Jak zostać kobietą biznesu? - MamySie.pl
1633
post-template-default,single,single-post,postid-1633,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Jak zostać kobietą biznesu?

Mam w swoim życiu taki czas, kiedy to zastanawiam się nad tym, czego mogę się nauczyć będąc na macierzyńskim i co mogę robić zawodowo kiedy się on skończy. Szukam inspiracji i motywacji. Okazuje się, że obecnie nie jest to takie trudne, bo inspirujących kobiet jest wiele – rozejrzyj się tylko! W tym poście znajdziesz rozmowę z psychologiem biznesu, a na końcu zdradzam z czego korzystam w poszukiwaniu swojej drogi zawodowej. Na ten czas wiem już czemu chcę się poświęcić, ale o tym dowiesz się na końcu:).

„Jeśli nie podoba Ci się to gdzie jesteś – rusz się. Nie jesteś drzewem”

Moim gościem jest Klaudia Fotyniuk, psycholog biznesu.

Specjalnie dla Czytelniczek „Mamy się” Klaudia wskazuje jak przezwyciężyć własne blokady, czym jest „syndrom Kopciuszka” oraz podpowiada co potrzebne jest kobiecie, aby poprowadzić własny biznes.


Marlena: W Polsce kobiety są bardzo przedsiębiorcze, to one zakładają połowę firm. Lepszym wynikiem feminizacji biznesu pochwalić się mogą tylko Chiny. Z jednej strony widzimy zatem wielką przedsiębiorczość i zaradność Polek, zaś z drugiej brak wiary we własne siły przy wycenianiu swojej pracy. Dlaczego tak jest? Czy wpływ mają na to kwestie wychowawcze? Czym jest „syndrom Kopciuszka”?

Klaudia: Z pewnością kluczowe znaczenie ma wychowanie. Sposób wychowania nadaje kierunek działania przez całe życie. Tożsamość płciowa zaczyna kształtować się w okresie wczesnodziecięcym. Już od małych dzieci oczekuje się spełniania pewnych ról społecznych. Mówi się, że dziewczynki powinny zachowywać się w określony sposób, wykonywać pewne zawody, mieć ukierunkowane marzenia. Rodzice najczęściej zupełnie mimowolnie przekazują takie wymagania dzieciom.

Kiedyś przeprowadzono badania, które wykazały, że dziewczynki nie wychowywane w kierunku kształtowania stereotypowych, kobiecych cech radziły sobie z przedmiotami ścisłymi równie dobrze jak chłopcy. Przecież dobrze wiemy jaki jest stereotyp. To ważne wnioski dla młodych czy przyszłych rodziców.  Wygląda jednak na to, że być może na przestrzeni lat trochę zmieniło się podejście do wychowania dziewczynek, co wpłynęło na ich późniejsze decyzje, w  tym te zawodowe.

kobiecy biznes_mamysie

Jednak pomimo wielu zmian społecznych nadal widoczny jest tzw. syndrom Kopciuszka. Polega on na tym, że kobieta cierpliwie znosi to, co przynosi jej los wierząc, że wszystko samo zmieni się na lepsze. Potrafi przez to zaniechać edukacji, rozwoju, czy nawet dbania o siebie wierząc, że tak jak Kopciuszek, spotka księcia z bajki, który cudownie wszystko załatwi. Naturalnie prowadzi to do braku poczucia mocy sprawczych i bierności.

Czasem te kobiety, które w duchu myślą o założeniu biznesu po prostu paraliżuje strach i cała masa obaw. Że sobie nie poradzą, że maja za mało wiedzy, kompetencji. Poza samym wychowaniem to wynika po prostu z kobiecej „budowy”. Mężczyźni z założenia są bardziej skłonni do ponoszenia ryzyka. Nie potrzebują takiego wsparcia i upewniania się we wszystkim jak my. Bardziej idą na żywioł. Kobieta zanim podejmie pierwszy krok woli mieć poczucie gotowości, wszystko sto razy przemyśleć, przygotować i dopiero podjąć działanie. Poczucie bezpieczeństwa ponad wszystko. Z jednej strony to się ceni. Z drugiej – biznes zmusza do elastycznego działania, szybkiego podejmowania istotnych decyzji. Rozwiązaniem może być działanie w zgodzie z przyjętymi wartościami.

Marlena: Jak przezwyciężyć pojawiające się obawy i ograniczające myśli?

