Odwyk od perfekcjonizmu - MamySie.pl
1550
post-template-default,single,single-post,postid-1550,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Odwyk od perfekcjonizmu

Przychodzi czas, że zdajesz sobie sprawę, że o to nie możesz pójść dalej w swoim rozwoju. Największą przeszkodą okazują się szczegóły. Nagle zdajesz sobie sprawę, że perfekcjonizm wcale Ci nie pomaga. Blokuje Ciebie i co gorsza – wpływa także na relacje z innymi ludźmi. W końcu chcesz się uwolnić. Pytani tylko: jak?

W cyklu „Kobiecość” zapraszam na przystanek czwarty: Perfekcjonizm.

„Nie ma czegoś takiego jak idealny moment”

specjalnie dla Czytelniczek „Mamy się” Jadwiga Korzeniewska, socjolog i trener z Laboratorium Zmieniacza, wskazuje kiedy trzeba zacząć walczyć z perfekcjonizmem, dlaczego utrudnia on relacje z innymi ludźmi oraz jak wykorzystać perfekcjonizm, by odnieść sukces.


Marlena: Czy nie wydaje Ci się, że same czynimy z siebie niewolników? Niewolników swojego perfekcjonizmu? Jak do tego dochodzi? Jak stajemy się perfekcjonistami?

Jadwiga: Geneza perfekcjonizmu jest dość ciekawa, ponieważ obecnie uznaje się, że w znacznym stopniu zawdzięczamy go socjalizacji. Jest to okres naszego życia, w którym jako dzieci jesteśmy uczeni tego, jak funkcjonować w rodzinie, w społeczeństwie, w grupie. Poznajemy wtedy – przez obserwację i doświadczanie – kanon pewnych dozwolonych i zakazanych reguł, norm, prawideł.

Skoro perfekcjonizm jest w znacznym stopniu „wyuczony”, to można nad nim pracować.

Warto przy tym wspomnieć, że nie zawsze są one prawdziwe i nie zawsze nam służą. Z czasem jednak uznajemy je za własne i niesiemy w dorosłe życie. Niekiedy nie mamy pojęcia ani skąd je wzięliśmy, ani czy są zasadne. Traktujemy je jak prawdy objawione, „oczywiste oczywistości”, podczas gdy powinny być traktowane jak hipotezy wymagające weryfikacji. Mniejsze znaczenie w kształtowaniu się perfekcjonizmu odgrywają geny i temperament. Zostawia nas to z dobrą wiadomością: skoro perfekcjonizm jest w znacznym stopniu „wyuczony”, to można nad nim pracować.

M: Jakie są podstawy do postawienia sobie diagnozy: jestem perfekcjonistą?

J: To wbrew pozorom nie jest łatwe pytanie. Perfekcjonizm ma wiele twarzy i odcieni. Często też dotyczy jedynie wybranych obszarów życia. Na potrzeby warsztatów z odwyku od perfekcjonizmu, które prowadzę, przygotowałam idealną sylwetkę perfekcjonisty (sic!) „jadącego po bandzie”. To ten typ, któremu perfekcjonizm przestał służyć, a zaczął go niszczyć. Bazując na tej spreparowanej przeze mnie sylwetce można uznać, że diagnozę „perfekcjonista” warto sobie postawić, gdy człowiek ma bardzo wysokie standardy osobiste, a jednocześnie wciąż towarzyszy mu poczucie niedoskonałości i niedostatku w odniesieniu do tego, jaki jest, co potrafi, co umie i co wie. Do tego często dochodzi brak zadowolenia – na przykład ze swoich kompetencji i osiągnięć – przy jednoczesnym nieustannym podwyższaniu sobie poprzeczki. Perfekcjonista „jadący po bandzie” wini siebie za porażki, obarcza zbyt dużą odpowiedzialnością za niepowodzenia, ponieważ nie dostrzega tego, że nie na wszystko ma wpływ. Paradoksalnie zaś, jeśli odnosi sukces, to wówczas zasługi przypisuje losowi i szczęściu, a nie sobie. To osoba, która ukrywa swoją prawdziwą twarz w obawie o to, że nie zostanie zaakceptowana. To dlatego niektórzy perfekcjoniści maskują swoje prawdziwe emocje, uczucia i potrzeby. Pilnują się tak, jakby cały czas występowali na tzw. „scenie społecznej”. Jednocześnie mają niską samoocenę, porównują się z innymi – nie na zasadzie inspiracji, ale po to, by samemu sobie pokazać, jak dużo jeszcze pracy przed nim. To prowadzi do paraliżu decyzyjnego. Jak wspomniałam – to idealna sylwetka perfekcjonisty „jadącego po bandzie”. Rzadko zdarza się, by ktoś posiadał wszystkie opisane w niej cechy. To tylko niektóre odcienie niezdrowego perfekcjonizmu i nie chciałabym, by ktokolwiek stawiał sobie na tej podstawie diagnozę. Problem jest o wiele bardziej złożony.

perfekcjonizm_mamysie

M: Kiedy możemy być pewne, że nasz perfekcjonizm jest zły i prowadzi nas w niewłaściwym kierunku?

J: Ciekawie postawione pytanie i warto zatrzymać się przy nim na chwilę, by wspomnieć o tym, że perfekcjonizm nie zawsze oznacza coś złego. Austriacki psycholog i psychiatra, twórca psychologii indywidualnej – Alfred Adler – zaproponował rozdział na perfekcjonizm zdrowy i niezdrowy. Ten pierwszy charakteryzuje osoby, które chcą się rozwijać a jednocześnie z ciekawością badają własne granice. Respektują je zamiast się z nimi szarpać. Z porażek czerpią naukę na przyszłość i nie odnoszą ich do siebie. Są ambitne, jednak cele stawiają w ramach swoich możliwości. Cieszy je droga prowadząca do celu a nie samo osiągnięcie założonego rezultatu. Rozumieją, że ów rezultat w świecie rzeczywistym może odbiegać od ich wizji.

Czasem potrzeba naprawdę dużo czasu i samoświadomości, by dostrzec, że perfekcjonizm przestał komuś służyć.

