Grzech: nazwisko po ślubie - MamySie.pl
1149
post-template-default,single,single-post,postid-1149,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Grzech: nazwisko po ślubie

Nazwisko po ślubie – czy to może być problemem? Okazuje się, że tak. I to nie dla małżonków, rodziny, ale dla świata wokół. 

Do napisania tego tekstu zainspirował mnie, może nawet przymusił, komentarz pod jednym z moich tekstów. Z jednej strony byłam zszokowana jego treścią, z drugiej zaś – ceniłam za szczerość (ale nie za anonimowość). Nazywam się Marlena Bessman-Paliwoda. Po ślubie zachowałam swoje nazwisko, dopisując do niego nazwisko Lubego. Dlaczego tak zrobiłam?

 • względy praktyczne: ciocia męża zameldowana wówczas w tej samej gminie o moim imieniu i takim samym nazwisku jak mój mąż. Nie chciałam dublowania. Takie dublowanie posiada moja mama i nic dobrego to nie przynosiło (tu myślę o pomylonych zaświadczeniach, itp.),
 • wzgląd arcyważny: lubię swoje panieńskie nazwisko, zawsze mi się podobało i szybko zapadało w pamięć,
 • jest to zgodne z prawem!
 • myślę, że połączenie nazwisk brzmi wdzięcznie i rekompensuje długie podpisywanie się w urzędach.

Mój Luby nie miał nic przeciwko. Kiedy jednak zaczęłam posługiwać się podwójnym nazwiskiem, czasami mężczyźni mówili tylko „ojej”, patrząc na Lubego z politowaniem (dodam, że Łukasz nie wiedział o co chodzi – przecież dwa nazwiska to nie jest zbrodnia, prawda? Mój Luby nie wiedział bowiem, że nazwisko podwójne żony to jego hańba:

– Ej, nie wiem, może zachowam się jak hejter, ale Ty (autorko bloga), zachowałaś człon swojego nazwiska jako pierwsze, a męża drugie? Sukcesów w życiu, i na tym blogu. Może ten zły przeze mnie teraz przemawia, ale (no właśnie, te „ale”). Z drugiej strony, to nic nie znaczy, nazwisko, jak nazwisko. A jednak Facet który przyjmuje nazwisko kobiety okrywa się hańbą, tak samo kiedy kobieta nie chce się odciąć i przyjąć nazwiska mężczyzny. Chociaż, sukces, sukcesy wszystko zamazują i wszystkiemu wybaczają, pomyślności. W sumie, jak sobie z tym radzicie, to dobrze, presja otoczenia, tradycji, czy podejścia nie ma znaczenia, przy szczęściu. ~ niktważny

– Cześć, ktośważny:) Przed ślubem zastanawiałam się czy podwójne nazwisko nie sprzeciwia się w deklaratywny sposób jedności małżeństwa, ale wyniesienie na ołtarze świętej z podwójnym nazwiskiem rozwiało moje wątpliwości. Nie uważam tego za hańbę, mój mąż podobnie. Jesteśmy szczęśliwi mimo mojego nazwiskowego widzimisię:) Dziękuję za dobre życzenia. ~ Mamy się, autor

– Dlatego mówię, że jeżeli Wam pasuje, to okej.. Chociaż patrząc z męskiego punktu widzenia, to jednak porażka (nie jakaś straszna, że oooo koniec świata, ale jednak). ~ niktważny

Zapytałam kilku mężczyzn, z których zdaniem się liczę, co oni twierdzą o nazwisku kobiet po ślubie.

Żona przejmuje nazwisko męża

– Tak powinno być. Czuję się dumny, radosny, szczęśliwy, że moja żona nosi moje nazwisko. Teraz ja za nią odpowiadam i każdy już wie, że jest moją żoną.

Żona pozostaje przy swoim nazwisku

– Zdziwiłoby mnie to bardzo i chciałbym dowiedzieć się skąd taka decyzja. 

– Zastanawiałbym się czy moje nazwisko jest nieładne.

– Nie jest dla mnie wyobrażalne, dopuszczalne i do zniesienia, że moja małżonka może nie nosić mojego nazwiska. Biorąc ślub – deklaruje swoją miłość do końca życia, ale też deklaruje, że będę się małżonką opiekować – według mnie symbolem ostatniego jest właśnie nadanie nowego nazwiska małżonce – od tej pory jest pod moją opieką i każdy to wie (to ważne dla faceta, bo wtedy czuje, że prowadzi, czuje odpowiedzialność i misję – czuje się FACETEM.

Żona przyjmuje podwójne nazwisko

– Zupełnie mi to nie przeszkadza.

– Cieszy mnie, że chciała przejąć też moje.

– Podwójne nazwisko? Tu już mogę popisać się większą tolerancją.. Mógłbym to zrozumieć pod kilkoma warunkami: 1. Wyjątkiem mogłyby być wyjątkowa więź z nazwiskiem – np. wymarcie linii; 2. małżonka jest osobą publiczną znaną już ze swojego nazwiska, po którym jest identyfikowana przez inne osoby i przez całkowitą zmianę nazwiska musiałaby budować „markę” od nowa. 3. Nazwisko męża jest wstydliwe lub źle się kojarzące (przysłowiowy „psikutas”).

