Co czujesz, kiedy bijesz dziecko? - MamySie.pl
1340
post-template-default,single,single-post,postid-1340,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Co czujesz, kiedy bijesz dziecko?

Kiedy dziecko dorasta i zaczyna postrzegać świat na swój sposób, analizuje i przetwarza inaczej niż rodzice sobie to wyobrażają – pojawia się zgrzyt na linii mały człowiek – duży człowiek. W tym dużym pojawia się bowiem chęć pokazania, ze zawsze ma rację, w małym zaś – chęć pokazania, że można inaczej.

Nie ukrywajmy tego i nie bądźmy hipokrytami. Jako rodzice tworzymy sobie wizję tego jak dziecko powinno się zachowywać. Nawet jeśli staramy się nie tworzyć wielkich scenariuszy na ich każdy krok, to są sytuacje w których mamy konkretne oczekiwania co do tego, jak mają się zachować. Najlepiej: stać spokojnie, nie mówić za dużo i za głośno, nie płakać, bez sprzeciwu wykonywać to, czego chce rodzic. Inaczej wyrok brzmi: jesteś niegrzeczny, dziecko.

Dziecko to też człowiek, tylko mniejszy.

Ma umiejętność postrzegania, badania rzeczywistości, przetwarzania i analizowania informacji, wyciągania wniosków. Już kiedy zaczyna chodzić ma własne pomysły, plany i ścieżki, którymi chce iść. Jego drogi działania nie muszą być spójne z naszą wizją, wszechwiedzących dorosłych.

Zgrzyt między małym i dużym człowiekiem może prowadzić do nierównego starcia, w którym i dziecko, i dorosły ostatecznie będzie przegranym.

Dlaczego bijemy dzieci?

Jestem mamą. Mam w domu rezolutne dziecko, a ja sama wychowywałam się i żyję w kulturze, gdzie istnieje przyzwolenie na to, aby karać dzieci klapsem, laniem, praniem d*py, pokażę ci zaraz twoje racje. Słyszę to i widzę na każdym kroku.

Jestem mamą, która nie chce bić swojego dziecka. Bywają jednak momenty, w których pojawia się we mnie myśl, że jest tylko jedno rozwiązanie. Klaps. Myśl sterowana społecznie, którą udaje mi się wykorzenić.

Zauważyłam, że w takim momencie to nie dziecko odgrywa główną rolę, a rodzic.

Bicie dzieci powodowane jest nieuporządkowaniem emocjonalnym rodziców. Bijemy w czasie kiedy jesteśmy zmęczeni, mniej cierpliwi, kiedy nie widzimy wyjścia z sytuacji, w naszej ocenie – bezsilni. Chcemy postawić na swoim. Nie umiemy oddać pola – kiedy kończą się nam argumenty – sięgamy po „dyscyplinę” z półki pozawerbalnej.

Potem my – rodzice – zapominamy, a dzieci: „(…) zazdrościłem kumplom ich podbitych oczów, bo od razu wzbudzali litość, a siniaki znikały; moich pręg nigdy nie było widać, nie widać ich, ale jeszcze pieką tam w środku.”

pregi kolaż

My – rodzice – wypieramy ze swojej świadomości i wspomnień momenty bicia dzieci. Nie chcemy się pogodzić z prawdą, bo gdzieś głęboko czujemy niechęć do samych siebie i winę. Dziecko zaś bierze widoczną winę na siebie. Chcąc chronić rodzica, pozbywa się części swojej tożsamości, ulega i poddaje się „winie”, żyjąc okaleczone.

Stosując przemoc wobec dziecka, uczysz je braku granic dla przemocy. W ten sposób nie wyegzekwujesz szacunku dla siebie i innych. Brak logiki w tym działaniu jest rażąco widoczny.

Kocham. Nie daję klapsów. 

logo


Tekst jest poparciem dla kampanii „Kocham. Nie daję klapsów”. 

Kadry i cytat w tekście pochodzą z filmu „Pręgi”.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
119 komentarzy
 • Nieidealna Anna
  Posted at 20:18h, 26 lipca

  Poruszylas niesamowicie ważny, a zarazem trudny temat. Faktycznie bezsilność może być impulsem do bicia. Jako mama 4-miesiecznej Zuzy w chwilach bezsilności idę do łazienki, odkręcić wodę i krzyczę. Potem wdech wydech i jak mantrę powtarzam sobie:jestem oaza spokoju. Pomaga i przynosi ulgę 🙂 bić nie wolno, ba krzyczeć nawet nie można. ..