Natomiast perfekcjonista niezdrowy to perfekcjonista zdrowy, który zaczął „jechać po bandzie”, jak zwykłam to określać. Bierze na siebie zbyt dużo i stawia sobie cele będące poza jego możliwościami, więc sprowadza na siebie porażki, których tak bardzo się boi. Obawia się także krytyki, a jednocześnie często porównuje się z innymi. Z tych porównań wychodzi mu, że jest gorszy, że się nie nadaje, że inni mają lepsze warunki i predyspozycje niż on. I teraz pozostaje pytanie, które zadałaś. Po czym poznać, że zaczynamy „jechać po bandzie”? Najprościej rzecz ujmując wtedy, gdy czujemy się nieszczęśliwi, mamy poczucie winy i wyrzuty sumienia spowodowane rozdźwiękiem między naszymi przekonaniami oraz aspiracjami a stanem rzeczywistym. Wtedy, gdy perfekcjonizm zaczyna nas ograniczać i stopować zamiast inspirować. Wtedy, gdy widzimy, że zabiera nam czas, energię i zdrowie. Nie mam gotowej miarki, którą można zmierzyć swój własny perfekcjonizm. Trzeba się sobie bacznie przyglądać i szukać odpowiedzi na pytanie: czy perfekcjonizm pomaga mi wykorzystać mój potencjał? Czasem potrzeba naprawdę dużo czasu i samoświadomości, by dostrzec, że perfekcjonizm przestał komuś służyć.

perfekcjonizm_mamysie

M: Najważniejsze chyba pytanie: jak leczyć perfekcjonizm? Co możemy zmienić, aby perfekcjonizm przestał nam dokuczać, a był pomocą w osiągnięciu sukcesu?

J: Niekiedy perfekcjonizm niezdrowy omawiany już jest jako oddzielna jednostka chorobowa. Natomiast generalnie mówi się raczej o chorobach, do których niezdrowy perfekcjonizm może prowadzić. Są to poważne schorzenia takie jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, lękowe, depresja, zaburzenia na tle seksualnym czy też zaburzenia związane z odżywianiem. W tych przypadkach wskazana jest praca z terapeutą. Ja w swojej pracy warsztatowej pracuję z osobami, u których ten niezdrowy perfekcjonizm nie poczynił takich spustoszeń. Pokazuję im paletę różnych metod, którymi można nad swoim perfekcjonizmem pracować. Skupiamy się na poznaniu genezy perfekcjonizmu i obszarów życia, w których u danej osoby się on objawia, bo to pozwala dobrać adekwatne metody. Zajmujemy się pracą na przekonaniach, poszerzaniem perspektywy spojrzenia na sytuację porażki, empatią wobec siebie, dostrzeganiem mocnych stron i daniem sobie przyzwolenia na to, by nie być najlepszym we wszystkim, co się w życiu robi.

Zmiana to proces – wymaga cierpliwości, determinacji, a przede wszystkim chęci.

Istnieje całkiem sporo metod do pracy nad perfekcjonizmem, „tylko” trzeba tę pracę świadomie podjąć i nie spodziewać się radykalnej odmiany życia już po kilku dniach pracy nad sobą. Zmiana to proces – wymaga cierpliwości, determinacji, a przede wszystkim chęci.

M: Perfekcjonizm, przynajmniej dla mnie, zawsze kojarzył się dobrze. Oczywiście do momentu, kiedy zauważyłam, że blokuje mój rozwój. Co zyskamy, jeśli od perfekcjonizmu się uwolnimy? Co Ty osobiście zyskałaś i jak wpłynęło to na Twoje życie? Można uwolnić się od perfekcjonizmu raz na zawsze czy jest to proces?

J: Perfekcjonizm jeszcze do niedawna był widziany jako zjawisko wyłącznie pozytywne. Był cechą pożądaną przez pracodawców. Wszak perfekcjonista zostanie na nadgodzinach, jeśli będzie trzeba (a jeśli nie będzie trzeba, to też…) a nawet wyręczy cały zespół przy pracy projektowej – bo któż inny zrobi to tak dobrze jak on? Z biegiem czasu zauważono drugą stronę medalu – marnotrawienie czasu i energii, dopieszczanie detali w nieskończoność, blokowanie prac, a w końcu także przedłużające się L4, bo nie da się w nieskończoność funkcjonować na tak wysokich obrotach.

Perfekcjonizm to często nie tylko wysoka poprzeczka ustawiona sobie, ale też oczekiwanie, że inni ludzie będą realizować wysokie standardy.

Warsztaty, które prowadzę nazwałam odwykiem od perfekcjonizmu, bo widzę perfekcjonizm jako pewnego rodzaju uzależnienie. Uzależnienie od kontrolowania siebie, swojego wizerunku, a niekiedy także innych ludzi. Moim zdaniem nie da się perfekcjonizmu oduczyć i zawsze mówię o tym otwarcie. Perfekcjonizm najpierw był widziany jako coś dobrego, potem został uznany za coś w 100% złego i naprawdę często ludzie przychodzą na moje warsztaty przekonani, że będą musieli zmienić się o 180 stopni. Tymczasem moim zdaniem nie jest to ani potrzebne, ani możliwe. Celem zajęć jest nauczenie się, jak przestać „jechać po bandzie” i w efekcie wykorzystać swój zdrowy perfekcjonizm dla uwolnienia swojego potencjału. Moim zdaniem odwyk od perfekcjonizmu pozwala przede wszystkim uwolnić się od irracjonalnych przekonań na temat życia, świata, siebie i innych ludzi. Skonfrontować się z tym, co jest ważne dla mnie – a nie dla mojej mamy, taty, partnera, dzieci albo pani od polskiego, która mówiła, że ktoś ma brzydki charakter pisma. To też sztuka odpuszczania i koncentrowania się na tym, w czym już jest się całkiem ok, zamiast ciągle skupiać się na swoich niedostatkach.

Ja jestem już drugi rok na odwyku od perfekcjonizmu i widzę mnóstwo odzyskanego czasu, energii i zdrowia. Nie byłoby Laboratorium Zmieniacza, gdyby nie odwyk od perfekcjonizmu. Prawdopodobnie nie poprowadziłabym nigdy żadnych zajęć. Bo ciągle mi się wydawało, że za mało wiem i za mało umiem, i że jest tylu mądrych ludzi, którzy są świetnymi trenerami, a ja nie dorastam im do pięt. Nie napisałabym też książki o zmianie nawyków, która ukaże się w 2016 roku. Chociaż… może i bym ją napisała, a potem schowała w czeluściach dysku na komputerze zamiast wysłać do wydawnictwa. Widzę też dobry wpływ na relacje międzyludzkie – zwłaszcza w moim związku. Bo perfekcjonizm to często nie tylko wysoka poprzeczka ustawiona sobie, ale też oczekiwanie, że inni ludzie będą realizować moje wysokie standardy. Nie da się na takich fundamentach budować zdrowych relacji z innymi ludźmi.

M: Jeśli miałabyś możliwość przekazania tylko jednego czy dwóch zdań kobietom – co by to było?

J: Ostatnio napisałam artykuł o tym, co powiedziałabym sobie sprzed 10 lat. Chyba najważniejsze, co chciałabym wtedy usłyszeć, to że nie ma czegoś takiego jak idealny moment. Nie będzie lepszego momentu niż ten, w którym jest się teraz. Zatem moje przesłanie do kobiet jest następujące: zbierz do kupy to, czym dysponujesz i rusz tyłek do przodu! Wtedy nie będziesz musiała się zastanawiać „co by było gdyby?…” – będziesz to wiedziała.

