Łagodne, męskie serce - MamySie.pl
422
post-template-default,single,single-post,postid-422,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Łagodne, męskie serce

Jesteśmy na tłocznej drodze. Idziemy spokojnie. Nie mamy celu, który przyspieszałby bicie naszych serc. Zza rogu wybiega para przerywając milczenie ulicy. Zrobiło się ciasno i chłodno. Mówili do siebie w ten sposób, że również w nas coś zaczęło pękać. Wsunęłam rękę w jego ciepłą dłoń. Idziemy dalej.

Mamy się dobrze. To jacy jesteśmy dla siebie i jakim jesteśmy małżeństwem w rezultacie, jest wypadkową tego, co widzieliśmy w innych oraz tego, co sami chcieliśmy od nich przejąć. Postanowienie bycia dla siebie dobrym nawzajem każe nam obserwować, wnioskować, przeliczać, rozglądać się wokół. Trzy małżeństwa szczególnie zostały w mojej pamięci.

Staruszek z zakupami
Mijam ich codziennie o tej samej porze. On, siwy staruszek o dość postawnej budowie. Ona, zmęczona już życiem kobieta. Trzymają się za ręce. On niesie zakupy, a ona kroczy przy nim. On czasami zwalnia, bo jest jej już ciężko nadążyć za jego sprawniejszymi, jak widać, nogami. Raz poprawiał jej okulary, coś szepnął i uśmiechnął się lekko. Znam tych Państwa tylko z mijania się – zawsze jednak słyszę głośne dzień dobry, które nie zwolni ich tempa i nie ukryje splecionych dłoni. Patrzyłam na nich już wiele razy. Zawsze jest tak samo. Razem. Zastanawiałam się nawet czy nie wygodniej byłoby im, aby on sam robił zakupy. Ona zaś zostawałaby w domu. Zajęłaby się przygotowaniem zastawy do śniadania, nakryła do stołu, postawiła na nim czerwone astry z ogrodu. Oni jednak razem wybierają mleko i rodzaj sera, który zjedzą. Debatują, które jabłka wybrać. Razem w codzienności.

Wujek Franek
Kiedy pierwszy raz spotkałam wujka Franka i jego żonę, byłam jeszcze zaręczona. Wujek, korzystając z chwili nieuwagi wszystkich zebranych, zabrał mnie do osobnego pokoju, wręczył pudełko czekoladek i powiedział: Pamiętaj, że masz być szczęśliwa. Ważne jest, co czujesz i czego pragniesz. Masz jeszcze dużo czasu. Nigdy nie usłyszałam takich słów, od tego, który powinien mi je przekazać kiedy byłam jeszcze grubiutką dziewczynką. Tamte czekoladki miały smak uzdrowienia mojego kobiecego serca. Skrzętnie zanotowałam słowa Wujka w pamięci. Widziałam go kilka razy – zawsze pogodny gładził włosy Helusi i opowiadał mi, że przed wypadkiem to jego żona była taką, a taką kobietą. Prawda Helusiu? O, wszędzie zdążyła! A teraz to muszę jej zupę przynieść, ubrać i uczesać. Ale najważniejsze, że jest ze mną. Najważniejsze, że razem. Ostatni raz spotkaliśmy się z wujkiem na pogrzebie Helusi. Dwa tygodnie po moim ślubie. Znałam już go, ale nadal nie odzywałam się za wiele, by móc jak najwięcej zobaczyć. Było w nim wiele pokoju, choć nie krył łez. Gładził Helusię po dłoni i uśmiechał się lekko. Moja Helusia, mówił. Kiedy wszyscy się rozchodzili po pogrzebie, on poprosił tych, co zostali o chwilę modlitwy. Dziękuję Ci, Panie za tą kobietę, za to małżeństwo. Proszę Cię przyjmij ją, abym mógł ją odnaleźć. Codziennie odwiedza jej grób. Zmienia kwiaty, podlewa te zasadzone obok. Poprawia znicze. Opowiada jej co dzisiaj ma jeszcze do zrobienia. Mówi nam, że zupa nie smakuje jak ta jedzona przy jej boku. Choć jej koszula traci zapach, on nadal rozkłada ją na łóżku. Jakbyś tu ze mną była, Helusiu. Jakbyś była.