 • Young Wife
  Posted at 21:06h, 26 lipca

  Nie uznaję bicia dzieci. Sama byłam wychowywana bez pouczających klapsów – czasem o nich marzyłam, bo słowa „zawiodłaś mnie” bolały dużo bardziej. Ale to chyba cały sukces wychowania – słowami 🙂

 • Maga
  Posted at 23:17h, 26 lipca

  Bicie niczego nie rozwiązuje. Każda agresja to nic innego jak słabość – czujesz, że sytuacja wymyka się spod kontroli – bijesz, krzyczysz, tracisz panowanie. Może w danym momencie zagłuszy się problem, ale co dalej? Moje dzieciństwo upłynęło na szczęście bez tego typu atrakcji, za co jestem bardzo wdzięczna moim rodzicom. Pozdrawiam, temat jest ważny, warto go rozpowszechniać 😉

 • Agnieszka Zyśk
  Posted at 09:48h, 27 lipca

  Tak, bicie dzieci to wyraz bezsilności rodzica. To przerażające, że większość z nas myśli 'ale to tylko klaps. Ja też czasem dostałem klapsa i dzięki temu wyrosłem na porządnego człowieka’

 • Pani od Emocji
  Posted at 10:49h, 27 lipca

  Brawo za udział w akcji. Bicie jest łatwym rozwiazaniem dla rodziców by zdyscypliwoać swoje dziecko. Rozwiązaniem łatwym, ale często mało skutecznym, a najczęściej „niszczącym” dla psychiki dziecka. Warto się wiec zastanowić czy danie klapsa faktycznie jest najlepszym rozwiązaniem zaistniałej sytuacji. Czy biciem uzyskamy szacunek ze strony dziecka? Szacunek, który się przekłada bezpośrednio na respektowanie wyznaczanych przez dorosłego granic.

 • Agnieszka | casalinga.pl
  Posted at 14:10h, 27 lipca

  Czasem, kiedy mój dwulatek pokazuje cały wachlarz swoich możliwości doprowadzenia nas na skraj rozpaczy, mam ochotę mu wlać. WIEM, że to zadziała. WIEM, że odniosę natychmiastowy skutek. WIEM, że on natychmiast odczuje, że zachował się nieodpowiednio. Całe szczęście WIEM też jeszcze jedno, że danie dziecku klapsa, nawet na zimno i z wyrachowaniem (jak to niektórzy argumentują) to jest szybkie rozwiązanie problemu, to jest chwilowe rozwiązanie problemu. Ale nie jest EFEKTYWNYM rozwiązaniem problemu. Na dłuższą metę nie zdaje egzaminu. Wolę się jednak pomęczyć, nie lubię chodzić na łatwiznę 😉

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 14:54h, 27 lipca

  I Tobie, i mnie – jako mamom małych dzieci – można zarzucić, że wiele przed nami. Nie ma co ukrywać – liczy się nasze podejście do tematu.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 14:56h, 27 lipca

  Ta większość to ok. 60% społeczeństwa. Masz rację, przerażające.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 15:03h, 27 lipca

  Szacunek powodowany lękiem to tylko iluzja. Potem nagle ktoś, kto był „grzeczny, ułożony, rozsądny, szanował wszystkich”, pęka i staje się innym człowiekiem, nieakceptowanym przez społeczeństwo. Sam jednak jest pokrzywdzonym, zniszczonym przez uczenie szacunku w dzieciństwie.

 • jedz z apetytem
  Posted at 08:22h, 28 lipca

  ;))

 • Ewa Olborska
  Posted at 13:38h, 29 lipca

  Pamiętam, że mojemu tacie zdarzyło się straszyć nas pasem. Jego tata tak go wychowywał i tata nie widział w tym nic złego. My z bratem przeżyliśmy, nie są to jakieś traumatyczne przeżycia, a epizody, których było może dwa czy trzy. Pamiętam tylko to, że mój brat jeszcze bardziej robił tacie na złość, a w tacie pamiętam tę bezsilność, o której piszesz. Nigdy takie sytuacje nie przynosiły pożądanych przez tatę efektów, a my byliśmy jeszcze bardziej na „nie” do wszystkiego.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:05h, 29 lipca

  Rodzi się w człowieku bunt przeciw przemocy (pas to ta przemoc). U małego/młodego człowieka widać to w takim „stawianiu się”. Dziękuję za Twój głos.

