Mąż nie jest Twoim lustrem - wywiad z Dorotą Siwek - MamySie.pl
1792
post-template-default,single,single-post,postid-1792,single-format-standard,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-6.9.0,vc_responsive

Mąż nie jest Twoim lustrem – wywiad z Dorotą Siwek

Wywiadem z Dorotą otwieram cykl wywiadów małżeńskich. Jestem przekonana, że każde małżeństwo ma jakąś perłę, którą może pokazać innym. Tym samym zmotywować, wesprzeć, zachęcić czy nawet pouczyć przez doświadczenie. Wywiady małżeńskie, jakie będę tu przedstawiać będą opierały się na kilku filarach: rozwój w małżeństwie, małżeństwo a rodzicielstwo, małżeństwo w stosunku do pracy zawodowej, małżeństwo w kryzysie i codzienność małżeńska. 

Do pierwszego wywiadu zaprosiłam Dorotę Siwek – aktywną i wspierającą uczestniczkę grupy „Małżeństwo – mamy się dobrze” (klik do zapisu). Dorota zwróciła moją uwagę znacznie wcześniej przez swoje wartościowe komentarze i chęć dzielenia się swoją wiedzą i pomysłowością z innymi. Często zaskakiwała mnie tym, że potrafiła wyrazić to, co gdzieś mi po głowie chodziło. Kobieta, żona, mama biorąca macierzyństwo na swoje barki jako wyzwanie, a nie ograniczenie, pracuje on-line. Zaskakiwała i zaskoczyła mnie także tym razem. Zobaczcie sami.

Marlena: Doroto, jak długo jesteście już małżeństwem?

Dorota: Gdy ktoś pyta, jak długo jesteśmy razem, do głowy przychodzi mi myśl: „Stanowczo za długo”. Związek tworzymy od 9 lat. Zaręczyliśmy się po 5 latach znajomości na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Narzeczeństwem byliśmy 1,5 roku. A słoneczno-tęczowym, czerwcowym popołudniem 2013 roku powiedzieliśmy sobie „Tak” na dziś i na zawsze. Między nami dekada różnicy w metryce i wiele pięknych przygód. Jesteśmy aktywnym małżeństwem. Za nami tysiące przejechanych kilometrów. Od 9 miesięcy towarzyszy nam wyczekiwana Łucja – dziecię-cud.

Marlena: Czy uważasz, że małżeństwo daje możliwość rozwoju żonie i mężowi? Czy małżeństwo czyni z nas lepszych ludzi?

Dorota: Małżeństwo jest dla mnie źródłem rozwoju. To przestrzeń dla spotkania dwojga ludzi o odmiennych poglądach, systemach wartości, charakterach i pomysłach na siebie. To miejsce, w którym nieustannie uczymy się bycia w relacji, odkrywając w sobie nieznane zasoby i zachowania wobec drugiego człowieka, ćwicząc pokorę, hartując charakter. Trudzimy się przecież w wyjątkowej sprawie – niesienia miłości, choć TU tej niedoskonałej, ale przeżywanej do głębi i dążącej do pełni.

Małżeństwo to miejsce, w którym nieustannie uczymy się bycia w relacji, odkrywając w sobie nieznane zasoby, zachowania wobec drugiego człowieka, ćwicząc pokorę oraz hartując charakter.

Jesteśmy zanurzeni w tej miłości, prawdziwi i autentyczni, i dzięki niej tak cudownie uszlachetnieni. To rodzaj podróży, w której nieustannie odkrywamy nowe smaki, wędrując w głąb kochanego serca. Sama relacja, w którą wchodzimy, wymaga nieustannych interakcji i prowadzi każdego z małżonków na drogę rozwoju; jest okazją do wnikliwego spojrzenia w głąb JA oraz na współmałżonka.