Pan w kapeluszu
Siedziałam z zatłoczonym warszawskim autobusie. Co jakiś czas kierowca hamował dość gwałtownie. Ludzie trzymający się poręczy wyginali się do przodu, chcąc zachować przy tym niezmącone fryzury. Na jednym z przystanków do autobusu wsiadło starsze małżeństwo. Ktoś ustąpił miejsca starszej kobiecie. Wstałam, aby mógł usiąść jej mąż. Elegancko ubrany mężczyzna uśmiechnął się i powiedział, że on nie mógłby siedzieć, kiedy kobieta miałaby stać. Podziękował i poprosił, abym się nie gniewała. Siedziałam naprzeciwko jego żony i patrzyłam. On trzymał się jej siedzenia i starał się nie upaść. Co jakiś czas jednak spoglądał na mnie, uspokajając: Postoję, naprawdę. Dwa razy pogładził żonę po ramieniu, na co ona odpowiedziała mu uśmiechem. Lekko się zarumieniła, kiedy dostrzegła, że na nich patrzę. Autobus zatrzymał się na Kino Femina. Mężczyzna podał żonie rękę. Poczekał, aż wstanie i trzymając ją mocno, pomógł wyjść z autobusu. Jeszcze przez szybę pomachał do mnie. Więcej się nie spotkaliśmy.

Zwykłe zakupy, podanie zupy, podróż autobusem mogą wpływać na czyjeś życie. Nie słyszałam, jak ci mężczyźni mówili swoim kobietom kocham Cię. Ja to kocham Cię zobaczyłam.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
177 komentarzy
 • przypadkowo
  Posted at 00:24h, 01 października

  Przypadkowo trafiłam na Pani bloga- a może to nie był przypadek , że tu zerknęłam. Intrygujące wyznania, które o dziwo wpłynęły na mnie POZYTYWNIE! Powodzenia życzę! 🙂

 • Mari
  Posted at 08:12h, 01 października

  Marlena – gratuluję!!! 🙂 Ale przede wszystkim dziękuję za te mądre słowa, które ubogacają moje serce i zwyczajnie zmuszają do myślenia, do działania. Jesteś niezwykle mądrą i kochaną osobą. Dzięki Tobie wszystko staje się prostsze- utwierdzasz mnie w przekonaniu,że wiem, czego w życiu chcę i co jest ważne. Dzięki Tobie jest mi lepiej :*
  A bloga będę czytać oczywiście! 🙂

 • a.
  Posted at 09:35h, 01 października

  Będę pierwsza! Cieszę się, że wróciłaś do pisania w sieci. Świetny tytuł i ładny layout bloga. Wujek Franek mnie wzruszył, No i czekam na kolejne wpisy
  🙂

 • Marzena
  Posted at 11:18h, 01 października

  Bardzo się cieszę, że jest ktoś, kto potrafi zauważyć miłość w czynach i opisać ją w taki sposób, że aż mięknie serce 😉 Dzięki, że piszesz i już masz mnie w gronie swoich czytelników. Widzę, że się wiele od Ciebie nauczę 🙂 Buźka.

 • Aneczka
  Posted at 14:49h, 01 października

  Cudnie się czytało, dziękuję i czekam na więcej 🙂

 • W.
  Posted at 15:50h, 01 października

  Rozumiem. Kobieta – czułość.
  Ale mężczyźni tacy nie są, to są wojownicy… i dzikość wcale nie oznacza pozbawienia łagodności serca… Wręcz przeciwnie, to dzikość sprawia że serce mężczyzny chce żyć i bić dla złotowłosej.

  Bóg zaprasza wszystkich do przygody jakim jest życie… od narodzin, do śmierci, od radości do smutku, od zwycięstwa do porażki, od miłości do nienawiści..

  Kobieta nigdy nie powinna być przygodą, tylko powinna skorzystać z zaproszenia do wspólnej przygody przemierzania życia, a jej mężczyzna powinien to zaproszenie wręczyć.