 • Dolnośląski Podróżnik
  Posted at 08:23h, 31 lipca

  Słowa pewnej osoby, która nigdy nie dostała klapsa:
  „Jak ja chciałam dostać wreszcie w tyłek, wszystko byłoby mniej bolesne niż ta wszechobecna cisza i okropny wzrok mamy”.

  Od przemocy fizycznej przemoc psychiczna jest jeszcze gorsza…

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 15:08h, 31 lipca

  Wszyscy skazani jesteśmy na własną interpretacją cudzych emocji i jako dzieci, i jako dorośli. Z tego zawsze wynikać będą pewne nieporozumienia, zranienia, jednak nie jest to powodem do tego, aby jednak dać klapsa.

 • Madzia Guła
  Posted at 15:55h, 03 sierpnia

  Świetny post! Ja też czasem łapię się na tym, że gdy synek jest nieposłuszny w głowie od razu zapala się lampka: daj mu klapsa! A nie chcę go bić, bo wiem, że to nie jest dobre dla jego rozwoju i nic tym nie zyskam. Co do tego, że mamy swoje wyobrażenie o dziecku zanim się urodzi i gdy potem postępuję ono inaczej niż byśmy chcieli to jesteśmy zawiedzeni, też się zgodzę. A przecież to dobrze, że ma swój charakter i własne zdanie. Fajnie, że o tym napisałaś 🙂 Przydał mi się ten tekst 🙂
  Pozdrawiam, obserwuję i zapraszam do siebie (choć tematyka trochę inna) 🙂
  http://landvanity.blogspot.co.uk/

 • bedekims.pl
  Posted at 16:42h, 03 sierpnia

  Tez nie chce dawać swojemu dziecku klapsow . Ale wiem też, że czasem rodzice nie dają sobie rady i stad taki krok. Sama klasy dostawałam i mam się dobrze. Czuje się kochana i nie mam za złe rodzicom tego, że czasem ostrzegawczo dostałam po tylku.

 • Natalia Fedan
  Posted at 15:53h, 04 sierpnia

  Każda przemoc – fizyczna i psychiczna zostawia na dziecku trwałe rany. W przypadku bicia można to zaobserwować nawet w różnicach w budowie mózgu. Ja jestem z tych mam, które nigdy nie dają/nie dawały klapsów i powiem Wam, że to działa – dzieci mam cudne, zero problemów wychowawczych, nastolatki bez okresu naporu i buntu. Nigdy też nie stosowałam kar w stylu „szlaban na TV” czy cokolwiek. Jeśli już, to wspólnie uzgodnione konsekwencje – tak, by były zrozumiałe (to już w przypadku starszych dzieci). Bo wierzę, że za tym, co określamy jako „niegrzeczne” zachowanie kryją się potrzeby i nieumiejętności dzieci i trzeba je tylko spokojnie i mądrze nauczyć. Nie powiem – czasem brakowało mi cierpliwości, ale w chwilach ciśnienia przypominałam sobie to, jaka jest moja rola i w większości przypadków nie krzyczałam (no, zdarzyło mi się wyjść kilka razy z równowagi i krzyknąć, ale potem wyjaśniłam i przeprosiłam – to też ważne). A zazwyczaj najwyżej mówiłam coś w stylu „Złości mnie jak tak robisz”. Uwierzcie, to działa 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:31h, 05 sierpnia

  Różnice w budowie mózgu? Nie słyszałam o tym – masz jakieś źródła do poczytania?
  Ja z kolei czytałam, że bite dziecko głośniej płacze – w każdej sytuacji – i ma problem z uspokojeniem się.

  Określenie „niegrzeczny” – moje ulubione, szczególnie gdy dziecko biega, a nie „grzecznie” siedzi i patrzy w sufit.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:34h, 05 sierpnia

  Najczęściej właśnie poprzez swoje wyobrażenie jak dziecko powinno postępować (i jak my z nim mamy postępować) kruszymy jego charakter właśnie. Dzięki za wypowiedź w temacie!

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:36h, 05 sierpnia

  Ocena wynika chyba też z samej relacji z rodzicami. Klapsy są blokujące, zatem musiałaś dostać nadwyżkę dobrych zachowań rodziców, hmm?