Klaudia: Często podstawą samoograniczających myśli jest niska samoocena. Polecam tu rozpocząć pracę u podstaw. Poznanie własnych mocnych i słabych stron, a następnie zaakceptowanie ich może pomóc zwiększyć pewność siebie. To pozwoli działać i nie sabotować samej siebie. Warto wypisać posiadane kompetencje i te, których jeszcze nie mamy, a będą konieczne lub pomocne z punktu widzenia dążenia do celu. Mamy tendencję do porównywania się z innymi, zupełnie nie potrzebnie. W biznesie patrzymy na mężczyzn i czujemy, że wypadamy gorzej. Często to subiektywne poczucie, a nie fakt. Przyjrzenie się dokładnie samej sobie pozwoli poznać i zrozumieć mechanizm auto działania i wypracować odpowiednie rozwiązania. Nie zawsze jest to proste, ale bez tego ani rusz.

Jak komunikować się dobrze z innymi, jeśli szwankuje komunikacja z samym sobą, nie zna się własnych potrzeb i możliwości? Kiedy mamy w samym sobie przyjaciela i wiemy, że jesteśmy na dobrej drodze, motywacja do działania jest większa.

Aby działać w biznesie potrzebna jest dobra komunikacja z partnerami, współpracownikami, podwykonawcami. Jak komunikować się dobrze z innymi, jeśli szwankuje komunikacja z samym sobą, nie zna się własnych potrzeb i możliwości? Kiedy mamy w samym sobie przyjaciela i wiemy, że jesteśmy na dobrej drodze, motywacja do działania jest większa.

Marlena: Jakie cechy psychologiczne są istotne w biznesie?

Klaudia: Kobiety działające prężnie w biznesie są świadome siebie, swoich mocnych stron, ograniczeń. Znają swoją wartość, mają wysoką samoocenę. Jasno stawiają cele. Są asertywne, ale jednocześnie empatyczne i otwarte. Działają odważnie i przemyślanie.

biznes kobiety_mamysie.pl

Marlena: Jak można takie cechy nabyć, wyćwiczyć, wypracować w sobie?

Klaudia: Dobrą informacją jest, że jeśli ktoś takich cech nie posiada, może je wypracować. To ważne z punktu widzenia osób, które maja negatywny obraz siebie – jestem beznadziejna, za głupia, nie uda mi się, nie mogę. A właśnie, że nie! Możesz, potrafisz! Sama tego typu informacja potrafi rozbudzić motywację do działania. Znam przykłady takich kobiet.

„Jeśli nie podoba Ci się to gdzie jesteś – rusz się.

Nie jesteś drzewem.”

Swoją nową drogę rozpoczęły od uświadomienia sobie, że są plastyczną formą, mogą się doskonalić. Dziś te kobiety budują swój biznes i wierz mi, bije od nich zupełnie inna energia niż wcześniej. Lubię powiedzenie: „Jeśli nie podoba Ci się to gdzie jesteś – rusz się. Nie jesteś drzewem”. Prosty przekaz, a jak silnie pozytywny.

Jak ruszyć i pracować nad tymi cechami? Tak jak mówiłam wcześniej,  podstawą jest wgląd w siebie w aktualnym stanie.  Zebranie jak największej informacji o sobie, swoich wartościach, marzeniach. Spojrzenie na siebie samego z ciekawością drugiej osoby, która chce nas poznać. Brzmi dość banalnie, ale niejednokrotnie nie wiemy o sobie najbardziej oczywistych rzeczy. Dostępne są świetne kursy i blogi, które podpowiadają jak się do tego zabrać. Jeśli brakuje nieco sił do pracy indywidualnej polecam spróbować współpracy z coachem. W zależności od potrzeb warto rozejrzeć się także za szkoleniami rozwijającymi dane kompetencje.

bizeswoman_mamysie.pl

Marlena: Jakie są największe problemy kobiet w biznesie? Jak mogą temu zapobiegać? Jak mogą to zmienić?

Klaudia: Faktem jest, że „kobiece kobiety”, czyli takie które mają zachowania stereotypowe dla płci, odnoszą mniejsze sukcesy w biznesie. Same się ograniczają przez dopasowywanie do przyjętych w społeczeństwie stereotypowo kobiecych cech. Patrzymy na siebie przez pryzmat powinności – „powinnam zajmować się domem, a nie myśleć o karierze, zająć się dziećmi zamiast chodzić na kursy” itd. Jestem daleka od generalizowania, wszystko jest kwestią potrzeb. Absolutnie nie neguję osób, które świadomie wybierają taki czy inny styl życia. Nie ma przeszkód, żeby łączyć rolę wspaniałej matki z kobietą sukcesu. Jest cała masa takich przykładów. Ważne, żeby czuć się szczęśliwym, przyjmując daną rolę. Dostosowywanie się do czyiś wymagań raczej nie zaprowadzi nas do tego.

