Optymizm, który zabija - MamySie.pl
481
post-template-default,single,single-post,postid-481,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Optymizm, który zabija

Najpierw urodził się on. On taki idealny, my tacy idealni, rodzina taka idealna. Ubieraliśmy idealną choinkę na Święta. Tylko list do nas przysłano nieidealny. Pisano, że jakieś cząsteczki chyba w nim nie działają. Chyba, więc trzeba raz jeszcze wycisnąć z jego idealnej piętki chyba idealną krew. Wróciliśmy z przychodni i otworzyliśmy drzwi do domu pełnych uczuć, myślałam, nieidealnych. Czekaliśmy.

Rozpoczął się wyścig do bram Nieba. Przecież On nie może nam tego zrobić, prawda? Nie może nam go zabrać. Świat raptownie się skurczył. To, co otrzymałam jeszcze tak niedawno, mogło zniknąć pozostawiając czarną dziurę. Przyjaciół prosiliśmy o sztafetę do Nieba. Telefon stał się ładunkiem wsparcia i oddechów nadziei, przekazywanych z końca Polski, tak wówczas potrzebnych. Bólu rodziców nie da się wpisać w litery i zdania. Nie da się go zdefiniować i zamknąć w ramy. Nie da się go znieczulić. Może właśnie dlatego zdanie nie martw się, będzie dobrze podwójnie bolało. Dziś mogę przyznać, że słysząc te słowa, wycofywałam się z powiedzenia tego, co czuję.

Bólu rodziców
nie da się wpisać
w litery i zdania.
Nie da się go zdefiniować
i zamknąć w ramy.
Nie da się go znieczulić.

Jest dobrze, mimo, że kolejny list też nie był idealny. Po kilku miesiącach dorosłam to tego, że uczucia nie oznaczają słabości. Są oznaką życia. Pozwoliłam im wyjść na świat.

Dlaczego często bez zastanowienia mówimy tylko będzie dobrze? Nazwanie przyczyn zawsze jest ryzykiem. Bo łatwo definiować i oceniać. Badać i streszczać. To, jacy jesteśmy i jak się zachowujemy jest wynikiem ciągu zdarzeń i ich wzajemnych powiązań. Każdym z nas kierują inne powody, motywy, chęci, pragnienia. Nazwanie ich jednak tworzy pole do zmiany.

Po pierwsze, infantylizujemy uczucia innych ludzi. W świecie kiedy hektolitry pięknie opakowanych informacji są na wyciągnięcie ręki, chropowata rozmowa o cierpieniu, o czymś nieopisywalnym i zbyt bolesnym, jest jak przeskoczenie z równika na biegun. Nie lubimy szoku. Wolimy załatwić sprawę różowym mieczem obosiecznym.

Po drugie, będzie dobrze jest zasłoną i tarczą, gdy nie mamy odwagi, aby uczestniczyć w trudnej rozmowie. Przyzwyczajeni do wrzucania pozytywnych komentarzy na Facebooku, nie potrafimy znaleźć komentarza na życie w odsłonie niepozytywnej. Uciekamy. Nie komentujemy i przesuwamy stronę główną niżej. Na mniej problemowy temat. Finalnie wstawiamy komentarz pozytywny. Bo przecież będzie dobrze.

Nazwanie przyczyn
zawsze jest ryzykiem.
Bo łatwo definiować i oceniać.
Badać i streszczać.
To, jacy jesteśmy i jak się zachowujemy jest wynikiem ciągu zdarzeń i ich wzajemnych powiązań. (…) Nazwanie jednak tworzy pole do zmiany.

Po trzecie, nie chcemy stać się częścią problemu, poznać jego istoty. Wolimy mówić o sobie. Wstawiamy zatem nasze zdjęcie, w dobrej pozie, na ładnym tle, a innych prosimy o komentarz. Pozytywny.

W końcu mówimy: Będzie dobrze. Wierzę w to. Wiara sama w sobie jest usprawiedliwieniem.

Czasami lepiej powiedzieć coś serdecznym milczeniem. Takim, które się odczuwa, ale które nie tworzy tamy dla rzeki uczuć osoby, która cierpi. Za słowa zaś, należy wziąć odpowiedzialność.

***

W dotychczas najtrudniejszym czasie dla naszej rodziny, najważniejsze wiadomości to:
Jestem z Wami, moi Drodzy oraz zapewnienie, że Bóg się troszczy. Potrzeba nam było tego.
Dziękuję naszym Przyjaciołom, że ich będzie dobrze zawsze płynęło z głębi wzruszonego serca.


Wpis wyróżniony w cyklu #BlogowyCzwartek

150x75_bw

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
253 komentarze
 • Monika
  Posted at 09:35h, 11 października

  Prawdziwe, oczywiste, nieco w świadomości, a jednak zablokowane, niewypowiedziane. Bardzo potrzebne.
  Dziękuję, potrzebowałam to usłyszeć.

