Wyzwanie "Mała droga do lepszego małżeństwa" - MamySie.pl
15618
page-template-default,page,page-id-15618,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive
 

Zacznij tutaj. Poznajmy się 🙂

grafiki główne na www (1)

Cześć!

Jesteśmy na rozbiegu wyzwania. Czuję podekscytowanie, a Ty? Nie wiem czy się znamy (jeśli tak, to możesz przejść do kolejnego akapitu:)). Nazywam się Marlena Bessman-Paliwoda i jestem żoną wspaniałego mężczyzny i mamą dwóch małych chłopców. Małżeństwo to najlepsza przygoda mojego życia (to tak prywatnie) i największa pasja (to tak zawodowo). Prowadzę blog dla małżeństw i narzeczonych oraz grupę warsztatową „Małżeństwo – mamy się dobrze”. Nie ma dnia w moim domu, aby nie padło w nim słowo „małżeństwo”. 🙂 Obecnie dużo i intensywnie się uczę – bycia żoną i mamą, organizacji czasu, prowadzenia firmy (w przyszłości), pisania tekstów…ale bardzo to lubię 🙂

Ciebie również zachęcam do tego, abyś się przedstawiła/przedstawił. W małżeńskiej grupie pod postem (który znajdziesz tutaj) napisz kilka słów o sobie. Proszę w nim także, abyś napisał/ła tam, co najbardziej lubisz w swoim małżeństwie.

Najbardziej lubię w swoim małżeństwie to, że mogę być sobą – z lękami, wątpliwościami, ale i radościami czy sukcesami. Czuję się w nim bezpiecznie.

Jak to jest u Ciebie? Podziel się w grupie na Facebooku. [link: https://goo.gl/BQ0hKT]

Na samym początku, życzę Ci wytrwałości i duuużo samozaparcia. Dasz radę – pamiętaj 🙂

Marlena

 

Jak przygotować się na te trzy tygodnie?

Już w poniedziałek wyruszymy razem w drogę. Przed każdą podróżą pewnie się odpowiednio przygotowujesz. Pakujesz walizkę, torbę, zastanawiasz się co jeszcze zabrać…(potem i tak pewnie czegoś zapominasz). Ja tak mam. Uwielbiam podróże, ale pakowanie już mniej. Tu podsyłam Ci listę tego, co spakować do walizki. To jak? Zaczynamy pakowanie 🙂

 

1 | Nastrój się pozytywnie.

Nie zakładaj, że nie podołasz. Zawsze możesz wrócić do zadania i je powtórzyć. Poza tym, dostaniesz dawkę motywacji codziennie rano. Nie myśl o tym, co przykrego wydarzyło się w Twoim małżeństwie, nie spinaj się wewnętrznie, że „muszę-to-zrobić,-aby-było-lepiej”. Nie. Baw się tym, co będzie się działo. Uwolnij się od oczekiwań, schematów, szablonów. Bądź wolna/wolny we wszystkim. Jesteście po prostu Wy: Ty i Twoja ukochana osoba. Czas wyzwania niech będzie szczególnym okresem, kiedy Twoje małżeństwo, Wasz małżeńska relacja będzie na pierwszym miejscu. Myśl o swoim małżeństwie. Wspominaj, doceniaj, żyj chwilą obecną celebrując to, że jesteście małżeństwem. Szczególnie w tym czasie pozwól sobie na życie małżeństwem, a nie listą zakupów, masą obowiązków, projektami w pracy.

 

2 | Dołącz do grupy facebookowej „Małżeństwo – mamy się dobrze” i komentuj

Przez 21 dni w grupie o godzinie 7.00 pojawiać się będzie grafika, pod którą zapraszam cię serdecznie do komentowania. Jak to będzie dokładnie wyglądało, zobaczysz w poniedziałek. Muszę Ci jednak napisać, że ważny jest ten element wyzwania – daje energię grupie, ale także Tobie daje dodatkową motywację. Komentuj, dawaj wsparcie innym, aby móc potem je odebrać od innych.

Codziennie, pod każdym wpisem na grupie, napisz czy zadanie wykonałeś – w danym zadaniu dowiesz się jakiego hasła do tego użyć. Możesz także dodać jakie napotykasz trudności lub radości:) Wypowiedzenie tego pomoże Ci się otworzyć i przepracować te kwestie.