Kilka zdań komentarza

Nazwisko jest ważne. Posługujemy się nim wszędzie, a w dodatku kształtuje ono część naszej tożsamości: to kim jestem, jaki jestem. Po nazwisku rozpoznają nas inni. To ubranie niemal „na zawsze”. Myślę, że ważne jest to, aby dobrze się w nim czuć. Za tym zaś idzie odpowiednie dobranie nazwiska po ślubie. Powtarzany zarzut o modzie na pozostawanie przy swoim nazwisku lub przybieraniu nazwiska podwójnego jest myślę błędny. Nie jest to moda. Zmieniają się kobiety. Zmieniają się zwyczaje. Ta zmiana jednak nie jest zła, zwłaszcza kiedy decyzja o nazwisku jest wspólna i przemyślana. Nie przesadzajmy. Pozwólmy na ubranie, które akceptuje konkretne małżeństwo.

Marlena Bessman-Paliwoda

Zdjęcie: D. Sarle

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
191 komentarzy
 • wpsychoswiecie
  Posted at 19:26h, 10 marca

  Ha! Piszę pracę magisterską dokładnie z problematyki podwójnego nazwiska oraz kompetencji. Wyszły mi ciekawe wyniki, a mianowicie – kobiety o podwójnym nazwisku są postrzegane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety jako najbarzdiej kompetentne. Uwaga – nawet w oczach mężczyzn w porównaniu do innych mężczyzn!

  Osobiście uważam, że to kwestia indywidualna – jedni lubią mieć dwa, inni jedno. U mężczyzn również spotyka się podwójne nazwiska i szczerze mówiącw nie spotkałam się z „hejtem” na nich z racji tego! 🙂

  pozdrawiam serdecznie,
  Olga z – http://www.wpsychoswiecie.pl

 • Wioleta
  Posted at 20:06h, 10 marca

  Po pierwsze bardzo się cieszę że znowu jesteś wraz z Twoimi niebanalnym tekstami 🙂 temat tego wpisu dotyczy teraz również mnie i myślę że kazdy ma prawo podejmować w tej kwestii własne decyzje i nie sądzę że ktorakolwiek opcja byłaby niewłaściwa tudzież godna potępienia. Poza tym czasy się już trochę zmieniły i na szczęście kobiety mogą decydować w tak ważnej kwestii jak własne nazwisko.

 • Tekla
  Posted at 20:34h, 10 marca

  Mnie też by zdziwiło pozostanie jedynie przy swoim nazwisku przez kobietę, tak jakby chciała pozostać niezależna od męża, właśnie takie uderzenie w jedność małżeństwa, o którym piszesz albo jakby brała pod uwagę jego nietrwałość.
  Ale podwójne nazwisko wydaje mi się w porządku i być może sama się kiedyś na takie zdecyduję. Dla mnie jest to oznaką tego, że nie chcę się odcinać od swoich korzeni, ale jednocześnie przyjmuję nową tożsamość – żony swojego męża.

 • Rosaline
  Posted at 20:45h, 10 marca

  Pisałam niedawno u siebie o nazwiskach. Uważam, że kobiety powinny szanować swoje nazwiska bo to jest część naszej tożsamości i historii. Dopóki w społeczeństwie nie będzie normalne zmieniane nazwiska raz przez kobietę, a raz przez mężczyznę będę trwała przy swoim stanowisku. Może doczekamy takich czasów, że małżeństwa będą wybierały po prostu ładniejsze nazwisko, a nie tak jak teraz, że to zazwyczaj żona przyjmuje nazwisko męża. Dopóki tak się jednak nie stanie jestem za tym żeby kobiety przynajmniej dodawały nazwisko męża do swojego. U siebie pisałam, że najlepszą opcją jest dodawanie swoich nazwisk nawzajem, albo zostanie przy swoich, bo dlaczego tylko kobieta ma przejmować nazwisko faceta?

 • Mat
  Posted at 21:16h, 10 marca

  Zgadzam się, że najważniejsze, by decyzja była wspólna małżonków, wtedy buduje jedność. Jakie nazwisko ostatecznie przyjmą to tak naprawdę sprawa samych zainteresowanych, w końcu to oni będą posługiwać się danym nazwiskiem 🙂 I myślę, że wtrącanie się osób postronnych, które najczęściej nie znają nawet argumentów przemawiających za daną decyzją, jest nadużyciem, a nieraz nawet wyrazem braku szacunku (choćby „patrzenie z politowaniem” czy uznawanie za hańbę), bo każdy ma prawo wybrać opcję, którą uważa za najlepszą dla siebie i dla swojego małżeństwa.
  PS Marlena- dobrze, że wracasz 🙂

 • MPFanaberie
  Posted at 21:39h, 10 marca

  A to się uśmiałam. Podwójne nazwisko hańbą, no nie moja droga ciebie za taką zniewagę to chyba na stosie trzeba spalić 😉 Pierwszy raz spotykam się z opinią, że podwójne nazwisko to hańba. Fakt znani mi mężczyźni (chyba nie przesadzę jak napiszę, że wszyscy), tak jak pytani przez ciebie, nie wyobrażają sobie żeby żona nie nosiła ich nazwiska, ale to czy będzie to tylko nazwisko męża czy również jej panieńskie nie robi im już żadnej różnicy. Ludziom to się jednak w życiu nudzi, że mają czas na takie pierdoły jak zajmowanie się czyimś nazwiskiem.

 • Ela
  Posted at 21:49h, 10 marca

  Marlena ja również bardzo się cieszę, że wróciłaś! Podwójne nazwisko przyjmuje 1% kobiet, więc raczej nie jest to modne. Ja również należę do tego 1 procenta z podobnych względów, jak Ty. Mężowi to nie przeszkadza, natomiast społeczeństwu faktycznie bardzo!