 • Karolina Krysztofiak
  Posted at 16:18h, 11 października

  W trudnych chwilach „będzie dobrze” staje się wszechobecne. Nie odbieram tego jednak źle. Rozumiem, że ludzie nie wiedzą co powiedzieć – ten frazes sam wyrywa się im z ust nijako odruchowo. Gorzej, gdy pada po to by zamknąć temat. W ustach niektórych brzmi jak „tak, wiem, wiem jest Ci ciężko, porozmawiajmy o pogodzie” Mam nadzieję, że najgorsze już za Wami – wnioskuję po ostatnim zdaniu napisanym w czasie przeszłym.

  Ściskam!
  Karolina

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 22:53h, 11 października

  U nas lepiej, dziękuję 🙂

  „Będzie dobrze” to pretekst do refleksji nad tym, co mówimy. Zastanowienie się nad przyczynami m. in. tych słów powinny nam pokazać, jacy tak naprawdę jesteśmy.

 • Salv.
  Posted at 23:22h, 12 października

  Są tacy, którzy w to naprawdę wierzą. Że będzie dobrze. Każdy własne problemy przezywa najmocniej, ale przecież inni sobie też jakoś radzą. Trzeba być silnym. „Trzeba” jest tu najlepszym słowem, bo można się go uchwycić.

 • Natalia
  Posted at 20:09h, 14 października

  Boże! Pamiętam jak dzisiaj jak przyszedł do nas taki sam list. Gdyby nie moja mama i Pani Położna, cały miesiąc oczekiwania za odpowiedzią zalany byłby moimi łzami. Przecież dbałam o siebie, o ciąże, o dziecko we mnie! Wysłano nas nawet na dodatkowe badania bo coś w obrazie usg nie podobało się lekarzowi. Przeszłyśmy te badania śpiewająco. Więc co zrobiłam nie tak? „Będzie dobrze! Nie panikuj. Czasami zdarza się że przysyłają takie listy, lepiej dwa razy sprawdzić jak są jakieś wątpliwości”. To mnie trochę uspokoiło, poza tym córka nie przejawiała żadnych objawów chorobowych. Po miesiącu przyszła odpowiedź, że wszystko jest dobrze. Trzymam kciuki a żeby i u Was było coraz lepiej! Trzeba walczyć! „To nie jest wyrok, tylko mała przeszkoda. W wychowaniu dziecka to codzienność, te przeszkody.” – słowa pani położnej.

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 22:54h, 14 października

  Dziękuję. Zdrowo rośnijcie!:)

 • takasobiematka
  Posted at 11:39h, 16 października

  Baaaardzo mądry wpis. Kilka innych, pobieżnie przejrzanych znad garnka z gotującą się zupą poczeka na wieczór.
  Ad rem. Dla nas najgorsze było „będzie dobrze”, kiedy my już pogodziliśmy się z tym, że może nie być. Takie wciskane do gardła „będzie dobrze, musi być”, bo ktoś nie może znieść, że „będzie jakoś”. Za to inny frazes, kiedy był wypowiadany szczerze, działał cuda. „Damy radę”. Wy dacie, a my dookoła was, pomożemy. Pomogli.
  Pozdrawiam.

 • takasobiematka
  Posted at 11:41h, 16 października

  Oj, to naprawdę już, tylko trzy wpisy?? Ładny początek:)

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 12:09h, 16 października

  Witam Cię w moich progach 🙂

  „wciskane do gardła” – dobrze ujęte. Dużo łatwiej byłoby przecież gdyby przyznać rodzicom prawo do emocjonalnej troski o dziecko. Stąd tekst powyżej.

 • Pani Rolnik
  Posted at 16:00h, 16 października

  Zdrowia życzę z całego serca!

 • Justyna
  Posted at 19:26h, 16 października

  Ja również uważam, że za mało mówi się o trudnych i bolesnych tematach. Ja sama nie „chwaliłam” się swoim nieszczęściem na facebooku. Po prostu wstydziłam się, że jest inaczej niż to zaplanowałam. A miało być idealnie, bez żadnych przeszkód i problemów. Teraz zrozumiałam, że trzeba się nawzajem wspierać i po prostu być ze sobą w trudnych chwilach.
  Moi znajomi też nam mówili, że „będzie dobrze”, bo bardzo chcieli, żeby tak było. Nie winię ich za to. Ja chyba potrzebowałam to usłyszeć…

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 20:43h, 16 października

  Cześć Justyna 🙂 szczęściem jest mieć wspierających przyjaciół. Nam też bardzo pomagali i pomagają. I tez nie winię ich za mówienie nam „będzie dobrze’. Jestem wdzięczna za ich wiarę. W tekście skupiam się głównie na mówieniu tych słów w sposób zamykający usta rodzicom, którzy…może po prostu chcą powiedzieć, co czują.
  Wszystkiego dobrego!