 

Mało tego! Śmiało możesz korzystać ze skarbca jakim jest ta małżeńska grupa, zadając pytania, uczestnicząc w dyskusjach. Naprawdę – warto!

 

Aby dołączyć do grupy kliknij w obrazek:

Cover na grupę

3 | Pobierz i wydrukuj notatnik

Niektóre zadania w ramach wyzwania będą teoretyczne, zmuszające do refleksji. Inne z kolei będą praktyczne. Na pewno w czasie tych rozważań 🙂 pojawi się u Ciebie sporo przemyśleń. Dlatego właśnie dostaniesz ode mnie notatnik do wydrukowania. Będzie to taki Twój pamiętnik, karta pracy. [oczekuj go w poniedziałkowym mailu].

 

4 | Polub „Małzeństwo – mamy się dobrze” na Facebooku

Na czas wyzwania znajdziesz się tam cytaty – inspiracje na każdy dzień, niektóre będą naprowadzeniem, inne motywatorem. Wszystko po to, aby z każdego kanału komunikacji płynął do Ciebie przekaz o Twoim małżeństwie 🙂 [www.facebook.com/mamysiedobrze]

5 | Bądź cierpliwa i otwarta/bądź cierpliwy i otwarty

Niczego nie oczekuj od drugiej osoby – męża, żony. Trwaj dzielnie i okazuj życzliwość. Zmiana zaczyna się w Tobie – wszelkie próby manipulowania, zarządzania drugą osobą są fatalne w skutkach.

Sparafrazuję Alberta Einstaina: Mąż i żona to części całości, które nazywamy „małżeństwem”, części ograniczone w czasie i przestrzeni. Doświadczają oni siebie samych, swoich myśli i uczuć, jako czegoś odrębnego od reszty. [1].

W tym wyzwaniu chcę, aby każda z tych części nastawiła się szczególnie na siebie, „doświadczyła swoich uczuć i swoich myśli”. Zmiana zawsze zaczyna się w jednym miejscu. W Tobie. Pamiętaj o tym. Nie chodzi tutaj o to, abyś zamienił/ła się w cierpiętnika znoszącego wszystko. Chodzi o to, aby uporządkować swoje postrzeganie własnego małżeństwa, swoich oczekiwań. Takim małym celem tego wyzwania ma być życie w zgodzie ze sobą. 🙂

Jak wygląda wyzwanie?

Jak wygląda wyzwanie?

 

1 | Od poniedziałku do piątku dostaniesz ode mnie zadanie do wykonania. Będzie ono zamieszczane na tej stronie w kolejnych punktach. Niektóre zadania będę dotyczyły przepracowania czegoś w sobie, przemyślenia. Inne z kolei będą wymagały pójścia dalej – będą praktyczne. Nie bój się, że nie podołasz. Wyzwanie przetestowała już spora grupa ludzi. Wszyscy żyją i mają się dobrze :). Spokojnie.

 

2 | W grupie pojawi się grafika, pod którą możesz pytać, motywować, odpowiadać, dyskutować. To żywe miejsce, takie nasze miejsce spotkania i wymiany przeżyć, myśli.

 

3 | Na fanpage bloga pojawiać się będzie grafika motywująca. Kilka słów ode mnie. Mam taki cel, aby małżeński przekaz płynął do Ciebie z kilku miejsc :).

Uwaga: Linki do grafik w grupie i na fanpage zawsze podam. Niczego nie będziesz szukać.

 

4 | Zadania na weekend będę wysyłać razem z zadaniem piątkowym. Pozwoli Ci to na wcześniejsze planowanie. 😉

 

5 | Czas trwania: 21 dni, 6-27 czerwca 2016.

 

Czego możesz się spodziewać?

 

1| Na pewno tego, że bez włożenia swojej pracy w wyzwanie nic nie osiągniesz. Wybacz, oschle zaczynam. Nie wysyłam cudownych maili, które naprawiają lub ulepszają małżeństwa. Ja daję narzędzia i propozycje, ale reszta zależy już od Ciebie. Pamiętaj o tym 🙂

 

2 | Czasami będziesz mieć ochotę rzucić to wszystko w…po prostu zostawić. Bo po co mi to wyzwanie? Co ona wypisuje? Łatwo Ci pisać! Wiem, że tak może być, bo… prowadziłam już jedną edycję i dostawałam takie wiadomości. Odpisywałam: „Wytrwaj. Dasz radę.” Potem ci, którzy wytrwali, pisali o największych owocach.