M: Serdecznie dziękuję za rozmowę.


perfekcjonizm_laboratorium zmieniaczaJadwiga Korzeniewska – socjolog, trener, głównodowodząca Laboratorium Zmieniacza, któremu przyświeca idea bycia jednocześnie badaczem i przedmiotem badań dotyczących swojej zmiany osobistej. Specjalizuje się w warsztatach dotyczących zmiany nawyków w działaniu i… w myśleniu (odwyk od perfekcjonizmu, trening pozytywności, oswajanie strachu przed zmianą). Prelegentka podczas spotkań i konferencji, gość Radia Kolor i Radiowej Trójki. Autorka artykułów dla portali Kobieta po 30 i Żyj świadomie oraz dla magazynu Veronique. W 2016 roku ukaże się jej książka na temat zmiany nawyków i wzmacniania motywacji wewnętrznej przy użyciu mechanizmów gier.

Jadwigę znajdziecie w Laboratorium Zmieniacza, na Facebooku lub poprzez e-mail.


Specjalnie dla Czytelników na hasło: Mamysie 15 % rabatu na udział w warsztacie:

12112413_992671244108991_3721222426300600357_n

Szczegółowe informacje o warsztacie znajdziecie na Facebooku. Bilet na warsztat możecie kupić tutaj. W polu „Masz kod promocyjny?” wpiszcie kod: „Mamysie”, a otrzymacie 15% rabatu od aktualnej ceny (naliczenie automatyczne). Rabat jest ważny do 24 października (sobota) do końca dnia.


W ramach cyklu „Kobiecość” do rozmowy na blogu zapraszam kobiety, które swoim przykładem, pracą, podejściem do życia, inspirują inne kobiety do zmiany myślenia o sobie samej, do ruszenia się z miejsca, powrócenia do marzeń i realizowania ich. Wywiad „Odwyk od perfekcjonizmu” jest czwartym w ramach cyklu „Kobiecość”. Wcześniejsze to: 1. Pozbądź się kompleksów – wywiad z Julitą Pająk, fotografem, 2. Pokochaj siebie, Kobieto! – wywiad z Anną Filipiak ze Szkoły Wdzięku oraz 3. Zmień myślenie, Kobieto! – wywiad z Kingą Klejnowską, stylistką i trenerką wizerunku. Zapraszam na kolejne odsłony dotyczące m. in. rozwoju osobistego, organizacji czasu, motywacji i własnego biznesu.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
252 komentarze
 • Zastrzyk inspiracji
  Posted at 19:15h, 21 października

  Świetny wywiad! 🙂

 • MartynaG.pl
  Posted at 19:45h, 21 października

  Lubię czytać teksty, z których można coś wynieść…

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 20:38h, 21 października

  Cieszę się, że ten do nich należy 🙂

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 21:27h, 21 października

  Czasem na warsztatach rzucam suchar prowadzącej i mówię uczestnikom, że mam nadzieję, iż z zajęć wyniosą coś więcej niż herbatę i ciastka w żołądkach 😉 Cieszę się, jeśli tekst był dla Ciebie pomocny 🙂

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 21:28h, 21 października

  Dzięki za dobre słowo 🙂 Na dobrze postawione pytania odpowiada się z przyjemnością 🙂

 • MartynaG.pl
  Posted at 21:39h, 21 października

  wydaje mi się, że właśnie po to wkładamy tyle pracy i emocji – by ktoś coś z tego wyniósł, by stać się inspiracją bądź drogowskazem 🙂 udaje Ci się!

 • Paulina Wyszyńska
  Posted at 10:55h, 22 października

  Czytałam Waszą rozmowę z ogromnym zainteresowaniem. Zgadzam się – nie ma czegoś takiego, jak idealny moment. Mimo, że zawsze daję z siebie wszystko, nie jestem perfekcjonistką. Uważam, że ważniejsze jest wykonanie zadania niż wykonanie go perfekcyjnie.Warto oczekiwać od siebie i przekraczać granice, ale nie można się w tym zatracić. Jestem zauroczona cyklem „Kobiecość” i będę go śledzić!

 • The Natural Minimalism
  Posted at 11:31h, 22 października

  Kiedyś mi się wydawało właśnie że jestem perfekcjonistką i czasem widzę te przebłyski perfekcjonizmu we mnie ale stwierdziłam że się tak nie da, można się wykończyć przez to.

 • Dominika Wrońska || Trickymind
  Posted at 12:24h, 22 października

  Bardzo dobry wywiad, można wiele sobie dzięki niemu uświadomić. Ja jednak nie zgodzę się z tym, że perfekcjonizm jest w większości wyuczony i nie zależy aż tak bardzo od temperamentu i genów – jak w takim razie wytłumaczyć to, że w parze rodzeństwa, wychowywanej w takim samym środowisku jedna osoba jest perfekcjonistą a druga już niekoniecznie? Myślę, że osobowość odgrywa tutaj sporą rolę i dlatego, tak jak poruszyłyście tą kwestię w tym artykule, zmiana to proces – często długi i wymagający ciężkiej pracy. Popieram „Odwyk od perfekcjonizmu”, uważam że to świetny pomysł 🙂 Pozdrawiam!

 • mummyand.co
  Posted at 00:17h, 23 października

  Myślę, że często ludziom ciężko uwolnić się od tego, co zostało im jakoś zakodowane w dzieciństwie. Dźwigamy ten ciężar oczekiwań i staramy się sprostać wszystkim dookołoa. Najważniejsze to sobie uświadomić, w czym tkwi problem i powoli, świadomie wprowadzać zmiany. Perfekcjonizm na dłuższą metę jest bardzo męczący 🙂

 • Ważna pisze
  Posted at 07:44h, 23 października

  Super wywiad. Cierpię całe życie przez swoj perfekcjonizm. A raczej cierpiałam . Moim lekarstwem są moje dzieci. Skutecznie mnie z perfekcjonizmu leczą. Przy nich nic nie jestem w stanie zrobic perfekcyjnie. W związku z tym zaczynam sobie powoli obniżać poprzeczkę.