 • Karolina Krysztofiak
  Posted at 08:26h, 11 marca

  Bardzo ciekawe wyniki, zaintrygowały mnie!:)

 • Karolina Krysztofiak
  Posted at 08:31h, 11 marca

  Nigdy nie zastanawiałam się nad tym tematem i do głowy by mi nie przyszło, że może tyle emocji wywoływać. Ze swoim nazwiskiem się rozstanę bez żalu, choć uważam, że nic mu nie brakuje to jednak z pewnych względów żal mi go nie będzie.

 • Urszula
  Posted at 12:09h, 11 marca

  Szczerość szczerością komentatora, ale serio, nie czaję po co się wpieprzać w cudze życie?
  Jeżeli to porażka, to niech ją zachowa dla siebie, a nie ogłasza całemu światu, że ludzie są idiotami.
  Matko, jak mnie tacy pseudo inteligenci denerwują…

 • Małgorzata Panasiuk
  Posted at 15:36h, 11 marca

  Również nie rozumiem o co tyle krzyku. Szczerze bardzo podobał mi się komentarz mojego szwagra przy tej dyskusji, który abosolutnie nie miałby problemu z przyjęciem nazwiska żony, jeśli jej by na tym zależało. Nie ma to dla niego najmniejszego znaczenia. Sama już bym miała większy problem z pozbawieniem się swojego nazwiska, które jest częścią mojej tożsamości i również wolałabym wariant podwójny.

 • Angie
  Posted at 15:38h, 11 marca

  Dobry wpis.
  Jednak poczułam delikatny bunt, czytając ostatnią wypowiedź przy opcji 2, kiedy kobieta pozostaje przy swoim nazwisku. Jak najbardziej rozumiem męski punkt widzenia, ale… wydaje mi się, że zarówno kobieta, jak i mężczyzna odczuwają odpowiedzialność, troskę i misję za drugą osobę w małżeństwie. Tymczasem kobiety (przynajmniej te, które znam) „nie narzucają” mężczyznom przyjęcia ich nazwiska, bo jeśli tego nie zrobią to symbolicznie zaburzy deklarację miłości czy bycie po prostu kobietą lub mężczyzną…
  W każdym razie dobrze, każdy robi to, co woli i jakie ma przekonanie, ważne, żeby było dobrze 🙂

 • Mamy się
  Posted at 16:11h, 11 marca

  „Rozstanę się bez żalu” – czas bliżej określony?:)

 • Mamy się
  Posted at 16:14h, 11 marca

  Bunt rozumiem, bo kiedyś pojawiał się we mnie podobny. Na złość światu chciałam zachować tylko swoje nazwisko (jako nastolatka). Przeszło mi, jednak rozstanie się z na zawsze z nazwiskiem byłoby dla mnie trudne, po prostu.

 • Karolina Krysztofiak
  Posted at 16:39h, 11 marca

  Może ten rok, może następny:)

 • Agata Rudzka
  Posted at 17:10h, 11 marca

  Bardzo ciekawy tekst. Ja nie miałam problemów ze zmianą nazwiska po ślubie, a nie chciałam podwójnego ze względu na długość… Znam sporo kobiet, które mają nazwisko podwójne, a nawet mężów, którzy przejęli po ślubie nazwisko żony. Za to pierwszy raz spotkałam się z określeniem, że może być to dla mężczyzny hańba.

 • Dlaczego moje dziecko nazywa się jak Twój pies? - Mamy się - Tematy, od których zależą losy świata.
  Posted at 22:11h, 11 marca

  […] imienia dla dziecka jest ważny. Podobnie jak nazwisko (pisałam o tym tutaj) to część tożsamości. Niektórzy imię wybierają za pomocą kalendarza, inni z kolei szukają […]

 • maribel
  Posted at 10:20h, 12 marca

  Nie jestem jeszcze po ślubie, ale chciałabym przyjąć dwa nazwiska. Po pierwsze- lubię swoje nazwisko, po drugie, kogo to obchodzi? Nie rozumiem tego. Przecież w małżeństwie nie jest ważne nazwisko, tylko to, że ludzie się wzajemnie kochają. Ale ja chyba żyje na innej planecie… Uważam, że to zbyt wiele hałasu zupełnie o nic.

 • wpsychoswiecie
  Posted at 20:05h, 15 marca

  Jak tylko będzie praca (na podstawie której planuję publikację naukową) – podzielę się dokładnymi wynikami! Wtedy będzie to już (jak to mówią) przypieczętowany fakt 😉

 • Matka Prowincjonalna
  Posted at 17:30h, 07 maja

  to ja mam w takim razie pytanie, czy przyjmując nazwisko męża nie jest istotne jego miejsce (tego nazwiska)? ponieważ jakiś czas temu obiło mi się o uszy, że jest chronologicznie, czyli najpierw panieńskie, później, przez dołożenie, nazwisko męża, bo widzę, że Pan komentujący z tym faktem też miał problem

 • Kusterkowa
  Posted at 19:58h, 07 maja

  Jaki Pan? 🙂
  Nazwisko się zawsze „dopisuje” czyli, jak w moim przypadku: Olga Kowalczyk ( + Kustra) co daje Olga Kowalczyk-Kustra. 🙂 Jeżeli mąż chciałby dodać moje nazwisko do swojego to nazywałby się Kacper Kustra-Kowalczyk.