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 11:49h, 17 października

  test

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 11:56h, 17 października

  odpowiedz test

 • Mamine Skarby
  Posted at 12:26h, 22 października

  Masz rację, że nie wiemy jak się zachować w takiej sytuacji. Ja wolę zawsze przytulić niż mówić, bo każde słowo wydaj się wtedy banalne…

 • Mamine Skarby
  Posted at 12:26h, 22 października

  Masz rację, że nie wiemy jak się zachować w takiej sytuacji. Ja wolę zawsze przytulić niż mówić, bo każde słowo wydaj się wtedy banalne…

 • Marlena Bessman-Paliwoda
  Posted at 13:37h, 22 października

  Przytulenie to także może być wyraz tego „serdecznego milczenia” 🙂 Pozdrawiam:)

 • Marlena Bessman - Paliwoda
  Posted at 13:37h, 22 października

  Przytulenie to także może być wyraz tego „serdecznego milczenia” 🙂 Pozdrawiam:)

 • J.
  Posted at 22:44h, 22 grudnia

  Kiedy mój syn zachorował i kiedy walczyliśmy najpierw o jego życie, a potem o jego zdrowie i rozwój, kiedy walczyliśmy z systemem, a w zasadzie jego brakiem, brakiem wsparcia, brakiem rzetelnej informacji, brakiem empatii. Kiedy czułam się jak natrętna mucha, kiedy czułam, że z każdej strony mur, a ja walę w niego łbem nieprzytomnie z każdej strony słyszałam: proszę nie płakać, niech mama nie płacze, nie wolno Pani płakać, trzeba być dobrej myśli…i tak wkółko. A ja byłam bliska utraty zmysłów i czułam że tracę rozsądek. Tylko jedną osobę na swojej drodze spotkałam, która miała odwagę porozmawiać ze mną, która miała odwagę wspomnieć, że może wcale nie będzie dobrze, ale cóż da powtarzanie „nie tak miało być”….to była krótka rozmowa, ale to była to jedna osoba, właściwa osoba we właściwym czasie i na właściwym miejscu. Czasem o niej myślę. Aprawda jest taka, ze żwyczajnie boimy się takich rozmów, boimy się wpuścić czyjeś lęki do naszego życia i naszego serca. Tak sobie myślę

 • Mamy się
  Posted at 23:36h, 22 grudnia

  Strach to jeden z najgorszych hamulców. Trudno go, niestety, kontrolować.

 • Przeskoczyć niemożliwe - Mamy się - Tematy, od których zależą losy świata.
  Posted at 20:01h, 29 grudnia

  […] Optymizm, który zabija […]

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 17:26h, 30 lipca

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 20:21h, 30 lipca

  Hello there, I do believe your web site may be having internet browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, wonderful blog!

 • daachnik.ru
  Posted at 12:47h, 02 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • daachnik.ru
  Posted at 15:18h, 02 sierpnia

  I know this web site gives quality based articles and additional data, is there any other site which gives such information in quality?

 • delaremontnika.ru
  Posted at 00:48h, 03 sierpnia

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 02:24h, 03 sierpnia

  Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s webpage link on your page at appropriate place and other person will also do same for you.

 • twitch.tv
  Posted at 08:00h, 04 sierpnia

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this web site is actually good.

 • twitch.tv
  Posted at 09:37h, 04 sierpnia

  Because the admin of this website is working, no uncertainty very quickly it will be well-known, due to its quality contents.

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 23:05h, 04 sierpnia

  I couldn’t resist commenting. Well written!

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 00:02h, 05 sierpnia

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

 • обивка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 00:50h, 05 sierpnia

  It’s in reality a nice and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • xxx sxe dog
  Posted at 09:37h, 07 sierpnia

  Thank you for some other fantastic article. Where else may just anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 • daachkaru
  Posted at 09:51h, 07 sierpnia

  Heya are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 05:42h, 10 sierpnia

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. cheers

 • myinfodacha.ru
  Posted at 15:25h, 10 sierpnia

  Simply wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 • sadounik.ru
  Posted at 22:48h, 11 sierpnia

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • раскрутка сайта в google
  Posted at 00:51h, 12 sierpnia

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this brilliant article.

 • sadounik.ru
  Posted at 13:02h, 13 sierpnia

  Very rapidly this site will be famous among all blogging and site-building viewers, due to it’s nice articles or reviews

 • daachka.ru
  Posted at 09:10h, 16 sierpnia

  I blog quite often and I genuinely appreciate your content. The article has really peaked my interest. I am going to book mark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • daa4a.ru
  Posted at 10:13h, 16 sierpnia

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 • мужской эротический массаж в Москве
  Posted at 22:05h, 16 sierpnia

  Неповторимый мужской эромассаж в Москве телефон

 • xxx movies of animals
  Posted at 17:50h, 17 sierpnia

  Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, might check this? IE still is the marketplace leader and a good portion of folks will omit your great writing due to this problem.

 • ремонт окон пвх в Борисове
  Posted at 09:07h, 21 sierpnia

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Thank you for providing this info.