Czy czyni z nas lepszych ludzi? Moim zdaniem nie. Na pewno wzbogaca. Decydując się na związek z drugim człowiekiem, warto skupić się na sobie, swoich emocjach, wartościach, jakie są dla nas istotne w życiu. Nie warto kierować się oceną drugiego człowieka czy traktować go jak lustra, w którym przyglądasz się sobie, budując na tej podstawie obraz siebie. W lustrze jesteś Ty; nikt inny nie stworzy za Ciebie ani Twojego systemu wartości, ani zdrowej samooceny, ani satysfakcjonującej relacji. By czuć się dobrze z drugim człowiekiem trzeba najpierw akceptować siebie.

obrączki

Marlena: Jak rodzicielstwo wpływa na relację małżeńską? Jak wpłynęło w Waszym przypadku?

Dorota: Kiedy pojawia się dziecko, relacja małżeńska przechodzi na inny etap i często jest poddawana próbie. Małżonkowie wchodzą w nową rolę, która wiąże się z obawą przed nieznanym, lękiem przed sprostaniem obowiązkom, ale i z odpowiedzialnością. Dochodzą do tego również zmęczenie i stres. Nasza relacja po pojawieniu się wyczekiwanego dziecka przeżyła rozkwit; poczuliśmy pewnego rodzaju dopełnienie naszego małżeństwa, jednocześnie jednak powstał szereg pytań, na które nie zawsze udało nam się zgodnie znaleźć odpowiedź.

Marlena: W jaki sposób godzicie pracę, obowiązki domowe z pielęgnowaniem Waszej więzi? Co robicie, aby podtrzymywać Waszą miłość i nie poddać się rutynie?

Dorota: Pogodzenie tych wszystkich przestrzeni nie jest łatwe. Mój sposób to uważne życie. Bliska jest mi idea slow life, która mocno osadza mnie w tu i teraz, pozwalając się zatrzymać. W każdej z ról, jakie pełnimy, ważne jest, by być w nich w 100%, zamiast usiłować wydzielać czas na poszczególne obszary po równo, bo tak zwyczajnie się nie da. W pewnych momentach życie wymaga bycia bardziej żoną, w innych – skupienia się na macierzyństwie, a w jeszcze innych – ruszenia z kopyta pod względem zawodowym. Mam poczucie, że sposobem na godzenie wszystkich obszarów jest maksymalna koncentracja na zadaniu, które wykonujemy w danej chwili, czy relacji, w jaką wchodzimy. Kiedy przygotowuję posiłek, myślę o składnikach, o smaku. Kiedy jestem na spacerze z mężem, skupiam się na rozmowie, wspólnym czasie, uścisku dłoni. Z kolei podczas pracy nad projektem w pełni angażuję się w jego realizację. Wtedy odczuwam satysfakcję z tego, co robię.

By czuć się dobrze z drugim człowiekiem trzeba najpierw akceptować siebie.

Na rutynę mamy nasze rytuały, wspólnie ustalone; to ten moment w ciągu dnia, w którym jesteśmy tylko dla siebie. Mogą to być wspólne śniadania, spacery czy aktywność fizyczna. Mimo obowiązków możliwe jest wygospodarowanie godziny dziennie. Co więcej – wspólny czas daje zastrzyk energii na resztę dnia. Bardzo odbudowują nas również wspólne wyprawy i ich planowanie. Wystarczy odrobina kreatywności lub mały gest, który w gonitwie codziennego dnia bardzo cieszy.

Marlena: Jakie są Wasze sposoby na przeżywanie codzienności w sposób twórczy?

Dorota: Specjalizuję się w codziennych, prostych gestach, mikroprezentach. Nie chodzi o to, by w sposób szablonowy poszukiwać upominku od święta, na silę. Mamy 365 dni w roku, by wsłuchać się w potrzeby i pragnienia partnera. Ja skrupulatnie je wychwytuję i wielką radość sprawia mi pomoc w spełnianiu planów męża czy zachęcanie go ciepłym słowem do działania. A błysk w jego oku to moja największa radość. Kocham też pisać listy, karteczki na dobry dzień, albo pokazywać mężowi wykupiony bilet i mówić: „Pakuj się, czeka przygoda”.

zakochane małżeństwo

 Marlena: Serdecznie dziękuję za rozmowę!