 • Magdalena Rolnik
  Posted at 09:55h, 23 października

  Ostatnio usłyszałam, że gdyby w Apple panował perfekcjonizm, żadem iPhone do dziś nie ujrzałby światła dziennego. A tak – co jakiś czas wychodzi coraz to leszy, bo zawsze można coś usprawnić. Wzięłam sobie te słowa głęboko do serca i często po prostu odpuszczam ślęczenie nad detalami, których i tak nikt poza mną nie zauważy… 😀

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 12:14h, 23 października

  Paulina, uwielbiam Twoje teksty i bardzo się cieszę, że nasza rozmowa była dla Ciebie wartościowa 🙂 A swoimi słowami, o tym by nie dać się zwariować, potwierdzasz to, co już wiedziałam – że mądra z Ciebie babka 😉

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 12:14h, 23 października

  To prawda, perfekcjonizm wyczerpuje, bo człowiek wciąż jest na wysokich obrotach. Fajnie, że zauważyłaś jego wpływ na siebie i że udało Ci się nad tym popracować 🙂

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 12:20h, 23 października

  Dzięki za dobre słowo 🙂 To, że perfekcjonizm jest w większości wyuczony, pokazują najnowsze badania (można o tym poczytać m.in. w świetnej moim zdaniem książce „Przekleństwo perfekcjonizmu”). Wydaje mi się też, że rzadko całemu rodzeństwu stawiane są takie same wymagania i oczekiwania. U mnie na przykład były zupełnie inne wymagania w stosunku do dwóch starszych sióstr, gdzie różnica wieku wynosi między nimi 1,5 roku. Jedna wyrosła na perfekcjonistkę a druga wręcz przeciwnie 😉 Druga sprawa to „postawa” dziecka wobec owych wymagań – albo uwewnętrznienie, albo bunt i wymyślenie własnych ram działania. Natomiast jasne – geny i temperament nie są bez znaczenia 🙂

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 12:21h, 23 października

  Zgadzam się z Tobą, przekonania, schematy, ramy myślenia, których się uczymy, często przyjmujemy za „prawdy objawione” i ciężko jest nam choćby pomyśleć o tym, że rzeczywistość może wyglądać inaczej. Warto czasem „wytrącić się z równowagi” i sprawdzić swoje przekonania 😉

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 12:22h, 23 października

  Super, to bardzo dobry sposób, choć nie polecam go każdemu! 😉 Trzymam kciuki za stopniowe „luzowanie warkoczyków” 😉

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 12:23h, 23 października

  Dokładnie, „mapa to nie teren” – mi też zdarzało się dopieszczać rzeczy nieistotne dla odbiorcy i zakopywać w nich na długie godziny. Efekt był taki, że nie starczało już czasu na ważne sprawy 🙁 Fajnie, że potrafisz sobie „poluzować warkoczyki” 🙂

 • Monika Myszka-Wieczerzak
  Posted at 13:08h, 23 października

  Wow! Jestem pod wrażeniem rzetelnego potraktowania tematu. Z radością odnalazłam się w opisie pozytywnego perfekcjonisty, choć ogólnie to samo słowo „perfekcjonizm” źle mi się kojarzy, bo długo z niego wychodziłam. Dodam jeszcze, że jedną z pułapek w procesie zdrowienia z perfekcjonizmu jest taki etap, kiedy chciałoby się perfekcyjnie przestać być perfekcjonistą. Błędne koło! Jak się je przełamie i pozwoli sobie na nie zawsze idealne wychodzenie z perfekcjonizmu, to jest już z górki. Świetny temat – udostępnię u siebie z przyjemnością!

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 22:23h, 23 października

  Monika, pięknie dziękuję za dobre słowo 🙂 Czasem w ankietach po warsztacie z odwyku od perfekcjonizmu uczestnicy piszą z przekorą „perfekcyjny warsztat” 😉 Staram się podchodzić do tematu rzetelnie i cieszę się, że to zauważyłaś 🙂 I masz 100% racji – „luzowanie warkoczyków” warto zastosować też do samego procesu „zdrowienia” 😉

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:34h, 23 października

  Zrobione jest lepsze od doskonałego. 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:37h, 23 października

  U mnie doświadczenie podobne – przy dzieciach mam mniej czasu na dopieszczanie detali, więc siła rzeczy muszę wybrać: zrobić czy zakopać w szufladzie rzeczy „jeszcze” niedoskonałych.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 23:31h, 23 października

  Mnie niestety się to zdarza. Jeszcze.

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 10:08h, 24 października

  Zmiana to proces, potrzeba morza cierpliwości – także do siebie 🙂

 • Monika Myszka-Wieczerzak
  Posted at 13:53h, 24 października

  „Luzowanie warkoczyków” – świetna metafora! Biorę ją!

 • Anna Rozaneczka
  Posted at 08:24h, 25 października

  Świetny wywiad! Nie jestem perfekcjonistką i nigdy nią nie byłam jednak chciałam być. Teraz wiem, że nikt nie może być perfekcyjny, bo nawet jeśli nam się wydaje, że jest wszystko idealnie, to nie jest – przyjdzie ktoś kto zrobi to lepiej. :p

 • Papieromania Klaudia Bojdo
  Posted at 08:35h, 25 października

  świetny wpis – jakbym czytała o sobie ! ciesze się, że trafiłam do ciebie !

 • Dominika Wrońska || Trickymind
  Posted at 21:17h, 25 października

  Nie znam tych badań, ale chętnie się z nimi zapoznam 🙂 ciekawa jestem jak ich autorzy poradzili sobie z typowymi problemami tego typu przedsięwzięć czyli znaczną liczbą zmiennych zakłócających. Pewnie masz rację, że znaczenie ma kolejność urodzenia, pewnie też płeć dziecka, ale nikt z nas nie rodzi się jako tabula rasa. Pomijając to skąd bierze się perfekcjonizm, bywa on zdecydowanie destrukcyjny i warto pracować nad tym aby cieszyły nas rozwiązania optymalne a nie idealne 🙂 Pozdrawiam!

 • Agnieszka
  Posted at 09:25h, 26 października

  Bardzo ważny temat! Jako kobieta mam skłonność do wrażenia, że jestem za mało.., albo za bardzo… i wtedy „jadę po bandzie”. Kluczem jest poznanie siebie i swoich możliwości i porównywanie się z … sobą samym we wcześniejszych etapach. Dlaczego nie z innymi? Ponieważ nie ma dwóch takich samych osób, z takimi samymi doświadczeniami, przeżyciami, wrażeniami, wrażliwościami itd. Jaki więc jest sens porównywać się z kimś zupełnie od nas innym?

 • Agnieszka
  Posted at 09:26h, 26 października

  Magda, dokładnie! jeśli ciągle bym coś poprawiała w każdym tekście, żaden by nie został opublikowany 😉

 • Kasia Potasznik
  Posted at 13:03h, 26 października

  Mam na perfekcjonizm określenie „droga donikąd”, bo kojarzy mi się z gonieniem czegoś, co nigdy nie następuje.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 15:50h, 26 października

  Perfekcyjnie można się zapętlić i nie dotrzeć do celu. 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 15:51h, 26 października

  Też się z tego cieszę. Rozgość się. 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 15:54h, 26 października

  Myślę, że możemy robić coś najlepiej. Kwestia tego, jak my sami to oceniamy, jak na to patrzymy. Perfekcjonista zbyt często szuka dziury w całym po prostu. 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 15:57h, 26 października

  W jakimś stopniu to, co napisałaś dla mnie jest odkrywcze. Dziękuję 🙂

 • Dzieciakiija
  Posted at 23:00h, 26 października

  Odkryłam, że są tacy co go po prostu lubią, nawet jeśli utrudnia im życie, zabiera czas i wymaga od nich więcej niż od innych.