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 10:54h, 21 sierpnia

  Thank you a bunch for sharing this with all people you really recognise what you are talking approximately! Bookmarked. Please also talk over with my web site =). We may have a link exchange contract among us

 • ремонт стеклопакетов в Борисове
  Posted at 22:00h, 21 sierpnia

  Hello there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 • ремонт окон
  Posted at 23:52h, 21 sierpnia

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you really recognize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also seek advice from my web site =). We could have a link trade agreement among us

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 18:05h, 22 sierpnia

  Hey there, You have performed a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 18:19h, 22 sierpnia

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing this information.

 • hors xvideos
  Posted at 18:20h, 24 sierpnia

  I am in fact thankful to the owner of this site who has shared this great piece of writing at at this place.

 • girl dog sexy
  Posted at 19:19h, 24 sierpnia

  Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 • daachka.ru
  Posted at 03:46h, 26 sierpnia

  You can definitely see your expertise in the article you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 • daachka.ru
  Posted at 05:27h, 26 sierpnia

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 02:20h, 29 sierpnia

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 • bezogoroda.ru
  Posted at 03:51h, 29 sierpnia

  you are in point of fact a just right webmaster. The site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic process in this topic!

 • чистка диванов в борисове
  Posted at 22:15h, 01 września

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 • чистка подушек в смолевичах
  Posted at 23:50h, 01 września

  It’s impressive that you are getting ideas from this post as well as from our argument made at this place.

 • химчистка дивана на дому в борисове
  Posted at 01:30h, 02 września

  I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A handful of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any suggestions to help fix this issue?

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 02:35h, 07 września

  naturally like your website however you need to check the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come back again.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 02:51h, 07 września

  Whats up this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 03:57h, 07 września

  Hi there, I found your website by means of Google at the same time as searching for a comparable matter, your web site got here up, it seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 16:29h, 09 września

  Hey fantastic blog! Does running a blog like this take a lot of work? I have virtually no expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just needed to ask. Kudos!

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 11:16h, 11 września

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 16:53h, 11 września

  Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any points for rookie blog writers? I’d certainly appreciate it.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 16:14h, 12 września

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Many thanks!

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 18:14h, 12 września

  Heya! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to blogging but I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 07:55h, 14 września

  Yes! Finally something about %keyword1%.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 09:30h, 14 września

  Everything is very open with a very clear description of the issues. It was truly informative. Your website is very helpful. Thanks for sharing!

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 13:46h, 14 września

  What’s up to all, how is everything, I think every one is getting more from this website, and your views are pleasant for new users.

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 01:59h, 15 września

  If some one desires to be updated with newest technologies afterward he must be pay a visit this site and be up to date everyday.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 11:58h, 15 września

  This is a topic that’s close to my heart… Take care! Where are your contact details though?

 • indexing page
  Posted at 00:38h, 17 września

  I got this site from my pal who told me regarding this site and now this time I am visiting this web site and reading very informative posts here.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 22:59h, 19 września

  Excellent blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Kudos!

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 14:58h, 20 września

  Hi, I wish for to subscribe for this blog to take most up-to-date updates, thus where can i do it please help.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 17:31h, 20 września

  Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to see more posts like this .

 • infoda4nik.ru
  Posted at 21:25h, 20 września

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this site is really good.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 22:56h, 20 września

  This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information Many thanks for sharing this one. A must read article!

 • Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург
  Posted at 19:07h, 21 września

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this website is in fact good.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург телефон
  Posted at 20:04h, 21 września

  I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 • Алкоголь Екатеринбург круглосуточно доставка бесплатно
  Posted at 23:00h, 23 września

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 22:36h, 24 września

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 09:11h, 25 września

  My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be what precisely I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on some of the subjects you write regarding here. Again, awesome blog!

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 10:25h, 25 września

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 19:05h, 25 września

  Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thank you!

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 20:05h, 25 września

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 12:13h, 27 września

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing on your feed and I hope you write again soon!

 • снять квартиру в Минске на сутки
  Posted at 00:45h, 28 września

  I am really thankful to the owner of this web site who has shared this enormous piece of writing at here.

 • חשפניות
  Posted at 02:09h, 28 września

  Why viewers still use to read news papers when in this technological world all is existing on net?

 • снять квартиру на сутки в Минске
  Posted at 02:38h, 28 września

  Useful info. Fortunate me I found your site accidentally, and I am stunned why this coincidence did not came about in advance! I bookmarked it.

 • חשפניות
  Posted at 03:44h, 28 września

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • sphynx cats for sale
  Posted at 21:05h, 28 września

  Hey very interesting blog!

 • חשפניות
  Posted at 03:02h, 29 września

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • חשפניות
  Posted at 04:38h, 29 września

  Whats up are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • sphynx cat for sale
  Posted at 19:18h, 29 września

  Great web site you’ve got here.. It’s hard to find high-quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!

 • חשפניות
  Posted at 06:37h, 30 września

  In fact no matter if someone doesn’t understand after that its up to other users that they will help, so here it happens.