Ważne, żeby czuć się szczęśliwym,

przyjmując daną rolę.

Z drugiej strony znamy typ „Zosi samosi”. Jego przedstawicielki za nic w świecie nie poproszą innych o pomoc, bo przecież są samodzielne, silne i niezłomne. W kobiecym świecie biznesu warto się wspierać.

Moim zdaniem kluczem do odkrycia i przejścia pewnych własnych blokad jest po prostu budowanie samoświadomości, wsłuchiwanie się w swoje potrzeby. Kobieta szczęśliwa to kobieta skuteczna.

Marlena: Jakie są z kolei kobiece atuty w biznesie?

Klaudia: Jako kobieta naturalnie odpowiem – mamy ich całą masę.  Co jednak ważne, kobiety podchodzą do rozwoju z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem. Stawiają na społeczność, nawiązywanie prawdziwych, życzliwych relacji. Biorąc udział w konferencjach, szkoleniach czy spotkaniach skierowanych wyłącznie do kobiet mam okazję obserwować relacje, które w taki sposób się nawiązują. Ogromną kobiecą siłą jest wspieranie się wzajemnie. Bez zazdrości, zawiści, bez patrzenia wyłącznie na zysk. Jesteśmy bardzo skore do wchodzenia w partnerską współpracę. Myślę, że łatwiej też nam między sobą rozmawiać o biznesie, o wyzwaniach czy obawach z tym związanych.

Drugą kwestią jest dobra obserwacja i spostrzegawczość w zakresie cech osób, z którymi współpracują. Dlatego najczęściej rekrutacją zajmują się właśnie kobiety. Będąc przełożonym są w stanie trafnie ocenić możliwości swoich pracowników i dzięki temu zbudować zgrany zespół, gdzie każdy może rozwijać się zgodnie ze swoimi potrzebami. W przyjaznym środowisku łatwiej i przyjemniej rozwijać biznes.

Niezaprzeczalnym atutem jest intuicja i wyczucie potrzeb drugiej strony. Zrozumienie realnych potrzeb klienta i elastyczność pozwalają skroić ofertę na miarę. To pomocne w tworzeniu długofalowych, życzliwych relacji.

biznes kobiety_mamysie.pl

Marlena: Czy kobiety w biznesie tracą czy zyskują na kobiecości?

Klaudia: Jeśli uznać kobiecość za ogólnie przyjęty zbiór cech charakterystycznych dla kobiet to myślę, że zyskują. W mojej ocenie jest miejsce w biznesie na kobiecość. Kobiecość wyrażaną jednocześnie przez spokój i siłę, pewną pozytywną energię, nie seksualność. To ostatnie może powodować wiele kontrowersji, budować negatywny i niekiedy krzywdzący, stereotypowy wizerunek kobiet w biznesie. Profesjonalizm zawsze jest w modzie.

Czasem widoczne są sytuacje kiedy kobiety ograniczają swoją kobiecą, czułą stronę na rzecz siły, determinacji, niezłomności. Biegną prosto do celu nie patrząc na bok. Czuje się z ich strony dystans, chłód lub nawet agresję. Myślę, że widzą w swojej kobiecości przeszkodę, a nie wartość. A czy to właśnie nie świadoma kobiecość daje ogromną moc, która nie raz pozwala nam przenosić góry?

Marlena: Jak najbardziej!:) Klaudio, Denise Morrison – jedna z najbardziej wpływowych kobiet na świecie według Magazynu Forbes – powiedziała, że upublicznienie swojego celu, marzenia biznesowego, działa motywująco. W jaki sposób kobiety mogą się motywować do tego, aby osiągnąć sukces w biznesie oraz jak szukać inspiracji? Mają szukać grupy wsparcia, coachingu, porozmawiać z psychologiem biznesu?

