the owner of this web site who has shared this impressive article at here.

 • гостиничные чеки
  Posted at 03:03h, 30 października

  Howdy outstanding blog! Does running a blog similar to this take a massive amount work? I have no knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Thanks!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 19:38h, 02 listopada

  You can definitely see your enthusiasm in the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 03:42h, 03 listopada

  This information is priceless. Where can I find out more?

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 05:57h, 03 listopada

  Hi there, I log on to your new stuff like every week. Your story-telling style is awesome, keep up the good work!

 • glavdachnik.ru
  Posted at 13:16h, 03 listopada

  No matter if some one searches for his necessary thing, so he/she desires to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 15:42h, 03 listopada

  What’s up Dear, are you really visiting this site regularly, if so then you will absolutely take pleasant knowledge.

 • правила приема цветного лома
  Posted at 22:25h, 03 listopada

  My brother suggested I would possibly like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t consider just how much time I had spent for this information! Thank you!

 • прием лома алюминия цена за кг москва
  Posted at 06:15h, 04 listopada

  Hi I am so grateful I found your web site, I really found you by mistake, while I was researching on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent job.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 15:57h, 04 listopada

  Нужна машинная штукатурка стен в Москве, но вы не знаете, какой подрядчик лучше выбрать? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по механизированной штукатурке стен любой площади и сложности, а также гарантируем качество и надежность.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 01:01h, 06 listopada

  На mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru вы найдете услугу штукатурки стен машинным способом. Это оптимальное решение для идеально ровных стен.

 • краска для одежды
  Posted at 02:42h, 09 listopada

  You’ve made some good points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 • краска для ткани
  Posted at 14:30h, 09 listopada

  Pretty! This was a really wonderful post. Thanks for providing this info.

 • buy autocad
  Posted at 12:49h, 10 listopada

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

 • buy autocad
  Posted at 00:46h, 11 listopada

  Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 12:38h, 15 listopada

  We stumbled over here different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking at your web page again.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 13:18h, 16 listopada

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 16:59h, 16 listopada

  I got this web site from my pal who told me regarding this web site and now this time I am visiting this website and reading very informative posts at this place.

 • лечение наркомании телефон
  Posted at 07:41h, 17 listopada

  Outstanding post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!

 • медицинские услуги нарколога
  Posted at 14:40h, 17 listopada

  I am sure this article has touched all the internet people, its really really pleasant post on building up new webpage.

 • услуги сантехника в краснодаре
  Posted at 23:01h, 25 listopada

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say you have done a awesome job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Chrome. Superb Blog!

 • автозапчасти интернет
  Posted at 02:07h, 26 listopada

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • сантехник на дом
  Posted at 13:57h, 26 listopada

  Fantastic beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a applicable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent concept

 • интернет магазин запчастей
  Posted at 15:24h, 26 listopada

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 19:34h, 26 listopada

  If some one wants expert view concerning blogging and site-building after that i advise him/her to go to see this webpage, Keep up the good job.

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 02:23h, 27 listopada

  If you desire to get much from this piece of writing then you have to apply such techniques to your won webpage.

 • kd shoes
  Posted at 18:44h, 28 listopada

  I as well as my buddies happened to be analyzing the excellent tricks located on your web blog while all of a sudden I got a terrible feeling I never expressed respect to the site owner for those secrets. All the boys came for this reason happy to read through all of them and have absolutely been taking pleasure in them. Appreciation for really being quite kind and then for deciding on such quality subjects most people are really wanting to learn about. Our own honest regret for not saying thanks to earlier.

 • seo оптимизация
  Posted at 19:08h, 28 listopada

  This excellent website really has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • вечнозеленые комнатные цветы
  Posted at 21:29h, 28 listopada

  It’s not my first time to visit this web site, i am visiting this site dailly and take good information from here daily.

 • seo
  Posted at 00:35h, 29 listopada

  Thank you for any other wonderful article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 • список комнатных цветов
  Posted at 17:51h, 30 listopada

  I delight in, lead to I found exactly what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • бизнес тренинг для руководителей
  Posted at 06:41h, 03 grudnia

  I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here! Good luck for the next!

 • Продать автомобиль
  Posted at 19:32h, 03 grudnia

  This is my first time pay a visit at here and i am truly happy to read all at one place.

 • тренинги для руководителей
  Posted at 20:35h, 03 grudnia

  Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 • Autode kokkuost
  Posted at 01:06h, 04 grudnia

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 • hallo-banana
  Posted at 15:49h, 06 grudnia

  Howdy! I just would like to give you a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I’ll be coming back to your website for more soon.

 • коучинг для бизнеса
  Posted at 18:11h, 06 grudnia

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

Skomentuj