 • חשפניות
  Posted at 08:33h, 30 września

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content!

 • חשפניות
  Posted at 04:44h, 01 października

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

 • sphynx cat for sale
  Posted at 06:13h, 01 października

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 • חשפניות
  Posted at 06:20h, 01 października

  Wow, incredible blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The total glance of your web site is fantastic, let alonesmartly as the content!

 • how much do sphynx cats cost
  Posted at 04:15h, 02 października

  Currently it sounds like Drupal is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • חשפניות
  Posted at 07:29h, 03 października

  It’s an awesome post designed for all the internet viewers; they will get benefit from it I am sure.

 • חשפניות
  Posted at 09:03h, 03 października

  Hey there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 17:52h, 03 października

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • Онлайн казино
  Posted at 15:32h, 04 października

  Онлайн казино отличный способ провести время, главное помните, что это развлечение, а не способ заработка.

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 23:15h, 04 października

  Hi there, I want to subscribe for this blog to take most recent updates, so where can i do it please help.

 • механизированная штукатурка стен в москве
  Posted at 02:55h, 05 października

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that produce the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

 • механизированная штукатурка москва
  Posted at 04:31h, 05 października

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 • машинная штукатурка в москве
  Posted at 04:46h, 05 października

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • Онлайн казино
  Posted at 22:48h, 05 października

  Вы ищете надежное и захватывающее онлайн-казино, тогда это идеальное место для вас!

 • Онлайн казино
  Posted at 13:07h, 06 października

  Онлайн казино радует своих посетителей более чем двумя тысячами увлекательных игр от ведущих разработчиков.

 • money loans near me
  Posted at 13:20h, 07 października

  Hi, I log on to your new stuff daily. Your story-telling style is awesome, keep up the good work!

 • loan companies near me
  Posted at 14:56h, 07 października

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 • online television
  Posted at 10:12h, 09 października

  Terrific article! This is the type of information that are supposed to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for now not positioning this post upper! Come on over and seek advice from my site . Thank you =)

 • online television
  Posted at 12:15h, 09 października

  Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • online television
  Posted at 03:46h, 11 października

  Hey there would you mind letting me know which hosting company you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Thank you, I appreciate it!

 • online television
  Posted at 05:38h, 11 października

  I am extremely inspired with your writing skills and alsosmartly as with the format on your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 20:21h, 12 października

  You should take part in a contest for one of the finest sites on the net. I will recommend this website!

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 14:54h, 13 października

  Hi there, I found your website by means of Google whilst searching for a comparable topic, your site got here up, it seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 17:11h, 13 października

  It’s an awesome post in favor of all the web viewers; they will take benefit from it I am sure.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 15:54h, 15 października

  Thank you for any other magnificent article. Where else may just anyone get that kind of information in such a perfect method of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 13:44h, 16 października

  Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to see more posts like this .

 • online television
  Posted at 04:43h, 18 października

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for a long time. Excellent stuff, just great!

 • online television
  Posted at 06:40h, 18 października

  For most up-to-date news you have to visit world wide web and on internet I found this website as a most excellent web site for most recent updates.

 • Онлайн казино
  Posted at 06:14h, 20 października

  Really no matter if someone doesn’t understand then its up to other users that they will help, so here it occurs.

 • Онлайн казино
  Posted at 16:33h, 20 października

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my search for something concerning this.

 • Онлайн казино
  Posted at 22:50h, 20 października

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 • залить стяжку пола
  Posted at 23:28h, 23 października

  Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обращайтесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 • стяжка пола под ключ
  Posted at 01:23h, 24 października

  Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обращайтесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 • стяжка пола под ключ
  Posted at 11:12h, 24 października

  Нужна стяжка пола в Москве, но вы не знаете, какой подрядчик лучше выбрать? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по устройству стяжки пола любой площади и сложности, а также гарантируем качество и надежность.

 • стяжка пола м2
  Posted at 12:34h, 24 października

  Хотите получить идеально ровный пол в своем доме или офисе? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по стяжке пола любой сложности и площади, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 19:07h, 24 października

  снабжение объектов москва

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 20:47h, 24 października

  снабжение строительных объектов москва

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 01:24h, 26 października

  Great article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.

 • оштукатуривание стен
  Posted at 22:18h, 26 października

  Получите безупречные стены благодаря услуге штукатурка стен на mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru. Качество и скорость исполнения вас удивят.

 • штукатурка по маякам стен
  Posted at 00:45h, 27 października

  Mеханизированная штукатурка стен – это выбор современных людей. Узнайте больше на mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru.

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 23:43h, 28 października

  Hi there, just wanted to mention, I enjoyed this article. It was practical. Keep on posting!

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 00:20h, 29 października

  Hello there! This article couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Many thanks for sharing!

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 00:58h, 29 października

  When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Cheers!