Klaudia: Zgadza się. Tak jak wspominałam, ważne jest ustalenie celów, a ich upublicznienie jest dodatkowym, pozytywnym wzmocnieniem.  Dlatego ogromnie polecam wszystkie grupy wsparcia takie jak spotkania przedsiębiorczych kobiet, konferencje czy grupy dostępne online np. na Facebooku. Takie spotkania to połączenie profesjonalnej wiedzy, networkingu i wymiany cennymi wskazówkami. Po spotkaniu z inspirującą osobą, usłyszeniu ciepłego słowa o sobie lub prowadzonym biznesie, motywacja do działania potrafi niesamowicie skoczyć. Warto zwracać uwagę na to, kto nas otacza, by móc dzielić z nim pozytywną energię i po prostu… realizować swoje marzenia. Finalnie, każda kobieta biznesu do tego właśnie dąży – do spełnienia swoich najpiękniejszych marzeń. Czy dziś nie jest idealny dzień na kolejny krok bliżej ich spełnienia?

Marlena: I z tym pytaniem na koniec zostawiamy nasze Czytelniczki. 🙂 Dziękuję Ci Klaudia za inspirującą rozmowę.


Klaudia Fotyniuk dla Mamy Się

Klaudia Fotyniuk – psycholog biznesu, specjalista ds. PR. Na co dzień jako konsultant w Okaeri Consulting doradza firmom i markom, tworzy strategie ich komunikacji i dba o ich wizerunek. Wnikliwa obserwatorka, zwolenniczka otwartej komunikacji między ludźmi. Wierzy, że nic nie dzieje się bez przyczyny, a każda sytuacja prowadzi do czegoś dobrego. Jak sama przyznaje,  każdy kolejny krok jest efektem własnych myśli, a więc wszystko jest w naszych rękach, a dokładniej… w głowie. Chce pomagać ludziom w wykonaniu pierwszego kroku ku zmianie prowadząc bloga One Step Closer.

www.onestepcloser.pl | k.fotyniuk@gmail.com


Tu znowu Marlena:) Już wcześniej wspominałam Wam, że poszukuję swojej drogi zawodowej. Dzięki wielu radom, ćwiczeniom i grupom zebrałam się na odwagę i będę rozwijać projekt TWÓRCZE MAŁŻEŃSTWO. Na tym też bedzie skupiał się mój blog. Założyłam już grupę na Facebooku dla osób, które twórczego małżeństwa pragną: Małżeństwo – mamy się dobrze, zaczynam pracę nad nową odsłoną strony, własnym e-bookiem, otwieram newsletter i tworzę KURS dla małżeństw. Poradzono mi: BÓJ SIĘ i RÓB. Monika, idę za Twoją radą:), bo ZROBIONE JEST LEPSZE OD DOSKONAŁEGO, jak uczy Pani Swojego Czasu.

cel twórcze małżeństwo

Korzystam z wielu pomocy, które dostępne są w internecie za darmo. Tylko brać i uczyć się, inspirować. Poniżej przedstawiam Wam moją listę „rozwojowych miejsc”. Jeśli znacie inne, napiszcie w komentarzu:). Do własnego biznesu, marsz!:) Pozdrawiam serdecznie, Marlena


Grupy wsparcia dla kobiet:

Podcasty:

Webinary:

PS: Jak myślicie: czy mój projekt podbije serca młodych małżonków i narzeczonych?:)

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
117 komentarzy
 • Social Media Mixer
  Posted at 08:15h, 12 listopada

  Marlena mocno trzymam za Ciebie kciuki i życzę Ci, aby Twój projekt podbił serca nie tylko młodych małżonków i narzeczonych, ale tych starszych również. Juz jestem w grupie, póki co obserwuje z braku czasu, ale mam nadzieję, że Ty sprawisz, że ta grupa będzie wyjątkowa, w sumie nie tylko Ty, ale również osoby, które w niej są.
  P.S. Podoba mi się to hasło – kradnę 🙂 jeśli pozwolisz:

  „Jeśli nie podoba Ci się to gdzie jesteś – rusz się.

  Nie jesteś drzewem.”
  Kochana tak trzymaj!

 • Katarzyna Laba
  Posted at 09:44h, 12 listopada

  gratuluję! ja też jestem na swojej nowej drodze i mam sporo planów, choć pracuję na etacie, ale uważam, ze dam radę to połączyć na początku. Ja chcę motywować kobiety- matki, ale to plan wstęny. Świetny pomysł aby dbać o małżeństwo!!! my pracujemy nad naszym od dawna! jeśli chciałabyś się czegoś dowiedzieć to chętnie pomogę, bo mamy za sobą fajną drogę ostatnio zwłaszcza! Pozdrawiam!! i zapraszam do kontaktu :). Kasia M13