  I dwie zasadzki, jedna ze strony kobiety – jej pragnienia.
  a druga ze strony mężczyzny – brak odpowiedzialności.

  Polecam zagłębić się w lekturę: Dzikie serce – tęsknoty męskiej duszy.

  Tak tknęło te… łagodne – męskie serce…. 🙂
  Kto jak kto, ale kobieta nic nie wie na temat serca mężczyzn, mało tego powiem ironicznie, że mało wie na temat swojego serca… 🙂

  Pozdrawiam W.

 • Kamyk
  Posted at 22:02h, 01 października

  …piękne

 • Ania
  Posted at 09:19h, 02 października

  Wzruszyłam się. Dzięki za ten tekst.

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 11:54h, 03 października

  Polecana przez Ciebie pozycja od dawna stoi na naszej półce. Ten tekst nie zgłębia serca mężczyzny. Tytułem chodziło mi o podkreślenie roli mężczyzny w „dobrym małżeństwie”.
  …serce to zawsze tajemnica:).

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 11:54h, 03 października

  Już wkrótce:)

 • Katarzyna
  Posted at 01:03h, 04 października

  Prawdziwe i poruszające. Mam nadzieję, że uda mi się takie małżeństwo stworzyć. Pozdrawiam.

 • Najważniejsza kobieta w życiu - mamysie.pl - blog o relacjach
  Posted at 21:58h, 27 października

  […] do pokazania, tyle wspomnień. Małżeństwa mogą być piękne po latach wspólnego życia (pisałam o tym wcześniej). Mogą mieć marzenia, a nie tylko […]

 • niktważny
  Posted at 17:59h, 01 stycznia

  Ej, nie wiem, może zachowam się jak hejter, ale Ty (autorko bloga), zachowałaś człon swojego nazwiska jako pierwsze, a męża drugie?
  Sukcesów w życiu, i na tym blogu.
  Może ten zły przeze mnie teraz przemawia, ale (no właśnie, te „ale”).
  Z drugiej strony, to nic nie znaczy, nazwisko, jak nazwisko. A jednak Facet który przyjmuje nazwisko kobiety okrywa się hańbą, tak samo kiedy kobieta nie chce się odciąć i przyjąć nazwiska mężczyzny.
  chociaż, sukces, sukcesy wszystko zamazują i wszystkiemu wybaczają , pomyślności.
  W sumie, jak sobie z tym radzicie, to dobrze, presja otoczenia, tradycji, czy podejścia nie ma znaczenia, przy szczęściu.

 • Mamy się
  Posted at 21:49h, 01 stycznia

  Cześć, ktośważny:) Przed ślubem zastanawiałam się czy podwójne nazwisko nie sprzeciwia się w deklaratywny sposób jedności małżeństwa, ale wyniesienie na ołtarze świętej z podwójnym nazwiskiem rozwiało moje wątpliwości. Nie uważam tego za hańbę, mój mąż podobnie. Jesteśmy szczęśliwi mimo mojego nazwiskowego widzimisię:) Dziękuję za dobre życzenia.

 • niktważny
  Posted at 22:23h, 01 stycznia

  Dlatego mówię, że jeżeli Wam pasuje, to okej..

  Chociaż patrząc z męskiego punktu widzenia, to jednak porażka (nie jakaś straszna, że oooo koniec świata, ale jednak).

  Pozdrawiam

 • Przeskoczyć niemożliwe - Mamy się - Tematy, od których zależą losy świata.
  Posted at 23:19h, 04 stycznia

  […] Kategoria Mamy siebie: Łagodne, męskie serce […]

 • Być sobą, nie innymi - Mamy się - Tematy, od których zależą losy świata.
  Posted at 00:03h, 19 maja

  […] nawzajem każe nam obserwować, wnioskować, przeliczać, rozglądać się wokół.” (vide: „Łagodne, męskie serce”). Życie innych oddziałuje na nas. Stają się oni terrorystami, a my cichymi […]

 • Kasia Potasznik
  Posted at 09:23h, 12 maja

  Pozostaną we mnie te obrazy, dziękuję! 🙂

 • Katarzyna Grzebyk
  Posted at 09:55h, 12 maja

  Właśnie go przeczytałam w pracy ukradkiem i poleciały mi łzy….