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 01:36h, 29 października

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 02:14h, 29 października

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my search for something relating to this.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 02:52h, 29 października

  I’ve read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to create one of these fantastic informative site.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 02:31h, 29 października

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 03:08h, 29 października

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 03:47h, 29 października

  In fact no matter if someone doesn’t know then its up to other users that they will help, so here it happens.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 04:24h, 29 października

  Howdy would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 05:01h, 29 października

  Hi there, I want to subscribe for this blog to get newest updates, so where can i do it please help.

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 05:39h, 29 października

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 06:17h, 29 października

  Hello there, You have performed a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 06:55h, 29 października

  Very nice article, just what I wanted to find.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 07:39h, 29 października

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem resolved soon. Kudos

 • чеки на гостиницу
  Posted at 17:05h, 30 października

  Keep on working, great job!

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 03:51h, 31 października

  I blog frequently and I genuinely appreciate your content. This article has really peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 04:30h, 31 października

  When someone writes an piece of writing he/she maintains the thought of a user in his/her mind that how a user can understand it. Thus that’s why this piece of writing is amazing. Thanks!

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 05:09h, 31 października

  It’s very straightforward to find out any topic on net as compared to books, as I found this post at this site.

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 05:48h, 31 października

  It is not my first time to visit this web site, i am visiting this web site dailly and get pleasant information from here everyday.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 06:27h, 31 października

  I visited several web pages but the audio quality for audio songs present at this site is actually marvelous.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 07:06h, 31 października

  I believe what you postedtypedthink what you postedwrotesaidthink what you postedwrotebelieve what you postedtypedWhat you postedtyped was very logicala bunch of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get people’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You might peek at Yahoo’s home page and see how they createwrite post headlines to get viewers to click. You might add a video or a related picture or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 07:44h, 31 października

  Howdy! I just would like to give you a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I’ll be coming back to your website for more soon.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 08:25h, 31 października

  What’s up, this weekend is nice for me, because this time i am reading this impressive informative post here at my house.

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 09:04h, 31 października

  Hi, Neat post. There is a problem with your site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a good component to other folks will omit your wonderful writing due to this problem.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 09:43h, 31 października

  What’s up all, here every one is sharing such experience, thus it’s nice to read this blog, and I used to visit this website every day.

 • гостиничные чеки
  Posted at 10:23h, 31 października

  Hey! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask. Does running a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to writing a blog but I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and views online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • чеки на гостиницу
  Posted at 11:01h, 31 października

  Excellent blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 11:40h, 31 października

  There is definately a lot to learn about this topic. I love all the points you’ve made.

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 12:18h, 31 października

  Hello! I’ve been following your website for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted to mention keep up the great job!

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 12:57h, 31 października

  Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 13:35h, 31 października

  I blog frequently and I really appreciate your content. This article has really peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 14:14h, 31 października

  I’m gone to inform my little brother, that he should also visit this weblog on regular basis to get updated from latest news.

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 14:52h, 31 października

  I do consider all the concepts you have introduced for your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for novices. May you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 15:31h, 31 października

  I’d like to find out more? I’d love to find out more details.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 16:09h, 31 października

  I am curious to find out what blog system you happen to be working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I would like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 16:47h, 31 października

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 17:26h, 31 października

  This website truly has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 18:04h, 31 października

  First off I want to say superb blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing. I have had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Thanks!

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 18:44h, 31 października

  It’s enormous that you are getting ideas from this post as well as from our discussion made here.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 19:22h, 31 października

  Truly no matter if someone doesn’t understand after that its up to other people that they will help, so here it happens.

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 20:00h, 31 października

  If you wish for to take a great deal from this article then you have to apply such techniques to your won website.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 20:38h, 31 października

  whoah this blog is wonderful i really like reading your articles. Stay up the good work! You recognize, a lot of people are searching around for this info, you can help them greatly.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 21:15h, 31 października

  Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to produce a great article but what can I say I procrastinate a lot and never seem to get anything done.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 21:51h, 31 października

  Excellent blog here! Also your site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 22:28h, 31 października

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 23:04h, 31 października

  Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 23:41h, 31 października

  I read this post fully about the resemblance of most up-to-date and previous technologies, it’s awesome article.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 00:18h, 01 listopada

  Hi there, yup this article is really pleasant and I have learned lot of things from it about blogging. thanks.

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 00:55h, 01 listopada

  Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 01:31h, 01 listopada

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 • гостиничные чеки
  Posted at 02:08h, 01 listopada

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 21:08h, 01 listopada

  I really like it when folks come together and share thoughts. Great website, continue the good work!

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 21:47h, 01 listopada

  An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who was doing a little research on this. And he in fact bought me lunch because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your site.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 22:27h, 01 listopada

  all the time i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading here.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 23:06h, 01 listopada

  I got this website from my friend who told me about this website and now this time I am visiting this web site and reading very informative articles or reviews here.

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 23:46h, 01 listopada

  Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thanks a lot!