 • Mamy się
  Posted at 14:47h, 09 maja

  Tak, chyba się zastanawiał nad kolejnością:)

 • Magda
  Posted at 17:28h, 26 maja

  Moje jest ładne a jego niekoniecznie i koniec tematu 🙂 Też zostałam przy swoim 🙂

 • Beata Redzimska
  Posted at 10:02h, 23 lipca

  Mi sie poodbaja takie podwojne nazwiska, moze to problem dla pan z administracji z ogarnieciem tego, ale to brzmi elegancko, a ze nie ktorym ludziom zle sie to kojarzy. Przeciez nie bedziemy sie wszystkimi i wszystkim co sobie wymysla przejmowac. Pozdrawiam serdecznie Beata

 • Karolina Gie
  Posted at 10:02h, 23 lipca

  Ja nie wiedziałam czy zmienić nazwisko, bo było trudne i jakieś (wtedy mi się wydawało) niezbyt wdzięczne. Teraz uważam, że pasuje idealnie. W najbliższym otoczeniu mam kilka znajomych, gdzie to facet przyjął nazwisko żony 🙂

 • Hanna Laszczyk
  Posted at 10:20h, 23 lipca

  Ludziom tak wiele rzeczy przeszkadza, bulwersuje, uwłacza, że aż żal 🙂 Ja też mam podwójne nazwisko, no i co?

 • Aleksandra
  Posted at 10:27h, 23 lipca

  Ja jestem przekonana, że zrobię dokładnie jak Ty. Zawsze podobały mi się dwuczłonowe nazwiska – miały klasę i wyróżniały się. Wszyscy mnie znają z mojego panieńskiego nazwiska, więc nie wyobrażam sobie, żeby nagle je odrzucić. Czułabym się, jakbym musiała zaczynać tworzyć swoją „markę” od początku. Dla mnie to kompromis – ja jestem zadowolona, bo nie niszczę swojej przeszłości, ale mam też nazwisko męża, które świadczy o moich życiowych zmianach. Choć „przyszły mąż” stara się mnie przekonać tylko do jego nazwiska. Jest bez szans.
  Wydaje mi się, że za dużo przykłada się do nazwiska wagi. Kiedyś przyjmowanie nazwiska męża uważało się za swoiste podpisanie aktu własności. Bo przecież żona należała do męża. Może Ci którzy się tak bulwersują, nada chcieliby żeby tak było.
  Każdemu pasuje coś innego i na całe szczęście. Nasz wybór i nikt nie powinien się do niego wtrącać.

 • Nieidealna Anna
  Posted at 12:05h, 23 lipca

  Według mnie każdy ma prawo do nazwiska w takiej kombinacji do jakiej mu jest najwygodniej. Myślę, że przywiązywanie uwagi do nazwiska męża jako istotnego wynika z naszej polskiej mentalności i przywiązania do tradycji (co nie zawsze jest dobre). W moim przypadku było tak, że bardzo mocno chciałam nosić nazwisko męża – po pierwsze jest krótsze, po drugie mi się podoba, po trzecie moje panieńskie nazwisko było dla mnie ciężarem (zła relacja z ojcem, kojarzyło mi się agresywnie i tym samym wychodząc za mąż zyskałam nową tożsamość taką w jakiej ocenie czuję się jak ryba w wodzie). Małżonkowie powinni przegadać wspólnie temat i wybrać opcję dla nich najlepszą tylko tyle i aż tyle 🙂

 • Hanna Kuo
  Posted at 16:34h, 23 lipca

  Jestem zszokowana tym postem! Na prawdę w Polsce wynikają z tego aż takie perypetie? Ja mam męża Tajwańczyka. Zmieniłam nazwisko, żeby zaoszczędzić mojemu potomstwu problemów w przyszłości. I kiedy oznajmiłam mężowi, że chcę przyjąć jego nazwisko, on był w szkoku! „Ale czemu, po co. O co w ogóle chodzi?”. Na Tajwanie nie ma czegoś takiego jak zmiana nazwiska, po prostu ta praktyka nie istnieje. Za to w Polsce kobieta, która nie zmieni, może zetknąć się z pytaniami „a czemu masz dalej panieńskie, ale jak to?”. Więc co kraj to obyczaj! Pozdrawiam 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:18h, 23 lipca

  Ciekawy głos w dyskusji – dziękuję!
  Im więcej czytam komentarzy czy maili okazuje się, że sprawa zmiany nazwiska może być problemem 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:20h, 23 lipca

  Dokładnie. Nie każdy zna motywacje do zostawienia czy zmiany nazwiska, więc „powinien zachować milczenie”:). To sprawa małżeństwa, zgadzam się.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:22h, 23 lipca

  Żona należy do męża, ale też mąż do żony. Wzajemność wymaga po prostu wspólnego uzgodnienia. Powodzenia w rokowaniach 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:24h, 23 lipca

  To ciekawy temat – to przejście mężczyzny na nazwisko żony. Motywacje muszą przeważać nad szklanym oporem społeczeństwa i jego opinii.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:27h, 23 lipca

  Przyznam, ze również mam słabość do podwójnych nazwisk. 🙂 Chyba to widać 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:29h, 23 lipca

  Świat i poszczególni ludzie mieliby mniej problemów, gdyby „tym innym” tyle nie przeszkadzało. Opinie innych po prostu potrafią blokować i krzywdzić.