Myślę, że Dorota bardzo słusznie zwraca uwagę na to, że nie można swoich ról dzielić po równo. Relacja małżeńska przebiega etapami. Zupełnie inna jest proporcja bycia razem na początku małżeństwa, w momencie pojawienia się małych dzieci, czasu, kiedy one rosną, a potem dorastają, opuszczając dom. Zawsze jednak trzeba dbać o to, aby być w swoim wzajemnym zasięgu. Jak o to dbać? Zarówno Dorota, jak i kolejne osoby będą o tym opowiadały.

Zdjęcia: Archiwum prywatne, © 1, 2 | Agnieszka Małek, 3 | Dorota Siwek.

Marlena Bessman-Paliwoda
marlena.bessman@gmail.com

Jeśli podoba Ci się tekst, podziel się nim ze znajomymi. Dla mnie to jak zapłata za moją pracę :) Dziękuję!

Follow
83 komentarze
 • Agnieszka Siołek-Cichocka
  Posted at 16:32h, 14 lutego

  Super wywiad i świetny cykl. Czekam na dalsze inspirująco-małżeńskie historie 😉 Pozdrawiam.

 • Monika Myszka-Wieczerzak
  Posted at 12:14h, 17 lutego

  Mnie też się bardzo podoba! Opowieść Doroty o slow life w praktyce – trafiła do mnie najbardziej. Biorę jako perełkę dla siebie na dziś 🙂

 • Ania z Zielonego Wzgórza
  Posted at 13:55h, 22 lutego

  Mogę całą sobą wykrzyczeć, że małżeństwo uczyniło ze mnie lepszego człowieka. I paradoksalnie nie przyczyniły się do tego najlepsze chwile w naszym wspólnym życiu, a te które o włos nas nie rozdarły psychicznie na strzępy. Prawdziwa miłość odkrywa w człowieku pokłady ogromnej siły. Mogę śmiało przyznać, że z Panny Anny bujającej w obłokach stałam się prawdziwą siłaczką. I absolutnie zgadzam się z myślą przewodnią, małżonek nie jest lustrem, on podaje lustro i trzyma za rękę, kiedy nasze oblicze wydaje się być dla nas samych odrażające.

 • Marlena
  Posted at 11:00h, 28 stycznia

  Witaj Marleno z tej strony też Marlena.

  A ja z moją wiedzą kompletnie się z tym nie zgadzam,a to dlatego, że w tym małżeństwie jest ewidentna zamiana ról.
  Ona jest męska ,a on żeński.
  Ona buja w obłokach co czuć na kilometr ( czuję ludzi nawet przez internet ) i widać w wypowiedzi, bo kobieta jest przywiązana do Ziemi ,a on pochodzi z tzw. Nieba.
  Ona jest ciałem -matką( archetyp ) a on duchem-ojcem-słońcem-umysłem ( też archetyp).
  Już na początku mówi, że za długo jest w tym związku, tak za długo jest męska i ma tego ( podświadomie dość ).
  I również uważam , że on/ona – mąż /żona właśnie jest naszym największym lustrem.
  I wiem też , że trudno to przyjąć, bo ego bardzo się broni żeby nie utracić własnej pozycji.
  Dużo by pisać, aby wyłożyć całą wiedzę………..