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 12:10h, 12 maja

  Życzę Ci ich przeżywania 😉

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 12:11h, 12 maja

  Uprzedzałam 🙂

 • Catarina hesseth
  Posted at 22:58h, 13 maja

  Piękne… mam nadzieję, że kiedyś moje dzieci tak wspomną mnie i mojego męża 🙂

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 01:41h, 16 maja

  Życzę Wam tego!

 • Kasia Frużyńska
  Posted at 14:55h, 22 marca

  Piękne historie!

 • sommertrüffel
  Posted at 19:58h, 02 czerwca

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance” between user friendliness
  and appearance. I must say that you’ve done a very good job with this.
  In addition, the blog loads very quick for me on Firefox.

  Outstanding Blog!

 • 琳达技术员
  Posted at 16:16h, 30 lipca

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 • 琳达技术员
  Posted at 18:26h, 31 lipca

  Informative article, just what I needed.

 • daachnik.ru
  Posted at 06:24h, 02 sierpnia

  I’ve read several just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you put to create this sort of fantastic informative web site.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 20:39h, 02 sierpnia

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Thank you for sharing this one. A must read article!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 05:59h, 03 sierpnia

  Very nice article, exactly what I wanted to find.

 • daachnik.ru
  Posted at 18:58h, 03 sierpnia

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a great site.

 • twitch.tv
  Posted at 03:41h, 04 sierpnia

  This is very interesting, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and sit up for in the hunt for more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks

 • перетяжка мебели в Новосибирске
  Posted at 18:19h, 04 sierpnia

  Right now it sounds like Movable Type is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 04:45h, 05 sierpnia

  of course like your website however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth then again I will certainly come back again.

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 19:00h, 05 sierpnia

  No matter if some one searches for his essential thing, so he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 • horsexxx
  Posted at 00:14h, 07 sierpnia

  Wonderful article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.

 • daachkaru
  Posted at 05:56h, 07 sierpnia

  Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thanks!

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 01:37h, 10 sierpnia

  Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 • myinfodacha.ru
  Posted at 10:50h, 10 sierpnia

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • раскрутка сайта в google
  Posted at 20:14h, 11 sierpnia

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 • sadounik.ru
  Posted at 20:25h, 12 sierpnia

  Wow, that’s what I was searching for, what a information! present here at this blog, thanks admin of this site.

 • sadounik.ru
  Posted at 17:10h, 13 sierpnia

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 • daachka.ru
  Posted at 02:47h, 16 sierpnia

  Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 • daa4a.ru
  Posted at 06:53h, 16 sierpnia

  This information is invaluable. Where can I find out more?

 • частный эротический массаж в Москве
  Posted at 18:10h, 16 sierpnia

  Для пар мужской эротический массаж в Москве – тайский салон

 • zooxx
  Posted at 22:55h, 17 sierpnia

  Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Kudos!

 • ремонт пвх окон
  Posted at 04:28h, 21 sierpnia

  First off I want to say fantastic blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Cheers!

 • мастер по ремонту пластиковых окон
  Posted at 14:50h, 21 sierpnia

  Helpful info. Fortunate me I found your site by accident, and I am stunned why this twist of fate did not came about in advance! I bookmarked it.

 • ремонт пвх окон
  Posted at 17:10h, 21 sierpnia

  This is a great tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Thanks for sharing this one. A must read article!

 • ремонт стеклопакетов в смолевичах
  Posted at 03:49h, 22 sierpnia

  Howdy! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 13:56h, 22 sierpnia

  An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was doing a little research on this. And he in fact bought me lunch because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this issue here on your site.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 05:10h, 23 sierpnia

  I’m not sure where you are getting your info, however good topic. I needs to spend a while learning more or understanding more. Thank you for magnificent information I used to be in search of this information for my mission.

 • xx video dog
  Posted at 15:49h, 24 sierpnia

  Quality articles or reviews is the secret to attract the users to visit the web site, that’s what this website is providing.