 

3 | Możesz spodziewać się mojego wsparcia w grupie. Jeśli chcesz do mnie napisać, oczywiście możesz to zrobić. Pisz śmiało na maila (nie przez facebooka, bo tam wiadomości „giną” w folderach. Mój e-mail: marlena@mamysie.pl Z uwagi na ilość osób biorących udział w wyzwaniu mogę odpisywać w ciągu 2-3 dni. Wybacz, jestem tu jedna po tej stronie.

 

4 | Zapewniam Cię też, że możesz liczyć na innych. Wiem i widzę to, że ludzie-są-dobrzy i chcą sobie pomagać. Korzystaj z tego w czasie wyzwania.

 

5 | Wyzwanie nie jest łatwe. Ta „mała droga” ma swoje zakręty, kamienie i inne przeszkody. Ty jednak się nie poddawaj 🙂 Mamy dobrze spakowany bagaż, prawda? 🙂 Do poniedziałku zatem!:)

KROK 1

Dziś mamy pierwszy dzień wyzwania „Mała droga do lepszego małżeństwa”. Gotowi? 🙂 No to w drogę!

W latach 1979-1989 na Uniwersytecie Harwarda przeprowadzono badanie, aby sprawdzić jak spisanie celu jasno sprecyzowanego i wyznaczonego wpływa na jego realizację. Wg badania cele spisało tylko 3% badanej grupy. Okazało się, że te 3% po 10 latach osiągnęło 10-krotnie większy sukces niż pozostałe 90%, które tego nie zrobiło.

 

Niezależnie od tego, w jakim miejscu jest Twoje małżeństwo, gdzie mieszkacie, co robicie zawodowo, ile macie dzieci – wyznaczenie celów będzie dla Ciebie/dla Was motorem działania, motywacją. Określenie celu to podstawa sukcesu.

To już wiesz. Teraz więc pobierz swój notatnik rozwoju małżeńskiego (tak, tak!) i wykonaj zadanie #1:

Wymień 21 powodów, dla których chcesz brać udział w wyzwaniu. Jakie są Twoje motywacje, czego pragniesz, czego oczekujesz, co Tobą kieruje? Na pewno nie jest to nadmiar czasu wolnego, więc co to jest? Przemyśl to i zapisz (ZAPISZ! – to ważne). Spośród tych 21 punktów wybierz jeden najważniejszy dla Ciebie powód/cel i zakreśl – tak, aby się wyróżniał. Potem wyobraź sobie – jak będzie wyglądało Twoje małżeństwo po realizacji tego celu. Piękne, prawda?:)

Kiedy wykonasz zadanie, w komentarzu do tego posta napisz co jest Twoim celem. Czego pragniesz w swoim małżeństwie.

Na fanpage „Małżeństwo – mamy się dobrze” czeka na Ciebie motywator. Możesz go przepisać do notatnika/wydrukować na lodówkę/udostępnić i napisać WYGRAM. To wzmocni Twoje motywacje.

Dobrego dnia! Dasz radę! 🙂

KROK 2

Dzisiejsze zadanie jest praktyczne (i mam nadzieję) przyjemne. ☛KROK #2: Zafunduj swojej ukochanej osobie mały luksus. Myślę, że wiesz, co to może być – w końcu znasz ukochana osobę najlepiej 🙂 Jeśli jednak nie masz pomysłu lub po prostu chcesz dodać coś do swojej listy pomysłów, podsyłam Ci mój wpis: http://mamysie.pl/male-przyjemnosci/

Co w tym „luksusie” jest ważne? Dając prezent, robiąc coś dobrego drugiej osobie, zapomnij o docinaniu, krytykowaniu, wypominaniu. Wyzeruj się, tzn. podejdź do zadania (i swojej połówki) z uśmiechem. 🙂

W komentarzach w grupie podziel się jakie luksusy chcesz zafundować ukochanej osobie (w wolności jednak:)), ale też co ogólnie jako taki luksus można rozumieć. Stwórzmy razem listę takich małych-wielkich-prezentów-w-codzienności :).