 • Wiktoria
  Posted at 12:06h, 06 sierpnia

  Jestem przeciwniczką znęcania się nad dziećmi fizycznie czy psychicznie! Jeśli chodzi o klapsy to podobno kiedyś jeden dostałam, bo uderzyłam mamę. Zadziałało bo nigdy więcej się to nie zdarzyło i nie ma to żadnego oddzwięku na moje obecne życie, ale to indywidualna sprawa każdego 🙂 independentgirl98.blogspot.com

 • черен трюфел
  Posted at 18:24h, 11 maja

  hi!,I like your writing very a lot! percentage we keep in touch more
  approximately your post on AOL? I need an expert in this area to resolve my problem.
  Maybe that is you! Taking a look ahead to see you.

 • was kosten trüffel
  Posted at 06:20h, 15 maja

  I think this is among the such a lot important information for
  me. And i am satisfied reading your article. But wanna statement
  on some normal things, The site taste is great, the
  articles is truly nice : D. Good task, cheers

 • con trufa
  Posted at 23:43h, 15 maja

  I have read a few just right stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.
  I surprise how much attempt you put to make the sort of fantastic informative site.

 • gate.io kimlik doğrulama süresi
  Posted at 14:32h, 21 maja

  I am a website designer. Recently, I am designing a website template about gate.io. The boss’s requirements are very strange, which makes me very difficult. I have consulted many websites, and later I discovered your blog, which is the style I hope to need. thank you very much. Would you allow me to use your blog style as a reference? thank you!

 • trüffel bestellen
  Posted at 12:35h, 26 maja

  Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I
  can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up
  my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas
  or suggestions? Cheers

 • Jangan Lupa Main Bareng Anak
  Posted at 18:47h, 18 czerwca

  You’ve made some decent points there. I checked on the net to find out more about the issue
  and found most individuals will go along with your views on this web
  site.

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 20:01h, 30 lipca

  Hello, I log on to your blogs daily. Your story-telling style is awesome, keep up the good work!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 03:48h, 03 sierpnia

  Your means of describing all in this article is actually good, all be able to without difficulty understand it, Thanks a lot.

 • daachnik.ru
  Posted at 10:32h, 03 sierpnia

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 • twitch.tv
  Posted at 11:04h, 04 sierpnia

  It’s wonderful that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made here.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 01:51h, 05 sierpnia

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.

 • перетяжка мебели
  Posted at 02:22h, 05 sierpnia

  Right now it looks like Expression Engine is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • lara with horse xvideos
  Posted at 10:55h, 07 sierpnia

  Hi it’s me, I am also visiting this web site regularly, this site is actually good and the people are really sharing good thoughts.

 • daachkaru
  Posted at 12:32h, 07 sierpnia

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 08:24h, 10 sierpnia

  Wonderful goods from you, man. I’ve have in mind your stuff prior to and you’re simply too fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the best way through which you are saying it. You make it entertaining and you still take care of to stay it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

 • myinfodacha.ru
  Posted at 18:41h, 10 sierpnia

  It’s not my first time to pay a visit this website, i am visiting this website dailly and take nice information from here everyday.

 • sadounik.ru
  Posted at 05:48h, 12 sierpnia

  Yes! Finally something about %keyword1%.

 • раскрутка сайта в google
  Posted at 13:54h, 12 sierpnia

  Hey There. I found your blog the use of msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 • daa4a.ru
  Posted at 12:40h, 16 sierpnia

  What a information of un-ambiguity and preserveness of precious experience concerning unexpected feelings.

 • мужской эромассаж в Москве
  Posted at 00:51h, 17 sierpnia

  Правильный частный эротический массаж Москва база вип спа

 • daachka.ru
  Posted at 07:42h, 17 sierpnia

  Awesome things here. I’m very satisfied to see your article. Thank you so much and I’m looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 • www xxxx video com hd
  Posted at 13:04h, 18 sierpnia

  Hi! I’ve been following your site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Porter Tx! Just wanted to mention keep up the great job!

 • ремонт окон пвх в Жодино
  Posted at 12:27h, 21 sierpnia

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other users like its helped me. Good job.

 • мастер по ремонту окон пвх
  Posted at 01:26h, 22 sierpnia

  I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 19:31h, 22 sierpnia

  This is a topic that is close to my heart… Cheers! Where are your contact details though?

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 20:31h, 22 sierpnia

  Right now it looks like Drupal is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • animal and sexy video
  Posted at 04:00h, 25 sierpnia

  I blog frequently and I genuinely appreciate your content. The article has really peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • www animal xxxx com
  Posted at 17:09h, 25 sierpnia

  My brother suggested I might like this website. He used to be totally right. This publish actually made my day. You cann’t believe just how much time I had spent for this information! Thank you!