 • animal xx vidio
  Posted at 21:27h, 24 sierpnia

  Hello there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 • daachka.ru
  Posted at 23:01h, 25 sierpnia

  It’s an remarkable article in favor of all the web viewers; they will take benefit from it I am sure.

 • daachka.ru
  Posted at 09:08h, 26 sierpnia

  Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to peer more posts like this .

 • bezogoroda.ru
  Posted at 22:16h, 28 sierpnia

  Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 07:12h, 29 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact used to be a leisure account it. Glance complex to far brought agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?

 • химчистка мягкой мебели жодино
  Posted at 18:39h, 01 września

  I am in fact happy to read this website posts which consists of lots of useful data, thanks for providing such data.

 • химчистка матраса смолевичи
  Posted at 19:31h, 01 września

  I’m not sure why but this site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • химчистка дивана борисов
  Posted at 05:09h, 02 września

  Yes! Finally something about %keyword1%.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 22:06h, 06 września

  Actually no matter if someone doesn’t understand then its up to other users that they will help, so here it occurs.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 22:23h, 06 września

  I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A number of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any tips to help fix this issue?

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 07:08h, 07 września

  This is my first time visit at here and i am truly impressed to read all at alone place.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 19:48h, 10 września

  Greetings! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers!

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 15:25h, 11 września

  Thanks for sharing such a good thought, piece of writing is good, thats why i have read it fully

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 04:23h, 12 września

  Appreciating the dedication you put into your site and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 04:25h, 12 września

  Hi there, yup this piece of writing is in fact good and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 01:51h, 14 września

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 03:47h, 14 września

  Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was truly informative. Your website is very useful. Thank you for sharing!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 13:11h, 14 września

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 21:23h, 14 września

  A fascinating discussion is worth comment. I believe that you should write more on this issue, it might not be a taboo subject but generally people do not speak about such subjects. To the next! Cheers!!

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 06:17h, 15 września

  What’s up to every one, it’s really a good for me to go to see this web site, it consists of helpful Information.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 02:05h, 16 września

  The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • indexation site
  Posted at 19:50h, 16 września

  Hi there, for all time i used to check blog posts here early in the morning, because i love to learn more and more.

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 05:34h, 20 września

  I will right away grasp your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me recognize so that I may subscribe. Thanks.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 17:30h, 20 września

  Spot on with this write-up, I seriously believe this web site needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 00:47h, 21 września

  If some one wants to be updated with newest technologies afterward he must be go to see this web site and be up to date daily.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 02:24h, 21 września

  This is very fascinating, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and look ahead to looking for more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks

 • Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно
  Posted at 14:59h, 21 września

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade strategies with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург 24 часа
  Posted at 15:15h, 21 września

  Very quickly this site will be famous among all blogging users, due to it’s good posts

 • Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево
  Posted at 02:31h, 24 września

  Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 03:36h, 25 września

  Good day very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also? I am glad to seek out so many useful information here in the post, we’d like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 • квартиры на сутки в Минске
  Posted at 19:38h, 27 września

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.

 • חשפניות
  Posted at 21:56h, 27 września

  Nice blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 • квартира на сутки в Минске
  Posted at 06:47h, 28 września

  Thank you for another informative web site. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect approach? I have a undertaking that I am simply now running on, and I have been at the glance out for such information.

 • חשפניות
  Posted at 07:31h, 28 września

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • חשפניות
  Posted at 22:54h, 28 września

  Hello, I log on to your new stuff regularly. Your story-telling style is awesome, keep up the good work!

 • חשפניות
  Posted at 08:12h, 29 września

  Hi there, its good piece of writing concerning media print, we all understand media is a great source of information.

 • sphynx cat for sale
  Posted at 13:23h, 29 września

  Thank you a bunch for sharing this with all people you really realize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also talk over with my web site =). We could have a link exchange contract among us

 • sphynx cat for sale
  Posted at 11:17h, 30 września

  Fantastic site. Lots of useful information here. I’m sending it to a few buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you in your effort!

 • חשפניות
  Posted at 12:57h, 30 września

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my search for something relating to this.