 • Joanna Lange
  Posted at 11:37h, 12 listopada

  Podoba mi się ten artykuł, gdyż jest w nim zebrane bardzo wiele słusznych spostrzeżeń. Bazując na swoim doświadczeniu coacha pracującego z Kobietami -mogę zdecydowanie potwierdzić ich słuszność. Pozwolę więc sobie puścić ten wywiad w obieg :-). Powodzenia w realizacji towich planów.:-)

 • Kasia - Po Sukces Na Szpilkach
  Posted at 11:52h, 12 listopada

  Serdecznie dziękuję za polecenie mojej grupy! Bardzo ciekawy wywiad, gratulację dla Was obu 🙂

 • One Step Closer
  Posted at 11:57h, 12 listopada

  Dziękuję bardzo:)

 • Agnieszka | casalinga.pl
  Posted at 12:36h, 12 listopada

  Ja się zapisuję! 🙂 Inspirujący wywiad 🙂

 • One Step Closer
  Posted at 14:43h, 12 listopada

  Dziękuję za Twoją opinię 🙂 Pozdrawiam! Klaudia

 • Paulina Wyszyńska
  Posted at 16:28h, 12 listopada

  Już dawno nie czytałam tak ciekawego wywiadu! Jestem pod wrażeniem, jak wiele różnych zagadnień poruszyłyście. Będę udostępniać dalej i za jakiś czas stawiać swoje pierwsze kroki w kobiecym biznesie 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:43h, 12 listopada

  Cieszę się bardzo. Ulżyło mi, bo ja się sztuki wywiadu uczę. Klaudia jednak jest bardzo merytoryczna, co bardzo lubię. Daj znać jak Ci idzie w Twoim biznesie – wspieranie siebie nawzajem jest ważne 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:44h, 12 listopada

  Dziękuję Kasia, miło czytać to właśnie od Ciebie. 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:45h, 12 listopada

  Joanna, dziękuję bardzo. Na tym etapie jest pełna motywacji. Mam nadzieję, że tak będzie dalej! 🙂

 • Paulina Wyszyńska
  Posted at 22:47h, 12 listopada

  Mój biznes póki co pączkuje w głowie. Jest naprawdę świetnie i z chęcią przeczytam kolejne Twoje wywiady 🙂 Zwłaszcza, z tak ciekawymi i merytorycznymi osobami 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:49h, 12 listopada

  Kasia! Motywowanie i wspieranie młodych mam jest bardzo potrzebne. A co do małżeństwa, to zapraszam do grupy:). Bądźmy w kontakcie.

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:52h, 12 listopada

  Cieszę się bardzo z tego, co się dzieje w grupie – jest bardzo otwarta i faktycznie małżeństwa się tam wzajemnie wspierają. Mam nadzieję, że tak będzie dalej, a nawet lepiej! To dopiero początek, ale moja wizja jest spójna. Widzę w tym sens i misję – dla mnie to podstawa.
  Hasło kradnij śmiało 🙂

  Dziękuję bardzo, Kochana 🙂

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 22:54h, 12 listopada

  Cykl będę już wygaszać, aby skupić się na nowym projekcie, ale jeszcze kilka się pojawi 🙂
  Biznes zaczyna się w głowie. Mój także jeszcze tak jest.

 • kobietausteru
  Posted at 12:23h, 13 listopada

  Bardzo inspirujący wywiad!

 • Monika Myszka-Wieczerzak
  Posted at 18:04h, 13 listopada

  Marleno, kibicuję Ci z całego serca! W tym, co napisałaś na końcu wywiadu czuć Twoją moc i pewność. Masz konkretny plan działania i poczucie misji! Cieszę się, że mogę być świadkiem Twoich odważnych decyzji. Z radością będę Cię dalej obserwować i korzystać z Twoich podpowiedzi dotyczących TWÓRCZEGO MAŁŻEŃSTWA. Bardzo potrzebny temat ruszyłaś!

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 20:56h, 14 listopada

  Moniko, dziękuję! Masz spory udział w mojej pewności. I miałaś rację przypominając mi, że jeśli się szuka, znajduje się.

 • aGwer
  Posted at 12:02h, 17 listopada

  Świetny tekst! Sporo się dowiedziałam, a że sama zaraz zakładam firmę przeczytałam jednym tchem 🙂

 • Patrycja Malinowska
  Posted at 13:27h, 17 listopada

  Bardzo ciekawy wywiad. sporo można się dowiedzieć.

 • Ola
  Posted at 18:20h, 17 listopada

  Czy strona poświęcona małżeństwu będzie ściśle związana ze światoploglądem katolickim?