  Pozdrawiam i życzę udanego życia na drodze do własnego zbawienia i przebudzenia się na PRAWDĘ SERCA Marlena 🙂

 • Dorota Siwek
  Posted at 15:14h, 23 czerwca

  Pani Marleno,
  dziękuję za podzielenie się swoim puntem widzenia. Ja podzieliłam się swoim. Jestem chłopczycą z charakteru, fakt, ale nie bujam w obłokach, dla mnie liczy się fakt. Budowanie drugiej relacji i poznawanie człowieka z mojej perspektywy nie bierze się z jednego tekstu w sieci, więc wydaje mi się, że czuć człowieka można po głębszej relacji z nim. Jeśli chodzi o lustro, to w dalszym ciągu nie zgadzam się. Faktycznie w tej relacji najdłużej jesteśmy i najwięcej wychodzi w niej naszych odcieni, ale chodziło mi bardziej o to, żeby nie zapominać o sobie, własnych potrzebach i patrzeniu na siebie ze swojej własnej perspektywy, a nie męża/żony. Co do ról, to myślę, że współczesny świat już dość sporo w nich namieszał, więc nie ma już czystej roli żony i męża i jestem za tym, by się tymi rolami zamieniać, skoro tak dużo kobietom przypada teraz w sferze zawodowej i rozwojowej. Ważne, by finalnie mieć przed oczyma w tym działaniu swoją kobiecość i męskość.
  Pozdrawiam ciepło Dorota

 • binance mobil üyelik
  Posted at 23:57h, 15 maja

  Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

 • լինդա տեխնիկ
  Posted at 16:15h, 30 lipca

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 • 琳达技术员
  Posted at 18:46h, 30 lipca

  hi!,I really like your writing so much! percentage we communicate more approximately your post on AOL? I need an expert in this area to solve my problem. May be that is you! Taking a look forward to peer you.

 • daachnik.ru
  Posted at 03:03h, 02 sierpnia

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance” between user friendliness and visual appearance. I must say that you’ve done a excellent job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer. Exceptional Blog!

 • daachnik.ru
  Posted at 09:46h, 02 sierpnia

  Quality articles or reviews is the important to attract the people to pay a visit the website, that’s what this site is providing.

 • delaremontnika.ru
  Posted at 18:27h, 02 sierpnia

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my zynga group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Cheers

 • delaremontnika.ru
  Posted at 22:52h, 02 sierpnia

  I needed to thank you for this fantastic read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I have you book-marked to check out new stuff you post

 • twitch.tv
  Posted at 01:24h, 04 sierpnia

  I go to see everyday some web sites and information sites to read posts, except this webpage offers quality based articles.

 • twitch.tv
  Posted at 06:04h, 04 sierpnia

  I blog quite often and I truly appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 • перетяжка мебели
  Posted at 15:52h, 04 sierpnia

  Thanks for ones marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you could be a great author. I will make certain to bookmark your blog and will often come back down the road. I want to encourage you to definitely continue your great posts, have a nice holiday weekend!

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 19:57h, 04 sierpnia

  What’s up all, here every one is sharing these experience, so it’s good to read this website, and I used to pay a visit this weblog daily.

 • обивка мягкой мебели в Новосибирске
  Posted at 20:56h, 04 sierpnia

  I always used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of web so from now I am using net for posts, thanks to web.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 22:50h, 04 sierpnia

  Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 • daachkaru
  Posted at 03:50h, 07 sierpnia

  As the admin of this website is working, no doubt very quickly it will be famous, due to its quality contents.

 • bp xxxx video
  Posted at 14:56h, 07 sierpnia

  After checking out a few of the blog posts on your web site, I truly like your way of blogging. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know how you feel.

 • myinfodacha.ru
  Posted at 20:22h, 09 sierpnia

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless think of if you added some great visuals or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this website could certainly be one of the very best in its niche. Awesome blog!

 • glavsadovnik.ru
  Posted at 23:30h, 09 sierpnia

  Hi there everybody, here every one is sharing such experience, thus it’s good to read this weblog, and I used to visit this weblog everyday.

 • раскрутка сайта в гугле
  Posted at 17:44h, 11 sierpnia

  It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I have read this submit and if I may I want to recommend you few fascinating things or advice. Perhaps you could write next articles relating to this article. I want to read more things approximately it!

 • sadounik.ru
  Posted at 21:58h, 11 sierpnia

  It’s very trouble-free to find out any topic on net as compared to books, as I found this post at this web site.

 • sadounik.ru
  Posted at 02:13h, 13 sierpnia

  Excellent article. I certainly love this website. Keep writing!