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 18:37h, 27 października

  Czy lepiej? Inaczej 😉 A już najgorzej jak spotka się dwóch perfekcjonistów – każdy mający swoje standardy… 😉

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 18:39h, 27 października

  Agnieszka, trafiłaś w samo sedno 🙂 Jeśli już się porównywać z kimś innym, to celem inspiracji, a nie po to, żeby sobie samemu dokopać. Przyglądanie się swojemu rozwojowi uważam za bardzo zdrowe – byle też w tym rozwoju nie popaść w przesadę. Ważne jest powiedzenie sobie „jestem OK”. Tak naprawdę od tego momentu u mnie się zaczął rozwój – od polubienia siebie i dania sobie przyzwolenia na to, by nie być perfect 🙂

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 18:40h, 27 października

  Tak jak pies goniący za swoim ogonem: na początku jest zabawnie i ekscytująco, a później można paść na pysk 😉

 • Naczelny Zmieniacz
  Posted at 18:41h, 27 października

  Kiedyś też lubiłam swój perfekcjonizm. A później odkryłam, jak wiele mi zabiera. Do pewnych spraw trzeba dojrzeć, trzeba też czasu i spojrzenia z dystansu. Jak kogoś nie uwiera jego niezdrowy perfekcjonizm, to niewiele można dla niego zrobić niestety.

 • ሊንዳ ቴክኒሻን እያ።
  Posted at 20:00h, 30 lipca

  Outstanding quest there. What occurred after? Good luck!

 • 琳达技术员
  Posted at 20:00h, 31 lipca

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 • 琳达技术员
  Posted at 18:38h, 01 sierpnia

  If you are going for most excellent contents like I do, only pay a visit this website daily because it offers quality contents, thanks

 • daachnik.ru
  Posted at 00:06h, 02 sierpnia

  I will right away grab your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Please allow me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 • daachnik.ru
  Posted at 12:55h, 02 sierpnia

  Keep this going please, great job!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 16:34h, 02 sierpnia

  Why users still use to read news papers when in this technological world everything is existing on net?

 • delaremontnika.ru
  Posted at 00:53h, 03 sierpnia

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that produce the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

 • delaremontnika.ru
  Posted at 05:32h, 03 sierpnia

  My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be what precisely I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write about here. Again, awesome site!

 • daachnik.ru
  Posted at 17:35h, 03 sierpnia

  I was very happy to discover this great site. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely savored every bit of it and I have you book-marked to see new stuff on your blog.

 • twitch.tv
  Posted at 23:26h, 03 sierpnia

  Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for beginner blog writers? I’d certainly appreciate it.

 • twitch.tv
  Posted at 08:06h, 04 sierpnia

  Since the admin of this website is working, no doubt very rapidly it will be famous, due to its quality contents.

 • перетяжка мягкой мебели
  Posted at 13:43h, 04 sierpnia

  Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 • обивка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 23:10h, 04 sierpnia

  Thank you for the auspicious writeup. It actually was a amusement account it. Glance complicated to far brought agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?

 • перетяжка мебели
  Posted at 04:17h, 05 sierpnia

  Very nice post. I definitely love this website. Stick with it!

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 12:24h, 05 sierpnia

  It’s in reality a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • daachkaru
  Posted at 01:56h, 07 sierpnia

  We stumbled over here from a different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page again.

 • animal xxx in
  Posted at 02:31h, 07 sierpnia

  Hello there, simply turned into aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many folks shall be benefited from your writing. Cheers!

 • myinfodacha.ru
  Posted at 17:19h, 09 sierpnia

  Hi, Neat post. There is a problem together with your site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a large component to other people will miss your wonderful writing due to this problem.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 21:35h, 09 sierpnia

  Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 15:33h, 11 sierpnia

  This site truly has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • sadounik.ru
  Posted at 21:58h, 12 sierpnia

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. kudos

 • sadounik.ru
  Posted at 05:16h, 13 sierpnia

  Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • sadounik.ru
  Posted at 09:19h, 13 sierpnia

  We stumbled over here coming from a different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page again.

 • daachka.ru
  Posted at 20:17h, 15 sierpnia

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

 • daa4a.ru
  Posted at 02:37h, 16 sierpnia

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this website is actually pleasant.

 • daachka.ru
  Posted at 09:19h, 16 sierpnia

  Excellent blog here! Also your website rather a lot up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link in your host? I want my site loaded up as fast as yours lol

 • daachka.ru
  Posted at 14:03h, 16 sierpnia

  You’re so awesome! I don’t suppose I’ve read anything like this before. So great to find someone with some unique thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 • частный эротический массаж в Москве
  Posted at 14:31h, 16 sierpnia

  Недорогой частный эротический массаж в Москве база вип спа

 • sixy dog video
  Posted at 21:07h, 17 sierpnia

  hi!,I really like your writing so so much! proportion we keep up a correspondence more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. May be that is you! Taking a look forward to peer you.

 • ремонт окон пвх в Жодино
  Posted at 23:57h, 20 sierpnia

  Hi, I check your blogs regularly. Your story-telling style is awesome, keep up the good work!

 • ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка
  Posted at 09:13h, 21 sierpnia

  I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your blog. It seems like some of the text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my web browser because I’ve had this happen before. Appreciate it

 • мастер по ремонту окон пвх
  Posted at 09:50h, 21 sierpnia

  You’re so awesome! I don’t think I have read anything like this before. So great to find someone with a few original thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with some originality!

 • ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка
  Posted at 14:22h, 21 sierpnia

  I think what you postedtypedbelieve what you postedtypedsaidthink what you postedtypedsaidthink what you postedtypedWhat you postedtyped was very logicala ton of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get a person’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little plain. You might look at Yahoo’s home page and watch how they createwrite post headlines to get viewers interested. You might add a video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier.

 • ремонт окон цены,пластиковые окна ремонт и регулировка
  Posted at 22:06h, 21 sierpnia

  I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A handful of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any solutions to help fix this issue?

 • ремонт окон пвх в Борисове
  Posted at 03:20h, 22 sierpnia

  Ahaa, its pleasant conversation regarding this article here at this website, I have read all that, so now me also commenting here.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 09:34h, 22 sierpnia

  Appreciation to my father who shared with me about this blog, this blog is actually remarkable.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 09:52h, 22 sierpnia

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • www xxx anemal
  Posted at 13:07h, 24 sierpnia

  It’s in fact very complex in this busy life to listen news on TV, so I only use internet for that purpose, and take the newest news.

 • bp xxxx hd
  Posted at 21:11h, 24 sierpnia

  It’s really a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 • dog.xxxwww xxxx v
  Posted at 09:31h, 25 sierpnia

  This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • daachka.ru
  Posted at 17:50h, 25 sierpnia

  Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 • daachka.ru
  Posted at 03:51h, 26 sierpnia

  Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 • daachka.ru
  Posted at 08:41h, 26 sierpnia

  Every weekend i used to go to see this website, as i want enjoyment, as this this web site conations truly nice funny data too.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 18:17h, 28 sierpnia

  Great article, exactly what I wanted to find.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 02:25h, 29 sierpnia

  I constantly spent my half an hour to read this website’s posts daily along with a cup of coffee.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 06:48h, 29 sierpnia

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the site is also very good.