 • Marlena | Mamy się
  Posted at 01:41h, 18 listopada

  Hej Ola! I tak, i nie.
  Nie wymagam określonego światopoglądu, nie narzucam też takiego. Możesz czerpać z tego, co będę pisać w takim stopniu, jaki będzie Ci odpowiadał. Jestem jednak katoliczką, a to wpływa na moje poglądy.

 • Ola
  Posted at 21:10h, 18 listopada

  Dziękuję za odpowiedź 🙂 Bardzo cenię Twoje teksty i ciekawi mnie tematyka nowej grupy. Oczywiście rozumiem, że wiara wpływa na Twoje poglądy, ale cieszę się, że jesteś otwarta na dyskusję – mam nadzieję, że takie się pojawią na stronie 🙂
  Pozdrawiam i życzę powodzenia 🙂

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 18:51h, 30 lipca

  If you are going for most excellent contents like me, only pay a visit this web site every day as it gives quality contents, thanks

 • daachnik.ru
  Posted at 03:54h, 02 sierpnia

  Hi there Dear, are you actually visiting this site regularly, if so after that you will definitely take good experience.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 19:02h, 02 sierpnia

  Your style is really unique compared to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 • twitch.tv
  Posted at 01:57h, 04 sierpnia

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thanks

 • перетяжка мебели
  Posted at 16:29h, 04 sierpnia

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 14:08h, 05 sierpnia

  Actually no matter if someone doesn’t know after that its up to other users that they will help, so here it occurs.

 • xx animalsxxxdog
  Posted at 23:16h, 06 sierpnia

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 • daachkaru
  Posted at 04:22h, 07 sierpnia

  Hi, i think that i saw you visited my website so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • myinfodacha.ru
  Posted at 21:17h, 09 sierpnia

  Hi there to every body, it’s my first visit of this blog; this website contains remarkable and truly fine stuff designed for readers.

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 00:02h, 10 sierpnia

  I go to see daily some sites and websites to read articles or reviews, but this blog gives quality based content.

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 18:22h, 11 sierpnia

  Tremendous things here. I’m very glad to peer your article. Thank you so much and I’m taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 • sadounik.ru
  Posted at 14:22h, 12 sierpnia

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with useful information to work on. You have performed an impressive activity and our whole community can be grateful to you.

 • daachka.ru
  Posted at 00:15h, 16 sierpnia

  Hiya! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

 • daa4a.ru
  Posted at 05:12h, 16 sierpnia

  I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!

 • мужской эромассаж в Москве
  Posted at 16:37h, 16 sierpnia

  Первоклассный мужской эротический массаж Москва с бассейном

 • zooxx
  Posted at 13:31h, 17 sierpnia

  Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for rookie blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 02:41h, 21 sierpnia

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • ремонт стеклопакетов в Борисове
  Posted at 15:10h, 21 sierpnia

  I’m not sure why but this blog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 11:52h, 22 sierpnia

  Woah! I’m really loving the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance” between superb usability and visual appearance. I must say that you’ve done a fantastic job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Opera. Superb Blog!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 12:21h, 22 sierpnia

  Nice blog here! Also your site lots up fast! What host are you the use of? Can I am getting your associate link in your host? I want my site loaded up as fast as yours lol

 • animal sexy animal sexy
  Posted at 14:46h, 24 sierpnia

  It’s awesome for me to have a site, which is helpful for my experience. thanks admin

 • xnx animals com
  Posted at 00:00h, 25 sierpnia

  I visited multiple sites except the audio quality for audio songs present at this website is in fact fabulous.

 • daachka.ru
  Posted at 21:16h, 25 sierpnia

  Hey there would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price? Thank you, I appreciate it!

 • bezogoroda.ru
  Posted at 20:44h, 28 sierpnia

  Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to bear in mind of. I say to you, I definitely get irked whilst other folks consider worries that they plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as smartlyand also defined out the whole thing with no need side effect , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 • чистка дивана на дому цена жодино
  Posted at 17:09h, 01 września

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 • химчистка дивана на дому борисов
  Posted at 18:07h, 01 września

  We stumbled over here different page and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page for a second time.

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 20:28h, 06 września

  If some one desires to be updated with newest technologies then he must be pay a visit this site and be up to date every day.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 20:30h, 06 września

  I think this is one of the such a lot important information for me. And i’m satisfied reading your article. However wanna observation on few basic things, The site taste is ideal, the articles is really nice : D. Just right activity, cheers

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 14:51h, 10 września

  Why viewers still use to read news papers when in this technological world all is accessible on net?