 • daa4a.ru
  Posted at 04:45h, 16 sierpnia

  Hurrah! Finally I got a webpage from where I can actually get helpful information regarding my study and knowledge.

 • daachka.ru
  Posted at 06:04h, 16 sierpnia

  It is not my first time to visit this site, i am visiting this site dailly and take good information from here everyday.

 • частный эромассаж в Москве
  Posted at 16:10h, 16 sierpnia

  Элитный частный эромассаж Москва в spa

 • daachka.ru
  Posted at 16:50h, 16 sierpnia

  My partner and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be just what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on many of the subjects you write related to here. Again, awesome weblog!

 • zooredtube
  Posted at 15:46h, 17 sierpnia

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 • мастер по ремонту окон пвх
  Posted at 02:04h, 21 sierpnia

  The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • ремонт окон минск
  Posted at 06:59h, 21 sierpnia

  Hello there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

 • ремонт пластиковых окон в Борисове
  Posted at 14:27h, 21 sierpnia

  If some one needs to be updated with most recent technologies afterward he must be pay a visit this web site and be up to date everyday.

 • ремонт стеклопакетов в Борисове
  Posted at 19:41h, 21 sierpnia

  Hello there I am so glad I found your blog page, I really found you by mistake, while I was researching on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I dont have time to go through it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome jo.

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 11:21h, 22 sierpnia

  Hello there! This article couldn’t be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to forward this information to him. Pretty sure he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 • фитнес тренер обучение
  Posted at 11:49h, 22 sierpnia

  Appreciation to my father who shared with me about this website, this website is actually remarkable.

 • www xnx animal com
  Posted at 14:25h, 24 sierpnia

  Spot on with this write-up, I truly believe this website needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!

 • xx janwar ka video
  Posted at 17:09h, 24 sierpnia

  Hey! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 • dog and girl sexi video
  Posted at 23:44h, 24 sierpnia

  It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 • www xnx animal
  Posted at 06:52h, 25 sierpnia

  This website really has all of the information I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • daachka.ru
  Posted at 20:41h, 25 sierpnia

  Howdy! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 • daachka.ru
  Posted at 01:42h, 26 sierpnia

  Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 • bezogoroda.ru
  Posted at 20:13h, 28 sierpnia

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I’m hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 • bezogoroda.ru
  Posted at 00:33h, 29 sierpnia

  Hi, just wanted to mention, I liked this article. It was practical. Keep on posting!

 • химчистка мебели борисов
  Posted at 16:39h, 01 września

  Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!

 • чистка подушек борисов
  Posted at 17:39h, 01 września

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this blog on regular basis to get updated from newest news.

 • чистка подушек в борисове
  Posted at 21:54h, 01 września

  After exploring a number of the blog posts on your web page, I really like your way of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know how you feel.

 • agrosadovnik.ru
  Posted at 19:51h, 06 września

  I am curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more risk-free. Do you have any solutions?

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 19:55h, 06 września

  When someone writes an piece of writing he/she maintains the idea of a user in his/her mind that how a user can understand it. Thus that’s why this piece of writing is perfect. Thanks!

 • sadovoe-tut.ru
  Posted at 00:45h, 07 września

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 16:00h, 09 września

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for providing this information.

 • сделать чеки на гостиницу в москве
  Posted at 01:02h, 11 września

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 16:26h, 11 września

  Thanks to my father who told me about this website, this website is actually remarkable.

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 08:17h, 12 września

  I enjoy, cause I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 • купить чеки на гостиницу в москве
  Posted at 18:02h, 12 września

  I was able to find good information from your blog articles.

 • купить гостиничный чек в москве
  Posted at 01:05h, 13 września

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 • сделать чек на гостиницу
  Posted at 04:39h, 13 września

  Someone necessarily help to make critically articles I would state. This is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to create this actual submit incredible. Wonderful activity!