 • химчистка диана цены на услуги в борисове
  Posted at 14:51h, 01 września

  What’s up, after reading this remarkable piece of writing i am too happy to share my knowledge here with friends.

 • чистка дивана на дому цена в смолевичах
  Posted at 15:58h, 01 września

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • химчистка диана цены на услуги жодино
  Posted at 23:56h, 01 września

  If you are going for best contents like I do, simply pay a visit this site daily as it offers quality contents, thanks

 • химчистка мебели борисов
  Posted at 04:43h, 02 września

  Saved as a favorite, I like your web site!

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 17:43h, 06 września

  wonderful submit, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not understand this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 17:59h, 06 września

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 02:39h, 07 września

  These are in fact enormous ideas in regarding blogging. You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 06:46h, 07 września

  This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Many thanks for sharing this one. A must read article!

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 21:03h, 10 września

  I really love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own website and want to know where you got this from or exactly what the theme is called. Appreciate it!

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 03:56h, 11 września

  Usually I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do so! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite great article.

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 08:10h, 11 września

  Ahaa, its nice discussion about this post here at this weblog, I have read all that, so now me also commenting here.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 05:25h, 12 września

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help reduce content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

 • гостиничные чеки
  Posted at 10:15h, 12 września

  Wow, amazing blog format! How long have you been blogging for? you make blogging glance easy. The whole glance of your site is magnificent, let alonewell as the content!

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 13:11h, 12 września

  Post writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write otherwise it is complex to write.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 01:48h, 13 września

  My relatives all the time say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting experience every day by reading such good articles or reviews.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 02:52h, 13 września

  Hi, I wish for to subscribe for this blog to get latest updates, thus where can i do it please help.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 09:17h, 13 września

  Thanks to my father who told me about this webpage, this weblog is actually awesome.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 23:44h, 13 września

  Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 02:52h, 14 września

  What’s up, its nice article about media print, we all know media is a wonderful source of data.

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 07:39h, 14 września

  Every weekend i used to go to see this site, because i want enjoyment, as this this web site conations really good funny information too.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 08:00h, 14 września

  Hello there, You have done a fantastic job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 10:41h, 14 września

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook group. Chat soon!

 • ogorodkino.ru
  Posted at 12:43h, 14 września

  Greetings I am so thrilled I found your weblog, I really found you by mistake, while I was browsing on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome job.

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 23:38h, 14 września

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this sensible post.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 00:45h, 15 września

  hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 07:33h, 15 września

  Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 03:32h, 16 września

  Hi there, I found your website by the use of Google at the same time as searching for a similar topic, your web site got here up, it seems to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 10:45h, 16 września

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • indexing service url
  Posted at 14:52h, 16 września

  Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thanks a lot!

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 06:06h, 20 września

  This information is invaluable. How can I find out more?

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 11:21h, 20 września

  Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and amazing design and style.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 13:31h, 20 września

  Wow, that’s what I was seeking for, what a information! present here at this website, thanks admin of this web site.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 21:30h, 20 września

  you are in point of fact a good webmaster. The site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a great activity in this topic!

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 01:29h, 21 września

  Greate pieces. Keep writing such kind of information on your page. Im really impressed by your site.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 01:59h, 21 września

  If you are going for most excellent contents like I do, only visit this site daily as it gives quality contents, thanks

 • гостиничные чеки куплю
  Posted at 07:09h, 21 września

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to trade methods with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 • Купить алкоголь с доставкой Екатеринбург
  Posted at 10:28h, 21 września

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook group. Chat soon!

 • Заказать алкоголь с доставкой на дом
  Posted at 10:55h, 21 września

  Its like you read my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the e-book in it or something. I feel that you simply could do with some p.c. to pressure the message house a bit, however other than that, this is great blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка
  Posted at 19:12h, 21 września

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your site in my social networks!

 • Доставка алкоголя на дом Екатеринбург
  Posted at 02:05h, 24 września

  wonderful issues altogether, you just won a logo new reader. What may you suggest in regards to your publish that you simply made a few days ago? Any sure?

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 04:01h, 25 września

  You ought to take part in a contest for one of the greatest blogs on the net. I am going to recommend this blog!

 • чеки на гостиницу
  Posted at 07:38h, 25 września

  naturally like your web-site however you need to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come back again.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 14:54h, 25 września

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Kudos

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 17:47h, 25 września

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem solved soon. Many thanks

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 01:50h, 26 września

  of course like your web-site however you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the truth however I will certainly come back again.

 • гостиничные чеки москва купить с подтверждением
  Posted at 07:44h, 26 września

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 11:51h, 26 września

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 • аренда квартиры на сутки
  Posted at 14:30h, 27 września

  Hi there, I do believe your website may be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful blog!

 • חשפניות
  Posted at 17:53h, 27 września

  If some one wants to be updated with newest technologies afterward he must be visit this website and be up to date every day.

 • снять квартиру на сутки в Минске
  Posted at 00:51h, 28 września

  Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? With thanks

 • חשפניות
  Posted at 02:14h, 28 września

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Appreciate it

 • снять квартиру в Минске на сутки
  Posted at 06:17h, 28 września

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Cheers!

 • חשפניות
  Posted at 07:05h, 28 września

  You’ve made some good points there. I looked on the internet to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 • квартира на сутки в Минске
  Posted at 12:55h, 28 września

  Great article! This is the type of information that are meant to be shared around the internet. Disgrace on the seek engines for now not positioning this publish upper! Come on over and seek advice from my web site . Thank you =)

 • חשפניות
  Posted at 18:50h, 28 września

  I couldn’t resist commenting. Very well written!

 • חשפניות
  Posted at 03:07h, 29 września

  For most up-to-date news you have to go to see world wide web and on world-wide-web I found this site as a most excellent website for latest updates.

 • חשפניות
  Posted at 07:46h, 29 września

  Hi there, constantly i used to check blog posts here early in the break of day, as i love to learn more and more.

 • how much do sphynx cats cost
  Posted at 14:52h, 29 września

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!

 • חשפניות
  Posted at 20:45h, 29 września

  Wonderful post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thank you!

 • חשפניות
  Posted at 06:43h, 30 września

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • חשפניות
  Posted at 12:27h, 30 września

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this brilliant article.

 • how much is a sphynx cat
  Posted at 12:38h, 30 września

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • חשפניות
  Posted at 17:19h, 30 września

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 • how much is a sphynx cat
  Posted at 21:32h, 30 września

  Quality articles or reviews is the key to be a focus for the viewers to visit the website, that’s what this website is providing.

 • sphynx cats for sale
  Posted at 01:47h, 01 października

  I always used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of internet so from now I am using net for articles, thanks to web.