  Podwójne nazwisko? No to piątka!:)

 • Blogabella
  Posted at 23:21h, 23 lipca

  Dla faceta to oczywista oczywistość kiedy kobieta przybiera jego nazwisko. Ze strony kobiet to jakby pozbywanie się własnej tożsamości, cząstki siebie. Jest to trudna decyzja, to tak jakby odciąć się grubą krechą od przeszłości.

 • Ania
  Posted at 13:29h, 04 sierpnia

  Niestety się mylisz. Kolejność jest dowolna .Zgodnie z prawem można mieć: panieńskie-mężowskie lub mężowskie-panieńskie, wedle widzimisię ;-). To, że WIĘKSZOŚĆ tak robi nie oznacza, że to jedyna, prawidłowa opcja.
  Kolejność nazwiska jest określona przez prawo jedynie w przypadku potomstwa, gdy małżonkowie nie złożą oświadczeń lub ich oświadczenia nie będą zgodne ws. nazwiska potomstwa. Wtedy to jedyną opcją jest nazwisko matki-nazwisko ojca.

  To błąd dość powszechny i nie mam pojęcia skąd się wziął. Może dlatego, że kiedy były jeszcze dowody książeczkowe nazwisko po mężu rzeczywiście dopisywało się do panieńskiego (odwrotnie, poza wymianą dowodu nie było opcji).

 • daywithcoffee
  Posted at 12:45h, 21 września

  Nie postrzegam zmiany nazwiska jako pozbawiania się własnej tożsamości. Dla mnie to naturalne, że przyjmę nazwisko mojego narzeczonego i nie widzę w tym nic złego/dziwnego/nienormalnego. Szanuję jednak wybory innych, sama się z tym niedawno spotkałam – najważniejsze to czuć się dobrze 🙂

 • Katarina
  Posted at 00:27h, 26 września

  Ja ostatnio spotkałam się z odwrotną sytuacją – zdziwieniem na fakt przyjmowania nazwiska męża przez kobietę. Ale to było w Belgii, tam ten zwyczaj nie jest od dawna standardową procedurą, dla większości kobiet jest to oczywiste, że zostają przy swoim nazwisku. Pewnie wynika to w pewnym stopniu z poczucia niezależności, a z drugiej strony skoro „wszyscy” tak robią, to właśnie taka postawa wydaje się w tamtych stronach naturalna. Przynajmniej tak wynika z tego, co do tej pory zaobserwowałam.

  Mnie osobiście podoba się idea przyjmowania nazwiska męża, ale jeśli ktoś decyduje inaczej to cóż, to jest tylko i wyłącznie jego sprawa.

 • Magda
  Posted at 14:19h, 14 października

  Ja nie zmieniłam nazwiska po ślubie i oczywiście najwięcej do powiedzenia miała rodzina mojego P, która jeszcze próbowała go podburzyć…

 • PsychoŚwiat
  Posted at 23:40h, 18 stycznia

  Tak, najczęściej dokłada się człon nazwiska do panieńskiego. Również mężczyzna może dołączyć lub wybrać nazwisko żony.

 • Pani Mądralińska
  Posted at 15:10h, 19 maja

  Czy jest możliwość przeczytania tej pracy? Stoję przed bardzo trudną decyzją, ponieważ mój narzeczony absurdalnie się uparł, abym przyjęła jego nazwisko. Ja już zdecydowałam, że chcę mieć podwójne, zwłaszcza, że moje panieńskie ma tylko 4 literki. Być może Twoja praca pomogłaby mi w rozwiązaniu konfliktu. Pozdrawiam.

 • Marta Kasprzyk
  Posted at 18:59h, 17 września

  Mnie zmiana nazwiska czeka dopiero w przyszłym roku, ale mam plan przyjąć Marta nazwisko męża – moje nazwisko. Dlaczego dwa ? Bo w mojej najbliższej rodzinie nie ma żadnych chłopaków i nazwisko sobie zginie (i tak zginie, bo ewentualne dzieci dostaną jedno nazwisko – męża), moja mama ma dwa i się przyzwyczaiłam i po prostu stoję nazwisko lubię. Wezmę w odwrotnej kolejności, bo tak po prostu lepiej brzmi (dźwiękowo – spytałam nawet koleżanki amerykanki i stwierdziła to samo). A narzeczony nic nie ma naprzeciw, nawet sam stwierdził że tak brzmi ładnie 🙂
  Podzieliłam się swoją decyzją z różnymi ludźmi, w pracy, na uczelni i najwięcej hejtu usłyszałam nie od facetów, a od kobiet. Teksty w stylu „na pewno pomylą się w urzędach” jeszcze są okej, ale „on na pewno źle się z tym czuje, nie powie Ci, ale każdy facet przyjmie to jako ujmę na honorze”.
  Baba babie wilkiem…

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 17:38h, 30 lipca

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 20:35h, 30 lipca

  An interesting discussion is worth comment. I do believe that you ought to write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people do not discuss such subjects. To the next! Many thanks!!

 • daachnik.ru
  Posted at 01:54h, 02 sierpnia

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you have done a awesome job with this. In addition, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer. Superb Blog!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 17:43h, 02 sierpnia

  Hi there friends, its enormous post regarding tutoringand fully explained, keep it up all the time.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 07:01h, 03 sierpnia

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for %keyword%

 • daachnik.ru
  Posted at 21:53h, 03 sierpnia

  First off I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had trouble clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Cheers!