 • документы на гостиницу в москве
  Posted at 08:18h, 13 września

  Heya! I know this is kind of off-topic but I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a lot of work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary everyday. I’d like to start a blog so I can share my experience and views online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 • гостиничные чеки купить в москве
  Posted at 13:22h, 13 września

  Hi there, its pleasant post about media print, we all be familiar with media is a wonderful source of data.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 01:39h, 14 września

  The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 05:39h, 14 września

  I believe what you postedtypedbelieve what you postedwrotesaidthink what you postedtypedbelieve what you postedtypedWhat you postedwrote was very logicala ton of sense. But, what about this?think about this, what if you were to write a killer headlinetitle?content?typed a catchier title? I ain’t saying your content isn’t good.ain’t saying your content isn’t gooddon’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a titleheadlinetitle that grabbed people’s attention?maybe get a person’s attention?want more? I mean %BLOG_TITLE% is a little vanilla. You ought to peek at Yahoo’s home page and see how they createwrite news headlines to get viewers interested. You might add a video or a pic or two to get readers interested about what you’ve written. Just my opinion, it might bring your postsblog a little livelier.

 • ogorodkino.ru
  Posted at 06:02h, 14 września

  It’s enormous that you are getting ideas from this post as well as from our discussion made here.

 • гостиничные чеки
  Posted at 15:31h, 14 września

  Hello there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 22:55h, 14 września

  Hello there, simply was aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate in case you continue this in future. A lot of other folks will be benefited from your writing. Cheers!

 • сделать гостиничный чек
  Posted at 02:48h, 15 września

  fantastic issues altogether, you just won a logo new reader. What could you suggest in regards to your publish that you simply made a few days ago? Any sure?

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 07:11h, 15 września

  Hurrah! At last I got a website from where I be able to actually take helpful data regarding my study and knowledge.

 • сделать чеки на гостиницу
  Posted at 11:28h, 15 września

  Thanks for your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you’re a great author. I will make certain to bookmark your blog and will come back later in life. I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice day!

 • чеки гостиницы с подтверждением
  Posted at 07:37h, 16 września

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to return the favor.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • faster indexation links
  Posted at 17:13h, 16 września

  Howdy are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 • гостиничные чеки мск
  Posted at 22:46h, 19 września

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Thanks for providing this information.

 • infoda4nik.ru
  Posted at 15:23h, 20 września

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work!

 • сделать гостиничные чеки
  Posted at 17:17h, 20 września

  Nice blog here! Also your website lots up fast! What host are you using? Can I am getting your associate link on your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol

 • infoda4nik.ru
  Posted at 19:37h, 20 września

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment to support you.

 • Алкомиг Екатеринбург доставка алкоголя
  Posted at 12:41h, 21 września

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless think about if you added some great pictures or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and clips, this website could certainly be one of the very best in its niche. Good blog!

 • Алкоголь Екатеринбург доставка дёшево
  Posted at 12:51h, 21 września

  This piece of writing will help the internet users for creating new website or even a blog from start to end.

 • Заказ алкоголя Екатеринбург доставка
  Posted at 17:14h, 21 września

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

 • гостиничные чеки купить
  Posted at 22:20h, 24 września

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content!

 • гостиничные чеки москва
  Posted at 10:14h, 25 września

  What’s up, constantly i used to check blog posts here early in the dawn, as i like to learn more and more.

 • отчетные документы за проживание москва
  Posted at 11:56h, 27 września

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • квартира на сутки Минск
  Posted at 16:53h, 27 września

  Hey there great blog! Does running a blog like this take a lot of work? I have virtually no expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions or tips for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I just needed to ask. Thanks!

 • חשפניות
  Posted at 19:48h, 27 września

  I am really thankful to the owner of this site who has shared this enormous article at at this place.

 • квартиры на сутки
  Posted at 22:21h, 27 września

  What’s up to every one, it’s actually a pleasant for me to go to see this site, it contains valuable Information.

 • חשפניות
  Posted at 00:13h, 28 września

  I’m not sure why but this blog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

Skomentuj