 • חשפניות
  Posted at 19:01h, 30 września

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 • חשפניות
  Posted at 00:35h, 01 października

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.

 • חשפניות
  Posted at 09:50h, 01 października

  I all the time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of internet thus from now I am using net for posts, thanks to web.

 • sphynx kittens for sale
  Posted at 19:55h, 02 października

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The total glance of your web site is magnificent, let alonesmartly as the content!

 • חשפניות
  Posted at 03:23h, 03 października

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 • חשפניות
  Posted at 12:37h, 03 października

  I think this is one of the so much important information for me. And i’m glad reading your article. However wanna statement on few basic things, The site taste is great, the articles is in point of fact excellent : D. Good process, cheers

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 08:03h, 04 października

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 • машинная штукатурка в цена
  Posted at 22:43h, 04 października

  Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 • Онлайн казино
  Posted at 05:02h, 05 października

  В нашем онлайн казино вы найдете широкий спектр слотов и лайв игр, присоединяйтесь.

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 08:44h, 05 października

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this website is truly pleasant.

 • механизированная штукатурка москва
  Posted at 09:09h, 05 października

  What a information of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge regarding unexpected feelings.

 • Онлайн казино
  Posted at 05:21h, 06 października

  Добро пожаловать на сайт онлайн казино, мы предлагаем уникальный опыт для любителей азартных игр.

 • cash advance near me
  Posted at 09:07h, 07 października

  You made some good points there. I looked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 • payday loans near me
  Posted at 18:30h, 07 października

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.

 • online television
  Posted at 05:13h, 09 października

  I always used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of internet thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.

 • online television
  Posted at 16:42h, 09 października

  If you wish for to take a great deal from this post then you have to apply such techniques to your won weblog.

 • online television
  Posted at 22:57h, 10 października

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my search for something concerning this.

 • online television
  Posted at 10:06h, 11 października

  Everything is very open with a clear explanation of the issues. It was really informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing!

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 02:36h, 13 października

  Thank you for the auspicious writeup. It actually used to be a entertainment account it. Glance complex to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 06:52h, 16 października

  I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 06:54h, 16 października

  Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 04:25h, 17 października

  I am sure this post has touched all the internet people, its really really pleasant post on building up new webpage.

 • online television
  Posted at 23:53h, 17 października

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 • online television
  Posted at 10:59h, 18 października

  Hurrah! Finally I got a website from where I know how to truly get helpful information regarding my study and knowledge.

 • online television
  Posted at 22:34h, 19 października

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 • стяжка пола м2
  Posted at 13:06h, 23 października

  Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем высокое качество работ.

 • стяжка пола под ключ
  Posted at 18:19h, 23 października

  Хотите получить идеально ровный пол в своем доме или офисе? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по стяжке пола любой сложности и площади, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 14:51h, 24 października

  снабжение стройматериалами

 • снабжение организаций строительства
  Posted at 00:39h, 25 października

  компании по снабжению строительных объектов

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 07:23h, 26 października

  fantastic publish, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 • механизированная штукатурка
  Posted at 16:03h, 26 października

  Ищете профессионалов для механизированной штукатурки стен в Москве? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предлагаем услуги по машинной штукатурке стен любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 • машинная штукатурка
  Posted at 05:53h, 27 października

  Позвольте себе быстрое и качественное оштукатуривание стен. Откройте для себя современные методы на нашем сайте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 22:02h, 29 października

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 22:04h, 29 października

  I was more than happy to discover this great site. I wanted to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely loved every little bit of it and I have you saved as a favorite to check out new stuff on your web site.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 14:11h, 01 listopada

  Pretty portion of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment or even I fulfillment you get right of entry to persistently fast.

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 16:41h, 01 listopada

  I don’t even understand how I ended up here, however I assumed this publish used to be good. I don’t understand who you’re however definitely you are going to a famous blogger in case you are not already. Cheers!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 17:30h, 02 listopada

  Every weekend i used to go to see this website, because i want enjoyment, since this this web site conations really pleasant funny information too.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 03:29h, 03 listopada

  Thanks for your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you will be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage one to continue your great job, have a nice holiday weekend!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 08:39h, 03 listopada

  Hello! I’ve been following your weblog for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Houston Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic job!