 • חשפניות
  Posted at 04:49h, 01 października

  This is the right blog for anyone who really wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for decades. Great stuff, just excellent!

 • חשפניות
  Posted at 09:25h, 01 października

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.

 • sphynx cat price
  Posted at 20:45h, 01 października

  I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 • sphynx kittens for sale
  Posted at 00:36h, 02 października

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • חשפניות
  Posted at 23:20h, 02 października

  You can definitely see your expertise in the article you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 • חשפניות
  Posted at 07:34h, 03 października

  My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be what precisely I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of the subjects you write about here. Again, awesome site!

 • חשפניות
  Posted at 12:10h, 03 października

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 09:40h, 04 października

  I have been surfing online more than three hours lately, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made just right content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 • hairless cat for sale
  Posted at 17:21h, 04 października

  Very nice post. I certainly love this website. Continue the good work!

 • механизированная штукатурка под ключ
  Posted at 18:34h, 04 października

  Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 • механизированная штукатурка москва
  Posted at 03:00h, 05 października

  This is very interesting, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and look ahead to looking for more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks

 • Онлайн казино
  Posted at 06:15h, 05 października

  Онлайн казино радует своих посетителей более чем двумя тысячами увлекательных игр от ведущих разработчиков.

 • механизированная штукатурка москва
  Posted at 06:40h, 05 października

  My brother suggested I would possibly like this website. He was totally right. This post actually made my day. You cann’t consider just how so much time I had spent for this information! Thank you!

 • механизированная штукатурка под ключ
  Posted at 07:37h, 05 października

  I like the valuable information you supply for your articles. I will bookmark your weblog and check again here frequently. I am relatively certain I will be informed plenty of new stuff right here! Good luck for the following!

 • машинная штукатурка в москве
  Posted at 11:33h, 05 października

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 • Онлайн казино
  Posted at 12:14h, 05 października

  В нашем онлайн казино вы найдете широкий спектр слотов и лайв игр, присоединяйтесь.

 • Онлайн казино
  Posted at 15:55h, 05 października

  Добро пожаловать на сайт онлайн казино, мы предлагаем уникальный опыт для любителей азартных игр.

 • Онлайн казино
  Posted at 10:11h, 06 października

  Онлайн казино отличный способ провести время, главное помните, что это развлечение, а не способ заработка.

 • money loans near me
  Posted at 05:03h, 07 października

  Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any points for beginner blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 • cash loans near me
  Posted at 13:24h, 07 października

  Very good blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any recommendations? Kudos!

 • money loans near me
  Posted at 18:04h, 07 października

  Hi there, I found your web site by the use of Google at the same time as searching for a comparable matter, your web site got here up, it seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • online television
  Posted at 00:22h, 09 października

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Thank you!

 • online television
  Posted at 10:18h, 09 października

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. thank you

 • online television
  Posted at 16:09h, 09 października

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 • online television
  Posted at 17:53h, 10 października

  Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, could check this? IE still is the marketplace leader and a big component of other folks will miss your fantastic writing due to this problem.

 • online television
  Posted at 03:52h, 11 października

  Hey there, You have done an excellent job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 • online television
  Posted at 09:33h, 11 października

  Because the admin of this website is working, no hesitation very soon it will be famous, due to its quality contents.

 • online television
  Posted at 18:03h, 11 października

  I do agree with all the concepts you have presented on your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for beginners. May just you please prolong them a bit from next time? Thank you for the post.

 • где можно сделать чеки на гостиницу
  Posted at 03:08h, 13 października

  Hi there to every one, it’s actually a nice for me to go to see this site, it contains important Information.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 07:01h, 13 października

  Hi there! This article couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 10:50h, 13 października

  Hello there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Thank you so much!

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 08:27h, 16 października

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to provide something back and help others like you helped me.

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 05:52h, 17 października

  I believe what you postedwrotethink what you postedwrotethink what you postedwrotethink what you postedwroteWhat you postedtypedsaid was very logicala bunch of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titlesomethingheadlinetitle that grabbed people’s attention?maybe get a person’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You might look at Yahoo’s home page and see how they createwrite news headlines to get viewers to click. You might add a related video or a related pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier.

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 13:37h, 17 października

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 • online television
  Posted at 18:45h, 17 października

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 • online television
  Posted at 04:50h, 18 października

  Hi there, I want to subscribe for this website to get most up-to-date updates, so where can i do it please assist.

 • online television
  Posted at 23:10h, 18 października

  Hi there, I found your web site by the use of Google at the same time as searching for a similar topic, your site got here up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 • online television
  Posted at 17:29h, 19 października

  Hey There. I found your blog the use of msn. This is an extremely smartly written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thank you for the post. I will definitely comeback.

 • стяжка
  Posted at 22:53h, 22 października

  Хотите получить идеально ровный пол в своей квартире или офисе? Обратитесь к профессионалам на сайте styazhka-pola24.ru! Мы предоставляем услуги по устройству стяжки пола в Москве и области, а также гарантируем качество работ и доступные цены.

 • стяжка пола москва
  Posted at 12:35h, 23 października

  Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем высокое качество работ.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 10:06h, 24 października

  снабжение строительных объектов стройматериалами

 • стяжка пола под ключ
  Posted at 11:16h, 24 października

  Ищете надежного подрядчика для устройства стяжки пола в Москве? Обращайтесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по залитию стяжки пола любой сложности и площади, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 • snabzhenie-obektov.ru
  Posted at 19:17h, 24 października

  поставка строительных материалов фирмы

 • снабжение организаций строительства
  Posted at 00:13h, 25 października

  снабжение организаций строительства

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 07:53h, 26 października

  This website really has all of the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 08:14h, 26 października

  I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • механизированная штукатурка
  Posted at 10:27h, 26 października

  Хотите получить идеально ровные стены в своей квартире или офисе? Обращайтесь к профессионалам на сайте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по механизированной штукатурке стен в Москве и области, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 • механизированная штукатурка
  Posted at 22:25h, 26 października

  Нужная услуга для идеальной отделки интерьера- это механизированная штукатурка стен. На mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru предлагаются только самые качественные услуги.

 • механизированная штукатурка
  Posted at 05:16h, 27 października

  Хотите получить идеально ровные стены без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по машинной штукатурке стен по доступной стоимости, а также гарантируем устройство штукатурки по маякам стен.

 • где можно заказать гостиничные чеки в москве
  Posted at 23:41h, 29 października

  Hey excellent blog! Does running a blog like this take a lot of work? I have no knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just had to ask. Thanks a lot!

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 06:59h, 30 października

  Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply nice and i can think you are a professional in this subject. Well with your permission allow me to seize your RSS feed to stay up to date with drawing close post. Thank you a million and please keep up the gratifying work.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 11:56h, 30 października

  hi!,I love your writing so so much! percentage we keep in touch more approximately your post on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. May be that is you! Taking a look forward to peer you.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 12:45h, 02 listopada

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 22:05h, 02 listopada

  An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this issue here on your internet site.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 00:47h, 03 listopada

  Hurrah! At last I got a blog from where I be able to actually get useful information regarding my study and knowledge.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 03:01h, 03 listopada

  I’ve read some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you put to create such a great informative site.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 11:57h, 03 listopada

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!