 • гостиничный чек москва
  Posted at 00:25h, 02 listopada

  Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s website link on your page at appropriate place and other person will also do same in favor of you.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 01:04h, 02 listopada

  It’s truly very difficult in this full of activity life to listen news on TV, thus I simply use internet for that purpose, and get the most up-to-date news.

 • гостиничные чеки
  Posted at 01:42h, 02 listopada

  Fine way of explaining, and good article to take data about my presentation topic, which i am going to convey in institution of higher education.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 02:21h, 02 listopada

  Hurrah! Finally I got a website from where I can truly get useful information regarding my study and knowledge.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 02:59h, 02 listopada

  Highly energetic blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 03:38h, 02 listopada

  For most up-to-date news you have to pay a visit world wide web and on internet I found this website as a best website for most up-to-date updates.

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 04:16h, 02 listopada

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 04:55h, 02 listopada

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 22:00h, 02 listopada

  Hi to all, the contents present at this website are really remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 23:42h, 02 listopada

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 • mercadopme.com.br
  Posted at 02:03h, 03 listopada

  Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb site!

 • qldh.top
  Posted at 02:18h, 03 listopada

  Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 • pagvip.com.br
  Posted at 02:33h, 03 listopada

  Hey very nice website!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds also? I am satisfied to find numerous useful information here in the publish, we’d like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 • gaimogilev.by
  Posted at 02:47h, 03 listopada

  Useful info. Fortunate me I found your site accidentally, and I am stunned why this coincidence did not came about in advance! I bookmarked it.

 • portallondrina.com
  Posted at 03:02h, 03 listopada

  Hey! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My site goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 • oboz.by
  Posted at 03:17h, 03 listopada

  I all the time used to read post in news papers but now as I am a user of web so from now I am using net for posts, thanks to web.

 • www.04597.com.ua
  Posted at 03:32h, 03 listopada

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 • novosti.tj
  Posted at 03:48h, 03 listopada

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • www.guarulhosemrede.com.br
  Posted at 04:03h, 03 listopada

  Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 • suomik.com
  Posted at 04:18h, 03 listopada

  Hi, for all time i used to check weblog posts here early in the morning, because i love to learn more and more.

 • bdg.by
  Posted at 04:34h, 03 listopada

  Hey there would you mind letting me know which webhost you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price? Kudos, I appreciate it!

 • medialaw.asia
  Posted at 04:49h, 03 listopada

  Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Appreciate it

 • shahta.org
  Posted at 05:04h, 03 listopada

  Hi there to all, as I am in fact keen of reading this webpage’s post to be updated regularly. It consists of good information.

 • www.theafricanews.net
  Posted at 05:20h, 03 listopada

  Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you

 • www.gorodpavlodar.kz
  Posted at 05:36h, 03 listopada

  Helpful info. Fortunate me I found your web site by chance, and I am surprised why this coincidence did not came about in advance! I bookmarked it.

 • medialaw.asia
  Posted at 05:52h, 03 listopada

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to trade methods with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 • citylife.az
  Posted at 06:07h, 03 listopada

  Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from this site, and your views are pleasant in favor of new people.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 07:41h, 03 listopada

  There is definately a lot to learn about this subject. I like all the points you made.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 10:25h, 03 listopada

  Howdy! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!

 • цены на лом цветных металлов сегодня
  Posted at 00:40h, 04 listopada

  Hi! I’ve been following your website for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted to tell you keep up the excellent job!

 • лом меди цена калуга
  Posted at 02:19h, 04 listopada

  Hi friends, how is everything, and what you wish for to say concerning this article, in my view its actually remarkable for me.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 16:49h, 05 listopada

  Сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru является надежным партнером для тех, кто ищет качественную машинную штукатурку. Доверьтесь профессиональному мастерству.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 19:18h, 05 listopada

  Ищете решение для ремонта? Механизированная штукатурка с mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru – это быстро, качественно и без пыли.

 • краска для одежды
  Posted at 06:05h, 09 listopada

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information particularly the ultimate part 🙂 I deal with such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 • краска для ткани
  Posted at 08:37h, 09 listopada

  I love it when people come together and share opinions. Great blog, continue the good work!

 • glavdachnik.ru
  Posted at 15:18h, 09 listopada

  I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Reading this info So i’m glad to exhibit that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much undoubtedly will make certain to don?t put out of your mind this web site and give it a look on a constant basis.

 • buy autocad
  Posted at 16:12h, 10 listopada

  Hey there terrific blog! Does running a blog like this take a great deal of work? I have very little expertise in computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just had to ask. Cheers!

 • autocad
  Posted at 18:43h, 10 listopada

  Keep on working, great job!

 • glavdachnik.ru
  Posted at 12:36h, 11 listopada

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 17:21h, 16 listopada

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a leisure account it. Glance complex to far brought agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 21:02h, 16 listopada

  Excellent post. I am dealing with a few of these issues as well..

 • наркология рядом
  Posted at 15:04h, 17 listopada

  What’s up everybody, here every one is sharing such knowledge, so it’s good to read this webpage, and I used to visit this blog every day.