 • лом цветных металлов определение
  Posted at 20:21h, 03 listopada

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 • лицензия на черный и цветной лом
  Posted at 06:02h, 04 listopada

  I all the time used to read post in news papers but now as I am a user of internet so from now I am using net for posts, thanks to web.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 13:04h, 04 listopada

  Хотите заказать механизированную штукатурку стен в Москве, но не знаете, где искать надежного подрядчика? Обратитесь к нам на сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по оштукатуриванию стен механизированным способом, а также гарантируем качество и надежность.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 02:54h, 05 listopada

  Thank you for some other informative website. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect means? I have a challenge that I am simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 00:41h, 06 listopada

  Повышайте качество вашего ремонта с помощью штукатурка по маякам стен. Для этого есть mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru.

 • краска для ткани
  Posted at 16:42h, 08 listopada

  I’m gone to inform my little brother, that he should also go to see this blog on regular basis to take updated from newest reports.

 • Article
  Posted at 19:12h, 09 listopada

  I am really impressed with your writing skills and
  also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?

  Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays.

 • Jacelyn
  Posted at 19:34h, 09 listopada

  Hi there! I know this is kinda off topic however ,
  I’d figured I’d ask. Would you be interested
  in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?

  My site discusses a lot of the same subjects as yours and
  I feel we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to
  shoot me an email. I look forward to hearing from you!
  Fantastic blog by the way!

 • Iona
  Posted at 20:15h, 09 listopada

  Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so I decided to browse
  your blog on my iphone during lunch break. I really like the
  information you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, good blog!

 • Zachery
  Posted at 20:30h, 09 listopada

  Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Very useful info specially the last part 🙂 I care for such information much.
  I was looking for this certain info for a long time.
  Thank you and good luck.

 • visit this site right here
  Posted at 22:52h, 09 listopada

  Hi there! I realize this is kind of off-topic but I had to ask.
  Does operating a well-established website such
  as yours take a large amount of work? I’m completely new to
  blogging but I do write in my diary on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and views online.
  Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring
  blog owners. Thankyou!

 • autocad
  Posted at 09:56h, 10 listopada

  There is definately a lot to learn about this topic. I like all the points you made.

 • Cecile
  Posted at 14:27h, 10 listopada

  Link exchange is nothing else except it is only placing the other person’s webpage link on your page at proper place and other person will also do similar for you.

 • Colette
  Posted at 15:04h, 10 listopada

  Thanks for another informative blog. The place else may just
  I get that kind of info written in such a perfect means?
  I’ve a venture that I’m simply now running on, and I have been at the look out for such info.

 • autocad
  Posted at 00:26h, 11 listopada

  I enjoy what you guys are up too. This sort of clever work and exposure! Keep up the good works guys I’ve incorporated you guys to my personal blogroll.

 • visit this website
  Posted at 08:24h, 13 listopada

  If you are going for finest contents like I do, only visit
  this website all the time because it offers feature contents, thanks

 • Elvin
  Posted at 07:36h, 16 listopada

  That is a really good tip especially to those fresh to
  the blogosphere. Simple but very precise info… Thanks for sharing
  this one. A must read article!

 • glavdachnik.ru
  Posted at 11:26h, 16 listopada

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 • Read Full Article
  Posted at 16:30h, 16 listopada

  It’s going to be end of mine day, but before finish I
  am reading this fantastic paragraph to increase my experience.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 17:03h, 16 listopada

  Hi to all, how is all, I think every one is getting more from this website, and your views are nice in favor of new users.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 21:07h, 16 listopada

  Piece of writing writing is also a fun, if you know then you can write or else it is difficult to write.

 • Ellis
  Posted at 04:52h, 17 listopada

  Helpful information. Lucky me I discovered your website
  by accident, and I am surprised why this coincidence didn’t happened earlier!
  I bookmarked it.

 • Roma Sellar
  Posted at 09:45h, 17 listopada

  A introdução é a apresentação do seu trabalho onde você apresenta o tema, o problema, o objetivo e fornece a justificativa da escolha do tema.