 • продать 1кг меди
  Posted at 15:46h, 03 listopada

  Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told was a entertainment account it. Glance complicated to far introduced agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 23:16h, 03 listopada

  I am really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A number of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any advice to help fix this issue?

 • черный лом ближайшие
  Posted at 00:45h, 04 listopada

  There is definately a lot to know about this topic. I like all the points you’ve made.

 • продавай алюминий мем
  Posted at 05:33h, 04 listopada

  As the admin of this web site is working, no doubt very soon it will be well-known, due to its quality contents.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 06:52h, 04 listopada

  Хотите получить идеально ровные стены без лишних затрат? Обратитесь к профессионалам на сайте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предоставляем услуги по машинной штукатурке стен по доступной стоимости, а также гарантируем устройство штукатурки по маякам стен.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 16:58h, 05 listopada

  Хотите получить идеально ровные стены в своем доме или офисе? Обратитесь к профессионалам на сайте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru! Мы предлагаем услуги по механизированной штукатурке стен любой сложности и площади, а также гарантируем качество работ и доступные цены.

 • bitokvesnuhin
  Posted at 00:04h, 06 listopada

  Позвольте себе быстрое и качественное оштукатуривание стен. Откройте для себя современные методы на нашем сайте mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru

 • краска для ткани
  Posted at 10:50h, 08 listopada

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 • краска для ткани
  Posted at 06:13h, 09 listopada

  Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • краска для ткани
  Posted at 13:31h, 09 listopada

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • buy autocad
  Posted at 03:52h, 10 listopada

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too fantastic. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific website.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 07:04h, 10 listopada

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later. All the best

 • autocad
  Posted at 16:20h, 10 listopada

  Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site!

 • buy autocad
  Posted at 15:11h, 11 listopada

  You’ve made some good points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 13:58h, 15 listopada

  Hi there Dear, are you really visiting this website regularly, if so then you will absolutely take good knowledge.

 • glavdachnik.ru
  Posted at 07:39h, 16 listopada

  I get pleasure from, lead to I found exactly what I used to be taking a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 12:32h, 16 listopada

  Hi, its nice piece of writing concerning media print, we all understand media is a enormous source of data.

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 18:11h, 16 listopada

  Ahaa, its good discussion concerning this article here at this website, I have read all that, so now me also commenting here.

 • нарколог помощь москва
  Posted at 09:06h, 17 listopada

  Wow, this post is good, my sister is analyzing such things, so I am going to inform her.

 • наркология москва
  Posted at 09:48h, 17 listopada

  You can definitely see your enthusiasm in the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 • клиника психологии
  Posted at 16:05h, 17 listopada

  I wanted to thank you for this wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have you bookmarked to check out new stuff you post

 • nike sb
  Posted at 18:18h, 19 listopada

  I in addition to my pals came reading through the good tips on your website then then I got a terrible feeling I never thanked the site owner for them. My ladies had been as a result joyful to read them and have now in truth been loving those things. Appreciate your being very kind and then for going for this form of very good subject matter most people are really needing to understand about. My very own sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

 • автозапчасти москва
  Posted at 15:29h, 25 listopada

  I got this site from my friend who told me regarding this site and now this time I am visiting this website and reading very informative articles or reviews here.

 • услуги сантехника
  Posted at 17:37h, 25 listopada

  Every weekend i used to pay a visit this site, because i want enjoyment, since this this site conations truly pleasant funny information too.

 • запчасти
  Posted at 06:08h, 26 listopada

  Very nice article, exactly what I needed.

 • вызвать сантехника краснодар
  Posted at 07:25h, 26 listopada

  You can definitely see your enthusiasm in the article you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 • сантехник срочно краснодар
  Posted at 07:28h, 26 listopada

  An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this. And he in fact bought me lunch because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your site.

 • продажа запчастей
  Posted at 14:18h, 26 listopada

  What’s up, I wish for to subscribe for this webpage to get latest updates, thus where can i do it please assist.

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 21:12h, 26 listopada

  Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Cheers!

 • ковры 3 на 4 в москве
  Posted at 03:59h, 27 listopada

  It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I have read this publish and if I may just I want to suggest you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things approximately it!

 • ковры 3 на 4
  Posted at 08:16h, 27 listopada

  Wonderful blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Many thanks!

 • seo услуги
  Posted at 17:14h, 27 listopada

  Great blog you have here.. It’s hard to find good quality writing like yours these days. I seriously appreciate people like you! Take care!!

 • seo агенция
  Posted at 01:55h, 28 listopada

  Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 • palm angels outlet
  Posted at 18:41h, 28 listopada

  I am only writing to let you know what a really good discovery my wife’s child found checking your site. She noticed such a lot of pieces, including what it’s like to have an incredible teaching spirit to have many people without problems thoroughly grasp various extremely tough subject matter. You actually did more than people’s expected results. Thanks for churning out these interesting, safe, educational and in addition easy thoughts on this topic to Kate.

 • seo
  Posted at 20:55h, 28 listopada

  Outstanding post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Kudos!

 • все домашние цветы
  Posted at 23:19h, 28 listopada

  I blog quite often and I truly appreciate your content. This article has really peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • цветы в виде травки
  Posted at 14:32h, 30 listopada

  Hi, i think that i saw you visited my website so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • комнатный цветок на земле
  Posted at 19:39h, 30 listopada

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. However think about if you added some great visuals or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this site could certainly be one of the greatest in its niche. Awesome blog!

 • бизнес тренинги минск
  Posted at 20:07h, 02 grudnia

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • тренинг для топ менеджеров
  Posted at 10:53h, 03 grudnia

  I’d like to find out more? I’d care to find out more details.

 • Autode kokkuost
  Posted at 20:49h, 03 grudnia

  What’s up, yup this post is truly nice and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.

 • Autode kokkuost
  Posted at 02:24h, 04 grudnia

  Woah! I’m really loving the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say you have done a amazing job with this. Additionally, the blog loads very fast for me on Chrome. Outstanding Blog!

 • Autode kokkuost
  Posted at 05:52h, 04 grudnia

  Nice blog here! Also your site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 • curry shoes
  Posted at 14:41h, 05 grudnia

  Needed to send you that very small word to finally give thanks over again for your personal magnificent opinions you’ve featured at this time. This has been unbelievably generous with you to present freely what exactly many of us could have made available for an electronic book to generate some cash on their own, precisely seeing that you could have done it in case you desired. Those basics likewise worked to be a good way to fully grasp the rest have a similar eagerness like mine to see lots more when considering this problem. I know there are a lot more pleasant situations in the future for people who scan through your website.

Skomentuj