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 12:58h, 11 września

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 00:31h, 12 września

  Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the internet the simplest thing to take note of. I say to you, I definitely get irked whilst other people consider concerns that they plainly do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top as smartlyand also defined out the whole thing with no need side effect , other people can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 • купить гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 21:49h, 12 września

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 21:32h, 13 września

  What’s up to every body, it’s my first visit of this blog; this webpage consists of remarkable and actually fine stuff in favor of readers.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 02:11h, 14 września

  Hi there terrific blog! Does running a blog like this take a great deal of work? I have very little expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I know this is off topic but I just had to ask. Appreciate it!

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 19:36h, 14 września

  This is a topic that’s close to my heart… Take care! Where are your contact details though?

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 20:41h, 15 września

  Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the good work.

 • how to speed up link indexing
  Posted at 17:52h, 16 września

  Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and brilliant design and style.

 • гостиничный чек москва
  Posted at 03:16h, 20 września

  Excellent write-up. I certainly love this website. Keep it up!

 • infoda4nik.ru
  Posted at 15:56h, 20 września

  Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you may be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will come back someday. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice morning!

 • гостиничный чек москва
  Posted at 22:12h, 20 września

  Hi there to every one, since I am in fact keen of reading this webpage’s post to be updated daily. It includes good information.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург круглосуточно
  Posted at 13:18h, 21 września

  hey there and thank you for your information I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.

 • Доставка алкоголя Екатеринбург бесплатная доставка
  Posted at 13:23h, 21 września

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the site is very good.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 01:51h, 25 września

  Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 13:10h, 25 września

  Thanks for your marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back in the future. I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice weekend!

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 22:20h, 25 września

  Since the admin of this site is working, no hesitation very soon it will be well-known, due to its quality contents.

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 05:13h, 26 września

  I believe what you postedwrotesaidthink what you postedtypedbelieve what you postedwrotesaidthink what you postedwroteWhat you postedtypedsaid was very logicala ton of sense. But, what about this?consider this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?wrote a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed a person’s attention?maybe get a person’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You ought to look at Yahoo’s home page and see how they createwrite post headlines to get viewers to click. You might add a related video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it could bring your postsblog a little livelier.

 • гостиничные чеки с подтверждением
  Posted at 10:09h, 26 września

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this website is truly good.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 13:28h, 26 września

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

 • отчетные документы за проживание
  Posted at 15:29h, 26 września

  Hi there mates, how is all, and what you wish for to say regarding this article, in my view its truly awesome in favor of me.

 • чеки на гостиницу в москве с подтверждением
  Posted at 16:37h, 26 września

  Can you tell us more about this? I’d like to find out more details.

 • снять квартиру на сутки в Минске
  Posted at 17:34h, 27 września

  Wow, that’s what I was searching for, what a data! present here at this website, thanks admin of this web site.

 • חשפניות
  Posted at 20:20h, 27 września

  Excellent blog here! Also your site loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 • חשפניות
  Posted at 21:18h, 28 września

  Hurrah! After all I got a blog from where I can really get useful information regarding my study and knowledge.

 • sphynx kitten price
  Posted at 07:45h, 29 września

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Thanks a lot

 • חשפניות
  Posted at 23:51h, 29 września

  Its like you read my mind! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the e-book in it or something. I think that you could do with some % to drive the message house a bit, however other than that, this is great blog. A great read. I’ll definitely be back.

 • how much do sphynx cats cost
  Posted at 06:02h, 30 września

  I am really pleased to read this website posts which includes plenty of useful data, thanks for providing these data.

 • חשפניות
  Posted at 22:59h, 30 września

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 • חשפניות
  Posted at 01:47h, 03 października

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 02:09h, 04 października

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • машинная штукатурка в москве
  Posted at 21:02h, 04 października

  If you want to take a great deal from this article then you have to apply such strategies to your won webpage.

 • механизированная штукатурка москва
  Posted at 02:13h, 05 października

  First off I want to say fantastic blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your thoughts before writing. I have had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Thank you!

 • loan companies near me
  Posted at 07:30h, 07 października

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards

 • online television
  Posted at 03:17h, 09 października

  great issues altogether, you just won a logo new reader. What could you suggest in regards to your post that you made a few days ago? Any sure?

 • online television
  Posted at 20:55h, 10 października

  I am extremely inspired with your writing skills and alsosmartly as with the format in your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to peer a nice blog like this one these days..

 • гостиничный чек москва
  Posted at 00:30h, 13 października

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to offer something back and help others like you helped me.