KROK 3

Przypomnij sobie co najmniej 21 wspomnień/małych lub wielkich dni Waszego małżeństwa, na które masz jedno określenie: szczęście. Możesz je zapisać w notatniku, możesz podzielić się z tymi wspomnieniami z Ukochaną Osobą i tym samym sprowokować do wspólnej rozmowy i wspominania. Cieszcie się tym, co dobre w Waszej relacji. Możecie obejrzeć Wasze wspólne zdjęcia z tych momentów. (Zwróć uwagę, że to ma być co najmniej 21 wspomnień:) W komentarzu w grupie podziel się swoimi wspomnieniami. Wybierz jedno, dwa, trzy – ile tylko chcesz.
Może to zadania sprawia Ci jakieś ukłucie bólu, pokazuje jakiś niedosyt? Opisz to w dodatkowym miejscu w notatniku. Zastanów się, co kryje się za tym uczuciem.

W ciągu dnia postaraj się rozpamiętywać te dobre chwile – składając pranie, gotując, majsterkując, w korku, w pracy (kiedy możesz:)).

KROK 4

☛KROK 4: Prześledź oczekiwania jakie masz w stosunku do Twojej połówki. Czego od niej oczekujesz? Co takiego ma ona wypełniać? Czy jest ona świadoma Twoich oczekiwań? czy mówisz o nich czy tylko zachowujesz w środku jako skalę oceny ukochanej osoby? Swoje wnioski zapisz w notatniku.

Zachęcam do dyskusji w grupie. Napisz jak to jest u Ciebie z oczekiwaniami. Czy może droga oczekiwań przeszła już jakąś ewolucję? Zmianę?

Na blogu zamieściłam mini-test, dzięki któremu może w różnych obszarach zaobserwujesz nadmierne oczekiwania. Tutaj masz link:) http://mamysie.pl/oczekiwania-wobec-malzonka/

KROK 5

KROK #5: Napisz list do Ukochanej Osoby. Miłosny. Wyznaj w nim swoje uczucia. Niech to będzie szalony list młodzieńczej miłości (tak! – młodzieńczej!). Niech list zawiera odpowiedzi na pytania: co cenisz w tej osobie? (Chwal ile możesz! Nie oszczędzaj słów i kartki). Wspomnij zabawną wspólną sytuację, Wasz ulubiony moment/wspomnienie. Napisz wszystko to, co czujesz, kiedy myślisz o Waszej miłości. Opisz jedno wspomnienie jakie masz zapisane:) Pamiętaj jednak: ta kartka przyjmuje tylko dobre rzeczy! Na wyrywanie chwastów z małej drogi przyjdzie jeszcze czas. Napisz też, za co chcesz Ukochanej Osobie podziękować. Na końcu możesz napisać, że byłoby Ci miło otrzymać taki list. Zaczynajmy zmiany od siebie, ale też mówmy o swoich pragnieniach i potrzebach.

➡Co zrobić z listem?
Jest kilka możliwości: 1) Zostaw w notatniku (nie polecam), 2) włóż do koperty, wręcz Ukochanej Osobie/podrzuć do teczki, którą zabiera do pracy/wyślij pocztą (tak! Na Wasz wspólny adres – zaszalej!). Przełam konwencje – nieważne ile jesteście po ślubie! Szalona miłość jest w Was, daj się jej ujawnić.

Koniecznie podziel się tym, co myślisz o zadaniu, jak je widzisz, jakie masz pomysły na nie w naszej grupie 🙂

KROK 6 i 7

Ten weekend w wyzwaniu mam nadzieję, że przyniesie Ci sporo przemyśleń o tym jak korzystacie z Waszego wspólnego czasu. Czy jesteście uważni wobec siebie? Czy idąc np. na spacerze idziecie razem czy tylko obok siebie? Jaki jest Wasz czas wspólny?

KROK 6 i 7: Zaplanuj Wasz czas wspólny. Może być to czas Wasz (małżeński) z dziećmi, ale także taki tylko Wasz. We wpisie podrzucam Ci kilka podpowiedzi: http://mamysie.pl/jaki-spedzic-rodzinny-malzens…
Zwróć uwagę szczególnie na „Małżeńskie Q&A”. Może taka forma przypadnie Wam do gustu?