 • twitch.tv
  Posted at 00:37h, 04 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 15:01h, 04 sierpnia

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 19:27h, 04 sierpnia

  Your means of describing everything in this piece of writing is in fact good, all be able to without difficulty understand it, Thanks a lot.

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 03:47h, 05 sierpnia

  I relish, lead to I found exactly what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • перетяжка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 05:56h, 05 sierpnia

  I am sure this post has touched all the internet viewers, its really really good article on building up new weblog.

 • xxxx com video
  Posted at 22:29h, 06 sierpnia

  Hi there it’s me, I am also visiting this website regularly, this web site is really nice and the people are actually sharing pleasant thoughts.

 • daachkaru
  Posted at 03:06h, 07 sierpnia

  It’s not my first time to go to see this website, i am visiting this website dailly and take pleasant information from here every day.

 • myinfodacha.ru
  Posted at 19:09h, 09 sierpnia

  I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 22:46h, 09 sierpnia

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 16:52h, 11 sierpnia

  Greate pieces. Keep writing such kind of information on your page. Im really impressed by your site.

 • sadounik.ru
  Posted at 07:34h, 12 sierpnia

  Very soon this site will be famous among all blogging and site-building users, due to it’s pleasant articles

 • sadounik.ru
  Posted at 12:32h, 13 sierpnia

  Hi there everyone, it’s my first visit at this website, and article is really fruitful in favor of me, keep up posting these posts.

 • daachka.ru
  Posted at 22:09h, 15 sierpnia

  After checking out a few of the blog articles on your web page, I really like your way of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know what you think.

 • daa4a.ru
  Posted at 04:07h, 16 sierpnia

  This is the right website for anybody who wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that’s been written about for decades. Great stuff, just great!

 • daachka.ru
  Posted at 15:20h, 16 sierpnia

  This excellent website truly has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • частный эротический массаж Москва
  Posted at 15:32h, 16 sierpnia

  Грамотный частный эротический массаж Москва база массажа

 • www sexy animal video com
  Posted at 20:28h, 17 sierpnia

  It’s going to be finish of mine day, but before end I am reading this wonderful article to increase my knowledge.

 • ремонт пластиковых окон в минске недорого
  Posted at 01:14h, 21 sierpnia

  Hey! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks

 • ремонт окон
  Posted at 13:27h, 21 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • ремонт окон минск
  Posted at 16:03h, 21 sierpnia

  Please let me know if you’re looking for a article author for your site. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Cheers!

 • ремонт окон пвх в Борисове
  Posted at 05:00h, 22 sierpnia

  Howdy! I know this is somewhat off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to writing a blog but I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and views online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • ремонт стеклопакетов в смолевичах
  Posted at 06:49h, 22 sierpnia

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 11:03h, 22 sierpnia

  whoah this blog is wonderful i really like reading your articles. Stay up the good work! You understand, many people are hunting around for this info, you can help them greatly.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 23:34h, 22 sierpnia

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 • www xxxx video com hd
  Posted at 22:05h, 24 sierpnia

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. However think about if you added some great graphics or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site could undeniably be one of the very best in its niche. Excellent blog!

 • dog xxxx video
  Posted at 23:23h, 24 sierpnia

  What’s up, constantly i used to check blog posts here early in the break of day, since i love to gain knowledge of more and more.

 • www xxx anemal
  Posted at 12:05h, 25 sierpnia

  Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 • daachka.ru
  Posted at 19:05h, 25 sierpnia

  I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A number of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any ideas to help fix this issue?

 • daachka.ru
  Posted at 10:15h, 26 sierpnia

  Hello, just wanted to say, I liked this post. It was inspiring. Keep on posting!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 19:27h, 28 sierpnia

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 08:14h, 29 sierpnia

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • химчистка дивана на дому жодино
  Posted at 16:59h, 01 września

  Nice answer back in return of this query with firm arguments and describing all concerning that.

 • чистка дивана на дому цена в борисове
  Posted at 03:11h, 02 września

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Excellent work!

 • химчистка мебели жодино
  Posted at 06:17h, 02 września

  You made some decent points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 19:01h, 06 września

  Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all important infos. I’d like to see more posts like this .

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 19:09h, 06 września

  You’re so cool! I don’t suppose I’ve read something like this before. So great to find somebody with some original thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a little originality!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 08:02h, 07 września

  I like what you guys are up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the great works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 10:50h, 11 września

  Pretty! This was a really wonderful post. Thanks for providing this info.

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 21:35h, 11 września

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 15:49h, 12 września

  Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any points for beginner blog writers? I’d definitely appreciate it.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 20:37h, 12 września

  Wow, this post is good, my sister is analyzing these things, thus I am going to let know her.

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 06:02h, 13 września

  It’s going to be end of mine day, but before end I am reading this enormous piece of writing to increase my experience.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 00:54h, 14 września

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it!

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 13:21h, 14 września

  Howdy! I realize this is kind of off-topic but I had to ask. Does running a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to writing a blog but I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 14:16h, 14 września

  Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for novice blog writers? I’d certainly appreciate it.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 01:48h, 15 września

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road. All the best

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 17:14h, 15 września

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thanks

 • indexing service url
  Posted at 16:17h, 16 września

  I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 01:35h, 20 września

  This is very fascinating, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and look forward to looking for more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 14:28h, 20 września

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 14:38h, 20 września

  Good way of explaining, and good article to get data about my presentation topic, which i am going to deliver in college.