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 01:11h, 16 października

  I all the time used to read post in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net for posts, thanks to web.

 • чеки на гостиницу
  Posted at 22:46h, 16 października

  Hey this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 • online television
  Posted at 21:49h, 17 października

  Good day! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 • online television
  Posted at 20:31h, 19 października

  I go to see each day some web sites and blogs to read articles, except this website provides quality based posts.

 • Онлайн казино
  Posted at 06:01h, 22 października

  I’ve read several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how much attempt you set to create such a great informative web site.

 • стяжка пола
  Posted at 01:56h, 23 października

  Нужна стяжка пола в Москве, но вы не знаете, как выбрать подрядчика? Обратитесь к нам на сайт styazhka-pola24.ru! Мы предлагаем услуги по устройству стяжки пола любой площади и сложности, а также гарантируем быстрое и качественное выполнение работ.

 • строительство снабжение
  Posted at 13:17h, 24 października

  снабжение организаций строительства

 • чек на проживание в гостинице купить
  Posted at 05:26h, 26 października

  For newest news you have to visit world wide web and on internet I found this website as a best web site for latest updates.

 • машинная штукатурка
  Posted at 13:40h, 26 października

  Более качественной и быстрой услуги, чем механизированная штукатурка стен, вы не найдете. Специалисты с сайта mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru вам в этом помогут.

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 16:39h, 29 października

  Hi! I’ve been following your site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Lubbock Tx! Just wanted to mention keep up the great job!

 • glavdachnik.ru
  Posted at 08:04h, 31 października

  Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information specially the remaining part 🙂 I care for such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long timelong time. Thank you and good luck.

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 10:45h, 01 listopada

  It’s going to be finish of mine day, except before finish I am reading this enormous piece of writing to increase my knowledge.

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 15:37h, 02 listopada

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 • Заказать SEO продвижение
  Posted at 01:19h, 03 listopada

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless think of if you added some great photos or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this website could certainly be one of the most beneficial in its niche. Amazing blog!

 • сдать цветной
  Posted at 18:37h, 03 listopada

  Saved as a favorite, I really like your blog!

 • ekaraganda.kz
  Posted at 05:05h, 04 listopada

  Awesome things here. I’m very glad to peer your article. Thank you so much and I’m taking a look forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 • bitokvesnuhin
  Posted at 10:29h, 04 listopada

  Повышайте качество вашего ремонта с помощью штукатурка по маякам стен. Для этого есть mehanizirovannaya-shtukaturka-moscow.ru.

 • краска для ткани
  Posted at 14:18h, 08 listopada

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 • buy autocad
  Posted at 07:30h, 10 listopada

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say you have done a superb job with this. Additionally, the blog loads very fast for me on Opera. Outstanding Blog!

 • https://crazysale.marketing/
  Posted at 17:34h, 15 listopada

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say that you’ve done a awesome job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer. Outstanding Blog!

 • наркологическая клиника анонимно москва
  Posted at 13:15h, 17 listopada

  This piece of writing provides clear idea for the new people of blogging, that in fact how to do blogging.

 • kevin durant shoes
  Posted at 09:21h, 24 listopada

  I not to mention my buddies came studying the best key points located on your site then quickly I had a terrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for those techniques. My people are actually for this reason happy to read through all of them and have in effect extremely been having fun with these things. I appreciate you for simply being so considerate as well as for opting for these kinds of marvelous guides most people are really needing to learn about. My personal sincere apologies for not expressing gratitude to earlier.

 • купить запчасти
  Posted at 19:49h, 25 listopada

  It’s really a cool and helpful piece of information. I’m glad that you simply shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 • сантехник на дом
  Posted at 16:23h, 26 listopada

  Hello there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Thank you!

 • купить ковер 3 на 4
  Posted at 00:52h, 27 listopada

  Highly energetic blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 • seo
  Posted at 02:12h, 28 listopada

  What’s up to every body, it’s my first visit of this website; this weblog consists of remarkable and actually fine data in favor of readers.

 • комнатные цветы журнал
  Posted at 16:10h, 30 listopada

  My spouse and I stumbled over here coming from a different website and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking at your web page for a second time.

 • Бизнес коучинг для руководителей
  Posted at 00:33h, 03 grudnia

  Hi there Dear, are you truly visiting this site daily, if so then you will definitely get nice experience.

 • Autode kokkuost
  Posted at 23:55h, 03 grudnia

  Hi! I’m at work browsing your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

Skomentuj