 • круглосуточная психиатрическая помощь нарколог психиатр
  Posted at 19:22h, 17 listopada

  Hey there, You have performed a fantastic job. I will definitely digg it and for my part recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 • услуги сантехника
  Posted at 16:21h, 25 listopada

  This information is priceless. How can I find out more?

 • интернет магазин запчастей
  Posted at 05:59h, 26 listopada

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & aid other users like its helped me. Good job.

 • ремонт сантехники краснодар
  Posted at 07:38h, 26 listopada

  I will right away grab your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me recognize so that I may just subscribe. Thanks.

 • запчасти по вину
  Posted at 08:47h, 26 listopada

  You really make it seem so easy together with your presentation however I in finding this topic to be really something which I feel I would never understand. It sort of feels too complicated and very large for me. I am looking forward for your next submit, I will try to get the hold of it!

 • купить ковер 3 4
  Posted at 02:52h, 27 listopada

  Hello there, I do believe your web site could be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, great website!

 • https://www.rockymountainoils.com/products/blue-tansy-essential-oil
  Posted at 04:05h, 27 listopada

  This article is incredibly moving and thought-provoking. It reminds us of the fragility of life and the unpredictability of circumstances. The way the author describes the initial sense of perfection in their family and the subsequent heartbreak is both poignant and relatable. It’s a powerful reminder that life can take unexpected turns, and it’s important to cherish every moment and loved one. My heart goes out to the author and their family for their strength and resilience in the face of such adversity.

  Rocky Mountain Oils’ Blue Tansy Essential Oil is known for its soothing and calming properties, making it a popular choice for aromatherapy and skincare routines. With its vibrant blue color and sweet, herbaceous scent, this essential oil is a versatile addition to your wellness toolkit. Whether diffused for relaxation or diluted in a carrier oil for skin support, Blue Tansy Essential Oil offers a delightful and therapeutic experience.

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 07:43h, 27 listopada

  Excellent blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 • https://dahlcore.com/hot-work-watch
  Posted at 08:27h, 28 listopada

  Thank you for sharing this deeply personal and touching story. It’s a testament to the strength and love within your family that you faced such a difficult situation with unwavering determination and hope.

  Hot Work Watch offers top-notch fire watch services in New York City, ensuring the safety of construction sites and businesses during hot work activities. Their highly trained personnel are available 24/7 to provide immediate fire watch support, complying with all local regulations and safety standards.

 • supreme
  Posted at 23:56h, 28 listopada

  I intended to put you this very small word in order to say thank you yet again relating to the spectacular things you have provided above. It has been simply unbelievably generous with you to allow unhampered what a number of people could have supplied for an electronic book in order to make some profit for their own end, notably since you might well have tried it in the event you desired. The principles additionally served like a easy way to be aware that the rest have similar dreams the same as mine to understand very much more around this issue. I know there are several more enjoyable sessions in the future for individuals who scan through your site.

 • seo
  Posted at 03:20h, 29 listopada

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 • https://balakrishnangroup.com/property-management
  Posted at 08:04h, 29 listopada

  It’s heart-wrenching to read about the challenges Marlena Bessman-Paliwoda and her family faced with their child’s health. The initial optimism that comes with a new addition to the family and the subsequent shock of receiving less-than-ideal news must have been incredibly difficult to bear.

  Property management involves overseeing and maintaining real estate assets, ensuring they are in good condition and generating income for property owners. Property managers handle tasks such as tenant relations, rent collection, property maintenance, and financial reporting, making them crucial for efficient real estate investments. Effective property management can enhance the value of properties and provide peace of mind to property owners by addressing day-to-day operational challenges and maximizing returns on their investments.

 • seo услуги
  Posted at 19:32h, 29 listopada

  It’s nearly impossible to find educated people about this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • комнатное растение как трава как называется
  Posted at 18:23h, 30 listopada

  I am in fact pleased to read this blog posts which contains lots of useful data, thanks for providing such information.

 • из всего многообразия комнатных цветов
  Posted at 23:54h, 30 listopada

  Can I simply say what a relief to find somebody that truly knows what they’re talking about on the web. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More people must read this and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular because you definitely have the gift.

 • коучинг для бизнеса
  Posted at 10:43h, 03 grudnia

  Everything is very open with a very clear description of the issues. It was really informative. Your website is extremely helpful. Thank you for sharing!

 • бизнес коуч для топ команд
  Posted at 13:42h, 03 grudnia

  A fascinating discussion is worth comment. I do think that you ought to write more on this issue, it might not be a taboo subject but generally people do not speak about such subjects. To the next! Many thanks!!

 • Kasutatud autode kokkuost
  Posted at 01:29h, 04 grudnia

  Wonderful article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

 • Продать автомобиль
  Posted at 05:25h, 04 grudnia

  I am sure this article has touched all the internet users, its really really nice article on building up new weblog.

Skomentuj