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 20:25h, 20 września

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you really realize what you are talking approximately! Bookmarked. Please also talk over with my site =). We may have a link trade contract among us

 • infoda4nik.ru
  Posted at 03:26h, 21 września

  Why viewers still use to read news papers when in this technological world all is available on net?

 • Доставка алкоголя на дом Екатеринбург бесплатно
  Posted at 12:05h, 21 września

  What’s up, I wish for to subscribe for this blog to take most up-to-date updates, so where can i do it please assist.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно дёшево
  Posted at 05:36h, 22 września

  Thanks for finally writing about > %blog_title% < Liked it!

 • Доставка алкоголя Екатеринбург Уралмаш
  Posted at 03:34h, 24 września

  Wow, marvelous blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The full glance of your site is wonderful, let alonesmartly as the content!

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 00:35h, 25 września

  This piece of writing will help the internet users for creating new webpage or even a blog from start to end.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 08:59h, 25 września

  Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 12:05h, 25 września

  Hi, just wanted to mention, I enjoyed this post. It was funny. Keep on posting!

 • гостиничный чек москва
  Posted at 18:55h, 25 września

  I got this website from my friend who told me concerning this site and now this time I am visiting this web site and reading very informative posts at this place.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 02:42h, 26 września

  Asking questions are truly nice thing if you are not understanding anything entirely, but this article provides good understanding even.

 • квартиры на сутки Минск
  Posted at 15:56h, 27 września

  Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 • חשפניות
  Posted at 19:03h, 27 września

  Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and excellent style and design.

 • аренда квартиры на сутки
  Posted at 08:05h, 28 września

  Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 • חשפניות
  Posted at 08:35h, 28 września

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this sensible article.

 • חשפניות
  Posted at 20:00h, 28 września

  Very rapidly this site will be famous among all blogging viewers, due to it’s pleasant articles or reviews

 • sphynx kittens for sale
  Posted at 03:42h, 29 września

  Hi everybody, here every one is sharing such experience, thus it’s good to read this webpage, and I used to pay a visit this weblog daily.

 • חשפניות
  Posted at 09:16h, 29 września

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • חשפניות
  Posted at 22:12h, 29 września

  I’d like to find out more? I’d care to find out more details.

 • how much do sphynx cats cost
  Posted at 02:22h, 30 września

  Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information specially the ultimate phase 🙂 I care for such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 • חשפניות
  Posted at 21:42h, 30 września

  Hola! I’ve been following your website for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Lubbock Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!

 • חשפניות
  Posted at 01:58h, 01 października

  Hello, I check your new stuff regularly. Your story-telling style is awesome, keep doing what you’re doing!

 • sphynx kitten price
  Posted at 05:35h, 01 października

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • חשפניות
  Posted at 10:55h, 01 października

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 • sphynx cat price
  Posted at 03:44h, 02 października

  Hi i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this sensible post.

 • חשפניות
  Posted at 00:30h, 03 października

  Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 • חשפניות
  Posted at 13:42h, 03 października

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 22:21h, 03 października

  I’m gone to tell my little brother, that he should also pay a visit this website on regular basis to get updated from most recent gossip.

 • машинная штукатурка в цена
  Posted at 18:35h, 04 października

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 • механизированная штукатурка стен в москве
  Posted at 19:45h, 04 października

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • Онлайн казино
  Posted at 20:56h, 04 października

  В нашем онлайн казино вы найдете широкий спектр слотов и лайв игр, присоединяйтесь.

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 22:46h, 04 października

  I think the admin of this web site is actually working hard in favor of his site, as here every stuff is quality based data.

 • механизированная штукатурка в москве
  Posted at 09:39h, 05 października

  you are in point of fact a good webmaster. The site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a great process in this matter!

 • Онлайн казино
  Posted at 01:31h, 06 października

  Онлайн казино радует своих посетителей более чем двумя тысячами увлекательных игр от ведущих разработчиков.

 • payday loans near me
  Posted at 06:13h, 07 października

  Its like you read my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I feel that you could do with some p.c. to pressure the message house a bit, however other than that, this is magnificent blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 • cash loan near me
  Posted at 19:36h, 07 października

  Hi there, I found your blog by the use of Google whilst searching for a similar topic, your site got here up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • online television
  Posted at 01:45h, 09 października

  My brother suggested I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • online television
  Posted at 18:03h, 09 października

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 • online television
  Posted at 19:18h, 10 października

  Hey very interesting blog!

 • online television
  Posted at 11:23h, 11 października

  Very rapidly this site will be famous among all blogging viewers, due to it’s pleasant articles

 • чеки на гостиницу в москве
  Posted at 22:57h, 12 października

  I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A small number of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any tips to help fix this issue?

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 14:22h, 13 października

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • купить чек на гостиницу в москве
  Posted at 21:21h, 15 października

  Outstanding quest there. What occurred after? Thanks!

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 19:04h, 16 października

  Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 • online television
  Posted at 20:11h, 17 października

  At this time I am going away to do my breakfast, later than having my breakfast coming again to read additional news.

 • online television
  Posted at 09:54h, 19 października

  Hi there, I found your blog by means of Google whilst searching for a comparable matter, your site got here up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • online television
  Posted at 18:53h, 19 października

  Appreciating the commitment you put into your website and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • Онлайн казино
  Posted at 15:53h, 21 października

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity concerning unexpected feelings.