 • круглосуточная психиатрическая помощь нарколог психиатр
  Posted at 14:44h, 17 listopada

  Great web site you’ve got here.. It’s hard to find high quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!

 • лечение и реабилитация наркозависимых
  Posted at 19:27h, 17 listopada

  Thanks for one’s marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you will be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back later in life. I want to encourage you to continue your great job, have a nice weekend!

 • curry 9
  Posted at 04:38h, 19 listopada

  I precisely wished to appreciate you once more. I do not know what I would have accomplished in the absence of these secrets contributed by you on such a concern. It was before a very challenging difficulty in my circumstances, nevertheless looking at the well-written style you processed it made me to jump for gladness. Now i am grateful for your work and as well , sincerely hope you are aware of a great job you were accomplishing teaching some other people with the aid of your webblog. Most likely you’ve never come across any of us.

 • Andra
  Posted at 09:52h, 20 listopada

  This post is really a good one it assists new
  internet users, who are wishing in favor of blogging.

 • Antony
  Posted at 19:49h, 20 listopada

  It’s going to be ending of mine day, but before ending
  I am reading this wonderful post to increase my know-how.

 • Shirley
  Posted at 01:16h, 21 listopada

  I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written!

 • Julieta
  Posted at 07:52h, 21 listopada

  I am genuinely delighted to glance at this website posts which includes lots of valuable facts, thanks for providing these data.

 • вызвать сантехника краснодар
  Posted at 14:17h, 25 listopada

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this info So i’m satisfied to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot indisputably will make certain to don?t overlook this site and give it a look on a constant basis.

 • интернет запчасти
  Posted at 22:44h, 25 listopada

  This post is invaluable. Where can I find out more?

 • услуги сантехника
  Posted at 08:23h, 26 listopada

  Simply wish to say your article is as surprising. The clearness on your publish is simply nice and i can think you are a professional in this subject. Well together with your permission allow me to grasp your RSS feed to stay up to date with imminent post. Thank you a million and please keep up the rewarding work.

 • продажа запчастей
  Posted at 15:02h, 26 listopada

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 • ковры 3 на 4
  Posted at 02:28h, 27 listopada

  An interesting discussion is worth comment. I do believe that you ought to write more on this subject, it might not be a taboo subject but generally people do not speak about such topics. To the next! All the best!!

 • ковры 3 на 4
  Posted at 07:48h, 27 listopada

  I want to to thank you for this great read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have you book marked to check out new stuff you post

 • Lynne
  Posted at 20:04h, 27 listopada

  Thanks for finally writing about > Łagodne, męskie serce – MamySie.pl < Liked it!

 • seo оптимизация на сайтове
  Posted at 03:49h, 28 listopada

  Great article! This is the type of information that are supposed to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this publish upper! Come on over and discuss with my site . Thank you =)

 • seo оптимизация
  Posted at 19:00h, 28 listopada

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • домашние цветы виды
  Posted at 17:57h, 30 listopada

  It’s very easy to find out any topic on net as compared to books, as I found this article at this web site.

 • комнат комнатные растения
  Posted at 00:00h, 01 grudnia

  I read this post fully concerning the comparison of most up-to-date and previous technologies, it’s remarkable article.

 • эксперт по проведению сессий для топ-команд
  Posted at 03:25h, 03 grudnia

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • Скупка авто Таллинн
  Posted at 01:10h, 04 grudnia

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any techniques to help reduce content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 • Autode kokkuost
  Posted at 05:30h, 04 grudnia

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 • бизнес тренинги в минске
  Posted at 16:33h, 04 grudnia

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. cheers

 • golden goose
  Posted at 23:48h, 04 grudnia

  I actually wanted to make a quick word in order to say thanks to you for the great items you are giving at this site. My extensive internet research has finally been paid with professional suggestions to write about with my co-workers. I 'd assert that we website visitors actually are really lucky to dwell in a useful website with many brilliant individuals with good tips. I feel quite blessed to have come across your website page and look forward to plenty of more excellent minutes reading here. Thanks again for all the details.

Skomentuj