 • daachka.ru
  Posted at 06:54h, 26 sierpnia

  I really like it when folks come together and share views. Great website, continue the good work!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 05:10h, 29 sierpnia

  Good article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the good writing.

 • химчистка дивана на дому жодино
  Posted at 00:41h, 02 września

  Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thanks!

 • химчистка дивана в жодино
  Posted at 02:56h, 02 września

  Appreciating the hard work you put into your website and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 • dinaspajak.com
  Posted at 13:01h, 06 września

  This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post.

  Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 05:07h, 07 września

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 05:59h, 07 września

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 20:19h, 09 września

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thanks a lot

 • где сделать в москве гостиничные чеки
  Posted at 20:36h, 11 września

  Good day! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks

 • чеки на гостиницу
  Posted at 20:09h, 12 września

  My spouse and I stumbled over here different website and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to going over your web page for a second time.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 05:47h, 13 września

  What i do not realize is in fact how you’re not really a lot more well-liked than you may be right now. You are so intelligent. You recognize therefore significantly in relation to this topic, produced me in my opinion consider it from so many numerous angles. Its like men and women aren’t interested unless it’s something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs great. All the time maintain it up!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 10:54h, 14 września

  I am sure this article has touched all the internet people, its really really nice post on building up new blog.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 16:06h, 15 września

  What’s up mates, how is everything, and what you wish for to say concerning this piece of writing, in my view its truly remarkable for me.

 • link indexing url
  Posted at 03:47h, 17 września

  An intriguing discussion is worth comment. I believe that you should write more on this subject, it might not be a taboo subject but generally people do not discuss such topics. To the next! Kind regards!!

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 01:06h, 20 września

  Wonderful website you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get advice from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks a lot!

 • гостиница с отчетными документами
  Posted at 19:47h, 20 września

  This text is invaluable. How can I find out more?

 • infoda4nik.ru
  Posted at 00:17h, 21 września

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it!

 • Заказ алкоголя Екатеринбург доставка
  Posted at 00:50h, 22 września

  My relatives always say that I am wasting my time here at net, but I know I am getting experience daily by reading such pleasant articles.

 • Заказать алкоголь с доставкой на дом
  Posted at 00:22h, 24 września

  If some one needs to be updated with most up-to-date technologies afterward he must be visit this web site and be up to date everyday.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 00:12h, 25 września

  Whats up very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also? I am satisfied to find numerous useful information here in the submit, we’d like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

 • гостиничный чек москва
  Posted at 11:46h, 25 września

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 21:09h, 25 września

  Howdy exceptional blog! Does running a blog similar to this take a lot of work? I have no knowledge of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Thanks!

 • квартира на сутки в Минске
  Posted at 04:16h, 28 września

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. All the best

 • חשפניות
  Posted at 05:07h, 28 września

  This text is priceless. Where can I find out more?

 • sphynx cats for sale
  Posted at 02:22h, 29 września

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 • חשפניות
  Posted at 06:01h, 29 września

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • how much is a sphynx cat
  Posted at 01:09h, 30 września

  Now I am going away to do my breakfast, after having my breakfast coming again to read additional news.

 • חשפניות
  Posted at 10:19h, 30 września

  Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 • חשפניות
  Posted at 07:41h, 01 października

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 • חשפניות
  Posted at 10:26h, 03 października

  I was extremely pleased to find this web site. I want to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff on your website.

 • гостиничные чеки с подтверждением москва
  Posted at 21:14h, 03 października

  Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 • Онлайн казино
  Posted at 19:51h, 04 października

  Это лучшее онлайн-казино, где вы можете насладиться широким выбором игр и получить максимум удовольствия от игрового процесса.

 • механизированная штукатурка москва
  Posted at 05:54h, 05 października

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • механизированная штукатурка москва
  Posted at 13:06h, 05 października

  I really love your site.. Excellent colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own blog and would like to know where you got this from or what the theme is called. Thank you!

 • Онлайн казино
  Posted at 01:00h, 06 października

  В нашем онлайн казино вы найдете широкий спектр слотов и лайв игр, присоединяйтесь.

 • Онлайн казино
  Posted at 08:58h, 07 października

  Онлайн казино радует своих посетителей более чем двумя тысячами увлекательных игр от ведущих разработчиков.