 • стяжка пола под ключ
  Posted at 00:22h, 23 października

  Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обращайтесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 • стяжка пола стоимость
  Posted at 14:23h, 23 października

  Нужна стяжка пола в Москве, но вы не знаете, какой подрядчик лучше выбрать? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по устройству стяжки пола любой площади и сложности, а также гарантируем качество и надежность.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 01:43h, 25 października

  снабжение стройматериалами

 • компании по снабжению строительных объектов
  Posted at 02:55h, 25 października

  снабжение строительства москва

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 03:59h, 26 października

  Actually no matter if someone doesn’t know then its up to other users that they will help, so here it occurs.

 • механизированная штукатурка стен
  Posted at 11:55h, 26 października

  Хотите обновить свой дом с минимальными усилиями? Штукатурка по маякам стен – это то, что вам нужно. Обратитесь к профессионалам с mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru

 • механизированная штукатурка
  Posted at 07:33h, 27 października

  Mеханизированная штукатурка стен – это выбор современных людей. Узнайте больше на mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 15:51h, 27 października

  It’s very simple to find out any topic on net as compared to books, as I found this piece of writing at this site.

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 12:50h, 29 października

  Saved as a favorite, I really like your web site!

 • гостиничные чеки
  Posted at 16:24h, 30 października

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thank you

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 06:48h, 01 listopada

  This site really has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 14:06h, 02 listopada

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 23:49h, 02 listopada

  Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Cheers

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 04:38h, 03 listopada

  What’s up to every one, it’s actually a nice for me to visit this web site, it contains helpful Information.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 15:34h, 03 listopada

  Spot on with this write-up, I seriously believe this website needs far more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!

 • прием цветного металла великий новгород цены
  Posted at 17:08h, 03 listopada

  I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 • ekaraganda.kz
  Posted at 01:47h, 04 listopada

  I pay a visit everyday some websites and websites to read articles or reviews, except this blog provides quality based articles.

 • спецификация на поставку лома цветных металлов 2023
  Posted at 07:10h, 04 listopada

  Hi there, I found your website by the use of Google even as searching for a similar topic, your site got here up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 08:29h, 04 listopada

  Сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru является надежным партнером для тех, кто ищет качественную машинную штукатурку. Доверьтесь профессиональному мастерству.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 02:19h, 06 listopada

  Mеханизированная штукатурка стен – это выбор современных людей. Узнайте больше на mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru.

 • краска для одежды
  Posted at 12:30h, 08 listopada

  Spot on with this write-up, I really feel this web site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info!

 • краска для одежды
  Posted at 15:49h, 09 listopada

  This post is really a nice one it helps new internet viewers, who are wishing for blogging.

 • buy autocad
  Posted at 05:31h, 10 listopada

  This is the right web site for anybody who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for decades. Excellent stuff, just excellent!

 • buy autocad
  Posted at 02:10h, 11 listopada

  I delight in, lead to I found exactly what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 14:37h, 15 listopada

  Hello there, You have done an excellent job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 20:03h, 16 listopada

  This text is priceless. Where can I find out more?

 • glavdachnik.ru
  Posted at 12:19h, 17 listopada

  Hello! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 • лечение наркомании клиника
  Posted at 18:23h, 17 listopada

  I have read so many posts about the blogger lovers but this piece of writing is in fact a good piece of writing, keep it up.

 • клиника лечения неврозов и панических атак
  Posted at 20:04h, 17 listopada

  We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive task and our whole group shall be grateful to you.

 • ремонт сантехники краснодар
  Posted at 14:59h, 25 listopada

  It’s an remarkable article designed for all the web users; they will get benefit from it I am sure.

 • автозапчасти
  Posted at 17:30h, 25 listopada

  Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 • сайт запчастей
  Posted at 16:59h, 26 listopada

  It’s an awesome article for all the web viewers; they will take benefit from it I am sure.

 • сантехник на дом
  Posted at 17:12h, 26 listopada

  I will right away grasp your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please permit me understand so that I may just subscribe. Thanks.

 • купить ковер 3 4
  Posted at 21:59h, 26 listopada

  This is very interesting, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and sit up for in search of more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks

 • купить ковер 3 4
  Posted at 06:25h, 27 listopada

  I used to be recommended this website via my cousin. I am not positive whether this submit is written via him as no one else understand such unique approximately my difficulty. You are amazing! Thank you!

 • seo оптимизатор
  Posted at 19:14h, 27 listopada

  I’ve read several good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you set to create any such magnificent informative web site.

 • домашние цветы и уход за ними
  Posted at 00:13h, 29 listopada

  Normally I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • seo агенция
  Posted at 19:58h, 29 listopada

  I’ve read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you set to create any such magnificent informative web site.

 • комнатные цветы описание и фото
  Posted at 22:24h, 30 listopada

  Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the ebook in it or something. I think that you simply could do with some p.c. to force the message house a bit, however other than that, this is wonderful blog. A great read. I’ll definitely be back.

 • бизнес тренинги в минске
  Posted at 22:11h, 02 grudnia

  Hey There. I found your blog the use of msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 • коучинг в бизнесе
  Posted at 22:08h, 03 grudnia

  It is appropriate time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I have read this publish and if I may just I want to recommend you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles relating to this article. I want to read more things approximately it!

 • Autode kokkuost
  Posted at 04:21h, 04 grudnia

  Wonderful article! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

 • Autode kokkuost
  Posted at 06:16h, 04 grudnia

  Hi, after reading this awesome piece of writing i am also cheerful to share my knowledge here with friends.

 • бизнес курсы для руководителей
  Posted at 20:28h, 06 grudnia

  I always used to read article in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for posts, thanks to web.

Skomentuj