KROK 8

KROK 8: Napisz list miłosny do SIEBIE. Napisz za co się lubisz, powiedz sobie w liście co najmniej 21 komplementów. To ma być TWÓJ list. Nie narzekaj w liście, nie pisz co chciałabyś w sobie zmienić, jak się rozwinąć. Dziś opisz wszystko to, co jest w Tobie teraz, jaka/jaki jesteś TERAZ. Wskaż swoje mocne strony, swoje zalety. Napisz, co dobrego wnosisz do Waszego małżeńskiego świata jako żona/mąż. Myśl i pisz o sobie dobrze 🙂

Możesz przeczytać list Ukochanej Osobie i spytać, co jeszcze możesz dopisać. Możesz także napisać do kilku znajomych maila/smsa. Napisz, że bierzesz udział w wyzwaniu i masz za zadanie zebrać jak najwięcej swoich dobrych cech/zalet/umiejętności i poproś o pomoc.

W komentarzu w grupie wymień w sumie co najmniej 5 dobrych składników Ciebie: mocne strony, umiejętności, zalety – wybierz to, czym chcesz się pochwalić 🙂 Przedstaw się nam pisząc o sobie dobrze i tylko dobrze.

KROK 9

KROK #9: Określ język miłości swój i Twojej ukochanej osoby, a następnie wykonaj 3 rzeczy/gesty względem drugiej połówki w jej języku. Postaraj się wprowadzić drugą połówkę w teorie jeżyków miłości. Nie musisz zaczynać od swojego języka i mówić, co ta osoba powinna robić względem Ciebie. Po prostu powiedz, że jest taka teoria, opisz języki, powiedz, co Ty dostrzegasz. Powoli…:)

Tu masz pomocny tekst: http://mamysie.pl/rewolucja-jezykowa-w-malzenst…

W komentarzu w grupie podziel się Waszymi językami miłości. Wymień się jednym gestem w stosunku do ukochanej osoby jaki planujesz zrobić. Niech powstanie miejsce wymiany pomysłów 🙂

KROK 10
Empty section. Edit page to add content here.
KROK 11
Empty section. Edit page to add content here.
KROK 12
Empty section. Edit page to add content here.
KROK 13

Dzisiejszy KROK #13: Zrób co najmniej 21 rzeczy dobrych dla siebie (pamiętaj o liczeniu:)). Mogą to być drobnostki, ale wykonuj je świadomie. Zawalcz o „małe przyjemności” w dniu codziennym dla siebie – ciepła herbata wypita w spokoju, kąpiel z ulubionym olejkiem, spacer, kilka głębszych wdechów świeżego powietrza nawet przez otwarte okno, pomalowanie paznokci, maseczka, lampka wina. Uciesz się sobą. Daj coś sobie. Uśmiechnij się do siebie. Zobaczysz, że takie małe rzeczy wykonane dla siebie, Twoje przyjemności, wpłyną na to, jak postrzegasz ludzi wokół i sytuacje.

Zastanów się czy dobrze czujesz się z tym, aby być dobrym dla siebie. Co sprawia Ci trudność (czy to tylko „brak czasu” czy może niechęć do siebie, znudzenie, brak energii). Spostrzeżenia zapisz w notatniku. Nie bój się opisać tego obszernie. Zapisz też, czego potrzebujesz, czego brakuje Ci, aby być coraz lepszym dla siebie. W notatniku przygotowałam dla Ciebie kilka pytań pomocniczych.

 

Notatnik do zadania #13 możesz pobrać na górze strony 🙂

KROK 14

Jest taka piosenka: „To know you is to love you”. Znać Cię, znaczy kochać Cię. W niektórych językach biblijne określenie miłości to właśnie „poznanie”. Czy znasz swoją ukochaną osobę? Czy widzisz jej rozwój? Czy poznajesz to, co się w niej zmienia?

KROK #14 to odpowiedzenie na pytania z notatnika.

Pobierz notatnik | KROK #14
KROK 15

Czas dalszego poznawania się 🙂 Pobierz małżeńskie Q&A (cz.II).

pobierz Q&A
ZAJRZYJ NA BLOGA:
"Małżeństwo - mamy się dobrze" to projekt kierowany do małżeństw i narzeczonych.