 • cash advance near me
  Posted at 16:19h, 07 października

  Howdy are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • online television
  Posted at 14:00h, 09 października

  great issues altogether, you just gained a logo new reader. What might you suggest in regards to your post that you simply made a few days ago? Any positive?

 • online television
  Posted at 07:17h, 11 października

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 • Residential properties for rent Pondok Indah
  Posted at 17:12h, 12 października

  I really love your blog.. Very nice colors &
  theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own blog and want to find out where you got this from or exactly what the theme is named.
  Thank you!

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 22:29h, 12 października

  I love reading through a post that will make people think. Also, thanks for allowing for me to comment!

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 20:13h, 15 października

  Good post. I’m facing a few of these issues as well..

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 17:59h, 16 października

  Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 • online television
  Posted at 08:22h, 18 października

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Reading this info So i’m glad to exhibit that I have a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much definitely will make certain to don?t forget this web site and give it a look on a constant basis.

 • comment-120462
  Posted at 08:23h, 21 października

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the costs.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various
  websites for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?

  Any help would be really appreciated!

 • Онлайн казино
  Posted at 11:10h, 21 października

  Hey there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 • стяжка пола москва
  Posted at 10:26h, 23 października

  Хотите получить идеально ровный пол без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по стяжке пола м2 по доступной стоимости, а также устройству стяжки пола под ключ в Москве и области.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 22:29h, 24 października

  снабжение строительных фирм

 • гостиничные чеки
  Posted at 03:27h, 26 października

  It’s an awesome piece of writing in favor of all the web users; they will take benefit from it I am sure.

 • штукатурка стен машинным способом
  Posted at 02:46h, 27 października

  Если вы заботитесь о качестве и скорости работы, посетите наш сайт mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru. Мы предлагаем услуги механизированной штукатурки для идеально гладких стен.

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 11:39h, 29 października

  Hi, i feel that i saw you visited my website so i got here to go back the favor?.I am trying to find things to improve my website!I assume its good enough to use some of your concepts!!

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 05:39h, 01 listopada

  Good post. I’m going through a few of these issues as well..

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 01:10h, 03 listopada

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 20:44h, 03 listopada

  Saved as a favorite, I really like your blog!

 • ekaraganda.kz
  Posted at 00:42h, 04 listopada

  Incredible points. Great arguments. Keep up the good work.

 • приемка лома алюминия
  Posted at 03:45h, 04 listopada

  As the admin of this website is working, no doubt very soon it will be famous, due to its quality contents.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 21:22h, 05 listopada

  Обеспечьте своему жилищу идеальные стены с механизированной штукатуркой. Выберите надежное решение на mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru.

 • краска для ткани
  Posted at 10:53h, 09 listopada

  I am extremely inspired with your writing talents and alsosmartly as with the format in your blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 • autocad
  Posted at 20:59h, 10 listopada

  This is my first time go to see at here and i am actually impressed to read all at one place.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 08:50h, 14 listopada

  I think this is one of the so much significant information for me. And i’m glad reading your article. However wanna statement on few common things, The website taste is ideal, the articles is really nice : D. Good process, cheers

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 19:12h, 16 listopada

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The full glance of your web site is wonderful, let alonesmartly as the content!

 • наркологическая клиника рядом со мной
  Posted at 17:08h, 17 listopada

  Great post. I’m dealing with some of these issues as well..

 • сантехник краснодар
  Posted at 19:54h, 25 listopada

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read content from other writers and practice a little something from their websites.

 • интернет магазин автозапчастей
  Posted at 11:15h, 26 listopada

  Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too magnificent. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 05:18h, 27 listopada

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • seo оптимизация
  Posted at 23:11h, 28 listopada

  I’m not sure why but this site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • yeezy boost 350 v2
  Posted at 01:45h, 29 listopada

  Thanks for your entire hard work on this web page. My mother really likes doing research and it’s really obvious why. My partner and i hear all relating to the lively mode you produce powerful items on this website and therefore boost participation from other people about this matter plus our favorite child is always studying a lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are always doing a great job.

 • какие цветы посадить дома
  Posted at 21:08h, 30 listopada

  Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all significant infos. I’d like to peer more posts like this .

 • бизнес тренинги для руководителей
  Posted at 16:13h, 03 grudnia

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 • Продать автомобиль
  Posted at 03:26h, 04 grudnia

  I am extremely inspired together with your writing skills and alsowell as with the layout for your blog. Is this a paid topic or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

Skomentuj